IS 54"e Jaargang. Donderdag 31 Mei 1900. No. 10254. GOUD EN EER. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BUITENLAND. BINNENLAND. i 51 11; as SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en V1 aar dingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en V1 a a r d in gen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentie» voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan 'iet bureau bezorgd zijn. BureauBoterstraat 68. iedere regel Prijs der Advertentxën: Van 16 regels 11. 0.92 meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde bleine adneftentiën opgenomen tot den prjjs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan liet Bureau te voldoen. Xnterc. Telefoon Mo» 133. dtgemcen overzicht. SCHIEDAM, 30 Mei 1900. BB OORLOG. Johannesburg is dus door lord Roberts bezet. Roberts zelf meldde gisteren alleen dat hij heden de stad zou npeischen en hoopte haar binnen te trekkenlater in den avond werden echter berichten ontvangen dat de stad reeds bezet is. Wannper men Engelsche berichten zou mogen gelooven, dan zijn de Boeren geheel ontmoedigd. Zelfs heet Kiuger, daartoe aan gezet door Louis Botha, bereid om onmid dellijk vrede te sluiten. Alleen Reitz, de staatssecretaris en president Stejjn zouden den strijd willen voortzetten. De vredespartij te Pretoria heet echter steeds machtiger te worden. Volgens de »Daily Mail" hoeft president Kruger reeds alle toebeieidselen gemankt voor een oveihaaste vlucht, waarschijnlijk naar Nederland. Op eenigen afstand van Pretoria zou voor den President een sppciale trein gereed staan, die steeds stoom op heeft. Dat ook vele Vrijstaters de goede zaak trouw blijven, blijkt uit ij,et gebeurde te Heilbron. Daar sprak Schalk Burger de Vrij staters toe en zeide hun dat allen die dit wenschten zich aan ae Engelschen konden overgeven. Van de 6000 man traden slechts twaalf uit de gelederen, die de wapens wilden nederleggen. Er zal van nu aan een guerilla op groote schaal worden gevoerd. Het is moeilijk om aan de hand van de weinige berichten die tot ons komen, een oordeel uit te spreken. Zeker is de toestand hoogst kritiek. De krijgskans schijnt nu ge heel ten gunste der Engelschen gekeerd. Gok uit het Westen toch dreigt gevaar. Zeerust is door de Engelschen bezet, en een Engelsche strijdmacht rukte Maandag aan op Lichtenburg. Terwijl eerstgenoemde plaats 65 K.M. ten Noordoosten van Mafeking ligt, is Lichtenburg evenver in Zuidoostelijke richting van de langbelegesde stad verwijdeid Over beide plaatsen loopt een weg naar Pretoria. Intmschen is de Vrijstaat weder tot een Enge.lsch wingewest, geproclameerd onder den naam Oranjerivier-Staat. Zes jaar (van 1848 tot 1854) heeft vroeger dit gebied als Oranjerivier-souverpiniteit onder Engeisch bewind gestaan. Hoe lang zullen de Engel schen nu meester blijven van dit land Een prachtige stelling moeten de Boeren innemen aan de noordgrens van Natal. De correspondent der sTimes" te Newcastle be schrijft die aldus. De linkervleugel leunt tegen Pongwanaberg, de rechtervleugel aan de Bufïdlo-rivier. De stelling is met Lang Nek verbonden door een onafgebroken rij van lage kopjes die met schansen zijn bedekt en doorloopen tot halverwege op Mnjuba. De geheele positie is ruw halve-cirkelvormig en heeft zeven emplacementen voor kanonnen. De corres pondent weet echter niet te zeggen of het geschut daar ook is opgesteld. Maandag schoten de Boeren van Pogwana met een 6-inch-kanon op het Britsehe kamp zes granaten, doch ontvingen geen antwoord. Lallan's bureau verneemt uit Pretoria dat na het gevecht bij Lindley honderden krijgs gevangenen te Pretoria zijn aangebracht. Roman uit Transvaal VAN AUGUST NIEMANN. 