BINNENLAND. STADSNIEUWS. YLAARDINGEN. MAASSLUIS. Kunst en Wetenseli ap. Rechtzaken. Staten-Generaal. Berechting van jeugdige personen. Gemengd N i euws. Die brief luidde sAan den bevelvoerenden officier der Brit- sche troepen in de nabijheid van De Wetsdorp. »WelEd. Gestr. Heer, »Mits deze zend ik naar UEd. dr. D. H. Van dei Goot met de heeren Adriaan Bell en Abraham o. Linde om onze zwaar gewon den te De Wetsdorp te gaan halen en uit te brengen. Gelieve gemelden dokter, die lid is van de tweede Holl. ambulance, met zijn staf voornoemd, alle mogelijke hulp te vei leeneu, om ongehinderd heen en terug te gaan. aHetwelk doende UEd. me zeer zult ver plichten. UEd. dvv. dr. w. g. C. R. DE WET. Iloofdkommandant der O. V. S. krijgsmacht." Gaarne aanvaardde ik die opdracht en verliet den volgenden morgen het Boerenleger om er niet weer terug te keeren. Wegens een beginnend gevecht aan den hoofdweg, wareu we verplicht een anderen meer Oost waarts te nemen. Breed woei de Roode Kruis-viag boven onze wagens, voor ons nog enkele Boerenvoorposten, rechts van ons do kanonschoten en wat klein geweervuur. Voorbij een randje zouden we in het vrije veld zyn en dan naar onze gedachten spoe dig op de Engelschen stooten. Tot onze ver bazing was daar niemand we reden verder een uur, twee uurnog geen Engelschen te zien, terwyl de kanonschoten hoe langer hoe verder wegkwamen. Tegen den avond 5 uur zagen we Do Wets dorp van af een hoogte voor ons liggen, op ongeveer een uur afstands. Daar de avond tegenwoordig reeds vroeg valt vonden we het beterj uit te spannen om den volgenden morgen het dorp in te rijden, Zondagmorgen om halftien, 29 April, werden we aan den ingang van het dorp staande gehouden door een bereden politie-agent, die ons naar den wachthebbende» officier ge leidde, aan wien ik myn biief kon overhan digen. Over den inhoud moest getelegrapheerd worden en eerst om 5 uur 's avonds kwam de kolonel-kommandant van De Wetsdorp me zeggen, dat er antwoord uit Bloemfontein gekomen was. Onze ambulance werd geplaatst in het Engelsche kamp met een schildwacht ei naastden volgenden dng zouden mij de orders worden medegedeeld. Na weer een halven dag te hebben gewacht, zeide me de kolonel, dat men te Bloemfontein er op ge wezen had, dat ik niet met de witte vlag was gekomen en dat genei aal De Wet me niet had mogen zenden dan nadat hy eerst daartoe verlof had gevraagd. Ik antwoordde, dat het laatste zeer moeilijk zou zyn geweest, aangezien we tot aan De Wetsdoip geen Engelschen gezien hadden, en dat ik dacht, dat de Roode Kruis-vlag voldoende wa«, aangezien ik uitsluitend kwam voor Roode Kruis-doeleinden. liet antwoord uit Bloemfontein bevatte verder, dat mij toegestaan kon worden onder escorte naar Edenburg te gaan met diegenen der Boeren- gewonden, die geschikt waren voor transport. Op mijn vraag, hoe ik dan verder die Boe- rengewonden naar de P-oerenlinie terug kon brengen, kon de kol. me geen antwoord geven; te Edenburg zouden de verdere orders zijn. Het duurde echter tot Donderdag 3 Mei voordat het escorte daar was en in 3 dagen tyd ti apporteerde ik 4 zwaar gewonden naar Edenburg. We hadden de voldoening, dat ze met onze goede transportmiddelen weinig ge leden nadoen op den ongelijken weg. Tot on if grooie teleurstelling was er te Edenburg bevel gekomen de 4 gewonden met een hospitaaltrein naar Nauwpoort te zenden. Zulks geschiedde den volgenden dag. Ik kreeg een pas van den kolonel terug te kee ren naar de Wetsdorp en van daar naar Winburg. We waren zeer teleurgesteld dat al ons wachten voor niet was geweest, maar van den anderen kant blij, dat we