54s" Jaargang. Zondag 15 en Maandag 16 Juli 1900. No. 10292. Tweede Blad. Van de Parijsche Tentoonstelling. Gemengd Nieuws. '■S. te- FLORAL! A. m dm sche courant, Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs Per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten^des middags vóór een uur aan 'iet bureau bezorgd zijn. Bureau: Boterstraat 66. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Hleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bjj vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Mo, 133. DOOK THÉRÈSE HOVEN. I. Van het Boheemsche Woud naar Frank- rijk's hoofdstad, welk een overgang Woensdagochtend dronk ik mijn laatste glas bronwater in Mariënbad en deed ik mijn laatste wandeling door heit denneu- bosch, waar de stilte alleen afgebroken weid door het gekweel en het geroep der vogel tjes, een ornithologische symphonic, en Donderdagochtend ontbeet ik en plein bou levard te Parijs. Om 12 uur vertrok ik van Mariënbad en twintig uur later bevond ik mij in 'b hartje van de wereldstad. Het aankomen te Parijs doet den reiziger hoe langer hoe meer aan Londen denkende oeeaan van daken cn schoorsteenen, de rook, hot leven, de dui zenden voertuigen, ze herinneren aan de business-stad aan de Theems en doen den aankomende vergeten, dat hij naar de licht stad gaat. Maar zoodra een der ontelbare victo ria's hem door de lange Rue de Lafayette, over de Boulevards en de Rue Royale, naar la Place de la Concorde brengt, dan is er geen twijfel meer mogelijk. Dat heerlijke, ruime plein met zijn fon teinen en beelden, met den tuin der Tuile- riën als groenen achtergrond, is typisch Parijs, het Trafalgar-square haalt er niet bij. 'En dan de blik op de CiLamps Elysées, die heerlijke lanen, waar de „beau monde" van de geheele wereld zich „rendez-vous" geeft en daar is de Poi|e Monumentale met de veelbesproken Parfsienne er bovenop. Het is een der h mfd-ingaugen der tentoonstel ling en zoodra de tourist daar naar geke ken heeft, is hij ingerekend evenals bo- van Dant'e's hellepoort, is er, in denkbeel dige letters, boven geschreven„Gij, die hier binnentreedt, laat alle hoop varen." Want bet is een wanhopend iets, de Ten toonstelling. Er is te veel, er is overweldi gend veel. Ik heb Parijzenaars gesproken, die er van den dag der opening af, minstens eenmaal daags waren geweest cn nog lang niet alles hadden gezien. Ik ben zeker, dat als er, na het sluiten der „porteg monumentales" in 't najaar, een ge zelschap van vijftig menschen bijeen zou zijn, elk van hen iets zon kunnen opnoemen, wat de anderen niet gezien zouden hebben. Wat ik jammer vind, en wat het verbijs terende nog grooter maakt, is dat de gebou wen geen geheel vormen. Zelfs, als men er reeds verscheiden malen geweest is, kan men zich nog geen voorstelling maken vanwat er te zien is. Het beste is om zich in een lift op het tweede terras van den Eiffel-toren te laten brengen en van daar af een blik op den om trek te werpen. Het is waar, men ziet dan (Slot). Varens onderscheiden zich van fuchsia, pelargonium, heliotrope em aolléus (hierin, dab zij mooit bloemen dragen, en zich dus niet vermenigvuldigen door zaden. In plaats vaar stampers en meeldraden bezatten ziji sporen voor de voortplanting. Met de wolfsklauwen en de paardeséaartea vormen zij een afdee- •ling, die de plantkundigen bestempelen, met den naam van vaatoryptogaanen. Sporen zijn één- of meercellige lichaampjes, waardin geen kiem, geen jonge plant in mi niatuur wordt aangetroffen, en die met hot orgaan, waarin zij ontstonden, nooit door middel eener streng verbonden zijn. Nu eems ontstaan deze sporen zonder, dan weder ten gevolge eener voorafgegane bevruchting, wel ke laatste wordt