No. 10259. 54"" Jaargang. Donderdag 7 Juni 1900. GOUD EN EER. DE OPLOSSING. BUITENLAND. BINNENLAND. ii'. SCHIEDAI I;IH E (lURANT. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dageljjks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan 'iet bureau bezorgd zijn. Bureau t Botfrstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels 0.02iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Hleinm advertentiën opgenomen tot den prjjs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan liet Bureau te voldoen. Interc. Telefoon JYo. 133. Do Pinksterdagen hebben raad gebracht Hedenmorgen kon de Minister van Finan ciën m de Tweede Kamer ale het eenparig besluit van den ministerraad mededeelen. dat het Kabinet onvenv-jid een nieuwe On gevallenwet zal indienen, rustend op dezelfde grondslagen als het ontwerp waarover de Eerste Kamer haar veto uitsprak, maar met zekere- wijzigingen betreffende do wijze waar op de werkgevers hun geldelijke verplichtin gen tegenover de Rijksveizeikeringsbauk zul len hebben na te komen. Onverwacht noch ongedacht is deze oplossing der crisis. De regeering heeft het eenige -gedaan wat haar in 's lands belang te- doen stond. Zij heeft het algemeen belang gesteld boven persoonlijke gevoeligheid. Zij begreep dat het haur piicht was tie blijven en bleef. Zij heeft de woorden waarmede het „Vad." den weg aanwees dien 'het Kabinet kon volgen, tot do hare gemaakt: „Zelfverloochening kan eischcn een taak op te geven, die men /.co gaarne had willen voortzetten, maar zelfverloochening kan ook eisch.cn zich to getroosten do voortzetting een er laak, die bijkans onmogelijk wordt ge maakt." Er ig reden tot grooto tevredenheid en dankbaarheid voor deze oplossing. Ontbin ding der Eerste Kamer kon niets baten en zou, als strafmiddel gebruikt, nog sl-echts don strijd verscherpen. Aftreding van het minis terie kon alleen wenschelijk toeschijnen aan wie het Kabinet om p a rt ïj-ovc rwegi ngen gaarne zagen heengaan. Het ministerie rest te slechts alle persoonlijke overwegingen, hot zwijgen op te leggen, on den eenmaal aan vaarden regeoringslaet nog to blijven torsen. Bijzondere gevallen eischen bijzondere maatregelen, en even ongewoon als het door hot betreurenswaardige vo-bum der Eerste Kamer uitgelokte conflict is het aanblijven van een Kabinet waarvan drie der voor naamste ministers door dat votum getroffen zijn. Wij verheugen ons dat, mot name minis ter Lely, het singulicio van hot geval vol doende zwaar heeft laten wegen. Gevraagd1 zou kunnen worden of het mi nisterie zich dezen uitweg niet had afgesne- O O den door do pertinente verklaringen in de Eerste Kamer afgelegd. Gevraagd kan dit worden, maar onze-s inziens niet op goeds gronden. We-1 werd door minister Pierson Wij-dag nadrukkelijk verklaard dat van dcee regco- ring geen regeling op privaatrodhtclijken grondslag to wachten was, maar overigens be hield hij zich even nadrukkelijk voor wat do re-geering zo-u doon, indien dc Eerste Kamer do wet zou verworpen. Of van do rogeei-ing kon verwacht worden een concessie m don zin als thans door haar zal worden gedaan, werd door den min iter onbesproken gelaten. Do ministers hadden nu hun portefeuille tor beschikking van Hare Majesteit -kun- Roman uit Transvaal van AUGUST NIEMANN. 