STADSNIEUWS. YLAARDINGEN. MAASSLUIS. Rechtzaken. Eerk en Schooi. SPORT. Gemengd Nieuws. ■over de nieuwe drankwet in, met een over zicht over de bepalingen der wet van 1881, en van de maatregelen die thans worden voorgesteld. Hierover ontstond een geani meerd debat, waaraan allereerst deelnam mt. J. Knueman, die de herziening der wot als technische verbetering zeer zeker van belang noemde; echter zijn er leemten -en practi- ache bezwaren. Redelijke kans van slagen acht spr. thans voor dit ontwerp niet aanwe zig. Het opheffen van 8000 vergunningen, zonder geleidelijk uitsterven, acht spr. een groot beswaar. Na lange discussie werd ten slotte aange nomen een motie van mr. Kruseman, lui dende: 0>e vergadering van den Volksbond heeft met ingenomenheid kennis genomen van het wetsontwerp, dat vele verbeterin gen (bevat en hoopt, dat een hoogst vrucht bare samenwerking van Regeering en Volks vertegenwoordiging een spoedige afdoening moge bevorderen. Hierna werd de vergadering gesloten en O o o volgde een 'bezoek aan de huishoudschool. ■Naar aan leiding van het 25-jang bestaan van den. Volksbond is een feestnummer ver schenen van het orgaan van deze vereenigin? O O tegen drankmisbruik met tal van bijdragen van bekende mannen en vrouwen, portret ten van de bestuursleden en bekende IJve raars en tal van andere illustraties meer. Minister Borgosius schreef het eerste artikel. Ook zullen jubileumhriefkaarten worden uitgegeven. Bij Kon. besluiten zijn tot officier in de orde van Oranje-Nassau benoemddr. W. P. Ruysch, voorzitter van den Volksbond tegen drankmisbruikdr. C. "W. Janssen, voor zitter van de afdeeling Amsterdam van dien Volksbond, en prof. dr. V. A. Julius, te Utrecht-, voorzitter van het comité der ten toonstelling van voorwerpen tot bestrijding van drankmisbruik. Ziekenfondsen. Men schrijft ons uit Amsterdam Aan het verzoek van den secretaris-rap porteur der Ziekenfondscommissie uit de afd. Amsterdam van. de Nederl. Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, om de aan dacht „ook in wijder kring" te vestigen op het rapport, uitgebracht door die commissie, dat thans bij da firma Scheltema ea Holke- ma is verschenen, voldoen wij gaarne. Deze commissie werd bij besluit der verga dering van de afdeeling op 25 Oct- 1897 in gesteld met de opdrachteen onderzoek in te stellen omtrent de hier ter stede bestaande ziekenfondsen, vooral wat betreft de verhou ding der geneesheeren tegenover de directie, de wijtee van bezoldiging der geneesheeren. de maatschappelijke positie dergenen, die als lid worden toegelaten en wat verder van be lang kan zijn tot het ontwerpen van een voorschrift, zooals een ziekenfonds behoort ingericht te wezen. Die commissie bestond uit de heeren C. IEL |A» Westhof, voorzitter, C. F. Schreve, secr.-rapp., C. de Man, S. van Os, L. N. S Waesdnk, bestuursleden, C. O. Delprat, E. van (Diezen, L. C. v. d. Meulen, leder der enquete-commissic en 12 andere doctoren, te zamen dus 20 leden uitmakende. Deze heeren stelden een onderzoek in bij 15 ziekenfondsen, welk onderzoek half Sept. 1898 werd gesloten, waarop dr. Schreve aan ving met het verzamelen en rangschikken van de vele ingekomen gegevens, om het rapport samen te stellen, waarvan het eerste gedeelte den lOen Mei 1899 in een gecombi neerde vergadering, het laatste in Juni jl. vastgesteld werd. 