54"" Jaargang. Dinsdag 17 Juli 1900. No. 10293. U it een wieg. BUITENLAND, BINNENLAND. SCHIEDAIISCH Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco t,er post 11. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten'des middags vóór een uur aan 'iet bureau bezorgd zijn. BureauBoterstraat ©8. COURANT. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels 11. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Itleinm advertentiën. opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Ho. 133. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 16 Juli 1900. De oorlog met China. Het zou dwaas optimisme zijn nog langer te twijfelen aan den dood der vreemdelingen te Peking. Uit officieels Chineeselie bron meldt de gouverneur van Shan-tung de be storming der legaties na een welgeslaagd bombardement. Alle vreemdelingen werden gedood, nadat zij wegens gebrek 11 am mu nitie den strijd tegen een vcrpb tterende overmacht hadden moeten opgeven Is deze officieele tijding leeds geschikt om zelfs de laatste zwakke hoop te vernietigen, een veeg leeken is ook dat nog geen ant woord is ontvangen op de telegrammen die de Fransche en de Amerikaansche regeeiing door de Chineesche gezanten aan hun ver tegenwoordigers te Peking hebben doen toe komen. Want de regeering te Washington heelt in deze het voorbeeld van Delaaste gevolgd. Om Tien-tsin woidt voortdurend met groote hardnekkigheid gestreden. Wij hebben berichten over gevechten op 6, 7, 8, 9 en '11 Juli en, al behaalden de Verbondenen eenige vooideelen, opgewassen tegen de overmacht zijn zij niet en, zoo niet spoedig ilmke hulp komt, staat ook hier het ergste te vreezen. Verwonderlijk is dit niet. Het zijn de beste Chineesche troepen die de Europeanen hier tegenover -zich hebben, veel sterker in aantal en van veel meer geschut voorzien, dat boven dien uitstekend bediend wordt. De Europeesche kommandanten hebben nu besloten zich in hoofdzaak te bepalen tot verdediging der lijn Tien-tsin Ta-ku. De spoorlijn wordt hersteld en zooveel mogelyk Worden punten langs de Pei-ho bezet, die zeil onbevaarbaar is gemaakt, doordat de Clnneezen de rivier hoogeiop hebben afge leid. De groote vraag is of de strijd zich niet naar het Zuiden zal verplaatsen, en in dat opzicht maakt men zich ongeiust over Li- Hung-Tschang's voornemen om naar Peking te gaan. Men vreest dat zijn afwezigheid on lusten te Kanton zal uitlokken. Er zijn er die Li niet vertrouwen, en rncenen dat hij voornemens is te Peking partij te kiezen tegen de vreemdelingen. Daarentegen v;ii de correspondent van de »Daily Telegraph" te Kanton zeker weten dat Li-Hung-Tschang niet naar het Noorden zal gaan voordat de Europeesche troepen de soldaten van prins Tuan hebben verslagen. Eerst da.i zal hij naar Peking gaan en met prins Tsehing, generaal Yung-Lu en de goed gezinde ondei koningen samenwerken om den vrede te herstellen. Ook te Shang-hai is het allesbehalve veilig* De tao-tai der stad deelde de Euiopeesche consuls mede dat de troepen, die onlangs in het arsenaal en in het kamp bij de stnd zijn ondergebracht, uiterst gevaarlijke heden zyn; hij zou bet gewenscht achten dat de vreem delingen niet in den omtrek van de kanton- nementen kwamen. De Britsche consul heeft daarop den onmiddellijken aftocht der troe pen geëischt. Een roman VAN IBA BOY-EB. 12) „Better Maunaoh natuurlijk- Hij1 schrijft zee. beleefd, dat hij sled its een honorarium voor vier en twintig visites te vorderen heeft, dus honderd en twdmitig Mark. Hij zendt dri '■headend tachtig Mairk 'terug, en nu zijn