eindelijk eens wisten, dat we terug konden gaan. Zoo waren we Woensdagmorgen 9 Mei weer te De Wetsdorp. Generaal Chermside aldaar kon me niet verder laten gaan en seinde weer over mij naai Bloemfontein. Zaterdag 12 Mei moest ik weer onder escorte terugkeeren naar Eden burg en hier vertelt me de kolonel dat we met onze geheele ambulance naar Nauwpoort (Kaapkolonie) zullen worden gezonden. Dit lijkt me niet overeenkomstig de Roode Kruis bepalingen. Reeds te De Wetsdorp heb ik een brief van protest naar lord Roberts ge zonden, voor de verzending waarvan generaal Chermside zou zorg dragen. Maar nu ik hier verneem, dat wij naai Nauwpoort moeten gaan, heb ik onzen consul te Kaapstad daarvan verwittigd, met liet verzoek mij behulpzaam te zijn naar de Boe ren terug te keeren. Over de behandeling der Bntsche officieren heb ik niet in het minst te klagenintegendeel werd ik met de meeste voorkomendheid behandeld. Wat ik evenwei te Naujvpoort moet doen, weet ik niet; men vermoedt hier om aan mij de behandeling der zieke en gewonde krijgs gevangenen op te dragen. Ik heb daaromtrent aan generaal Chermside te De Wetsdorp ge telegrapheerd, maar heb nog geen antwoord ontvangen zoodra ik daartoe in de gelegen heid ben, zal ik u nader melden. Hoogachtend, Uw Dw. Dien. Dr. H. VAN DER GOOT. Pest. Xte minister van bmnenlandsche zaken, Overwegende, da.t krachtens Koninklijk besluit verboden zijn, tenzij, met vergunning van den minister van binnenlan&sche zaken en met inachtneming van de door dezen ter voorkoming van verbreiding deir 'bosrrcsbtin to goven voorschriften lo. onderzoek van personen en goederen op de aanwezigheid van pestsmetstoffem door middel van proefnemingen op dieren; 2o heb verrichten van lijkopening op lij ken van personen, overleden aan de peet of verdacht van aan de pest lijdende te zijn ge weest; 3o. vervoer van stoffen die peStsmetstoffen zijn, of verdacht worden het te zijn; heeft eemige bepalingen vastgesteld, die bij een en ander moeten worden in acht ge nomen. He tekst dier bepalingen is in de Staats-Courant no. 35 opgenomen. Internationaal privaatrecht. Dinsdag 19 dezer zullen Hare Majesteiten do Koninginnen te •Soestdijlk do gedelegeer den ter Internationale Conferentie voor Pri vaatrecht ontvangen. Heden geeft de minister van Buitenland- schei zaken het tweede gastmaal ter eere van, de Conferentie voor Privaatrecht. Daaraan nemen o. a. deel de ministers van Oorlog, van Waterstaat en van Bmnemlandsche Zaken, de president van den Hoogeu Raad en de advocaat-generaal bij' dat college, Mr. Gregory, zoomede de voorzitter der Conferen tie, Staatsraad rar, Asser en de secretarissen. Uitvaart—mgr. Everts. Te Roermond heeft de plechtige uitvaart plaats gehad van mgr. dr. Everts. De hjkstaaime, die het stoffelijk overschot van het sterfilms raar de kathedrale kerk begeleidde, werd gevolgd door een talrijke menigte priesters, diakens en studenten van het Groot-Seminarie, allen oud-leerling van den overledene. Dan volgden opnieuw lange en dichte rijen van geestelijken, onder wien werden opgemerkt de directeuren der inrichting van bijzonder onderwijs Onmid dollijk vóór het lijk schreden de professoren van het Groot-Semmarie en do kanunniken van het kathedraal kapittel. De bisschop, mgr. Drehmanns, verrichtte do lijkpleehtig- h®den. Het midd'enkoor dei kerk wa.9 in diepen rouw gehuld, waartegen de honderden kaars vlammen phantastisch afstaken. Door den heer Corteu, directeur van, Rol- duc, word do lijkrede gehouden. Aan dm uitgang der 'kerk sprak de heer Dobbelman, lid der Iweede Kamer, die mgr. Everts herdacht als vol]t9vertegonrwoordiger