stadsnTëüws: YL AARDINGEN. MAASSLUIS. Kerk en School. BINNENLAND. Staten-Generaal. Gemengd Nieuws. van bewezen mishandeling van jon gens door den vijand. 'De sbaatspresident neemt heb woord en wijst er op wat men van zoo'n vijand! ver wachten kan. Zij hadden vóór den! oorlog zich mot onze zaken bemoeid, pratende over hand having van den vrede, terwijl reeds lang be sloten was, dait do twee republieken niet lan ger -/ouden, -bestaan. Wij moesten echter rechtvaardig door blijven gaaru eax een be schaafden. oorlog blijVen voeren. De heer DieperinOc hoopt, d'at do regeering nauwkeurige aantoekoning van allo misdaden on barbaarsdhheden van den. vijand zal hon den opdat men dlaar later als d'e oorlog een maal voorbij1 was, gebruik van kan maken Later word bij acclamatie aangenomen een voorstel SmutsVors ter dat boshut siorko afkeuring uit to drukken over do barbaar- sche wijze van optreden, van de Engelschen, on de regeering opdraagt, kopieën van, dit be sluit aan do verschillende consuls te overhan digen. Clilna. In liet Engelsche Lagerhuis deelde de onder-staatssecretaris van buitenlnndsche zaken het volgende mede over den toestand De Britsche gezant sir Claude Macdonnld had het Tsung li-Yamen doen weten, dat het Britsche gouvernement do Chineesche iegee- ring verantwoordelijk zou stellen voor de misdadige Inkscliheid, die de oorzaak was van den schandelijken staat van zaken. Macdonald en de Britsche admiraal had den op 6 Juni last gekregen, in overleg met de andere mogendheden, alle stappen te doen welke zij raadzaam zouden achten voor de bescherming der Britsche o nderdanen men had hun geheel de vrye hand gelaten. Macdonald was na een conferentie met den Russischen gezant, gemachtigd iedere Chi neesche autoriteit te steunen die in staat was de orde te handhaven, terwjjl de Rus sische gezant dezelfde machtiging had ont vangen. Er heerscht tussihen de mogend heden een volkomen overeenstemming over de maatregelen door den Britschen admi raal genomen. Japan ziet het intusschen met leede oogen aan dat Rusland op 't oogenblik baantje-de- voorste is. De Europeesche mogendheden die zelf geen belangrijke troepenmacht in het Verre Oosten hebben, moeten dit wel toe laten. Maar Japan is er sterker ter zee en op dit oogenblik ook te land. De Japansche regeeringsgezinde pers schrijft dan ook dat Japan alleen den opstand in China kan onderdrukken, maar dat, bet eerst het vertrouwen der mogendheden moet winnen door handelingen te vermijden die verdacht schijnen. Nu wordt evenwel aan de sTimes" uit Shanghai geseind, dat de gezant van Japan bezig is alle mogelc'ke pogingen in het werk te stellen, om China te bewegen, ann Japan een invlosdssfeer af te staan in de provincies Che-kiang, Fou-kien en Kouang-si, Dezelfde correspondent zegt ook dat de ondeikoning van Nanking opdracht heeftin het bijzonder te waken voor de veiligheid der E> gt'bchen in het dal van deYang-tsé Du coue-pondent betreurt, dat de Engelsche belangen zoo slecht worden beschermd en dat het auntal oorlogsschepen onvoldoende is, In strijd met een vroegere melding dat de Keizerin de gezanten zou hebben laten weten dat de Europeesche troepen onge hinderd Peking kunnen binnentrekken, noemt een Dalziel-bericht den toestand zeer kritiek voor de Europeesche ambassaden. Buiten de wallen van Peking zouden 30,000 man Chineesche troepen met talrijke kanon nen schansen hebben opgeworpenhun ka nonnen zjjn gericht op de gebouwen der Amerikaansche zending en legatie en op de Engelsche en Japansche gezantschappen. De Japansche, de Amerikaansche en de Russische gezant zouden daarop door ijlboden ieder om 2000 man troepen hebben gevraagd. In verband