ft It- If I# p'? te l I I 11; gi 1?ffl te IT lb1 Iffe*, m; i«r iw BINNENLAND. STADSNIEUWS. Kunst en Wetenschap. Kerk en School. Gemengd Nieuws. mi P, i?"1 Wri I#** |i*v V .pi- M jjj4 r 1 H i, I?*' I J-; Vr" J'-hX. IV 1^" vri IV» Het comité voor de gevangenen op St. Heien?., geve&tigd in Zuid-Holland, bestaande uit de heeren Moil, Pyl, Rijswyk en Brouwer, verheugd dat door het Chr. Nat. Boeren- Comité een predikant wordt gezonden naar St. Helena, die tevens de betrouwbaar be middelaar kan zijn voor stoffelijke leniging der nooden, stelde het Chr. Nat. Boeren- Coraité (behalve f300 voor de uitzending) een bedrag van f800 ter hand, uitsluitend om daarmede in den stoffelyken nood der gevangenen te voorzien. Het Chr. Nat. Boeren-Cornité hoopt dat dit voorbeeld algemeen navojging vinde. (Stand.) De 29ste opgave van het Chr. Nat. Uoeren- Comité vermeldt een totaal van giften van f 27,621.44, waarvan voor St. Helena f 2.895.20K. De correspondent der »N. R. Ct." te St. Petersburg schryft: Den 2den Mei schreef dr. van Leersum, de leider der Russiseh-Hollandsche ambulan ce, aan ds. Gillot o. a.dat by dr. van Dis sel benoemd had tot zijn opvolger, daar hij den 28sten per Franeche mail naar Europa moest vertrekken, tengevolge van ernstige ongesteldheid van zijn vader. Dr. Weber's lijd is ook verstreken en hij moet naar Pe tersburg terug. Dr. Koechdrenko schrijft dr. Van Leersum vertrekt ook. Iomid- dels melden de Moskausche bladen reeds dat deze dokter al in Europa teruggekeerd is. De ambulance zal in staat gesteld worden haar werkzaamheden voort te zetten zoolang het noodig zal zyn. De ambulance heeft volop werk, schreef dr. van Leersum nog. In de polikliniek 600 patiënten en in het hospitaal lagen 80 patiënten. Het Russiseh-Hollandsche Boerencomité heeft 1500 rbl. gegeven voor de krijgsge vangenen op St. Helena" en 1500 rbl. voor de krijgsgevangenen bij Kaapstad. Uit Amsterdam werd aan de «N. R. Ct." gemeld: De directie der Nederlandsche Zuid-Afri- kaansche Spoorweg-Maatschappij verkeert nog in volslagen onzekerheid omtrent de juiste beteekenis van het bericht betreffende de uit wijzing van 1400 spoorwegambtenaren. Wat medegedeeld is, is al wat de directie weet. Worden 1400 ambtenaren met hun ge zinnen, of m 't geheel 1400 personen, ge zinnen van ambtenaren, naar Oost-Londen gebracht? Zyn deze ambtenaren herkomstig van de stations bezuiden Pretoria, of is Johannesburg alleen de verzamelplaats voor het vervoer noar de kust geweest Heeft men van de ambtenaren een eed gevergd, dien zij niet konden afleggen? Men weet het niet, maar bet ligt voorde hand, dat een harde eisch moet zijn gesteld, nu zoovelen tegelyk aan de uitwijzing onder worpen zyn. De Engelschen zyn de Neder], Zuid-Afrikaansche niet byster gezind; van de telegrammen der directie komt dienten gevolge weinig of niets terecht. Drankwet. In. d'e Juli-aflevering van „De Wegwijzer" wordt het ontwerp tot wijziging der drank wet besproken. De conclusie, waartoe de redactie 'komt, is, dait dankbaar erkend moet worden, dat de Regeering een flink voorstel hoeft gedaan om te komen tot een eerlijke antvoering van de voornaamste bepaling uit de vigeerende drankwet, en dat de drankbestrijders van alle richtingen dan ook do ïtegeemng hierin zoo krachtig als zij kunnen, behooren te steu nen. Tatusschen zou, naar do meenmg der redactie, nog veel in het ontwerp wijziging behoeven. De voornaamste wijzigingen, die die redactie zou wenschen, zijn: de regeling van den bierbardel, de afschaffing dor bui tengewone vergun ringen on hot ontnemen van heb beheer der vergunningen aan de ge