I- f te [I; b It *S'' •ft R? K II" 1#^ |Sr STADSNIEUWS. YLAAÏtDINGEN. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. •73*™ Sy Ö-»I l&t I-? 5> ft*, |<Xt laf* 1$ |fiA W |Vj Ia, IA 4 laten en aan de roepstem van het comité hebben gehoor gegeven. "Buiten die vakbon dten toch zijn er 202 vereenigingen met 287 afgevaardigden en de 40,000, waarvan de voorzitter straks gewaag ie, zijn allen leden van vakbonden en vereenigingen, Deze ver eenigingen. hebben 86 banjeren gezonden. Hij eindigde met er de aandacht op te vestigen dat in deze beweging van heden veel te be speuren viel van de greote eendrachtige sa menwerking, waar 't naar toe moet, want niet alleen werken eenige liberale kiesvereem- gingen, als dio van Arnhem en Utrecht mee, ■maar er zijn 3 afdeelmgen hier van do „Ka tholieke democratische volkspartij". Derhalve schemert op dit weiland de toekomst door, do schoonste welke de n rbeiderebcweging zich droomen kan. De zangvoreeniging „Kunst na den Ar beid" en „Apollo" gaven daarop eenige num mers ten beste, onderwijl de. meetingganger» zich om do drie spreekgestoelten schaarden, van waar eerst de heer ca F. Mol, C A. de Klerk, mej. R. Vos en Henri Polak on later do heeren A. H. Gerhard t, Iioldt en Trocl- stra liotl woord voerden. De lieer Schaper was door den heer Heldt vervangen. Al deze sprekers wezen er met nadruk op hoe noodzakelijk ongevallenverzekering is voor den arbeider, hoe deze wot ondanks haar tekortkomingen den bijval der arbeiders ver dient, zoodat dezen voor de aanneming der wet door dte Eerste Kamer moeten ijveren. Levendig en krachtig werd verzet aangetee- kend tegen de agitatie der grooto werkgevers tegen dieze wet. Dte verschillende sprekers oogstten warme toe ju ficlii ngenDaarop werd door de 8 a 9000 aanwezigen met gejuich aangenomen de vol gende motie „De nationale meeting, gehouden don 27n Mei 1900 te 's-Gravenbage, bijgewoond door 115 afgevaardigden, vertegenwoordigende 4.5 vakbonden en zelfstandige vereenigingen, als (volgen do namen) bijgewoond door 287 afgevaardigden van een groot aantal» afdeelingen van genoemde bonden on vereenigingen, van bestuurders- bonden en van afdeelmgen van den Algemee- nen Ned'erl andsclieU Di am a n t bewerkers bond en dus sprekend uit naam van een groot deel van het Nederlandsche volk; kennis genomen hebbende van het ont werp van wet, getiteld Ongevallenwet 1900' zooads dit door de Tweede Kamer der Staten- Generaal is aangenomen gehoord de besprekingen op bovengenoem de meeting geeft als haar oordeel te kennen dat. de Eerste Karn or dor Sfaten-Generaal zou han delen in strijd met de belangen van een groot deel des Nederlundschen volks, zoo zij dit ontwerp van wet niet aannam en verzoekt mitsdien uw college met den meesten aandrang het daarheen te- willen lei den, dat dit ontwerp aangenomen worde." Deze motie zon alsnu naar de Eerste Ka nier worden gebracht. Het had heel wat voe ten in do aarde, voordat omstreek® half vier de stoet gevormd was van de duizenden die meerendeels getooid waren met papieren strooken vermeldende betuigingen »ten gun ste dor Ongevallenwet. Een dertigtal wielrijders voorop; dan de noodigo palitic-a,genten onder leiding van den hoofd-inepocteur en het Landelijk Comi té, bestaande uit de heeren Verdorst, Ossen- dorp, Noltmg. Polak, v. d. Hurk, Pam, Po-,- tegeis, Prent en juffrouw Prijesdaarna het lïaagsche Vakcomité n het Diamantbewer kers Fanfarekorps, waarachter zioli de onaf zienbare reeks vereenigingen, die uit Rotter dam voorop, aansloot; zóó weid. onder de tonen van eon vroo'ijken marscli de tocht aanvaard. Duizenden gingen den stoet vooraf of omstuwden hem, naar door een zeer beza digd, doch beslist optreden, wast de politie er den gang flink in te houden. Ingevolge de afspraak werd in de nabijheid van kerken de muziek gestaakt en bet volk werkte zelfs zóó zeer mede, dat het in de