TJit één wieg. 54'" Jaargang. Dinsdag 10 Juli 1900. No. 10287. BUITEKLAM). 6) - SCHIEDAMSCHE COURANT. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoer Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan 'iet bureau bezorgd zijn. Bureau Boterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummersdie Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Hleine advertentiën opgenomen tot den prjjs van 40 cents per advertentie, bg vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon !Vo. 133. ligemeen overzicht. SCHIEDAM, 9 Juli 1000. Zuid-Afrlha. Bij voortduring blijven de berichten, uit Zuid-Afrika traag vloeden. Er zijn nu weer een drietal telegrammen die ons evenwel niet veel zeggen, over den toestand. Intusschen zien. wij er uit dat de Boeren' ook in (het Westen van Transvaal nog lang niet verdwenen, zijn. Mahon is slaags geweest met 3000 Boeren en Lemmer sohij|nb zicli in do buurt van Rustenburg op te .houden. De veelgeroemde pacificatie waarmee Baden-Po- well bezig is geweest, blijkt dus niet veel te beteekemem te bebben. In den Vrijstaat blijven de Boeren actief. De Engelschen zijn. nog altijdi bezig met De Wet te omsingelen. Deze bevindt zich nu met president Steyn en 3000 man te Fourieeburg, een zeer bergachtige streek, waar de Bnged- sehen hen zeker niet te pakken, zullen krij gen. En Bulier is te PretoriaWel een half jaar later dan, men van hem had, verwacht. Maar hij is dan nu toch. de Transvaalsch» hoofdstad! binnengetrokken. Veen enthousiasme zal er wel niet zijln geweest. Belangrijk voor ons Nederlanders is het bericht over de leden der Hollandscho am bulance. Daarover zal wel spoedig nader be richt komen. De Zuid-Afrlkannschc Mali. TraasvaalscKe telegrammen. Een stadgenoot staat ons ter opname af de volgende officieel» oorlogstelegrammeni, die in het begin van Juni te Komatipoorb werden ontvangen. De Zuid-Afrikaonsch© mail bracht ze (heden (hier aan. 3 Juni. Te Rudolfebeng (OranjeWrijstaat) had eergisteren een gevecht plaats. Van de Engelschen werden 126 gewond en 8 gevan gen genomen, terwijl den volgenden morgen nog onbegraven Engelschen op heb slagveld lagen. Onzerzijds 3 gewonden, waaronder ge neraal De Villiers, en 1 gesneuveld. De En gelsehen trokken terug in de richting van Se- nc-kal. Bij lindley bestormden de Vrij|staters den 30sten Mei ©en kopje dat den vorigen avond bezet was. D© Engeilsche troepenmacht, on geveer 250 man sterk, werd gevangen geno men. De Engeüsohe troepen die op Pretoria aan rukten, schijnen teruggetrokken te zijn naar Elandsfontein, De kommandanfc-generaal doet alles wat mogelijk is om hun den door tocht naar de hoofdstad te voorkomen. 3 Juni Gisteren werden eenige spionnen van den vijand tusschen Pretoria en Johan nesburg gevangen genomen. Verder is er geen nieuws ;te melden. Zonder datum. De vijandelijk© macht die Utrecht heeft bezet, werd geschat op 8000 a 10,000 man mot 6 batterijen veldgeschut ©n 3 groote kanonnen. Hedenmorgen verlieten de Engelschen wedier het dorp zonder ©enige patrouille achter te laten. Gistermorgen ongeveer 11 uur waren de Engelschen moester van Johannesburg. Bij Hammorna, in den Vrijstaat was veld- Een roman VAN IDA BOY-iED. Malve fluisterde haar moeder tets in heb oor. „O ja*, Walcfcer, wat ik u nog vragen wil de. Hoe zullen! wij| nu mot dokter Maurach doen?" vroeg mevrouw W&rlhof, 'terwijl zij de hand, van Malve, die naast haar etend, streelde. „Wat zullen we daar veel over praten 1 Hij heeft je man bijzonder liefderijk en (kracht dadig bij heb ongeluk op straat bijgestaan, de zieke