meentebesturen. Tentoonstelling te Parijs. Benoemd zyn tot gedelegeerden der Neder- landsche Regeering voor na te noemen con gressen, in 4900 te Parys te houden Voor het «Cangrès international de surveil lance et de secuitté en matière d' appareils k vapeur" W. A. M. Piepers, hoofd-ingenieur voor het stoomwezen; voor het «congrèc international d'agriculture et de pêche Dr. P. P. C. Hoek, wetenschappelijk adviseur in visscherijzakenvoor het «congfès interna tional d'électricité" A. E. R. Collette, hoofd ingenieur der telegraphievooi het «congi e» international des mines et de rnétallurgie C. Blankevoort, ingenieur der mijnen; voor het «congrès international de la navigation J. F. W. Conrad, oud-hoofdinspecteur van den Waterstaat, lid van de Tweede Kamer der Staten-GeneraalP. H. Kemper, hoofd- ingenieur van den Waterstaat; A. Deking Dura, hoofd-ingenieur van den Provincialen Waterstaat inOveryssel; J. C.Ramaer, inge nieur van den Waterstaat; voor het «congiès international de la protection légale des tra- vaüleurs" H. W. E. Struve, inspecteur van den arbeid in de 3e arbeidsinspectie; «voor het «congrès international des tramways J, van Leeuwen Jr.. ryksingenieur voor de spoorwegen. XT De commissaris-generaal van Nederland ter Parijsche Tentoonstelling, is thans voor een week alhier teruggekeerd. A.s. Vrydag keert baron Michiels weer naar Parys terug, werwaarts thans mr. Zillesen, secretaris der Hoofd-Commissie, vertrokken is. Aan het «Dagblad" wordt gemeld, dat, blnkens het «Journal Officiei", de Ncder- landsche Regeeringscoromissaris, b»ron "5l" chiels van Verduyoeu, is benoemd tot lid van de «jury supérieur" der Tentoonstelling te Parys. R. K. Vakorganisatie. Blnkens noededeeling in den «Kath. Werk man" belooft de Bondsdag, op 8 Juli te Utrecht te houden, een waar succes te worden. Nu reeds staat het vast, dat zullen ver gaderen de Metaalbewerkers, de Kalk- en Steenbewerkers, Timmerlieden (Houtbewer kers), Schilders, Losse Werklieden, Kleer makers, Katoenbewerkers, Schoenmakers, Typografen, Tabaksbewerkers (7), Bakkers. Ook is er nog sprake van Spoor- en Tram wegpersoneel, Meubelmakers en Klompen makers. Er zullen, zegt de »K. W." minstens een achttal R. K. Vakbonden ontstaan. De Ministers van Justitie en van Koloniën vertrokken heden naar Soesldijk ter audiëntie by H. M. de Koningin. De leden van de Eerste Kamer der Stalen- Generaal zijn bijeengeroepen tegen Dinsdag 3 Juli a.s., des avonds halfnegen. Een wetsontwerp houdende nieuwe rege ling voor het korps zeeofficieren is bij de Tweede Kamer ingediend. Naar wij vernemen hebben van de 9 Mogendheden wier bekrachtiging van detrac- taten der Vredesconferentie noodig is om uitvoering te geven aan de vestiging van Arbitrage te 's Giavenhnge, tot heden 5 de verdragen geiatificeerd. De ratificatie door de nog outbrekende Staten kan in den loop van dit jaar verwacht worden. Een secretaris-generaal van het bu reau en liet Hof van Arbitiage wordt daarna benoemd. Blijkens by het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekscbip Holland 23 dezer uit Oost-lndié vertrok ken, ter opvolging van zyne bestemming naar Noord-China, («Stct.") Prinses Louise, zuster van den Duitschen keizer, wordt in Juli in het Oranje-hotel te Scheveningen verwacht. Do Kermis. Als elk jaar komt de bekende lyst der Officieren-Vereeniging de spoedige nadering der kermis aankondigen. Ook dit jaar is het programma geschoeid op den ouden leest. Zondag 1 Juli opent een concert van de schutterij alhier de kermisweek in den «Tuin verder worden dan de luchtballons opgelaten om heinde en verre een groet te brengen uit Schiedam, 