nabijheid van de Godshuizen op een wenk van den hoofdin specteur zich onthield van liet zingen van hetzij het „Vrijheidslied" of andere liederen, zeer dikwijls zelfs het Tranavaalsche Volks lied. Zoo bereikte men langs den vastgestc-1- dten weg, waar telkens een dichte massa ge posteerd was dio den betoogers vaak toe juichte, het gebouw der Eerste Kama- op het Binnenhof. Ook daar waren politic-agenten Toen daar, zij het niet zonder eenige moei te ten slotte allo banierdragers voor het Se naatsgebouw stonden, en nadat eenige mu ziekstukjes waren uitgevoerd, overhandigde de secretaris van het comité de motie aan den concierge van liet gebouw, die bij aan komst van den stoet reeds aan den ingang stond, hem verzoekende dat stuk wel te wil len overhandigen aan den Voorzitter. Nadat het comité zich van zijn opdracht gekweten had, spraken de voorzitter en het Kamerlid Nolting van een vensterkozijn nog een kort woord tot do manifestanten.. De voorzitter dankte alten die tot het wel slagen van deze grootsche betooging hadden medegewerkt, inzonderheid de politie voor haar flink en beleidvol optreden. De heer Noltmg dankte de arbeiders voor de wijize waarop ze dozendag getoond hebben voor eenzelfde zaak ten en hetzelfde gevoel te hebben. Hij noemde deze meeting een heerlijke betooging en sloot zich aan bij den wensclï, ook door den voorzitter geuit, dat de Eerste Kamer de wet met een groote meer derheid, liefst met algemeene stemmen zou aannemen. Bijzonderen dank bracht hij aan den heer Ossendorp, den wakkeren secretaris van het comité, die de ziel is geweest van deze betooging, wier welslagen grootendeels aan hem te danken was. Hij besloot met het volk toe te roepen„Als we weer worden opgeroepen, laten we dan allen weder zoo krachtig samenwerken voor het groote doel vrijmaking van den arbeid." Er werd nog een -tijdlang muziek gemaakt en gezongen, en men ging niet uiteen dan nadat de heer Troelstra herinnerd had aan den lof tot de Politie gericht en daarin aan leiding vond' om de menigte er op te wijzen dat dte nachtdienst begon voor de agenten, die evengoed proletariërs zijn als zoovlen. Hij meende dus dat geen betere dank ani, do politie kon worden, gebracht, dan hot nu hier bij te laten en naar huis te gaan. Kort daarop was het Binnenhof weer rus tig en stil. Te Groningen werd in een druk bezochte meeting, uitgeschreven door elf vakvereenï- gingen, het woord gevoerd door het Kamer lid Schaper, waarna de volgende motie werd aangenomen, die aan de Eerste Kamer zal worden gezonden: »De vergadering protesteert met kracht tegen de pogingen, door industriëclen en werkgevers aangewend om de Ongevallen wet door de Eerste Kamer te doen verwerpen oordeelt dat verwerping dezer wet, die in liet belang is vnn de ongelukkigen, die slacht offers zijn van het gevarenrisico van den arbeid, en die in een schreeuwende behoefte voor ziet, degenen, die er toe medewerken, tot gioote schande zou verstrekken; keuit goed het adres, door de besturen der Groninger arbeidersvereenigingen aan de Eerste Kamer dienaangaande gericht, en dringt er bij dit college met kiacht op aan, de Ongevallenwet onvoorwaardelijk aan te nemen." b'cdevl. Zuiil Afrikaansche Veiconiglag. Over de algenieene vergadering der Ned. Zuid-Afr. Ver., Zaterdagmiddag te Amster dam gehouden, kunnen wij, nog liet volgende medcdoelen. Bi) de statutonherziemng werd art. 1 vol gens het voorstel van. het bestuur aangeno men. na verwerping van een arnend.-IIcngelo om aan het sub 2 genoc-mde dool der vereen i- ging„de openbare meaning zoo ton onzent als in liet buitenland over de toestanden in Zuid-Afrika voor te lichten" toe te voegen „en over het reolit der republiek op onafhan kelijkheid". Dit amendement werd van verschillende zijden bestreden. Het dool der vereeniging zou daardoor worden veranderd, terwijl de voorstellers, zooals prof. De Louter opmerk te, er blijkbaar niet aan hebben gedacht, dat do statutenwijziging de toestemming der Re geering behoeft. Art. 2 werd' ongewijzigd aangenomen. Over art. 3 ontspon, zich een lange discus sie naar aanleiding van een amend.