k 54s,e laargang. Dinsdag 3 Juli 1900. No. 10281. GOUD EN EER. BUITENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalYoor Schiedam en "Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65, Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau t Boterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummersdie Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Ttleinm advertentiët» opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bjj vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefoon 3Vo. 133. .Algemeen owereleht. SCHIEDAM, 2 Juli 1900. BB OORLOG. De toestand. Naar uit Lorenjo Marquez dato 29 Juni ann de v Times" werd geseind zijn zoowel de Boeren als de Uitlandeis aldaar van mee ning, dat er nog minstens drie tot zes maan den zullen noodig zijn om de Boeren te onder werpen. President Kruger zal klaarblijkelijk nog langen tijd te beschikken hebben over een voldoende troepenmacht om de guerilla in het gebergte voort te zetten. Voor het oogen- blik is er geen sprake van, dat president Kruger zich zal overgeven, al zijn er enkele Boerenleiders, die zich daarvoor verklaard hebben. Daarentegen zouden, volgens de »Westm, Gazette" de militaire attachés bij 't EngePclie leger, die Pretoria hebben verlaten, verklaard hebben dat de oorlog feitelijk geëindigd is, en de onderwerping van de presidenten Steyn en Kruger weldra zal plaats hebben. De »Daily Mail" van haar kant verneemt uit Lorengo Marquez, dat de ammunitie voor de Creusotkanonnen der Boeren opraakt. De Boeren zouden een fabriek oprichten te Bar berton, maar dit plan was niet uitvoerbaar en de ambtenaren van de Creusot-maat schappij zijn thans naar Europa vertrokken. Volgens vroegere berichten daarentegen gaan de Boeren voort oorlogsmateriaal te vervaardigen. Uit lord Roberts' telegram over de gevech ten tusschen 26 en 29 Juni in den Vrijstaat blijkt nog dat, naar generaal Paget hem meldde, deze den 26sten Juni den geheelen dag met de Boeren slaags was bij Lmdiey. Het scheen hem toe, dat de Boeren aanzien lijke versterkingen hadden ontvangen. Op dieu zelfden dag werd een konvooi, voor het garnizoen van Lindley bestemd, aangevallen, maar slaagde er in na een hevig achterhoede-gevecht veilig te Lindley Jaan te komen. De verliezen der Engeischen bedroe gen 10 dooden en 54 gewonden, waaronder 4 officieren. Bij Ficksburg verloren de Engeischen in een schermutseling 2 officieren gedood en 4 man gewond Generaal Methuen meldde nade-, dat bij een Boerenafdeeling in de richting van Lind ley had nagezet, en daarbij 8000 schapen en 500 stuks hoornvee bad buitgemaakt, waarvan de Boeren zich iu den omtrek had den meester gemaakt. Of dit was geschied op hoeven of van een EngeLch konvooi, blykt niet. Volgens de Daily Express" zouden de Boeren in het gevecht met Clements' kolonne, waarin deze generaal Brabant moest te hulp roepen een deel van het Engelsche konvooi genomen "hebben. Te Machadodorp werd dit in een officieel bulletin medegedeeld. De En geischen verloren 2 dooden en 23 gewonden. Volgens de Daily Mail" heeft een ont snapte krijgsgevangene het bericht aange bracht dat generaal De Wet met 7000 man naar Vrede oprukt, en dat president Steyn zich naar Bethlehem heeft begeven. Roman uit Transvaal VAN AUGUST NIEMANN. 