54"" Jaargang. (Mo. 10265. gp»a Donderdag 14 Juni 1900. GOUD EN EER. Keu ii i s g e v i n g. Kennisgeving. BUITENLAND. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. SCHIEDAM! CHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags^vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau Boterstraat 68. Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel Reclames 30 cents per regel, Groote letters naar de plaats die zij Prijs der meer 15 cents, innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Hleinadvertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Ufo. 133. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien art. 98 der Kieswet; Brengen ter kennis van de ingezetenen, dal het proces-verbaal, bedoeld bij art. 93 dier wet, van de op den 12den dezer in kiesdistrict III dezer gemeente plaats gehad hebbende stemming voor de verkiezing van een Lid van den Gemeenteraad, op de secretarie der gemeente ter inzage is nedergelegd, en dat afschrift daar van aan het raadhuis is aangeplakt. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 13den Juni 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, G. J, BISSCHOP. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; doen te weten dat op Zondag, den 17den Juni ck., na het eindigen der voormiddag-godsdienstoefeningen, aan de huizen der ingezetenen de gewone jaar- lijksche collecte zal gehouden worden ten behoeve van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst tn de Nederlanden roet uitnoodiging om, naar vermogen, daartoe bij te diagen, en alzoo mede te werken aan de verzorging van verminkte krijgslieden en de tegemoetkoming in de behoeften der betrek kingen van hen. die in den strijd voor het vadetland gesneuveld zijn. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 13den Juni 1900. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. Ds secretaris G. J. BISSCHOP. Algemeen overciclit. SCHIEDAM, 13 Juni 1900. »E OOKLOG. Do toestand. De historische passen in de Nooidpunt van Natal zijn nu ontruimd. De Boe/en konden zich tegenover Buller onmogelijk handhaven, nu de Engeischen in Transvaal hun nog bedreigden. Zij zijn teruggetrokken, Buller zoo lang mogelijk tegenhoudend en hem zoo groot mogelijke verliezen toebrengend. Van het grootste belang is liet nu te weten of zij de spoorljjn, de bruggen en duikers vernield hebben. Is dit niet zoo, dan krijgt lord Roberts nu een nieuwe veibindingslijn waarover hem al wat hjj behoeft, van Dur ban uit kan worden verschaft. Het zou jam mer zijn indien dit zoo ware, vooral omdat in den Vrijstaat spoor- en telegraaflijnen vernield zjjn. Van den Vrijstaat moet de victorie begin nen, en voorloopig is er reden tot blydschap over de operaties der Boeren aldaar. Van Roman uit Transvaal VAN AUGUST NIEMANN. 36) „Wat ik u wilde zeggen, mijnheer Pudge, u kent mijn gevoelens voor uw dochter. Se dert langen, tijd heb ik tegen u daar reeds op gezinspeeld. U kent mijn zaken, over de waarde daarvan, behoef ik niet meer te spre ken. Keer ik naar Europa terug, dan treed -ik al» compagnon in ae zaak. Genoeg daar van. Ik vraag u bij deze officieel om Victo rias hand." Mijnheer Pudge was uiterst pijnlijk aange daan. Hoezeer .rij eek man van zaken was, was hiji toch te veel Duitscher dan dat het zakelijke aanzoek van oen jongen Amstern rustig door hem kon aangehoord worden. Het liefst van alles had hij dezen huwelijkscan- didaat de de<ur gewezen. Maar een zeker iets waarschuwde hem. Hij