30) „Uitmuntend, mijnheer Borger, u is zeer vriendelijk. Ik verlaat mij volkomen op u, ik ben u van harte dankbaar. Maar zeg iniji eens, is er bij de familie Pudgo iets bijzon ders voorgevallen 1" „Ja, nu u er mij' naar vraagt, wil ik hot u niet verzwijgen," zeide de heer Berger, ter wijl hij het potlood neerlegde on Joachim ernstig aanzag. „Nu?" vroeg deze nieuwsgierig en angstig. „Heb was reeds lang mijn plan mc-t u -ei* over te spreken, mijnheer, en wanneer miss Ri-eneck mij niet tot u had gezonden, zou ik toch een dezer dagen gekomen zij-n. "Wij zijn landgeuooten. U zult ook wel bom-erkt heb ben, dat er iets gewichtigs op bandon is. De Uitlanders zijn niets meer of minder van plan dan do Republiek omver te werpen, -en do heer Pudge is het middelpunt van het komplot, de hoofden der samenzwering ver eenigen zich bij' hem. Het is schande, want de Diuitschers moesten met de Boeren te genover de Engelschen staan.'" „Ja, ja," zei Joachim gerustgesteld. „Wanneer de opstand uitbreekt," ging do heer Berger voort, „zullen do Uitlanders, na melijk de Engelschen en Engelsch-geamden naar de wapens grijpen om -de binnenruk kende troepen van Cecil Rhodes te heipon. En dan wordt bet voor ons, Dudtêchers, tijd kleur te bekennen, en niet stil te blijiven zit ten. Ik iheb reeds plannen gemaakt met oen nen stellen; vermoedelijk zou hun heb ver trouwen der Kroon zijn gebleven. De resulta ten zonden dezelfde zapi geweest, mot in achtneming van zekere parlementaire gebrui ken. Het ministerie-Pierson heeft gemeend niet aldus to moeten handelen. Eenmaal bereid een nieuwe wet in te dienen, die geen prin cipieels veranderingen zal aanwijzen im- meis liet centralistisch, beginsel der wet zal ongerept blijven accepteerde zij gaarne een goe-den raad ook van niet- wehviliende zijde, en ging, zooals de „Tijd" verlangd 'heeft: Recht door zee. ASgemeea overricht. SCHIEDAM, 6 Juni 1900. BE OORLOG, De toestand. Wij bezitten er, terwijl wij dit schrijven, nog g**en eenigszins uitvoerige belichten over, maar het lijdt geen twijfel of geheel Engeland heeft gisteren weer geleefd in een roes van imperialisme en valsch patriutisme. i-Bobs" is natuurlijk de groote man en Kru- ger en Leyds zullen wel weer ettelijke malen in effigie verbrand of onthoofd of gevieren deeld zijn. Want Roberts heeft immers Pretoria bezet de feestelijke intocht heeft gisteren plaats gehad. nu is de oorlog immers uit, tien dagen nog wel voor den door lord Wolseley genoemde 14!en Juni! Uit? De Engelschen en hun weinige continentale vrienden, zooals de jKóln. Ztg" (die erger draait dan een weei haan) mogen het zoo apodictisch moge lijk veiklaien, wij gelooven het toch met, en het getuigt van verblind optimisme een oorlog geëindigd te achten, zoolang de legeis des vtjands geen verpletterende nedei laag geleden hebben of tot capitulatie gedwongen zijn. Alles wijst er tiouwens op dat er weer moed is gevaren in de Boeren, eo dat zij vast besloien zijn den strijd tot het uiterste voort ie zetten. Lu (Ta u's bureau seinde 1 Juni uit Pretoria dat overal de moed hei leefde. De dynamietfabriek halverwege tusscben Pietoria en Johannesburg, die door de Engel schen was bezet, werd door de Boeren onder De la Rey omsingeld, en men verwachtte daar een ernstigen strijd. Drie batterijen ran de staatsaitiüerie water) in een sterke positie ten Zuidoosten vnn de stad opgesteld en de burgers te Pretoria sloten zich opnieuw aaneen en reoiganiseerden zich met wonder lijke vlugheid. Zelfs beweeit Laffan's correspondent, dat men zeer vertoornd was op president Kruger en de leden van den Uitvoerenden Raad die rnet hem waien vertrokken. Men beschouw de hun heengaan als een voorbarige en on- noodige vlucht. De krijgsraad had bet bestuur in hauden genomen en was besloten met kracht de stad te verdedigen. De teekenen van paniek waren grootendeels veidwenen en een iegelijk scheen vastbesloten tot het uiterste vol te houden. De konmiandant-generaal, Louis Botha zei- de Zateidag nog by het in ontvangst nemen Duitschei zang- en turnvereeuigi ng. Ik beu lid van beiden. Wij Duitsdiers willen een bataljon vormen. Ongeveer zeshonderd man zullen zich aansluiten, en wij -zullen door dc regeering van geweren voorzien worden. Aangezien u nu officier is geweest, mijnheer zou'dt u ons een grooten dienst kunnen be wijzen u moest het kommando van heb Duitsche bataljon op u nemen en het tegen de Uitlanders aanvoeren. Wil u dat doen?" - Joaclüm was uiterst verbaasd. „I-k ben een ca,valerie-officier," zeide hij. „U ie een geoefend, geschoold militair.