Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BMNENLAND. STADSNIEUWS. YL AARDINGEN. Staten-Generaal. Kunst en Wetenschap. SPORT. Gemengd Nieuws. Gemengde Mededeel In gen. Gisteren, heeft Chamberlain hij het Lager huis het ontwerp tot vorming van een Australischen..Statenbond ingediend. Hij wees er op, dat het voorstel zoowel m het belang1 van Australië als van Engeland was. De regeering moest echter het voorstel wijzigen, zoodat de Geheime Raad en 't Hof van Appèl in Australië wenseht men zich van deze beide Engelsche lichamen te ont slaan behouden blevendoch de regeering stelde voor onmiddellijk in te voeren1 de aan wijzing van een vertegenwoordiger in den Geheimen Raad voor elk der koloniën Cana da, Australië, Indié en Zuid-Afrika. Deze nieuwe leden zouden pair voor het leven wor den en zeven jaar zitting hebben. De leider der oppositie Sir Henry Camp bell Bannerman verklaarde dat do oppositie zich zou verzetten tegen de voorgestelde wij ziging in het ontwerp. De wet werd daarop in eerste lezing aan genomen. Het Engelsaho Lagerhuis heeft gisteren de mari ne-reserrve-wet in dei-de lezing aangeno men. Aangaande den opstand aan de Goudkust verklaarde Chamberlain gisteravond in het Lagerhuis niet te gelooven dat Kumassi ge vaar loopt. Hij geloofde dat de opstand spoe dig zou bedwongen worden. John Redmond en J ohn Dillon hebben Zondag te Manchester m een groote Iereche meeting Salisbury verweten dat hij de Ier eche chschen omwaar- voorgesteld en hun bil lijke verlangens op beleedigende wijze afge wezen heeft, juist op ,het oogemblik dlat de ridderlijke out/vangst der Koningin in Ier land de gelegenheid bood om duurzame goe dé betrekkingen te vestigen. De Ieren zien nu duidelijker dan ooit in, dat zij niet langs verzoenenden weg de opruiming hunner grie ven zullen verkrijgen. Dillon sprak over de vereen ïging der Ier edie partij, waarvan de beteekems eerst dui delijk zal worden na de algemeen© verkiezin gen. Florence Nightingale, om haar phiianthro- pische werken, vooral voor zieken en gewon den zoo bekend, wordt heden 80 jaar. Koning Oscar van Zweden heeft de univer siteit te Cambridge bezocht die hem het doctoraat in de rechten verleende. Bjj de behandeling der vlootwet in den Amerikaanschen Senaat werd door verschil lende sprekers ontkend dat eenig gevaar dreigt van de zjjde van Duitschland. Nooit zgn de betrekkingen tusschen de Unie en Duitschland vriendschappelijker geweest. De Belgische socialisten hebben besloten overal, waar zg geen candidaten voor den Senaat hebben, te stemmen voor die candi daten, die het zuiver algemeen stemrecht voorstaan. In den Parijschen' gemeenteraad staat de meerderheid nu op het program van den Bond van het Fran scha Vaderland. Hoe groot dio meerderheid, samengesteld uit con servatieven, eigenlijke nationalisten1 en na tionalistische republikeinen, radicalen on so cialisten, eigenlijk ie, blijkt niet met juist heid. De bladen geven zeer uiteenloopende cijfers. In de provincie zijn de herstemmingen bij na overal in repubhkoinadien zin uitgeval len, zelfs te Angoulême en Nantes, de dis tricten van Déroulode en Merrier. Het spreekt van zelf dat de nationalisten juichen. De linksche partgen stellen den uit slag te Parijs de republikeinsche groepen ais een waarschuwend voorbeeld voor oogen en sporen aan tot eenheid tegenover de reactie. Volgens de «Patrio" is Alfred Dreyfus niet uit Genève weg geweest. Volgens de «Siècle" gaan de kantine bazen in de kazernes te Parijs en omstreken staken wegens het verbod van drankverkoop. Bij do ontvangst d'er delegaties heeft kei eer Frans Jozef gisteren te W-oenen, de Jong- Tseclien. beloofd dat hun rechten niet aange tast zullen worden. Maar de monarch drong