54rto Jaargang- Donderdag 21 Juni 1900. No. 10271. GOUD EN EER. Kennisgeving. HERHALINGSSCHOOL BUITENLAND. xvm. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. SCH IEIMMMHE iH Ml J fc IT, Deze courant verschijnt d ag e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en VI aar dingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zjjn. It area aBoterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels 11. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van z^jn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde leleinm advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bjj vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon No. 123, Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien art. 98 der Kieswet; Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de processen-verbaal, bedoeld bij art. 93 dier wet, van de op den 19den dezer in deze gemeente plaats gehad hebbende herstemming voor de verkiezing van een Lid van den Gemeente raad, op de secretarie der gemeente ter image zijn nedergelegd, en dat afscbrift daarvan aan het raadhuis is aangeplakt. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 20sten Juni 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. Üe Secretaris v. LUIK, L. S. verbonden aan de openbare school met uitgebreid leerplan voor jongens. -Voor den aanstaanden cursus dezer school, beginnende 3 September e.k., beslaat tot 1 Augustus a.s. dagelijks vau 's morgens 9 tot 's nam. 1 uur gelegenheid ziel) aan te melden bjj het hoofd der school, den heer A. H. E. TIJL. AANGIFTE VAN LEERLINGEN voor de openbare lagere scholen met uit gebreid leerplan. Ouders of voogden, die leerlingen voor bovengenoemde scholen wenschen aan te geven, wordt verzocht zich vóór 13 Juli a.s. aan te melden voor meisjes bij mej. A. KIMMIJSER en voor jongens bjj den heer A. H. E. TUL. De leerlingen moeten geboren zjjn voor i Januari 1895. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 20 Juni 1900. BB OORLOG. Morieypenny, de beruchte correspondent der j> Times" te Lorenpo Marquez, komt weer met een zonderlinge tijding aandragen. Lord Roberts zou nl. rechter Van Leeuwen naar president Kruger hebben gezonden om dezen te zeggen dat hij in het land en in het volle genot zijner bezittingen zou mogen blijven, als hij zich nu ondei wierp. Ongelukkig kwam de rechter juist, toen de President sliep en werd hij ontvangen door staatssecretai is Reitz, die hem afscheepte met de mededee- ling dat de President niets van zijn voor stellen wilde weten. De man gaat dan voort met Kruger en Reitz te belasteren, daarmede blijkbaar zijn ergernis bot vierend over liet voor hem on gedachte feit dat een man als Kt uger geheel onaandoenlijk is voor voorspiegelingen om trent zjjn eigen belangen. Want natuurlijk heeft lord Roberts niet dusdanigen stap gedaan; maar sujetten als Roman uit Transvaal VAN AUGUST NIEMANN. 42) Biet ■welzijn van het Bruidspaar. Met eeoui uitroep van vreugde sloot Joa chim zijn geliefde in do armen, een teedere omhelzing deeds hear allo smart von heit schei den, wachten en zoeken vergeten. ^De heer Berger, die Joachim. gevolgd was, gmg (hot paar voorbij' -en trok zich bcsokseddien. terug. „O, wat heb ik een angst uitgestaan 1" zoi- Joaebim. „Men zedde mij bij Pudge dat je verdwenen; was. Niemand wist, waar ja was gebleven. Ik zocht overalO God, wat ban ik blij! Ik vreesde er al voor, dat je zou ver trokken zijn." „Mkar, Ach kalief, hoe zou tmi bunnen vertrekken, zonder je