-' „Nu, in i jinheer Berger," antwoordde Joa chim, die eerst zijn gedacht-en op deze nieu we hinderpaal moest verzamelen, ik zal mor genmiddag om vijf uur bi: u komen en dan zullen wij deze zaak nog wol eens verder be spreken. U kan er van overtuigd zijn, dat ik ten allen tijde bereid -fcrn de Duitsche zaak te dienen. Maar voorloopig is het mij nog niet erg duidelijk. De regeering moet er toch zeker wel eerst haar goedkeuring aan verlee- nen." De 'heer Berger begon m; uitvoerig de poli tieke verhoudingen uit to leggen en Joachim luisterde aandachtig naar dezen voor hem zoo merkwaa.rd.igen man. „Is u al lang hier?" vroeg hij. „Ik ben scd-ert twee jaar in Transvaal." „En is u niet rijk geworden in dit goud land Daar u zangonderwijs geeft is u zeker geen milliona-ir." „Ut bekommer miji niet om speculaties. Wanneer ik maar rond kan komen, ben ik tevreden. Bovendien ben ik ook vegetariër. Dat waarborgt mijn vrijheid, -en bewaart mijn gezondheid. Ik gebruik weinig, daarom behoef ik mijzelf niet met zorg voor rijkdom te plagen," van een vlag, aangeboden door de vrouwen van Pretoria, dat zoolang de republieken nog kunnen rekenen op duizenden gewillige man nen, zij er niet aan moeten denken terug te trekken of de onafhankelijkheid weg te werpen. Botha beeft nog een proclamatie uit ge- vaardigd waarbij alle vorige beschikkingen vervallen weiden verklaard en een commis sie weid benoemd, bestaande uit deri land drost, kommandant Zeederberg eu den heer Sai dberg, om voor de rust en de orde te Pietoiia te waken. Sinds dien is veel veranderd. Roberts heeft Pietoria bezet, maar zijn weg daarheen is geteekend met het bloed van vele zijner mannen. Robeits »hoopt" dal de verlieten gering zijnwij kunnen dus, volgens de in dezen oorlog gebruikelijke terminaiogie, op lange verlieriij-ten rekenen. Nu eerst zullen de groote moeilijkheden voor de Engelschen beginnen. De kleine oorlog vangt aan ook op Transvaalscheri bodem. Want in den Vrijstaat is de guerilla reeds lang begonnen. Reeds meldt Laffan's bureau dat 5000 Boe ren uit Standerton zijn vertrokken om de Biitsche gemeenschapsliniën af te snijden. Iu verband daarmede is van belang het be richt van sCentral News", dat de Boeren voor de cue!gave van Johannesburg alle levensmiddelen en bijna alles wat waarde bueft, hebben weggevoerd. Hetzelfde zal ook te Pietoria zijn geschied, tei wijl wij bovendien nog vernemen dat de Boeren oveial achter zich de velden in brand steken. Slagen zij er dus in Roberts' communicatie lijnen te veibieken, dan kan Roberts zich nog wel eens beklagen dat bij te Pietoria is aangekomen. De groote vraag is echter of de Boeren opgewassen zullen blijken tegen die moeilijke taak, waai bij zij ook niet langer hun steden en doi pen, hun sporen en bruggen, hun huizen en schuren mogen sparen. Terecht zegt vicomte de la Jonquière.den Boeren den ooi log a outrance aanbevelend, in de ïMoniteur Oriental" Het voorbeeld van de Russen en de Span jaarden in hun verzet tegen de legers van Napoleon I, dat door alle militaire schrijvers en alle geschiedschrijven als om strijd wordt gepiezen, wijst hun den weg, dien zij volgen moeten". Verspreid