's Maandags en Dinsdags wordt den kinderen der leden gelegenheid gegeven hun behendigheid te toonen in verschillende spelen, terwijl den eersten dag in den tuin accrobaten en clowns, Dinsdags een variëtei ten-gezelschap in de zaal voor aangename afwisselingen zullen zorgen. Jan Klaaszen is dus ditmaal niet van de party. Woensdag 4, Donderdag, 5, Vrydag 6 en Maandag 9 Juli spelen de Tivoliërs, terwyl de Zaterdagavond met een specialiteiten-voor stelling van Van Os uit Rotterdam, de huzaren in den tuin en een vaüxhal! met vuurwerk tot slot weer een gezellige, vroolyke kermis avond belooft. Naar wy vernemen zullen eenige werk- lieden-vereenigingen hier ter stede alsnog een adres aan den gemeenteraad zenden ia zake de door B, en W. voorgestelde schoolgeld heffing op de kostelooze scholen. Hedenmorgen te 7% uur stadstyd vertrok van hier de jaarlijk«che processie naar Ke velaar onder leiding van pastoor J. M. Da niels en onder medegeleide van de kapelanen van Dijk en Rodemans van hier en Janssen van Rotterdam. De processie bestond uit luim 200 deelnemers die te 1 uur te Kevelaar zouden aankomen. Donderdag worden zij terugverwacht, ter wijl zy op hun terugtocht Boksmeer zullen aandoen ter gelegenheid van het mirakel- feest dat daar gevierd wordt. Bij aankomst te Schiedam zal met lof in de Singelkerk, waai bij predikatie, deze bede vaart besloten woiden. Naar wij vernemen zal op 45 Juli a.s. mgr. C. J. M Batteinanne, bisschop van Hnaiiern, voor ongeveer 14 dagen zijn intrek nemen in de pastoiie aan de Hoogstraat en gedurende dien tijd dn gast zijn van pastoor Daniels, deken van Schiedam. Dit bezoek heeft ten doel het H. Vormsel in datdekn- naat toe te dienen. Den lGden Juli zal dit plaats hebben voor d<> parochie van Joannes den Dooper en van O. L. V. van de Aller heiligste Rozenkrans en op 20 Juli voor de parochie van de O. L- V. Visitatie. De gewone maandelyksche vergadeiing van de afd. Schiedam van den N. R. K. Volksbond heeft gisteren weder plaats gehad. Daarin werd mededeeling gedaan van het bezoek by den Minister vun financiën, door afgevaardigden van vverkliedenvereenigingen, waarbij tevens de ontvangst en den verkre gen indruk werd medegedeeld. Reeds vroeger werd die uitvoerig door ons medegedeeld. Voorts werd nog kennis gegeven van een adres aan de Tweede Kamer, verzoekende aanneming van het ontwerp-Oogevallenwet. De vergadering werd opgeluisterd door het Harmonie-orkest dat een aantal nummers ten beste gaf. Hedenmorgen is alhier uit Utrecht terug gekomen pastoor F. J. Poeihekke van de O. L. V. Visitatie parochie, die zich daar in het gesticht van H. Joannes de Deo gedurende een 44-tal dagen om redenen van gezondheid had teruggetrokken uit de parochiale bedie ning. Zyn vele vrienden hopen dat deze rust een gunstigen invloed zal hebben gehad op zyn geschokt gestel. Te 's-Gravenhage slaagde voor de akte L. O. mej. M. C. Roldanus alhier. Zaterdagmiddag kwam het aakschip P i e- ter Hendrik, schipper C. de Jong, in de Buitenhaven met het omzwaaien tegen het Hoofdplein, tengevolge waarvan hel schip een lek bekwam. Onmiddellijk werd het tegen den wal gehaald en vast gelegd en toen zooveel van de lading overgeladen dat het lek boven water kwam en dus zinken voorkomen werd. Een zeil is toen onder het schip doorgehaald om het gat te kunnen afsluiten. In den afgeloopen nacht of gisterenmiddag is weer eens een bezoek gebracht aan de bran derij «De Gaper", van den heer J. Hoek. Het kastje van den meesterknecht is open gebroken; daaruit zyn ontvreemd een paar eieren, daar geen voorwerpen van waarde er ïu geborgen werden. Bovendien wordt