gezien tef hebben? Neen, ik ben1 slechts uit tot huis gegaan', om dat' tot verblijf daar mij ondragelijk werd gemaakt." „Maar mevrouw Pudge is buiten zichzelf van verdriet, dat je weg bent. Stonia is dood ziek, en zij zegt, dat tot ikmd! zonder jou var- losm' is." „Het doet mij veel verdriet. Maar ik ge loof niet, dat tob met tot kind zoo erg is, als Moneypenny zouden er een aardigen duit (natuuilijk uit de schatkist, niet uit hun eigen zak) voor over hebben, als zij het verzet van een Kruger, een Steyn en een Botha konden breken. Van het oorlogsterrein komt bijna geen nieuws, noch uit Transvaal noch uit den Vrijstaat. Waar Botha zich ophield scheen Roberts blijkens zijn laatste bericht niet precies te weten. Hoe staal het in den Vrijstaat met Rundie Waar is De "Wet? Is de spoor-en telegraaf- vei binding soms weer vei broken? Men kan slechts vragenhet antwoord blijft uit. Zonderling is het dat te Londen een tele gram van Roberts is ontvangen viaZeerust, waarin hij o, m. meldt dat te Johannesburg en Pretoria alles rustig is, dat enorme hoe veelheden wapenen zijn ingeleverd waarmede de bevrijde gevangenen worden gewapend 148 officieren en 3030 man zouden bevrijd zijn, van wie 12 officieren en 248 man iu het hospitaal liggen. Waar Bulier is, weten wij niet. Uit zijn hoofdkwaitier wordt echter gemeld dat gene raal Hildyard zich sinds Zondag te Wakker- stroom bevindt, en dat vele Boeren zich aan hern onderweipen. De tunnel van Lang Nek is hersteld. Gis teren passeerde de eerste trein. De door een commissie voorbereide motie over den oorlog is bij bet congres van den Afrikaauderbond te Paarl ingediend. Zij veroordeelt krachtig de staatkunde der Britsche regeeriDg die tot een bloedigen en onrechtvaardiger» oorlog heelt geleid, die zoo weinig eerbied heelt geloond voor de gevoelens der constitulioneele meerderheid in de Kaapkolonie en de voorgestelde srbitiage heeft geweigerd, hoewel Engeland op de Haagsche Vredesconferentie het stelsel van arbitrage warm heeft aanbevolen. De motie verklaart verder dat het congres het spoedig herstel van den vrede aanbeveelt, die alleen verzekerd kan worden door de Republieken te laten in het bezit van hare volle onafhankelijkheid, hetgeen tevens het middel is om de gewenschte betere verstand houding tusschen de blanke lassen onder ling te bevorderen. Zg verlangt een parlementair onderzoek naar de wijze, waai op met den particulie ren eigendom, de persoonlijke vrijheid en de constitulioneele rechten der oudeidanen in de Kaapkolonie is omgesprongen. De motie zal waarschijnlijk onveranderd worden goedgekeurd. Clvina. Dit de toestand in China hoogst ernstig is, mag wel worden opgemaakt uit de om standigheid dat de mogendheden die zoo gaarne Japan buiten de zaken in China wilden houden, zich thans tot de Japansche regeering zouden hebben gewend om 20000 man te zenden ten einde den opstand te dempen. Een telegram uit Berljjn aan de Paiijsche editie der »N.-Y. Herald" bevestigt dit iu zooverre, dat men in staatkundige kringen te Berlijn gelooft dat de expeditie onder admiraal Seymour veel te zwak is. Daarom wordt aanbevolen Japan met een leger van ten minste 18.000 te belasten met de militaire operaties, zelfs op gevaar af dat het eilaudeniijk vaster voet kreeg aan de golf van Petschiii en zichzelf zou wringen tusschen de Russische en Britsche invloedsferen. mevrouw Pudge vreest. (Stoma, toeft haar ouders toch. nog. Neen, ik moest gaan, het was miet langer ffcib .te houden. Victoria zei de