er op aan, dab de Rijksraad in staat gesteld zal worden ernstig te arbeiden. De „Daily Mail" verneemt uit Lissabon dat de Portugeesehe regeering met het Pa- rijbche comité der Portugeesehe Tabak-maat- echappij onderhandelt over een leeuing voor de aan Engeland en Amerika, te betalen schadleioosstelling in. zake den Delagoa-spoor- weg. ,De orde is in Spanje niet meer verstomd. De regeering dreigt me*" de opheffing der constitutioneele vrijheden, indien1 do koop lieden hun plan om de belastingen niet te betalen, doorzetten. •Romero Robledo tracht de leiders dér op positie te vereenigen, tot een adres aan de Regentes, waarin, de onmiddellijke bijeen- roeping der Cortez wordt gevraagd. Een vergadering van republikeinen heeft in algemeene ijjnen besloten tot een verbond der republikeinsche groepen op de basis der grondwet van 1899. Tauschanowitech, oud-mmister van justice en, een der leiders der radicale partij"1 in Ser vië, is wegens vaïschhrid in geschrifte en diefstal, gepleegd als directeur eemer bank, veroordeeld tot 5 jaar eenzame opsluiting, die met do hem vroeger opgelegde negen jaar gevangenisstraf, veranderd zijn in 11 jaar eenzame opsluiting. Tauschanowitsch 'heeft alle schuld ont kend. Eten officieel oommuariqué aan de Atbeen- schs bladten' zegt dat de gezant Mamrokorda- tos morgen tot de gezanten der groote mo gen cöieden het verzoek zal richten als scheids rechter uitspraak te doen in dfö nog hangen de quaesties tusechen Griekenland en Tur kije. De „Polit. Corr." bevestigt uit Athene dat do Kroonprins eerstdaags naar Duitschland zal reizen en dian tevens, een hooggeplaatst iDuitech officier zal trachten te bewegen, op te treden als chef van den Griéksehen gene- ralen staf en zich met de reorganisatie van het leger te belasten. Gisteren is op Korfu het huwelijk voltrokken tusschen grootvorst George Michaëlowitsch en prinses Maria van Griekenland. Emigratie naar Zniil-Afrlka. De heer jhr. J. A. v. Kretsohmar van Veen, directeur der Ned. Zuid-Afnk. Sp. Mij richtte tot het bestuur der Nederland- sclio Zuid-Afnkaansche Vereeniging den vol genden brief: Dij dezen heb ik de eer mij tot uw bestuur te wenden met beleefd verzoek uw invloed te willen aanwenden, dat paal en perk worde gesteld aan het ondoordacht emigreerc-n. van Nederlanders naar Transvaal, waarvan wij hier niets dan onaangenaamheden andervin den. Ik heb lner in 't biizondor het oog ap dio personen, die in tenen hier betrekkingen of werk te zullen vindon en allen teleurg steld' moeten worden. Bii den spoorwe. dienst is in de tegenwoordige omstandighe den. een overcompleet van personeel, en zoo wol bij 't gouvernement als m particuliere za ken is zulk een slapte in do werkzaamheden dat de kansen om een. plaatsing te vinden uiterst genng zijn. Menschen. die hierheen komen uit puren lust om te vechten, zonder andiere bij bedoeling, kunnen hier hun wenbchen bevredigd zien, doch dragen dan geheel al leen de verantwoordelijkheid voor hun al of niet slagen. Introducties, aanbevelingen, in lichtingen omtrent hun karakter zijn echter ook voor deze soort niet zonder waarde, al kan en moot hun nimmer iets worden voor gespiegeld van belooning na den oorlog, het zij in den vorm van gein, grond of een1 be trekking. Er schijnt zich ten uwent een „Commissie voor daadiwenkelijken steun" te hebben ge vormd, die in dit opzicht veel kwaad sticht. Te oordeelen naar de menschen, dio door tussohenkomsfc van deze commissie uit komen, zon men geneigd zijn te denken dat het tegenovergestelde van verstand bij de leiding voorzit. De inlichtingen die zij ver strekt en de soort van menschen die zij weg helpt, toonen stellig aan da't do leden der commissie niet heb flauwste begrip van de toestanden