uitgeoefend door werktui gen, waaraan men, indien men ze voor man nelijk houdt, d'e namen antkeridiën~6f polli- nodiëa, indien zij' zich als vrouwelijk doen kennen, die van archegomian, oögoniën, asco- goniën gegeven heeft. De bevrachtende stof bestaat doorgaans uit beweeglijke draden (zwerm-dmaden) van een eiwitadhitige stof (protoplasm a), zeldzamer uit onbeweeglijke pxotopksmailxchaampjes, nog zeldzamer uit een stof, die evenals de lichaampjes in die stuafmedkorreltjes, in een vliezig orgaan op gesloten, slechte door diffusie werken kan, dat wil zeggen, de stof dringt door het opslui tende vlies heen, zonder dit te verbreken. Wat bevrucht moet worden is -de eicel (.de in houd der ardhegoniën, kogeltjes van, proto- pliasma), terwij;! de uitslag der bevruchting huisjes, die op suikerwerkjes, dessertstukjes, gelijken, en stoelen, die veel van champig nons hebben en hier en daar groene vlokjes, dat ziju de boomen en planten, die er welig tieren, en verderop dobbelsteentjes, waar dc Seine zich als een zilver lint tusschen kronkelt maar men krijgt er toch een denkbeeld door, hoe de tentoonstelling in elkander zit. Een gedeelte staat achter het Invaliden huis, een ander op het Champs de Mars, weer een ander langs de Seine, terwijl het Trooaidero ook nog een afdeeling herbergt. Waar vroeger hot Paleis dc l'lndustrie zich bevond, is nu een breede weg, met aan den oenen kant le grand Palais en aan dm an deren le petit Palais, beido kunsttempels met schatten van onberekenbare waarde. De schilderijen-verzameling alleen is een bezoek aan Parijs waard; alle doeken, die in de laatste jaren op de verschillende salons be kroond werden, hangen er en verder een schitterende keuze uit den vreemde, Hol land niet te vergeten. Niet alle landen heb ben een Israels, een Maris, een Mesdag, een Thérèse Schwartze om ze te vertegenwoordi gen. Het beeldhouwwerk en de bronzen vor men een verheven genot op zichzelf. Even nog een bkk op de, zooeven vermel de ingangspoort. Deze bestaat uit een reus achtig koepeldak met drie Gothdsche poorten, één van achteren en twee aan weerskanten. Naast de fa9ade bevinden zich twee toren- hooge, sohoorsteenvormige pilaren; boven op de fa9ade staat de Parisiennc, een kolos saal beeld, in moderne kleeding, niet mooi. Overal in deze tentoonstelling openbaart zich het streven om van de klassieken af te wijken, maar of het voortgebrachte er door gewonnen heeft, is een tweede vraag. Deze ingang is bijna geheel van porcelein met duizenden gekleurde versierselen, waarin 's avonds electrische gloeilampjes schitteren. Ook de Parisienne is verlicht. De fraaiste verlichting is echter die van heb Chateau d'eau, dat is werkelijk de triomf van kleurenflonkering; sprookjesach tig mooi zijn de verschillende fonteinen, als bronnen van levende edelsteenen, zoo fan tastisch en verblindend mogelijk en toch ge woon Seine-water, maar vervormd en ge kleurd door de kunstigste hulpmiddelen. Een triomf der electrische verlichting is ooik neb Palais de l'électricite. dat 's avonds in een lichttempel herschapen wordt. Voor .iemand, die tij'd heeft, is dat gebouw, kun stig van zink en aardewerk opgetrokken, al leen een bezoek aan d'e tentoonstelling wfaard. D© meest moderne uitvindingen en toe stellen zijn er te zien; de 'telegraaf zonder draden van Marconi, het apparaat van Röntgen, de nieuwste fantasieën van Edi son en Dulssand. Bovenop staalt een groot 'beeld, liet genie van de eleotriciteit verte genwoordigende. Als men al die gebouwen en beelden ziet, .kan men een gevoel van weemoed niet on derdrukken hij 't denkbeeld, dab dit allee, over eenige maanden weer tot 't verleden zal bdhooren. Mijn eerste bezwaar, dat er te veel