mij vanmorgen, dat mijn vader had getelev grafeard, dat ik oogeinblikkolijk naar Duitechland zou terugkomen, en toen ik tot niöt wilde gdooven, zieide zij openhartig, dat dk tot niet geloofde, omdat ik do oorzaak ■niet wist. Zij, Victoria, zou naar Gotha ge schreven tobben, dat ik niet thuis behoorde in een niet huisgezin, omdat ik mot een ge liefde was op reis gegaan en. hem toer steeds ontmoette." „Werkelijkriep Joachim uit, „dait is ecu schaamteloosheid, die „Misschim heeft Victoria de geheel© ge- sóhiiedems verzonnen. Be antwoordde haar, dat tot niet zeer waarschijnlijk zou zijn, dat cèn jong meisje met haar geliefde oen reis <oon do wereld zou maken en dan oen betrek king ails gouvernante aannemen1, maar zij zeidie, tot was volstrekt niets buitengewoons. In don itegernwoordigen tijd' waren reizen om de wereld niet zoo iets verschiukkeli jks meer en. tot datgene, wat zij mij kan verwijten, be hoorde slechts een groote mate onbeschaamd heid. Kortom, of nu tot verhaal vam hot te legram. waar of onwaar was, tot was mij to veel en ik ging zonder een woord te zeggen hierheen." „Het telegram is waar," zeidie Joachim, terwijl .hij. tob papier uit dten zak haalde. „Hier is tob. Ik tob 't van den. heer Pudge." „Laat mijl Itot eens zien!" Zij lazen, heb telegram. Werkelijk verlang- Tocli zal men daar zeker eerst op bet laatste oogenbltk toe overgaan. Voorshands moet men zich vergenoegen met de ter plaatse aanwezige troepenmacht en zorgen dat die zoo spoedig err zoo flink mogelijk versterkt worde. Engeland zendt Indische troepen. Nog zes regimenten, een compagnie genie en een batterij artillerie gaan naar China om daal de landingstroepen van de vloot te versterken. Ook de vloot wordt vermeerderd. De Diadem en de Furious te Portsmouth hebben bevel gekregen naar China te gaan. Japan heeft reeds 3000 man gezonden de Vereenigde Staten, ook niet geneigd zich de kaas van het brood te laten eten, zenden 5000 man van Manilla uit. De Fransche strijdmacht die al in China is of daarheen onderweg is om er tusschen 25 Juni en 3 Juli aan te komen, telt onge veer 2000 man. Den 29sten Juni vertrekken 2200 man uit Frankrijk uiterlijk dien dag gaat ook een kruiser-divisie in zee, die het Fransche eskader in de Chineesebe wateren op 7 kruisers, 1 aviso en 4 kanonneerbooten zal brengen. Ook Duilschland mobiliseert nu troepen voor China, terwijl Italië er eenige oorlogs schepen heen zendt. Intusschon zal Rusland nu krachtig ingrij pen. Naar uit Weenen wordt gemeld, heeft de Russische regeering per telegrafische circulaire aan de kabinetten medegedeeld dat zij 4000 man naar China zal zenden ter bescherming der Russische belangen en die der Europeanen in 't algemeen. Volgens de x>Neue Freie Presse" wordt er in die circulaire uitdrukkelijk op gewezen dat Rusland vasthoudt aan de afspraken der in China intervenieerende mogendheden, zoo dat daardoor elk particulier belang van Rus land wordt buitengesloten. Volgens de sFiankf. Ztg." zal Rusland zelfs 20,000 man zenden. De Duitsehe regee ring zou echter aan Japan als rusthersteller de voorkeur geven boven Rusland. Hoe het te Peking staat, is nog steels niet bekend. De ontzettingskolonne onder admiraal Seymour heeft, by Lang-fang zjjnde, een hevigen vuurgloed gezien in de richting var» Peking. Stonden toen de ambassaden in brand Wie zal het zeggen In berichten aan de 3> Daily Mail" wordt gesproken over twee aanvallen op de gezantschappen, die beide werden afgeslagen, waarbij evenwel hooggeplaatste