hier hebben. Het kan echter zijn, dat haar slachtoffers ons hier de zaken ver keerd voorstellen en zij hun ongeluk meer aan zichzelf te wijten hebben. Hoe heb ook zij, ik geloof dlat het op den wog uiwar ver. eemgmg ligt, tegen deze ondoordachte emi gratie te waarschuwen en uw bestuur be schikt over voldoende kracht om juiste in lichtingen te geven. Een zekere I., van beioep linièerder, ver klaarde mij nii storting van f 30 bij d© Oomm. v. daadw. Steun, de zekerheid te héb ben gekregen hier werk te vinden1. De man heeft in Holland een huishouden te onder houden en kan niet zonder verdienste leven. Zijn lichaamsbouw* maakt hem ongeschikt voor kommandb-dienst, waar hij bovendien niet de minst© neiging of aanleg toe heeft en wat trouwens zijn gezin niet aan den kost zou helpen Hij is geheel zonder geld en moet van de liefdadigheid leven. Ik zal trachten, met eenige anderen hem van helt noodige te voor zien, om per eerste gelegenheid terug te koe ren, Maar het aantal ongelukfldgen, dat door den oorlog hulpeloos is geworden, is hier al tamelijk groot, en wat zal het zijn indien de vijand onverhoopt vasten voet in 't land mocht krijgen Dozen zullen wij in dé eerste plaats moeten helpen. Zal „Daadwerkelijke Steun" ons daarvoor een sommetje ovenns- keu? .Zeker zou die vereeniging dan meer in overeenstemming met "laar naaan handelen, dan door ons een hoe-'eelheid onbruikbare individuen te zenden, die het aantal hulpbe hoevenden komen vermeerderen. Mocht uw bestuur het in het belang der zaak wenschélijik achten dit schrijven te pu- bliceeren, dan heb ik daartegen geen be zwaar. Hoogachend, Uw dienstwillige dienaar, J. VAN KRETSCHMLAiR. Pretoria, 7 April 1900. van het Ned. Roode Kruis is weder een rapport ontvangen van dr. Lingbeek, chef der eersle ambulance. Aan ©en brief, dato 9 April uit Johannes burg geschreven aan de „Zwolsche Ct.", ont- leenen wij daarenboven „Ten slotte een Waarschuwing, die alsnog schijnt noodig te zijn. Met. elke boot komen eensge Hollanders, uitgezonden door het „Fonds voor daadwerkelijker! steun" in Hol land, met belofte hier een betrekking te zul len ontvangen. hef. niet dadelijk, dan zal door den agent van het fonds voor onderko men worden gezorgd. Die agent schijnt zich deze zaken wemig aan te trekken en zat hier of daar aan het front. Eerst- heb ik aan deze verhalen niet geloofd, doch ïk ben! geëindigd met ze grootendeels voor waar aan te nemen. Ten ernstigste moet ik waarschuwen tegen de beloften. Wat dat fonds werkelijk beoogt, weet ik niet, maar die belofte voor betrek kingen, die er met zijn, moesten achterwege blijven. Alle werkzaamheden zijn bij de re geering ingekrompen; woor den oorlog, bij het coonïmssariaat, bij het inform atidkan- toor, bij het Roode Kruis, overal wordt ge wenkt zonder salaris. Natuurlijk hebben en kelen salaris, doch dat is uit hoofde van hun vorige betrekking bij den Staat. Bezigheden hebben opgehouden te beeta&n of het perso neel is aanzienlijk verminderd. De spoorweg maatschappijen hebben 1 aar personeel inge krompen, he tzou mij niet. verwonderen als 25 buiten die maatschappijen ergens dienst doen. Alleen enkele vakmannen, bijv. bankwerkers, zouden werk vinden, maar nog schaarsch. Waar moeten dés die betrekkin gen vandaan komen Zelfs geen belofte voor later mag men doen, want we zijn. immers niet zeker vml de toekomst? Dit is een zaakje voor het comité in Pretoria, dat voor de be langen van het Hollander element moet wa ken, en zooals ik hoor, neeft dit comté het in handen genomen." De correspondent dier „N. R.. Ct." te Pre toria schreef i gelijken geest. Big den voorzitter van het Hoofdcomité Rijksmiddelen. Overzicht van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over April 1900, in vergelijking gebracht met de opbrengst over hetzelfde tijdvak van 1899, door het departement van financiën openbaar gemaakt 1900 1899 Directe belast.f 3.247.344,34 f 3.188.447,89s Rechten op d.iov. - 769.314,76s - 702.071,59s Accijnzen- 3.825.063,06 - 3.678.487,03 Waarb. cn bel.d. goud. en zilv. w. - 27.506,56s - 25.410,88 Indir. belast.