ou als vriend, algemeen bommd om zijn vriendelijker! omgang, en ook als lid van de katholieke Kamerclub. Do heer J. M. L. Keulier, professor aan het Groot-Sem inariumdankte nog namens do familie, dio in haar droefheid meende daartoe niet in staat te zijn. Hij zei de, dat do familie do vrienden van den overledene steeds als vrienden zou blijven beschouwen. Bij de lijkplechtigheid m de kerk waren tegenwoordig allo Limburgsrike leden van de Tweede Kanier en de heeren Dnlblbelman en v. d. Heuvel, hot lid d«r Eerste Kamer, de lieer lieg out, en vele leden van Gedeputeer de on Provinciale Staten, een deputatie uit het corps professoren van Rolduo en de ge meenteraad van Roermond. De rechterlijke colleges en de H. B. scholen van Roermond waren vertegenwoordigd, evenals de besturen der katholieke 1 iesvereeuigingende„St. Vincentins-vereenigmg" ©n do vereeniging „Geloof en Wetenschap", d'ie ook alle in. den stoet volgden achter het lijk m de opgegeven volgorde. Te 'Rolduo had ten 5 uur de plechtige be grafenis plaats. Zaak-Hogerliuis. Het Comité van Gerechtigheid te 's-Gra- venhage aan hetwelk de regeling was opge dragen tot het houden van een landelijke betooging als protest tegen de beslissing van den Hoogen Raad in zake de afwijzing van het verzoek der broeders Hogerhuis om revisie van het arrest van het Hof te Leeuwarden, heeft, na te vergeefs bij herhaliDg pogingen te hebben aangewend een geschikte localiteit voor dat doel te verkrggen, besloten tot het houden van een openlucht-meeting op Zon dag 1 Juli 1900 ep een terrein aan de Wal burgstraat achter het station van den Hol- landschen spoorweg. Volgens liet „U. D." zullen HH. MM. de Koninginnen 3 Juli a. s. een 'bezoek aan Utrecht brengen. Naar »Het Volk" verneemt, zal waarschijn lijk de interpellatie-Van Kol, over de wei gering van gratie in de zaak-Troelstra, plaats hebben op Dinsdag 19 dezer. Aantal kiezers746 Uitgebrachte stemmen 515 Van onwaarde26 Geldige stemmen 489 Volstrekte meerderheid 245 Hiervan verkregen de heeren D. Ris Jz. (lib.) 231 St., J. O. Bender (christ.-hist. en anti-rev.) 118 st. en A. J. M. Zoetmulder (kath.) 140 st., zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren D. Ris Jz. en A. J. M. Zoetmulder. Diaconale Conferentie. Heden had alhier in het kerkgebouw aan de Plantage de provinciale diaconale confe rentie plaats der gereformeerde kerken in Zuid-Holland die door een zeer talrijke schare diakenen en predikanten werd bijgewoond. De vergadering werd geopend met het zingen van een psalm en het lezen van een evangelie tekst. De voorzitter hield daarop een korte openingsrede. Nadat enkele mededeelingen waren gedaan en de presentielijst was voorgelezen werd aan de orde gesteld punt d der agenda bepaling van tijd en plaats der volgende con ferentie. De conferentie besloot dat die zou plaats hebben zoo mogelijk in de maand Mei, terwijl Gouda als plaats van vereeniging weid aangewezen. Hisrna zou aan de orde zijn het refeiaat van Ds. C. W. F. van Lummel. Deze was echter nog niet ter vergadering verschenen, terwijl de voorzitter mededeelde dat dit referaat zou handelen over de le en 10e der ingekomen vragen die als volgend punt op de aget.da voorkomen. In verband daarmede stelde hg voor tot punt f over te gaan en daarvan de le en 10e vraag voor- loopig buiten bespreking te laten. De vergadering keurde dit goed. Aan de orde werd dus gesteld 2. Welke zyn de beste middelen om de armen der gemeente, die plaats der eere in de Gemeente te geven, die hun van Christus wege toekomt? (Gesteld door Leiden A.) Ter toelichting deelt de afgevaardigde uit Leiden A