Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BINNENLAND. ijit de Staatscourant. STADSNIEUWS. YL AARDINGEN. ~^~MAlsSÏMsr™=~ Kunst en Wctensehap. Rechtzaken. Kerk en School. Staten-Generaaï. <5emeag«Ie Sfedcdecllngrn. Do Khedive heeft gisteren Engeland weer verlaten. Gisteren, is te Parijs het standbeeld van Lafayette onthuld. President Loubet en de meeste ministers waren tegenwoordig. Do AmeriJtaansche gezant hield een, rede namens de gevers, de scholen in. de Vereenïgde Sta ten. Loubet antwoordde. Aartsbisschop De land sprak voor de Amerikaansche regeenng. Onder voorzitterschap van Léo® D"urg£jois is te Parijs? een Franscji-Aanerikaansclie v»t- eeniging gevormd, die vriendschap en toena dering tusschen do beide republieken zal bo vorderen. De echtgenoote van den burgemeester van Praag en andeie dames aldaar hebben een telegram aan gravin Chotek gezonden, waarin zij haar, namens duizendeD Czecbische vrou wen, welkom heeten te Konopisiht, - haar, de dochter van een oud Boheem^ch geslacht, welks naam onvei breekbaar is verbonden met den roem en de eer van hel Koninkrijk Bohemen. Zij bidden haar om, aan de zijde van haar doorluehtigen gemaal, bescherm vrouw, voorspraak en steun te zijn van het Boheemscbe vaderland en de natie haar toe- wenschend, dat zij onder Gods genade het hoogste geluk moge vinden te midden van de haar liefhebbende Czecbische baiten. De gemeenteraad van een voorstad van Praag had op alle openbare plaat«en bordjes laten aanbrengen met bet opschrift ïHier wordt geen Duiisch gesproken". Na vergeefsche pogingen van het districtshoofd werd vanwege de politie den burgemeester, onder bedreiging van strafvervolging, gelast de borden te laten wegnemen. Na het advies door den Russisehen senaat uitgebracht over het een jaar te voren inge diende wetsontwerp, waarbij de verbanning naar Siberië werd afgeschaft, is het Dinsdag door den Czaar geteekend. In het offiicieele blad is de ukase en de geheele desbetref fende wet opgenomen. Maandag zijn van uit Standerton. een aan tal Hollanders, ambtenaren van de Ned. Z.-A. Spoorweg-Mij., naar Europa gezonden. Er waren volgens de „Central News'' onge veer 100 mannen. Een een eigenaardlgen in druk moet heb gemaakt hebben, toen rij daar in het gelid, verscheidene met de 'kinderen op schouders, naar het station marcheerden, begeleid door EngaLsche soldaten de bajonet op. Langs den geheelen weg weerklonken de Hoilandsche on Transvaal scha volksliederen, en van tijd! tot tijd! werden hoezee's aangehe ven. De vrouwen en oudere kinderen, eveneens een honderdtal, volgden ook te voet, doch zonder militair begeleide. Een vracht wagen met de bagage reed achter hen aan. Bij' nun aankomst aan het station mochten de vrou wen en. kinderen zich bijl de mannen voegen, totdat de trein, die nit gewone passagiers- wagens bestond, voorkwam. Sommigen na- mon zeer innig afscheid van hun betrekkingen, die rij te Standerton achterlieten. De meeste mannen droegen rozetten met de Transvaalscha kleuren. Allen schenen zeer opgewekt te rijn. In lederen waggon namen twee soldaten met geveld bajonet bij de man nelijke passagiers plaats, de dames mochten zonder zulk geleide reizen. Toen de trein wegreed, hieven de Hollan ders opnieuw hun volkslied aan dat met dia- verend gejuich begroet werd. Een van de mannen riepBinnen drie maanden rijn we weer in. Transvaal terug. Uit Apeldoorn meldt men aan het sN. v. d. D." dat, volgens een aldaar ontvangen particulier telegram, het personeel der Zuid- Afrikaansche Spoorwegmaatschappij gisteren van East-London per stoomschip Arundel Castle is vertrokken, als passagierS voor rekening van het