25) „Uiltmaal loopt de zaak anders," zei Dear- son. „(Maar ik zou wel eens willen weten of die schurk, die William Pudge, mij bedro gen heeft met dr. Jameson. Morgen rijd ik naar de grens. Ik heb een vriend te Krugers- dorp; die zal het wel weten. Ja, die Duit- seliers „De Duitsohers zijn goede, vrome men- schen," zei Buurman. „Zij zijn onze vrien den." „Pudge ook?" „Pudge is geen Duitscker meer. Maar de echte Duitschers zijn vóór ons.' „Zij kunnen jullie niet helpen." „Wat?" Niet helpen? Neen, mijnheer Dearson, dien onzin kennen wij. Wat jullie Engelschen ons vertelt, gelooven wij niet. Oom Paul is te Berlijn geweest en heeft daar een ver-hond gesloten. Neen, mijnheer Dearson, zoo dom als u denkt zijn wij Boe ren niet. Wij weten zeer goed wat de Engel schen willen." „Zoo, en wat willen wij dan?" „De goudmijnen." Dearson lachte. „Om de goudmijnen draait de geheele En gelsche politiek. Die wil men hebhen. En wat Cecil Rhodes en de geheele troep Uit- Te Clocolan is een Boer tot den kogel veroordeeld omdat hij een soldaat van de Kaapscbe jagers eerst door den rug had ge schoten en daarna had geslagen, Wyndham heeft in het Lagerhuis mede gedeeld dat Engeland nu 221.000 man in Zuid-Afrika heeft. In de Franscbe Kamer. De Gallifet is dus toch afgetreden. Of dit werkelijk is uit 'verschil van meening met Waldeck-Rousseau schijnt ons niet zeker toe. Het is best mogelijk dat de Gallifet's physieke toestand niet bestand is tegen lawaaitooneelen zooals Maandag. In de Kamer trouwens had De Gallifet zelf Fritsch' daad een misdadige handeling genoemd. Het spreekt vanzelf dat de nationalisten hiervan weder profijt zullen trekken. Wal deck-Rousseau, door alle linksch-republikein- «che fracties gesteund, zal niet wjjken. Wij willen uit de FraDSche bladen aan stippen dat de vrienden van het ministerie vooral verheugd zijn over Bourgeois' ingrij pen ten gunste van het kabinet. Bovendien dat de meestcn er niet aan twijfelen of de zaak-Dreyfus zal weder krachtig opleven. In de „Aurore" protesteert Zola nog eens tegen de amnestie en waarschuwt er voor, dat Duitschland niet eens, wanneer Frank rijk met dezen staat in oorlog komt, liet volk het vertrouwen in do legeraanvoerders zal ontnemen door de feiten '-o publiceeren, die men te Berlijn weet. Frankrijk rehabili- teere zich zelf. De „Débats" noemt de meerderheid van 50 stemmen een lijkwade. De „Temps" betreurt dergelijke tooneelen in de Kamer, nu hét buitenland te Parijs is, en Verheugt zich over Léon Bourgeois' in grijpen. Verscheiden republikeinsclie afgevaardig den moeten van plan zijn een motie voor te stellen, vragende de verdaging der Kamer tot ua de Tentoonstelling. Of generaal André de portefeuille van oor log aanneemt, is nog niet bekend. De gene raal is op reis. Het trok gisteren de aandacht dat Wal deck-Rousseau de .Senaatszitting dadelijk verliet, zonder de urgentie voor do amnestie wet tc vragen. Het gerucht gaat dat kapitein Fritscli zijn getuigen heeft gezonden aan Waldeck- Rousseau. Aan oen redacteur der „Gaulois" weigerde Fritsch iedere opheldering. •Sesjienisd!