f. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BEOïENLAND. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. YLAARD1NGEN. Rechtzaken. Kerk en School. Staten-Gencraal. »r Nederlandsche oorlogsschip Noor d-B r a- bant, een krans op het gedenkteeken. De Keizer keerde aan boord van de Hohenzollern terug. De „Köln. Ztg." spreekt pertinent een ge rucht tegen) dat gistermorgen te Potsdam liep, als zon te Kiel een moordaanslag zijn gepleegd op den Keizer. Von Maquet was Zaterdag tien jaren mi nister ran financiën van Pruisen. Bij* Keizerlijke ukase van 20 Juni zijn ver- ochiUendo besluiten bekrachtigd, waardoor de Russisch© taal voor verschillende belang rijke diensttakken officieel wordt verklaard in Finland. In het byzyn van den Czaar, de Czarina, vele grootvorsten en grootvorstinnen, het diplomatieke korps en tal van hoogwaardig heidsbekleders is gisteren Murawief's lijk bggezet in het Sergiusklooster te St. Peters burg. De Khedive is nu aan de betere hand, er worden geen bulletins meer uitgegeven. I>e negerbovoi king in. do "Vereenigde Sta ten moet er aan denken een kleurling tot candidaab voor het presidentschap te proda- meeren. Met do Zondag aangekomen Kaapsche mail is eindelijk tijding ontvangen omtrent den leru luitenant van liet O.-I. leger Cli. Aasoilbergs, militair attaché bij 'hot Boeren leger. Genoemde officier werd na het hem «re zijin. collega Nis overkomen ongeval, waar bij laatstgenoemde het leven verloor, door de Engolschen gevangen genomem en naar Kaapstad opgezonden. Hij on'tving aldkar van de militaire autoriteiten verlof om zich via. Lfarban naar Lorenzo Marquez te bege ven, doch. werd tijdens de reis zoo ernstig on gesteld) dat hij door de goede zorgen van on sen consul te Durban, don heer Balwé, ini het sanatorium aldaar word opgenomen. Door de geneesheeren werd typhus geconstateerd in sseer hevagen graad en werd tevens pleurus gvreeed. Alhoewel de lijder op 2 Juni jL nog niet geheel buiten gevaar verkeerde», hoopte dr. Dumafl niettemin dat de patient, dank srij zijn sterk gestel, alles te boven zal komen ofschoon zijn goh.ee! e herstelling zich nog wal ©enigen! tijd zal laten wachten. De patient was op 2 Juni nog niet in staat aan zijn odrt- genoote te schrijven. Het totaal der by de Ned. Zuid.-Afr. Ver- eeniging ingeschreven of ingekomen giften bedroeg op Zaterdag 23 Juni f l, 194,699,90'A. Door het Transvaalcomité te Batavia is in de kas der Ned. Zuid-Afrik. Vereeniging een vierde storting gedaan, thans van f 5000. Hiermede hebben de bydragen uit Ned.-Indie het cyfer van f 100,000 bereikt. Zank-Hogerhnls. De burgemeester te 's-Gravenhnge heeft afwyzend beschikt op het verzoek van het jComitd van Gerechtigheid" aldaar tot het houden van een optocht ter gelegenheid van een Zondag te houden betooging in zake Hogerhuis. De Koninginnen woonden Zoodag do gods dienstoefening bij ini de kerk te Soest. H. K. H. de prinses von Wied wordt in begin. September mot familie te Schevenin- gsn verwacht. De Shah van. Perzië zal bij zijn bezoek hier te laado, dat wellicht reeds mi het laatst der volgende maand zal gebracht worden, ont vangen. worden met het voor eau Ooatorsch Souverein gebruikelijke ceremonieel. Naar wij vernemen is kennis der Nedcr- kmdsche taal verplichtend gesteld voor de bij het Belgische gezantschap te 's-Graven- hage werkzame leden. OVEBSCH1E, 25 Juni. Zaterdagnacht omstreeks 12 uur werden de bewoners van de hofstede der