Britsche Gouvernement. Ook op andere plaatsen is een bericht van gelijken aard ontvangen. Nu de Boeren-deputatie in Frankrijk ver wacht wordt, komen van daar aanvrager, om het bekende onderhoud van den Vrou wenbond ter ontwapening, In het geheel zijn er nu van het Engelsche origineel in de Fransche, Duit«che en Russische vertalingen 35 a 40 duizend in omloop. Mevr. Waszklewics ontvirg een schreven van het Boerengezantschap uit New-York, waarin voldoening wordt uitge-y roken over het vrouwen-petitionement en het voorge nomen beroep op de Amerikaansche vrouwen. Hot ïtobterdamsehe Mannen-Comité van het Roode Kruis heeft gisteren met machti ging van. de Engelsche regeering, verzonden aan de krijgsgevangenen op St. Helena, een. kist met 170'boekwerken, meestal van Ne- di-rlandsehe schrijvers, voor een ruim deel door belan gstell en den bijeengebracht. Hofbericht. Vrijdag 13 Juli a-s. zal H, M. de Koningin- Moeder eene matinée geven op het Koninklijk JPaleis te Soestdijk. Revne der visscherijvloot. Ook H. M. de Koningin-Moeder heeft thans aan de burgemeesters der gemeenten Wieringen en Edam kennis gegeven, dat zy voornemens is de revue van visschersvaar- tuigen by Pampus op 3 Augustus brj te wonen. Naar aan het »Hbl." wordt gemeld is het te verwachten, dat wel 10C0 vaartuigen de revue der botters op Pampus zullen bijwonen. 3 Augustus a.s. zal een merkwaardige dag zijn voor de kloeke visschers van ons vrien delijk Zuidermeer, als H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder hun bedryf komen gadeslaan. Ongevallenwet. In eene op Maandagavond 16 dezer te 's-Gravenhage te houden groote openbare arbsidersvergadering zal eene bespreking ten gunste eener ongevallenwet worden gehouden. Het landelijk comité ten gunste van een Ongevallenwet dat na de verwerping van het ontwerp door de Eerste Kamer in. stand ie gebleven, had nl. een circulaire gericht tot do vakverenigingen en andere arbeidersor- ganisatiën in den lande- om op to wekken tot een vernieuwde plaatselijke agitatie. Dien tengevolge werd te 's-Gravenhage een verga dering gehouden, ui toeschreven door het O O 7 O Haagsche vakcomité, waarin een 18-tal vak- en andere vereenigingen door bestuursleden vertegenwoordigd waren, en waarin na con st,: teer ing van het feit dat het nieuw inge diende ontwerp minder geeft dan het vorige, besloten „era vol. bovengenoemd besluit. Een tweetal sprekers, nader door het landelijk comité aan te wijzen uit een groslijist, zullen het onderwerp behandelen. Een weorikdag werd verkieslijker geoordeeld dan een' Zon dag, met het oog op de bezwaren van Cliris- teiijke work: ieden-vereenigingen om op Zon dag te vergaderen. Evenredige vertegenwoordiging. In d'e zoo juist verschonen vierde aflevering van het tijdschrift voor „Evenredige verte genwoordiging" geeft de secretaris der veree- niging, de heer C. E. van Koetsveld, een ont- werp-kioswet voor Nederland, waarbij' hot stolsel van evenredige vertegenwoordigingin do bestaande kieswet wordt toegepast. Weczen verpleging. Do „Maatschappij van Weldadigheid!" in de cerate plaats haar zorgen wijdend aan verarmde maar tot arbeid bakwaxno gezin nen, welke daar een bescheiden bestaan en voor hun kinderen een uitstekende opleiding vinden heeft zich bovendien, vooral in do laat?to jaren, het lot der weezen aangetrok ken, die, als bestedelingen in voornoemde ge~ rinnon opgenomen, onder toezicht van het bestuur een opvoeding verkrijgen, waardoor rij in staat worden gesteld later hun brood to verdienen. Deze pogingen zijn 'tot dusverre zeer naar wensoh geslaagd. In een circulaire vestigt do directeur der Maatschappij, de heer Job van den Havo, hierop bijzonder de aandacht. Hij zegt daar in Inderdaad mag weezenverpleging in do Maatschappij van Weldadigheid krachtig w-orden aanbevolen met het oog op do gezond heid. Voor vele kinderen is hot landleven, met het oog op hun gezondheid, verre verkieslijk boven liet leven in steden en groote gestich ten. Bij de kinderen, die in de boschrij^e zandstroken van de Maatschappij van Wel dadigheid worden verpleegd, riet men spoe dig de gunstige uitwerking van hot verblijf in een gezonde streek. 