** SïedcdecïSngen. De weduwe van Gladstone is stervende Al de kinderen zijn op Hawarden bijeen. De Beieische troensr ->vn!ger. prinsLodewijk, trekt weder de aandacht door zijn sterk particularistische redevoeringen. Het Engelsche postkantoor tc Saloniki is op bevel der Porte weer geopend. Een te Tanger ontvangen bericht uit Fes zegt dat de Marokkijnen zeer opgewonden zijn. Do heilige ooi-log tegen Frankrijk wordt gepredikt. In Midden-China is het wat rustiger. De spoorweg tusschen Tien-tsin en Peking is weder hersteld. Gistel-middag is een kolonne van Fran- sclie en D'uitsche soldaten uit Teu-tsin ver- landers betreft, dat is niets anders dan de dans om het gouden kalf. Maar die dans is, zooals in de Heilige Scurifb staat, een afgo dendienst, en den Joden is d.e dienst slecht bekomen. En den Engelschen zal hij ook slecht bekomen." Dearson maakte een ander potje open en proefde zorgvuldig. „Jullie Boeren danst immers ook mee," zei hij. „Jullie heft toch belastingen van de mijnen. In jullie schatkist te Pretoria zou het er slecht uitzien, wanneer wij er niet aan betaalden." Buurman dronk zijn glas whisky leeg. „Hoe staat het?" vroeg hij. „Wil u de paarden koopen, mijnheer Dearson „Ze zijn te duur." Ik zal u 'n voorstel doen, mijnheer Dear son. Kom mee naar mijn hoeve. Daar kan n nog andere paarden zien. Mijnheer Joa quin doet mij zeker het-genoegen mee te ko men." „Dat kunnen wij wel doen, niet waar, mijnheer Dearson „Mij is het goed." Joachim zond zijn bediende met de paar den terug en stapte met Dearson in den wa gen van den Boer. Deze ging op den bok, greep de teugels en roed zeer snel weg. Na een rit van een uur in' volle vaart, waarbij Joachim gelegenheid bad de uitnemende qualiteib der paarden te bewonderen, bereik ten zij een groep gebouwen van één verdie ping, die een groot erf omgaven. De Boer noodigde zijn begeleiders uit na derbij te komen. Het huis dat zij betraden, trokken om de te Chang-sm-tien ingesloten Belgen te ontzetten. Na sterke pressie der consuls liet de onderkoning eerst toe dat deze kolonne gebruik maakte van de spoor lijn. De voorzitter van het hoofdcomité van 't Nederlandsche Roode Kruis heeft van dr. Lingbeek, leider der eerste ambulance, een rapport ontvangen, dd. Pretoria 22 April, waaraan het volgende is ontleend Na 't sluiten der vorige mail, ben ik, zoo als u uit mijn vorig schrijven weet, naar Natal vertrokken, omdat daar een gevecht zou komen. Door veikecrde samenwerking is die aanval niet zoo geslaagd als 't geval had kunnen zijn, en zoodoende kwamen er geen gewonden, en moest ik naar Pretoria terugkceren, geen gekwetsten, maar alleen zieken 111 mijn ambulancetrein meevoeren de. Sedert het vorig rapport hebben de ver plegers v. d. Woestijne en v. Marle wegens ziekte het hospitaal van dr. Janssen moeten verlaten, en zijn thans hier. Janssen en De Haas zijn dus alleen daar, maar zeggen, geen verdere verplegers noodig te hebben. Van dr. Bierens de Haan, die met dr. Juriaanse (die zijn eigen ambulance heeft) gecombi neerd gc-neraal De la IIry volgt, weten we niets. Volgens courantenrapporten zitten zij in do richting Boshof. Di. Romeyn is nog bij Smaldeel Hij en de zusters op den ambulancetrein kregen het idéc zich bij de regeermg aan te bieclen, om naar St. Helena te gaan of naar Kaapstad. Ik schreef in oien geest den vol genden brief, gedateerd 17 April „Aau de HoogEdele Regeermg der Zuid- Afr. Republiek geeft met verschuldigde» eerbied te ken nen de ondergeteekende, leider der Eerste Ned. ambulance van het Roode Kruis, dat hij cn zijn medearbeiders, doktoren en ver pleegsters, bewogen met bet lot der Boeren- lu ijgsgevangenen, krachtens de machtiging, hun daartoe verleend door het hoofdbestuur van het Ned Roode Kruis, hebben besloten, u een volledig uitgeruste expeditie aan te bieden, ten dienste onzer krijgsgevangen broeders, en bestaande uit een dokter, 2 of 3 verpleegsters, tenten, bedden, enz. enz mits het door u wonsehelijk worde geacht, dat een dergelijke expeditie wordt uitgezon den, cn de Britsehe '•cgccring*, daartoe door uw