leo LEERAAR In recMlijuia teekenen. 54*e Jaargango Zondag 24 en Maandag 25 Juni 1900. No. 10274. Eerste Blad. GOUD EN EER. BUITENLAND, BINNENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer*moeten des middags vóór een uur aan 'iet bureau bezorgd zijn. Bureau t Boterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote lettere naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde fcleine advewtentiSn opgenomen tot den prjjs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Ulo. 133. Kostelooze toelating van leerlingen op liet Gymnasium, do Iloogere Burgerschool en de Herhalingsschool, verbonden aan de school voor jongens met uitgebreid leerplan. Burgemeester pn Wethouders van Schiedam brengen ter kennis van belanghebbenden dat de aanvragen om kosteloos to wor den» toegelaten tot den a.s. cursus lo. van het Gymnasium, 2o. van de Hoogere Burgerschool, 3o. van de Herhalingsschool vei bonden aan de school voor jongens met uitgebicid leerplan, uiterlyk den lsten Juli a.s. bij hun College moeten zijn ingedienden dat de regelen voor de toelating vastge steld, op de secretarie der gemeente ter lezing liggen. Schiedam, den 23slen Juni 1900. Aan de BURGERAVONDSCHOOL le Schiedam wordt gevraagd om met den a.s. cursus in functie te tieden Aantal wekelijksche lesuren 5. Jaarwedde SO per wekelijksch lesuur. Sollicitatiestukken vóór 13 Juli a.s. te zenden aan den Burgemeester. Aigemeen «ttrrlcht. SCHIEDAM, 23 Juni 1900. »E UOItLOr,. Nog altijd bitter weinig nieuws uit Zuid- Afrika. Zou er inderdaad mets te melden zijn of worden de berichten weder achter gehouden? Gisteren seinde Roberts uit Pietoria: »Geneiaal Hamilton's kolonne is gisteren te Springs aangekomen op weg naar Henielbeig, waar zij zich vereenigen zal met Bullei's troepen. Deze kwamen gisteien le Paatdckop en zullen morgen te Standerton z'yn, zoodat de gemèenschap tusi-chen Pietoria en Natal hersteld zal zijn en een gezamenlijk optreden der Transvalers met de troepen in de Oianje- rivier-kolonie wordt belet. sGeneraal Baden-Poweil meldt uit Rusten burg dat hij de leidende Boeren zeer vrede lievend vond bg zijn teiugkeer van de reis naar Pretoria. Kommandant Steyn en twee vijandelijke veldkornets z'yn gevangengenomen. Tijdens zijn afwezigheid heeft de administratie van het district Rustenburg bijna 3000 ge weren buitgemaakt. Ir.tusfchen is Buller's cavalerie reeds te Standerton aangekomenzijn infanterie was gisteren nog te Kaaiboscb. Roberts schijnt groote haast te maken Roman uit Transvaal VAN AUGUST NIEMANN. 45) Dr. Jameson was een der eersten. Hij' was een klein man met doordringende oogen, en Joachim vond de vergelijking met dien hond van een Sehotschen rattenvanger zeer juist. Dr. Jameson droeg eet! lange bruine overjas met fluweel-en kraag en had een groote bino cle om den hails hangen. Joachim vernam van Pieter Maritz, in wiens nabijheid hij zich. bevond, dat do doctor gedurende den ge- h-eelen tocht volstrekt geen wapens had ge dragen. Het komm-vndo had Sir John Wil- loughby -gevoetd, een knap officier, die naast den doctor reed. Nog een half dozijn officie ren bevonden zich in die voorhoede. Joadhim herkende ook den reusachtigen Boer die hem dé struisveeren eens ten ge schenke had gegeven. De gevangenen droe gen den uniform. Het ean-e gedeelte, de poli- tie-troepen uit Bechuanadand, waren in kha ki geldbed, het andere gedeelte, die cavalerie van Rhodesië, droeg een grauwen uniform. Allen droegen