54*,e Jaargang. No. 10295. "Uit één wieg. Donderdag 19 Juli 1900. BUITENLAND. BINNENLAND. SCHIEDAMSCHE COUMIÏÏ. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen 11. 1.25. Franco per post il. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags v<xw een uur aan 'iet bureau bezorgd zijn. Bureau Boterstraat 68. Prijs der Ad verten tiën: Van 16 regels A. 0,92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zijn gratis aan liet Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde ïtleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bjj vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefoon No. 133. Algemeen overzie lit. SCHIEDAM, 18 Juli 1900. Bc oorlog in China. Heuchelijke tijding uit Tien-tsin. De tele grammen van gisteren hebben ons geleerd hoe de Verbonden troepen wel eenig succes hadden behaald bij hun aanval op de ommuurde Chineezenstad, maar Viiet in slaat waren de stad zelve te nemen. Dat was den 13den. Gisteren nu werd aan de ïDaily Mail" uit Shang-hai geseind üDe troepen der verbonden Mogendheden hebben in den ochtend van den 14n den aanval hervat op de door muren omringde stad van Tien-tsin. Ztj slaagden er in een bres in de mui-en te schieten en namen toen alle forten. De Chineezen werden geheel uiteengedieven en de troepen namen de Chineezenstad en de forten io bezit. De totale veiliezen der verbondenen in de geveclnen van Donderdag, Vrijdag en Zaterdag bedra gen ongeveer 800 aan dooden en gewonden. De Russen en Japanners leden de ernstigste verliezen," Een niet gering succes dat vooral ook be'angrijk kan zijn om de moreele gevolgen. Even zeker als liet échec \an Seymour's kolonne ten Noorden van Tien-tsin bijgedra gen zal hebben tot de uitbreiding van den opstand mag aangenomen worden dat deze overwinning der Europeanen niet zal nalaten indruk te maken op de Chineezen. Men overschatte echter het belang van dii succes niethet behaalde voordeel stelt de Europeesche troepén zeer zeker nog niet in staat zich meester te achten van den toe stand aan de Pei-ho, laat staan op te ruk ken naar Peking. En daar moet het toch naar (oe. Li-Hung-T-chang is uit Kanton tiaar Hong kong vertrokken. Volgens den Amerikaao- schen consul te Kanton had Li zijn benoeming ontvangen tot ondoi koning van Tschi-li met bevel zich onverwijld daarheen te begeven. Men vreest voor onlusten te Kanton tijdens zijn afwezigheid. Fiansche kanonneei booten zijn voor de stad aangekomen. Op een vraag van Pritclsard Morgan, giste ren in het Engelsche Lageihuis of Li het opperbevel in China op zich zou nemen, kon de regeering geen antwoord geven. Intusschen wordt in het Zuiden de toestand ernstiger. Naar de «Globe" gisteren uit Shang hai vernam, moeten om die stad 1U0,000 man Chineesclie troepen, gewapend met Mauser-geweren en modern geschut, op drie punten binnen een kring van GO M. buiten de stad zijn opgesteld. Het heet dat ztj Shang hai zullen belegeren, indien vreemde troepen aan land worden gezet om een aanval te doen op de forten van Wu-sung, even ten Noorden der stad. Men mag hieruit opmaken dat de opge wondenheid ook hier toeneemt. In het Noorden, in Mandschurije, bestaat de oorlogstoestand. Volgens een bericht uit St. Petersburg meldde de chef van het tweede station van den Chineesehen Oosterspoorweg, de ingenieur Rychof sDen 13den Juli om 10 uur kwam op het station Chailar een tolk van generaal Tschun, den bevelhebber van een korps van 1000 Een roman. VAN IDA BOY-ED. 14) „Zulke dwaasheden moet ik wel dulden, als wij alleen zijn," aeide zij, hem toelachend. „Maar