deed zich geweld: aan, kalm te blijven. „Besta Arnstern," zeide hij, „wat uw fir ma betreft, daar is natuurlijk volstrekt geen bezwaar tegen. Maar de hoofdzaak is toch persoonlijke toewijding. Is u wel zeker van de gevoelens mijner dochter?" Natuurlijk, mijnheer Pudge, anders zou ik geen aanzoek om haar hand doen." „Dat zegt u, waarde heer Arnstern. Maar ik twijfel er .toch aandaarom was het beter, dat ik' eerst^inèt^Victori a sprak." „Dat is aibsoluut overbodig." „Overbodig? Eb. wat wilt u met een Roberts hooren wij niets, maar wat erger is, ook van lord Methuen die den 6den met de Boeren in gevecht was, is verder niets ge hoord. Men is te Londen dan ook vrij onge rust over dezen generaal; men acht het zeer wel mogelijk dat hij door de Boeren is in gesloten. Het schijnt in den Vrqstaat slecht te staan met de Engelschen. Londensche bladen be vatten zelfs epn telegram van Maandag uit Lorenfo Marquez, volgens netwelk de Trans- vaalsche consul aldaar bekend heeft gemaakt dat de Boeren Bloemfontein weder hebben bezet. Nu zal dit wel niet waar zijn. Den ilden toch zond Kelly-Kenny nog een bericht over den toestand uit de Vrystaatsche hoofdstad Maar bedenkelijk in de hoogste mate lijkt ons toch wel een staat van zaken, waarin verspreide legerafdeelingen in vijandelijk land te strijden hebben tegen een uiterst bewege- lijken, stoutmoedigen en vastberaden vijand Kelly-Kenny seint nu dat de uit het Noorden gekomen Britsche troepen de Boeren by Honingspruit hebben verslagen. Het zal wel beteekenen dat de Boeren al vechtende zijn teruggetrokken. Hoe het zij, de Britten trekken verder en zouden heden America be reiken. Hun doel zal wel zijn den omtrek van Boeren te zuiveren en de spoorlijn te herstellen. Volgens Engelsche berichte.: die ons niet geloofwaardig voorkomen, trekt Christiaan de Wet inlusschen naar het Noorden naar Johannesburg, met een leger van 13000 man. De Wet zal wel niet zooveel mannen onder zijn bevelen hebben, en waarom zou hij naar Johannesburg gaan? Eerder achten wij het mogelyk dat hij, naar de Vaal rukkend, voortgaat de spoor- en telegraaflijnen te vernielen. Het gevecht bij Roodeval, waar weder een geheel bataljon in handen der Boeren viel, is nog in een mysterieus waas gehuld, en het uitvoeriger telegram van generaal Knox uit Kroonstad geeft geenerlei ophelde ring over de ooi-zaak van het gebeurde. Volgens dat telegram zond S'onham, die bevel voert over het Imperial-Yeomamy-hos- pitaal, den 8sten van Rhenoster-rivier de volgende opgave over de den vorigen dag bij Roodeval geleden vei liezen, welke opgave den lOden door Knox onder de witte vlag werd ontvangen «vierde bataljon Derbydiiie (de Sherwood Foresters); gesneuveld: Kolonel Baird- IJouglas, luitenant Hoi ley en 15 man; ge wond overste Wilkinson, kapitein Balriy. 2e luitenants Hall en Lawder, luitenant Blan- cliard en 59 man. Kaapsehe Pioniet Spoor weg-regiment: 7 man. Shropshire lichte infanterie: 1 man. Ammunitie-paik1 Koninklijke Mariue 1post-korps 2, telegraaf- korps 1." Stonham meldde dat velen zwaar gewond waren en de overigen van het 4e Derbyshire en ,de onderdeelen gevangen waren, behou dens zes man die in zijn kamp waren. Alle gewonden waren in zijn kamp, dat het laatst bezet was door de Derbyshires. Een onderzoek naar de namen zou worden ingesteld en het resultaat zoo spoedig mogelijk medegedeeld. Al blijkt echter niet de oorzaak van de ramp uit dit bericht, wij weten nu dan toch dat vrouw, wanneer de vrouw u niet leefheeft „Dat is mijn zaak", mijnheer Pudge." „Haar zaak is het in de eerste plaats," zei- de do heer Pud'ge droogjes. Meer en meer kreeg hij een. afkeer van dezen. man. „En dan, de liefde zal wel komen, wanneer ze er nog niet is." „Ah1 U hebt wel een goed vertrouwen! Nu, ik zal 'de zaak.