leden der legaties zouden zijn omgekomen. Dat bij de verovering der Ta-ku-forten twee Britsche schepen zijn gezonken is niet bevestigd en wordt te Londen niet geloofd. Wel schijnt een granaat uit een der for- len het kruitmagazijn van de Ma ndsch u r, een Russische kanonneerboot, te hebben ge troffen. De Mandschur vloog in de lucht waarbij van de bemanning velen omkwamen of ernstig gewond werden. Ook schynen twee Chineesche forten in de lucht te zijn gevlogen. De Cliineezen hadden 400 dooden. In het geheel hebben de verliezen der Euiopeanen bedragen 21 dooden en 59 ge wonden. Ook werden de Chineesche torpedo-booten die in de haven lagen, genomen. Weldra zullen voor Ta-ku 60 Europeesche oorlogsschepen liggen. Nu reeds heeft Engeland 14, Rusland 16, do de beer Rieneck de terugkomst van zijn dochter. „Zie eens," zeide 3 oacbiin, „het teilegram is reeds gisteren bezorgd. Hier staat de da tum. Dat is nog iets geheim zinnigs. Je liadt tot gisteren moeten, ontvangen, dus heeft men het onderschept. Ook tob je tot niet eigenhandig geopend'. Dat heeft dus een an der gedaan, die er niet het recht toe had." „Ja, d'at is zoo." „En wil je nu vertrekken?" vroeg Joachim, haar hand vasthoudend, terwijl hij haar tee- deir aanzag. „Neen, Achim, daar heb ik geen seconde aan gedacht. Ik heb geen zin weder naar Gotha to gaan. Ik blijf hier en zal trachten mijn brood te verdienen." „Heldhaftig kind riep hij uit, haar in de armen sluitend1. „Ik zal heel hard werken on mij er wel door hoen slaan." „Jij geeft mij heb "beste voorbeeld'," zeide Joachim. „Dat zal ik ook doen. Ik zal wer ken, en] we zullen cooedig trouwen, on wan neer wij samen arbeiden, moet en zal het gelukken. O, wat ben ik gelukkig! Ik ben toch een groote dwaas, dat ik daar zoo lang in den vreemde tob gezeten. Eerst reis ik zoo ver, van Dui'techland naar Afrika, en wan neer ik dan ben overgekomen, laat ik mij in een gaudmijin verbergen en. zit dlaar eenzaam en verlaten, in plaats van, naar jou too te ko men en te zeggen: „Ottilie, hier ben ik, nu zullen wij trouwen en beiden vlijtig wer ken"." Japan 5, Frankrijk 5, Duitschland 5, de Vereenigde Staten 4, Italië 2 en Oostenrijk 1, te zamen 53. Volgens een telegram nan de Daily Tele graph" uit Shanghai zou de Kei/erin reeds berouw hebben over het oogluikend toelaten van den opstand. Zij zou deri onderkoning Yu-lu hebben gedegradeerd en /oor den raad van tucht hebben gedagvaard, omdat hij het oproer had toegelaten, en generaal Tung heb ben ontslagen en verbannen wegens den moord op den kanselier van het Japansche gezant schap. Lord Salisbury schijnt ook van meening dat de opstand in China voor een goed deel te wijten is aan al te grooten ijver der zendelingen. Hij heeft dit althans in bedekte termen doen uitkomen in eeo gisteren gehou den redevoering in het Zendiugsgenootscliap. Gemengde Mededecltngen. De lersche nationalisten hebben gisteren vergaderd onder presidium van John Redmond en besloten steun te verleenen aan dezeu leider. Eea motie werd aangenomen waarin de Ierscbe partij in het Parlement verklaart voortdurend te zullen strijden voor de lersche onafhankelijkheid. De Khedive is gisteravond te Antwerpen aangehouden op reis naar Engeland waar hij morgen wordt verwacht. Op 87-jarigen leeftijd is te Sigmaringen overleden de vorstin-moeder van Hohen- zoilern. Sagasta, de leider der Spaansche liberalen, moet op e"n tuimfeest ten hove een lang onderhoud hebben gehad met de Regentes. Hij noemde het dwaas de