't Ware to wenschen dat duizenden arme kinder>n uit do steden dien zegen xnoebten ondervinden. 2o. Het familieleven. Gestichten bestaan hier niet on worden ook niot begeerd. Do pleegouders vervangen zoo goed mogelijk eigen vader on moeder, de kleinen zijn er als kinderen in huis en worden mot dé eigen! kinderen gehjoel op d'ezelfdo wijze opgevoed. Deze opvoeding is uit den aard der zaak een voudig, maar daarbij ordelijk. Uithuizigheid bestaat hier niet, het slenteren kng3 de straat is hier vreemd, kortom, er komen hier geen onregelmatigheden voor die uit ledigheid ontstaan en dio op de vorming va.n het kind zulko verderfelijke invloeden kunnen oefenen. Hier is regelmatige arbeid in on buitenshuis, waaraan de kinderen vroeg worden gewend on dio voor hen dé besta voorbereiding is voor een later gelukkig leven. 3o. Hot onderwijs. Er bestaan 5 lagero scholen, waar op uitmuntende wijze lager en voor zoover noodig, ook voortgezet onderwijs wordt gegeven. Daarbij sluiten rich aan tee- ken- en nuttige handwerkschokn, oploiding voor onderwijzers en onderwijzeressen, apo thekersbedienden, commiezen, spoorweg-, post- en telegraafambtenaren; voor hot le ger; voor de zeevaart; Voor letterzetters en boekhandelsbedienden. Verder drie middel bare scholen voor landbouw-, tuinbouw- on bofechbouw-vakondorwijstexwijjl bovendien allerlei ha ndwork of ambacht kan warden ge loerd in de fabrieken en werkplaatsen door de Maatschappij opzettelijk daartoe ingericht, en dio dus ook als leer- of vakscholen kunnen worden beschouwd'. Alle kinderen in do Maatschappij zijn van hun 6e tob hun 12o jaar schoolplichtig en moeten daarna twee jaren van het heriialings- ondorwijs gebruik maken. Do meisjes ont vangen bovendien van haar 12e tot haar 16o jaar onderwijs in nuttige handwerken. Ten slotte rij nog gezegd, dat de Maatr schappij er zeer ernstig work van maakt om aan al haar verpleegden een hun passende betrekking te bezorgen, wat haar in d'e mees te gevallen niet moeilijk valt, omdat er ga- rogeld meer vraag dan aanbod js. 4o. Godsdienstige belangen. Het toezicht op de godsdienstige belangen der verpleegden wordt goed behartigd'. Er rijn twee protes- tantsche kerken en een room sch-kalhol i eke kerk. De protestantsehe leeraren zorgenvoor de belangen dar protestantsche verpleegden en de ït.-K. geestelijke voor dis der roomsch- katholieke. 5o. De kosten'. Deze rijn ibij de maatschap pij van weldadigheid zeer matig. Zij bedragen behoudens uitzonderingen, f 104 per ver pleegde per jaar. Hiervoor wordt in alle be hoeften voorzien, behalve bovenkleed ing, dia voor rekening dar uitbesteders blijft. Da commissarissen der Maatschappij van Weldadigheid, de heeren C. W. graat van Limburg Sbirum, voorz., mr. A. van Naa- men van Eemnes, mr. .W- van Weideren baron Rangers, mr. W. H de Beaufort on. mr. F. J. M. A. Bookers, seen, verKLarm rich go- heel met den inbond dezer circulaire te kun nen vereenigen. Reuter semt uit Stockholm De Koning heeft den secretaris der legatie van Zweden en Noorwegen te Parys, graaf Wrangel, benoemd tot gezant te Brussel en te 's-Gravenhage. De Minister van Marine