52) (Slot.) Een bediende bracht Joaohim een. visite- kaantje, met den naam van don beer Kampf, van wien de heer Arnstern reeds ge sproken hadbuitendien stond do naam der firma erop gedrukt: Soböbor on Dónitz, Copthall house, CopthaM Avenue, "Londen SEJ. C. De heer Kampf liet don graaf om een on derhoud betreffende een gewichtige aangele genheid! verzoeken. „Ga maar," zedde Oltilie. „Maar kom spoe dig terug 1" Joachim ging, maar bleef langer dan vijf minuten weg on krwam toon met den héér Kampf terug; hij keek heel vroolijk en liet dicht bij zich een stoel voor deni nicuwaango konit-n, gast plaatsen. „Vironwbje-lief," zeiio hij, „je moet hooren, wat do heer Kampf te vertellen heeft." Deze deelde nu mede, ,dab zijn firma in Londen brieven uit Go thai had ontvangen, volgens welk» baar werd opgedragen den in houd naar Johannesburg te seinen. „Wij zenden altijd ci jfontelegr am men," zeide da heer Kampf, „zoodat wijl geheelo zinnen met een ©nice! woord kunnen aandlui- den. Daarom beeft men d'e brieven naar Londen gezonden om over te seinen. Da brie ven zijn gisteren te Londen aangekomen." I.ouis Botha schijnt nog steeds weinig oostelijk van Pretoria te zijn, en zijn voor posten schijnen vooitdurend in contact met de Engeischen. Generaal Hunter meldde dat hij ongehin derd is doorgemarcheerd naar de Vaal. Den 28=ten vielen de Boeren Springs aan, het eindstation van het zijlijntje van Johannes- brug in oostelijke richting, maar werden teruggedreven. Een Reulerbericht uit Standerton zegt dat een aantal in den omtrek gevangen genomen Nederlanders naar de kust gebracht en naar Nederland gezonden zullen worden om door hun eigen regeering to worden gestraft voor de schending der neutraliteit. Eenigen die meegedaan hebben aan vernieling van eigen dommen zouden echter gevangen worden ge houden. Intusschen gaan in verschillende landen stemmen op voor het behoud der onafhan kelijkheid der Boeren, Gisteren heeft het Fransche Comité dat daarvoor wil propaganda maken, een voor- loopig bestuur gekozen bestaande uitPauüat, senator, voorzitter; Krantz, afgevaardigde en oud-ministerRambaud, oud-minister, lid van de Academie; Eugène Guérin, senator en oud-ministerErnest Caron, lid van den gemeenteraad van Parijs, ondervoorzitters Fleury-Ravarin, afgevaardigde, secretaris generaal. Het comité zal de Boerendeputatie die Vrijdag te IlJvre wordt verwacht, verwel komen en helpen. Het hoopt ook te bewer ken dat de Interparlementaire Conferentie, die 31 Juli te Parijs bijeenkomt de quaestie van de onafhankelijkheid der Boeren op haar agenda plaatst. Engelsche beschaving. Hoe de Engeischen in den Vrijstaat te keer gaan, blijkt uit de berichten der oor logscorrespondenten. De bekende Winston Churchill seinde den 28sten Juni aldus ïDe Boeren die nog strijden zijn wanhopige lieden die zicli niet meer storen aan het ver branden van hoeven tn onverschillig zijn voor de ellende van hun land, zoo zij slechts aan hun militaire eer en trots voldoen. Misschien zal het verbranden van hoeven nabij den spoorweg Boeren van nog onverbrande hoe ven nopen onze zijde te kiezen. ïNiet alleen te ooi deelen naar wat ik zelf gezien heb, maar ook naarik van velschillen de zijden gehoord heb, zullen wij weldra al onze gijzelaars gedood hebben en zullen er spoedig geen boerderijen meer over zijn om te verbranden, zeker niet bij die deelen van het spoor, die blootgesteld zijn aan de aan vallen der Boeren". Volgens Churchill n-Huit dat branden na tuurlijk alle echte soldaten tegen de borst". Maar Stuart, de correspondent der aristo cratische Morning Post", tapt uit een heel ander vaatje. Hij beschr ijft de plundering van een hoeve in het bijzijn van Engelsche sol daten aldus ïDe inlanders van den omtrek plunderden de hoeve en iemand zette het buis in brand. Ik beken dat ik een zeldzame genoegdoening, een warmen gloed om het hart voelde toen ik den rook vau dat vreugdevuur hemel- En wa-t de heer Kampf nu verder mede