-Rotter dam, dab, met uitzondemig van afzonderlij ke studenten-afdeelingen, in een gemeente slechts één afdeeling der vereemgmg kan ziju gevestigd. Het individucel lidmaatschap wordt volgens het voorstel-Robterdaim opge heven. Op voorste] van mr. Tasman werd beslo ten met 42 tegen 20 stemmen art. 3 volgens liet voorstel van de commissie voor redactie voorloopig vast to stellen tot een definitieve regeling zal zijn getroffen. Bij art. 4 bracht de afgevaardigde van Schiedam ter sprake de wenschelij'kheid, die was uitgesproken om werklieden-leden dn de vereemgmg op te nemen, omdat heb beginsel wordt voorgestaan dat er in de vereomging geen standenverschil zal bestaan. Juist om het verschil in stand niet te doen uitkomen, had de commissie van redactie ge meend geen categorie werielieden-leden in het leven te moeten roepen. Wie 1 gulden per jaar contribueert, kan zijn donateur. De afdeeling Scheveningcn wil een lagere contributie en geen verschil tusscheu stem hebbende leden en aiet-steuimende dona teurs. Hierbij sluit zich Schiedam aan. Een lid van het hoofdbestuur wees op do gevolgen van contributie-verlaging, in ver band met een vermindering der fmancieéle kracht der vereeniging. Verworpen werd een amendement om het minimum der contributie voor ledesa vast te stellen op één guld'en in plaats van op drio gulden. Door Rotterdam werd voorgesteld dat ieder lid1 gerekend wordt te zijn lid van do afdeeling van de plaats zijner inwoning of naastbij gelegen afdeeling. Rotterdam vroeg hierbij stemming over de vraag of de behan deling van art. 3 zon wor den heropend, omdat blijkt dat begripsver warring heerselrt of dat met goed werd ver staan. Nadat van verschillende zijden was be treurd, dat door liet aannemen van hot voor- stel-Tasman, eigenlijk de behandeling dei- sta tuten wijziging was afgesneden, en een pnneipieelc discussie, over het doel der ver eemgmg daardoor moest achterwege blijven, werd het voorstel van Rotterdam om de dis cussie over art. 3 te lieropoueu, verworpen met 24 tegen 31 stemmen. Daarna werd het amendement op art. 4 voorgesteld dooi de ntd. Rotterdam, afge stemd. De artb. 4, 5, 6 en 7 wei-den daarop met enkele wijzigingen vastgesteld. Ovcreenkomwtig het v ooi stol van de com missie van redactie wordt art. 8 vastgesteld als volgt: „De voorzitters der ifdeelingen vormen een raad van advies, die door het hoofdbestuur kan worden sa am geroep en," en daaraan toe gevoegd' op voorstel van don lieer Ileeris van DelftT „Het voorzitterschap is onvereenig- baar met het lidmaatschap van het hoofdbe stuur-.'' Een voorstel van Hengcloo, om het hoofd bestuur de volle beschikking te geven over de inkomsten Uit do afdeelingen, werd verwor pen. De overige artt. werden zonder groote wij zigingen goedgekeurd. "Daarna wei-den vastgesteld de regelen, be doeld bij art. 3 dei- statuten, die de kern, zul len moeten vormen van het huishoudelijk re glement der afdeelingen. Besloten werd het art. over de taak der afdeelingen over te brengen naar de statuten. Aan het einde der vergadering gaf de af gevaardigde van Rotterdam hot hoofdbestuur in overweging stappen te doen tot het op richten van een ban dolsinfomi aticbureau en van een Kamer van Koophandel in Zuid- Afrika. Hoe do oorlog ook afloopt, ds waarschijn lijkheid bestaat, dat een oppositie zal ont staan tegen Engelsche handelsartikelen. Op deze wijze zou ook op handelsgebied! de Ver- eeuigmg nuttig werkzaam kunnen, zijn. Dö afgevaardigde vau Enschedé sloot zich hierbij aan. De voorzitter gaf beiden heeren in overwe ging met het oog op het gevorderd1 uur hun denkbeelden te dien opzichte nader te ont wikkelen en