wenschen der Union Nachnal minachtend te behandelen, en maakte zich sterk een groot deel der verlangde hervormingen in te voeren, als hij weer aan het bewind kwam. Sagasta meent dat de tegenwoordige toestand niet lang meer kau duren daar de meerdeiheid ver deeld is. Martinez Campos daarentegen gelooft dat de conservatieven nog aan het bewind moeten blijven tot October. De commissie van handelaars heeft gisteren een audiëntie gehad bij de Regentes en baar een adres overhandigd waarin de verlangde maatregelen worden uiteengezet. Te Murcia zijn bij de inning van belas tingen weer ernstige ongeregeldheden voor gekomen. Koning Humbert heelt Saracco, den voor zitter van den Senaat, de vorming van een nieuw ministerie opgedragen. De ïMorning Post" constateert dat niet alleen in Ashanti-land, maar iri alle Engel- sche koloniën op Afrika's Westkust een v'ijandige gezindheid heerseht jegens Euio peanen. Het perskantoor van het Alg. Ned. Ver bond heeft zich met een schrijven gewend' tot den stichten- van het Roode Kruis on. be werker van. de Conventie van Genève, waar in het den hoogbejaarden strijder voor den viedo verzocht zijn stem te doen hooren, om- „Ach Joachim, 't is niet jouw, maar mijn. schuld, on ik heb tr mijizelf bittere verwijten over gedaan, dat ik jo m tot ongeluk heb gestort. Jij, waart m dienst, en het is mijn schuld, dat je dien verlaten, hebt. Je tante Frederika heeft wel gelijk gehad; jo zou. nu gezien en rijk kunnen zijn, in plaats van voor hot dagelijkscli brood te moeten wei-ken en toen jij met al ie goedheid mij hier weer voor het eerst ontmoette, ben ik nog zoo koel geweest. Maar geloof mij, dat ging niet van harte." „Wat kan jij loch een onzin vertellen zeide hij', haar kussend. „Jij zou do schuld1 zijn? Bestaat er dan grooter geluk dan te kunnen werken yoor haai-, dia me® liefheeft Tante Frederika is altijd heel goed voor mij geweest ©n heeft de plaats van een moeder bij mij ingenomen, toen ik mijn eigen moe der verloor. Alleen hebben haar wereidsche vooroordeel en gezegevierd, waar hot mijin licf- dte gold." „Mijn vader zal hui ten zich zelf zijn," zei de Ottilie. „Kan p je zoo iets slechts voor stellen? Om achter mijn rug zulk en laster te schrijven. Die arme vader! Be hoor nu mijn stiefmoeder hem al heftig toevoegen„Daar tobben wij tot nu! Je tobt immers je Ot- tiho altijd als een witte lelio beschouwd"." „Jo moet dadelijk schrijven, en alles op helderen." „Er is niet veel op te helderen. Ben jij dan niet werkelijk hier?" „Ja, maar wij trouwen. Dat moet je schrij ven, en dat schrijf ik ook." dat hot Verbond overtuigd is „dat zijn woor den een allergdukkigsten invloed kunnen, hebben op de politieke hartstochten die van dag 'tot dag zoowel in Engeland als op tot vasteland! heftiger en heftiger worden." De heer Dunant heeft aan dit verzoek ge volg gegeven en wij ontleenen aan zijn schrijven het volgende: „Het oogenblik is gekomen voor de verde digers van de zwakken om d'e stom to ver heffen voor do menscbliovendheid, voor de verdediging dor zwakkeren, door to protostco- ren togen die inlijving van de Zuid-Af rikaan- scho Republieken of de berooving van zooda nige staatkundige rechten, als Engeland aan zijn koloniën toestaat. „Laten do Engelschen zich edelmoedig be toenen. Zij zijn als natie groot en machtig genoeg om dit te kannen doen, om een eer- vollen vrede te sluiten met hun vijanden, om het denkbeeld van verovering, voort spruitende uit een egoïstisch belang, te doen wijken voor edeler