niet waar, je zult wel laten, mijl je liefde in het bijzijn van anderen te toonen. Zelfs in heb bijzijn van mama en van mijn broers en zuster zou ik dit niet kunnen uit staan. Ik heb hef altijd onaangenaam ge vonden, van. gevoelens een schouwspel te ma ken." Hij kuste haar dankbaar do hand. Dit be vel viel juist in zijn smaalk, en diep in den ondergrond zijns harten deed zich iets als een verademing gevoelen. „Voornaam gedacht, voornaam gevoeld en geheel uit mijn ziel gesproken," antwoord de hij. Zij liet hem haar beide handen behou den, die hij warm met de zijne omvat 'hield, terwijl hij' zich oen weinig vooroverboog. „En nu zullen wij eens over zaken spre ken,,r begon zij. Hij weerde dit eenigszins gemaakt af, zeg gende: „Neen, noenals er zoo iets bespro ken moet worden, laat mij dit dan met je broers doen!" „Ik ben mijn eigen beer en meester en wil mijn zalcen zelf afdoen. Er valt trouwens ook weinig te zeggen. Wij moeten todh we-. goedgewapende Chineezen, bij mij met de verklaring dat hij ingevolge een bevel van den kommandant te Zizikhar militaire ope raties tegen de Russen zou openen, tenzij zij onmiddellijk Mandschurije verlieten. sik riep dientengevolge alle arbeiders bijeen en vereenigdp hen op de stations waar wij ons in overleg met den bevelhebber der bexheriningsttoepen ver-chansten. Om 2 uur kregen wj bevel van den hoofdingenieur om alle vijf secties met de kas en de papieren te verzamelen aan de Russische grens, welk bevel door den ingenieur Botseharof, chef der westelijke sectie, die over een voldoend aantal soldaten beschikt, werd bevestigd. Alle ambtenaren, bedienden en arbeiders, te zamen 600 man, alsmede het sectie-lazaret met de zieken kwamen gelukkig te 5 uur te Zuruchaikujebky aan. »Den 14den in den namiddag werd onver wachts en zonder reden Blagowielschensk door de Chineezen uit het naburige dorp Saclialin tot 9!/2 uur 's avonds gebombar deerd. ïAan onze zijde vielen 3 man, waaronder 1 soldaat; gewond werden 6 man, waar onder 5 soldatende troepen en de bewo ners van Blagowietscliensk verdedigden de stad op voorbeeldige wijze; de gebouwen werden slechts onbelangrijk beschadigd. De verliezen der Chineezen zijn niet bekend. De Chineexhe kazerne te Sachalin en vele woonhuizen werden door het vuur onzer kanonnen in brand gesloken." Ook in het Zuiden van de Russische be langensfeer, n.l. op het schieieiland Liao- tung, zijn de Boksers bezig. Het Deensche zendingsgenootschap te Kopenhagen een tele gram van 17 dezer, volgens hetwelk het zendingsstation te Yung-kwan-lung op voor noemd schiereiland, is verwoest. De zende lingen ontkwamen en zijn nu te Tschemilpo. De toestand is dus zeker hoogst ernstig en neemt meer en meer den omvang aan van een grooten oorlog die de uitzending van machtige legers noodig maakt. En dit wordt ook ingezien. Voorloopig wordt echter nog door de mogendheden van gedachten gewisseld over de uit te zenden troepenmachten. Als 't maar met gant als met het oude Saguota dat verloien ging, terwijl de Romeinsche Senaat beraadslaagde. Volgens de iLiberté" zal Frankrijk waar schijnlijk 40.000 man zenden. De regcerfng zal de kamers niet bijeenroepen, maar haai maatregelen in een geelboek verdedigen. Aanvankelijk woiden nog maar 9200 man uitgezonden onder oppei bevel vau generaal Voyron die de espeditie op Madagascar heeft meegemaakt Onder de officieren die in China zullen strijden is ook de bekende schrijver Pierre Loti. Naar- de »Novoie Vtemja" uit Kief ver neemt zijn vandaar Zaterdag,. Zondag en Maandag treinen met troepen vertrokken