hoofdbestuur van het Transvaalschc Roode Kruis uitgcnoodigd, consent verleent en faciliteiten toestaat voor vervoer naar dat eiland." Eenige dagen daarna lazen wij een tele gram, dat u hadt aangeboden, van Holland uit 3 medici tc zeilden. Dit werd liier dank baar opgenomen. Ik betwijfel echter, of En geland liet óf u óf ons zal toestaan. Hoe 't zij, van hieruit zal de zending zeker niet plaats hebben als u ze van uw kant expe- diéert. Voldoende is het, aat het Ned. Roo de Kruis èn in Holland èn hier de eerste is geweest om hulp aan te bieden. Hier ismen er zeer mee ingenomen. Allen ontvangen ge regeld hun brieven, en dit draagt er met weinig toe bij, om den goeden geest er in te houden. Bierens de Haan neemt de volgende maand mijn functie over. Intusschen logeerde dr. K(oster)'s ambu lance nog grootendeels bij ons. Per Her- zog vertrekken de verplegers Bos, v. Marle en v. d. Woesteyne naar Europa terug. "Wij zag er eenvoudig en boorsch uit. De meube len waren lomp, maar solidede bodem be stond uit platgetreden aarde. Een groote dikke vrouw met. een witte muts zat aan het boveneind van de tafel, waarom acht blond- harige knapen en meisjes bezig waren met eten. Om voor den vader en zijn gasten plaats te maken, stonden de kinderen op en Joachim bewonderde den krachtigen li chaamsbouw van de k'nderen. Zwijgend, iomp, stond de ruwe scLaar daar totdat ze weder mochten gaan zitten. De vrouw was niet opgestaan, zij knikte vriendelijk en stak de mannen de volle roode hand toe. In de ander hand hield zij een zilveren snuif doos. Na heb eten werd koffie geschonken en tot slot las de Boer een hoofdstuk uit de.. Bijbel voor in het Hoilandsch, zoodat de gasten er maar weinig van begrepen en daarna ging de familie naar bed. Joachim en de heer Dearson gingen naar hun ka mer. Hoog opgemaakte bedden, zooals in de Nederduitsche boerenhuizen, wachtten. „Zou men nu zeggen," zei de heer Dear son, „dat dit een van de rijkste menschen uit Transvaal is „Zoo, is hij dat?" „Hij 'heeft honderden hectaren land, de mooiste struisvogelfokkerij en prariitigc paarden. En ongetwijfeld heeft hij een mil- lioen pond op de bank, want de helft van den grond waarop Johannesburg staat, is van hem „Het zal in bed warm zijn." „Ga op den grond liggen. Weet je wat mij kunnen ze wel missen. Ik zal dezen brief voor mailsluiten vervolgen. 24 April. Aangezien ik heden weder vertrek naSu- Smaldeel, en indien zijn ver blijfplaats kan worden uitgevonden, naar onze vliegende ambulance van dr. Bierens de Haan, van wien we de laatste 14 dagen niets gehoord hebben, zal ik dezen brief moeten sluiten alvorens de Europeesclie mail arriveert Nieuws van eenig belang heb ik U trouwens niet te vertellen. Op ons aanbod om naar St. Helena cn ook op ons aanbod om een ambulance uit. te zen den naar de Engelsche krijgsgevangenen hier te Waterval hebben wij nog geen ant woord ontvangen. Vastgesteld blijft nu, dat dr. Oidtmann met 3 verplegers vertrekt op 7 Mei uit Loren$o Marqucz, dus per II e r- z o g, terwijl dr. Romeijn eu ik per Message- ries Maritimes-boot, die den 28sten Mei uit Lorenzo Marques vertrekt, zullen reizen om alzoo in pl. m. 2 maanden m Europa te kun nen zijn. Wij hebben dan tijd, om m overleg met dr. Janssen eu den nieuwen clicf, dr. Bierens de Haan, den verderen werkkring der ambulante en dus ook van de 2 ons voor aflossing gezondenen (dit zijn de heeron drs Mac Leod en Pameijcr), die wij IS Mei hier verwachten, tc bespreken en te regelen. Ik zal er natuurlijk voor zorgen, dat ook hun alle mogelijke faciliteiten door dc auto riteiten worden gegeven, zoodat zij de goede posities zullen handhaven die wij tot nu toe hebben gehad. Met dc mail per Ilerzog of per dr. Oidtmann hoop ik u do verdere fata onzer expeditie mede te doelen. Te Rotterdam is gisteren een telegram ontvangen van dr. E. van Rijckevorsel, die bij de tweede Roode Kruisambulance is, waarbij hij meedeelt met de eerstvolgende Fransche mail uit Z.