is, in de allereerste plaats hierin gelegen is, dab laatstgenoemde met een vlies van cellulose omkleed wordt. De varens zijn vaatcrypbogamem, welker bomn den grond zich ontwikkelende groene voorkiem, zoowel antlieridiën als arehegoniën dradgt, en welker stengel of stam (bij onze soorten in den grond verborgen) zich of niet bf d'ichotonisdh vertakt. De sporenhouders zijn voor t-bneugselen van d'e opperhuid der gestoelde, meest groote en veelal diep inge sneden bladeren, die zich door een. langduri- gen groei aan hun top onderscheiden. Do Nederl'andsche varens zijn alle overblijvende kruiden, uier wortelstok boven of ondier den grond voortikruipt en een horizon talen of sdheeve® stand heeft- Is dit orgaan in de Lengte uitgerekt, dan draagt bet do wortels zelfha het echter kort ineengedrougen, d'an ziet men laatstgenoemde uit de bladstelen ontspruiten. 'De bladeren ziju of door tame lijk lange leden van elkander gescheiden of tot een rozet bij elkander gezeten, en trekken onze aandacht vooral' doordat ziji in den be ginne van boven naar onder tot een platte spiraal opgerold zijneen versahdjinsei', dat bij ingesneden bladeren zich ook over de slip pen uitstrekt. Oningesnedéu rijn de bladeren dear varens zelden; veel menigvuldiger daarentegen ge lobd, gespleten of gevind. Ook hun vorm en hun grootte rijn aan zeer veel wisseling on derhevig, Buitengewoon groote bladeren met betrekking tob de dikte van den wortel talc en de wortels hebben bijv. de adelaarsvarens ein de pluim varens, 'Een steel vindt men bij de bladaren der varens altijd. Soms is hij maakt, maar soms ook, evienalö do schijf, op een zekeren ouder- blijkt uit een financieel oogpunt een werke lijke ramp te rijn. Iedereen klaagt; de con currentie is te fel' en Shet onmiddelliijko ge volg er van is, dat niemand goede zaken maakt. Bovendien gaat er veel van heb nut tige on leerzame voor den toeschouwer door verloren, zoodat, op intellectueel gebied, de groote wereldtentoonstelling, waar de Parij zenaars rich zoo enorm veel van hadden voorgesteld, eigenlijk een fiasco is. Het gees telijk voedsel wordt in te groote hoeveelheid toegediend; heel! weinigen, zullen er wijjzer en knapper vandaan komen, wel armer, want zeer talrijk rijn de gelegenheden, waar voor men extra betalen moet. Er rijn er ze ker wel een 30 a 40, en wil men alles zien, dan is men al spoedig een kleine honderd' francs kwijt. Ook zijn er veel te veel vermakelijkheden, te veel kijkspellen en panorama's, terwijl er een 'te voorname plaats aan den dans is ge wijd. In waarheid, Terpsichore, de luchthar tige muze, wordt er meer gehuldigd dan Mi nerva, de godin der Wijsheid. Behalve de verlichting, die inderdaad be- tooverend' mooi is, smaakt men liet meeste genoegen door de verschillende stijlen van bouwkunst te bewonderen. Daartoe is het 't best om, bijiv. van de Pont Neuf af, de Seine op te varen, per „ba teau mouche", n" or een dor landingplaatsen op de Tentoonstelling. De kosten zijn niet hoog, een stuiver per persoon en in warm weer is *t werkelijk een genot. Bovendien krijgt men er een uitste kend overzicht d'oor van 't gedeelte der Ten toonstelling dat aan do Seine is gebouwd. Men ziet er bij de Alm a-brug de torens en oude kasteden van 't oude Parijs, met de eigenaardige kostuums der 18e eeuw. De ge bouwen dateeren uit de 15e en 16e eeuw; er zijn allerlei geschiedkundige merkwaar digheden bij en van een standpunt van de gelijkheid is deze afdeding wel een der meest interessante. Alleen is de ijzersterke, eeuiwentartende manier van bouiwen uit vroe ger tijden vervangen door den revolutie bouw op 't oog riet 't er echter nogal solide uit. Langs de Seine rijn allo mogelijk© restau rants, van de