wed. ET. Meur», Schiedamsche weg, dn hun nachtrust gestoord door het ge roep van „moord". Terstond gingen twee of drie w" naar buiten, om te onderzoeken wat het waa en vonden op het erf eon man in dreigende houding, gewapend met een stok, die hen direct te lijf wilde. Dadelijk was men bedacht op tegenweer en kreeg men hem ein delijk met veel moeite te pakken. Vervol gens werd' hij in handen gesteld van de po- htie alhier. Men denkt met een krankzinnige van elders te doen te hebben. Schoolgeldhefflng. Het volgende adres is heden aan den gemeenteraad verzonden Aan den Baad der Gemeente Schiedam. Geven mot verschuldigden eerbied! te ken nen, do afd. Schiedam van hot Algemeen Ne- derlandsch. Werkliedenverbond, d« afd. Schie dam van de Socdaal-Democratisfche Arbeiders partij, en de Arbeiders-Kicavereemging te Schiedam: dat zij1, hoewel door omstandigheden slechts vluchtig, tobben kennis genomen van de ontwerp-verordening heffing «n invorde ring van schoolgeld (Afd. A- no. 13. Bijlag© XYIa e» volg. gemeenteraadsvorslag), ten doel tobbend een invoering van schoolgeld op do tot nog toe openbare kosteloos» scholen; dat zij1 van meening rijn, dat het invoeren van dit schoolgeld wederom een verzwaarden fmancieefoa druk zal tengevolge hebben voor ©en categorie van. menschen, die tot db eco nomisch zwakken behooren); dat ontheffing of verMchting. van dien diruik dus «ea meer gowensdhte maatregel zou rijni; dat de voorgenomen maatregel naar hun. bescheiden meening niet voldoend© gemoti veerd is door tot argument, tot een meer ge- lexdeiijlken overgang te komen van niets-be talen den tob totalen-den van een minimum bedrag van 20 ct. per week dat zij daarom verzoeken, do voorgestelde verordening te verwerpen, of de behandeling ervan uit te stellen, opdat niet dan na ern stige overwegingen van Uwe zijde en moer uitgebreide beschouwingen en toelichtingen van den kant der betrokkenen, een beslissing worde genomen in deze voor do laatstgenoem den zoo gewichtige kwestie. 'b Welk doende, Met de meeste hoogachting, fD© Afd. Schiedam v. 'h. A. N. W. B. G. W. SNEL, voorz. A. WEN SVOOTtT, 2e secr. De Afd. Schiedam v. d. S. D. A. P. W. HOEK, voorz. G. v. d. MÓST, eecr. De Arbeiders-Kiesvereeniging A. GODSCHAiLK, voorz. D v. DIJK, secr. Schiedam, 26 Juni 1900. De kermis. De kermis met zijn wel en woe heeft giste ren rijn intrede gedaan. Kermiswagens voer den van het etation of van de havens de dee- len van tenten aan, die straks door him vele kleuren en licht een schitterend effect zullen maken. De lieve jeugd en ook grooten verzamelen zich dientengevolge op het kermisterrein. Tegelijk met die tenten rijn reeds eenïge personen ini die stad gekomen die steeds over al verschijnen waar kennissen rijn. Daar rijn er bij die de algemeene attentie tot zich trek ken, en dat die ook hier rijn gearriveerd, heeft do politie gisteravond reeds dadelijk kunnen bomerben, doordat zulks personen telkens het middelpunt van relletjes waaren, zoodat de politie lien op tob bureau in be scherming moest brengen Van het telegraafkantoor te Rotterdam is naar dat alhier overgeplaatst de klerk der posterijen en telegraphie 2e kl. mej. W. Tengeler. Gistermiddag te 5 uur kwam juffrouw Huisdier, wonende aan de Hoogstraat, tot de ontdekking dat haar linoleum traplooper uit haar portaal was ontvreemd. Do 12-jarig© C, Oompanus, wonende aan de Hoogstraat, kreeg hedenmiddag te 1 j uur bij het station het wiel van een