den bekenden, breedgerande® hoed. Terwijl die stoet zich' naar de ebad voortbe woog, verspreidden die toeschouwers zich. Plotseling kwam Pieter M'aritz aanrijden, hield bij| kapitein Bulloch, halt en zeide: „Wie is dat? Is het een doode?'' Hij steeg af. „Hé, dlat is 'kapitein. Bullock 1" riep hij1 uit. „Dien kunnen wij toch hier niet laten lig- gen." Hij Het hem door twafe Boeren op een met deze verbinding, blijkbaar om aldus de spoorlijn door Natal tot zijn beschikking te krijgen. Want in den Vrijstaat maken de Boeren het de Engelschpn voortdurend lastig en bedreigen zij steeds de spoor- en tele graaflijnen. Evenwel, ook Natal schijnt niet geheel veilig te zijn. Er moeten nog vtle Boeien op de Drakensbeigen zitten. In den Vrijstaat moet een tamelijk sterk Boerenkommando, dat in den nacht van 18 op 19 dezer een afgezonderden heuvel bij IIammonia bezet had, om vandaar uit pa trouilles der Yeomanry op te vangen, dooi Rundle's artillerie tot den aftocht gedwongen. Intu«sclien heeft Roberts in den Vrijstaat een schrikbewind ingevoerd. Oveial waarde telegiaat- en spoorlijnen vernield worleo, vernielen de Engelschen de eigendommen der Boeren te vuur en te zwaard. De Wet's hoeve is reeds verwoest. Te recht merkt de »Petit Bleu" hieibij op dat de Engelschen hetzelfde doen ais de... Boksers in China. De militaire Engehche autoriteiten hebben te Pretoria en te Joharioesburg de bestuuis- vooi schriften overgenomen die onder het Transvaalsch bewind golden met name de bepalingen op de mijnpohtie. De aibeid in de mijnen is volkomen gestaaktalben worden de pompen bediend. Het transito verkeer van gemunt goud en goud in baren is verboden. China. Do toestand in China, wordt, zoo mogelijk, nog zorgwekkender. En Peking èn Tien-tsin. boezemen levendige ongemsthcid in en, komt er ij iet spoedig krachtige hulp, dan is voor de Europeanen in beid» stede® het ergste to vreezen. Van Peking weet men eigenlijk niets; alle berichten van daar zijn onbetrouwbaar, en ze spreken eticander voortdurend tegen. De tijding, gisteren door ons vermeld, dait de ge zantschappen veilig waren, en dat admiraal Seymour te Peking was aangekomen, stamde uit officieel» Chineesche bron en was via Kiaehta naar Shanghai geseind. Een Chi- ne-esch bericht kan evenwel in deze dagen niet vertrouwd worden. Meer weten wij van Tien-tsinmaar wat wij van deze stad weten, is niet geruststel lend. Het uitvoerigst is een telegram van Donderdag aan de „Daily Express" over het gevecht van den 15en, dus nu acht dagen ge leden. De correspondent meldt dat de Boksers van twee zijden de stad aanvielen. Eerst sta ken zij do Chineezengtad in brand; daarna rukten zij op tegen de Buropeesche wijk. Het spoorwegstation was -echter door 2000 Russen met [10 kano-nnon Ibezet, en toen de opstandelingen daar aankwamen, werd'en vijf tig salvo's afgegeven. Het vuur richtte ondo de massai vijanden een groote slachting aan driehonderd Boksers werden gedood en twee honderd gewond. Den volgenden' dag vertrokken de Bngel- sche dames uit Tien-tsin en kwamen onge deerd te Tarku aan, dank zij de hulp der Chineesche troepen. De Bcksere deden her- paard tillen. Het paard van den kapitein was niet te bewegen op to staan, het arme dier scheen te sterven. Kapitein Bullock moest zich in do rij der gevangenen aanslui ten. XX. Het teilegram van den Keizer. Johannesburg was in rep en roer. De Uit landera vreesden, dat de Boeren zich zouden wreken. Joachim reed snel