£ons overwegen. In de eer- ste plaate moet het hier wat rustiger wor den, de tegenwoordige tijd is te onrustig." „Juist daarom zou ik de zaak gaarne in orde zien, mijnheer Pu Ige. Als verloofde kan Ik Victoria beter bescheimen." Mijnheer Pudge maakte zich voortdurend toorniger, hij kon zich niet volkomen meer beheerschen, hij spiak op koelen, 'bijna scherpen toon„Ik houd niet van over ijling. I'k ken uw gevoelens nu. Ik zal het overwegen, en u het antwoord geven." „Wanneer „Wanneer? Nu, u lult toch wel geduld hebben, tot het mij convenieert 1" De heer Arnstern lachte spottend. „Ik 'ben man van zaken,' zeide hij'. „Laten wij een termijn Stellen! Wanneer ik voor den lunch geen weigeTend antwoord heb ontvan gen, veronderstel ik dat de verloving in orde is." fca. Mïjlnheer Pudge zag hem doordringend aan en gaf niet dadelijk gntwoord. De heer Frederick -Arnstern werd hem onuitstaan baar. Hij haJdl dezen jongen man tot nu toe nooit op de rechte waarde geschat. „En wanneer ik mijn toestemming niet geef V' vroeg d'e heer Pudge na een lange pauze. „O, dat zult u niet doen," zeide de heer Amstern, •terwijl' hij opmerkzaam naar een ook andere troepen bij Roodeval in gevecht zijn geweest, die geschut mede voerden, zoo dat de Boeren vermoedelijk ook kanonnen en ammunitie buit zullen hebben gemaakt. Er is ook nog een andere lezing, volgens welke van de Derbyshires 750 man gedood en gewond en slechts 150 gevangen zouden genomen zijn. Dit klopt echter niet met het bericht van den hospitaalchef aan de Rhenosterrivier. De voor de Boeren ongunstige berichten uit Maseru worden nu vandaar tegengespro ken. Thans wordt gemeld dat de toestand in den omtrek van Ficksburg ernstig is. De Boeren weigeren zich over te geven en zijn uiterst verbitterd over de inlijving van den Vryktaat. In het Westen van Transvaal schijnen de Engelschen langzaam voort te dringen. Yen- tersdorp en Lichtenburg zijn reeds bezet, en thans rukken Plumer op Rustenburg en Hunter op Potchefstroom aan. Verspreid1 nieuws. Uit Kaapstad wordt bench* dat te Pre toria 3500 Engelsche soldrd,--"t en 51 offi cieren in vrijheid zouden zi„« 15. teld. Met kommandanl Olivier, die ripens een Engelsch bericht gesneuveld zou zijn, wordt bl'ykbaar bedoeid de kommandant wiens meesterlijke terugtocht uit het Zuiden van den Vrijstaat naar Kroonstad onze lezers zich zeker zullen herinneren. De correspondent der »Times" prijst hooge- Itjk Buller's jongste operaties, die de generaal zelf trouwens schitterend noemt. Nu, als Buller het zegt, zal het wel waar zjjn. Een poging om een Engelsche legerafdee- ling door Swazi-land naar het Lijdenbut'gsche te zenden, schijnt -door de Boeren afgeweerd te zijn. Te Mafeking is Maandag de eerste trein uit het Zuiden aangekomen. In de Kaapkolonie blijken niet de «loyale" ministers, maar juist de tegenstanders der annexatie-politiek afgetreden te zijn, n.l. Sauer, Te Water en Merriman. Dit kan lunkt ons slechts goed zijn voor de Boeren. De ontevredenheid onder de Afrikaanders ral grooter worden en daarmede de politieke toestand moeilyket* voor de Engelschen. Sir A. Milner doet blijkbaar wat hij kan om de Hollanders te verbitteren. Het kon hem nog wel