kermiswagen over den, rechtervoet, tengevolge waarvan vier boenen werden ontveld. Door Th. Etman werd hij per sportkar naar de ouderlijke woning gebracht. Vergadering van Dinsdag 26 Juni 1900, des namiddags ten twee ure. Voorzitter de Burgemeester, de heer H. J. Versteeg. Tegenwoordig zijn 16 ledenafwezig de heeren Van Gent en Smit met kennisgeving en de heeren G. Visser Bz. en H. B. E. Blaisseer bestaat eene vacature. Do notulen van het verhandelde in de vergade ring van 29 Mei j.l. worden ongewijzigd goed gekeurd. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn de volgende stukken Van de Gedeputeerde Staten dezer provincio, Missive houdende terugzending van het door hen goedgekeurde raadsbesluit d.d. 29 Mei j.l. tot beschikking over een bedrag van f 551.08 uit den post voor onvoorziene uitgaven der gemeentebe- grooting voor 1899. Kennisgeving. Idem, Missive houdende terugzending van het door hen goedgekeurde raadsbesluit d d. 29 Mei j.l. tot aankoop van een strook grond aan den Singel van N. van der Velden. Kennisgeving. Idem, proces-verbaal vau de door hen gedane opneming der boeken en kas van den gemeente ontvanger op 23 dezer, waaruit blijkt dat alles m orde bevonden is. Kennisgeving. Van do Finaneieele commissie, Missivo boudende rapport omtrent de rekening oTer 1899 en de be grooting voor 1901 van de Hofjes van Belois. Hierop zal worden gelet, wanneer de rekening en begrooting aan de orde komen. Idem, Missive houdende rapport omtrent de rekening over 1899 van de Commissie van beheer van hot pakhuis ,,de Nederlanden". Do Voorzitter stelde voor, hoewel deze reke ning en dit rapport niet gedurende den in het reglement van orde bepaalden tijd hadden ter inzage gelegen, deze toch nog in dezo zitting af te doen, waartoe werd besloten. Van de Commissie voor do bclaatingen, Mis siven houdende hunne adviezen omtrent de recla mes van W. van der Most, J. den Braber, A. do Kuiter, M. J. van Os e. a. Komen straks aan de orde. Van do Commissie voor het Burgerlijk Arm bestuur, missive houdende aanbieding ter goed keuring van het besluit tot het doen van af- en overschrijving op hare bcgrooting voor ,1899. Zal op verzoek straks aan de orde worden gesteld. Van Directeuren der Departementale bewaar scholen, adres houdende verzoek om toestemming tot het gebruik maken van de school van mej. A. Kiramijser voor hun cnrsus tot opleiding van bewaarsehoolbouiieressen. Om advies in handen van B. en W. Van den heer D. Kis Jz., benoemd lid vau den Raad, missive houdende inzending van zijn ge loofsbrief en daarbij beboorendo stukken. Zal straks worden onderzocht. Van IV. J. Waieman, e. a. verzoek do bestra ting en rioleering van „Achter de Teerstoof" in behoorlijken toestand te doen brengen, aangezien die thans volgens adressanten voor mcnsch en dier bij het begaan gevaarlijk is. Om advies in handen van B. en W. gesteld. Van de afd. Schiedam van het Algem. Nederl. Werkliedenverbond, afd, Schiedam, Soe. Dem, Arbeiderspartij en „Arbciders-kiesvereeniging" te Schiedam, Verzoek om de verordening tot heffing van schoolgeld op de scholen voor gewoon lager onderwijs te verwerpen of do behandeling uit te stellen. Hierop zal worden gelet wanneer het betref fende ontwerp straks aan de orde zal zijn. Agenda. Aan de orde is: Benoeming van een plaatsvorvangend-niet-amb- telijk lid In de Commissie voor de bedrijfsbelasting. Benoemd wordt de heer M. Kranen. Benooming van een onderwijzer-plaatsvervan gend hoofd aan de le openb. Tusschensohool. Benoemd wordt de heer D. Ooms met 11 stem men; op den beer J. Valkenburg werden 5 stem men uitgebracht. De benoeming zal ingaan met 1 Juli a.s. Aankoop perceelen. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van den aankoop van het perceel sectie A no. 249, gelegen aan de Prinsensteeg, voor de gemeente voor de som van f500. De goedkeuring wordt verleend. Waagmeeste r-m agazijnmeester. Idem tot wijziging der verordening van 20 No vember 1894 en regeling der jaarwedde van den waagmeestcr-magazijnmeester (zie ons nr. van 23 Juni j.l.). Voorgesteld wordt te besluiten dat de titularis voortaan zal zijn waagmeester-magazijnmeester. De heer De Groot vraagt of de benoeming dan voortaan zal zijn bij B. en W. De Voorzitter antwoordt toestemmend. De heer Klein acht het nuttiger dat deze en dergelijke benoemingen blijven bij de Commissie van gemeentewerken, omdat dit gemakkelijker is voor verplaatsing van ambtenaren uit de eene in de andere betrekking. Do Voorzitter antwoordt dat de Commissie toch steeds zal worden geraadpleegd. De heer Klein antwoordt dat er gepension- ncerden kunnen zijn en ook zijn, die voor deze be trekking zeer goed zonden zijn te benoemen. De beoogde is niet gepensionneerd voor zijn leeftijd. Daarna wordt de bezoldiging overeenkomstig hot voorstel goedgekeurd waarna het geheelc voorstel zonder stemming wordt aangenomen. Schoolgelden. Idem tot vaststelling der verordeningen tot heffing en invordering van schoolgelden op de openbare scholen a. voor gewoon lager onderwijs (zie ons nr. van 22 Jnui j.l.). b. idem met uitgebreid leerplan (idem). Van de algemeene beschouwing wordt gebruik gemaakt door den heer De Groot om te vragen om uitstel van behandeling wanneer daartegen tenminste geen grootc bezwaren bestaan. Do Voorzitter antwoordt dat door de hooge regeering is aangedrongen op spoedige inzending van die verordeningen, welke slechts goedkeuring hebben tot 1 Januari 1901, liefst vóór 15 Mei. Nu is alreeds die tijd overschreden, maar wat zijn de redenen die den heer De Groot tot zijn vraag hebben gebracht? De heer De Groot antwoordt dat bet een plicht is oiu steeds zoo tijdig mogelijk voorstellen betreffende verordeningen ete. in te dienen. Het publiek, blijkens het beden voorgelezen adres, heeft geen voldoenden tijd gehad om er kennis van te nemen. Do Voorzitter antwoordt dat het tijdig genoeg is ingediend aan de leden van den raad, maar is bereid in het uitstel toe te stemmen om dat toch binnenkort weder een vergadering zal gehouden worden. De heer L o o p u y t acht dit niet den goeden weg. Hij acht het voldoende indien de raadsleden tijd hebben gehad kennis te nemen van het ont werp. De heer P. Jansen deelt dezo mecninghij viodt de wijzigingen van geringe beteekenis. De heer De Groot doet daarop het voorstel tot uitstel. Door hem wordt daarna toegelicht dat ook hij zeker over het algemeen niet tot uitstellen gezind is, maar hot is werkelijk een voorstel dat nogal ingrijpende verandering ten gevolge zal hebben in de plaatsing op de ver schillende scholen. Wij moeten ons verheugen dat er buiten den Kaad belangstelling getoond wordt door het publiek. Do Voorzitter antwoordt dat het toch zeker niet de bedoeling van den heer De Groot zal zijn om een aantal adressen to ontvangen omdat daaruit toch niet veel licht zal schijnen. Het recht van het publiek om mede te spre ken heeft spr. trouwens