naar het markt plein en deelde de Duibschers mede, wat er was geschied, bracht zijn paard op sta.l en snelde naar het huis van den heer Berger. Hij vroeg naar Ottiüe, maar hoorde tob zijn schrik van de vrouw dés huizes dat de Duit- sche jonge dame vertrokken was. Een dame was haar komen halen. Tegelijkertijld reikte zij hem een briefje over, waarop slechts ge schreven stond: „Ik ben bij mevrouw Pud- ge." Dadelijk begaf Joaehim zich naar het gou den huis. Wat kon Ottilie bewogen hebben, daar weer 'terug te koeren? De ziek1© van Stonia kon do eenige oorzaak zij®, hoewel Ot'tilie zelf gezegd had, dao zijl niet weder naar de familie Pudge wiidle gaan. Hij wilde naar het kantoor van den lieer Pudge gaan, maar toen hij door den corridor ging, werd er oen deur geopend en stond dé heer Pudge voor hem. Wat was de man veranderd!Hij bleef staan, zoodra 'hij' Joacliim bemerkte en staar de hem als wezenloos aan. De open, verstan dige oogopslag, de vastberaden, kalme hou ding waren verdwenen, een afgeleefd grijs aard' met gebogen hoofd stond daar. „Is u het vroeg liijl „Ach1 ja, u wil mis® Rieneck opzoeken. Zij is binnen bij heb ikmdl." haaldelijk aanvallen op den trein, docli wor den gedurig afgeslagen. "Yolgens eon te Berlijn en vangen bericht uit officieelo Japansclie bron, zijn de buiten- landscbe nederzettingen te Tien-tsin twee da gen latei-, dus Zondag LI., in de asch gelegd. Sinds -dien, schijnen de Boksers en, wat erger is, ook de geregelde troepen den aanval op Tien-tsin te hebben voortgezet, en wel door de stad eenige dagen achter elkaar te bombarde eren. Een bericht uit Japansclie bron noemt den toestand daar zeer kritiek. Volgens de schatting van den Britschen sehout-bij-nacht Bruce bestond den 21 sten het gemengde Europcesche korps te Tien-tsin uit 3000 man, een vrij sterke macht dus. Men vreest te Ta-ku echter dat er gebrek aan ammunitie zal komen. Er is nu weder een korps op weg naar Tien-tsin om de stad te ontzetten. In het Zuiden hoopt men nu dab liet rus tig zal blijven, dank zij de onderkoningen der verschillende groote provinciën; ook voor Shanghai vreest men met. Do zendelin gen worden zooveel mogelijk in veiligheid gebracht; hier en daar zijn nog missies be dreigd. Beweerd wordt dat d'e kommandant van het Dnitsclie eskader die vóór Ta-ku go wond word', overleden is. Zijn familie heeft echter bericht ontvangen dat hiji het wel maakt. De Petersburgsche pers blijft in meer of minder openlijke bewoordingen wantrouwen uitspreken in D'uitschland's bedoelingen in! het Oosten, waartegenover in do Duitsche bladen steeds weer wordt betoogd dait Duits rilland Rusland niet zal hinderen in het Verre Oosten. Intusschen verneemt de „Sclilesische Ztg." uit regeeringskringen te Berlijn dat daar de meening heerseht, dat in China niet alleen het ontzet der Europeanen aan do orde is, maar dat heb noodig zal zijn om veel verder te gaan, aangezien d'e Chineesche regeering niet in staat is de orde te herstellen en d'e bestaande crisis voor haar een vraagstuk va® leven of dood is. Dit zou dus neerkomen op een vernieti ging der Chineesche onafhankelijkheid'. Een correspondent der Daily Express" te Singapore h-eeft daar den bekenden Chineo- sehen hervormer Kang-Yu-Wei geïnterviewd'. Deze wierp dé schuld voor den toestand' op Rusland dat, ter bevordering van zuiver Rus sische oogmerken, de uitbarsting dier onlus ten verhaast, zoo al niet geheel uitgelokt heeft. Nu is heb zeker dat