m II' m AWcr een DMilijder hersteld. Br U' w- M" De Nieuwe Geneeskunde. mmu tö: Ic If* feil [ft? 11. |i-; lm P"- |1-, l¥. li", IC* llfev BINNENLAND. Kerk en School. Ingezonden Mededeelingen. Gemen gd Nieuws. Koloniën. ëen' 5?^ l'fiz'-N |Y;f Ir l't. s? I ü^i vi wf |{ti I Jll IM I%% H- W? ikv hun voordeel zullen doen 'I Moesteu wijl als maatstaf voor hun gezindheid dienaangaan- de het Kameroverzicht bezigen van het „Var derland", welk blad, naar iedereen weet, tot de Regeering in geheel eigenaardige verhou ding staat, dan zouden wij misschien reden hebben om te twijfelen. Zelden hebben wij zooveel boos humeur op zoo weinig bedekte wijze zich zien uitspreken." Do „Tijid" citeert dan het eerste artikel van bet „Vad.", dat d'e lezer aan het begin van dit overzicht vindt, om daarna te ver volgen „Niet waar, dat alles klinkt heel anders dan men van een schuldbelijdenis zou moeten verwachten? En indien met dergelijke „hoogheid" wederom door de betrokken mi nisters tegen het Parlement zou worden op getreden, dan zou er kans zijn, dat ze ten tweeden male met hun outwerp een verdiend échec leden. Maai „Het Vader land?' is nu eenmaal de Regeoring niet alt ijd, en al mocht men zelfs op de gedach te komen, dat bier een echo werd gehoord van de min blijde gewaarwordingen, die zich jl. Vrijdagmiddag in den .boezem van het Kabinet hebben uitgesproken, wij willen den termijn, binnen welken men met het maudi- re des ju ges moet hebben afgedaan, liefst zoo ruim mogelijk nemen. „Van een gewijzigd regecringsvoorstel meenen! wij heel wat beters te kunnen ver wachten dan de knorrige profetie van het „Vaderland" one hier m uitzicht stelt. Mis? schien zelfs nog wel iets meer dan de sobere toezegging van den heer Pierson in de Twee de Kamer zoo oppervlakkig geeft te denken .Als antwoord nu aan de „Tijd"' doet het „Vad." deze sommatie: Da „Tijdf' zegt, dat hot „Vaderland" „naar iedereen, weet, tot de Begeering in geheel eigenaardige verhouding staat". Lees voor „naar iedereen weet" „naar tel kens wordt geïnsinueerd". De „Tijd" sommaerea wij of haar woorden zoodanig te verklaren, dat elke malicieuse strekking daaraan wordt ontuomen óf ze in te trekken Dr. 17. Everts. -{- Uit Roermond wordt bericht dat mgr. W. Everts, lid der Tweede Kamer, aldaar is overleden. Dr. W. Everts was vroeger leeraar en later directeur der scholen voor hooger en middel baar onderwijs te Rolduc, totdat hij in 1893 den heer Ruys de Beerenbrouck als vertegen woordiger van het kiesdistrict Roermond op volgde. De overledene had den leeftijd van 73 jaar bereikt. Eien wetsontwerp is ingediend om de IV a- terstaatsbegrooting te verlioogen met een bedrag van f 400,000 voor een nieuwen ka bel naar Engeland. Het aantal telegram men tusschen Nederland! en Engeland gewis seld, steeg van 396,755 in 1890 tot 679,867 in 1899. De zuivere opbrengst was in dit laatste jaar f 230,500. Ook as ingediend, een wetsontwerp om den Minister van Financiën ie machtigen door loopend voorschotten uit 's Rijks schatkist te verleenen, ten behoeve van het te 's-Gra- venhage gevestigde Internationaal Bureau bedoeld in artikel 22 van het verdrag voor de vreedzame beslechting van internationale geschillen. Het gezamenlijke bedrag der loo- pende voorschotten mag de som van negen tig duizend galden niet te boven gaan. De commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over den Leerplicht, die reeds j.l. Dinsdag vergaderde, zal in de helft dezer maand weer bijeenkomen tot vaststelling van het verslag. 