gevoelde zich ook later op een in heb oog loopenüe wijze wel in het bijzijn van den dokter. Zend hem dus een fatsoenlijk hono rarium! Dat zal hem best te pas kooien. Be halve een handvol arme liedbn heeft hiji im mers niet veel practijk." „Zon dat niet veel van een aalmoes weg- bebben i" vroeg Malve. „Mij dunkt, dab men hem, juist omdat hij arm is, om een reke ning moest vragen en bean dian 'briialve het geld een oadteau zenden zoo wat als een aandenken aan den overledene." „Och komzeide Lydiau „Met gold maakt men niemand boos. Geld is voor zoo'n armen drommel het meest welkom,. Wat zou die aam oen ring of aam een ornament of aan ©en zil veren infctkdken hebben V' kornet Maritz eergisteren slaags met een pa trouille van den vijand, sterk 44 man, waar van er 4 gewond werden, 1 gedood an 37 ge vangen. Gisteren waren zij weder met den vijand in aanraking. Aan onze zijde 2 licht, gewond. Do vijand werd op de vluoht go- jaagd. 5 Juni. Volgens bericht 5 nam. Uit nadere berichten omtrent hat gevecht in den O. V. S. bij Rudolfsberg met de Britsahe Yeoman ry blijkt dat na een hevig artilleriegevecht de vijand d'e witte vlag heesch, Tusschen 400 en 500 mam werden krijgsgevangen genomen, waarvan 24 officieren. Het verhes van den, vijand aan dboden en gewonden is nog onbe kend. Aan onze zijd© 2 dood, 3 gewond. De algemeene toestand is bevredigend te noemen. De groote Engdsche macht met tal rijke paardenruiters die thans den Witwa- tersrand m bezit heeft, wordt meer en meer ingesloten door de gefedereerde troepen, zoo- dab gebrek aan voedsel voor memsoh en dier spoedig 'te verwachten is. De Vrijstaters doen den vijand steeds meer afbreuk in den rug aan. Dezerzijds worden zij gekeerd door kom- mandamt-generaal Botha met zijn gansclïe macht. Terwijl al deze telegrammen uit Pretoria kwamen, is het volgende uit Maohadodorp: 5 Juni. (Van het Telegraaf departement der Z.-A. R.) Gelieve aan autoriteiten ten uwent volgende telegram bekend te maken van den Vrijsbaat-President tö Brak vei' aan den Staatspresident te Machadodorp 4 Juni. 'Hedenmorgen werden door hoofdkomman- dam.t C. de Wet aan de Ostearivier op weg tusschen Vredefortweg en Heilbron 150 krijigsgevangenen gemaakt met 56 wagens, bespannen en beladen met ammunitie en pro viand'. De oorlog met China. Men verkeert nog altijd in het duister over de dingen die te Peking gebeurd zijn in Chineesche kringen. Leven de Keizer en de Keizerin-Weduwe nog Heeft er werkelijk een staatsgreep plaats gevonden Het laatste is wel waarschijnlijk, en er worden zelfs bijzonderheden gemeld over den coup d'état van prins Tuan. De zaak zou zich aldus hebben toegedragen. Toen op 19 Juni de nota der ondei konin gen over den Bokseropstand te Peking ont vangen werd, kwam het Tsung-Ii-Yamen daarop bijeen. De opperbevelhebber der Chineesche troepen Yung-Lu diong aan op de orideidi ukking van den opland m het "belang van China en van de dynastie. De Keizerin-Weduwe deelde zijn meernng. maar prins Tuan verklaarde, dat als vader van den troonopvolger op hem do taak rustte, zorg te diagen voor de erfenis van zijn kind. Zijn oproerige houding vond steun bij den voorzitter van den militairen raad Kang-hi en na een wild tooneel stormden zij de raad zaal uit ouder de kreten: sDood aan de vreemdelingen 1" Dadelijk weiden die kreten in de Tar- tarenstad herhaald. De Keizer en de Keizerin- Weduwe werden gevangen genomen eri tot zelfmoord gedwongen, en prins 'luan nam de regeering iti handen. Yung Lu werd door het gepeupel mishandeld, dat daarop een aanval deed op de