begaf zich heden met zijn adjudant naar Amsterdam o.a. ter bezichtiging op 's Rijkswerf van de in Londen aangebouwde vischtorpedo-boot de Hydra. Ook de Minister van Koloniën vertrok heden naar Amsterdam. De leden der Prov. Staten van Zuid-Hol land zullen Zaterdag 14 dezer in de gelegen heid worden gesteld een boottochtje te maken op de Gouwe, en zulks in verband met de voorstellen betreffende het reglement van politie op dat vaarwater. Bij Kon. besluit rijn benoemd, tot on'tv. der dir. bel. en acc. te Elburg c. a. J. L. Zuur, on tv. derzelfde middelen t-e Leek c. a.tot ontv. der d'ir. bel. en acc. 'te Drachten c. a. E. Hemmes, ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. te Workimi c. a,tot ontv. der dir. bel. en acc. to Gorredijk c. a. F Fokma, ontv. dei-zelfde middelen te Seksbierum c. a. tot ontv. der dir. bel. en acc. te Lit c. a. J. F. J. Martens, ontvanger derzelfde middelen te Hasselt c. a.tot ontv. dor dir. bel. en acc. to Maastricht, buitengcan., A. H. de Jon- cheere, ontv. der dir. bel., invoerr. -en acc. te Kerk rade, station. Bij Kon. besluit is benoemd bij het wapen der inf. bij het 6e reg. tot kapt. de Je luit. J. P. C. Hardie, van het 2e reg. Bij Kon. besluit is de kapt. J. F. P. Bek kers, van het 5e reg. inf., met 16 Jua opzijn aanvrage op pensioen gesteld en d'it bepaald op f 1679 'a jaars. De kermis. What is in a name? »Snbijnsche Maag denroof" of nAmbulante tooneeldirecteur", wat doet het er toe hoe de titel luidt, als de inhoud maar beantwoordt aan zijn doel en de gestelde verwachtingen. En dat deed het stuk waarmede de Tivo- fiërs gisteravond de kermisvoorstellingen openden, zeker. Er is hartelijk gelachen in de Officieren-Vereenigingmen was het er over eens dat het »'n echt kermisstuk was." 't Is een blijspel zooah alle uit de fabriek van Sehönllian, een collectie nonsens, handig in elkaar gegooid, met een intrige die niet meer te ontwarren schijnt, waaruit de schrijver zich in het vierde bedrijf wel wat abrupt redt. Een in zich zelf onbeteekenende vier- akter, met hier en daar aardige zeiten, maar die vooral gedragen moet worden door vlot en luchtig spel. Daar was geen klagen over, al was mej, Carelsen als Roza, de dienstbode, wel wat zwaar-op de-hand, en mevr. MullerRoelof- sen soms wat geaffecteerd. Maar een onverbeterlijke aSchmierendirec- tor" was Frits Bouwmeestervan hem viel volop te genieten. Een type en een opgewekt, tintelend spel. Ook professor Goiwitz (dat sprofessor" voor een docent aan een gym nasium is een echt tooneel-germanisme even als alieve mevrouw") werd door den heer Hol kers, met een mooien eerwaard igen kop, goed uitgebeeld. De Xantippe-figuur van mevr. Golnitz was bij mej. Van Berkel in goede handen. Ook mej. Wertwyn en de heeren Morriën en Muller dienen met lot genoemd. Van avond ïDe lotgevallen van juffrouw Triibie"morgenavond Heunequin's j'n Ouwe Don Juan" en »Verzoend" van Nadaud. De kermis heeft gisteren avond weder een teut zien openen. Het Cagliostro-theater van Alber 8c Basch op het Doeleplein gaf zijn eerste voorstelling en wij mogen gerust verklaren dat die in allen deele succes heeft gehad. Allereerst vermelden wij dat alle zitplaatsen van voor tot achter op alle rangen waren be zet wat natuurlijk een gezelügen indruk maak te. En dan voldeed het programma op uit stekende wijze aan de verwachtingen van het publiek. Professor Okito, de Japansehe goochelaar deed de toeschouwers in stomme verbazing geraken door de wondervolle vaardigheid waarmede hij voorwerpen deed verdwijnen of ledige pipieren vullen. De gebroeders Daltoos toonden zich uit stekende gymnasten met ijzersterke en won