nooit ergens gelezen; het heeft afgevaardigden gezonden die den Kaad vormen, en die hebben te beslissen. De heer De Groot heeft niet bedoeld een recht tot medespreken door het publiek, maar acht het wenschelyk dat het zijn bezwaren tegen het voorstel kan indienen. De heer v. Westendorp acht het goen bezwaar om het voorstel-de Groot aan te nemen. Het is volstrekt niet onmogelijk dat de leden nog leering kannen trekken uit do te verwachten adressen. Over het voorstel-de Groot staken de stemmen zoodat feitelijk over het voorstel in de volgende zitting opnieuw zal moeten worden gestemd. Do behandeling van het voorstel van B. en W. wordt in elk geval uitgesteld. Reken ingen. Idem tot goedkeuring der rekening over 1899 van do Gasfabriek, bedragende in ontvangst f 174,847.22, in uitgaaf f 174,259.791/2, sluitende met een saldo in kas van f587.42i|j. Idem, tot goedkeuring der rekening over 1899 van de Drinkwaterleiding bedragende ia ontvangBt f 79,457.50%, in uitgaaf f78,512.61, sluitende met een saldo in kas van f 944.891/2- In afwijking mot de tot heden gcvolgdo ge- woonto zullen de leden van commission van beheer voortaan tijdens de behandeling der rekening in den Raad blijven, alleen zullen zij zich te ont houden hebben van stemming. Door den Voorzitter worden de boide reke ningen tegelijkertijd aan de orde gesteld. De beer Do Groot bespreekt daarop enkele bijzonderheden in de boeking en wijst er op dat de winstcijfers, hier genoemd, ülechts zijn bruto winsten en geen netto winsten. De leden der commissie verlaten daarop de vergadering waarna de beide rekeningen goedge keurd werden, terwijl tevens besloten werd de opmerking der finaneieele commissie omtrent de rente niet aan te nemen. Idem, tot goedkeuring der rekening over 1899 van het Stads-Zickenhuis, bedragende in ontvangst f12,725.35, in uitgaaf f 12,617.691/1, sluitende met een voordeelig saldo van f 107.65%. Goedgekeurd, terwijl de commissie van admini stratie zal worden uitgenoodigd zooveel mogelijk zorg te dragen dat rekening en kwitantie door den leverancier direct worden gegeven aan hot Ziekenhuis. Idem, tot goedkeuring der_ rekening over 1899 van de Hofjes van Belois," bedragende in ont vangst f5755.25, in uitgaaf f5094.21 sluitende met een batig saldo van f661.04. Goedgekeurd. Idem, tot goedkeuring der rekening over 1899 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, be dragende xn ontvangst f 671.09, in uitgaaf f 603.84s sluitende met een batig saldo van f 67,245. Idem, tot goedkeuring der rekening over 1899 van bet fonds van het voormalig Oude Mannen huis, bedragende ia ontvangst f7176.43, in uit gaaf f 7066.53s sluitende met een voordeelig saldo van f 109.89s. Goedgekeurd. Idem tot goedkeuring der begrootipg voor 1901 der Hofjes van Belois bedragende in ontvangst en uitgaaf een gelijk bedrag van f5125. Goedgekeurd. Idem, tot goedkeuring der rekening over 1899 van het pakbnis „de Nederlanden", bedragende in ontvangst f2264.99, in uitgaaf f 1420.30%, sluitende met een batig saldo van f 844.68 Goedgekeurd. Overeenkomstig het advies van de Commissie voor belastingen werd op hun yerzoek ontheffing verleend aan W. van der Most, J. den Braber, A. de Kr iter en M. J. van Os, op hun aanslag in de plaatselijke directe belasting naar bet inko men, dienst 1899/1900; terwijl, mede op advies dier Commissie het verzoek van J. J. G. P. Schoof werd afgewezen. Het verzoek van de commissie voor het