54"" Jaargang. Vrijdag 13 Juli 1900. No. 10290. XJit één wieg. BUITENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Pijjs Per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóó<' een uur pan 'iet bureau bezorgd zijn. BureauBoterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prjjs van 40 cents per advertentie, bjj vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Af©. 123. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 12 Juli 1900. Be oorlog met China. De Chineesche autoriteiten in Midden- China zenden de laatste dagen steeds gun stiger berichten de wereld in. Men kan die betere tijding geloovig aan vaarden maar er is ook reden om sceptisch te zijn. De jTimes" bv. is zeer pessimistisch ge stemd tegenover de berichten der laatste dagen, dat de vreemde gezanten te Peking nog in leven zijn. Het blad wantrouwt de berichten der Chineesche ambtenaren, die er belang bij hebben te doen gelooven, dat de legaties zoo lang mogeijjk beschermd zijn. Wanneer zij gewagen van gebrek aan levens middelen, dan geschiedt dat volgens de ïTimes" slechts om het publiek voor te be reiden op het bericht, dat in weerwil van de pogingen van prins Tshing de Europeanen van honger zijn gestorven. Er is voor die opvatting veel te zeggen. Aangenomen dat China den strijd tegen de Europeanen wil, dan getuigt de houding der onderkoningen van veel snuggerheid. Zij stellen Europa gerust, voorkomen daar door zoo krachtige maatregelen als zij vreezen, en geven intusschen hun landgenooten de gelegenheid den strijd zoo goed mogelijk te organiseeren. De aard der Chineezen geeft aanleiding tot zulke kwade vermoedens. Maar anderzijds slaan sommigp gouverneurs èn bij Chineezen èn bij Europeanen te boek als eerlijke en rechtschapen mannen. Waar de berichten uit Peking nu zoo tegenstrijdig zijn waar wij niet weten of de Keizer al dan niet leeft, of de Keizerin- Weduwe verdrongen is of zich handhaaft; waar men in Midden-China zich voorloopig op de hulp der onderkoningen en gouver neurs moet veilaten, zit er niets anders op dan hen Ie gelooven en intusschen haast te maken met troepenverzendingen. Is Peking tijdig te bereiken om de Euio- peanen zoo zij nog leven, te redden De attaché bij de Chineesche legatie wiens be toog wij gisteren aanhaalden, vijst op de groote moeilijkheden. Colqhoun, een bekend Engelsch kenner van China, die noch aan den moord op de Europeanen noch aan een langen duur van den opstand gelooft, beveelt het uitzenden van troepen in booten over de Pei-ho aan tot Tung-tschau om vandaar te land naar Peking te rukken. Ook een Deensch koopman, die dertig jaar in China heeft doorgebracht, meeut dat er in den regentijd niet aan te denkeo is Peking te bereiken. De regentijd begint in Juli en duurt tot einde Augustus. De geheele streek tusschea Tien-tsin en Peking staat dan onder water, en zelfs in de straten van Peking staat het watei zóó hoog, dat het meermalen gebeurd is, dat lieden in de straten verdronken. Hij noemt het beslist onmogelijk van de kust Peking te bei eiken, indien de spoorweg niet te gebruiken is. Daartegenover staat echter dat ook Boksers Een roman. vajr IDA BOY-ED. 9) Een hartstochtelijke uitbarsting volgde hierop tusschen de broeders en zusters, Hen ri drukte Lydia aan zijn 'hart, Malve ween de in Wolfgangs armen. Toen omhelsden de zusters elkaar, en in diepen ernst drukten de broeders elkander de hand. Zij gevoelden zicli als door een gemeen schappelijke bedwelming aangegrepen. Trots en geestdrift was er in hun zielen. Een vu rige gelofte brandde ieder op de lippen. Hoe