hiermede is echter van veel belang een Reuter-bericht uit Tien-tsin mel dende dat de spoorweggemeenschap tnsscben Tien-tsin en de Europeesche expeditie onder admiraal Seymour is afgesneden drie mijlen voorbij Yang-tsun, dat nog slechts het tweede station vanaf Tien-tsin is. Twee bruggen zijn vernield. Het gerucht liep ook, dat de Boksers be sloten waren gisternacht te trachten het station in brand te steken. De Europeesche expeditie zou aldus tus- schen Tien-tsin en Peking geisoleerd zijn en wellicht naar twee zrjder. front moeten maken. De regeeriog te Washington heeft bericht christelijke zendingsgenootschap en de katho lieke missie geheel verbrand. De missiona rissen zijn in veiligheid in de regeerings- gebouwen. In New-York is bericht ontvangen dat dr. Edna Terry, die aan het hoofd stond eener Methodistenzending te Taung-hua, vermoord is. Kemcngffe ntededieclfngeo. Gladstone's weduwe is gisteravond om zes uur op Hawarden Castle ovei leden. De Belgische socialisten zullen, hun woord gestand doende, de campagne voor algemeen kiesrecht hervatten. In November zijn zij voornemens in de Kamer een wetsontwerp te laten indienen, lodien de regeeriog zich daartegen mocht verzetten, zal, volgens de ïPeuple", de ob structie weer beginnen. Men zegt te Parijs dat de nationalisten kans hebben hun amendement op liet am nestie-ontwerp, om de amnestie ook uit te strekken tol Déioulède c.s., er door te krij gen niet den steun van vele republikeinen, aanhangers der sspons". Het gevolg zou zyn een conflict tusschen Kamer en Senaat of de val van het ministerie. goedkeuring -van den Senaat, Denemarken, Liberia, Oostenrijk-Hongarije en. Peraië, ge bruik m aken die van. de bevoegdheid voorbe houdend1 bij art. IU der meergenoemde over eenkomst, tot dez» rijn toegetreden, welke ingevolge art. V barer bepalingen voor allen op 8 Juli 1900 in werking treedt. („St. Cf,") Ter voldoening aan art. 111 der Kieswet, bevat de iSt.-Ct." van heden de van krncht geworden lijsten van hoogstaangeslagenen in de Rijks-directe belastingen. In het hotel Den ouden Doele te 's-Gra- venhage is aangekomen de nieuwbenoemde gezant van Servië btj ons hof, de heer Lo- zanilch, ook geaccrediteerd te Londen, waar zijn standplaats is. Als vertegenwoordiger van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs op het scheepvaart congres te Parjjs treedt ook op de heerW. E Leemans, inspecteur van den Waterstaai, reeds vroeger als zoodanig aangawezen. Een pakhuis, genaamd »Augsburg", (thans ingericht als distilleerderij), roet grond vaten, afzonderlek kantoor en erven, aan de Oude Sluis nrs. 4 en 6, achter perc. I en nevens perc. II. gedeeltelijk ter grootte van 98 vierk. ellen, f2025. Het hospitaal-kerkschip »De Hoop" is hier aangekomen. *De Christelijke Jongelings-vereeniging al hier zal gedurende de kermisweek openbare samenkomsten houden. 'Heden werd alhier ter kaasmarkt aan gevoerd 33 stapels kaas, wegende 13646 KG. Prijs 24'A31 >/s cent. Handel gewoon. ran een De Fransche Kamer heeft gisteren de wet op de verdediging der koloniën, die een be drag van 60 millioen frai.es daarvoor toe staat, de Senaat de door de Kamer reeds aangenomen wet op de vorming koloniaal leger aangenomen. De Shah van Perzië is gisteravond te Con- trexéville aangekomen. Na een kuur van een paar weken gaat hjj naar Parijs. Een redacteur der Secoio" heeft Dreyfus geïnterviewd over de saffaire". Dreyfus hoopte dat do partijslryd in Frankrijk tot rust zal komen. Eerst daarna zou hij een nieuwe revisie van zijn vonnis trachten te verkrijgen. De directie der Hamburg-Amerika-lijn heeft keizer Wilhelm telegrafisch gelukgewenscht met de aanneming der vlootwet. Be