'Het le deel handelt over de bestaande ziekenfondsen met finandeel-belangeloos en belanghebbende besturen enz. Het 2e deel bevatalgemeene beschouwin gen over de bestaande toestanden op het ge bied der ziekenfondsen alhier, (Deze beide deel en omvatten 200 bladzij den groot-octaaf. De arbeid daarin vervat, steunt op de ervaringen van vele Amster- damsche geneesheeren en apothekers en an dere personen. De secr.-rapp. beeft getracht het bijeengebrachte zoo objectief mogelijk mede te deelen. En op grond van de verkre gen resultaten heeft de commissie gemeend in grove trekken te moeten aangeven hoe een ziekenfonds ingericht behoort te zijn, wat zij; aangeeft onder den titel van „Een Model-ziekenfonds". Bestuur, beambten, le den, deelnemers, poliklinieken, reservekas, propaganda-middelen, opneming in deken- huizen worden achtereenvolgens daarin be handeld. Het boek mag als een standaardwerk be schouwd worden en behoort door iedereen ge raadpleegd te worden, die interest heeft bij ziekenverpleging. De commissie deed een moeilijk werk, waarvoor haar dank en eer toekomt. Uitbesteding van vreezen. Zooals wij[ hebben medegedeeld, heeft on langs de heer dr. H. J. de Dompierre de Chaufepié in het „Tijdschrift voor Armen zorg" als een diep bedroevend feit vermeld, dat een elfjarige jongen, zekere Hendrik Mulder, bestedeling van het Burgerlijk Armbestuur te Fihkega zich om zijn treurig bestaan, door ophanging van het leven, zou hebben beroofd. In heb „Tijdschrift voor Armenzorg" zijn nu opgenomen twee artikelen over deze quaestde, het een© geschreven door den beer J. Taik, voorzitter van de gemeentelijke in stelling van. Weldadigheid in Weststelling- werf, het and'ere door J. Groen eweg, Herv. predikant van Sbeggerda ea Finkega- Eerstgenoemde wijst er op, dat de kinde ren der Ned. Herv. gemeente te Westetel- lingwerf, waartoe Finkega behoort, buiten de zorgen der diaconie door het Burgerlijk Armbestuur worden uitbesteed, omdat de diaconie niet voor hen zorgen kan. Op d'e uitbesteding wordt door het Arm bestuur echter ernstig toezicht uitgeoefend. Over het gezin Bartjes, waar Hendrik Mulder was uitbesteed, zijn schr. nimmer klachten van hem of anderen ter oore geko men. Hendrik zeide ook tegen de huren al tijd, dab hij er tevreden was. De jongen was edhter acht jaren oud toen zijn moeder stierf en hij bij Bartjes kwam. Hij was haveloos en onopgevoed en wellicht stond het hem niet aan onder tudlit te ko men. Op den dag van zijn treurige daad was hij niet lusteloos of verdrietig, maar hij zong luid en moet met lust gegeten hebben. 's Avonds om 8 uur zou hij de koeien wat gaan verjagen en een half uur later vond men hem opgehangen. De heer Tak stelt de vraag of hij zich ook spelende in dien toestand zou hebben ge bracht? Dit zal echter wel altijd een raadsel blijven. De heer Groeneweg schrijft, dat de diaco nie hier geheel buiten de quaeshe staat, om dat de ouders van den jongen geen lidmaat der kerk waren en de jongen niet eens ge doopt was. Zoo kwam de zorg voor hem bij het armbestuur- Ook de heer Groeneweg is van meening, dat op de verpleging der kinderen voldoen de toezicht wordt gehouden. Wat nu het treurige feit zelve aangaat, zoo kan ik mededeel en, zegt hij verder, dat, zoodra mij ter oore kwam, wat er met den knaap gebeurd was, ik naar zijn pleegouders ben gegaan. Ik vond alleen de vrouw thuis; ik sprak ernstig met haar, maar kreeg niet den indruk dat zij zich van iets te beschuldi gen had. Wel doken daarna allerlei geruchten op van een strenge, soms liefdelooze behande ling, en wordt zelfs gezegd, dat de knaap zich tegenover zijn speelmakkers over zijn schrikkelijk plan zou hebben uitgelaten, maar 'b is moeilijk uit te maken, in hoeverre aan dit alles geloof moet worden gehecht. 