Bur gerlijk armbestuur om goedkeuring van haar be sluit tot het doen van af- en overschrijving op hare begrooting voor 1899 van een bedrag van f 14.werd toegestaan. Ten slotte was aan de orde het onderzoek van den geloofsbrief van het nieuw benoemde lid van den Raad, den heer D. Ris Jz. Hiertoe werden benoemd de heeren de Groot, P. Jansen en v. d. Vlies, terwijl gedurende dat onderzoek de vergadering werd geschorst. Na heropeaing der vergadering gaf de Voor zitter het woord aan den heer van der Vlies tot het uitbrengen van het verslag. Onder dankbetuiging aan de commissie voor haar onderzoek stelde de voorzitter, overeenkom stig de conclusie der commissie, voor te besluiten tot toelating van den heer D. Ris Jz. als lid van den Raadwaartoe met algemeene stemmen werd besloten. Do Voorzitter deelt nog nede dat de inschrijving heeft plaats gehad voor den strekdam in de Maas. De laagste inschrijving bedroeg f 54975. Deze som is merkbaar hooger dan de op de be grooting uitgetrokken som die bedroeg f50,000. Spr. vraagt daarom toestemming tot wijziging van den post. Er zal echter nog iu het cijfer verandering worden gebracht omdat het uitbaggeren der spui- haven is geschrapt, een vermindering met f1400. Er moeten daarnaast weer bijgebracht worden kosten voor drukwerk zoodat machtiging wordt gevraagd den post te verhoogen tot ruim f 54,000. De ver- hoogïng is veroorzaakt door de hooger geworden prijzen der materialen. Het voorstel wordt zonder stemming goedge keurd. Hierna verkrijgt de heer De Groot het woord. Deze vraagt inlichtingen omtrent de plannen van Provinciale Staten tot verversching van het water. Do Voorzitter antwoordt dat hieromtrent stukken zijn gewisseld. Het D. B. maakt bezwaar om die stukken aan den Raad over te leggen, maar is bereid ze bij den Burgemeester of den secretaris ter inzage aan elk lid dat dit wenscht voor te leggen. De heer De Groot verklaart zich hiermede tevreden. NiotB meer aan de ordo zijnde sloot do Voor zitter de vergadering. D© heer A. G. H. Schippers van hier heeft aan d« Vrij© Universiteit te Amsterdam met gunstig gevolg tot candidaatoexamen 311 de theologie afgelegd. De vrachtrijder A. v. d. Roest ontving bij de herdenking van den dag, waarop liïji voor 25 jaar bij de firma A. M. v. Dusseldorp in dienst trad, van de patroons een gouden ro- mqjjtair mot inscriptie. Ook door tot perso neel werden hem twee fraaie cade au x aange boden. By de verloting van paaiden en rijtuigen vanwege de harddraveiy-vereeniging 11 Een dracht" alhier, is de hoogste pry's, paard met dogcart, getrokken door een inwoner uit Rijs wijk. De tweede prys, een paard, viel op no. 1382, en werd gewonnen door drie personen alhier. Het arrest van het gerechtshof te 's-Gia- venhage, waarbjj mr. P. J. Troelstra tot een maand gevangenisstraf is veroordeeld wegens smaad van den officier van justitie te Leeu warden, is opgezonden aan den officier van justitie te Haarlem, de tegenwoordige woon plaats van mr. Troelstra, ter tenuitvoerlegging, zoodat de veroordeelde aldaar zijn straf zal ondergaan. De Rotterdamsche rechtbank veroordeelde heden O. P. H. van G., 23 jaar, verversknecht, D. v. d. V., 22 jaar, steenhouwer, en A. M., 22 jaar, kuiper, allen zonder vaste woonplaats, de eerste en tweede wegens diefstal van schildersgereedschappen en 2 naaimachines, en de derde wegens heling, te Vlaardingen, resp. tot 1 jaar, 1 jaar, en 9 maanden gevan genisstraf. Vincentius a