Keizer antwoordde daarop, mede per draadsik dank u voor uw telegram. Ik deed mijn best en ben dankbaar en zeer verheugd het doel te hebben bereikt. De trouwe en onvermoeide Isulp van al mijn medearbeiders laat ik daarbij in dankbaarheid alle erkentelijkheid weder varen. Nu echter verder, dat onze vloot ook spoedig werkelijk eerbiedwekkend op zee kan verschijnen om als grootere kracht in mijn hand voor de wereld den vrede te bewaren De Keizer zond een dergelijk antwoord op den gelukwensch van de sNordd. Lloyd.' Naar uit Tanger wordt gemeld, zond de Marokkaansche regeering ijlboden naar Tafilet met het bevel aan de stammen aldaar om zich van iedere vijandelijkheid jegens de Franschen te onthouden ten einde dezen geen voorwendsel te verschaften om verder te rukken op Marok- kaansch gebied. Met den opstand der Ashantijnen ziet het er nog slecht uit. Dat wil zeggen voor de Engelschen. De gouverneur van Kumassi meldde in een brief van 4 dezer, dat zich in het fo-t 700 man, inboorlingen en Euro- reesche troepen, bevonden. Toen reeds waren de manschappen op half rantsoen gesteld. De ammunitie was niet voldoende voor offensief optreden en men moest, tot versterking zou komen opdagen, spaarzaam daarmee omgaan. Uit Sierie Leone zijn nog 900 man verster king naar het gebied van den opstand ge zonden. Met zekerheid kan worden medegedeeld, dat dr. Lingbeek, leider der eerste Neder landsche Roode Kruisambulance, van wiens voornemen om naar Holland terug te keeren onlangs melding werd gemaakt, zijn vertrek uit Zuid Afrika vooiloopig heefd uitgesteld. Jhr. Van der Hoeven, tot nu toe 2e secre taris van dr. Leyds, zal den heer Van Boe- schoten opvolgen als 4e secretaris. Kamer van Koophandel. By de heden plaats gehad hebbende ver kiezing voor een lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken hebben 49 kiezers van hun stemrecht gebruik gemaakt. De uitslag was dat de hesren B. A. J. Wit- kampf 4, J. Hoek Az. 9, Willem Beukers 4, II. R. M. A. van Gent 4, D. Hammes 2 en Tak 2 stemmen verkreeg. Herstemming dus tusschen de heeren J. Hoek Az. en B. A. J. Witkampf. Aan belanghebbenden wordt herinnerd dat de afgifte van bewjjzen ter bekoming van kostelooze geneeskundige hulp tot 4 Julia.s. is opgedragen aan den heer W. A. Hoek. Vanwege den Brandersbond zal Maandag avond a.s,, te 7Vs uur, in de kleine zaal van >Musis" een voordracht worden gehou den over sSuikerbescherming en Graansto- keryeri", die ook voor niet-leden toegankelijk zal zjjn volgens bepalingen die onze lezers in een advertentie hierachter kunnen vinden. Voor de akte L. O. zijn te 's-Gravenhage geslaagd de dames B. H. van de Poel en M. K. van der Zee, beiden alhier. herdenkt de stadswagen maker A. den dag waarop hij gedurende 30 dienst der gemeente is werkzaam In Noord-Minnesota zijn 48000 met van repeteergeweren en een goede voorraad am munitie voorziene Indianen van den Chippewa- stam op het oorlogspad. Internationaal privaatrecht. De leden van de Conferentie voor Inter nationaal Privaatrecht en de Ministers van Buitenlnndsche Zaken en Justitie, zijn door Hare Majesteit de Koningin-Moeder genoodigd tot deelneming aan het ddjeuner van Hare Majesteiten, Dinsdag a.s. te Soestdjjk. De conferentie voor het Internationaal Recht was door de welwillendheid van het comité in staat gesteld de Frans Halsfeesten te Haarlem bij te wonen. De vreemde hee ren waren zeer ingenomen met alles wat door hen bezichtigd kon worden. ontvangen, dat de Sol ace met 400 zeesol daten naar Ta-ku vertrokken ri. De Y o r k- t o w n is van Shanghai naar Che-fu vertrok ken en de Don Juan de Austria is op weg naar Amoy en Swatow. Van Manilla zrjn gisteren 400 Amerikaan