door Siberië naar AVIadiwostock. Vandaar wordt aan hetzelfde blad bericht, dat een deel der voor China bestemde troe pen op schepen der Rus-ische vrijwillige vloot alsmede op Japansche. Russische en Duitsche transportschepen vertrokken is, na een toespraak van den gouverneur-generaal tot de troepen. Tegenover den geopperden twijfel of Rus land wel een voldoende zeemacht in de Chi- teu, jij en ik, lioe wij ons huishouden kun nen inrichten." „Dierbaarste Lydia, ik ben een jongere zoon," zei de hij zonder verlegenheid. „Zooals je weet, heeft mijn broer de rechten van een eerstgeborene. Hij moet mij levenslang een toelage of kleine rente geven. Deze is juist voldoende om als veldartillerist bij een aanzienlijk regiment fatsoenlijk te kunnen leven." Zij glimlachte. Haar houding was alles zins bekoorlijk, de woorden kwamen haar met ludhtigheid over de lippen. Maar haar blikken waren onafgewend op zijn gelaat gevestigd. Geen enkele aandoening, die zich daarop afteekende, mocht aan haar aandacht- ontgaan. „Onze goede papa liceft ons genoeg nage laten om ons het leven binnen de gewone grenzen der officicismaatschappij aange naam en onbezorgd te kunnen maken. Papa wenscht, dat wij in do hoofdzaak ons ver mogen in de zaak laten, waar het immers zoo veilig mogelijk belegd is. Henri denkt intusschen, dit aan Malve en mij allengs uit te betalen. Het ons toekomende vermogen staat natuurlijk ieder oogenblik tot onze beschikking. Mama bezit nog een haar in eigendom todbehoorend vermogen van een kwart millioen. Laat ons hopen, dat wij ons aandeel daaraan eerst na vele, vele jaren zullen krijgenBc heb mij, vandaag door Henri laten zeggen, dat wij zes duizend Mark aan rente of misschien een weinig meer zullen bobben." Ja, er vertoonde zich eonige ontroering op zijn gelaat. Lydia gevoelde, dat de handen, neesche wateren heeft, komen uit Petersburg geruststellende verzekeringen. Brieven uit Peking. De Chineesche gezant te Washington heeft van zijn collega te Londen een telegram \an 16 Juli ontvangen, bekrachtigd door den spoorwegdirecteur Sheng en de onderkoningen van Nan-king en Wu-tschang, volgens het welk de vreemde gezanten en de vreemdelin gen den 9den Juli nog in leven waren en de bescherming der regeering genoten. Naar Reuter's bureau te Londen verneemt heeft de Chineesche gezant aldaar het departe ment van buitenlandsche zaken een telegram van gelijken inhoud ter hand gesteld. Desondanks gelooven wij dat de European nen te Poking inderdaad vermoord zijn. En de brieven die nu gepubliceerd worden, van sommige der ongelulckigen bevestigen de mcenmg dat de Europeanen het niet lang hebben kunnen volhouden. Ze klinken als stemmen uit het graf, die brieven, en vooral is dit het geval met den laatsten brief van een der Engelsche leer ling-tolken van 10 en 11 Juni 1.1. aan zijn ouders. Hot jongemensch geeft een indruk van den toestand op dat oogeniblik, en liet is de indruk die getuigt van warm-jeugdig-voelen, van jongen overmoed, van moed en liefde voor avonturen bij den schrijver, die verrukt is dat hij een tijd van zoo heftige emoties medeleeft. Telkens verzekert hij dat hij om mets ter wereld de gebeurtenissen dio toen plaats vonden, zou willen missen. En toch toen reeds was de toestand zoo hoogst ernstig. Wij hooren hoe zendelingen gedood werden; hoe in -den onmiddellijken omtrek van Peking werd gemoord en ge brand hoe daags te voren nog de tribune op de Europeesche renbaan door brand ver nield was, hoe op den middag van den lOen een paar andere leerling-tolken slechts dooi de snelheid