deelde, bestend liood'zakelijk hierin; dab gra vin Frederilea Hellen berg een zeer giroob ver mogen had nagelaten en in- haar t-estamenb de graven Joaohim en Dietrich tob erfgena men had benoemd. De goederen en kapita len vertegenwoordigden een waarde van min stens een millioen mark. Dit was de inhoud van een brief van den notaris, maar de heer Kampf vermeld-dó ook den inhoud van een brief van den. heer Ricmedk, waarin het jon ge paar verzocht werd, benig tc koeren, opdat Joachim 'het beheer zijner goederen kon aan vaarden. „Ik heb van de hoeren. Schóber en. Dón i bz do opdracht ontvangen, zoo beslbot de heer Kampf, „baar geld ter uwer beschikking te stellen, mijnheer." Bet blijde nieuws was spoedig allen gas ten bekend'. Joachim en O t til ie zagen elkander aan. Zij drukten elkander de hand. Zij1 waren sprakeloos. Picter Maritz stond op en- bracht oen toast uit in de Engelsdie taal. r „Dames en boeren," zeide hij, „hier aan tafel zijn veroonigd Duitsohers, Engeischen ©n Afrikaanders. Ik hoop niemand te kwet sen, wanneer ik een politieleen toast uit breng. He wil slechts prijken, ik wil' niet be- leedïgen. Wanneer ik Duitschland hoogacht, wil ik Engeland daarom niet vernederen. Ik bezit oud; echt Boerenbloed, mijn vader be hoord© nog tot de trekboeren, die er nu niet meer rijn-, daar allen nu vaste woonplaatsen hebben; ik zelf heb voor Engeland gevoch ten, maar oofe voor de Republiek. Dames en heeren, wij zijin nu op het bruiloftsmaal van waarts zag gaan. Een beest van een opstan deling kreeg zijn veidiende loon. Hij was een middelpunt van ontevredenheid geweest en had den spoorweg helpen opbreken. »Een van de vroegere Jameson-raid ge vangenen schreide bijkans tranen van vreugde toen hij het vuurtje zag. sEr was echter weinig tijd over want een andere boerderij moest geplunderd wor den. Ik legde mijn eieren en hoenders in mijn kar neer en trok naar de volgende hoeve. Ik was te laat en kon het huis niet eens binnen komen. Ik wist echter nog wat haver te stelen en weer had ik het genoegen den rook van een rebellenhuis hemelwaarts te zien stijgen." Dat »beest van een opstandeling" is nog maar een zachte term. Stuait spreekt ook riog van »menschelijk ongedierte" en stelt de wakkere Boeren die voor hun vrijheid en voor hun recht strijden, beneden een Kaffer. In een nummer van sOns Land", dat met de laatste Kaapsche mail is meegekomen worden nog heel wat sterker staaltjes aan gehaald uit de Engelsch-Indische pers. De slndian Planters' Gazette" bv. wil de Boeren buitroeien als ratten die de pest ver spreiden. Hoe meer bloed, hoe beter." En de sStraits Times" zegt ïNu de Boeren zich in hunne schansen op de heuvels verschuilen, zouden eenige dui zenden van onze Indische Ghoorka's van groot nut kunnen zgn, Als de Boeren kennis hebben gemaakt met het pleizierig gevoel dat het mes der Ghoorka's bezorgt, zal dat misschien wat licht brengen in hun binnenste en hun doen beseffen over welke middelen het En gelsche ry k beschiktAls zij in de bergen vluchten, jaag hun dan de Ghoorka's op de hielen. »Als wij eens de Boeren onder de knie hebben, zal de Engelsche pletrol door de Transvaal en den Vrijstaat gaan over het Boerenuitschot, dat er nog is, en hij zal het tot moes maken. Het land zal rood zijn van bloed, opdat het gras er weliger zal op schieten", enz. China. Dó telegram men van gisteren uit Shang hai zullen, niet nalaten, een ontzettenden in druk te maken in heel do beschaafd© wereld. De Duitsche gezant den 18den gedood en do overige gezanten wel ia waar den 26ston nog m loven, maar in een hopelo-oze positie; van de gezantschappen, den 