Belle Meunière, een der duur ste en fijnste van Parijs af, tot een Bouillon Duval toe, voor vreemdelingen zeer aan 'te bevelen, daar aller er goed, eenvoudig, sma kelijk on goedkoop is. Over 't algemeen eet men niet heel leikker op de Tentoonstelling, tenrij men bespotte lijke prijzen betaalt, en zonder uitzondering zijn de porties zóó klein, dat men, voor rijn fatsoen, met vogelhapjes dient te eten. Naast heb Oude Parijs bevindt zicli een reeks van restaurants; men rib er heerlijk aan 't water. In eik gedeelte is een groote plaats ingeruimd ter versterking van den inwendigen mensdiik telde er niet minder dan 112 eethuizen, in allerlei grootte en vorm, behalve nog de kleine 'tentjes. Er ziju natuurlijk bezoekers, die er den geheelen dag blijven en er dn den vollen kost zijn anderen weer gebruiken er een een voudig kopje „afternoon tea", 'b best en goedkoopst te verkrijgen in het paviljoen dom, met droge haren of 'schubben bezet. Dab dtea door opperhuidsoeHen voortgebracht worden, is door microscopisch onderzoek ge bleken. Ander© dan gewone stengelbladen, vindt men bij de varens niet of slechts bijl uitzondtering. Naar steun- en schutbladeren zoekt men te vergeefe, on alleen scheedebla den komen nu -en d'an aan den wortelstok voor. Wel echter wordt, door de vorming der sporenhouders, het bladmoes soms in rijn ont- wikkeling 'gestoord en is een afwijkend uiter lijk der zoogenaamde vruchtbare bladen daar van het gevolg. Zooals we boven reeds zeiden, ontstaan de sporenhouders uit opperkuidscellen. Zij doen zich voor als gestoelde doosjes, moest in den vorm cener dubbelbolle vertikaal geplaatste lens, welker wand in rijpen staat uit één laag cellen bestaat en wier holte met sporen ge vuld is.. De odlen van eeno grooter of kleiner gedeelte van den scherpen rand der sporen- houders, rijn doorgaans eenigsrins anders ge bouwd dan de overige, dat wil zeggen, rui mer, regelmatiger' van vorm, dikker van wand, donkerder van Meur, en vormen sa men den, ringeen veerkrachtig en hygrosco- pisoh orgaan, dat tot het in horizontale rich ting openen van de sporenhouders, en dus tot de onli'arting hunner sporen, veel bij draagt. D'oorgaans rijn de sporenhouders in aanzien lijken getale, op hoopjes van verschillenden vorm, bij elkander geweten met of zonder tus- sohengel'egen recdere baren, en rijn die hoop jes zelve nu eens niet en .dan wed'er wel on der een, kleurloos, één cel dik vliceje, een uit was der opperhuid weggedoken. Zulk een vliesje heet dekvlies en is wal te onder scheiden van andere afsluitende hulsels, liet- van Cevlonof een kop cacao. Natuurlijk zou ik mij wel wachten, onder al de uitste kende en "uitnemende merken, die ons land voortbrengt, cr één aan te bevelen. s, Men fkan er ook rijsttafelen en Japan- sdhe en Ckineescho poespasjes nuttigen; iedereen kan er rijn keus vinden, zelfs de goede Awvcrgnats kunnen er hun „oeufs Ajmélie" en hun „gigot brayande' krijgen, evenals de Maraeillanen hun „bouillabaisse". Tweede waarschuwing. Gisteren deelden wij mede hoe brutaal be drog wordt gepleegd met schilderijen, val- schelijk aan onze goede moderne meesterb 'toegeschreven. Nu waarschuwt het 'Haagsche „Dag blad": „In een van de kunsthandels in Den Haag is dezer dagen een valsohe Mauve ontdekt, een met den naam Mauve valschelijfc gete-e- keud stuk. De kunsthandelaar, die er in was geloopen, heeft zich tegen schade gevrij waard, vermoedelijk door den Mauve-fabri kant, die in den omtrek van Arnhem ver blijf moet houden, mot openbaarmaking on vervolging te dreigen- Daar echter uit den zelfden hoek meer Mauvo's waren aangebo den, rij' men voor bedrog van dien aard op rijn hoede." De moord te Utrecht. De veidaehte S. is naar