sche matrozen naar Ta-ku vertrokken. De DuitschekruiserKaiserin Augusta kwam gisteren te Tschi-fu aan en zou heden naar Ta-ku vertrekken. Volgens een bericht van 42 dezer uit goede bron aan een der Petersburgsehe bladen is een Russische troepen-afdeeling b\j den spoor weg door Mandschourije bloedig slaags ge weest met een afdeeling Chineesche soldaten. Aan Russische zijde vielen een officier en drie man, aan Chineesche zijde een officier en negen soldaten. De Chineesche regeering zond een beambte, die in opdracht had, de aangelegenheid te onderzoeken en de schul digen te straffen. Volgens de sRéforme" heeft de Brusselsche maatschappij voor aanleg van spoorwegen in China bevestiging ontvangen van de door Boksers tegen verschillende Europeanen be gane gruwelen. Het doel der Boksers schynt intusschen tweeledig te zijn verdrijving der vreemde lingen en verjaging der dynastie. Mgr Anzer, althans beweert dat hun leider Chan naar den troon streeft. WTat de onlusten in de provincie Yun- nan-fu betreft, daar werden de gebouwen der China Inlandmission gedeeltelijk en die yan het Britsche Bijbelgenootschap, van het Arbeidsinspectie. De minister van waterstaat, handel en nijverheid heeft bepaald, dat, te rekenen van Juli 1900, bevoegd zullen z\jn in de 3e arbeidsinspectie (o. m. omvattende het gedeelte van Zuid-Holland ten Noorden van den Waterweg behalve Rotterdam): de inspecteur van den arbeid II. W. E. Strove, de adjunct-inspecteur van den arbeid C, C. A. Last, aan welke ambtenaren als standplaats wordt aangewezen de gemeente 's-Gravenhage. Ongevallenwet. Naar wjj vernemen, heeftzich het Landelijk comité voor de Ongevallenwet permanent verklaard. Conventie van Brussel. Ingevolge art. TV der bij de web van 11 Deo. 1899 goedgekeurde conventie tot her- j ziening van het minimum invoerrecht op al coholische dranken in de conven tioneele rijns van. Afrikai, ge toeken d te Brussel 8 Juni ',.8'J/9 heeft aldaar op 8 Juni 1900 plaats géh/id «ia nederlegging in dé Staatsarchieven va a Bel gië der akte van België, den onafhanl.el/jfcen Conga-staat, Duitschland, Frankrijk, Groot- Bntannië, Italië, Nederland, Rusland', Span je, alsmede van Zweden en Noorwegen, hou dende de bekrachtiging van do voorgenomen overeenkomst. Daarenboven is bij die gele genheid dé termijn voor evenbedbelde nedor- leggiug ten behoeve van Portugal -eru Turkije verlengd' en is tevens door de Belgische re geering medegedeeld, dat de Vereenigde Sta ten van Amerika, ander voorbehoud van de Heden Vrijland jaren in geweest. Die dag is door zjjn kameraads voor hem tot een feestdag gemaakt. Namens de ver- eeniging van gemeentewerklieden sprak de voorzitter Stegraan hedenmorgen den jubilaris in hartelijke woorden toe en bood hem een gouden horlogeketting namens alle mede werklieden aan. Daarna werd de jubilaris in een gedicht gehuldigd dat vervaardigd was en gelezen werd door den stadswerkman Dirks. Ook van andere zijde mocht Vrijland nog bewijzen van vriendschap ontvangen, o. a. van de Ver- eeniging »Het Vaderland Getrouw", waarvan hij lid is. Alle collega's zullen door den jubilaris worden onthaald. Zooals men zich zal herinneren is voor eenigen tijd een bazar gehouden door eenige leden der Evangelisch-Hervormde Gemeente, waarvan de opbrengst zou strekken to-t aan schaffing van een orgel. Dat orgel is thans geplaatst in het lokaal aan de Korte Haven en zal a.s. Zondag voor het eerst bij de godsdienstoefening gebruikt en bespeeld worden door den heer P. Boger- man te Rotterdam. Ds. P. Moll, emeritus predikant te Haastrecht, zal daarbij als voor ganger optreden. Het orgel dat, naar het ontwerp van den heer K. Sneyders de Vogel alhier gemaakt, eenvoudig doch keurig net is afgewerkt, is geheel^vervaardigd door Schiedamsche werk lieden. Aan de beide uiteinden der pjjpen alleen is eenig lofweik aangebracht, dat uit de hand gesnedeu is en op zichzelf reeds een keurig stuk werk oplevert. De tooo van het orgel is krach'ig en zuiver. 