'tWil er echter bij mij niet in, dat de knaap Pinkstermaandag ie uitgegaan met 't voornemen zich van heb leven te berooven. Nog kort voor zijn dood is hij spelend bui ten gezien, vroolijk springend met een touw, waarmee hij de koe moest gaan vast binden en zoo doet een kind toch niet, dat zich met zulk een ontzettend' plan op weg heeft begeven. Ik stel mij voor, dat al spelend de gedach te ibij hem boven, kwam,,'k moest toch eens probeeren, hoe heb gaan zou," en voor de aardigheid (zooals jongens dwaze dingen kunnen uithalen) het touw om. den hals doende en aan een Hekpaa.1 vastbindende, behoefde het niet lang tê duren en het leven was weg! 't Is en blijft een schrikkelijk, diepbedroe- vend feit, dat alle opvoedere weer mag aan sporen, ook de kinderen op den ernst van het leven te wijzen en de beteekenis van den dood niet te verbloemen, maar toch geloof ik dat men zeer voorzichtig moet wezen, uit zulk een feit dadelijk allerlei gevolgtrekkin gen te maken. De Commissie van de Tweede Kamer voor de Drankwet vergaderde gisteren op den dag en des avonds. Op het diner, gisteren door Hr. Ms. com missaris in Zuid-Holland, Mr. Patyn, den leden der Staten aangeboden, "waaraan ook de griffier der Staten en provinciale hoofd ingenieur deelnamen, bracht de gastheer den eersten dronk uit op Hare Majesteiten. Het pantserdekschip Holland wordt heden te Shang-hai verwacht. De heer W. Oudendijk, consulair ambte naar, is volgens thans ontvangen bericht den 4n Juli te Shang-hai aangekomen, waar hij nu voorloopig zal blijven. De gevangenneming van leden der tweede ambulance van het Ned. Roode Kruis is, volgens Engeh-che lezing, geschied omdat zij in 't bezit moeten bevonden ziju van brieven voor de Boeren en zeifs voor bevelvoerende kommandanten der Boeren, en zulks in strijd met de voorwaarden waarop hun verzoek om naar de Boeren-lmiën terug te keeren was ingewilligd. De 49ste algemeene vergadering van de uNederlandsche Maatschappij ter bevordering der pharmacie", die heden te Groningen plaats vindt, werd gisteravond eenigszins feestelijk geopend. De drukte aan de Haven alhier blyft nog steeds even levendig en bedryvig. Op de schepen in de Haven zoowel als op die aan de boeien is men nog steeds bezig met het lossen, terwijl die welke aan de Maaskade lagen reeds weder vertrokken zijn. Andere booten zullen deze weer vervangen. Blijkens achterstaande advertentie laat de H. IJ. S. M. Dinsdag 24 Juli a.s. weder een goedkoopen trein loopen van Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis enz. naar Haarlem, Yelsen, Beverwyk, Alkmaar en Helder. In de vorige week kwamen hier van de haringvisscherij binnen vier schepen als particuliere jagers en twee met eigen vangst, tevens tal van diverse bezendingen via Leath- Harwich. De geheele aanvoer van die week bedroeg, met inbegrip van Maassluis, 790 ton. De tot dusverre aangebrachte hoeveel heid bedraagt thans 1642 ton tegen 1454 ton op 15 Juli van het vorige jaar. Hoewel nu alles te zameo genomen de resultaten tot nu toe weinig verschillen met het voorgaande jaar, zijn er toch gegevens, die