'A.in den Minister van Waterstaat ia on lange door het hoofdbestuur der Ned. Ver- eeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel een adres gezonden wegens een geval dat zich te Apeldoorn heeft voorgedaan. Een arbeider-wissel wachter bij do Holl. IJz. .Spoorwegmaatschappij had het bevel van den stationchef aldaar om na afloop van zijn 10-urigen dienst veewagens te reinigen, niet opgevolgd en zijn bek lav ingediend bij den rij'ks-distnctsingen tour, die hem in het gelijk stelde. Anders oordeelde do inspecteur van het vervoer bij genoemde Maatschappij, die van meening was, dat de arbeider na af loop van den bepaalden diensttijd wel dien sten zou mogen verrichten die de veiligheid' niet betreffen. Tegen de gevolgen van zulk een opvatting vroeg het hoofdbestuur de tus- sohenkomsb van den Minister. men komen bij de gewone, gekweekte soor ten steeds uit de bladoksels voort. Wel ziet men ze 's zomers zich als het ware uit de top pen der jonge twijgen ontwikkelen, maar dit komt, omdat de bloemknoppen dan verschij nen tegelijk met de jonge bladeren. Naarma te de twijg zich in de lengte ontwikkelt, blijkt dan ook dat zo elk aan den voet van een blad zijn ingeplant. Er rijn echter soorten, die op een andere wijze bloeien, en waar de bloemen in een bloemtuil vereenigd rijn. De bloemen d'er meeste fuchsia's hangen aan vrij lange, slap pe steeltjes naar beneden; in den laatsten tijd heeft men. evenwel ook een ras gewon nen. met korte, stijvere bloemsteeltjes en rechtopstaande bloemen Ze hebben oorspron kelijk vier kelk-, vier bloemkroonblaadjes en acht meeldraden (4 lange en 4 korte), of schoon dit getal bij' de gekweekte hybriden vaak wijirigingen vertoont; men treft toch bloemen aan met 5 kelk- en kroonblaadjes, benwijl bij de gevulde en dubbele het aantal dezes- laatste, deels ten koste der meeldraden, veel grooter is geworden IDe helm draadjes, de draadvormige onder ste deelen der meeldraden, zijn lang en han gen uit de bloem, maar worden toch in leng te nog overtroffen door den stijl (het draad vormig gedeelte van den stamper), die ge woonlijk veel langer is en aan het einde in den knopvorm igen stempel uitloopt, die van boven in 2 richtingen even gespleten is, en dins vier kopjes vertoont. Alleen dit gesplet- Volgens het orgaan der vereeniging is nu de genoemde arbeider toch reeds orrislagen. De Minister zal ongetwijfeld nauwkeurig onderzoeken, of de voorstelling van het geval zooals rij in het adres voorkomt, juist is en, zoo er grondl toe bestaat, voor de stipte na leving der bestaande voorschriften waken. („H3bl.') Lager Onderwijs. Aan den tweeden alg vergaderingsdag te Utrecht der Chr. onderwijzers-vereeniging ging een vergadering der vereonigmg „Bar nabas', tot uitkeering van pensioen aan we duwen, vooraf. In deze vergadering wead de penningmeester, de heer A van Hemert, als zoo lamg herkozen, en werden belangrijke be- spr -kingen gevoerd over den huidigen toe stand, die van dien tard was, dat hot be stuur de uitkeering aan de weduwen reeds met 10 heeft moeten verminderen. Ben voorstel om d'e contributie voor het hulpfonds te verhoogen zal in een volgende vergadering opnieuw een onderwerp van be spreking uitmaken, terwijl de idan te nemen beslissing desnoods terugwerkende kracht zal hebben. Het vaste kapitaal der Vereeniging be draagt f 11,849.861. De aügemeene vergadering der Onderw.- Vereen. werd te half elf heropend1. Nadat besloten was tot het zenden van een tele gram van hulde aan H. M. de Koningin en enkele andere huishoudelijke zaken waren afgedaan, werd de uitslag van de stemming over liet schoolwet-rapport medegedeeld. Men achtte het wenschelijk dat van het goedgekeurde 'kennis gegeven wordt aan Z. Exc. den minister van binnenl. zaken en aan do leden der Staten-Generaal, mot verzoek, om bij een eventueele herziening der wet op het Lager Onderwijs met deze wenschon te rekenen. De heer R. Husen leidde vorvolgens in „De apperceptie bij het onderwijs m de Bij- belsche geschiedenis". Na de pauze volgde op dat referaat een breede gedachten wisseling. Van de daarop volgende voorstellen