van hun paarden den dood ont kwamen en een van hen zelfs genoodzaakt was met de ïevolver in den vuist zijn aan vallers van liet lijf te houden. Ter loops wordt ook verteld hoe de Kei zerin, volgens zeggen van een der leden van het Yamen, denzclfden middag blakend van tooin uit het zomerpaleis naar de stad was gekomen en uitgevaren was over do aanma tigende houding der vieemdelingen in den l.iaLten tijd. Voorts vernemen wij dat het Engelsche gezantschap goed bewapend was en levens middelen had voor acht dagen. Dat de toestand ernstig werd, bleef ove rigens dezo jongelieden niet verborgen. Zen delingen zochten een toevlucht op de ambas sade, waar ook sir Robert Hart de vrouwen der ambtenaren van den douane-dienst in veiligheid bracht. Er kwamen geruchten van versterkingen die onderweg waren. De spoor lijn was opgebroken en do post ging met ezels. De Chineezen hadden groote kanon nen op don Tschien-mien-poort gericht; krijgsvolk met woest uiterlijk was iu de stad. In één woord, de geheelo toestand scheen zeer dreigend. Van veel ernstiger aard is een brief van ouderen datiun van professor Von Brön van de Chineesche universiteit tc Peking. dio haar koude vingers omvat hielden, zich onwillekeurig losmaakten. Zij zag, dat zijn gezicht een weinig blocker werd. En zij ging voort, vol aanminnigheid te glimlachen, als een beeld van volkomen ze kerheid. „Eén verzoek heb ik mi dadelijk," zei de zij vleiend. „Laat je naar een ander regi ment overplaatsen!" „Bc?" Dat kwam liem geheel onverwachts. Do verbazing, dio hij' hierover kon toonen, was 'hem als een gewon scht masker. „Zooals je weet, zijn wij kinderen erg aan elkaar gehecht. Je trouwt niet alleen met mij;, je trouwt ook met eon familie. Eigen lijk gaat dat altijd zoo. Maai- wij zijn er nog bijzonder voor grootgebracht, de liefde tus- sclien broeders en zusters steeds hoog te houden. Ik vrees, dat, als ook Wolfgang eens trouwt en Malve zich te eenigen tijd een man neemt, wij veel te dicht bij elkaar zijn. De broederlijke en zusterlijke verhouding zou beter bewaard blijven, als wij niet allen op één en dezelfde plaats woonden. Ook zou den wij ons leven gemakkelijker zóó kunnen inrichten, als je getrouwde kameraden het leiden, als wij niet al de rijke bloedverwan ten zoo dicht naast ons hadden." „Op dit oogenblik zou het van mij niet verstandig zijn, aanzoek om overplaatsing te doen," zeide hij. O, hoe aaizelend klonk zijn stem, welko sombere rimpels vertoonden zich bij deze woorden op zijn voorhoofdLydia zag dit met vei schrikkelijke duidelijkheid. „Over anderhalf jaar word ik kapitein en LaUerijchef. Met deze bevordering gaat In dit schrijven van 31 Mei heeft Aten Bron reeds een vermoede-n van het sombere lot dat hem wachtte. Hij ziet den toestand zeer donker in, en klaagt dat de Duitsche gezant niet naar zijn waarschuwingen wilde luisteren. Reeds 26 Mei hadden zijn bedien den hem gezegd dat alle Europeanen die de stad met binnen twee dagen verlieten, ge dood zouden worden, dat de Boksers krijgs raad hadden gehouden bij generaal Tung-fu- siaug, denzelfden generaal die blijkens de la tere berichten Tuan ter hulp kwam en den doorslag gaf bij den aanval op de ambassa- den. Den 28sten Mei had men den ook reeds de gebouwen verbarricadeerd en alle maat regelen genomen. Aten Brön vertelt dat do Boksers door de stad liepen in een soort van uniform met rooden tulband en roode gordels Zonderling dat de diplomaten zoo blind waren voor het gevaar? Of speelde ook luer de internationale naijver een treurige rol Zuid-Afrika. De sDaiiy