derlijk geoefende spieren. Zy vormden een waardig nummer in het goed uitgevoerde programma. Dan volgden Anny en Thiew, muzikale clowns; zij een lieve verschijning, hij een schrikwekkende leelykerd, die bovendien afschuwelijke gezichten wist te trekken, Vnnrt- durend wist hy het publiek door zyn dwaze streken in lachen te doen uitbarsten. Wat hun muzikale werkzaamheden betrof deze waren werkelijk zeer frappant. Een serie wereldtableaus werd daarna door een prachtig werkende tooverlantaarn ver toond, waarbij een brandende kerk, een bran dend schip een vuurspuwende bergen hier van ziet men den brand uitbreken en voort woekeren en de dikke rookwolken opstijgen naar den hemel, alles kleurende met den hellen gloed dier vuurzee. Deze serie wordt besloten met de portretten van H.H. M.M. de Koninginnen Wilhelmina en Emma en van wylen Koning Willem III, waarbjj de Koninginnen levendig door het publiek werden toegejuicht. Dan volgden de gebroeders Noriae, die het publiek deden zien wat of kracht, ge paard aan lenigheid en vlugheid kunnen verrichten. Tot slot kwam het hoofdnummer van het programmade pantomime Asschepoester. Dit alom bekend sprookje werd, verdeeld in drie actes en alle keurig gemonteerd, met zeer veel effect ten tooneele gebracht. De eerste acte stelt Asschepoester voor in haar treurige positie van isloofje" en hoe zij voor het bal aan het hof door haar tante, die men eerst als oude vrouw en dan als schoone fee ziet, wordt gekleed. De tweede acte geeft het ba! aan het hof waar ook Asehepoester verschijnt en door haar lieve verschijning het hart van den prins wint. De derde acte is het passen van het muiltje ten huize van Asschepoester, waar de zusters tevprgeefs probeeren hun voet te wringen in dit kleine omhulsel. Asschepoester toont het tweede muiltje, verschijnt weder in het baltoilet, wordt door den prins herkend met wien zij trouwt, ter wijl de pantomime besloten wordt door, een prachtvolle apotheose in gekleurd licht. Een bezoek aan de tent van Alber Basch zal zeer zeker geen teleurstelling baren. De alhier bestaande afdeeling van het Nederl, Jongelingsverbond hield in haar vergaderlokaal aan de Hoogstraat gisteravond een barer anti-kermis-byeenkomsten onder leiding van een oud-lid der afdeeling. Na de gebruikelijke opening sprak de lei der over Jacobus 1, meer in 't bijzonder over het 19e vers, met toepassing op deze week. Verschillende voordrachten in dicht en ondicht werkten niet weiuig mee om, by eenige ververschingen, de stemming zoo aangenaam mogelijk te doen zijn hy de talrijk aan wezigen. Wij verr emen, dat genoemde afdeeling a.s. Vrijdag en Zaterdag dergelijke protest-mee tings zal houden, doch dit jaar niet in het publiek zal optreden. Ter gelegenheid van den verjaardag van de prinses Von Wied wappert heden de vlag uit den torenspits en van de openbare ge bouwen. Het Comité dat zich gevormd heeft om op het graf van wijlen den heer S. A. Ver- nède een monument te doen plaatsen, zal, naar wij vernemen, dat monument aan de fami'ie van den overledene overdragen, op Maandag 9 Juli a.s., des nam. te 4'A «ren op de algemeene begraafplaats alhier. Hedennacht te ongeveer 1 uur kwam aan het Havenhoofd alhier een stoombootje aan, waai in zich een twintigtal stakende boot werkers uit Rotterdam bevonden. Het doel van dit bezoek bleek te zyn 0111 te trachten de werklieden, die hier bezig waren aan het lossen van een paar schepen, tot staken over te halen. De Schiedammers bleken daartoe echter niet geneigd zoodat de Rotterdammers on verrichter zake moesten huiswaarts keeren. Zij beloofden echter dat zij zouden terug keeren. Bij de te Willemsoord