er op wijzen, dat dit jaar de visscherij iets meer loonend zal zyn, o, m. het feit, dat in de nabijheid van Baltasound deze week goede visscherjj te bespeuren was, doet de hoop koesteren, dat het bedrijf een voordee- liger beloop zal hebben dan het vorige jaar. Het stoomschip Josephine is gisteren leeggemaakt en zal na kolen te hebben in genomen, naar zee vertrekken. "Werklieden van hier en Rozenburg lossen het stoomschip C e 1 a e n o, geladen met erts, dat wegens zijn grooten diepgang ligplaats heeft genomen aan de boeien nabij de kruit hoven aan de Oostpunt van Rozenburg. By v. d. Kraan, aan den Noorddijk, is een blauwe postduif aangekomen, gemerkt op beide vleugels metstempelmerk: Postduiven vereniging Snelvlieger, Delft 1900. Kantongerecht te Schiedam. Vonnissen uitgesproken 18 Juli 1900. Schiedam. Openbare dronkenschap P. K. tot f5 boete subs 3 d. h.P. J. v. d. S. tot f3 boete subs. 3 d. h. Strooperij J. L. G. tot fl boete subs 1 d. h.; H.P. M. d. H. tot f2 boete subs. 2 d. h.T. J. M. tot f3 boete subs. 3 h. Visscherij-overtreding G. K. v. d. W., T. J. M., K. D. en W. d. W., ieder tot f 1 boete subs. 1 d, h. Zonder daartoe gerechtigd te zijn loopen op een hooiland: C. A., tot f3 boete subs. 2 d. h. Politie-overtreding M. v. K,, M. S-, B. L. W., vrouw van G. V., en L. W. I., ieder tot f 1 boete subs. 1 d. h., J. A. K., tot f0.50 boete subs. 1 d. h., M. J. R., vrouw van S. P. d. W., en F. K., ieder tot f3 boete subs. 2 d. h. Ylaardingen. Openbare dronkenschap. P. J. Ktot f 3 boete subs. 3 d. hechtenis. Spoorweg-overtreding. J. H. M. tot f2 boete subs. 1 d. hechtenis. Maassluis. Zooder daartoe gerechtigd te zyn loopen op een hooiland C. A. v. d. H., J. R. en B. M. v. R., ieder tol f 1 boete, subs. 1 d. h. Politie-overtreding J. d. J. en K. Lieder tot f 1 boete, subs. ld.!). Visschery-overtreding F. W. v. F., tot f2 boete, subs 2 d. h. met verbeurdverklaring van het vischtuig. Het kantongerecht le Delft eischte f5 boete subs. 3 d. hecht, tegen A. V., schipper te Overschie, die op 8 Maart 1.1. 3 runder-en naar de markt te Delft vervoerde, maar er slechts 2 kon lossen, en in plaats van zyn schuit zooveel doenlyk schoon te maken, alvorens nieuw vee bij te laden, aan zijn knecht had bevolen, wat nieuw stroo op te gooien. Ned. Hekv. Kebk. Beroepen: te Voorts, W, Hellemans, te Wapenvelde; te Amerongen, J. C. Eijk- man Jr., te Steen wijk. Aangenomen: naar Borsele (Zeel.), door B. L. F. van Hengel, cand. te Putten naar Nieuwkoop, W. R. Boerendans, cand, te Utrecht. Bedankt: voor Wijngaarden en Rui- broek, door C. Bieshaar, cand. le Utrecht; voor "Waalwijk, door W. de Vries, te Heumen en Malden. Geref. Kerken. Beroepen: te Rjjssen en Wierden, M. Ouendag, te Zevenbergen. Bedankt: voor Wanswerd aan de Streek, door J. Kok, te Nijmegenvoor Vrijhoeve- Kapelle, door G. Meijer, te Borger. R. K. Kerk. Zondag werd, naar de »Tijd" meldt, in de parochiekerk van den H. Willebrordus buiten de veste te Amsterdam het volgend schrijven van Z, D. IJ. den bisschop van Haarlem onder de BH. missen van den preekstoel af gekondigd »Onlangs heeft in de parochiekerk van den H. Willebrordus buiten de Veste te Amster dam een godsdienstoefening plaats gehad, waai by behalve het orgel andere muziek instrumenten zijn gebezigd. Dit geschiedde tegen den wil van den wei-eerw. pastoor van die parochie, die zulks te recht uitdrukkelijk had verboden. »Het was