rwdji rijn schuldenaars voor da hulp, die ihij aan papa op straat verleend heeftÊc zei- de hot al dadelijk, dat wij hem een aanden ken haddon moeten geven. Main a is nu bui ten zkhzetlf v schaamte." Zij barstte u tranen uit. „Je schijjrut heek-maal door van je stuk geraakt te z' zeide Lydia. geërgerd1, dat men haar meit ulk oen onbetedsen.de bijlzaak 'lastig viel. „Zou men ,au zijn stuk raken," riep Malve uit en ti achtte Ihaar tranen, te be>- dwin0en, „iails mom zulk een man gekrenkt heeft?" „Wat voor een man vroeg Lydia spot- tend. „Bokte® 'Maiuraoh, die onzen arrnen Keven, papa aoo menschlievend bijgestaan heeft. Hoezeer, dat kan ik alleen beoordeel an." „Stel je maar gerust! Deze mam zal er waanschajinlijk een. gjrootsch oogenbïük door ge had hebben, dat wij hem, gelegenheid gego Zuld-Afrika» De overwinning der Boeren bij Nitrals Nek is belangrijk genoeg om er nog even op terug te komen, nu de correspondent der»Standaid" te Pretoria eenige aardige bijzonderheden meldt. Hij bericht dat Woensdagmorgen, 2000 Boeren den nek aanvielen, die bezet was door twee compagnieën van het Lincolnshire- regiment, een eskadron Scots Greys en vier kauonnen, terwijl een kopje rechts van den weg naar Rustenburg was bezet door drie compasiiieën Lincoln?, een eskadron van de Scots Greys en twee kanonnen. Het kopje werd bestreken door een paar aangrenzende hoogten en deze werden des nachts door de Boeren bezet. Des morgens werd het kamp gewekt door een hevig ge schut- en geweervuur. De vijand had vier ver-diagende kanonnen en een paar Vickers- maxims, waarmede hij hst kopje kon beschie ten en den pas bestreek. De kleine Britsche macht hield den ge- heelen dag vol. Maar de twee compagnieën en het eskadron Scots Greys die den pas bezet hielden, waren in een onhoudbaie stelling en zagen zich genoodzaakt deze op ie geven. De beide andere compagnieën en het eskadion op het kopje streden hard nekkig tot den avond, totdat de cavalerie al haar paarden kwijt was. In den namiddag vertrokken 700 man Scottish Borderers uit Pretoria orn de be dreigde troepen te ontzetten. Maar op marsch overviel hen de duisternis, zoodat zij moesten terugkeeren. Zij brachten twee compagnieën, die zich uit de va! hadden weten te bevrijden en twee kanonnen mede. De mannen op het kopje werden ten iaatste genoodzaakt zicli over te geven, na zwaie vei liezen te hebben geledeu. Ook liet gevecht bij Derdepoort is werkelijk een nederlaag der Engelschen geweest. Daaiover meldt de correspondent dat op het bericht van een boer, dat zijn hoeven door tien Boeren was bezet, kolonel Lowe met drie eskadions dragonders en twee ka nonnen uittrok. Toen zij op de plaats kwamen vonden zij echter duizend Boeren met vier kanonnen. Do eerste rij der Boeren was in khaki ge kleed er. droeg helmen, zoodat de dragon ders, meeuende dat daar huzaien waren, zonder erg op hen toeredets. Toen ze op 400 meter waren genaderd opende de vijand het vuur. Met achteiiating van een paar doodeu, gewonden en gevangenen, konden de dragon- deis echter naar Wondeiboorn ontkomen. Waarschijnlijk beeft generaal Botha zijn operaties orn Pietoria kunnen uitvoeren, doordat de Vrijstaat Robeits van een groot deel zijner troepen berooft. De volgende Engelsche verliezen zijn in de laatste dugen geleden: bij. Krugersdoip op 1! Juli gesneuveld 4 officier, gewond 2 officieren en 34 man bij Bethlehem op 6 en 7 Juli gesneuveld 4 mau, gewond 46, waaronder 4 officieren; overleden aan ziekten 22, in verschillende gevechten nog gewond 3 gerepatrieerd wegens ziekte of