Paulo. De viering van het gouden feest der Ver eeniging van den H. Vincentius Paulo te Haarlem, op a.s. Dinsdagavond in de groote zaai der sociëteit sVereeniging", zal worden bygewoond door Haarlem's bisschop. De feestrede zal worden gehouden door den lioogeerw. heer mgr. M. J. A. Lans, presi dent van het seminarie te Warmond. Des anderen daags, Woensdag 27 Juni, zal in de St. Bavo om 9 uur de pontificale H. Mis door Z. D. H. den bisschop worden opgediagen, waaronder feestpredikatie door den hoogeerw. heer mgr. A.J. Gallier, vicaris- generaal. (ïCentr.") TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 26 Juni. Per Telegraaf.) Progressie van gemeente belastingen. Het debat werd heden voortgezet over art. 2 van het wetsontwerp strekkende om art. 243 gemeentewet te wijzigen in den zin van meerdere vrijheid voor de gemeente besturen om progressie toe te passen, doch tegen te gaan overmatige progressie, Daarop waren voorgesteld de volgende amendementen lo. Van de heeren Fokker, Van Raalte, Willinge, strekkende om meer vryheid te geven aan de gemeentebesturen dan het ont werp aangeeft, door toe te staan iodeeling der inkomens in klassen, door de beperking der progressie vast te knoopen aan een stelsel van dégressie en eene andere regeling der progressie. 2o. Van den heer Van Dedem, strekkende om de geleidelijkheid van de progressie beter te doen uitkomen. 3o. "Van den heer Rink, strekkende om te laten vervallen den eisch dat progressie bij een belastbaar inkomen van zevenmaal het minimum van het levensonderhoud ophoude. 4o. Van den heer Veegens om de inrich ting der plaats, dir. belastingen in hoofdzaak overtelaten aan de gemeentebesturen behou dens de by de grondwet voorgeschreven goed keuring der verordeningen door de Kroon op verslag wan Gedep. Staten. 5o. "Van den heer Pijnappel om afwij kingen van den regel te veroorloven voor bestaande verordeningen die weinig afwijken van de nieuwe regelen. Door den heer KÜIJPER, die bezwaar had tegen het Regeeringsartikel en tegen alle amendementen werd een nieuw amendement voorgesteld om te bepalen dat bij schatting van het inkomen die deelen van het inkomen die voortspruiten uit vermogens van f 13000 en hooger op hun werkelijk zuiver bedrag kunnen worden gebracht en de overige ge deelten met ten hoogste 25 u/o kunnen wor den verminderd. Voorts om het maximum van heffing der toenemingen te bepalen op tweemaal het percentage van een belastbaar inkomen ge- iyk aan anderhalf -maal de som voor noodzakelijk levensonderhoud afgetrokken. De MINISTER VAN BINNENL. ZAKEN stelde, de amendementen besprekende, voorop dat de Regeeriug alle elementen van twist uit haar voorstel heeft weggelaten en dat hij, destijds een onderzoek naar progtessie belovende, bepaaldelyk zeide dat van hem eene opcentenheifing op ongebouwde eigen dommen, niet te verwachten was, omdat hij overtuigd was dat eene dergelyke maatregel in de tegenwoordige Kamer geen meerderheid zou vinden. Vervolgens bestrydt de Minister allereerst de regeling der progressie van hetamendt.- Fokker. Het amendement-Fokker geeft 2. i. geen waarborgen tegen overdrijving van progressie en tegen te hooge heffing van de kleine vermogens. Van alle amendementen is dat van de heeren Fokker c. s. 't minst aannemelijk voor de Regeering. Het pas ingediende amendement-Kuyper zal nader door de Reg. overwogen worden. De minister bestrijdt voorts het amendemeot- Veegens dat den minister een moeilyk te ver vullen opdracht oplegt. Tegen het amendt.