zou het ook mogelijk geweest zijn, zich ooit vijandig tegen zulke broeders en zusters voor te doen? De wensch huns vaders had in 't geheel niet uitgesproken behoeven te wor den vanzelf, reeds van de wieg af, leefde in. hen het heilige gevoel eener onverstoor bare broederlijke en zusterlijke liefde. Met verheugde geestdrift was op dit oogenblik iedereen bereid, voor den ander zijn leven ten offer te brengen. Do rouw over den overledene ging onder in de juichende erkentenis van het geluk, zulke bondgenootcn in het leven te hebben. Tranen van vreugde ween end, zat de moe der daar en keek toe. Vier knappe, fiere, rij pe menschen en toch aan haar overgege ven in gehoorzame liefde. En onder elkander met zulk een warme genegenheid verbonden. Zij zou den overledene dezen heerlijken aan blik zoo gaarne gegund hebhen. en de geregelde Chineesche troepen dan niet in staat zijn zich te bewegen. De Duitsche consul te Tien-tsin seinde volgens Wolff's bureau te Berlijn het volgende relaas. De vreemdelingenwyken werden van 5 tot 8 Juli herhaaldelijk gebombardeerd. Op 6 Juli vielen 2000 Boksers de Fransche wijk aan, maar werden door de Russisciie troepen afgeslagen. Den 7den des avonds vielen Chineesche granaten in het Duitsche consulaat, waar zij een brand veroorzaakten, die terstond werd gebluscht. De waterweg tusschen Tient-sin en Ta-ku is nog veilig. De spoorweg naar Tong-ku is tot drie mijlen vóór Tien-tsin hersteld. Bijna alle gezinnen van vreemdelingen zijn op 4 Juli van Tien-tsin naar Ta-ku ver trokken. De Fransche consul te Fu-tschu seinde Dinsdag, dat de toestand aldaar toen be vredigend was. De onderkoning en de Tarta- renmaarschalk hadden echter verzocht, dat de vreemde oorlogsschepen vermijden zouden Fu-tschu aan te doen. De sDaily Mail" verneemt uit Shang-hai dat prins Tuan in een edict den titel van Keizer aanneemt. Over den moord op Von Ketteler ioopen allerlei geruchten. nCentral News" verneemt uit Shang-hai dat de Duitsche gezant vermoord zou zijn door het Shing-ki-pingkorps, een Mandschu- regiment, dat vroeger onder de bevelen van prins Tsching heeft gestaan. De sDaily Mail" geeft een zeer hateljjke voorstelling van het gebeurde. Von Ketteler was zeer gehaat en is waarschijnlijk, om persoonlijke reden vermoord, toen hij alleen met de Keizerin-Weduwe ging confereeren, terwijl de andere gezanten zoo verstandig waren thuis te blijven. De Duitsche matrozen deden toen een aanval en dit zou feitelijk gemaakt hebben dat het evenwicht tusschen de regeering en de oproerige elementen ver broken werd en de opstand met volle kracht uitbarstte. Volgens de »Allg. Maiine-corresp." zal Duitschland niet maar een gewone brigade, doch een korps van 10.000 man naar China zenden. Luitenant-generaal Von Lps«el zal het bevel krijcen over dit korps. Chamberlain heeft de regeering van Nieuw- Zuid-Wales ge<eind dat de Duitsche regeeriog permissie heeft gevraagd Australische paarden voor China te mogpn koopen. Cliambeilain voegde er bij dat het hem genoegen zou doen indien de Australische autoriteiten deDuitsche agenten zooveel mogelijk hielpen. Duitschland zou 1000 paarden willen koo pen, wat volgens de sKöln. Ztg." veel te vee! is400 of 500 zijn genoeg. Uit Rome vertrekken in de helft der volgende week twee bataljons. Maatregelen worden getroffen om zoo noodig nog 3 of 4 bataljons te kunnen zenden. Terwijl aldus 2000 man naar China gaan, heeft Italië daar reeds 3000 man beschik baar. De Perseveranza" verneemt bij ge ruchte dat ook nog twee oorlogschepen zul len worden uitgezonden. Amerika zendt