invaliditeit 34 officieren en 1405 minderen. De geheele verliezenlijst tot 7 Juli geeft aan: gesneuveld 255 officieren en 2411 min deren aan wonden gestorven 70 en 625 vermist en gevangen 59 en 1927 in ge vangenschap gestorven 4 en 84; aau ziekten ven Lubben., om rijn bodeMaiots to toonen. Dat is Leun moor belooning dan ringen, orna menten of inktkokers Die toon griefde Malve, als gold Lij liaar. Zij (beheerschte zicli niet moeite en: zeide, naar zij! meende vriendelijk„Mama. iaat je vragen, of je denkt, dat wij hem nu nog ielis zouden kunnen zonden." Lyd'iai ikedk haar opmerkzaam aan. Be stom hare® zuster had bijna, schor geklonken. Dat was bij Malve een bewijs van bevigo agi tatie. „Ik vind, dat wij' niets meer 'kunnen doen. En ik vind, dat je je verschrikkelijk voor dien dofober Mkuracbi opwindt." Malve werd vuurrood. „Och! Onzin!" riep zij en gingf de dfaur uit. Een geruim on tijd keek haar zuster naar de dour waardoor zij verdwenen was. „Ddbr deze zdfde deur komt hininen weini ge minuten datgene, wat men gevoeglijk mijn noodlot zou kunnen noemen,1' dacht Lyd'ia. Zij twias altijd oprecht ton opzichte van zich zelf, tot hardheid toe. Zij versierde ook thans mot 'geanierliei ilhiisiën heit beeld) van haar waarschijnlijke toekomst. Zij) wist pre cies, wat haai- te wachten stond en hoe zij zich nu bij! do veranderde uitwendige levens omstandigheden had in te lichten. Sedert dien morgen overwoog rijl de gedachte, Jobst von Reuriebh vrij' te laten- Nog was haar engm gemout niet publiek geworden, nog hadden zij, ten gevolge van de ziekto baars vaders en onder de schaduw dee doods, gjeen •vertrouwe lijk uur met elkander doorgebracht. overleden 137 en 4398door ongelukken overleden 68 minderen als invalide gerepa trieerd 916 en 49742totaal 1438 officie ren en 29255 minderen. 't Is welletjes. De verpleging der Engelsche troepen moet allertreurigst zijnverscheiden soldaten loo- pen barvoets! «xCinengde ISededccïIngen. Het nationale feest heeft te Parijs geen aanleiding gegeven tot ernstige conflicten. De nationalisten demonstreerden en juichte» liet leger toe; de socialisten betoogden ook met roode bloemen in het knoopsgat en biachten Loubet. Waldeck-Rousseau en ge neraal Aodié ovaties; een klein vechtpartijtje kwam nu en dan voor. Het was prachtig weer en er waren veel provincialen te Parijn. Loubet heelt na de groote wapenschouwing generaal Andié zijn tevredenheid betuigd over de geoefendheid, discipline en toewij ding van het leger. lu de sCivila Catholica" wordt een nieuw Latijnsch gedicht van den Paus gepubliceerd. De Koninginnen. Hare Majesteiten de Koninginnen zijn heden- vuoi middag precies 10 min. voor 10 ureu uit Soestdijk in de residentie aangekomen. De Vorstinnen werden op het perron van het staatsspoorwegstation gecomplimenteerd door den Burgemeester van 's-Gravenhage, den generaul-mnjoor Van Pommeren, gouv der residentie, en den stalmeester baron Bentinck. De menigte juichte Hare Majesteiten harte lijk toe. II. M. de Koningin bezichtigde hedenmid dag te Loosduinen den tuin van den heer J. Bosman, wethouder aldaar, en te Poeldijk den tuin van den heer Van Ruijven, lid der Piov. Staten van Zuid-Holland; alsmede den Rijksproeftuin onder toezicht van den heer Van Ruijven. Vrijdagmiddag waren ten Hove te Soestdijk 450 gasten genoodigd officieren van de regi menten in Amersfoort en Utrecht en de Com mandanten der d.d. schutterij met hunne adju damen van Amersfoort en Utrecht, benevens vele burgerambtenaren met hunne dames. Om 3 uur reed het eerste rjjtuig het hek