mede dat gebleken was dat vele armen hun rechten en plichten niet kennen om zich tot de diaconie te wenden, terwyl wederkeerig door diakenen niet steeds het besef getoond wordt dat zij moeten uitgaan oro de armen te zoeken. Rotterdam B meent dat het thuisbrengen der gaven een onbereikbaar ideaal is in groote Nadat de vergadering heropend was ver kreeg Ds. van Lummel het woord tot het houden van zyn referaat. Eenige discussie volgde hierop, waarna besloten werd dit referaat te doen drukken. Vervolgens kwamen in behandeling de pun ten 8 en 9, luidende: 8. Is het in overeenstemming met de Ge reformeerde beginselen, wanneer eens Dia conie aan een lid der Gemeente, dat onder steund door de Kerk, dat geld besteedde by niet Gereformeerden en by Gereformeerden op crediet kocht bare ondersteuning ont trok en tot hetzelfde bedrag haar in staat stelde by Gereformeerden levensmiddelen te verkrggen Hoe te handelen als zij weigert aldus te worden ondersteund? (gesteld door Schip luiden.) 9. Mag eene Diaconie pressie uitoefenen op iemand, die steun ontvangt, wanneer zy meent, dat deze niet handelt met goed over leg 1 (gesteld door De Lier.) Beide punten die in verband met elkaar stonden werden zoodanig beantwoord dat er lichte pressie geoorloofd was, doch van dwang geen sprake mocht zijn. 7. Mag op het terrein der geïnstitueerde Kerk door hare leden (in vereeniging) buiten verband met de Diaconie barmhartigheid worden beoefend? (Gesteld door Dellt.) Dit punt werd toestemmend beantwoord. (De vergadering duurt voort). De uitnemend ingelichte correspondent van het ïHbl.*' te Rotterdam meldt aan zijn blad over de weikstaking te Rotterdam o. m. »De firma Drughorn heeft een paar van haar kolenschepen en een ertsboot te Schie dam in lossing gelegd." Een zeldzame onderscheiding is een onzer stadgenooten ten deel gevallen. De heer Daniel Plooij, theologisch candidaat aan de Universiteit te Leiden, is door de theologische faculteit dier univeristeit bekroond met de gouden medaille voor de beantwoording der prijsvraagVerhandeling over de E«senen, gebaseerd op een oordeelkundig onderzoek der bronnen". Den jeugdigen geleerde onze gelukwensch met zijn met zoo|groot succes bekroonden ar beid. gemeenten, al is het ook voor de onder steunden wenschelyk niet in groepen te moeten om de deur te wachten waardoor zij als bedeelden als het ware gesignaleerd worden. Alfen wyst er op dat deze vraag reeds vroeger is besproken. Den Haag B acht het wenschelijk dat de predikanten de gemeentenaren op hunne wederkeerige rechten en plichten wijzen. Rotterdam A wijst op de standen die ook m de kerk bestaan door de verschillende soorten van plaatsen etc. Wenschelyk ware het die tenminste dan op te heffen en allen te doen zijn Broeders en Zusters. Overigens meent spr. dat de armen zich wel weten te wenden tot de diaconie. Leiden A stelt ten slotte een motie voor om de predikanten uit te noodigen voortaan minstens eenmaal per jaar in hun preek te wyzen op de onderlinge plichten en rechten der gemeentenaren. Ds. Los van de Lier verzet zich tegen het voorschrijven aan predikanten. Maassluis acht het overbodig omdat alle dit toch wel zullen doen. verklaart zich teD slotte tevreden Ds. C. F. Westermann zal 24 Juui bij zijn nieuwe Gemeente te Amsterdam zijn intrede doen. De afd. Schiedam van ïToonkunst" heeft als afgevaardigde naar de jaarvergadering te Leiden aangewezen den heer P. O. van der Pant Jr. en als diens plaatsvervanger den heer W. A. Beukers. Hedennamiddag 2 uur vertrokken de leer lingen der Huishoudschool met eenige onder wijzeressen per stoomboot naar den Hoek