doer de directie der marine gehooide® aanbesteding van de leve ring van goederen en materialen waren laag ste inschrijvers voor: perceel 5, Rigasche masten, de firma H. J. Plant Co., alhier, voor f 400perc. 8. vuren dalen, Nico Vin ken Co., Helder, en H. J. Plant en Co., alhier, beiden voor f 770. De schipper A. Pronk, wonende in de Zalm- straat alhier en werkzaam bij de firma van der Eist Co., wasgisterenmiddag te Nieu wer- sluis bezig mef het lossen van een scheepje hout, waarbij hij geholpen werd door een jongen. Een der laatste vrachten was een balk, die echter te zwaar voor hunne krachten bleek te zijn en Pronk zakte onder den last ineen. Onmiddellyk schoten verschillende personen toe en werd de man op de postboot naar Vlaardingen gebracht van waar hij per boot naar Schiedam werd getransporteerd. Een rijtuig bracht hem naar huis waar genees kundige hulp werd ingeroepen. Naar wij vernemen is de toestand van den 79-jarigen H, J. Bakker nog steeds dezelfde nog altyd is de oude niaVi buiten kennis. 'Het lichten van de S u z a n n a, die in den nacht van 26 op 27 Juni aangevaren en aan den grond gezet moest worden, gaat niet gemakkelijk; 45 haringnetten zyn er gisteren uitgehaald. 'Gisteravond had in de Oosterstraat bij den spekslager A. in 't Veld een begin van brand plaats die ontstaan was in de rookerij. Spoedig was een spuit aanwezigmen slaagde er echter in den brand met emmers water te blusscben. De heer A. van Linden van den Heuvel] is geslaagd by het examen C art. 61 (Civiel- Ingenieui) aan de Polytechnische School te Delft. 'Naar wij vernemen zal de heer L. M. Muns gedurende een jaar als gast spelen in den Grooten Schouwburg te Rotterdam onder directie van den heer Van Eijsden, 'By de op gisteren gehouden stemming (er verkiezing van een lid van den Gemeen teraad werden uitgebracht 479 stemmen. Hiervan zyn van onwaarde verklaard 12 stemmen, zoodat de volstrekte meerderheid 234 was. De gestelde candidaten verkregen het vol gende aantal stemmen: J. van der Lee279, J, de Bruyn 188, zoodat is gekozen de heer J. van der Lee, (anti-rev.) Het aantal kiezers voor den Gemeenteraad is 902. 'Gisteren werd alhier bij bekkenslag bekend gemaakt, dat werklieden zich tegen een week geld van f 16.konden aanmelden bij de firma W. H. Muller &«Co. te Rotterdam. Onze sjouwerlui hebben geen ooren naar dit aanbod uit overweging, dat het loon na aftrek van reiskosten, meerdere slijtage aan schoenen, enz. te gering is. Wel willen zij arbeiden wanneer de booten naar Maassluis komen om te-lossen. Naar men verneemt wordt heden alhier een boot verwacht met een restant graan van 200.OC0 KG. Maandag werd door ds. v. d. Valk uit Lerwick gemeld aan den reeder den heer N. M, Dirkzwager alhier dat de matroos De Baat, van den logger Biervliet, schipper H. de Koe, is overboord geslagen en ver dronken. Nadere gegevens omtrent omstandig heden, waaronder dit gebeurde ontbreken alsog. Neder landsche Journalistenkring. De algemeene jaarvergadering van den Nedeilandsclien Journalistenkring zal gehou den worden op Zondag, 15 Juli a,s. des na middags één uur in het Brongebouw te Haarlem. De uitgave van »De Week" is wegens onvoldoende belangstelling gestaakt. Dat was te denken. Ibsen moet te Kopenhagen ziek rijto ge worden, vrij ernstig zelfs. iloord te Koewacht. Door mr. J. J. Heijse te Middelbrug, als raadsman en verdediger van Misseghers, is namens dezen "nooger beroep aangeteekend togen het vonnis waarbjj hij tot 15 jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld. Ook de officier teekende appél aan tegen bedoeld vonnis, ook wat betreft vrijspraak van het andere ten laste