ver melden wij dat aangenomen weid een voor stel van het Hoofdbestuur, om het Hoofd bestuur op te dragea een eventueel noodige reglementsherziening voor te bereiden. Hier voor werden andere voorstellen met de strek king tot reglementswijziging voor ditmaal van de agenda afgevoerd. Amsterdam droeg rijn voorstel in zake wettelijke regeling der sr.lariskwestie aan het hoofdbestuur over, terwijl na bespreking aan Rotterdam werd opgedragen een plan te ont werpen voor een suppletiefonds ten behoeve van onderwijzers, die verpleging in een sana torium behoeven. Onder de gewone plichtplegingen, na het afscheid, van den heer Eerdbeek, als voorzit ter, werd de vergadering te 5 uur gesloten. Te Utrecht is gisteren, onder presidum van prof. dr. J. Wolljer de algemeetie ver gadering gehouden der vereen, voor Chr. Nat. Schoolonderwijs, die drukker bezocht was dan vorige jaren, hetgeeo met genoegen weid geconstateerd. Na een kort welkomstwoord hield de voor zitter eene rede overDe taak der ouders in de schoolopvoeding. In de middagvergaderingen trad prof. D. R. P, Fabius op met een rede over Gevol gen der eventueele aanneming van de wet tot invoering van den leerplicht en het her- halingsonderwijs. Na bespreking werd in de ochtendvergade ring het jaarverslag over 1898'99 goedge keurd. De penningmeester werd gedechar- geeid van zijn gehouden beheer. Uit de cijfers der rekening blijkt dat er, bij' een ontvangst van f 34,111 een saldo is van f 933. Van de stuiversvereenigingen werd ontvangen f 182, terwijl het totale reservekapitaal f '122,090 bedraagt. Als leden der hoofdcom missie werden herkozen de heeren mr. F. W. IC. P. Graaf van Bylandt, J. M. Voor hoeve, H. Rijleveld, en gekozen de beer mr. T, Heemskerk. 30 cent per regel, Alweder een maaglijder hersteld zeggen wij, omdat dagelijks van heinde en ver ons brieven geworden van genezene maaglijders, en die thans zich zoo gelukkig gevoelen, dat zij Diet kunnen nalaten om zulks mede te deelen. Daar de genezingen in Nederland zelve onze lezers het meeste belang zullen inboezemen ten topgedeelte is van het 'kleverige stem- pelvocht Vooi-zien, zoedat alleen daar het stuifmeel tot verdere ontwikkeling kan ko men. Als men hierop let, is het begrijpelijk dat de meeste bloemen onbevrucht afvallenim mers, het stuifmeel, uit dc helmknopjes val lende, zal wel daarlangs, maar bezwaarlijk er op vallen. De kunstmatige bevruchting dezer bloemer is echter zeer gemakkelijk. Snijdt men een bloem overlangs in tweeën, dan zal men zien, dat bloemkroon en kelk aan hun voet met elkaar samenhangen, waardoor de huis ontstaat, die de beneden ste helft der bloem vormt, en, d'at eveneens de meeldraden, aan die vergroeiing deelne- jjjen. "Wat .hooger op echter, worden deze bloemdeelen volkomen vrij. De kelkslippen, bij de oorspronkelijke soorten steeds lichter of donkerder rood gekleurd, slaan naar bui ten om, terwijl de blosmkroonblaadjes, oor spronkelijk in den regel paars, genoegzaam een rechten stand behouden, maar altijd in één richting elkaar gedeeltelijk bedekken. Den stijl tot aan rijn voet volgende, riet men duidelijk, dat die ingeplant is op een groene, knobbelige verdikking tusschen d'en bloemsteel en den kelk. Terwijl beide ge woonlijk rood rijn, ia dit rondach'tige gedeel te groen. Het is blijkbaar het vruchtbegin sel, want het bevat een .aantal zeer fijne, lichtgroene korreltjes, de toekomstige zaden. Heeft dan ook de bevrachting geregeld plaats gehad, dan riet men de bloem daarbo- zoo laten wij hier volgen wat de heerD.de Wit, Annastraat le Stcenwijk ons schrijft. »Nog nooit ben ik om zoo te zeggen onge steld geweest, doch de laatste winter had ik Volgens portret, vreeselijke pijnen in de maag, welke mij op smartelijke wijze deden lijden. Veel over de Pink Pillen van Dr, Williams