voorloopig 6000 man ver- Om de lippen van Waloker speelde een eigenaai'düg, melancholisch glimlachje, en zijn oogen werden vochtig. „Behoor ik er dan niet bij? Denkt dan niemand aan mij dacht Liesbeth en nam een afwachtende, uittartende houding aan. Maar op dat oogenblik dacht niet eens haar echtgenoot aan haar. Een machtige stem, de stem des bloods, had in de ooren der broeders en zusters ge klonken en maakte hen doof voor al het an dere. Een bittere jaloezie ontstond) er in Lies- be'ths hart. Al de onbeduidende kleine voor vallen van liaar huiselijk leven, waarbij haar echtgenoot wel eens gezegd had„Mijn zus ters doen dat zoo", of „Lydia heeft daar voor meer talent," kwamen haar plotseling en duidelijk in de gedachten. Men liet haar gevoelen, dat zij slechts een aangetrouwde dochter des huizes was. Werkelijk heel tact vol Zij en haar broeder, zij hadden elkan der ook wel lief, maar zij maakten daarvan niet zooveel drukte. Bij de WerLhof's werd alles op de spits gedreven. Die kwamen zich zelf altijd voor, alsof zij een bijzondere men- schensoort waren. „Nu, Henri mij vergeet je zeker?" zei- de zij. „Maar, vrouwkje!" riep hij uit en trok liaar teeder naar zich toe. Ook haar broeder en haar zusters wisselden nu een korte, har telijke omhelzing met haar. Te midden van tranen glimlachend, zeide toen Lydia„Daar papa ttegen ons zegt, dat het moet zijn, alsof hij ons zegent, als wij in gewichtige levensquaesties eensgezind zijn, moet ik aan jullie plechtig vragen, wat ik sterkingen van de Philippijnen. Op Cuba worden drie regimenten vrijgemaakt om, naar behoefte, naar de Philippijnen of naar China te worden gezonden. Japan zal, volgens een bericht aan de »Daily Expres" uit Tschi-fu, binnen acht dagen nog 13000, binnen vier dagen daarna 10.000 man zenden zoodat, vóórdat de regen tijd gevorderd is, in het geheel 63.000 Japanners in Ta-ku zullen geland zijn. Rusland houdt zich in de eerste plaats bezig met Mandschurye waarheen het 30.000 man dirigeert, Hoe de regeering der Vereenigde Staten den toestand beschouwt blijkt uit een rond schrijven, dat de staatssecietaris Ilay dato 3 Juli aan de vertegenwoordigers der Vereenigde Staten in het buitenland heeft gericht. Daarin wordt o.m. gezegd, dat het doel van den President is, in overeenstemming met de andere mogendheden le handelen wat betreft het herstellen van het vei keer r<, Peking, de bevrijding der daar wonende t -,t kanen, het beschermen van de veiligheiu t leven en eigendom voor de Amerikaansche onuer- danen, en de onrust in de andere provin ciën tegen te gaau. De politiek van Amerika is verder een op lossing te zoeken, welke vooi China een duur zame vrede en rust brengt, welke China als territoriaal administratief geheel laat bestaan, met concessies aan de bevriende machten door middel van verdragen en door het vol kenrecht gegarandeerde rechten en voor alle landen de toestemming, handel te drijven op alle havens van China. In de gouverneurs der provinciën die niet mede doen aan den strijd tegen de Euro peanen, ziet Amerika de vertegenwoordigers van het gezag dat zich te Peking op het oogenblik niet kan handhaven. De nPolit. Corr." verneemt uit Tokio dat Japdn nooit iets anders heeft gewild dan met de mogendheden samen te werken. Het heeft geen oogenblik een mandaat veilangdom de rust in China te herstellen. liet zou zich voor zijn moeite luimschools beloond achten, wanneer het vergunning krijgt een bezettingsleger in Koiea te hebben. Volgens andere berichten acht Japan on verwijld oprukken naar Peking noodig. Het maakt zich geen illusies over de moeilyk- heden en richt zich in op een veldtocht van drie jaar. Volgens de »N.