gezantschappen. Sinds dien hebben de gezantschappen dan blootgestaan aan verschillende aanvallen, met Malve keek haar zuster met fonkelende blikken aan. Haar neusvleugels trilden. „En als hij niet meer geld aanneemt, dan hem toekomt?" vroeg zij bijna scherp, „Taxeer dim man toch niet naar ons!" zei- de Lydia. „We kunnen heb immers wel aan Henri overlaten1" riep Liesbeth uit. „Dat is mama's zaak." Malve zeide dit met verheffing van stem. „Mama heeft al genoeg aan haar hoofd," zeide lydia. „Zeker is het haar zaak, maar zij moet er geen last van hebben. Zend hem vijfhonderd! Mark met uw kaartje er hij, on schrijf er ©en vriendelijk woordje op. Niet waar, oom?" „Ik geloof, dat Lydia in dit geval gelijk heeft," zeide Wal oker. „Dokter Maurach heeft het zwaar, heel zwaar te verantwoor den. Hij1 is iemand, op wien een vloek schijnt te rusten. Ik denk ook, dat kostbaarheden of voorwerpen van kunst niet (bij hem in d'e flank zullen vallen. Vijfhonderd Mku'k is een aardig sommetje. En door een warm woord er bij ikan men hem weldadig aandoen in dien hij bezwaar mocht maken om die som ■aan te nemen, hetgeen ik niet 2ou denkeu. Maar daar houdt een rijtuig stil. Het zullen je zoons zijn, Elisabeth. Ik ga heen om jullie niet te storen Hij drukte haar de hand en verliet het vertrek. Nogmaals plechtstatige gezichten nogmaals handdrukken en zuchten nog maals dien groeten toevloed van menschen als ©en bewijs van genoten liefde te zien verheer lijken neen, dat kon hij.niet. het bekende gevolg. Of liever het twijfel achtige gevolg, want de laatste berichten luiden weer veel geruststellender. Volgens die telegrammen -de lezer vindt ze hier achter zou er nog kans bestaan dat de gezanten in leven zijn. Evenwel, er blijft groote tegenspraak heer- schen in de berichten. Volgens de sDaily Mail" is te St. Peters- burg de tijding ontvangen, dat Kolesof, Rus sisch gezantschapssecretaris te Peking, ver moord zou zijn, terwijl te Brussel het gerucht liep van den moord op een der Belgische gezantschaps-secretarissen Merchelynck, waar van echter aan het ministerie van buiten- landsche zaken geen bevestiging te krijgen was. De Daily News" daarentegen zegt dat de vrouw van rechter Bigbam te Londen de telegrafische tijding ontving, van de ontvluch ting van haar zoon uit Peking, die verbonden was aan het Engelsche gezantschap in Kon- slantinopel, maar voor zijn genoegen in China rei«de toen de opstand uitbrak. En wat een gelukte, kan meerderen ge- iukt zjjn. De »Times" publiceert een door sir Robert Hart den 24sten Juni naar Tien-tsin gezonden telegram, waarin wordt bevestigd, dat dien dag negen soldaten gedood en velen gewond waren, doch vrouwen en kinderen zich toen in veiligheid bevonden. Later seinde Hart evenwel dat de Eogel- sche legatie in brand stond. De »Westm. Gaz," en andere Engelsche bladen meenen dat sir Robert Hait, die directeur der Chi neesche douane is, de dingen meldt als van iemand, die slechts de rol van toeschouwer vervult. Men hoopt, dat hij, dank zij zijn hooge Chineesche betrekking en grooten invloed, met zijn ondergeschikten aan den algemee- nen moord heeft kunnen ontkomen. En de sYVestm. Gaz." hoopt zelfs dat zijn invloed groot genoeg moge zijn, ook de gezanten te redden. Het is natuurlijk weer de overdreven Engelsche zelfbewustheid die aanleiding geeft tot dit misplaatst optimisme. Daarentegen blijven de berichten uit Shang hai van een voortzetting van het bloedbad gewagen. Vrjjdag werd gemeld dnt prins Tuan 4000 aanzienlijke Chineezen om het leven zou hebben doen brengen, nadat