gelezen heb bende, als een probaat middel in dergelijke gevallen, besloot ik ze ook eens aan te wen den en het geregeld gebiuik heeft mijne stoutste verwachtingen ovettroffen, want na het gebruik van eene enkele doos heb ik hoe genaamd geen pijn meer gevoeld en mijn eet lust is weer teruggekomen, ik eet thans zoo als wjj hier zeggen als een turfgraver, dus kan ik aan maaglijders met volle overtuiging het gebruik Uwer Ptnk Pillen ten zeerste aan bevelen. Hei is in alle gevallen van verzwakking, bloedarmoede, rhumaltsmus, zenuwpijn, dat men de Pink Pillen moet gebruiken om met zekeiheid de beste resultaten te bekomen. Verkrijgbaar h f 1.75 de doos, ƒ9.— per 6 doozen, hij J. H. I. Snabilié, 27 Steiger, Rotteidam, hoolddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. De tMédecine Nouvelle" bestuurd door de DoctoieD PÉRADON DUMAS der Genee-kutidige Faculteit van Parijs, zendt gratis en fran co aan een ieder die er aan vrage om doet, eene geïl lustreerde Hollandsclie Brochure. Deze uitmuntende uitgave bevat de nauwkeurig st uiMtM<>i!««ouvci.i« ste inlichtingen omtrent de radicale genezing door de uitwendige vitalis tische behandelingen der zenuwaandoeningen, verlamming, jicht, arthritisme, neurasthénie, rhumntrimus, borst-, maag-, lever- en nier ziekten, gezwellen, doofheid, zwaarlijvigheid, enz. Schrijven aan bet MStel de la Médecine Nouvelle, 49, rue de Lisbonne, Parijs, Con sultaties gratis in alle talen. Zondagsrust. Ten Noorden van het IJ wordt nog .aak op Zondag getrouwd. De afd. Alkmaar der Ned. Vereeniging t'ot 'bevordering van Zondagsrust heeft nu aan den Raad aldaar het verzoek gedaan om een einde te maken aan „het sluiten van huwe lijken op Zondag". Gemeente archief te Botterdam. *Door B. en W. werd Dinsdag laatstle den in tegenwoordigheid van leden en oud leden van den gemeenteraad en van de com missie van bijstand, het nieuwe Archiefge bouw aan de Mathemesserlaan ingewijd. Rotterdam kan sr thans op bogen in het bezit te zij>n van een der fraaiste en doelma tigste archiefgebouwen in den lande, waarbij gevolgd is het te Munster toegepaste sy steem, terwijl verder nog die verbeteringen zijn aangebracht welke de ondervinding wenschelijk heeft doen voorkomen. Het archief bestaat uit twee geheel vrij staande met gangen aan elkander verbonden gebouwen, nl. een administratiegebouw in f raaien trant opgetrokken en daarachter het geheel uit ijzer en steen opgetrokken maga zijn. Het administratiegebouw met een gevetl- breedte van 18.70 M., binnen gaande, komt men in een ruime vestibule met daarachter gelegen trappenhuis. De trap van Belvoye- marmer met lamtoriseenng van Rouge beige en Lunel uni die ook is aangebracht in en tree en vestibule, maakt een grootsehen in druk, terwijl vier groote ramen waarin ge kleurde ruiten van de Contini in vier vrou wenfiguren een symbolische voorstelling ge vende van Rotterdam, Handel, Scheepvaart ven afvallen en dit vruchtbeginseltje tot een vrucht aanzet/ten. Het wordt dan in korten tijd een fraai glimmende, zwarte bes, die, behalve het weeke vruchtvleesch, een groot aantal zaadjes bevat. Naar den vorm d'er bloemen verdeelt men de fuchsia's in vier groepen. De eerste groep omvat al die planten, die korte bloemen heb ben en. zich door kleine bladeren en een ge dwongen groeiwijze onderscheiden. De kelk slippen zijn óf korter óf i an ongeveer gelijke lengte ate de buis, terwijl de meeldraden bin nen deze laatste besloten zijn. De t/weede groep heeft veel grootere bloe men, welker kelkslippen gewoonlijk langer zijn dan heb gesloten buisvormige gedeelte, terwijl de meeldraden vee' langer rijn dan de bloemkroon. Deze groep omvat het groote meerendeel der gekweekte fuchsia's en kan gemakshalve gesplitst worden in enkel- en dubbelbloemdgen met witten kelk of witte bloemkroon, met