-Y. Post" wil staatssecre taris Hay van geen schadeloosstelling aan Japan voor het oogenblik weten. Later zal Japan moeten accepteeren wat het krijgt. Uit St. Petersburg verneemt de »Polit. Corr.", dat Rusland vei langt een Chineesch China. Een Japansch of Engelsch China kan het om redenen van zelfbehoud niet dulden. Daarom zal later het Chineesche rijk onge schonden moeten worden gelaten. Duitschland heeft reeds een nieuwen diplo- matieken vertegenwoordiger in China be noemd, nl. Von Mumm, tot dusver buiten gewoon gezant in Luxemburg. Hij vertrekt reeds eerstdaags naar zijn post met den secretaris-tolk baron Von Goltz. Zuld-Afrlka. In den Vrijstaat zijn de Boeren nu in het aan papa niet meer vragen konNeem jul lie mijn verloofde gaarne in onze familie op?" „Maar Lydia„O zoo graag." „Dat weet je toch wel," luidde het door elkander. „Kinderen," zeide Walcker, „als jullie uit je opgewondenheid weer een weinig tot de wereldsche zaken kunt terugkeeren, zou ik je wel willen vragen, of Henri ons dadelijk den staat van zaken duidelijk zal uiteenzet ten dan of daartoe een zekere termijn zal gesteld worden." „Nogmaals en altijd weer testaments- en geldliistories vroeg Malve. „Goddank, ik behoef er niets meer van te hooren en laat alles aan jullie over." „Nu, zoo eenvoudig is dat toch niet zeide Walcker. „Henri zal er wel op voorbereid geweest zijn en kan ons met enkele woorden een blik in den staat van zaken geven," beweerde Wolfgang. „Dat wij volgens papa's wensch en naar eigen goedvinden ons vermogen in de firma laten, spreekt wel vanzelf. Ik, als man van studie, dank God als een ander mij van de moeite ontslaat en mijn zaken be zorgt. Ik heb nooit kapitaal noodig, en hoe veel rente Henri ons daarvoor zal uitkeeren, zal papa wel bepaald hebben „Vier percent," zeide Henri. „Ik intusschen," begon Lydia een weinig verlegen, „zal toch wel daar ik met een officier trouw, dien ik voor onbemiddeld houd Henri kwam haar reeds te gemoeb. j,Zooals vanzelf spreekt, staat je nu ge ërfd vermogen ieder oogenblik tot je be schikking," verzekerde hij. Lydia knikte. Oosten teruggedrongen. Den 7den hebben Clements en Paget Bethlehem bezet, nadat De Wet weggetrokken was. Lord Roberts seint hierover do. 10 Juli: „Den 7den trokken Clements' en Paget's troepen Bethlehem binnen. Toen Clements den 6dea de stad genaderd was, zond bij een parlementair om de overgave te eischen. Christiaan de Wet weigerde. Daarop slaagde Paget er door een omtrekkende beweging in de belangrijkste stelling der Boeren die de stad beheer sohte, met de Munster Fuseliers en de Yorkshire lichte infanterie te bezet ten. De aanval werd den volgenden dag her haald. Tegen den middag was de stad m ons bezit en de vijand m vollen aftocht." De Engelschen verloren4 officieren ge wond, 1 man gedood, 41 man gewond en 1 vermist. Het juiste schieten der artillerie had grootere verliezen voorkomen. Een later telegram van Roberts beschrijft het terrein als zeer bergachtig, waardoor de cavalerie geen groote omtrekking kon uit voeren. Clements en Paget vielen gelijktij dig twee stellingen aan. De Ieren verovei- den daarbij een kanon dat vroeger door de Boeren bij Stormberg was buit gemaakt. Den volgenden dag kwam de cavalerie der divisie-Hunter onder Broadwood te Bethle hem aan, terwijl Hunter met zijn hoofd macht nog maar 14 K.M. van Bethlehem verwijderd was. De groote Engelscke macht die in den Vrijstaat opereert, dringt dus steeds meer op Direct gevaar levert dit