nieuws. Renter's berichtgever te Maseru beschrijft aldus het gevangen nemen van patrouilles van Brabant's divisie door de Boeren Een patrouille van 20 man was uitgezonden om een hoeve in het district Ficksburg te doorzoeken. Terwijl zij daarmede bezig was, werd de schildwacht door de Boeren over- valleu, die daarop het huis omsingelden en de patrouille gevangennamen. Twee man werden gekwetst. Een andeie patrouille, even sterk, werd bij liet achtervolgen van een troepje Boeren 'door een andere vyandelijke afdeeling om singeld en gaf zich na een schermutseling over. De Engelschen verloren twee gesneu velden en vijf gewonden. De Boeren moeten bij Eiandsfontein 7Ü0 Engelschen hebben gevangen gemaakt. Zij „Eu wamvaar kwam u, toen u naar Trans vaal trok?" „Ik ikwam uit Indië, en daar kwam ik uit Japan. Vroeger was ï'k koopmai, boekhande laar iu oen muziekliaudtd te C'lucago. Ik ben voor koopman opgeleid, maar kan echter ook met muziekonderwijs dl teekenen mijn brood verdienen. Te Chicago kwam ik uit Engeland, waar ik directeur vau een zang- vereeniging was en in Engeland kwam ik uit Dresden. Wat mijn familieaangelegenheden betreft, kan ifc wonen waar ik wil. Dc ben weduwnaar, en mijn eenige dochter is met een rijk man getrouwd. Voor twintig jaar. mijnheer, was ik nog aan hot tooneel. Mijn beste rollen waren Lohengrin, Tannliauser, Fra Diavolo, Raoul en andere. Ik was ver bonden aan het Hamburger tocneel bijl den ouden Maurice; toen ik evenwel keelpijn kreeg, heb ik mijn stem verloren. Het was erg hard voor mij. Met dc vegetarische le venswijze hob ik mijn gezondheid weer terug- gekregen, maai* de stem is nooit weer in orcle gekomen." Dc heer Berger was zwaarmoedig gewor den. „Wat?" vroeg Joachim, „Was u in Ham burg eerste- tenor? Maar dan is u eon be roemd zanger! Mijn vader heelt, mij verteld van een praehtigen tenor, Berger genaamd, die h ijin 1864 gehooid heeft, toen hij hij de troepen in Hamburg was, vroeger toen do hertogdommen bezetting liad'den." De heer Berger bloesde van genoegen en werd verlegen. „Ach, mijnheer," zei hij,, „liet is eigenlijk gelukkig voor mij geweest, dat ik mijn stem verloor, want daarmede heb ik ook mijn ij'delheid verloren." „U bezit een groote veerkracht," zeide Joa chim konden hen echter niet meevoeren en moei ten hen dus weer vrij laten. De familie van den Trausvaalschen staats secretaris Reitz moet met de sBundesratli" van Lorengo Marquez naar Europa zijn ver trokken. Het schip heeft ook 36 kisten met goud uit Transvaal aan booid, voor een waarde van 150,000 pd. st, dat door den heer Reitz met het oog op mogelijke gebeur tenissen in veiligheid was gebracht. Ook Michaël Davitt, de bekende Iersclie leider, vertrekt met deze boot naar Europa. Hij heeft verklaard ditmaal te laat te zijn gekomen, maar in een volgenden oorlog hoopt bij den Boeren nog goede diensten te kunnen bewijzen. Rhodes is van Beira doorgereisd naar Rliodesië. Volgens Londensche bladen is het valies met depêches der Transvaalsche regeering aan haar agenten in Europa te Aden in plaats op een Duitsche boot naar Napels aan boord van een Engelsclie boot naar Briedisï gebracht, waar het door de Engelsdie ro geering in beslag is genomen. Gemengde JlededecllogeB. Vrijdag komt do door den Senaat aange nomen amnestie-wet in de Fransche Kamer sn behandeling. Wuldeck-Rousseau zal de urgentie voor het wetsontwerp vragen. Er is een soldaat gearresteeid die beweert de hand te hebben gehad in de bekende ont voering van Gyp (gravin de Martel). Men weet even wei niet of men niet met een nieuwe mystificatie te doen heeft. De mau is gevangen genomen als mede plichtig aan een moord. By de veikiezingen