voorstellen te doen in een me morie. De vraag of de gelden van het Zuid-Afrika- fondb mogen worden aangewend tear bate der betrekkingen hier to lande van hen, die zich in Zuid-Afrika bevinden, vermeende de voor zitter ontkennend te moeten beantwoorden, te meer omdat het aanspreken dier middelen mot dat doel nog niet noodig is, daar het Ne- d'erlandbcli comité voor Transvaal nog over voldoende middelen beschikt om aan. de_ aan vragen gedurende eenige maanden te blijven voldoen. Wat onnoodig zou worden uitgekeerd voor het einde van den oorlog, zou eigenlijk wor den gestort in do Staatskas. Aio de oorlog voorbij is, kan worden beslo ten op wélke -wijze het cvergebleven geld het best tot ondersteuning kan worden besteed. Mededceling werd gedaan, dat het bekende artikel van dr. Kuyper in de Duitsehe, Fran- sche en Engelsche taal is verspreid'. Tiendui zend exemplaren zijn naar Amerika -en vijf duizend naar Engeland gezonden. Door ap plaus hechtte de vergaac-mg haar zegel aan de door de TJtrechtsche afdeeling aan dr. Kuyper gerichte dankbetuiging. De vergadering werd, nadat dank gebracht was aan den voorzitter, gc-sloton. Hare Majesteiten de Koninginnen, die zich in goeden welstand bevinden, hopen in de tweede helft dezer week een bezoek te bren gen aan Z. K. H. den Groothertog van Sak sen Weimar op de Wartburg. HIl, MM. de Koninginnen zullen den 1en Juni a.s. een bezoek brengen aan Z. K. II. den Groothei tog vnn Saksen. H. D. keeit den 30en Mei uit Wiesbaden op den Wart burg terug. Uit Leiden wordt bericht, dat H. M, de Koningin bedankt heeft voor de uitnoodigiog om de Maskerade met Hare tegenwoordig heid te vereeren. Voor het geval de werkzaamheden in de afdeelingen van de Tweede Kamer Donderdag mochten alloopen, bestaat hel voornemen, tegen Vrijdag voor openbare beraadslaging aan de orde te stellen het wetsontwerp be treffende de wijziging der wet op het Hooger Onderwijs. Naar wij vernemen, bestaat bij de Regee ring het voornemen de betrekking van direc teur der Grootboeken van de Nationale Schuld en van agent van het Ministerie van Financiën te Amsterdam onder één titularis te vereenigen. Door de Kon. Ned. Machinefabriek te Hel mond (dir. E. II. Begemann); A.N. de Lint, Delft—Den Haag; M. C. M. de Groot, Schie dam J. C. van Ilouten Zoon, Weesp, enz. enz. is aan de Eerste Kamer der Staten Generaal een uitvoerig adres gezonden, waarin zij er op aandringen dat de Kamer de Onge vallenwet zooals deze door de Tweede Kamer met zoo groote meerderheid is aangenomen »niet zal verwerpen, maar deze aannemen, »zonder belofte tot éénige verandering van sde Regeering te verlangen." De Haagsche afgevaardigde ter Tweede Kamer, de heer J. F. W. Conrad, mocht heden de vervulling van zijn 75e levensjaar beleven. Hoewel deze dag in huiseiijken kring ge vierd werd, mocht de hooggeachte man ver rassende blijken van belangstelling onder vinden van zijne tallooze vrienden, zoowel in binnen- als buitenland. Volgens sliet Centrum" wordt de toe stand van het Kamerlid dr. Everts in de laatste dagen steeds bedenkelijker en vreest men het ergste. Zaterdagavond trad mr. H. P. Marchant, candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer tegenover de candidatuur-Van Houten, te Deventer op, tot het houden eener poli tieke rede. Tot directeur der Ned, Centraal Spoorweg- Maatschappij is in de Zaterdag gehouden vergadering van aandeelhouders benoemd de heer mr. J. P. Sprenger van Eijk, oud-minister van financiën. Te Amsterdam is overleden de heer S. M. Swijt, lid der Koloniale Staten van Suriname. Naar men ons mededeelt, is de heer Ahing Mees, preside-1 der Nederlambche Handels maatschappij, gevaarlijk ziek. Bij de Nederlandsclie Znid-Afrikaansche Vereeniging is tot lieden ingeschreven en ingekomen tot een beding van f 1,171,002,57. OVERSCHIE, 28 Mei. Uit deze gemeente zal een processie naar de graven der