voor de 3000 Boeren onder De Wet en Steyn niet op, ten minste als zij mondkost en ammunitie ge noeg hebben Als laatste toevlucht blijven altijd nog over de zoo goed als onneembare stellingen in do Drakensfoergen. Maar iu ieder geval zijn de Vrijstaters vrijwel machteloos om aanvallend op te tre den, tenzij het hun mocht gelukken naar 't Zuiden door te breken. Uit Transvaal geen berichten De toe stand schijnt daar vrijwel stationair. D'nsdag is er een voorpostengevecht ge weest ten Oosten van Pretoria. Pole Carew sloeg de Boeren af, maar tegelijk hooren wij dat Hutton moest terugtrekken. In het Westen van Transvaal is Baden- Powell weer aan 't „pacificeeren". Roberts seint dat bij den 8sten 's avonds te Rusten burg aankwam Hij had geen tegenstand ontmoet en vond alles rustig De algemeene toestand wordt bevredigend genoemd. Al leen ten Westen van Rustenburg veroor zaakt een kleine Boerenmaelit aie de stad aanviel, wat onrust; maar Baden-Powell neemt daartegen maatregelen. De verliezenlijst die het departement van oorlog te Londen Zaterdag 1.1. heeft uitge geven, noemt een totaal verlies van 30,693 officieren en minderen, ongerekend de ge wonden. En dat zijn er ook wél meer dan 10,000. 'De Afrikaander-vredesdeputatie in Enge land schijnt toch voeling te houden met de Engelsclie ijveraars voor den vrede Ds. A. Moorrees althans zal binnenkort optreden in een „Mass Meeting" in een der grootste za- Deze formaliteit moest immers vervuld wor den. En haar overig kapitaal kon in de zaak blijven, zoolang Henri wilda. „Later kunnen we dat wel eens zien Ik denk toch maar, dat ik jou en Malve zal uit betalen," zeide hij. Allen wisten wel, wat dit „later" wilde zeggen. Als de oude Merkers stieif, erfde Liesbeth een vermogen, dat tot de grootste der stad behoorde. Liesbeth was haar vader in kinderlijke vereering toegedaan. Nochtans echter ge noot zij met een onbewust wreede, naïeve zegepralende vreugde van dit oogenblik reeds bij voorbaat, en liet kwam baar voor, als kwam het geld, dat eenmaal aan de ge zusters Werlhof zou uitbetaald worden, van haar, als was dit een geschenk harer edel moedigheid. „Lydia zal zeker, met het oog op haar aanstaand huwelijk, wel willen weten, hoe 'hoog zij haar inkomen mag aanslaan," zeide Walcker. Een misnoegde trek vertoonde zich op Henri's gelaat. „Ik vrees," begon bij, „dat dit niet zon der teleurstelling zal gaan. Papa beeft wel is waar het vermogen, zooals hij het erfde, behouden, maar vermeerderd heeft hij het niet. Hij was volstrekt niet de millionair, waarvoor hij doorging. In allen gevalle is zijn nalatenschap op achthonderd vijftig duizend Mark te begrooten. Walcker zal al les wel nauwkeurig met mij opmaken. Het vier vijfde gedeelte van dat vermogen, waar voor. ik aan jullie vier percent uit te beta len heb, verzekert aan je drieën dus een jaarlijjksch inkomen van zes duizend Mark. len te Londen, onder voorzitterschap van 'b parlementslid L. Courtney. Ds. Moorrees zal spreken over: m Zuid-Afnka. Een rechtvaardige regeling Be Zuld-Afrikaansche Wall. M a f e k i n g. Aan de „Volksstem" werd uit Mooimcis- jesfonteiu de volgende beschrijving gezonden van de bestorming van Mafeking Men had informatie dat de Kafferstad, fei telijk de sleutel van Mafeking, langs een ze keren weg bereikt kon worden. Veldkornet Sarei Eloff met 300 man, bestaande uit Rus tenburg- en Marico-burgers en eenige Fran- schen en Duitschers, boden zich vrijwillig aan om de gevaarlijke taak, heb bestormen van Mafeking, te ondernemen. Alles werd behoorlijk geregeld op den 12den Meihet laager