23en nog slechts drie gespaard. Volgens den Chineesclien generaal Yung-lu zouden do Keizerin en hij hun bost hebben gedaan om do gezanten te beschermen, maar den '25steni konden, zij er niets meer aan doen. Men zou dus de gezanten verloren moeten geven. ITct i-s nu reeds een week later, en Po king is, voor zooven* beleend is, niet bereikt. Wel is omtrent de Russische troepenmacht van 4000 man die naar Peking zou trachten door te dringen, niets bekend. M-aax had deze do keizerstad bereikt, dan zou het zeker niet onbekend zijn gebleven. In Mandschoerijo breidt de opstand zich nog voortdurend uit. Regeert die Keizerin nog? Waarschijnlijk een Doiitsch echtpaar. Heb hart van -een ech ten Boer klopt sneller, wanneer liet oen Duitschen naam hoort. Toen -er voor korten tijd een gebeurtenis plaats had, dia het be staan der Zuid-Afcikaanscho Republiek aan heb wankelen moest brengen, ofschoon zij-, zooals wij willen aannemen, het karakter van een particulier© onderneming, volstrekt niet liet karakter van een inval van Engeland had, vonden wij op de geheel© wereld slechts één vriend, dio zijn stom luide liet hooren. Maar liet was een machtige stem, een stem, die weerklonk over de geheel© wereld. Hot was d© stem van den Duit-schen keizer. Wij weten nu, wat hot be toekent, do sympathie van liet machtige Duitsche rijk te bezitten en daar ik nu do eer heb, het bruiloftsfeest van een Duitech paar bij -te wonen, verhef ik mijn glas, om op do gezondheid van Zijne Majesteit den Duitschen Keizer, Wilhelm II, kleinzoon van Har© Majesteit de Koningin van Engeland, te drinken." Het luid© „hoch" weerklonk driemaal en ook d© heer Robertson stemde er mede in. „Denkt u werkelijk, dat het een particu liere zaak was?" vroeg de heer Bergea, het voorhoofd fronsend, aan Pieter Mantz. „Om d©s lieven vredes wille moeten wij doen, alsof wij- dat dachten-," antwoordde deze lachend. „In werkelijkheid! is dr. Jameson slechts een episode geweest in den langdurigen strijd der Republieken tegen Engeland'. Wij gaan een zwaren- strijd tegemoet. Engeland sluit ons in, het wil ons van de zee afsnijden. Het zal het Delagoa-gebied aan de Portugeezen ontnemen. Maar ik hoop, dat wij den Engei schen het spel bederven, kunnen. De Engel- wel. Maar de Keizer? Yung-lu heeft de Cliï- neesclie gouverneurs en onderkoningen aan gemaand geen keizerlijke edicten, na den 16m uitgevaardigd, te gehoorzamen. Men wil daaruit afleiden dat er weer een omwenteling te Peking heoft plaats gehad. Omtrent Li-Hxing-Tschang wordt uit Hongkong aan de „Daily Telegraph" gemeld dat een keizerlijk besluit gelast om te Kan ton te blijven, waar zijn tegenwoordigheid noodig wordt geacht, wegens het gevaar voor opstand. Li heeft reeds 130 Boksers doen ont hoofden. Naar uit Washington aan.' de „Tribune" wordt gemeld, zal do vice-a-dmiraal Kempf warden vervangen door schout-bij-nacht Re- mey. Admiraal Kempf wordt naar Nagasaki gezonden, eigenlijk als -straf -omdat hij niet heeft deelgenomen aan den aanval op de for ten van Ta-ku, waarvoor opheldering zal worden gevraagd, zoodra er gelegenheid is den admiraal voor een raad van onderzoek te- doen verschijnen. Volgens de „Daily Express" vielen van de onizettmgskolonne, die van Ta-ku naar Tien-tsin marcheerde, van de voorhoede 450 Russen ond'er kapitein Fitof en 133 man En gelsche marino-troepen onder majoor Waller den 21 sten m een hinderlaag, vier mijlen oostelijk van Tien-tsin. Van de Russen- sneu velden 32 man -en van de Engeischen 5, ter wijl velen gewond werden. Admiraal Soymour heeft over zijn tocht het volgende rapport geseind aan do admh-a- liteit