Gor- cumcche martelaren te Biielle gaan op 20 Juni a.s. OVERSCHIE, 26 Mei. De heer J. van Wijk, veearts alhier werd, terwijl hij een koe bestreek, door een andere koe omgewor pen, met het gevolg dat hij een been brak. KETllEL, 28 Mei. Op 1 Augustus a.s. zal een processie naar Brielle vertrekken om de graven der Gorcumsche martelaren te Brielle te bezoeken. Bij Kon, besluit is aan A. C. A. Nolet, distillateur en koopman, wonende te Schiedam, verlof verleend tot het aannemen van het kruis uPro Ecclesia et Ponliffce, hem door Z. H. den Paus geschonken. Uit deze gemeente zal een processie naar de graven der Gorcumsche martelaren te Brielle gaan op 26 Juli a.s.. Geslaagd te Leiden voor med, candidaat B. Vaandrager alhier. De schipper die met een schotwond in het hoofd in het ziekenhuis werd verpleegd, heeft die inrichting verlaten. Gisteren had A. Walraven wonendein de Hendrik Gabelstraat alhier het ongeluk om van het balcon van een der tramwagens te vallen. H'y is van dezen gevaarlijken valvry goed afgekomen daar hij slechts zijn rechter arm en been bezeerde en geen ernstige kwet suren bekwam, De zonsverduistering is beter zichtbaar ge weest dan het zich liet aanzien. Juist om ruim vier uur, waarop de eclips haar maximum bereikte, waren de wolken weggevaagd en was de donkere schaduw zeer goed zichtbaar door gekleurd of zwart gewalmd glas. De zon had vanmiddag veel bekijks, en er was een levendige omzet in scherven ge kleurd glas. (leveihle en verkoelde onroerende goederen. Verkocht26 Mei. Notaris: 11. B. E. Blaisse. Een branderij met meel- en graanzolder, bovenbak, gistloods, kolenplaats en erf, West- frankel. Laan 6, groot 3 are 40 cent., in veiling f 5050 Een branderij met meel- en graanzolder, bovenbak, gistloods, kolenplaats en ei f, West- frankel. Laan 8, groot 2 are 95 cent., in veiling f 5100; Gecombineerd veikocht voor f 10300. Een timmermanswerkplaats met zolder, twee loodsen en open grond, Ketheistraat 20, groot 3 are 40 centi -re, in veiling f 1900. Verkocht voor f 2375. Een huis, verdeeld in benedenwoning en drie bovenwoningen, met loods en tuin, Laan 40 en 42, groot 1 are 27 cent., in veiling f1100. Verkocht voor f1150. Een zesde aandeel in de Mouterij uDe Een dracht", Tuinlaan 6, groot 3 are 20 cent., in veiling f325. Veikocht voor f325. De zwem- en badinrichting alhier is heden voor het publiek opengesteld. De graven der Gorcumsche martelaren te Brielle zullen door een processie uit deze gemeente bezocht worden op 1 Augustus e.k. Bij een slager alhier ziju twee nuchtere kalveren voor de consumptie afgekeurd en onder politietoezicht begraven. In een woning in de Oosterstraat ontstond Zaterdag namiddag een begin van brand, door dat een mand met spanen op de kachel, die men dacht dat uitgegaan was, plotseling vlam vatte. Door de bewoners, geholpen door buren, werd het vuur spoedig gebluscht. Inlraah en moordaanslag. *In den Oppei-fc 20 to Rotterdam was se dert korten tijd gevestigd do vleeschhouwer L. Schinkel, 24 jaar <mdi en ongehuwd,'. Hij woonde daar met zijn zuster die echter voor eenige dagen uit do stad was gegaan, zoodat hij zich thans alleen in huis bevond. Toen hedenochtend omstreeks 6 uur zijn 16-jarige broeder, die in zijn, dienst was als knechtje, aan den -winkel kwam, vond' bij tot zijsn bevreemding de deur open, ten. minste niet op het nachtslot. Binnengaande zag hij zijn broeder eerst niet, ook niet in de opka mer achter den winkel, waar -hij sliep, doch ten laatste vond hij hem in heb sousterrein, liggende onder beddegoed! en met een zware verwonding aan den hals, badende in zijn bloed. Hot knechtje waarschuwde dadelijk de overburen O verkleef b en Fiering, die zich naar binnen begaven en zagen dat de onge lukkige nog niet dood was. Werkelijk was hij iu staat eenige woorden te spreken. Het eerst wat hij vroeg was of hij nog in het bezit was van zijn