Rusland en' Japan de cenige mogendheden zijn die iets kunnen uitrichten. Van Japan gaan dan ook nog steeds geruchten dat het een groot leger uit rust on zijn vloot mobiliseert. De and'ere mogendheden komen in de tweed-o plaats, ook Engeland. In tusschen zen den zoowel Duitscliland als Engeland sche pen en troepen naar het Verre Oosten. Do houding der Vereenigde Staten is zeer vreemd. Aan admiraal Kempff, die om in structies seinde, werd' geantwoord' dab hij in overeenstemming met de and-ere mogendhe- En toen leidde hij Joacliim zijin kantoor binnen. „Ga zitten," zeide hij. „Mag ik u een si gaar presen toeren?" Joaehim bedankte. Hiji zag den heer Pud ge medelijdend aan, want het was duidelijk te zien, dat deze man ouder zwaar leed gebo gen ging en slechte werktuigelijk sprak en handelde. Ja,"-zeidie de heer Pudge, te-wijl hij in zij-n leunstoel voor de schrijftafel plaatsnam, .ja, mijnheer, het is zoo. het is zoo!" Hij liet het hoofd op zij'n hand rusten. Joacliim zweeg. Berst na een ilango pauze vroeg hij„Hoe gaat het mot Stonia?" De li-ecr Pudge schrikte op. „Zij gaat heen!" zeide hij zacht. „Het kind ligt op sterven." Plotseling sprong hij op, liep in de kamer op en neer, terwijl hij met beide handen over zijn haar streek. „Altijd weer treft mij liet noodlot, altijd en onophoudelijkriep hij uit. „Sedert ik in Duitachland ben geweest, vervolgt het mij onbarmhartig. Sedert ik u gezien heb, mijn heer, treft mij de -eene slag nai de andere. Mijn Stonia sterft en mijn vrouw zal dat niet overleven, en ook mijn andere dochter zal i'k verliezen! Sed'ert u met mij mede ge gaan is, vervolgt het ongeluk mij! En nu nog die politieks verwikkelingen! Al mijn plannen zijn verijdeld'1 Ik ben geruïneerd. O, Stonia, Stonia De heer Pudge verborg het gelaat in de handen, hij kon slechts met moeite ademha len en barstte eindelijk in snikken uit, waar aan hij wanhopig toegaf. Hij' zette zich we der in zijn leunstoel, weende cn snikte, de tranon, rolden tusschen zijn vingers door. Joaehim werd bewogen. Hiji kon geen den moest handelen, voor zoover da bescher ming van Amerikaansehe belangen dut eisch- to. 'De admiraal kreeg deze dubbelzinnige op dracht -eerst na do Inname der Ta-kn-forten, waaraan hij geen deel had genomen. Nn ziet men in de Vereenigde Staten in dat lieL zaak is krachtiger in tc grijpen. Tegen een verdee ling van China, zouden de Vereenigde Staten zich verzetten. Crispi noemt in de „Tribuna" de Chinee sche crisis een ernstig gevaar voor den Buro- peesehen vrede. Over de Chineesche regeering loopen voort durend de dolste geruchten. Do Keizer en de Keizerin-Weduwe zouden vermoord zijn het paleis zou verbrand zijn dé Keizer in-Weduwe zou vermist worden zij zou zelfmoord hebben gepleegd de leiders der verschillende partijen zouden druk aan het strijden zijn om de groote rijkdommen der Keizerin. de Keizerin zou een duren eed hebben gezworen, dat zij alle Europeanen zal vermoorden als zij Peking moet verlaten, enz. enz. Gewengdc tlededecllngen. Murawief's dood wordt natuurlijk ini de Europeesche pers besproken. De Dondensche bladen herinneren er aan dat Murawief zich als een vijand' van Enge land heeft ontpopt. Overigens noemen zij hem een weinig krachtig staatsman, wiens dood geen verandering zal te weeg brengen in de Russische politiek. De Czaar zal, meent men, zijn vredespoli tiek voortzetten. Do Fransche bladen brengen hulde aan Murawief als ©en vriend van Frankrijk. Del- cassé