overwegingen van billijk heid, algemeeno achting en een vreedzame toekomst die inderdaad veel meer in het be lang van Groot-Britamnië zijn. Men moeteen beroep doen op hot slecht ingelichte Enge land en het zijn liefde voor de vrijheid en zijn constitutioneels overleveringen in herin nering brengen, die liet hebben gemaakt tot wat het is." Hij wil den Engelschen herinneren dat zij in onze eeuw de eersten zijn geweest die pro paganda hebben gemaakt voor het vredes- ïdoaal. Hij geeft daarvan treffende voorboel- den uit den tijd dat zelfs do „Globe" den lof zemjr van de arbitrage en zich eeni redevoe- i- ring over dit onderwerp door Honri Dnnant to Plymouth, uitgesproken, onverkort liet seinen. Hij wijst verder op de aangroeiend1© vrede- boweging mi Engeland in dezen tijd en, ver volgt dan „De vredogol ven zullen dit land overstroo- men, nadat het gedurende «enigen tijd! ver brand is geworden dcor abnormale vlam mende opruiingen. Het vuur zal worden uit- ged'oofd, zoodrai het volk, wijs, gematigd cn, waardig, zijn koelbloedigheid, zal hebben te ruggekregen. Zoo is het steeds gegaan. Da noodlottige invloed van den oorlog sleept de verstandigste, do bezadigdste gemoederen mede, maar tot oogenblik komt, waarop do woorden edelmoedigheid, billijkheid altruis- me, liefdadigheid, grootheid van ziel, geen hollo klanken meer zijn, wanneer er vredes voorstellen worden gedaan en overwonnen vijanden geoordeeld moeten worden, die ver dienen m vrijheid te blijven leven. Elke Bn- gelschman weet dat tot aan den overwinnaar staat den eersten stap tot verzoening te doen. Door dit te doen zal Engeland aan de wereld een schoon voorbeeld geven en dit zou te vens voor zijn bejaarde vorstin een schoon© bladzij/do in de geschiedenis zijn, do bekro ning door een daad van grootmoedigheid van een edel bestuur, dat dter beschaving van da 19e eeuw tot de hoogste eer strekt." Bij den burgemeester van Schoterland is van den minister van buitenlandsche zaken een schrijven ontvangen houdende mededee- ling dat de heer B. Padberg van Heerenveen die zich aansloot bij het leger der Boeren, thans als krijgsgevangene te Simonstown verblijf houdt. De deur word' geopend, do lieer Berger trad binnen on droeg een presenteerblad met drie glazen en een flesch Kaapschen wijn. „Of schoon ik anders nit principe geen wijn drink," zeide hij vroolijk, „moet ik bij deze groote en heugelijke gebeurtenis wd eon uit zondering maken.'" Hij vulde do glazen. „Miss Ottilie Rieneck en mijnheer i-on Poyritz- Helfenberg, ik drink op dezen Afnkaanschen grond volgens goedo oude Duitsehe gewoonte op uw beider gezondheid, wensck U van har te geluk met uw verloving en hoop, dat u door de wet voor uw gekeele leven verbon den rnoogt worden. Op het spoedige, geluk kige huwelijk van het bruidspaar-" Verheugd klonken de verloofden met hom, de toer Berger evenwel gaf Ottilie oen kus en. zeide: „Mijn eigen dochter is m Duitsch land en ik kan met veel voor haar doen, maar u, miss Rieneck, moet hier in Afrika, mijn dochter zijn." Joachim drukte den vriendelijken en eer bied waardigen man de hand. „U blijft bijl mij," zeido do heer Berger tót Ottilie. „Mijn hospita heeft nog een ka mer over. Zij is een bravo Afrik aansclio vrouw, de weduwe van een Boer, die vijftien jaar geleden, in den strijd tegen de Engel schen is gevallen, zij heet Vviarda." Nog lang na middernacht zat het kleine gezelschap bijeen cn maakte plannen voordo toekomst, Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1