eens opbreken. Te Kaapstad is een deel der kantoren der Chaiiered Company door brand vernield. Natuurlijk hebben de Afrikaanders dit op hun geweten. Te Newark, waar de Derbyshires het laatst in garnizoen lagen, is het bericht van de tamp aan het 4e bataljon oveikomen, met diepe droefheid ontvangen. In de nabijheid van de kazerne woonden tal van officiers- vrouwen, op wie het slechte nieuws een hart vet scheurenden indruk maakte. China. De toestand in China wordt nog steeds zorgwekkender. Het is nu duidelijk dat men met een «heiligen oorlog" tegen de vreem delingen te doen heeft die door de Keizerin- Weduwe zelve is aangestookt. Bekend is trouwens dat de Keizerin de Westerlingen haat. p Tachtigen dvamamt aan zijn ringvinger keek en den ring heen en weer schoof. „Neen, dat zult u niet, want u zult er voor zorgen, dab mijn teleurgesteld hart "mij geen wanhopige daad doet begaan." „Een wanhopige daad?" „Ik zou in staat zijn naar Pretoria begaan en Oom Paul alles te vertellen, wat ik; hier gehoord heb." De heer Budge verschoot van kleur. Zijn anders zoo open gelaat zag er dreigend tut. Zijn open uiterlijk had hij evenzeer aan. zijn zakelijke alledaagscliheid als aan zijn aange boren vroolijkheid te danken, en heb vorm de een scherp contrast met zijn listige oogen. Nu, door de opgewondenheid en schrik, kwam er een gezicht te voorschijn, dat vrees had kunnen inboezemen. Do heer Amstern zag het eerst, toen de heer Pudge zich. bijna weer hersteld had, want hij was te druk met zijtn ring bezig geweest. Maar wat hij ervan zag, noopte hem, op te staan en"een schrede terug te gaan. „Ah, u wilt mij dreigen," zeide de heer Pudge. „Nu zie ik, mijn waarde heer Am- stem, dan u werkelijk een mam van zaken is. Nu dien ik mij wel te haasten. Maar de door u gestelde tormijn is te kort. Wij zullen zog gen vier en twintig uuiMorgen vóór den lunch ontvangt u het antwoord." „Nu goed," zeide de heer Arnstern, „vier en twintig uur." Hij gevoelde zich niet erg op zijn gemak. Hij ging spoedig heen en daar hij een weinig opgewonden was, trad hij een nabijrijmd café binnen, dronk een, glas wijn en rookte een sigaar. Hij overlegde, welke vorderingen hij had gemaakt en. kwam tot het resultaat, dat het De Keizerin is intusschen met den Keizer uit het zomerpaleis te Peking teruggekeerd. Dat de Keizer een Europeesch protecto raat zou hebben gevraagd, is niet bevestigd. Het bericht komt ons weinig waarschijnlijk voor. Volgens een bericht aan de New-York Herald" uit Kopenhagen is daar een telegram ontvangen van de Russische ambassade te Peking die ook de Deensehe belangen behar tigt, dat aan de actie der mogendheden het karakter zal worden gegeven van een een parig optreden den geheele beschaafde wereld, ook van de kleinere staieo, al zijn deze niet door troepen vertegenwoordigd. De «Daily Mail" vernam gisteren uit Shangaïdat 15000 man Russen gereed stonden om naar Tien-tsin te worden ingescheept. Allo telegrammen van Peking naar Europa kun nen nu alleen maar over Rusland komen. Minister Delcassé heeft vandenFranschen consul te Shanghai bericht ontvangen dat de telegrafische gemeenschap met Peking verbroken is. De minister van koloniën deelde mede dat te Saigoun 600 mariniers zijn aangekomen die de landingstroepen in ChiDa gaan ver sterken. Een vijfde extra-trein vertrok gisteren van Tien-tsin met proviand voor de Britsche troepen. Het Fransche oorlogsschip Lion en het Engelsche oorlogsschip Barfleur zijn aan gekomen te Ta-ku. De