wa3 in rep en roer, men was in een toestand van opgewondenheid en vol hoop. De stad die voor zeven maanden onze gene raals tergde en tegenhield, zou vallen 1 Ieder der 300 burgers werd behoorlijk voorzien met voldoende ammunitie en mondprovisie. Het afscheidsuur, afscheid van onze broe ders en medeburgers in het laager mis schien voor eeuwig kwam. Generaal Snij- man teekende een schriftelijke belofte dat hij met de noodige versterkingen bij zou snellen, zoodra de Kafferstad brandde, en met een warmen handdruk en Gods besten zegen gingen wij voort op onzen gevaarlij ken weg in den donkeren nacht. De maan, die zoo nu en dan door de ietwat dun-be- wolkte lucht zijn thelder nachtelijk oog op ons wierp, scheen ons toe te roepen en te waarschuwenvoorzichtig. De sterren wa ren bij poozen beider en glansrijk. Alles was stil, doch het kille herfstwindje deed ons rillen van koude. Onze harten Hopten. Sta tig en voorzichtig reden wij voort naar de bestemde plaats. Eindelijk arriveerden wij aan de Malopo-rivier, ten westen ,van Mafe king. „Werdal" riep iemand). ,„Eloffl" (wachtwoord van dien avond) was het ant woord, en wij naderden onze buitenposten. Nu begon het eigenlijke werk. Onze paar den werden teruggezonden naar het laager en men begon zachtjes langs de rivier op te sluipen. Geen woord werd gesproken, geen fluistering geuit, dood, doodstil ging bet. 1000 treden waren nu afgedaan, wij waren halfweg naar de Kaffer-stad. De maan was nu helder, de wolken verdwenen. Men zag op het horloge, het was nu half trwee en wij rustten een weinig. Hoe was het in Mafeking? Baden-Powell, de nu wereldberoemde held van Mafeking, lag rustig te slapen in zijn onderaardsche bomvrije kelder. Nadat wij een weinig rust genoten had den, ging 't weer voorwaarts. Eindelijk za gen wij een Kafferhuis aan onze rechterzijde en stopten. Allen bereidden zich voor op een verrassing of onverwachten aanval. Veld kornet Eloff zou het vuurhoutje trekken en het huis aan brand steken. Het was nu half drie 's morgens. Binnen 5 minuten was dit huis in een laaie vlam. Het vuux spreidde wijd en zijd en om drie uur was de geheele Kafferstad een en al vuur en rook. Mama kan op zestien duizend rekenen, daar voor haar de rente van haar eigen kwart millioen er bijkomt." Een diep stilzwijgen volgde er op deze woorden. Malve was geroerd bij de gedach te, dat baar vader en grootvader vol liefde voor den welstand van het geslacht Werlhof gezorgd haddenzij bad geen flauw begrip van geldswaarde, meende goed geborgen te zijn en gevoelde zich met rustigen trots als het medelid eener oude, welgestelde patri ciërsfamilie, in wier voornamen kring de le- vensstormen geen schade konden aanrich ten. Wolfgang keek ernstig voor zich. Lydia was doodsbleek geworden. Maar hoe scherp Walcker haar ook gadesloeg, hij kon op Laar trotsch gelaat toch geen trek bemerken, die teleurstelling verried. „Wolfgang en Malve moeten maar een rijk huwelijk doen," ,zeide Walcker. „Dat is het beste, wat je aan je beide nog niet ge ëngageerd c kinderen kunt aanbevelen." Mevrouw Elisabeth Werlhof ontwaakte uit een onaangename stemming. Zij had zich bij Henri's uiteenzetting bijna voor haar schoondochter geschaamd. Deze raad verbeterde haar luim niet. Want Liesbeth was of werd toch nog eenmaal schatrijk. En dat zij zich op dit oogenblik zeer rijk ge voelde dat vermoedde mevrouw Werlhof wel. 'Daartegen wilde zij rich verweren, daartegenover -wilde zij haar kinderen op een hooger standpunt stellen. (Wordt vervolgd.')

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1