- 2.367.683,77s - 1.773.262,35 Domeinen- 126.239,93 - 176.171,63 Posterijen- 835 642,40 - 749.465,30s Rijkstelegrafen- 165.305,87 - 150.567,27 Staatsloterij- 24,337,50 - 24.337.50 Akt.jachten viss. - 114,50 - 109,00 Loodsgelden- 172.529,52s - 158.514,68s Totaal.... f 11.561,082.23 f 10.626.845,14 Opbrengst over de eerste vier maanden van 1900 f 40.373.116,43 tegen f 37,095.308,80 Va over hetzelfde tijdvak in 1899. Men verwacht dat nog deze week de kies wet en de drankwet bij de Kamer zullen inkomen. Zijn wij welingelicht, dan is bet niet de bedoeling het wetsontwerp op de invoer rechten, zooals het in korter of uitgebreider trekken in verschillende bladen is gepubli ceerd, onveraoderd in te dienen. Dat was een avant-projet, dat belangrijk zal worden gewgzigd. Het is te hopen, dat de Minister er in sla gen zal er een minder protectionistisch karak ter aan te geven. («Vad.") De Arnhemsche Roomsch-Kathol. Volksbond heeft besloten aan de Eerste Kamer een motie te zenden, waarin verzocht woidt de Ongevallenwet, zooals die door de Tweede Kamer is aangenomeu, onveranderd te be krachtigen. sliet Volk" ontkent beslist dat het bestuur der S. D. A. P. besloten heeft de afd. Haarlem aan te raden bij de herstemming tusschen jhr. Van Styrum en jhr. Van Asch van Wijck laatstgenoemde te steunen. Als candidaat der Volkspartij te Deventer voor de Tweede Kamer wordt genoemd de heer Van den Bergh van Eysinga. Vrijdagochtend vertrok dr. Schaapman naar Rome, waar hij Zaterdagavond aankwam en ongeveer een week denkt te vertoeven. De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rij ks schatkist op 12 dezer bedroeg bg de Nederl. Bank bij de betaalmeesters. Te zamen. f 4,441,082.21% - 2,340,427.57i/s f 6,781,509.79 De heeft pest, eerste Minister van Binnenlandsche Zaken Alexandrië besmet verklaard wegens en het aantal dagen, bedoeld in het lid van art. 8 der wet van 28 M iart 1877, bepaald op tien, («St.-Ct.") De nieuwbenoemde directeur-generaal der Mij. tot Expl. v. Staatsspoorwegen, de heer Sprenger van Eyk, heeft gisteren te Utrecht kennis gemaakt met de hoofden en hoofdamb tenaren van het technisch en administratief beheer van de maatschappij. *KETHEL en SPALAND, 15 Mei. De vee koopman L. L., wonende in den Kethelpol- der, begaf zich hedenmorgen naar de markt en zou daartoe met den veehouder J. v. d. M. medergden, Nog geen twee minuten had hij gereden, of hg werd plotseling door een be roerte getroffen en viel dood van den wagen. Naar bestuur „Schiedam Vooruit", wij vernemen heeft het voorloopig van «Schiedam Vooruit" besloten aan alle Schiedammers een inteekenbiljet toe te zenden en iien zoodoende in de gelegenheid te stellen zich aan te sluiten bij de vereeniging. In den loop der volgende week zullen die biljetten dan door eenige leden worden opge haald. Aan het inteekenbiljet zal worden toege voegd ren circulaire, waarin gewezen wordt op het groote belang voor de gemeente dat bg «Schiedam Vooruit" voorzit, en hoe nood zakelijk het is, wil men tot iets goeds ge raken, dat een ieder zich bij de Veieeniging aansluit die belang stelt in Schiedam's wel vaart. Besloten werd ook er zooveel mogelijk voor te weken dat de circulaire niet ongelezen worde ter zijde gelegd. Melasse-gpiritus. Op initiatief van den! Brandérsbond is het volgende adres verzondén Aan Zijne Excellentie den Minister van