voor de Italiaansche Kamer hebben vooral de socialisten, de repu blikeinen en de radicalen gewonnenzij hebben nu 90 zetels. De socialist! che stem men zijn met 50 pGt. vermeelderd te Milaan werden 20.488 revolutionaire en slecht 3312 monarchistische stemmen uitgebracht. Onder de gevallen oppositie-leden komt ook nog voor De Felice. ter Voist Ferdinand vau Bulgaiije wordt door den Sultan uitgenoodigd nuar Komtantinope) te komen. De Sultan heeft zijn vazal iu zoo langen tijd niet ge/ieri. Gisteren seinde de Amerikaansclie admiraal Kempf uit Taku, dat het gevecht tegen de Boxers begonnen is, en dal hij nog 50 matro zen en een bataljon mariniers aan land heeft doen gaan. De berichten over den toestand zijn zeer tegenstrijdig. Uit Londen wordt aan de sNeue Freie Presse" bericht dat de gezanten den toestand als zeer dreigend beschouwen en de mogelijkheid overwegen vau een gemeen schappelijke blokkade van de monding der Pai-lto bij Tieu-tsin. De Engelsche peis beweert dat Japan zich ten strijde rust tegen Rusland. De ïTimes" betoogt dat Engeland er voor moet z9rgea dat fiet den invloed in China behoudt, die het krachtens zijn oude en gioote belangen in het Ilemelsche Ryk toe komt. „Mijn plan is niet altijd hier t-e blijven," ging de hoer Berger voott. „Dit land is nog met het vare- voor mij. Ook Japan eu Indië zijn do ware landen nog niet, om niet, te- spreken van Amerika, waar de dollar alle macht heeft. Dc denk naar Nieuw--Zeeland te gaan, 0111 daar de laatste jaren van mijn le ven te slijten. Daar is een natuurlijke, zacht aardige bevolking, een heerlijk klimaat, een wondersehoone planlengioei en do vruchten zijn daar het mooist. Nieuw-Zeeland is het aardsdie paradijs voor een vegetariër." „Is u daar al geweest?" „Neen, ik ben er nog nooi't geweest." Joachitn keek liem aandachtig aan. „liet is een waar idealist-', zeide hij tot zichzelf, „liet sdioono land ligt altijd voor hem, nooit woont hij er in. Doe zegt het lied het ook Daar. waar gij rijt, is het geluk." De heer Berger reed weder heen, nadat hij zijn schets van het landschap voltooid en de blauwe bloem in waterverf, die hij bij zich droeg, had geschilderd, ook nam hij een brief voor Ottilie mede. „Je liebt mij onuitsprekelijk gelukkig ge maakt, innig geliefde- Ottilie,' luidde deze brief. „Gedurende een eeuwigheid reeds verlang de ik naar je, je weer eens te zien cn je stem te hooren. In mijn gedachten rijd ik dagelijks naar de stad, die zoo dicht bij en toch zoo vei ls. Dus eindelijk, eindelijk zuilen we elkan der morgen zienIk heb met den lieer Ber ger afgesproken dat ik morgen namiddag om vijf uur bij hem thuis zal zijn. Daar zal ik op je wachten. Welk een geluk, je weer te zien Ik kan den tijd nauwelijks afwachten. Was het maar reeds morgenWas do namiddag er maar! Ik kus duizendmaal de hand. die zoo verrukkelijk schreef. Heb je mij in dien Het Nut. Mi*. E. Star Busman, door zijne mede bestuurders tot voorzitter gekozen opende heden in het Gebouw der vrije gemeente te Amsterdam de 114e algemeene vergade ring der M. t. N. v. 't A. met eene rede w&v.-te hij een overzicht gaf van de fala der Maatschappy in de laatste tien jaren. Spr. meende zich tot dit laatste tiental jaren te moeten beperken, in de eerste plaats omdat van de hand van den algeraeenen secretaris, in het jaar 1890 reeds een over zicht in het licht is verschenen, waarin op uitnemende wijze het werken en streven der Maatschappij is geschetst en ontwikkeld, van het stichtingsjaar 1784 af, een geschrift waarnaar spr. dus meende te mogen verwij zen. In de tweede en voornaamste piaat3, omdat in de laatste tien jaren vooral zich de gevolgen hebben geopenbaard van den gewijzigden wei kkring der Maatschappij, haar geopend door de herziening harer wet in den jare 1885. nlmmers", vervolgde spr., rferwijl in de vroegere wetten onzer Vereeniging haar doel werd omschreven als te zijn bevordering van algemeen volksgeluk, door vei betering van den verstandelijken, zedelijken en maat- schappelijken toestand des volks, bepaaldelijk door invloed te oefenen op de opvoedingen tiet oi.