binnen. Toen te 3'A uur de Koninginnen verschenen, speelde de stafmuziek van het 5e reg, infanterie uit Amersfoort het Wil helmus. Nadat de gasten aan de Koninginnen waren voorgesteld, verspreidden zij zich door het heerlijke Park. Dank zij het schoone weder slaagde de malinëe volkomen. De ontvangst was schitterend. Klaterend spoot de fontein omhoog, roeibootjes wie gelden door het park, terwijl buffetten waren aangebracht, omgeven door talels en stoelen. Het was een bonte menigte die zich op en neer bewoog onder de heeilijke tonen der zorgvuldig uitgevoerde muziek, onder de bekwame leiding van den kapelmeester Van Aken. Kwart over vijven was de matinée geëin digd. Kort daarna reed de Koningin-Moeder Hiaiar hart zou daaronder niet trillen en. lijden zooals indertijd. Zij luid1 dezen man niet Kef. Hij was haar slechts aangenaam. Hij schoen haar de ver- ti-ouwenswaardigsbe, de ernstigste. Hiji was de volkomen tegenstelling met lieni, dien rij had verlorenEn haar ziel was zóó gewond, zóó weemoedig, dat rij reeds sid derde, wanneer zij bij iemand slechts van ver re eenige gelijkenis met haan geliefde be speurde. Toen zij twee jaren na de catastrophe we der in de gezellige klingen kwam, trof zij daarin Jobst van Reurietli aan, die intus- sch-eu naar de alhier in garnizoen liggende afdeeliug veldartillerie overgeplaatst was. Be voorname en ietwat afgemeten manieren van dien man bevielen haar. Toch bemoei den zij rich niet veel met elkander. Lang zaam kwam in Lydia's ziel het plan om te trouwen tot rijpheid. Do gedachte, met een inwoner der stad een 'huwelijk zonder liefde aan te gaan, was baar ondraaglijk. Iedereen hier kende de geschiedenis van haar eerste engagement. En daar buiten op het kerkhof was een graf, waaraan zij dikwijls in het ge heim een bezoek bracht Hier te trouwen, hier to wonen, stond ge lijk met zich aan duizend bespiedende, wan gunstige blikken, stond gelijk met zicli aan een voortdurende controle bloot te stellen. Noch geluk noch ongeluk liet zich geheim houden voor de nieuwsgierige blikken van vrienden en magen. Ongetrouwd, misschien zelfs als een ro mantische gestalte van een eeuwige bruid uit, vergezeld van Hofdame Van Riedel, en een kwartier later ook Koningin Wilhelmina. De correspondent der ,ïN. R. Ct." te Petersburg schrijft: Koningin Wilhelmina heeft aan het 5e regiment grenadiers te Kiëf, waarvan koning Willem III gedurende 56 jaar chef is geweest, bij het 200jarig bestaan van het regiment een portret van haarzelve, van koningin Emma en van koning Willem III geschen ken. Tentoonstelling' van het Ned. Zeewezen. Do Nederlanders, belangstellend in de ge- scliicdenis van hun land, die de handen in eengeslagen hebben om bij v jzo van hulde betoon aan de groote mannen, die Neder- land's naam als zeemogendheid hebben ge vestigd, een beeld te geven van hetgeen door hen tot 1795 is tot stand bracht, zoo wel op het gebied van ontdekkingsreizen, handel en visseherij, als van krijgswezen, hebben heden de voldoening mogen smaken de vruchten en uitkometen van een bijna twee-jarigen arbeid te aanschouwen. De geschiedkundige tentoonstelling van heb Nederiandsche zeeewezen, zorgvuldig voorbei cid door een reeks van mannen, daartoe door hun beroep of levensrichting volkomen bevoegd en aangewezen, is heden geopend in de hooge tegenwoordigheid van do Beschermvrouwe H- M. de Koningin, van wie het plan aanstonds de levendigste belangstelling mocht verwerven, ten blijke waarvan onze Vorstin een gedeelte van het Paleis van wijlen den Prins Willem van Oranje ter