portefeuille en gouden horloge, hetgeen ook het geval bleek. Volgens zijn mededeelingen had hij in den vroegen morgen, na 5 uur, onraad gehoord in hot sousterrcin. Hij is toen opgestaan en vond in hot sousterrein een kerel die hem aangreep en mot zijn eigen slagersmes een verwonding aan den hals toebracht, waarna hij hem onder beddegoed gestopt had. In dien toestand was het dat hij hedenochtend door zijn broeder gevonden werd. Eon slagers mes lag naast hem. De politic, wtlke onmiddellijk van hot ge val werd in kennis src-steld, liet hem per ra- dërbraneard naar het Ziekenhuis transpor- toeren, waar het bleek dat de verwonding wel vrij ernstig was doch geen slagader was go- troffen». Zoover bekend, wordt niets vermist. Wat do zaak eenigszina duister maakt, is dat terwijl de aanslag volgens zijn verklaring na 5 uur m den morgen zou geschied! zijn, de naaste buurman, de kastelein Tielen, hoege naamd niets van het geval gemerkt heeft, of schoon deze reeds vóór 5 uur op was. Allerlei geïllustreerde verhalen deden on der hot publiek opgang. De commissaris van politic, de heer D. M. Ebboler, leidt het onderzoek. Nader vernemen wij nog het volgende De vloeschhouwerszaak wordt uitgeoefend door de zuster, den 24-jarigen L. on den 16-j. broeder, die het slachtoffer vond. Nadat» d'os Zaterdagsavonds de zaak gesloten wordt, gaat dc gedieéle familie naar Capell-e, waar zij woonachtig zijn, do kas medenemend. Ge woonlijk keerden zij dan des Maandlagoob- tends terug, doch! ditmaal was L. wegens drukke werkzaamheden reeds Zondagavond -teruggekomen. Het vermoeden bestaat dus dat het den vermeenden aansrandler bekend is geweest dat des Zondags het huis ledig stond en hij daarvan gebruik heeft widen maken om zijn slag te slaan. De winkellade werd epen gevonden. Weer de petroleum. 'Hedenochtend trok het vierjarig zoontje van de modiste de R., in de Langetorenstraat 34 te Rotterdam met het tafelkleed het brandend petroleumtoestel van tafel. Het kind vloog in brand. De moeder die verschrikt kwam -toeloopen vloog mede in brand. Beiden zijn met vrij ernstige brandwonden bedekt naar het Ziekenhuis getransporteerd. De moord, ie Oud-Gastel. Zaterdagnacht is te Oud-Gastel, (N. B.), Jan van dm Broek, fabrieksarbeider, op aan wijzing zijner vrouw, de moordenaar te zijn van Piëta van Nispen, gearresteerd en ge vankelijk overgebracht. De goudsmid Dixterson te Rozendaal, heeft de vrouw herkend welke de sieraden van het slachtoffer te koop had aangeboden en zich genoemd had te heeten van Peerenboom, wonende te TVouw. De fabrieksarbeider J, van den Broek is later echter weder op vrije voeten gesteld, op de pertinente verklaring van zijn vrouw, dal zij de eenige schuldige is. Zij werd onder sterk politiegeleide van Roozendaal naar de gevangenis te Breda overgebracht, nadat zij tegenover de justitie eene volledige bekentenis aflegde hoe en waarom zij den moord op de vrouw P. van N, pleegde. Sedert was door de politie in den tuin het raafsel van een rok gevonden waardoor het vermoeden bestond dat de moord door eene vrouw W3S gedaan. Al vroeg in den morgen na den nacht waarin de moord was gepleegd, is vrouw t/d. Broek geb. De Jong op reis gegaan en had onder een vreemden naam het gestolen goud verkocht te Rozendaal en is daar dan ook heikend terwijl liet nog niet verkochte goud in het bedstroo gevonden werd. De vrouw die een kind van 3 jaar heeft en zeer spoedig nog een kind verwacht, mankte geen aangenamea indruk. Toen zij verklaarde dat zij alleen den moord bedreven had, is zij onder toezicht der politie naar de plaats der misdaad geleid, en wist precies den weg en moest toen alles ten uitvoer brengen zooals zij had gehandeld. Alles zelfs het overstappen der heining kwam geheel uit daar ook toen de linkervoet is voorgezet. Zij beweert om half eer. naar de woning van haar slachtoffer te zijn gegaan en om kwart na