uit een broekzak gemist een zakmes. De Vlaardiügsche gezondheidskolonie zal 25 30 kinderen van 31 Juli tot 15 Augus tus naar het Liesbosch (by Breda) gaan on der geleide van de dames Van 't Hooft en Bruininghuis. Tussehen twee vrienden die Vrijdagnacht kermis hielden, ontstond een twist, die zoo boog liep, dat de een, J. F., zyn vriend A. v. K. zoodanig met een mes in been en arm stak, dat men, na den verwonde op 't politie bureau te hebben gebracht, onmiddelrk ge neeskundige hulp moest inroepen. Dr. H oogen boom hechtte de wonden. Heden is, ter gelegenheid van het25jarig bestaan der Nederl. Toonkunstenaars-ver- oeniging te 's Gravenhage, de nationale ten toonstelling geopend van muziekinstrumenten, boek- en muziekwerken. Ned, Hebv. Kerk. Naar de «Nederl." verneemt is ds. M. Monsma, pred. by de Ned, Herv. Gem. te Feyenoord, door liet Classicaal Bestuur van Rotterdam voorloopig geschorst. Beroepen: Te Stadskanaal, J. Koeits Sikkema te Kornjum; te Hijlaard, E. Folp mers, cand.te Heilouw, H. J. Israël, cand. te Zalt-Bommelte Oudelande en Borssele, A. F. L. van Hengel, cand.te Moordrecht, J. C. Dagevos, cand. te Utrechtte Gorin- chem (vac. Eringa), H. Kwint, te Nieuw en St. Joostland; te Poortugaal, F. Sinninghe Damsté Jz.. te Oudehorne. Aangenomen: Naar 't Zandt, door J. Homan Kz., te Wirdum. Bedankt: Voor Aduard, door C. Ly te ring, te Noordwyk; voor Mijdrecht, doorD. Bax, te Hierdenvoor Wanneperveen, door J. Swait, cand. te Groningen. Waalsche Kerken. Beroepen: naar Amsterdam (vac. M. A. Perk) Etienne Giran, te St. Hyppolyte du Fort, Frankryk. Geref. Kerken. Beroepen: te Blokzy 1, J. Bosch, cand. te Zwollete Winsum, P. T. Bos, te Ten Boer. Aangenomen: Naar Broek op Lan- gendijk, door J. Hartwigsen, te Harmeien. Bedankt: voor 's-Gravendeel, door R. K. M. Hummelen, cand, te Enumatil. R. K. Kerk. Den 26 October, zal het 25 jaar geleden zyn dat de Broeders van barmhartigheid (St. Jan de Deo) zich in Neerland vestigden. Zij betrokken een nederige hut in Kaats heuvel, zeker niet vermoedende, dat zij zich na verloop van een kwart eeuw reeds over het gansche land zouden verspreid hebben. Naar «Het Centrum" mededeelt vertoeft te Amsterdam Mgr. Pelckmans, bisschop van Lahore in Engeisch-Indié, die van plan is, eenige steden van ons land te bezoeken, om den nood zyner door hongersnood ge teisterde Missie in de liefdadigheid onzer landgenooteu aan te bevelen. De bisschop logeert met missionaris in de pastorie van de Mozes en Aaronskeik te Amsterdam. Hooger onderwijs. Amsterdam. Bevorderd lot doctor in de wis- pn natuurkunde op proefschrift «De be paling van het brekend vermogen als methode van onderzoek naar de samenstelling van coëxisteerende damp- en vloeistofphasen", de heei E. H. J. Cunaeus. geboren te Amsterdam, en op proefschrift sbotterm-bepalingen voor niengels van ebloorwateistof en aethaan", de heer N. Quint Gzn.. geboien te Amsterdam tot doctor in de rechtswetenschap op proef schrift «De strafmiddelen in de nieuwere strafiechtswetenschap", de heer J. R, B. de Roos, geb. te Arnhem. Met gunstig gevolg is afgelegd het candi- didaats-exa'men in de phaimacie door den heer H. C. E. Keuoen, het 2e natuurkunde examen door den heer W. A. Cals, het theoretisch geneeskundig examen door deu heer H. C. Mensonides, het doctoraal-examen in de geneeskunde door den heerS. Winkel, het doctoraal-examen in de Nederlandsche letteren door mejuff. M, J. Johanknegt. Utrecht. Cand. geneesk. de heeren N. A. Stutterheim, E. C. Tuinzing en M. A. van Andel. Kerkel. voorber. ex. de heer H. H. Schipper. Bevorderd tot tandarts de heer Gijs Stark. Cand. geneesk. de