beschikking stelde, in welks zalen ineenloopende met de Gotkiscke zaal, de voorwerpen ter herinnering aan ons roem rijk verleden als zeevarende natie, met ken nis en zeer oordeelkundig zijn bijeenverza meld. Het plan dat hier ter stede ontstaan is en verder rijpte, had ten doel de geschiede nis van ons zeewezen aanschouwelijk voor te stellen tol 1795, het tijdstip waarop de Ne deriandsche vloot te Texel aan de Fransehen overging. Bij een rondwandeling in de statige zalen van dit paleis der zeehelden, presteert men den bozoekcr derhalve een reeks van portret ten, afbeeldingen van zeeslagen, reiabeschrij vingen, kaarten, scheepsnoveUen, gedenk penningen cn persoonlijke eigendommen, als autografen, wapens, eeteteekens, enz. enz. Gebeurtenissen en personen nemen op tentoonstelling een voorname plaats in en de met bijzondere historische kennis saamge- stelde catalogus is door de 2300 inzendingen tot een dik boekdeel van niet minder dan 234 bladzijden uitgedijd. Be handschriften zijn in vele oprichten belangwekkend. Be oorspronkelijke kroniek ■waarin de kruistocht naar Damiate beschre ven is, is een der kostbaarste geschriften en zoker niet minder de origineele brief waarin hertog Philips Amsterdam de kooprijkste stad van Holland noemt. Oorspronkelijke stukken bevatten voorts herinneringen aan den oorlog met Spanje- De tweede afdeeling vertegenwoordigt de personen. In deze groep heeft men getracht allen die zich verdienstelijk hadden gemaakt haar dagen te eindigen, -die gedachte stuitte Lydia niet minder tegen de borst. Zij wilde leven. Zij wilde werken. Zij wil de lieerschen. Zij wist, dat zij mooi was, en warm vloei de het bloed haar door de aderen. Misschien, misschien kwamen toch nog het geluk en het vergeten. Men zeide, dat juist huwelijken uit 'berekening dikwijls tot een zalig liefde geluk voerden Er moest iets groots, iets hervorm-ends gebeuren. Zijl moest dat graf ontvlieden, dat- haai' tot zich trok als een lovende, die zijn armen uitstrekt. Zij wilde met meer hji- den. Be geheele krachtige persoonlijkheid in haar kantte zicli daartegen. En toen deze laatste winter begon, was (haar besluit tot rijpheid gekomen. Zij sloeg alle huwbare mannen gade, en deed dit met (koele, uitvorsclieude, hoogmoedige oogen. En haar keus viel op Jobst von li-curie th. Hij had haar niet meer attenties bewezen dan men aan de dochter eens huizes be toont, welks gastvrijheid men geniet. Hoe zou hij, een onbemiddeld officier, het ook wagen, zijn oogen naar de schoonste cn een der rijkste partijen uit de stad op te heffen dacht Lydia. Zij begon, hem van haar kant boven anderen te onderscheiden. Het trok zijn aandacht, dat hij telkens, als hij 'bij1 de Werlhofs aan tafel genoodigd was, naast de oudste dochter geplaatst werd. Hij begon daarop ook van zijn kant Lydia bo ven andere dames te stellen en bemerkte al spoedig, dat zij hem niet afwijzend beje gende. voor het zeewezen, te memoreeren met de groote zeehelden Tromp en De Iluyter aan het hoofd. ■De visscheriji, voor ons land een zoo be langrijke bron van bestaan, is niet vergeten. Schilderijen, prenten en boeken op dien tak betrekking hebbende, zijn in ruime mate op deze tentoonstelKng aanwezig. Do scheepsmodellen, ingedeeld bij den scheepsbouw, zijn niet- minder merkwaardig in zoover m die afdeeling zijn bijeenge bracht archiefstukken, verzameld uit de mu sea van het Rijk cn Dordrecht en door par ticulieren, dienende om kenrus te versprei den omtrent de oude vloot. Een btelletje scheepsmodellen strekt tot completeering van een en ander. Op