Duilsche kruiser G e f i 0 n is te Tong- Ku aangekomen. Naar te Tien-tsin verluidt zijn de vreemde troepen bezig den spoorweg tussehen Lafa en Lang-fang te herstellen. Cfemengde Jfededeollngein. De Duitsche Rijksdag heeft bij hoofdelijke stemming over het geheele ontwerp de vloot wet aangenomen met 201 tegen 103 stemmen. Vooraf hadden de sociaal-democraten nog eens heftig geprotesteerd tegen deze wet. Liebknecht werd tweemaal tot de orde ge roepen, omdat hij zeide dat, evenals eens de Pruisische regeeririg de uitdiukking «Kains- teeken" was toegeroepen, ook deze vlootwet een ellendige woordbreuk was. Hij noemde de vlootwet een «rooftocht" tegen het Duitsche volk. De rijkskanselier protesteerde tegen de uitdrukking «woordbreuk". De anti-semiet Liebermann zeide nog dat het Duitsche volk offervaardig de verster king ter zee toestaat, maar dan ook hoopt dat het volk dat zich stamverwant voelt met de Boeren zijn bloed met m gisting voelt brengen door onweersproken bewerin gen van gelukwenschen en telegiammen (aan Engeland). Hij hoopte dat de Engelsche nevel die tussehen de Kroon en het volk hing, voor een frissche bries zou wijken. Von Bülow antwoordde hierop dat de bui- tenlandsche politiek alleen beheerscht wordt door reëeie, nationale belangen. De Rijksdag is gesloten. Bij de antisemietische relletjes te Konitz zijn 30 personen ernstig en 150 zwaar ge wond. De syoagoge en vele winkels en huizen van Joden werden vernield of be schadigd. geen kwaad zou kuamen, ook zijn invloed op Victoria te doen gelden. Was de indruk op den vader nog met sterk genoeg geweest, dan zou Victoria dien indruk kunnen versterker). Het was nog vroeg. Hij ging naar huis, maakte toilet, parfumeerde zich en ging na den lunch opnieuw naar het huis van den heer Pudge. Victoria ontving hem in den salon. „Wa't ziet u er vandaag lief uit 1" zeide hij. Inderdaad vond hij Victoria opvallend mooi. Zij had veel kleur, haar oogen) schit terden. „Is u hier gekomen, om mij dit nieuws te vertollen?" vroeg zij. „Iets nieuws is het volstrekt niet. Ik heib het u al dikwijls gezegd. U is werkelijk heel mooi. Waarom zou ik anders wel verliefd op u geworden zijn V' „Onzin „Ja-, liefde is onzin. Maar men kan er niets aan doen. En wanneer men. verliefd is, wil men steeds meer hébben." „Zoo? Hebt u uiw vriend, den graaf, van daag al gezien?" „Neen ,ik heb hem nog niet gezien. Ik heb nog volstrekt niet aan hem gedacht. Ik denk slechts aan u, miss Victoria." „Heel vleiend." 'Victoria ging in een schommelstoel zitten, wiegde ziah, en liet den zoom van haar wit batisten japon op de punt van haar voet dan sen. Dten heer Arnstern zag zij niet aan, zij' scheen levendig aan iets anders te donken. „Miss Pudge," zeide hij, „ik heb u lief." „Heit laat mij volkomen koud." „Ik he'b u innig lief I" „Vertel nu eens iets interessante." „Miss Victoria, ik sou de gelukkigste De Paus verheugt zich weder in een goede gezondheid. In Ashanti-land ziet het er voor de En gelschen leelijk uit. Na de ernstige neder laag, die gisteren door ons werd vermeld, komt nu een te Accra loopend gerucht van een nieuwe ramp, de kolonne ten Noorden van Prah overkomen. De marsch van het gros der ontzettingskolonne, dat nog ten Zui den van Prah is, wordt door zware regens vertraagd. Aan de kust heerscht groote vrees voor een inval der Ashanti's in de kolonie. Men ziet het lot van Kumassie zeer duister in. Het conflict tussehen Japan en Korea over de» terechtstelling van een onder Japansche protectie staanden vluchteling duurt nog voort. De Koreaansche regeering heeft voor gesteld de audiëntie die de Japansche gezant in deze aangelegenheid verlangde, te ver dagen. In 7,ijn antwoord heeft Japan echter aangedrongen, de audiëntie onmiddellijk toe te staan. 