heeren A. P. Quiryns en A. Krul. Prop. theologie de heer B. G. C. Steenbeek. Groningen. Geslaagd voor het candidaats in de Godgeleerdheid 2de gedeelte, cum laude, de heer H. Stoelhet kerkelijk voor bereidend de heeren E. ter Spill en J. L. Faberhet propaedeutisch-medisch de heeren F. Sonies en J. J. Th. Doyer, hetzelfde mej. R. van Heelhet propaedeutisch-theologisch de heeren B. J. Engelkes en P. B. Midden dorp. Het candidaats-examen in de godgeleerd heid, 4ste gedeelte is met goed gevolg afge legd door de heeren U. P. Okken en J. B. M, van Dalfsen; voor het eerste natuurkun dig examen slaagde de heer J. H. Kugel. Lager Onderwijs. De 59ste algemeene vergadering van R. K. Byz. Onderwijzers (hoofden van scholen) zal op Maandag 2 Juli in het Bondsgebouw te Haarlem gehouden worden. Als punten van bespreking komen op de agenda voor a. sin het belang der school is het nood zakelijk, dat er overeenstemming besta tus sehen het Bestuur en het Hoofd der school." Inleider de heer Van der Donk te Voorburg, i. «De ouders kunnen op de opvoedende kracht,die voor de Kath. school dient uit te gaan, een belangryken invloed uitoefenen zij kunnen dien versterken maar ook ver zwakken. Wat valt in het laatste geval daartegen te doen Inleider de heer Kre- kelberg te Alkmaar, Verder komen aan de ordeVerkiezing van bestuursleden, jaarverslag en rekening en verantwoording. Tevens zullen vergade ren de Vereeniging tot uitkeering eener eerste som bij overlijden en het pensioenfonds. Ernstig stoomtram ongeluk. Gisteravond circa 10 uur heeft een ernstig ongeval plaats gehad op de stoomtramlyn der Staatsspoor Den HaagScheveningen, ter hoogte van het overzetpontje by <le Sumatra- straat. Terwyl een stoomtram van Scheve ningen daar stilstond tot het uitlaten van passagiers, had een botsing plaats met een achteropkomende tram. De machinist daarvan kon het licht van de voorgaande tram niet zien daar het achterbalcon daarvan stampvol was. Het achterbalcon van de stilstaande tiam werd verbrijzeld, tengevolge waarvan 6 per sonen, 5 heeren en een dame vrjj ernstig werden gekwetst, doch geen van allen doode- lyk. De machinist van de aanrijdende tram werd van zijn machine geslingerd, doch kwam er met vleeschwonden af. De conducteur klaagde over inwendige pijnen, terwijl eenige passagiers door den schok en glasscherven lichte verwoodingeu bekwamen. Gedurende een uur was de dienst gestremd en later werd op enkel spoor gereden. De inspecteur van politie Slotboom, dienst doende op het hoofdcommissariaat, telepho- nisch gewaarschuwd, begaf zich teistond met tal van agenten, brancards en verbandmid delen naar de plaats, waar inmiddels ook de hoofdcommissaris van politie, de heer Ver steeg, was gekomen en met den commissaris Olivier de noodzakelijke maatregelen nam. Een gekwetste werd naar het gemeente ziekenhuis overgebracht, de anderen per rijtuig naar hunne woningen. Terstond is een voorloopig onderzoek ter plaatse ingesteld door den hoofdcommissaris die den burgemeester en den officier van justitie met het ongeval in kennis stelde. De materieele schade is vrjj groot. Heden meldt men ons omtrent dit oogeval uit '8 Gravenhage Het politie-onderzoek in zake de botsing tussehen twee trams was heden ochtend in vollen gang. Het trampersoneel werd gehoord. Voor zoover hedenochtend -bekend was, zyn er by het ongeval 17 personen min of meer ernstig verwond. Ernstige verwondingen of kneuzingen heb ben bekomenmej. van Schaak, geboren van Straten, 40 jaren, hoofdwonde, vermoedelijk schedelbreuk; de 20-jarige J. Voortman; de 14-j. E. Stekelenburg, hoofd- en beenwonde