gestreepte bloemen; en ein delijk de bontbladerige. De d'erde groep omvat al de langbloemige soorten. Hier is het buisvormige gedeelte der 'bloemen, twee- of driemaal langer dan de vrije kelkslippen. Een; vierde groep wijkt zeer aanzienlijk van de andere af. Deze planten rijn boom achtig, terwijl1 de bloei et meest doet den ken. aan, dien der gewone sering. Evenals met de meeste 'tuinplanten legden de kweekers rich ook biji de fuchsia voorna melijk toe op het verkrijgen van dubbel, be en Wetenschap en Kunst, een aangenaam zadht licht verspreiden. Dit gebouw bevat een vergaderkamer voor cle commisie, de bin derij, de kamer voor don archivaris, de stu diezaal voor het publiek, tevens de werkka mer voor de klerken en de kamer voor den adjunct-arrihivans, benevens eenige kleinere vertrekken. Daarboven bevinden rich verschillende lo- caliteiten ten dienste van de binderij, berg ruimten, gelegenheid tot photografeeren van oude stukken enz. Het depot of magazijn heeft een omvang van 21.15 M. bij 13.50 M. en is op om streeks 6 M. van het voorgebouw geplaatst. Het heeft een ruimte van 10 M hoog, door drie vloeren, bestaande ut1 gesmeed' ijzeren roosters, verdeeld in vier verdiepingen van 2.50 M. hoogte. Do open kasten welke een bergruimte bevatten voor 3000 strekkende M. boeken, rijn alle 1.25 M. van elkander ge plaatst en alzoo met gangen doorkruist welke het m'ogelijk maken ze van alle kanten te bereiken. Midden in het gebouw is een ijze ren trap aangebracht en daarnevens verschil lende lifts voor het verplaatsen van, boeken. Twee vertrekken in net achtergebouw zijn nog afzonderlijk door ijzeren deuren en door plafondgewelf geïsoleerd. Het eene is de char terkamer waar de privlegiën en charters van Rotterdam en de geannexeerd© gemeenten, een verzameling schepenbrieven met fraaie zegels en de typografische en historische at lassen bewaard worden. Het andere vertrek is de sorteexkamer. Het achtergebouw wordt veïwarmd door stoom, waartoe de mactiineriên zich in het voorgebouw bevindenL<ri voorgebouw door gas. Achter beide gehouwen bevindt zich nog een terrein, thans tot gcmeeintëboomkweeke- rij dienende, dat voor het archief gereser veerd blijft en ruimte aanbiedt voor nog twee magazijnen als eet hier omschreven© die elk minstens 4000 M. plaatsiuimte kunnen ver schaffen. Men kan dins in dat opricht onbezorgd de toekomst' tegemoet gaan. Nen internationale bende. De hoofdcommissaris van politie te Am sterdam bericht ten vervolge op zijn bekend making omtrent een internationale bende vervaardigers van valsche bankbiljetten, cheques enz., dat bij hem is ingekomen een nader schrijven, van de politie te Londen, waarin vermeld wordt dat de valsche bank biljetten van de Engelscne bank van 5 pd. st. gedateerd rijn 11 Oct. |1898 en gemerkt no. D 45, 99746. Ook zullen er waarschijn lijk in omloop gebracht of ter inwisseling aangeboden worden valsche Icrsche bankbil jetten van I pd. et. op The Northern Ban king Company Limited Belfast en Dulblin, gedateerd Belfast 1 Sept. 1897. Deze biljet ten zouden onduidelijk van een circulatie- teeken voorzien rijn, gedateerd 9 Juli 1898. Voorts zullen er eveneens valsche bankbil jetten in circulatie gebracht worden, waar van nog geen beschrijving kon worden gege ven De hoofdcommissaris van politie voor noemd verzoekt beleefd om in iedere gemeen te waar het noodig mocht blijken, wissel- agenten, handelaren in effecten, winkeliers en dergelijken voor eventueele pogingen tot verzilvering van bedoelde stukken te waar schuwen. Ne gesohiedenis van een paleis. Nu het paleis van wijlen prins Frederik te 's-Gravenhage een metamorphose ondergaat, om voor Hof van Justitie te worden inge richt, mag, meent het „Vad.", een woord over de geschiedenis van het gebouw op zijn plaats rijn. In de '17e