11 De voorzitter van het hoofdcomité ontving het volgende schrjjven van dr. Van der Goot, deel uitmakende van de tweede Ned. Roode Kruis-ambuianee Edinburg, 14 Mei 1900. WelEd. Hooggestr. Heer, Doordat ik me thans bevind op door de Engelschen veroverd grondgebied, maak ik van de gelegenheid gebruik u langs den kor- teren weg KaapstadEngeland mijn weder waardigheden mede te deelen. Het is u misschien bekend, dat ikden2n April te Winburg eene Roode Kruis-hospitaal oprichtte, dat in den korten tyd van zijn be staan in bloeienden staat verkeerde. Zaterdag 21 Apri! kwam onze chef dr. Koster ook al daar en daar we vernomen hadden, dat in de gevechten bij Wepener in De Wetsdorp een aantal gewonden bij de Boeren waren geko men, die wegens gfbiek aan vervoermiddelen niet naar Winburg konden worden opgezon den, zoo besloten we, dat ik den 26n April in die richting zou vertrekken met goede trans portmiddelen. Op dien dag vertrok ik dan met onzen ver pleger v. d. Lmde en een inwoner van Winburg, den heer Bell, in de richting van Taba 'Nchu, We hadden twee wagens bij ons, een waarvan een brancatdwagentje was voor twee zwaar gewonden. Het was een geschenk van de inwoners van Alengon en had aan weerszijden het opschrift «Hom mages au peuple boer". Onderweg vernamen we, dat de geheele zuidelijke streek in Engelsche handen was gevallen, 0. a. Wepener, De Wetsdorp en Taba 'Nchu, zoodat we onzen weg iets veran derden en het boerenleger ontmoetten Ooste lijk van Taba 'Nchu, Hier had generaal De Wet posities ingekomen. Eenige uren te voren waren de bedoelde gewonden langs een anderen weg naar Win burg gezonden onder geleide van collega Metz. Bij den haastigen terugkeer uit De Wetsdorp had de generaal evenwel 7 gewonden aldaar moeten achterlaten en daarom verzocht ZEd, me met een brief naar die plaats te gaan. mensck op aarde zijn, wanneer n mijn vrouw werd." „U misleidt uzelf." „Miss Pudge, ik smeek u om uw liand'. Word do mijne „Laat mij toch met rust met uw dwaas heden." Do hoer Arnstern werd 'bleek van woede. „DKvaaslieden Ik lieh uw vader om uw hand gevraagd en hij vond het niet dwaas." Victoria zag hem onderzoekend aan. „Ja, uw vader is niet ongenegen zijjn ja woord te geven." „Trouw dan met mijn vader „Ik heb mij niet juist uitgedrukt. Uw va der geeft zijn toestemming tot onze verlo ving," „Dat is niet waar! Overigens is het niet de moeite waard dergelijken onzin met n te bespraken. U verveelt mij." „Het zou u echter niet vervelen, wanneer graaf von Poyritz u van, zijn liefde sprak en bij uw vader aanzoe/k om uw hand deed." Victoria was tamelijk kalm gebleven en had een koele, spottende houding als het hoste middel van afwijzing beschouwd. Toen Arnstern evenwel hoonend het heiligste haara harten aanroerde, werd zij boos. „Nu is het genoeg," zeide rij, terwijl zijl opstond, zoodat de schommelstoel stil bleef staan. „Voor mij is het nog niet genoeg," bracht de lieer Arnstern daar tegen in. „Ik bedoel, dat u er wel aan zoudt doen, na te denken over datgene, wat ik u gezegd heb. Trouwe liefde verdient zulk een rf wijzing niet, voor al in dit geval, wanneer liefde in wraak kan veranderen." Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1