scheepsbouw volgt do stuurmanskunst in welk vak curieuse boeken over oude zee vaarders gevonden worden. Een eigenaardi ge groep boeken is die welke de beschrijving bevatten van de ellende die ondervonden weid om op zee den weg te weten. Men krijgt respect voor de lui die zulke moeilijke tochten met gebrekkige middelen ondernamen. De zoo nauw met de stuurmanskunst sa menhangende zee-instrumenten zijn in een afzonderlijke toonkast geplaatst, waar zeer zeldzame toestellen, als graadbogen, hoekbo- gen enz., bijeen zijn. In de afdeeling kaarten en globes kunnen liefhebbers van de drukkunst hun hart op halen, want op dit gebied dingt Nederland om den voorrang. Vooral valt de aandacht op een zeldzame kaart van Willem Barent- zeu, eeu nieuwe beschrijving van de Mid'del- landsche Zee en op allerlei atlassen behoo- rende tot het allermooiste wat bestaat. Verder zijn er losse kaarten, die gediend hebben op beroemde ontdekkingstochten, o- a. een waarop de wet van Piet Hein ver meld is, en een kaart van Australië, in welk werelddeel de Nederiandsche ontdekkings reizigers een zoo groote rol vervulden. ■De langwerpige zalen van het Paleis eige nen zich geheel naar een tentoonstelling, en de ruimte is groot genoeg dan dat ze hier en daar wat afgeronder kon worden voor het plaatsen van rust- of zitbanken. De Admiraleuzaal wijst door haar naam reeds haar bestemming aan. De portretten onzer zeehelden Kortenaer, Witte de With, Heemskerk, Piet Hoin, 'Eivertsen bedekken de wanden. Verder een menigte merkwaar dige voorwerpen. Uit de vele slechts een greep en als het meest interessant vermeld het (klokje dat met Willem Barentz op No- vazembla overwinterd heeft; het draagtee- ken van de Geuzen met de napjes; glaswerk waarop te zien is de rol die de schepen heb ben vervuld, benevens een herinnering aan verschillende zeeslagen, die ook op Delftsch en op Engelsck aardewerk zijn vereeuwigdhet juweelenkistje en de dolk van Piet Hein. Onder de scheepsmodellen is een der merkwaardigste dat van een schip uit het jaar 1627, zich kenmerkende door een eigen- aordigen bouw met campagnes en de mast op den boegspriet. Men ziet er ook hot model van het oudste drooge dok te Vlissingen, ten tijde van den stadhouder Willem UI ge bouwd- En hier is ook het Markewaterschip voor Lydia dacht, dat hij haar liefhad. Zij mocht zich. waardig achten, door een man begeerd en bemind te worden. Maar zij was er zich levendig van bewust, dat Jobst von Reurieth daarbij ook de ma terieel© voordeden van zulk een huwelijk niet te laag zou aanslaan. Misschien zou het hem zwaar gevallen zijn, zijn nauwelijks verkregen meisje te ver hezen, van alle mooie gouden ludhtkasteelen afstand te doen. Den gehcelen dag had Lydia's trots, niet Lydia's hart onder een vreeselijken strijd geleden. Alles in haar kwam -er tegen in op stand, als rij zieh voorstelde, dat rij zich moest vernederen en een teleurstelling be reiden aan den man, wien zij acht dagen ge leden haar hand als een gunstbewijs had toe gestaan. Maar haar verstand zeide haai", dat de vernedering nog veel grooter zou zijn, als zij het engagement verbrak. Dan was het eeu soort van nederlaag tegenover -de geheele stad. De mensclieu zouden zich fabeltjes uit denken, men zou zeggen dat het met de fi- nancieele omstandigheden der familie Werl- hof slecht gesteld was. Door Reurietli's hou ding bij"1 liet graf was dit engagement im mers reeds in aller mond. Men kon het niet verbreken zonder dat er praatjes over ont stonden. (Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1