7 m. Hooger onderwijs. Amsterdam Met gunstig gevolg is afgelegd het eerste natuurkundig examen door de A. S. Jacobson, J. Tazelaar, S. Diamant en A. J. Kiopveld; het doctoraal examen in de Nederiandsche letteren door den heer J, Hoeksmahet propaedeutrich examen in de «odgeleei dheid door den heereD P. de Borst en Joh. Kyne. Leiden: Gedaagd voor het candidaats- exaroen in de rechten de heer A. J. Fokker voor het docloraal-examen in de rechten de heeren J. Sickenga en E. Bonnvoor hel candiduats-examen godgeleerdheid, eerste ge deelte, de heeren C. H. Hagen en J.A. van Kriekenvoor het doctoraaï-examen godge leerdheid de heer Oorthuys (cum laude) voor het tweede natuui kundig examen de heer J. F. S. Esser. Bevorderd tot doctor in de rechtsweten schap de heer A. J. van Roijen, geb. te 's-Gravenhage, op stellingen. Geslaagd voor het eerste natuurkundig examen de heeren A. van der Kloes en F, Hoekstravoor het tweede natuurkuodig examen de heeren G. J. Sals en J. P. L Hagenvoor het propaedeutisch examen god- leerdheid de heer B. Batelaar; voor het candidaatsexamen rechten de heer R. van Woelderen; voor het doctoraal examen rech ten de heeren H. Heuvelink enA.B. van der Laan, en voor propaedeutisch examen wis- en natuurkunde de heer G. J. E. Ruysch GroningenZaterdag is de heer F. Sleute laar cum laude tot doctor in de slaatsweten schappen bevorderd. Daarna promoveerde de heer Sleutelaar tot doctor in de rechtsweten schap na de verdediging van stellingen. Het cand.-examen in de godgeleerdheid, tweede gedeelte, is met goed gevolg afgelegd door de heeren J. Nieweg en M. C. Hofstede Broekman. Bevorderd tot arts de heer H. K Mulder, cand.-arts, geb. te Hoogezand, en de heer J. L. Siernenz, cand.-arts, geb. te Arnhem. UtrechtTheor. Geneesk. 4. de heeren A. F. C, de Wever, M. Schreuder, A. v. d. Chys en J. v. Niet Schuuren. Theor. geneesk. 4 de heeren V. J. A. Harmsen, G. J. v. d. Loo, K. de Snoo en J, A. M, J. Jennissen. Prop. geneesk. de heeren H. de Vries en P. Both. Theor. Geneesk. I de heeren L. Vos en Th. L. de Groot. 4e Natuurk. ex. de heeren R. Feenstra, L. Schaeffer, N. Taselaar en H. K. Hobbel. Prop. Godgel. de heer H. C. Ruys. Kerkel. Voorber. ex. de heer E. D. G. v. d. Horst. Cand. Rechten de heeren dr. H. C. Muller en F. A. van Engen. Lager Onderwijs. In da Iaaitiste algemeen© vergadering dér DiocesaarU-Vereen igmg voor R. K. Onderwij zers in het Bisdom Haarlem dteeldé mgr. Spoormaml, deken van Delft, mede, dat Z. D. H. dé Bisschop dit jaar wederom het Hem seminarie ILi,geveld te Voorhout heeft be schikbaar gesteld tot het hoonden eener re traite voor onderwijzers van 2428 Augus tus a.s. Deelnemers aan déze retraite moeten znch bij mgr. Spoorman aanmeldem vóór 1 Augustus. („Tijld1.") Springtijmorgen (Zaterdag) te 6 u. voorm. brieven over de 4ste helft der 4900 geadresseerd aan onbe- Lyst van maand Juni kenden C. Pieters, Amsterdam. M. Hulscher, idem. P. v. d. Velde, idem. Mej. L. Pauw Vroogman, Delfshaven Wed. Smit-Arbon, Breda, Mej. B. Sonberck, Delft. L. Schadelee, 's-Gravenhage, L. C. Visser Mzn., 's-Gravenzande. P. v. d. Velde, Rotterdam. Briefkaarten. J. Verhoog, Den Haag. Wed. M. de Lange, idem. Mej. v. Ooyen, Rotterdam. Buitenland. J. Teistra, Dusseldorf. Briefkaart. J. Soonen, Achel. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild 15 Juni. Een heerenhuis, erve en tuin, aan den Dam nr. 8, ter gezamenlijke grootte van 394 vierk. ellen, f6500. Een branderig met graanzolder, houten koelbak met koper belegd, kolenplaats en erven, nevens perc. I aan den Dam nr. 10 en aan de Oude Sluis nr. 2, ter gezamenlijke grootte van 242 vierk. ellen, f5700. TWEF1-:! KAMER. Zitting van Donderdag 14 Juni. (Vervolg.) Na het uitbrengen van verslagen door den beer GOEDKOOP, op ©enige nadere adressen ter zake van de quaiestie der bevordering van directeuren der post- en telegraafkantoren, komt in discussie de conclusie over de in lichtingen op 't adres van W. TI. Mirandoile en L. H, Sbolk, directeuren -dier kantoren te Velzen en Wijk bij Duurstede1. iDe Commissie van onderzoek stedt voor lo. dén Min. van Waterstaat, onder dank betuiging voor de gegeven inlichtingen, te verzoeken wél zoodanige wijteiging ini die orga nisatie van. het personeel' voor den vereenig- den post- en telegraafdienst te willen in over weging nemen, dat de ambtenaren, diie vóór de uitvaar-daging vam het Kon. besluit van 21 Maart 1894 no. 17 in het bezit waren, van het zoogenaamde 'klem-directeurs-radi- caal, ook kunnen mededingen bij vacatures van kanttoren, gerangschikt in een hoogere dan da 8e fld., of wel op eenige andtere wijze in hun positie verbetering te brengen 2o. dit Verslag in afschrift aan den Minis ter vans Waterstaat te zenden. De heer PIJTTEiRSEN meent diat bij) deze adressanten niet alleen, verwachtingen zijn gewékt, maar ook dat tegenover hen ini 1894 verkregen rechten zijn geschonden!. 'Hij toont dat ini een overzicht der feiten aan. De MZENTSTEÏR ontkent -dat hier door per sonen schade is götedfener is dus geen aan spraak op vergoeding. Hij ontraadt de con clusie. iDe heer GOEDKOOP houdt vol dat db hier bedoeld!© adressanten niet werden uitgesloten van. de 8e H. Hij acht het onbillijk de hou ders vam hét klein-directeurs-radicaal 'terug te dringen1; en in elk geval blijven er voor de commissiënj nog voorrechten genoeg ever. De conclusie wordt in «temming gébracht. Er stemmen 30 leden voor en 30 teo-en. Mor gen na de pauze herstemming; Heden te 11 uur voortzetcmg der te behan delen condusiën enz. In den loop dér vergadering is rapport uit gebracht over een aantal adressen, door de heeren Van Gilse, Smeenge en Wil] in ge, o. a over het adres van den kapt. Bosch over hat zijn broeder, na bekomen gratie, verleend niet eervol ontslag uit het leger in Ned.-In- dié. Op dit adres is inlichting gevraagd aan den Min. van Koloniën. Zitting van Vrijdag 45 Juni. Per Telegraaf.) Uitgesteld is de behandeling van de con clusie m zake het adres van mr. Mannier om vergoeding vaai onkosten aan het consortium voor de concessie eener drinkwaterleiding te Soerabaia, in afwachting van nadere inlich tingen van d!en Minister van. Koloniën Goedgekeurd werd de conclusie in zake het adres van belanghebbenden bij de exploitatie der visschersliaven te IJmuiden, betreffende de regeling van den vischafslag aldaar, strek kende tot dankbetuiging aan den Minister. De heer DE WAAL MALEFIJT had vooraf er op aangedrongen dat geen monopo lie aan oen bepaalde bankinstelling zal wor den verleend, maar overleg met belangheb ben'den zal worden gepleegd. De overige aan de orde gestélde conclusdën werdén eveneens goedgekeurd. Bij de beraadslaging over het gevent van een renteloos voorschot van ten hoogste f 170,000 voor aanleg van een stoomtram weg Hoogeveen.Nieuw Amsterdam opperde de heer VAN DÏEDEM financieel© bedenkin gen hij voerde voorts tegen 't ontwerp aan dat de lijto grootendieels loopt door een dorre onvruchtbare, weinig 'bevolkte streek en ook bestreed hij heb geven van subsidiëni aam al lerlei kleine maatschappijen. De heer VAN KARNEBEIEK kwam op tegen dé afwijzing van den tot dusver gevolg den regel van terugbetaling, wanneer 4 van het kapitaal 4 dividend oplevert. Be heeremi ROEiS SINGH, SMIEENG-E en de MINISTER VAN WATERSTAAT ver dedigde het ontwerp in het belang van dé ontwikkeling der streek. Ten slotte werd' !b renteloos voorschot met 61 'tegear 2 stemmen toegestaan. Na de pauze werd zonder stemming goed gekeurd het wetsontwerp tot wijziging van do Hooger Onderwijswet (vergemakkelijking vam toelating vam Z.