eeuw was het Korte Voorhout, eertijds het Kleine Voorhout genaamd, wei nig of niet bebouwd. Ten tijde dat Jacob van dor Does rijm be rijmde beschrijving van Den Haag het licht deed zien, bevonden zich alleen aan de Noordzijde twee huizen. Het eene op den hoek van de Prinsessegracht, het andere, het vroegere Tapijthuis, thans woning van den Franschem gezant, op den hoek van het Smidsplein. Later verrezen er ook gebouwen aan de Zuidzijde, waarvan twee huizen, van den hoek der Prineessegracht af tot aan het ge bouw van ihet Provinciaal Gouvernement, de tegenwoordige paleizen van wijlen Prins Fre- dcVik vormen; zijl het ook, dat er verande ring en verbouwing plaats had. Het hoekhuis was gebouwd1 d'oor Pie ter Pont voor den griffier Ruysero; later was het bekend als het huis Mieerman. Daarnaast kwam de niet minder vorstelijke woning van den zeeheld Maarten Harpertsz. Tromp. Ooit. daarvan was Pont de bouwmeester. ter gevuld-bloemige exemplaren. P.eeds in 1850 werden door Engelscho kweekers dub bele fuchsia's in den handel gebracht, later kwamen Fransclje en Belgische handelaars met mooiere on betere nmuwighedea. Wat bij heb hybridiseeren (kruising van twee soorten) vooral d« aandacht moest trek ken van liefhebbers, is het zoo aanzienlijk veranderen van de kleur der bloemkroon. Had men eerst fuchsia's met witten kelk en donkere kroon (meest paars), de kweekers wisten door de kunst een, rood'en kelk en een witte bloemkroon te krijgen. Hoe is men tot die witie kronen gekomen Welken weg sloeg men in, om de plant tot zulk een aanzienlijke vijziging js brengen? Hierover zal ik nu niet uitweiden. Alleen wil ik vertellen, dat de geleerden het hier over niet geheel eens rijn, want dat dö een heb toeschrijft aan hybridisatie en de ander aam dimorphisms, planten met gemengd' bloed, zou men kunnen zeggen. Toch doen rich in de natuur meer dergelijke afwijkin gen voor, menigmaal gebeurt het dat aan een plant rich één. tak of twijg vertoont, die, het>- rij door sommige karakters der bloemen, aan zienlijk vam al de andere taikken, dus van de plant in haar geheel verschilt. Een bekend voorbeeld hiervan is 'het verschijnen van groene takken aan. overigens geheel bonte planten; of bonte takken aam groene plan ten (sommige kastanjes). En de ondervin ding heeft reede lang geleerd, dat niet alle zaden uit eenzelfde vrucht even krachtige Na den dood van den admiraal, in 1653, verkocht zijn weduwe het huis aan baron d'Avemas le Gras, van wien het overging in handen vam zijn zoon Mamnel Suaaso. Bij de zen vertoefde tijdens rijn verblijf in Den Haag Poniatowsky, die sedert 1764, onder den naam Stanislaus rI, als laatste Koning, het ongelukkige Polen regeerde. Toen baron Manuel .J© Suasso gestorven was, werd dit huis het hotel van verschillen de ambassadeurs van buitenlamdsche Hoven ondor wie do markies De Verae, en in 178S de graaf De St. Priest. Het verblijf van den laatste duurde slechts kort, maar gaf aanleiding tot nogal conflic ten. Zijn bedienden ondervonden telkens on aangenaamheden van het Haagsch gepeupel, omdat rij witte kokardes droegen op den li- vreihoed, en eenmaal brak er bijna een vol slagen oproer uit, omdat dezelfde bedienden eenige vrouwen uit heb '-elk slagen hadden toegediend, toen zij voor het hotel oranje liederen hadden gezongen. Tot laat in den nacht duurde de beweging voort. Een afbeel ding bestaat van het verwonden van twee kinderen op de Turfmarkt door een jager van dien gezant. Na de revolutie van 1795 onderging deze woning nog tal van -wisselingen. Achtereen volgens was rij militaire school, logement, badhuis, en eindelijk nam er zijn intrek de Keizerlijke prccureur-generael Jacquinot Pampelutne, van het Keizerlijk Gerechtshof in Den Haag. De Justitie zetelde er dus reeds eenmaal. In 1813, op 29 Nov., 's