gelegde. Xed, Herv. Kerk. Beroepen: Te Kolium, H. W. ter Haar Dz., te Franekerte Biggekerke, A. M. den Oudsten, cand. te Streefkerk te Oud-Alblas, A. Buiskool, te Dordrecht; te Olst, W. van Deursen, te Urmond. Bedankt: Voor Hijlaard, door F. J. Folpmers, cand. te Groningen; voor Ostende (Belg. Zendingskeik), door A. M. Knotnerus, te Zaamslagvoor Morra en Lioessens, door J. Brink Pz., te Dokkum voor Helenaveen, door M. J. Coops, cand. te Hekendorp. Geref. Kerken. Beroepen: Te Vrijhoeven Kapel, Meyer, te Borger; te Ambt-Voüerihove, J. Bosch Jz., cand. te Zwolle. Bedankt: Voor Winsum, door P. Bo=, te Ten Buer; voor Oudega, door P. Ztjimans, te Hengeloovoor Langesiag, door R. K, M. Hummelen, candidaat. Doopsgezinde gemeenten. Het proponeuts-examen 2e gedeelte weid aan het Doopsgezind Seminarium met gunsti ger! uitslag afgelegd door de heeren K. Bak ker, A. M. Cramer, T. J. van der Ploeg, B. II. Rudolph:, J. D. de Stoppelaar, T. II. van Veen en K. Vos. R. K. Kerk. Naar men aan de ïO. H. Ct." uit Middel burg seint ligt de bisschop van Haarlem le Goes ziek. Hooger Onderwijs. Voor het practisch apothekers-examen zyn te Utrecht geslaagd de heer 11. A. Rijpma, geb. te Midium; mejuffr. J. J. W. Schillhuis, geb. te Leeuwarden; de heer J. T. J. M. Tim- mers, geb. te Sitlard. Dr. Deseitine, benoemd schoolopziener in het district Eindhoven, heeft met ingang van 1 September eervol ontslag aangevraagd als conrector aan het gymnasium te Nijmegen! EERSTE KAMER. Zitting van Donderdag 5 Juli. De MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN deelde in aansluiting van zyne mede- deelingen van Dinsdagavond j.l. omtrent den toestand in China mede, dat hy gisterenavond van onzen consul te Shang-hai een nader telegram heeft ontvangen, meldeude dat het gebouw der Nederlandsche legatie te Peking is vernield en de toestand in het Noorden ernstiger is. Voorts deelde de Minister mede dat blijkens een der laatste telegrammen var. minister Kuobel het archief van ons ge zantschap veiligheidshalve door hem naar het gebouw vao de Russische legatie was over- pel racht, zoodat vermoeden bestaat dat archief en papieren vooralsnog gered zyn. Tot leden van de Commissie van voorbe reiding voor de wetten betreffende ouderlijke macht, voogdy enz. werden benoemd de heeren Melvil van Lijnden, Van Lier, Van Weideren Rengers, Kist en Sassen. Daarna kwam in behandeling de Leer plichtwet, die bestreden werd door den heer VAN DER BIESEN, als een onnoodige, hatelijke, anti-nationale wet, die bovendien z. i. in strijd met de Grondwettelyke vry- heid is. De heer SASSEN achtte de wet onaannemelijk. Door de vrijstellingen in art. 10, zou z. i. het absoluut schoolverzuim niet tegengegaan, maar veeleer in de hand ge werkt worden. Door belooningen en het maken dat do school aanpast aan de behoefte van het volk moet het schoolverzuim bestreden worden. De nadeelen van deze wet zyn z. i. vermeer dering van het absoluut onderwijs; enorme druk op de behoeftigen en de groote kosten. Als voordeel staat hier tegenover dat deze door deze wet op de schoolbanken lichaampjes krygt, waarvan de geest reeds uitgewerkt heeft bij het arbeiden op het veld enz. Evenals deze twee sprekers kwam ook de heer GODIN DE BEAUFORT op tegen de houding der Regeering tegenover de aan neming dezer wet in de Tweede Kamer. Hy meende dat deze wet geenszins uitdrukt het gevoelen van de meerderheid. Want waar de heer Schimmelpennincfe, die by de eindstemming afwezig was, voor komt onder de tegenstemmers tegen art I, dus onder de principieele tegen standers van het beginsel der

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2