Holland. Ofschoon het weder niet zeer gunstig was, waren allen in zeer opgewekte stemming en zal, daar de leiding in uitmuntende handen is den meisjes de noodige afwisseling gedu rende den tocht niet ontbreken. De heeren Van Kol, Troelstra, en. Schaper stellen, als amendement op het ontwerp houdende beginselen en voorschriften om trent maatregelen ten opzichte van jeugdige personen o. a voor, het aantal en de plaatsen van. vestiging der Rijksopvoedingsgestichten, bij al'gemeene maatregelen van bestuur naar mate van de behoefte te doen bepalen. Naar wij vernemen, zal in September een commissie naar Zwitserland worden gezon den om het legerstelsel aldaar nader te be- studeeren. Zij zal bestaan uit een kolonel van den generalen st.af, een kapitein der in fanterie en een kapitein der artillerie. (Vad.) Do minister van Financiën, de heer Pier- son is heden naar- Zeeland vertrokken ten einde als vertegenwoordiger der Regeering bij te wonen de opening van het scheepvaart- kanaal naar Philippine in Staata-Ylaan- denen. In den oudei-dom van 75 jaren is te 's-Gra- venhage overleden de heer J. WaJlamd, oud resident van ie Lampóngsclie districten, tot welk ambt hij in het jaar 1865 benoemd werd. Hij was ridder 4e klasse in. de Militaire Willemsorde, welke onderscheiding hem ver leend werd als belooning voor zijn verrich tingen in het Palambangsche m de jaren 1851 enl852, toen. hij, als controleur, belang rijke diensten verleende bij het onderdruk ken van een opstand in die streken uitge broken. Verkiezing-gemeenteraad. De officieele uitslag der stemming voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad in district III (vac.-Van Buysen) is geheel gelyk aan den gisteravond door ons per bul letin bekend gemaakten predikanten Leiden A gesteld. 3. Welke middelen kunnen in sommige arme gezinnen onder de zegen des Heeren worden aangewend om voortdurendearmoede te voorkomen. (Gesteld door Schiedam A.) Verschillende gemeenten noemen voorbeel den waarby een dergelijk gezin wordt ge holpen aan een kostwinning. Het geld daar voor benoodigd wordt uit de gemeente ge vraagd, niet uit de diaconale kas. 4. Behoort onder verstei kende middelen ook geneeskundige hulp (gesteld door Wad dingsveen). De Voorzitter keert de vraag om en zegt sbehoort onder geneeskundige hulp ook ver sterkende middelen". Deze vraag wordt toestemmend beantwoord. 5. Welken weg moet een Diaconie inslaan met moederlooze kinderen, waar de vader niet in hun onderhoud kan voorzien (gesteld door Dordrecht C.), De afgev. licht dit toe en zegt dat zijn gemeente de kinderen in gezinnen heeft be steed na te vergeefs op andere wijze getracht te hebben in hun lot te voorzien. De voorzitter beurt deze handelingen goed. Rotterdam A. keurt die af. De kinderen behooren den vader en hem zal rekenschap gevraagd worden. De diaconie moet niet treden in rechten of plichten van ouders. Ds. Rignaida (Schiedam) wyst op het ver schil tusschen theorie en praktijk. Rotterdam A heeft in theorie gelyk, maar de praktijk zooals het geval van Dordiecht C die geeft, leert dat hulp oogenblikbelijk noodig was terwijl die hulp niet dadelyk te verkrggen was voor .het gezin in zijn geheel. Daarom het gedrag van de diakonie aldaar De toestand van den 7 jarigen G'ysbert Groeneweg die gisteren voor de trammachine zoo deerlyk werd gewond, is nog steeds zor- gelyk. De toestand van het meisje dat uit een raam viel, is zeer bevredigend. Om 8 uur hedenmorgen ontstond brand in pand 27 aan de Dwarsstraat bewoond door A. van de Windt, doordien kinderen een brandend pelroleumtoestel omverwierpen. De vlam deelde zich mede aan eenige kleeren, gordijnen en ander huisraad, doch door het Kink optreden van de vrouw des huizes, bij gestaan door eenige buren, was het vuui spoedig gebluscht. Persoonlijke ongelukken hadden er niet bg plaats. 