zij gewaagd hadden hem te viagen de moord- looneeler. te doen eindigen. De oud-onder koning van Tschi-lu, Uang-Uen-Tschao is door de Boksers gedood. De sGiobe" verneemt, eveneens uit Shang hai, dat de keizei Ijjke troepen in Peking, behalve de vreemdelingen, meer dan 5000 katholieke Chineezen, waai van er meer dan 10,000 in de hoofdstad moeten zijn, hebben vermoord. Als een wanhoopskreet klinkt een per koerier den 24stenJuni uit Peking verzonden telegram van het Ameiikaansch gezantschap. Het begint: Wij worden belegerd. Onze proviand ïaakt uitgeput. De toestand is wan hopig. Er moet ontzet komen. Geef ons seinen". Het telegram zegt voorts dat de Franschen en de Duitschers in hun eigen gezantschappen waren, alle overigen daaren tegen in het Engelsche. Men zou daaruit kunnen opmaken dat alleen het Franschê, het Duitsche en het In het voorbijgaan stak hij op de trap aan Henri en Wolfgang twee vingers toe en zei de „Di© begrafenis van jullie vader kost mij een aanval' van rheumatism e." Hij achtte het niet noodig, als mannen on der elkaar waren, nog veel praatjes te ma ken. Dat was voor het publiek en voor de vrou wen. Goddank dat hij er geen had 1 Aam d!e vrouwen, die hij zoo-even had ver laten, dacht hij' nog een oogenblikje met zor gend© belangstelling. Die kleine Liesbetk stoof zoo ineens letterlijk opEn Lydia Nu, dia was, zooals zijj altijd was geweest: hoog boven allen en de geheele andere menschheid diep beneden haar. Geheel haar vader! En zoo ongenaakbaar van trots als hij ou zoo schrander, zoo erg gevat! Zij hield haar en gagement liever voor haar stervendbn vader verborgen, om in. geen conflict te komen. Malve zou waarsdhijnlijfk aan den stervende nog in het oor geschreeuwd1 hebben: „Geef mij uw zegen Of zij bij een ge weigerden, zei gen haar zin tocli zou doorgedreven hebben, dat bleef aam twijfel onderhevig. „Ja, ja*, familie te hebben, dat is een lasti ge zaak," zei de oude celibatair met eon zucht. HOOFDSTUK II. Het was «aan Malve niet beschoren haar meening door te drijven. Zij had de quaestie, op welke wijze men dokter Maurach had te bedanken em te beloonen, nog eens met kaar mama en daarna met haar beide broeders be- Erigebche gezmlschap toen nog behouden waren. Aangenomen evenwel dat de vreemdelingen of een deel van hen, nog in leven zijn, dan schijnt toch spoedige hulp noodig. En of die zal kunnen komen, tijdig genoeg om een noodlottige gebeurtenis af te wenden, is meer dan twijfelachtig. Want eerst zal aan Tien-tsin alle aandacht moeten gewijd worden. Daar was blijkens een uitvoerig Reuter-telegrain den 29en Juni de toestand reeds zeer ernstig. De Russische bevelhebber, kolonel Wozack had toen zelfs al een plan opgemaakt om een uitval te wagen naar Ta-ku met de vreemdelingen in het midden der troepen, terwjjl 400 man Russen de aandacht der Chineezen zouden afleiden en zich desnoods zouden opofferen. De komst der hulptroepen maakte de uitvoe ring van dit plan onnoodig. Voorts meldt het telegram dat tien regi menten van generaal Nich's leger ten Noorden van de stad waren gedeserteerd en het land plunderden. De vreedzame Chineezen hadden het zwaar te verantwoorden, daar de Europeesche soldaten hun bezittingen om de stad verwoestten, ten einde het terrein als dekking voor den vijand ongeschikt te maken, terwijl de Boksers vernielden wat nog be houden gebleven was. Den 29sten Juni werd voor het eerst sinds twee weken de stad niet gebombardeerd. Duizenden doode Chineezen lagen in de velden, allen onbegraven en de rivier was vol lijken. De in de drie arsenaals buiten Tien-tsin gevonden krijgsbuit bestond uit de meest moderne soorten geweren, kanonnen en am munitie en werd op een waarde van 2.000.000 p. st. geschat. Er zijn te Tien-tsin nu 12000 m:.n troepen. Door de vernietiging der spoorlijn met Ta-ku is de stad vrijwel geïsoleerd. Een oogenblik is men er in geslaagd de gemeenschap te herstellen, maar door een Chiueesche bende is Vrijdag de spoorweg opnieuw vernield. 