heeft reeds Donderdagavond namens de regeering der Republiek dé 'Russische re geering deelneming betuigd. Desgelijks deed! Frans Jozef. Murawief's dood is waarschijnlijk veroor zaakt door een bloeduitstorting in de herse nen. Naar uit Petereburg aan d'e „Temps" wordt gemeld, is d'e attaché aan het departement van buitenlandsche zaken, graaf Lansdorf, belast mot het voorloopig bestuur van het departement. Di'. Semon heeft eon bulletin over den ge zondheidstoestand van den Khedive uitgege ven, waarin lvij zegt, dat deze aan do gemaak te afspraken geen gevolg kan geven, daar hij lijdende is aan een' besmettelijke keelziekte. Keizer Wilhelm heeft te Kiel liet vertrek der kanonneerboot Lucks naar China bij gewoond, en daarbij de bemanning toegespro ken, hen wijzend op den heldenm-oed dooi- de mannen der litis betoond. De Keizer is voornemens ook tegenwoor dig te zijn bij het vertrek van de marine- bataljons uit Willem shaven den 3on Juli. Op aandringen van Waldeck-Rousseau zal Rabier's voorstel om het geven van onderwijs te verbieden aan niet-erkende orden, inge voegd woiden in liet regeeringsontwerp op de geestelijke orden. De commissie voor de amnestie uit de woorden vinden. Gaarne had hij den heer Pudge eenige troostwoorden toegesproken, ofschoon het hem zonderling voorkwam, dat hij de schuld1 zou zijn van hot ongeluk van dezen man. Hij vergaf deze beschuldiging, omdat hij zag, dat de man zoo ongelukkig was. Maar woorden konden hier toch niets uitrichten. Hij greep een der handen van den hear Pudge, trok ze hem van. het gelaat, drukte ze en zag hem deelnemend! aan. Dit spoordb den heer Pudgo opnieuw aan, hij scheen d'oor Joachim's medelijden bewo gen te worden. „Ja, mijnheer, ik zal niet alleen Stonia, maar ook Victoria verliezen. Het is een on gelukkige geschiedenis. Het meisje is wan hopig op u verliefd. U is dé oorzaak van dit nieuwe ongeluk. U zal denken, dat ik waan zinnig ben, omdat ik het u zeg en werkelijk komt mijn toestand! den waanzin zeer nabij. Alles wordt mij ontnomen. Wanneer n slechts mijn Victoria wilde redden! Maak mijn ikind gelukkig. Ik geef haar millioeuen als huwelijksgiftRéd Victoria het leven Eén mijner kinderen moét ik toch behou den Joacliim werd smartelijk aangedaan. Dat een vader hem smeekte, de dochter te 'trou wen, stond zoo lijnrecht tegenover zijn na tuur, dat alles in hem er tegen ia opstand ■kwam. Hij werd eerst bleek, toen donkerrood. „Ach, mijnheer," zeide de lieer Pudge, „ik begrijp u, maar er is hier geen sprake meer van trots cin eer. Ik wil alleen Victoria's le ven redden." Hij steunde zwaar. „Zoo moet het nu eindigen," zeide hij. „Ach God. had ik u maar nooit gezienWas ik maar nooit over dien rampzaligen wijnberg gegaan Harde bonsen weerklonken op de deur, die tegelijkertijd geopend werd ea omringd door Fransche Kamer heeft een motie aangeno men, de regeering verzoekende een volledig amnestie-ontwerp (d. w. z. ook Déroulède c.s. omrattend) in te dienen. De regeering zal natuurlyk weigeren. De »Polit. Corr." verneemt uit liet Vati- caan dat kardinaal Ledochowski ondanks zijn ongesteldheid He prefectuur der propa ganda behoudt. Ongevallenwet. Thans is bij de Tweede Kamer ingekomen het door de Regeering aangekondigde nieuwe ontwerp houdende wettelijke verzekering tegen geldelijke gevolgen van ongevallen in bepaalde bedrijven. In de memorie van toelichting zegt de Minister: Nadat het vroegere ontwerp van wet tot wettelijke