mevr. Verloop, hoofdwonde en mevr. Visée, armwondemej. van Duimen, kneuzingen aan den rugtwee mejuffr. Kiehl, hand- en armwonden, en twee mejuffr. Daum, arm en beenkneuzingen. Doordien de aangereden tram zich juist even, zy 't ook een bijna ondeelbaar oogenblik, voor de botsing in beweging had gesteld, was de schok minder hevig, die tevens werd gebroken omdat de aanrijdende tram niet met volle snelheid reed. Nader meldt men ons: Behalve de reeds gemelde personen, zijn by het stoomtramougeval nog ais verwond opgegeven 3 kinderen, behoorende bij mev. v. SchaakVan Straten, die lichtere kneu zingen kregen, W. Werdman, conducteur, met wond aan 't been, 3 onbekenden, van wie 2 mannen en 4 vrouw. Er is niemand overleden. Geen sportvrienden. Bij de wielerwedstrijden, gisteren ter ge legenheid van het 5-jarig bestaan van de Rotterdamsche Althletiek-vereeniging «Pro Patria" by Rotterdam gehouden, dreigde het laatste nummer, de wedstryd over een Engelsehe mijl, te mislukken, doordat een 60-tal boeren uit den omtrek van Zeven huizen en Nieuwer kei k, gewapend met hooi- voi ken, messen etceen ware paniek onder de wiebijders en talrijke belangstellenden teweeg brachten. Tevoien had men stokken dwars over den weg gelegd, om de racers te bemoeilijken. Daar nog ryks-, noch gemeentepolitie zich vertoonde, moest het publiek zich zelf wel ver dedigen er ontstond dan ook op een oogen blik een ware vechtpariy, gevolgd door het bombardement van een boerenwoning op de grens van Rotterdam. Een verslaggever, de heer Dr. uit Rotterdam, door de boeren met messen zeer in het nauw gedreven, sprong te water in de Ringvaart bij Zevenhuizen en redde zoo zwemmend zijn leven. Per fiets ont kwam hy toen verder. Buw volk. Zaterdag werd aan het Haagsche Veer te te Rotterdam een 29-jarig bootwerker, Er- kelens geheeten, door een onbekend gebleven persoon, nabij een zuurkraampje waar eene woordenwisseling had plaats gehad, een mes steek in den buik toegebracht, tengevolge waarvan hy in het Ziekenhuis moest worden opgenomen. De dader maakte zich uit de voeten. Denzelfden nacht om drie uur werd een Beensch matroos in de Zandstraat een mes steek in het hoofd toegebracht door een op geschoten jongen, die eveneens de plaat poetste. In den jenever gestikt. In de Aert van Ne«straat te Rotterdam is Zaterd igavond een 40-jarige sigarenmaker in den jenever gestikt. Bijna verdronken. Een knaapje van 12 a 43 jaar is gister avond al spelende aan het Delflandsche hoofd vóór het Kurhaus te Scheveningen in zee gegleden en werd reeds door den stroom noordwaarts meegevoerd toen da inspecteur van politie jhr. Quintus en de agent le kl. Hazelnoot zich in zee begaven om het kind te redden, wat aan den inspecteur gelukte na veel inspanning. Nadat in het Posthuis aan het Gesers- Deynootplein de bewusteloos geworden knaap was bygemaakt, werd hy per rijtuig naar de ouderlijke woning gebracht. Set lustrum te Leiden. De lustrumfeesten zijn gisteren besloten met een diner der deelnemers aan d'e maske- Tade in het Oranjehotel te Scheveningen, waaraan 134 gasten deelnamen. Ten aamschonw© van een.' groote menigte begaven de studenten rich des avonds 9 ure naar liet Kurhaus. De directeur-generaal', de heer GokLbeck, leidde Hertog Afbreekt naar de vorstelijke loge. Na afloop van het pro gramma begeleidde het philharmonfeoh or kest een optocht van de studenten door de zaal, .terwijl op het terras een rondgang plaats had onder de tonen der schutterijmu- riek. op het terras was een gasêlluminatie en de nieuwe electrisclie verlichting met de booglampen. Met conflict te Zutfen. Aan de «Avondpost" hebben wy