800 man Russische troepen kregen Zaterdag ochtend opdracht, dezen te verdrijven. Te Tien-tsiu werd dien dag voortdurend vuren gehoord. Een Japansch regiment werd uitge zonden om de Russen bij te staan. In Tien tsin wachtte men met bezorgdheid den uit slag van het gevecht af. Uit alles blqkt-dus dat, waar het met Tien-tsin zoo slecht staat, aan oprukken naar Peking nog niet kan gedacht worden. Minstens 50.000 man worden daarvoor ook noodig geacht. Een lichtpunt is in den toestand de hou ding der onderkoningen der Midden- en Zuid- Chineesche provinciën. Zij kiezen partij vóór de Europeanen, en men mag dus hopen dat de oorlogstoestand tot het Noorden beperkt zal blijven, «r Intusschen moeten noch Rusland noch Buitschland geneigd zgn aan Japan het herstel van de orde op te dragen. Rusland, inziende dat de opstand in China en zijn onderdrukking een grooter omvang zal heb ben dan aanvankelijk werd gedacht, moet nu voorstellen, dat Rusland en Frankrijk te zamen de orde zouden herstellen in de provincie Pe-tschi-li, terwijl de andere mogend heden den toestand in de andere zeeprovinciën het varken zouden wasschen. sproken. Ook Henri en zelfs "Wolfgang von den de toezending van een aanzienlijke som gelde 'höfc meest geschikt Hun mama had op haar naamkaartje dë woorden geschreven „Met hartelijken dank." Nu lag dit kaartje naast vijf bankbiljetten van honderd Mark op do schrijftafel. Malve moest deze in een couvert doen en dit door bemiddeling van Biehl naar den dokter zonden. Malve vouwde de handen op den rand der tafel en keek peinzend naar liet geld. En van het gold wendde zijl den blik naar het por trait van kaar papa, ©en fotografie tin kabinet formaat, die op de schrijftafel tusschen de portretten der andere familieleden -stond. Zij vroeg zich af, of haar papa dezen vorm van belooning wel goedgevonden zou hebben. 't Trotsche en koele geziekt veranderde bij haar blik van trokken en werd dat van een hevig lijdende, wiens angstig oog ophelderde on rustig wterd, als de dokter aan zijn bed kwam. Voor baar gezonden vader zou het zeker een natuurlijke zaak geweest zijn. aan een man, die, uit een maatschappelijk oogpunt be schouwd', volstrekt niet tot rijm kring behoor de, hoogmoedig eeai overdreven hooge beloo ning voor ongevraagd bewezen diensten te zenden. Voor haar rieken vader niet. Deze had al te zeer ondervonden koe ernstig, koe flink, hoe vol m oneddievonde deelneming d© dokter hem bijstond. Noch haar mama, noch (haar broeders ©n zusters kondeu dat zoo juist beoordeelen als zijrij toch, waren niet aldaar om en. bij de lijder geweest, zij hadden den dokter niet zoo Maar de andere mogendheden zullen Rus land en Frankrijk in Pe-tschi-li wel niet vertrouwen. Met de eenstemmigheid der mogendheden ziet het er dus lang niet fraai uit. In ieder geval heeft Japan nu nóg slechts 22.000 man gezonden. Hoe onvoorzichtig de mogendheden hebben gehandeld, blijkt nu uit mededeelingen over de groote verbittering die door de zendelingen vaak oonoodig is gewekt. Maar meer nog uit het feit dat Europeanen in China reeds lang den toestand bezorgd inzagen. Merkwaardig vooral is deze passage