'Gisterenavond werd door den heer M. Groeneveld een orgelbespeling gehouden in de Groote Kerk alhier. Het programma, be staande uit 7 nommers werd in één woord prachtig uitgevoerd. De heer Gioeneveld ver dient dan ook alle lof, Jammer was het dat er niet meer publiek was opgekomen, vooral thans nu het een liefdadig doel gold. De zeeloodsen A. van Mullem en A. Fer- mijn worden 1 Juli van Hrilevoetsluis over- geplaats bij den kanaaldienst alhier. Gistermorgen is in de Groote Kerk te Haarlem door jhr. mr. j. W. G. Boreel van Hogelamden, eere-v oorzitfer van het Frans Hals-comité, vei geweld van eenige leden van dat comité, een krans geplaatst op heb graf van Frans Hals, als een stille hulde aan de nagedachtenis van den grooten schilder. spr. achtte goed. 6. Ligt schoolgeld het op den weg der Diaconie voor onvermogende kinderen te betalen? (Gesteld door Boskoop.) Deze zaak is reeds op vroegere conferen- tiön besproken en wordt thans weer door verschillende afgevaardigden behandeld. De wenschelijkheid van een speciaal daarvoor bestemd fonds, suppletiefonds, wordt alge meen erkend. Enkelen willen dit gesteld onder een com missie uit de diakenen, anderen onder een commissie uit de ouders. Ten slotte wordt een motie van Ds. Los aangenomen, waarin de conferentie uitspreekt dat bg ondersteuning voor schoolgeld eerst moet worden aangeklopt bg ouders en fami lieleden, dan bg andere ouders (suppletiefonds) en ten laatste bg de diaconie, De vergadering wordt te 1 uur geschei den en zal te 2 uur worden heropend, als dan zal Ds v. Lummel het woord voeren Kantongerecht te Schiedam. Vonnissen uitgesproken 43 Juni 4900. Schiedam. Politie-overtreding W. v. d. W., vrijgesproken W. S., P. H., J. K.t A. v. d. T.. A. d. "V., M. L. M., vrouw van Th, J. W., ieder tot f4 boete subs. 4 dag hechtenis; A. de B., vrouw van K, de B,, J. S. W., vrouw van, W. F. P. en L. V., ieder tot f 3 boete subs. 2 dagen hechtenis J. K., tot 2 maal f 3 b. subs. 2 maal 4 a, h. Straatschenderij T. L. v. d. W., tot f 3 b. subs. 2 d. h. Overtreding van de arbeidswet: C. J. wed. W. S., tot f 3 boete subs. 4 dag hfechtenisE. M. H., tot f4 boete subs. 4 dag hechtenis. Openbare dronkenschap L. M., tot f 4 boete subs. 4 dag hechtenis. Verwekken van nachtrumoer: A. B. en A. G., ieder tot f 3 boete subs. 3 d. h. Overtreding van de Boterwet H. A. Wed. v. d. H. tot f 6 boete subs. 3 dagen hechtenis. Overtreding van het Provinciaal Regle ment J. A. V. tot f 4 boete subs. 4 dag hechtenis. Vlaardingen. Openbare dronkenschap: L. M. v. d. B. en N. v. D., ieder tot f 1 boete subs. 4 d. h. Oveiireöing der jachtwet: P. v. d. S J. v. d. V. en W. B. ieder tot f4 boete subs, 4 d. h., met verbeurd vei kla ring der onwettig geraapte eieren. Overtreding der spoorwegwet F. v. d. B. tot f2 boete subs 2 d. h. Politie-overtreding H. S. tót f3 boete subs. 2 d.h Maassluis. Spoorwegovertreding Ch. v. B. tot f3 boete subs. 1 dag hech tenis; W. Z. tot f3 boete subs. 3 dagen hecht., beiden te Maasland. Zonder daartoe gerechtigd te zijn op eens anders grond loopen A. A. P. te Maassluis tot f 0.50 subs. 4 dag hechteois. O. M., J. C. B. en J. v. d. E., alien te 's Gravenzande ieder tot f3 boete subs.2uagen hechtenis. Openbare dronkenschap L. V. en A. V. ieder tot f 4 boete subs. 1 dag hechtenisN. K. tot f 3 boete subs. 3 dagen hechtenis; G. M. v. S. tot f 5 boete subs. 3 dagen hechtenis, allen te Maassluis, TWEEDE