-Jeiwijs en de veredeling van volksbe grippen, weid bij de tienjarige wetswijziging van 18Ü5 daaraan in artikel 1 toegevoegd deze slotalinea»en de verheffing zoowel van liet aibeid«vermogen als van den levensstan daard der werklieden". E-ne belangrijke wijziging voorwaar, niet bloot in foirnuleering, maar in liet wezen der zaak zelf, daarin bestaande, dat aldus weid aangegeven de nieuwe richting, waarin voortaan zoowel door de Vereeniging in haar geheel, als door haie organen, ile Departe menten, en de inJividueole ledeD, zal be lmoren te woi den medegeai beid aan de op- losfcii g der zich steeds sterker opdringende maatschappelijke vraagstukken. nBuiien de hierdoor, algemeeo, ook in ons vaderland ontstane machtige beweging, kon onze Maatschappij zeker met blijven. Want, zelve geboren uit de omkeering der denk beelden aan het einde der achttiende eeuw, vermocht zij allerminst oog en oor te slui ten voor de veranderde beginselen op sociaal gebied, maar moest zij, zooveel in haar ver mogen was, trachten medu te wei ken tot verbetering van de stoffelijke vvelvaaait des volks, eene verbetering die door zóóvele kenbaar geworden nooden en behoeften, drin gend werd geboden. Daarbij kwam het levendige besef dat, blijkens de ervaring, elke geestelijke en zede lijke vooruitgang een sloffe lijken ondergiond heeft, en bevordering van de geestelijke ont wikkeling alleen niet afdoende is, wanneer zij niet tevens gepaard gaat met verhooging van liet materieele levenspeil. Door met doel matige middelen, de stoffelijke belangen dos volks te behartigen, aldus mede te weiken tot zijne zedelijke verheffing, ziedaar de be- teekenis en strekking van de nieuwe aera van werkzaamheid onzer Maatschappij sinds de gemelde wetswijziging. langen tijd ook niet volgoten? Ei* is sc-doifc een eeuwigheid voorbijgegaan. Maak je niet boos over dc familie. liet is de moeite niet waard. Ik smeek je eiom, je niet te ergeren, liet i» verschrikkelijk voor mij, te moeten deuken, dat je liet met naar je zin hebt. En toch zon liet zeer treurig voor mij zijn, wan neer He moest deuken, dat je zonder mij ge lukkig waart Vergeet als 'l je belieft niet to komenEn vergeet mij nietIk bob je on uitsprekelijk en boven idles lief. Tot weer ziens, in gedachten zend k, duizend groeten en kussen „Je in dood en leven getrouwe „Joacliim." Joachim liep den gebeden dag iu do grootste opgewondenüeid rond en kon ook 's nachts niet slapen. Ottilie's beold stond hem levendig voor den geest. Om de slapeloo- ze uren wat to verkorten, zag bij de Duitsche. couranten, die Berger voor hem bad mede gebracht, in, cn las er allerhande zaken in, die hem niet meer konden interesseeren. Plotseling evenwel las hij een bericht, dat hem erg trof. Er werd vermeld, dat zijn neef graaf Hclfenbcrg, dezelfde, voor wien hij bad betaald, als officier bij ae Duitsdlie troepen in Afrika een roemvolle overwinning op do Herero's had behaald tn licht gewond was geworden. „Dietrich!" zeide Joachim tot zichzelf. „Gaat do geheele familie dan naar Afrika Waarachtig de kerel hoeft geluk! een roem volle overwinning' En ik 'ben hier als hand langer van den heer Pudge 1" Wordt vervolgd.) mi i Me "Sj Slis

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1