-Afr. jongelieden, gelijk stelling der getuigschriften van bizondere gymnalsia, eniz). Bij herstemming werd daarna met 33 te gen 32 stemmen aangenomen de gister door minister Lely bestreden conclusie dér com missie in zake het adres van die post- eni te- legraafdirecteuren W. H. Mirandoile en L. H. Stolk. Minister Borgiesius, lid der commissie, stemde voor de conclusie. Daarna kwamen in behandeling de wets- ontweapen tot toekenning van een renteloos voorschot a vam f 185,000, voor aanleg vami een! stoom tram ZottenPruisische grens en b van 86,000 voor aanleg van een stoom tramweg ZuifenHengelo (Gelderland). De heer DE WAAL MIAJLEiFIJT stelde als amendement voor, het eerstgenoemde maximum bedrag met f 30,000 te verminde ren en alzoo te brengen op f 155,000. Volgens voorsteller zijn d'e aanlegbostem te hoog en dragen gemeenten en provincie met genoeg bij. De heer HDSSELINK VAN SUCHTE- LEN, verdedigende de beide voorschotten, bestreed krachtig het amendement. De heer VAN KARNEBEEK maakte be denkingen', welke bestreden werden door den heer KOLKMAN, die hulde ha-acht aan den Minister voor de onpartijdige wijze zon der op politieke kleur te letten waarop hij het land met tramwegen bedeelt. Krach tig verdedigde spreker den aanleg van bedde lijnen. De MINISTER ontraadde ten sterkste subsidieverlaging. Het daartoe strekkende amendament-Malefijt werd daarop verwor pen met 43 tegen 19 stemmen. De Minister had aanneming van dit amendement gelijk gesteld met wegnemen van de waarborgen voor heb tot stand komen der lijn. Met 60 tegen 2 stemmen werdl heb rente loos voorschot van hoogstens f 186,000 voor aanleg van den stoomtramweg ZutfenPrui sische grens in de richting van Emmerik, toegestaan. Héb renteloos voorschot van hoogstens ƒ86,000 voor de stoomtram ZutfenHengelo werd 'toegestaan met 31 tegen 30 stemmen. Voorts werd met 59 tegen 2 stemmen toe gestaan eeai voorschot van f 1,000,000 voor de stoomtram Wijmjebenp—'Assem enz. en zander stemming een van f 250,000 voor d'e stoomtram GoudaSchoonhoven. Donderdag a s. komen na de interpellaitie- Van Kol aan de orde de motie-Van Kempen! en de in terpellatte-'Van Dedtem. Gedistilleerd. Als een bijzonderheid kan vermeld worden, dat te Dellt in het afgeloopen jaar de pro ductie van gedistilleerd bedroeg ongeveer één derde van de productie van genoemd artikel in geheel Nederland. (O, H. Ct.) Geen vergiftiging. Volgens de sN. R. O." zijn de geruchten, omtrent de vergiftiging, die in de Gaffelstraat te Rotterdam zou hebben plaats gehad, bij onderzoek in geen enkel opzicht bevestigd. De bootwerker L. R., die zich in verband daarmede op het politiebureau in de Witte- de-Withstraat bevond, is nadat h'y evenals zijne vrouw daarover in verhoor was geno men, weder huiswaarts kunnen keeren. Een nieuw Jcanaal. Het visschersdbrp Philippimet (Z.) was gis teren in feestdos gehulde bij gelegenheid van dé «fficieele opening van het ech eepvaarbka- naal. Heft grootste, gedeelte der genoodigd en. weird om twaalf uur door het gemeentebe stuur op heit Raadhuis verwelkomd, waarna een optocht gehouden werd naar het beghi

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2