te Londen. Op 13 Juni moest hij twee aanvallen der Boksers op zijn voorhoede afslaan met zware verliezen van den vijand en zonder verliezen van de ontzettingskolonne. Den 14den vielen de Boksers in grooteu getale den trein aan te Lang-fang, en werden met veel moeite teruggeslagen. Ongeveer honderd Boksers sneuvelden, terwijl van de verbonden troepen vijf Italianen gedood werden. Denzelfden middag vielen de Boksers den Engeischen post aan, die heb station Lu-fa beschermde. Versterkingen verdreven den vijand die weer een honderd' dooden achterliet, terwijl van de Europeanen één matroos gewond, werd. De spoorweg was hier echter zoozeer ver nield, dat verder voortgaan per trein- onmo gelijk was. De admiraal besloot dus 16 Juni naar Yang-tsun terug te gaan en langs dien weg zijn doel bo bereiken. Den 18en vernam hij echter, dat twee te Lang-Yun. achtergela ten treinen waren, aangevallen. Met een ver lies van 4 of 500 d'ooden werd de vijand weer afgeslagen, terwijl de Europeanen C dooden en 48 gewonden hadden, Te Yang-tsun voegden de twee treinen zich 's avonds bij de troepen. Maar toen kon men niet verder. De admiraal had réeds ge brek aan ammunitie en mondvoorraad, voor al ook aan water, en werd zeer in zijn bewe gingen belemmerd door gewonden.' Hij be sloot dus op Tien-tsin -terug te -trekken, waar mee hij in geen zes da-gen verbinding had ge had. Den 10en werden de gewonden op een ri vierboot geplaatst, terwijl de kolonne langs de rivier voorttrok. In alle dorpen werd een hardnekkige tegenstand geboden; de Chi- sclien vergissen zich, wanneer zij meenen met twintig duizend man volgens berekening van Lord Wolseley de Republiek te kun nen bezetten, en het zou wel- eens zoo kun nen uitioopen, dat de Engeischen hun heer schappij over Afrika an den strijd verloren." Nu stond de heer Berger weder op. „De omstandigheden zijn veranderd," zei- de hij. „Het jonge paar heeft bericht ont vangen, dat een groote erfenis hun ten deel is gevallen. Rijlkdom is heerlijk voor goedo mensohen, die verstandig genoeg zijn, met treld to kunnen omgaan. Dus kunnen wij het jonge paar met de erfenis geluk wensehen. Wij evenwel, dio hier achterblijven, wan neer onze lieve jonge vrienden weder do reis naar het vaderland aanvaarden, wij zijn be droefd omdat wij hen moeten verliezen. Met het oude vaderland kan het nieuwe niet ver geleken worden. Daar in Duits-chland wach ten hen dierbare familieleden, een geziene, voorname werkkring moot door don rijken jongen -man van ouden adel werden vervuld'. Wait kam Afrika daarvoor aanbieden Laat ons dus het lieve jonge paar vaarwel zeggen, terwijjl wij hen verzoeken, Afrika- niet te ver geten, waar beiden elkander hebben gevon den en daarom roep ik uit: Leve Afrika'" -De glazen klonken. Nu nam Joachim het woord. „Lieve vrienden," sprak hij, ik dank u all ien van harte- voor zooveel liefde en goed heid. Als vreemdeling ben ik hier gekbmen, nu zie ik mij omringd dbor oen schaar dier bare vrienden. Ik heb Afrika lief, dat mij een vrouw en zulke vrienden gegeven- heeft. U, vriend -Berger, spreekt vam heb afscheid en het vaderland. Onze familie verlangt naar neezen, uit een stelling verjaagd, trokken, op een tweede terug. Den 23en bereikte de ko lonne na een nachtelijken marsen een arse naal, acht mijl van Tien-tsin gelegen, waar de Chincezen eerst deden alsof zij de vreem delingen vriendelijk ontvingen, doch. eens klaps het vuur op hen richtten. De kolonne trachtte de Chineesöhe stelling om te trék ken. Intusschen brachten dé Duitschers twee kanonnen tot zwijgen en bestormden -de ver sterkingen, waarop het arsenaal