KAMER. Zitting van fVoenedag 43 Juni. (Per Telegraaf.) Bij het voortgezet debat werd na uit voerige discussie tusschen den MINISTER eenerzyds en de heeren PIJNAPPEL, SMEENGE en VEEGENS anderzijds overdo wyze van de dagvaarding-beteekemng en over het al uf niet toevoegen van een raadsman aan de minderjarigen verdachte beneden 18 jaren bij procedure voor den Kantonrechter door aanneming van amendementen van de Commissie van Voorbereiding eerst be slist dat de dagvaarding aan de minderjarigen beklaagde beneden 18 jaar niet wordt be- teekend dan na mededeeliog aan den Kan tonrechter, die hem een raadsman kan toe voegen. Het aldus gewijzigd artikel wordt echter verworpen met 34 tegen 25 stemmen. De heer VEEGENS had de geheele rege ling bestreden, omdat z. i. het toevoegen van een raadsman bg Kantongerecht proce- duren aan minderjarigen beneden 48 jaren, zij 'took facultief; ongewenscht was. De overige artikelen werden na overneming van verschillende amendementen van de com missie goedgekeurd. De eindstemming zal later bepaald worden. Hierna kwam het 3e wetsontwerp in be handeling, nl. dat, I tende beginselen en voorschriften omtrent maatregelen ten op zichte van jeugdige personen. De heer VAN KOL vreesde dat de Rijksopvoedingsgestichten niet berekend zijn voor hunne moeilijke taak. Hg meent dat aan het tegenwoordig personeel dier gestich ten niet de laak van opvoeding, en bestu deering van de kinderen kan worden opge dragen. Beter ware 't voor opvoeding en karakter vorming afzonderlijke inrichtingendoor gang-huizen in 't leven te loepen, waar mannen van studie en paedadogi-ch ontwik kelden met de opvoeding zijn be'ast. Door ervaring is spr. niet gerust dal zon der hervorming van personeel en organi satie 's Ministers eischeu ten opzih ie van de Rijksopvoedingsgestichten zullen worden vervuld, vooral wat betreft de vakopleiding, karaktervorming. Het stelsel is z. i. slecht en het personeel dat het stelsel moet uitvoeren is ongeschikt. Beter dan het stelsel van Ryksopvoediugs- gestichten is z. i. het gezmsteisei. Het liefde- looze kazerne-stelsel moet omgewerkt worden tot een paviljoen-stelsel. Spreker wijst vooral op den moreelen invloed van de vrouw op de opvoeding der veistootelingen. Dit bewijst het geslicht te Montfoort, het eeüige gesticht door een vrouw beheerd. Met den Minister veroordeelt spreker licha- melyke kastgding en toch is spr. ook hier omtrent niet gerust. Hij handhaaft op grond van ingestelde onderzoekingen dat er in de Rijksopvoedings- gesticlnen geranseld werd, en nog geslagen wordt, hetgeen zoowel kind als personeel demoialiseert. Totale om wei king van het bestaande treu rige stelsel der Rijksopvoedingsgestichten zoo wat personeel als inrichting betreft, al kost 't ook geld, is z.i. dringend noodig en hij vraagt dan aangaande 's Ministersplannen. De heer KETELAAR sluit zich aan bij het betoog van den heer Van Kol, en vroeg nadere inlichtingen omtrent de tuchtscholen. De heer DE KLERK, hoewel voor verbe tering gezind, wees echter op eenige voor- deelen der gestichten-; vooral had hij hierbij 't oog op de vakopleiding aan de Kruisberg. De heer VAN BYLANDT (Apeldoorn) verdedigde de particuliere gestichten, in 't bizonder de Neerboschinrichting tegen de aanvallen van Van Kol. (Ds zitting duurt voort.) De doodslag te Helder. Omtrent den doodslag te Helder gepleegd op den politie-agent Cupido lezen wy in de >Heldersche Ct." nog het volgende Een tweetal mariniers} gisterenmorgen met Hr. Ms. fregat Ko n ing n E nrm a uit Oost-Iudië teruggekeerd, passagierden in

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2