het Huis van Bewa ring overgebracht. Naar het sü, D." nog uit zekere bron ver neemt, heeft S. niet het voornemen gehad, mevr. B. van het leven te berooven. Hij had de bedoeling haar bewusteloos te maken, ten einde op die manier het geld te kunnen nemen, dat mevr. B. hem niet wilde geven. Vreeselijk ongeluk. Te Helder is gisteravond een ontzettend ongeluk gebeurd door het ontploften van een tweetal ongesprongen granaten gevuld met springstof, welke door vletterlieden op de zandplaa' Onrust waren gevonden. Drie vletterlieden zijn gedood, acht zwaar gewond en drie licht. De namen der gedooden zijn Jan Koning stem, Jan Runnenbuig en Duk Been. Ko ningstem laat elf, Runnenburg vier kinderen na, Been is ongetrouwd. Üe gekwetsten worden in het marinehospitnal verpleegd. De ontploffing ontstond door onvoorzichtig stuk slaan der granaten. liet geval wekt algemeene deelneming. Weer een ontploffing. Hedenmorgen is door een gasontsnapping een ontploffing en brand ontstaan in de ge meentegasfabriek (e Euschede. Tien slangen op de waterleiding werkten, waardoor het vuur spoedig werd gebluscht. De schade is tot de machinekamer beperkt, de machines zijn behouden. Verzekering dekt de seliade, Nader blijkt hieromtrent: Donderdagavond had de directeur in de commissievergadering medegedeeld dat er een teerverstopping bestondmaar dat hij nog niet wist waar. Men was bezig met het rij deze zkfli als groene uitwaissen van heb weefsel van heb blad, of als omgekrulde ran den van dib orgaan leeren kennen. De hoop jes van sporenhouders, stofhoopjes, komen ge woonlijk niet op allo blad-eren van een vol wassen individu voor den dag. Dit gaf aan leiding tot da ontdeischeiding in vruchtbare en onvruchtbare bladeren. De stofhoopjes ko men, althans bij onze varens, enkel aan de ondervlakte van da bladeren voor. Soms zijn ziji daar gele-idelijik verspreid, in andere ge vallen a&k wel tot enkele slippen van het blald beperkt, waarbij valt op te merken, dat rij met slechts weinige uitzonderingen, den loop der nerven en aderen volgen. Do vrucht bare bladeren kunnen aan de onderzijde ge lijk zijn of daarvan m vorm verschillen. Indien de sporen der varens onder de noo- dige voorzorgen uitgezaaid worden, kiemen zij en riet men langzamerhand een groen blaadje rich ontw'kkél-en, -dat meestentijds omgdkeerd-liartwormig is en plait neerligt. Aan de ondarrijlde van dat blaadje (dé voor- Mem) ontstaan, behalve wortelharen, ook an- theridiën en arehegoniën. Doorgaans wordt slechts een arohegonium bevrucht, als uit do thans door een cellulose wand omgeven eicd. een nieuw plantje voor den dag komt. De Nederland'sche varens behooren slechte tot 2 familiën, die der pluimvarens en die der eigenlijke varens- Tob de pluimvarens behoort slechte 1 soort, tot de eigenlijk© vole soor ten het naaktvaren, liet beukvaren, het schuibvaren, het schildvaren, het niervaren, het blaasvaren, het dubbelloof, het tongva ren, het Streep varen, het randwaren, het maanvaren. Tot de niervarens b&hoorenhet mo-erasmervaren, het Lergniervaren, 't kanv dxagend' niervaren, het m annctj emiiervaren, zoeken naar deze verstopping en toen heden morgen de werklieden zich voor een oogen- blik hadden verwijderd en een van hen te ongeveer haifelf in de machiuekamer terug kwam hoorde hij daar eerst een dof gerom mel, waarop direct een hevigen slag, die de ramen deed uitvliegen en alles in lichter laaie zette. De arbeider werd op den grond geworpen en lag daar eei>t bewu-teloos, maar kwam later weer bijzijn haren zijn verschroeid. Na het ontstaan van den brand werkten in den kortst mogelïjken tijd tien slangen der waterleiding. Bij velen, die gas in huis hebben, werd verzocht de hoofdkraan af te