bezet werd. Met de voorraden die daar gevonden werdén, handhaafde de kolonne zich tegenover de hardnekkige pogingen -der Chmoezen om het arsenaal te hernemen. De voorraden waren ontzaglijk groot; men vond er de meest moderne .kanonnen en an dere krijgswapenen. Ook was er een massa! rijst. Daar Seymour echter een groot aantal gewonden had, vroeg hij hulp uit Tien-tsin, die den 25sten kwam. Na heb arsenaal ver brand te hébben, trok men daarop naar Tien tsin, waar men den 26en aankwam met ver lies van 62 man gesneuveld en 228 gewond. Gemengde 9fededecltngen. Onder ongewone belangstelling is Jules Bara's lijk Zaterdag te Brussel naar heb sta tion geleid om overgebracht te worden naar Doornik. In het gemeentehuis van St. Jesse ten Nooda werdi namens de regeernig ge sproken door dén minister van justitie; de minister-president on de ministers van bui- tenlandsehe zaken en oorlog waren; mede te gen vvoordig, terwijl de Koning een. adjudant en een ordonnans had gezonden. Woensdag verlaat de Khedive Engeland weer. Hij heeft het grootkruis der Victöria- orde gekregen. Ferdinand van Bulgarije is Zaterdag te Parijs aangekomen. De kroonprins van Zweden vertoeft er in cognito. Volgens de nSoleil" heeft de prins van Orleans de familie van generaal De Villebois- Mareuil aangeboden diens lijk in de Vrijstaat te gaan halen. Beweerd wordt dat de »Aurore" zal ver dwijnen en plaats maken voor een blad met hetzelfde program, maar minder heftig tegen het leger. Zaterdag, op zijn 100-jarigen sterfdag is te Clermont-Ferrant een standbeeld onthuld voor den revolutie-generaal Dessaix. Mcntjarref, de vermaarde svoorrijder" van het Elysée, gaat heen. Op de Tentoonstelling te Parjjs is, ver moedelijk door Spaansche anarchisten, een poging gedaan om het standbeeld van Canoy vas y Castillo door brand te vernielen. Gisteren is het huwelijk van aartshertog Frans Ferdinand en gravin Chotek voltrokken. De Wereldpostunie bestaat 25 jaar. 1 Juli 1875 kwam zij tot stand. Von Stephan komt de verdienste in de eerste plaats toe. ouzo terugkomst en wij hebben Duitschland, het oude vaderland lief en ons hart trekt er ons heen. Bovendien, wij hébben een tele- gram van mijn neef Dietrich hooren voorle zen, waarin 'hiji van dé moeilijkheden; van den oorlog spreekt. Afrika is geen rustig- we relddeel. Moeite en strijd biedt het ons. Toch blijft mijU neef bij de Duitsdkö troepen en hij weet, waarom hij dab doet. Hij ge voelt, dat hij- de Duitsche belangen1 in' Afri ka moet verdedigen en dat een jonge man- lner meer voor liet vaderland kan doen, dan. in het vaderland zelf, waar hij in de menigte verloren gaat. Ik kan niet anders handelen dan mijn neef Dietrich. Yoor veel, hetgeen mij vroeger onbekend was, zijn mij' hier de oogen open gegaan. Ik heb ingezien, wat Afrika voor Duitschland' betookent, en wan neer ik dat nog niet ingezien had, zou het telegram van Zijne Majesteit aan den Pre sident dér Republiek mij de opgen geopend' hebben. Ik geloof, dat mijn lieve vrouw ook -mijn inzicht deelt. IVij willen niet naar- Europa terugkeeren, wij willen in heb nieu we vaderland bij de vrienden blijven, die wij in den moeilijken tijd hebben verworven en ik hoop een waardig medelid dor Duitsche kolonio te worden, dat wil zeggen, oen man, dio in Afrika Duitscher blijft, en voor het Duitsche recht opkomt. Eu in deze beteebe- nis roep ik uit: Leve Afrika!" Otbilie stond op. „Ja," riep zij uit, „leve Afrika!" Met vroolijke uitroepen omringde héb ge zelschap heb gelukkige paar en klonkc-n- all ien op het nieuwe vaderland. Einde.

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1