-Afrika naar het vader land terug te kperen. Mejuffrouw Stoffers, deel uitmakende van de 2e ambulance van het Ned, Roode-Kruis, die aanvankelijk bestemd was, om naar Nedeilnnd terug te keeren, blijft niet toe stemming van den leider nog eenigen tijd in Zuid-Afrik» Mejuffrouw Ciiarbon, mede van die ambu lance, is bij haar familie te Haarlem aange komen. Als open antwoord op een brief eener Amerikaansche dame heeft de heer Charles Boissevain, hoofdredacteur-directeur van het sllandeisblad", een nieuwe biochure geschre ven sThe struggle of the Dutch Republics". (De worstelstrijd der Hollandsche Repu blieken.) Bedoelde dame schreef nl., naar aanleiding van 's heeren Boissevain's Open brief aan den hertog van Devonshire, dat zij zeer gegriefd was door de houding van de Engelschen tegenover de mannen van den ouden Hol- landschen stam in Zuid-Afrika j maarzij zegt, dat de sympathie der Amerikanen voor de Boeren nog giooter zoude zijn, als »wij niet van onze Engelsche vrienden hoorden, dat voor de Boeren overheersching noodig was, daar zij saamgespannen hadden om de En gelschen in zee te drijven; dat zij een bedorven oligarchy vormen, die weigert het stemrecht aan alle burgers te geven dat zij de zwarte inboorlingen vervolgen en hen als slaven behandelen dat zij een verou derde beschaving vertegenwoordigen, welke ter dood gedoemd is." pleizier gedaan heeft, mijnbeer Joaquin?" „Nu, wat dan?" „Dat Miss Victoria aan mij gedacht heeft en mij de confituren gestuurd heeft." „Zij is een voortreffelijk meisje." „Dat is zij ook." „'Die oude lieer Pudge is een verwaande ezel, ik ben hem niet goed genoeg voor schoonzoon omdat ik vroeger timmerman geweest ben, en hij is bang dat Victoria en ik elkaar ontmoeten. Daarom heeft hij mij niet genoodigd. Maar ik zal wachten." „Zoo, heeft u dus plan op miss Victoria?" „Zeker, en zij is eiken dag bereid mij te nemen. Zij is altijd lief en aardig als ze me maar ziet. Weet u, mr. Joaquin, ze is een beetje coquet, zij coquetteert met alle man nen. 'Maar dat geeft niets, dat mag ik wel. Dat zal ik haar met den tijd wel afwennen." „Werkelijk? Hoe wilt u dat aanleggen?"' „Weet u, mijn oveileden vrouw was juiri zoo. Die was ook coquet. Bessie kon geen man met rust laten. Maar ik heb het haar wel afgewend." „Dat is een kunststuk, mijnheer Dearson. Hoe hobt u dat wel aangelegd?" De lieer Dearson haalde een langen reep uit zijn zak, die uit kleine tabletten choco lade bestond. Hij stak aandachtig het eene stukje na het andere m den anond en zei „Door wachten." „Door te wachten „Ja, een man wacht maar kalm. Dan houdt de vrouw van zelf op. Zoo zal ik het ook met miss Victoria doen als ze maar eerst mijn vrouw is." Deze feiten weerlegt de heer Boissevain op historische gronden. Te Havre zijn de bijdragen voor de Boe ren opgehaald door onzen landgenoot den heer W. F. Browne Jr. Hij heeft daar on geveer 8400 frs. gekregen. Bovendien zijn voor rekening van Boerenvrienden daar ter stede zes uitgelezen scherpschutters over Lorenpo Marques naar Transvaal gezonden. Internationaal Privaatrecht. De Conferentie voor internationaal privaat recht heeft gisteren na de openingszitting, terstond hare werkzaamheden aangevangen. T olks wecrbaarlieid. Aan rectoren en directeuren der openbare en bijzondeie