één uur reeds weer thuis te z'(n geweest. De moordaanslag te Wormer. Reeds lang had bij den moordenaar Piet Battem, van Wormer, die werkzaam was op een van de fabrieken te Wormerveer, het voornemen bestaan het meisje te dooden. Uitdrukkingen, die aangaven, dat dit van hem te wachten wa«, had hij tegenover zijne vrienden gebezigd, en in zijn koffer zijn brie ven gevonden, waarvan één reeds dagteekent van 8 Maart, die het bewijzen. Op Hemelvaartsdag heeft hij zich te Amster dam de revolver met de kogels aangeschaft. Hij heeft blijkbaar den geheelen avond op de loer gelegen of de getroffene ook! huis kwam. Om by haar huis te komen moest zij een bruggetje over en een pad langs, waaraan aan den eenen kant een schuur staat Tegen deze schuur heeft de moordenaar gestaan. Door de duisternis was niets van hem te zien. Het eerste schol trof haar in de linker borst. Zij is toen neergevallen onder den uit roep sik sterf". De moordenaar loste, toen zij opstond, het tweede en derde schot, waar van één haar in een arm trof. Hij is ver volgens de brug weer overgegaan en aan het einde van een stuk land, naby het zooge naamd »Zwet", heeft ,hjj zich ontkleed en een kogel door het liait geschoten. De kogel is nog niet uit de borst van het getroffen meisje kunnen verwijderd worden, (»N, R. Ct.") De St. Vincentiuslazar. 'Naar wij vernemen heeft de tentoonstel ling en Bazar der vereeniging »St. Vincen- tius a Paulo te Rotterdam in de Doelezalen gehouden f28000 opgebracht. Vervoer van gewonden. Aan het station D. P. te Rotterdam zijn oefeningen gehouden voor het vervoer van gekwetsten per spoorweg, waai bij gesloten goederenwagens werden ingericht tot het vervoer van gekwetsten, liggende op draag baren, door daarin veerkrachtige schragen te plaatsen. By die oefeningen waren tegenwoordig de heer Van Walsem,spoorwegarts, de districts- in«pecteur der spoorwegdiensten, de inspec teur der exploitatie, de heer Van Beuningen, de chef en onderchefs van het station en tal van conducteurs en beambten, allen van den Staatsspoorweg. Dit Servië. In verband» mefc de veroordeoling van den Servischen oud-minster Tauchanowitsch is een lijstje van de Servische ministers, dio -n den laatsten tijd aangeklaagd en gestraft zijn, wel belangwekkend. Wij hébben dan mi- mster-prosid-enfc Nicola Pasitch, tweemaal veroordeeld wegens hoogverraad, do eerste maal ter dood, beide kecren begenadigd; mi nister-president Garasctianin, 1890, onderdo valsche beschuldiging vaa moord langen tijd preventief gevangen gehoudenminister van justitie Wesnitsch, veroordeeld wegens hoog verraad, nog in de gevangenis; minister van justitie Milovanowitech, an bob hoogverrnad- proces tot drio jaar gevangenisstraf veroor deeld; minister-president Tsoliumitsch, we gens hoogverraad tot meerdere jaren kerker straf veroordeeld; minister van» buitenland- sch-e zaken Tauchanowitsch, tweemaal veroor deeld wegens hoogverraad; verbannen wer den minister van buitenlandbche zaken An drea. Nikolitosch, minister-president generaal Gruitsch', minister van financiën Wuitscli en gevlucht uit vrees voor kerkerstraf minister president Kaljewitsch. Tot het avondfeest ter eere van de confe rentie voor Int. Privaatrecht, morgenavond in den Restaurant Royal te houden, heeft de Minister van Buitenlandsche Zakeö, in naam van Hr. Ms. Regeering o. a, uitgenoodigd, de leden van de beide Kamers der Staten- Generaal, van de hooge Staatslichamen, en buitenlandsche gezanten, zoomede den chef van en de attaché's bij het Kabinet van 't Dep. van Buitenl. Zaken. Na gisteren alhier teruggekeerd te zpn, heeft de Minister van Koloniën heden zyne ambtsbezigheden hervat. Het Hoofdcomité van het Nederlandsclie Roode Kruis heeft, door tusschenkomst van het Departement van Buitenlandsche Zaken, van den consul-generaal der Nederlanden te

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2