Financiën, 's-Gravenhage. Geven met verschuldigden eerbied te ken nen ondergeteekenden, allen branders te Schiedam, dat zij zicth veroorloven andermaal de aandacht van Uwe Excellentie te vestigen op de onhoudbare concurrenitie^ die de me- 1 asse-spi ri tus-f abriek ea de Schiedam sche graaribramderijen aandoen. In onze requesten van 1897, 1898 em 1899 verzochten wij maatregelen te willen nemen1, opdat de bevoorrechting, welke aan de sui kerfabrieken wordt verleend, niet langer tem nadeele zou strékken van de branderijindés- trie. Wij drongen zelfs aan op spoed, daar, zoo voegden wij er aan toe, het zal blijken onmo gelijk te zijn nog langer onder den druk van zulk een ongelijke concurrentie te werken. Tot heden mochten wij geen resultaten zien van> onze adressen «n helaas, het getal der branderijen' gaat voortdurend achteruit en in da laatste dagen weder met een.' twintig- king, dat het nooit in legen hebben, de eene tal, werkeloosheid brengend in het eertijds nijvere en bloeiende Schiedam. Het zij hier opgemerkt dat niet zooals dik werf wordt gedacht, de achteruitgang moet worden toegeschreven aan achterhjMieid in het bedrijf of aan de kleme schaal waarop het wordt gedreven, zulks is ten ©enenmale onjuist. Nergens word't beter gefabriceerd dan in een Schiedam sche branderij, dank zij de eenvoudige en doelmatige inrichting, en nergens wordt, de kwaliteit in aanmerking genomen, méér uit de verwerkte granen ge trokken. Door de enorme hoeveelheden spiritus uit melasse vervaardigd, is de prijs hiervan zóó zeer gedaald, da.t men goedkooper deze spiri tus kan koopen, dan die van de export-pre mie gevende landen. Hierbij zij opgemerkt dat buitenlandsch gedisitilleerd in entrepot verwerkt, vrij is van invoerrechten. Adressanten veroorloven zich de hemel de bedoeling kan ge- mdustrio te bescher men, welke steun tengevolge heeft dat een vroeger welvarende stad verarmt en ten on der wordt gebracht. Dat m liet buitenland! wel degelijk reke ning gehouden wordt met de extra premie, welke de melasse-stakerijen indirect door de suiikerwet genieten, dat aldaar de fabricage van melasse-spintus zéér wordt beperkt. Hier ter lande wordt deze fabricage juist bevoordeeld, doordat de wetgeving dlaarvoor veel meer naar de eisclien der tijld is, dan die voor de branderijen welke moéten werken volgens een verouderde wet. Adressanten verzoeken diaarom dringend aan Uwe Excellentie den niet te rechtvaardi gen druk welke door de suikerwet op onze in dustrie is gekomen, weg te nemen, daar anders de Schiedamsche branderij-in dustrie zal moeten ophouden te bestaan en duizenden gezinnen enorme schade zullen te- dragen hebben, wegens de achteruitgang der Schiedamsche branderijen, waarin niet alleen groote kapitalen zijn belegd, maar waaraan de welvaart van Schiedam en omstre ken ten nauwste is verbonden1. 't- Welk doendé, enz. J. Houtman, P. J. Meijer, A. T. Meijer, C. M. Windhorst, Gebrs. van der Velden, J. T. Bei-tob, L. Vrijland, P J. Kreuger, P. C. van der Pa.nt, Van der Brugge Van der Vlies, M. J. van der Vlies, Hodes Co., J. Hoek, A. Daahneijer, Gebrs. Nieuiwhof, C. A. Beukers, D. F. W. Prins, H. Jansen Co Th. J. M. Zoetmulder, G. J. Bértels, J. Tak, A. de Koning, M. Kranen, J. van Noortwijk, M. L. Honnarlage Grete, W A. Beukers, M. de Koning, J. Brandenburg, Th. J. Meijer, J. M. Honnerlage Grete, Adriaan Zoetmul der, G. P. Scheffers, P. Mélehers, S, van dier Schouw Jr., Ch. J. Wouterlood, G. M. Ham, J. J. Zoetmulder, A. Cool Mzn., B. A. J. Wittkampf Schiedam 10 Méi 1900 Ter gelegenheid van de sluitingsplechtig heid der Novene ter eere van de H. Liduina in de O. L, Vrouw Visitatiekerk zal morgen avond de feestrede worden gehouden door den weleerw. pater van