morgens 5 uur, brak er onverwachts brand uit in het ge bouw, weinige dagen na het vertrek van den prefect Stassart. In 't verpandingsregister van 1806 wordt voor de beide paleizen van wijlen Prins Fre- derik, en heb gebouw van het Prov. Gouver nement, dit laatste verrezen op den grond van den heer Yan Stoekenberg, genoemd Joham Meerman. Sedert kwamen daarvoor in dte plaats Koning Willem I, voor het hoek huis van Meerman, en prins Frederik en het Gouvernement van. Zuid-Holland. In 1826 en 1828 hadden successievelijk de schenkingen plaats van Z. M. den Koning, aan zijn welbeminden zoon Prins Frederik der Nederlanden. De bouw van de beide paleizen ligt velen nog in het geheugen. Het paleis dab thans staat ingericht te worlen voor Paleis van Justitie, waartoe ook le stallen in de Ca- suaristraat belmoren, zal wat den gevel be treft, vrijtwel ongeschonden blijven. Atjeli. Yolgens een door de Regeering van den gouverneur ontvangen telegram keerde deze op 5 dezer van de Noordkust te Kota-Radja terug, De kolonne onder overste Van der Wed den heeft den gebeelen weg van Lho Ni boeng tot Rampaih opengefcapt en reeds 12 K.M. .in gereedheid gebracht; geen vijande lijkheden werden daarbij ondervonden. T. Moehamat Hanafia, broeder van den oeléëlabang van Simpang Olim, onderwierp zich en leverde rijn Beaumontgeweren in; hij werd) voorloopig te Edi geïnterneerd'. In Geudong en Keureu toé is de weg naar Matang Koeli gevorderd tob nabij den zuid rand van Boedjo, alwaar een bivak betrok ken werd tob voortzetting van den wegaan leg. Behalve treinkoelies werkten daaraan ook Atjehers van Aron, Niboeng, Blang Asam en Boedjo mede. De oeléëbaiang van Matang Miinjeu en de petoeha's van Aron en Niboeng liad'den zich aangesloten bij den prebenden t-eul tan, die thans ver in Boven-Peutoë verblijf houdt. De weg van Geudong naar Ara-Boengfco werd tot boven bet baodjerpeil verbeterd door Ghineezen, die ook welkten aan den weg door BoelohBeureugang naar Moe- liëng. De weg van Lho-Seumawé naar Geudong werd verhoogd door de bevolking. D'e thans in Meuraidoe ageerend'e kolonne marechaussee onder den (kapitein van (Sti- priaan Luisdue had een ontmoeting met vij anden bijl de Olim-rivier, waarbij zes hunner sneuvelden, terwijl' onzerzijds een Amboineo sche mindere militair licht gewond werd. Tjï Meuremdoe is met rijtn vrouw, Potjoeb Amasari, zuster van T. Ben Peukan, ge vlucht, om zich te onttrekken aan dien dwang tob aanwijzing van diens benden, In Meureroidoei leverden enkele "hoofden hun wapens in om niet in moeilijkheden te ko men. In Pedïë viel niets bi Wonders voor: de planten opleveren, en dat uit de zaden van ééne vrucht (door kruising ontstaan) planten voortkomen, die in enkele oprichten zeer van elkaar verschillenin deae bijtv. zal het ka rakter van den vader de plant va!n welk© het stuifmeel afkomstig is sprekender uit komen, terwijl in een andere dat van de moeder de plant, die de zaden voort bracht duidelijker nerkenbaar is. Som- bijd's ook v-er toon en. zich in de ééne de karak ters van den vader meer in de bladeren en in de groeiwijze, in de andere die van de moeder meer bepaald' in de bloemen, of om gekeerd'. Heeft men evenwel eenmaal uit zaad of hoe dan ook, ten afwijkende, een nieuwe plant gekregen, dan weet men wel, door een goede behandeling de bloemen grooter en de planten bloemrijker te krij1- Het zal na het bovengemelde nu niemand meer verwonderen, dat in een tijd, die zich zoozeer kenmerkt door jacht op bontbladeri ge planten, ook een zoo rijk geslacht als dat der fuchsia's daaraan rijn contingemt heeft geleverd. Reeds in 1853 werd ini België een fuchsia gewonnen met bonte bladeren en on der den naam Fuchsia vacëgata in den han del gébracht. Eten. Vriend der Natuur. Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 6