sluiten, daar men den toestand een oogenblik donker in zag; doch alles liep gelukkig af. Het vuur bleef tot liet eerst aangetaste gedeelte der inrichting bepeikt en de machines bleven behouden, zoodut men ze spoedig weer in werking hoopt te .stellen. Men vraagt zich thans af waar het gas ontsnapt is en hoe het vuur vatte. Hierom trent is nog niets bekend, een onderzoek wordt ingesteld. In de nabijheid der fabriek heeft men drie scholen en in alle werd de ontploffing gehoord, terwijl men ook de dreigende vlam men zag. Men achtte het geraden de kinde ren naar huis te laten gaan. Niet afgebrand. Het bericht omtrent (ten brand in de kool teerfabriek sPeri-eveiantia" te Harlingen blijkt overdreven te zijn geweest. Het vuur werd nogal spoedig gebiurcht. Het gebouw op het terrein is door middel van een brand spuit, welke water door het dak naar bin nen bracht, behouden gebleven. Rampspoedige tocht. De heeren Johannes en Jakob van 't Lin- den'houfc van dé weesinrichting te Ncar- boscli, keerden gistermiddag in een tentwa gen van Nijlmegen naar Neeubosch terug. Op den Heesdhen weg voor -de villa van dok ter De Blccourt schrikte- het paard voor een tramhet rijtuig sloeg om in den vijver en beide heeren geraakten te water. De doktor was thuis en hielp onmiddellijk. De oude heer Van 't Lind-enkout is met den schrik vrijgekomen; zijn zoon ie ernstig .aan het been gewond. Zeldzame vangst. Een schipper- op Te»sei is het gelukt een levende bruinvisch te bemachtigen, wat zeker tot de zeldzaam lieden bfchoort, daar deze dieren niet licht te verschalken zijn. Het dier is thans te bezichtigen op de oudheden- tentoonstelling te Oudesehild. De Afrikaander deputatie. Over de deputatie van Afrikaanders, die door het congres van Graaf Reinet naar En geland. rijn afgevaardigd, om daar voor den vrede te arbeiden, vinden wij de volgende bijzonderheden. Profesor P. J. G. de Vos is de voorzitter der deputatie. Hij is sedert 17 jaar hooglee- liet stekelig niervaren en hét doornige nier varen. Tot de streepvarenshot wijfjesvaren, hot steenbreek of wederdood, het venushaar en de kwartsteel. D© varens tellen zeer veel liefhebbers; rij verlangen echter een gelijkmatig vochtig- warme temperatuur, zoodait zij in een kamer niet gemakkelijk te kweeken rijn. Onder glas, op schaduwrijke balkons dié niet aan de straatzijde liggen, en in een tuintje dicht bij een fontein of vijver kan men intussdken van verscheidene soorten veel succes hebben. Vol© varens kunnen gamiatigld gekweekt worden en kunnen zelfs een lage temperatuur verdragen. De varens moeten niét -elk jaar, maar slechts dan, wanneer z© er behoefte aan liebbén, verplant worden- Alle varens kan men over het algemeen op dezelfde wijze be handelen, al stammen rij af niit de warmere of koudere steken. Zij verlangen eon lachten, vc-todzannen grond, dus goeden boschgrond met zandeen goed© drainago on oen besclia- duwde maar toch lichte standplaats. Verder willen rij slechte matig gaspoten en begoten warden, en verlangen, een zooveel mogelijk gdijikmatig warme .temperaituur, benevens veel frissere lucht. Voor de tropische varens heeft men een temperatuur van 60 tot 65 gr. Fahr. noodig, terwijl subtropische en Noord- Europee&che met een warmte van 45 tot 60 gr. F- en 35 tolt 45 gr. F. tevreden rijn. TJiit diiit een en ander zal man wel hebben, kunnéix opmerken, dat de cultuur van war me, zooiwei als van koude varens in een ka mer steeds gebrekkig zal rijn, daar bot bijna onmogelijk is, haar de noodige wairmte bij gélijPrmatige vochtigheid, die rij, zoo zeer ver langen, in een woonvertrek te geven, te meer, omdat rij niet te voél' gespoten willen

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 5