Express" heeft weer eigenaardig nieuws uit Lorengo Maiquez. De telegraaflijn zou weder doorgesneden zijn tuxchen Machado-dorp en de Portugee- sche kust. AA'at betreft do te Lorengo Marquez orit- ontvangen berichten uit Boerenbron zouden de Boeren bij Lindley drie kanonnen op de Engelschen hebben buitgemaakt en A'illiere dorp en Frankfort hebben hernomen. Zij zouden den 14den een maxim en twee andere kanonnen veroverd en 100 gevangenen gemaakt hebben bij Kommando-Nek boven dien werd de brug te Witpoort vernield. Dit Kommando-Nek wordt een der heuvels genoemd die Rundie had bezet bij zijn opera ties om De AVet in te sluiten. Zoowel iu het Noorden van den Vrijstaat als by de Ba«uto- grens handhaven de Boeren zich dus met succes. Om Pretoria versterken de Boeren zich. Bij Waterval, ten Noorden der stad, staat Ben Ariijoen. Hij heeft, volgens de »Siandard", versteikingen ontvangen in den vorm van troepen en geschut. De Engelschen zijn »voorioopig" ierugge- getrokken, om proviand te hahm, wordt er bijgevoegd. Of omdat Viljoeri hun te sterk was? Hetzelfde blad is ontevreden op de racluheid waarmede de Boeren behandeld worden en geeft den raad vrouwen en kinderen naar de kommando's te zenden en ze niet verder te voeden. Jawel, eerst de hoeven plunderen en dan weigeren de ongelukkige, hulpelooze vrouwen en kinderen het noodige te verstrekken. Dat heet beschaving brengen Alle correspondenten zijn het er overigens over eens dat de Engelsche troepen ver schrikkelijk lijden door het klimaat. Het departement van oorlog te Londen heeft een eerste, blijkbaar nog zeer onvolledige lijst van verliezen bij de gevechten om Pretoria op 11 Juli bekend gemaakt. Daarin worden vermeld de namen van 11 gesneuvel- deu en 46 gewonden, benevens twee krijgs gevangen officieren. waarschijnlijk terstond een overplaatsing ge paard." „Dan natuurlijk Hij deed zijn. best, heer en meester over do gedachten, die zich aan hem opdrongen, te worden, zijn geheelo aandacht aan Lydia te wijden, den toon van teedere bewonde ring weer to vinden. Zij mocht anders eens denken Maar nooit klein, nooit Iclein voor haar bevonden worden! Altijd maar waak zaam en voorzichtig zijnAran de geheele wereld zou hij eer geringschatting verdragen hebben dan van haar. Hij greep liaar handen weder vaster. „AAril je AVolfgang en Malve al zoo gauw laten trouwen?" vroeg hij schertsend. ,.ïs het geëngageerd raken dan werkelijk zoo aanstekelijk ah men altijd zegt?" „Malve? Neen, die zal nog wol een poosje bij mama blijven. Maar begrijp eens, Wolf gang is al sedert verscheidene weken in liet geheim geëngageerd. Vandaag is hij daarmee voor den dag gekome-n." „Niet mogelijk „Ja, hij doet evenals ik. Hij vindt zijn wederhelft in de militaire wereld. En hij doet slechts een keuze zijns harten." Nu werd Rcurieth werkelijk opmerkzaam. Er waren immers bij' het garnizoen alhier te dien tijde volstrekt geen huwbare dochters. O ja..", misschien Massbach's schoonzuster... of PliickoVs zuster Toen hij1 haar met een vragend gezicht aankeek, zeide Lydia„Het is Eleonore von Hammer." Wat was dat? Haar verloofde liet haar hand los, als iemand, die in schrik een zin- demengde Bcdcdecllngcn. In het Lagerhuis is door Macartney een wetsvoorstel ingediend, bepalende dat marine matrozen, na een diensttijd van twaalf jaren, bij een marine-reserve zullen worden ingelijfd. Tot eex-ste gouverneur-generaal van het vereenigd Australië is door koningin Victoria benoemd lord Hopetown. De nieuwbenoemde dignitaris is 40 jaar oud en heeft zes jaar gestaan als gouverneur