verzekering van werklieden tegen geldelijke gevolgen van ongevallen in be paalde bedrijien door de Eerste Kamer der Staten-Geneiaa! was verworpen, is de Regee ring tot de overtuiging gekomen, dat alsnog opnieuw een ontwerp tot wettelijke voor ziening tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen in bepaalde bedrijven behoort te worden ingediend. Zij is van oordeel, dat dit ontwerp moet worden gebouwd op dezelfde grondslagen als waarop het vorige met groote meerderheid door de Tweede Kamer der Staten-Generaal aangenomen ontwerp berustte, doch dat daaibij in bet belang van het spoedig tot stand Komen eener wet, waarbij de belangen van duizenden burgeis zoozeer betrokken z'yn, voor zooveel der Regeering mogelyk is, reke ning moet wot den gehouden met de bij de behandeling van net vorige ontwerp duidelyk gebleken meeningen der Staten-Generaal. Voor zoover die meeningen hebben geleid tot aanneming van amendementen door de Tweede Kamer, heeft de Regeering door zich daarbij neer te leggen reeds getoond, daar tegen geene overwegende bezwaren te hebben. Intusscben is uit de gehouden stemmingen gebleken, dat eene meerderheid iri de Tweede Kamer aan d-m weikgeier gaarne eeriige vrijheid had zien toegekend in de wijze, waarop li ij aan zjjn geldelijke verplichtingen jegens de Ryksverzekei mgsbank zou moeten voldoen, terwijl ook in de Eerste Kamer stemmen zijn opgegaan om instemming met dat denkbeeld te betuigen. Dat de amendementen van de heeren De Beaufort c. s. en De Savorr.in Lohman c. s., welke beoogden zekere vrijheid te geven, niet werden aangenomen, moet worden geweten aan technische bezwaren, welke tegen het laatstgenoemd amendement waren geopperd, en aan een verschil van opvatting ten aan zien van het gebruik eener polis onder eene regeling als bij liet eerstgenoemde amen dement was voorgesteld. Bij de behandeling dier amendementen is gebleken, dat de Regeering, hoewel zij in het verkenen der bedoelde vrijheid aan den werkgever geen voordeel voor dezen zou zien, daartegen wat het beginsel betreft, geen overwegend bezwaar had. verschrikte, angstige bedienden, traden twee mannen in stedelijke poli tie-uniform het ver trok binnen. De heer Pudge richtte zich, in zijn voilé lengte op. „V ij zoeken den heer Willem Pudge," zei de een. der mannen. „Die ben ik," antwoordde de heer Pudge met vaste stem. „Zoo neem ik u in naam der weten in op dracht van den kommandant gevangen we gens landverraad en verzoek u dadelijk met ons mede te gaan." „Waarheen Do heer Pudge scheen zijn oude kalmte en den trots van betere dagen herwonnen to hebben. „Wij hebben de opdracht, u in die gevange nis te Pretoria te brengen." „Zeer goed, mijne heeren, ik zal met u gaan, maar u zult mij wei zooveel tijd gun nen, d'at ik afscheid van mijja familie neem en cenige schikkingen voor mijn zaken, tref." „Hoeveel tijd heeft u noodig?" „Een. uur." „Wij staan u tien minuten toe." Een kreet weerklonk voor de deur. Victo ria kwam met bleek gelaat -en koortsachtige oogou binnen. Zij bleef een oogonbliik staan en sloeg het tooneel gade. „U wordt gevangen genomen, vader?" riep zij uit. „Dat was te verwachten," antwoordde de heer Pudge. Victoria snelde op hem toe, sloeg haar ar men om zijn hals en bedekte zijn gelaat met kussen. Toen ging zij naar Joaehim, zag hean lang aam en wierp zich plotseling voor zijn voeten. „Red. ons!" smeekte rij. „Red ons!" t Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1