NieuwenhofT S. J. Schiedam zal dus weer het voorrecht hebben Neerlands groot-kanselredenaar te hooren. De negentien d'eeuwsche Brugman zal Liduina's lof verkondigen. («N. Sch. Ct.") Ljjst van brieven over de 2de helft der maand April 1900 geadresseerd aan onbe kenden P. Nooten, Delft. P. v. d. Velden, Rotterdam. Mej. Witkamp, id. J. v. Katwgk, id. F. de Wit, Briefkaart: G. Schriek. Rotterdam. Wed. Vrouwdeunt, id. Buitenland Mej. M. Ulanser, An vers. De heer J. J. van Heijst, directeur van de gemeente-redniging, heeft in den afgeloopen winter weder eenige werkloozen, aan arbeid geholpen. Behalve met het verzamelen van oud blik en glas Werden de mannen bezig ge houden met de vervaardiging van bezems, kurken stoppen, hoepels en werkborstels. Er werden alzoo gemaakt900 bezems, 7000 bos hoepels, 1900 kurken stoppen, en 100 werk- borstels. Bovendien werd 4000 K.G. oud blik geklopt en 2500 K.G. glas opgezocht en ge sorteerd. (De uitgaven beliepen f 477.50£, de inkom sten 569.72, zood'at een voondeelig saldo overbleef van f 92.214 De werklieden werden betaald met 5 a 6 gulden per wéék. Ook ver richtten zij diensten biji de gemeente-reini ging of bij ander werk. Nog werd dloor be middeling van den heer J. J. van Heijst den ouden zeeman A. Struijs, die door ziekte niet meer werken kon een plaatsing bezorgd in de Prins Hendrik-stichting te Egmond. Deze welgeslaagde poging van. den directeur der gemeente-reiniging verdient zeker alle waar deer ing. De aftredende bestuursleden van deafdee- ling Vlaardingen van den N. R.-K. Volks bond alhier zgn allen herkozen. De heer W. A. Boerkamp, pastoor alhier, vierde dezer dagen zgn 80en verjaardag en is thans 57 jaren als priester werkzaam, waarvan 34 jaar in deze gemeente. Nog dagelgks wordt de dienst door hem met opgewektheid waargenomen. TWEEDE KAMER. Zitting van Einsdag 15 Mei. (Per Telegraaf.) •De Kamer begon! '--eden de behandeling van de onderdeelen der regeling van de ouderlijke macht en de voogdij. Al dadelijk leid'4 6 de geda»hteniwis9elmg tusschen den heer Fokker, d» commissie en dén Minister tob intrekking van het amende ment om buiten echt geboren, kinderen niet aan te duiden als onechte, doch als buiten echtelijke kinderen, ter vervanging van de tot dusver gebruikelijke uitdrukking na tuurlijke", die vervallen is. De heer KUYPER, 3 i overigens sympa thie betuigde met de hoofdstrekking der ont werpen, bond op grond - an de Heilige Schrift den strijd! aan tegen het spreken van ouder lijke macht, in plaats van gezag op grond van zijn denkbeelden omtrent de verhoudmo- tusschen kinderen en oudere naar christelijke beginselen, volgens welke ouderrecht moet berusten op gezag. De MINISTER, handhaafde het woord dat op veler verlangen m de wet opgenomen De door de regeering voorgestelde absolu te toestemming van vadei en moeder voor het aangaan van een huwelijk van hun kind', vond bestrijding hij de meerderheid der com missie, voor zoover deze de kantonrechter niet laten beslissen mdien uit hun macht ontzette ouders zich tegen het huwelijk ver zetten, en bij den heer FOKKER, die bij weigering der ouders van hun toestemming den kantonrechter wil laten beslissen. Zijn doel is den kantonrechter niet te plaatsen tusschen da ouders, doch te doen scharen aan da zijde van een der ouders. Door den heer VEEGENS werd! de tus- schenkomst van den kantonrechter bij ont zetting of bij weigering van een der ouders sterk bestreden. De MINISTER VAN JUSTITIE be streed zijnerzijds sterk het amend't-Fokker, dat niet lag in het karakter van het tegen woordig on'twerp, en kon zich ook niet ver- eenigeu met de beide amendementen der Comm. v. Voorbereiding omdat hat stelsel der wet isopschorting van 't huwelijk van