van Victoria; hij is dus geen onbekende in de kolonie. Sedert 1898 was hij lord kamerheer en maakte in deze qualiteit deel uit van de commissie die aan het parlement de aanneming van de Australische federatiewet moest mededeelen. De Russische bladen bevatten sympathieke welkomstgroeten voor den Shah van Perzië. Overleden is de 90-jarige graaf Zichy, een star-conservatief, maar eerlijk Hongaarsch magnaat die in het bedwingen van de revo lutie van 1849 een werkzaam aandeel had. De Rumoensche minister-president Canta- cuzene heeft gisteren den Koning het ontslag van het Kabinet aangeboden en hem aange raden Carp te kiezen voor het vormen van een conservatief concentratie-kabinet. De Koning iieeft het ontslag aangenomen. Volksbond. Gisteren werd to Utrecht de 25e alg. ver gadering van den Atelksbond, vereeniging te gen drankmisbruik, geopend met een rede van den voorzatter, dr. W. P. Ruijseh, die een terugblik wierp op het ontstaan en de geschiedenis van den Volksbond, daarbij' in 't kort aanstippende wat in deze eeuw tot bestrijding van het drankmisbruik is ge daan. Spr. vond hierbij gelegenheid een «ere saluut te brengen aan de Ned. Vereen, tot afschaffing van sterken drank, die edhter, hoe goed ook werkende, haar doel niet be- icikt zag. Andere banen moesten worden in geslagen en in '1875 stichtte de heer L. P. Philippona den Multipatiorsbond. Hulde werd gebracht aan den tegenwoor- digen Minister van Binnenl. Zaken, -den heer Goeman Borgesius. Ook aan liet eerelid den heer A. v. d. Voort "bracht spr. hulde An dere vereenigingen, die den Volksbond haar critiek niet sparen, zijn hier echter even welkom. Het nieuwe ontwerp-drankwet gaf spr. aanleiding den wensch te uiten, dat door dit ontwerp een schrede vooruit mockb worden gedaan op den weg, dien de Volks bond heeft voorgestaan. Het verslag van den secretaris, den heer A. v. d. Ateort Azn., kon niet veel nieuws geven, wijl het orgaan aan die behoefte vol doet. Het ledental is thans ongeveer 5500. Het verslag werd onder dankbetuiging aan den secretaris goedgekeurd. Het voorstel van het hoofdbestuur, om een bezoldigd algemeen se cretaris buiten het bestuur, op een salaris van f 1000 's jaars aan te stellen, werd zon der discussie goedgekeurd. Mr. J. Bool leidde daarna de bespreking nelooze beweging maakt. Een vurige blos vertoonde zich op zijn gelaat. En hij. wend de den blik van haar af. „Ken je Eleonore von Hamnier?" vroeg zij langzaam. Hij gevoelde, dat hij bespied werd; hij gevoelde, dat hij zich goed moest houden ter wille van hem zelf. ter wille van Lydia en ter wille van nog een andere. „Hoe zou ik haar niet kennen?" Het hart sloeg hem hoorbaar en maakte zijn stem aaizelend. „Ik bedoel van naderbij?" De koelheid in Lydia's stem hielp hem. Het was zoo merkwaardig als vermaan den haar houding, de uitdrukking van haar gelaat, do klank barer stem, zich vooral goed tc houden. „Toen ik hier kwam, nu vier jaren gele den. was Hammer onze kommandant nog. Daar hij een schoolkameraad van mijn moe der geweest was, noodigde lij mij vooral dik wijls bij zic'n aan huis. Natuurlijk leerde ik in dien tijd zijn dochter nader kennen, blaar toen Hammer op non-activiteit gesteld werd, werd onze omgang allengs minder druk. Men treft zijn dochter zeer zelden in gezel schappen aan. Bc geloof, dat die mensclien het erg krap hebben. Althans hoorde ik er onlangs mijn kameraden over spreken, dat juffrouw Von Hammer den geheelen winter door in één en hetzelfde baltoilet gedanst heeft." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1