-Rink heeft hij geen overwegend bezwaar. Ook over hetamendt.- Pijnappel c. s. laat de minister de beslissing aan de Kamer over echter zich vryheid voor behoudende voor de Regeering af te wijken van bestaande regels. Hij kan zich dus o.a. niet verbinden de belasting-verordening van Amsterdam vol komen onveranderd goed te keuien. Het amend.-Van Dedem is z. i. het minst in- grypend. Na de pauze werd besloten nog enkele wetsontwerpen van de lijst van weikzaain- herien af te voeren en andere daaraan toe te voegen, 0, a. de onteigening voor de Sche- eningsche vissehershaven. De Voorzitter zal morgen voorstellen nog te behandelen de w. 0. betreffende de Con ventie van Genève. Verder deelt de Voor zitter mede dat de centrale afdeeliog beslo- te 1 heeft Vrijdag 11 uur de ongevallenwet in de afdeelinge» te behandelen. De heer VAN DER ZWAAG betuigt zijn teleurstelling dat na de beslissing van de Eerste Kasner het Ministerie niet is afgetreden en de Eerste Kamer niet ontbonden is. Dat ware eeae fiere houding van de Regeering geweest, na hare ferme houding bij de ver dediging van de vorige Ongevallenwet. Spr. zal trachten de Kamer tot het aan nemen van een meer fiere houding te brengen, dan den last aan te nemen in zekere richting te stemmen, wat natuurlijk bij de behande ling van het nieuwe ontwerp het geval zal zyn. De VOORZITTER doet den spreker opmerken dat het ministerie bij het voor stel van de centrale commissie niet be trokken is en de beer Van der Zwaag een tegenvoorstel kon doen. De heer VAN DER ZWAAG stelde^ later een motie voor, verklarende dat de Kamer het beneden hare waardigheid acht en in stryd met de vryheid van beslissing, onder de bestaande omstandigheden de ongevallen wet in de afdeelingen te behandelen. De VOORZITTER maakt bezwaar tegen deze motie, waarop de heer VAN DER ZWAAG eenvoudig voorstelt te besluiten de Ongevallenwet niet te behandelen. De heer LOHMAN, hoewel toejuichende deze spoed door de Regeering met de zaak gemaakt, acht 't evenwel onmogelijk reeds Vrijdag a.s. deze wet met zorg in de afdee lingen te behandelen en hij wenscht het sectie-onderzoek te verschuiven tot Woens dag na de opening van het nieuwe zittingjaar. De heer SMEENGE wyst op eenige ver zoekschriften, waarbij op spoedige totstand koming van de ongevallenwet wordt aange drongen. De heer KUIJPER stelde voor het sectie- onderzoek te verdagen tot de laatste week van dit zittingjaar. De heer VAN DER ZWAAG stelt nu voor het ontwerp ook het a. s. zittingjaar niet in behandeling te nemen. De VOORZITTER merkt echter op dat dit niet aangaat. De heer DE KLERK verdedigt eene spoe dige behandeling. De heer TROELSTRA is op practische gronden, om niet te spelen iu de kaart van de ergste tegenstanders van de Ongevallen wet, tegen het voorstel-Van der Zwaag. Spreker betoogt dat de Kamer volkomen vrij is in hare beslissing en zy de Eerste Kamer precies voor hetzelfde votum kan plaatsen. De heer PIJNAPPEL verdedigt het voor stel van de Centrale Afdeeüng, dat echter bestreden wordt door den heer VEEGENS die het belang van deze belangrijke zaak niet gediend acht door een door hem ge vreesd minder serieus sectie-onderzoek op Vrydag a.s. Spreker sloot zich aan bij het voors'.el- Lohman om het sectie-onderzoek Woensdag 19 September te houden. De heer VAN DER ZWAAG stelde nader tl o i'

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2