uit een brief van 24 Mei, dien de nFigaro" publiceert De Chineezen hebben het verloop van den Transvaalschen ooi log met bijzondere aan dacht gevolgd en het prestige der Europeanen is er bijzonder sterk door verminderd. De Engelschen herhaalden zoo dikwijls in het begin van den oorlog, dat de Boeren wilden waren en dat zij ze gemakkelijk zouden overweldigen, dat de Chineezen ge troffen werden door den tegenstand vaniiet kleine volk en, hun getalsterkte vergelij kende met die van Transvaal, meenen zg, dat zij in staat zijn, geheel Europa te weer staan." Men denkt dat de 3000 Russen die den ilden Juni Tien-tsin verhelen om Pekmg te gaan ontzeilen, verongelukt zijn. Sinds 24 dagen is van deze troep niets vernomen. De Fransche kolonie te Tung-tschau is ge vlucht. Het zendingsslation aldaar is versterkt en zal als fort dienst doen. Het departement van marine te St. Peters burg, heeft een bericht van 18 Juni uit Port Arthur ontvangen, meldende dat bij de Elüoteilanden zes zeerooversschepen buit gemaakt en opgebracht zijn. De eerste divisie van liet eerste Duitsche eskader voor China zou hedenmorgen te Kiel het anker lichten. In België wordt van particuliere zijde een vrijwilligerskorps voor China bijeengebracht. Gemengde mededeelingen» Generaal White, de verdediger van Lady- smith, is uit Londen naar Gibraltar vertrok ken, waar hij met het bevel over het fort belast is. 'Het vertrek van keizer Wilhelm, naar Noor wegen is bepaald op Dinsdagmorgen in d!e vroegte. De sReichsanzeiger" publiceert een den Ssten Juni 1899 te Brussel gesloten conventie betreffende de behandeling van spiritualiën bij de toelating er van in bepaalde streken van Afrika, met de opmerking dat deze con ventie voor Duitschland den 23 Februari 1900 geratificeerd werd en den 8 Juli 1900 in werking treedt. Ook de salverrepublikeinen (hebben Bryan candidaat .gesteld voor bet preridmtechap der Vereenigde Staten. De republikeinen, di© tegen Mo Kinley's imperialistische politiek rijn, zullen vermoe delijk eigen, candidaten stellen. nauwkeurig (kunnen gadeslaan. Haar mama was van schrik in 't eerst zelf geheel verplet terd geweest, Lydia moest de veile visites ont vangen, Henri zat op het kantoor en Wolf gang iskond zijn moeder en Lydia bij. Maar zij, Malve, zij was aldoor om en bij! idem ster vende geweest, en driemaal per dag, een heele week lang, had rij, den dokter aan het ziek bed gezien en gesproken. Malve keek het raam uit. Zij deed dit ge dachteloos, starend, zonder zich te verroeren. Voor liet oog haars geestes stond een geheel' ander beeld dan dat van de roede daken en de hooge grauwachtig roode torens der kerk, d'ie zich boven de daken der huizen verhief, het beeld, dab liaor het raam harer (kamer, die op de tweede verdieping maar achteren uitzag, vertoonde. Ook de witte, blanke he mel verblindde haar niet. Zij zag den man, die bij het schemerlicht der nachtelijke ziekenkamer zich luisterend! over heft bed heen boog. Zij zag het grij'z», doordringende oog, zooals het zich met ©en onafgewenden blik langdurig en onafgewend op het gelaat, van den lijder vestigde. Zij zag de edele, vaste hand', die de hand van haar vader ontmoette, en zag, hoe de zwaar adem halende, onrustige man zich onder den druk van deze lange, smalle vingers getroost scheen te gevoelen. En zij, hoorde de manlijke, diepe stem. woorden van vrede aanbrengende kracht zeggen. Zij zag het licht van het mede lijden, op het anders verschrikkelijk ernstige gelaat. Zij slaakte* een zucht. Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 7