ontleend dat de zaak van den luitenant-kwartiermees ter te Zutphen (gevolg van de kegelclub- kwestie) aanhangig gemaakt is by het Hoog Militair Gerechtshof. De zaak is, zegt de «Zutph. Ct.", dat de heer Teune tegen het hem opgelegde arrest by het Hoog Militair Gerechtshof heeft gereclameerd. Een kerk verbrand. Zaterdag sloeg de bliksem in de spits van den toren te Harmeien. Toren en kerk werden in korten tyd een prooi der vlammen. (»N. R. Ct.") Krankzinnig. Tydens het laatste bezoek der Koninginnen te Amsterdam wilde een jongmensch, zekere Bzich toegang verschaffen tot de vertrekken van H. M. de Koningin. B. is ruim twee maanden in observatie geweest in het Buiten Gasthuis te Amster dam en daar is het gebleken, dat hij vohlagen krankzinnig is. Gisteren werd hij overgebracht naar het krankzinnigengesticht te Koude- water. Boycot. Te Groningen is door ruim 1000 veree- nigde arbeiders de boycot over den heer I. Oppenheim, uitgever van het «Advertentie blad", uitgesproken. Het doel is de ondergang van Oppenheim's blad en drukkery, omdat het vereenigingsrecht niet werd erkend en aan drie zijner typografen werd aangezegd als lid van den Alg. Ned. Typ. Bond te be danken of met 14 dagen onts'agen te worden. Groningsche sigarenmakers Da „N. Prov. Gron. Ot." schrijft: Nu cfo werkstaking der isigarenmaikers af geloopen is, komen de naweeën der iangd'un- ge strike voor den dag. Van de 200 stakers komen pi. m. 80 personen zondter weak. Voor vele gezinnen is dit een harde slag. Miaar er is meer. 'Het werk, waarvoor het meeste geld wordt betaald, wordt thans dloor ande ren verricht. Bovendien zullen enkele kas sen van "akvereenigingen', die de etaikerS geldelijk steunden, onder deze strik© lijden. Van. d© f 41,000, die aam d'e sigarenmakers uitgekeerd werden, zijn pl. m. f 11,000 aan •renteloos voorschot. Het zal zeker langen tijd durem, voordat dit geld door de sigaren makers is terugbetaald. Indische postzegels. Weldra zullen de nieuwe postzegels voor N.-I. gereed rijm. Chineezen en W esterlingen. Een der Franselie officieren, generaal Oom- te, die deelnam aan den Fransch-Engelsohea veldtocht in China, in 1860, vertelt, d'ab hij in! gezelschap van kapitein Cxmpenon Com to was toen ook nog kapitein uitge zonden werd, om de verdedigingswerken van Peking te verkennen. Zij zagen! overal kanonnen «n het wemelde op da wallen van schildwachten, die „stram mer" waren dan de best gedresseerde Pruisi sche soldaat. De beide officieren slopen tot aan den voet van den vestingmuur, zonder opgemerkt te worden. „Ik wed," zeide Campenon', „dat ik dien muur beklim. 1" Aangenomenik volg je," antwoordde Comte. Zij klommen naar boven en staken hun hoofd over den muur. Tot hun verwondering bewoog zich nie mand'. iDe kanonnen waren, van hout en de schildwachten poppen! Ziedaar da reden, dat de DEngelschert Pe- Idng zonder slag of etoot konden bezetten, tot grooton schrik der Hemelrijkers, die in de heilige overtuiging leefden, dat hun hou ten poppen hen voldbemdè beschermden. Abattoirs en wontfabrieken. Dbor den heer W. J. Roelfseraa Hïn., lid van dfenl Gemeenteraad te Groningen, is bij den heer Noordhoff een uitstekende en zeer uitvoerige beschrijving van het onlangs al daar opgerichte abattoir uitgegeven. Een boekje dab wij aan ieder die in de quaeetie te.Wr.g- «telt, zeer ter lering 'kunnen aanbeve len en. diat een goed inricht geeft in alias wat voor een abattoir wordt vereischt. Aam de -t-nrieMlug te Groningen is blijkbaar alle zorg besteed. Zelfs de schoon© bunsten rijn niet rV,, 'WW '--CV V a.'Sh. 'a

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2