minderjarigen overal waai verschil is tus schen de ouders onderling en voorts tusschen- komst van den rechter- alleen waar verschil bestaat tusschen een oud^ «a vreemden. Door den heer VEEGENS wordt als zelf standig amendbment voorgesteld om den aanhef van art. 93 te wijzigen, ten einde te dioen uitkomen dat het vereischte van de ouderlijke toestemming nooit kan worden vervangen door verlof van den kantonrech ter. Bij stemming wordt het eerste amende ment-Co mm. v. Voorbereiding om met over lijden van een der ouders gelijk te stellen dé onmogelijkheid om zijn wil te verklaren, aan genomen met 54 tegen 12 stemmen. Het amendement-Fokker om bij verschil tusschen d'e ouders den kantonrechter todoen beslissen, Wordt verworpen mét 56 tegen 11 stemmen. Het tweede amend t. der C. v. R., om bij ontzetting der ouders uit de ouderlijke macht of voogdij de tussclieukomst des kan tonrechters mogelijk te maken?, wordt aange nomen met 47 tegen 20 stemmen Do art.. 9294 zijn goedgekeurd. Blgkens het in eene onder leiding van mr. Macalester Loup gehouden vergadering van de Haagsche Journalisten-Vereeniging uitgebrachte jaarverslag blijft het ledental 30 bedragen. De aftredende secretaris, de heer M. E. Belinfante, werd herkozeD, terwgl de heer P. A. Haarman Jr. als bestuurslid werd ge kozen ter vervanging van den heer mr. P. H.P. van Marie, die wegens vertrek bedankt heeft. In den ouderdom van 83 jaren is te Am sterdam overleden de oud-tooneelspeler Edu- ard Bamberg, nog een van de oude garde. Reeds als 10-jarige knaap, in 1826, betrad hg voor het eerst de planken; voor het laatst drie jaar geleden. In de kolfbaan der sociëteit «Harmonie" alhier zal op Hemelvaartsdag (24 Mei a. s) de zesde jaarlgksche kolfwedstrijd plaats heb ben van den Zuid-Holiandschen Kolfbond, waarbg de kolfvereeniging «Schiedam" als gastvrouw optreedt. Vereenigingen uit Dor drecht, Gouda, Boskoop zullen met «Schie dam" daaraan deelnemen. Er zal een korps- en een personeelen wed strijd plaats hebben. Voor den korpswedstrijd worden beschikbaar gesteld één diploma en drie diaagmedailles, terwgl voor den perso neelen wedstrijd een vgftal fraaie prijzen tot een hardnekkigen kamp zullen uitlokken. In de Zondag te Brunswtjk gehouden baan wedstrgden waar ruim 6000 toeschouwers tegenwoordig waren, was de uitslag 2000 M. 1. O. Meyer, 2. Van der Tuyn, 3, Breitling. Multiplets 3000 M. 1. Quintuplet Mulder, 2. taudem Lutkemann-Althof, 3. id. Meyer-Becker. 20 kilom. revanche-wedstrijd met motor gangmaking tusschen Van d.Tuyn, en Van der Knoop, winner Van der Tuyn in 23 m. 12 sec. meldt, de sta- De beweging der Typografen. Zaterdag werd, naar «Het Volk" bg gesloten briefjes gestemd of men king zou doorzetten of niet. De uitslag was, dat met groote meerder heid tot volhouden werd besloten. De uitslag van de laatste besprekingen met de firma'sGebr. Binger, De Roever, Kröber Bakels en Elierman, Harms Go., is, dat door de gezamenlijke patroons een loonregeling zal worden opgemaakt, die voor alle gezellen een loonsverhooging zal inhou den van verkorting van den werktijd wil niemand weten. De directie van De Brakke Grond wenseht raddraaiers en onbekwamen niet meer aan te nemen. Voor hen die in aanmerking wil len komen, geldt als eisch de teekening van het volgende formulier «Ondergeteekende aanvaardt weder zgn dienst bij de Maatschappg tot Exploitatie van De Brakke Grond alhier, doch als los werk man, en belooft zich stiptelgk te zullen ge dragen naar de orders vau den meesterknecht. «Hg erkent te hebben verbeurd eene boete van f of 48 uren werkloon, ten behoeve van het Politiefonds en machtigt den werk gever voornoemd, deze boete van het loon in

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2