inrichtingen van gymnasiaal en middelbaar onderwijs, en der kweekscho len voor onderwijzers is door 't Dagelijksch Bestuur van do Vcreeniging „Volksweer baarheid" het verzoek gericht om steun ter wille van het groote deel dat de Vereeni- ging beoogt en dat nader is aangegeven in het geschrift„Wat Volksweerbaarheid wil en langs welke wegen zij haar doel tracht te bereiken," dat aan het schrijven is toege voegd. Maatschappij van Weldadigheid. De vergadering van afgevaardigden der afdeelingen van de «Maatschappij van Wel dadigheid" zal worden gehouden op Vrijdag 8 Juni, des voormiddags te elf uren, in het lokaal vnu de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, te Amsterdam. De uitslag der gisteren te Deventer ge houden verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer is, dat uitgebracht werden 3708 stemmen, waarvan van onwaarde 30. Hier van verkreeg mr. II. P. Marchant er 2860, mr. S. van Houten 818, zoodat gekozen is M r. II. P. Marchant. IJet aantal kiezers in het district bedraagt 6261. Gisteren is uit Rotterdam aan dc Eerste Kamer der Sta ten-Generaal verzonden het adhaesie-adres, op liet adres aan de Eerste Kamer, tot hot aannemen der Ongevallen wet, van de 28 vereenigiugen, die 15 dezer do openbare vergadering in bet Vereeni- gingsgebouw op den Goudschenweg ten gun ste van de Ongevallenwet hadden belegd. Het adhaesie-adres bevat 4462 handtecke- ningen. De Technische vakvereeniging heeft zich tot de Eerste Kamer gewend met een adres houdende veizoek de ongevallenwet, zonder nadere wijziging daarin van de Regeering te verlangen, aan te nemen. De heer De Savornin Lohman heeft als amendement op het wetsontwerp tot wijzi ging der wet op het hooger onderwijs voorgesteld om de bevoegdheid om den toe gang tot de universiteit open te stellen voor Hen die niet in de gelegenheid zijn de gym nasiale opleiding hier te lande te genieten, of zich voor te bereiden tot het Staatsexa men uit te strekken tot de binnenlandsche bijzondere gymnasia, door deze het recht fe geven Jot het afgeven van het certificaat van geschiktheid voor het volgen der lessen aan de hoogescholen. Dit voorrecht zou ech ter alleen worden toegekend aan die bijzon- „Dat is heel practiseh." „Mijnheer Joaquin, ik zeg u, na mijn zali ge Bessie is miss Victoria de besteen mooi ste vrouw uit heel Zuid-Afrika." Nadat hij dit plechtig en langzaam gezegd had, nam Dearson een grooten slok uit een fleseh dio hij uit zijn zak haalde. Zijn zak ken schenen onuitputtelijk. Daarna ging hij liggen. Joachim legde zich ook neer, maar de hit te was te groot om goed te slapen. 's Morgens vroeg werd hij door heb loeien van de runderen en door ander leven in de beestenstal wakker gemaakt en toen hij met mr. Dearson voor hel ontbijt geroepen werd, stond de tafel, meer Engeisch dan an ders gedekt, klaar. De heer Dearson al trots zijn zwakke maag gebakken eieren, gebraden runderlen den, ham, maisbrei, koffie en zoopje, zooals dc jenever genoemd werd. Er was een nieu we gast bijgekomen, mijnheer Pieter Ma- ritz Buurman, die met groote achting door de familie -werd behandeld. Joachim vernam dat deze heer, met lang blond haar en een nette, krachtige figuur, een leider geweest was in den laatsten oorlog met Engeland en tegen den koning van Zoeloeland. Pieter Maritz gold in de republiek voor een be roemd man, hij was eveneens zeer rijk en had een prachtige paardenfokkerij. Hij was op een paard aangekomen, waarvoor men naar Joachim's schatting in Berlijn graag tienduizend mark zou betalen. Wordt vervolgd V tW V, V WES m

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1