toch een schendig van een der bepalingen van het provinciaal concilie. Bij schrijven van 16 Juli I860 heeft Z. H. de Paus verklaard, dat die bepalingen allen door NederSandsche Katholieken ongeschonden moeten onderhouden worden, vOpdat dit feit, door de dagbladpers alge meen bekend gemaakt, geen ergerlijk voor beeld worde, hebben "Wy gemeend onze afkeuring openlijk te moeten uitspreken, en gelasten diensvolgens den pastoor van ge noemde parochie, dit schryven op Zondag 15 Juli van den predikstoel af te kondigen. De bisschop van Haarlem, •f CASPAR. sGedaan te Haarlem den 13 Juli 1900". Volgens het „Centr." is mgr. G. M. Jan sen, proost van het Metropolitaan-lrapittel, en vicaris-generaal van het aartsbisdom, Za terdagavond met Jè laatste sacramenten voormen. Toenemende verzwakking van den lijder doet het einde vreezen. Oud-Kath, Kerk. Uit het jaarverslag over 1899 van de Ver- eeniging vOud-Katholiek Ondersteunings fonds", gevestigd te Utrecht, welke vereeni- ging ten doel stelt, de Oud-Katholieke be langen te behartigen in den ruimsteu zin, blykt dat het hoofdbestuur over den toestand der afdalingen tevreden kan zijnofschoon die beter kon zijn, is hy niet bepaald slecht te noemen. jDat het aantal leden niet toeneemt in verhouding tot vroegere toeneming, is be- grijpelyk, nadat in de eerste jaren de ver- eeniging zich zoo krachtig ontwikkelde. Zelfs de kleine achteruitgang in ledental zal de vereeniging niet zoo zeer schaden, nu het kapitaal, dat zy vormen wil, reeds voor sk bereikt is. Verder lezen wy Ofschoon de meeste afdeelingen zich bepa len tot het houden van vergaderingen, van lezingen, van kinderfeesten, enkele zich yverig bezighouden met zangvereenigingen, leesbi bliotheken, werklieden- en jongeheden-ver- eenigingen, zyn er ook die, behalve dat zij zich met r1 deze goede en aanbevelenswaar dige zaken bemoeien, zich inlaten met de belangrijke vraagpunten van den dag, voor zooverre die in verband gebracht bunnen worden met de belangen onzer k-~«k. Het aantal leden bedraagt thans 1009, dat is 30 minder dan het vorige jaar; bet aan tal donateurs is met 2 verminderd en be draagt nu 31dat der belangstellende leden 78, terwijl het aantal belangstellende niet- leden 17 is gebleven. De jaarlijksclie bijdragen bedragen vermoe delijk f 1529, zijnde f 70 mioder dan het vorig jaaf Blijkens de rekening en verantwoording zijn de ontvangsten totaal f 3435 en de uit gaven f3413. Voorzitter der vereeniging is thans de beer N. Pi ins, thesaurier de heer N.J. Weelden- burg en secretaris de heer C. A. Spit. De beslissing van den grand prix te Ko penhagen, waarvan de series Vrijdag gereden zyn, is gewonnen door onzen landgenoot Henri Meyers2. F.llegaard (Deensch kam pioen) 3. Tommaselli4. W. Aread. De pryzen bedroegen 2000, 400, 300 en 200 kronen. Voor den kleinen prijs van Kopenhagen was Banker eer te, G. Schilling tweede. In de tandem-wedstrijd die door de ge broeders Ellegaard gewonnen werd, kregen MeyersTommaselli een defect aan hun machine. De staking te Eotteriam. Gisteren meldde men ons nog Toen zooveel ertswerkers, voornamelijk by Drugborn, aan het werk togen, door anderen gevolgd, kan men zich begrypen. dat het bestuur der federatie den schrik om het hart sloeg, en het in alle haast naar het meest probaat gebleken redmiddel greep, n.l. des middags ten 2 ure weer een meeting te be leggen, en daarin over het des morgens ge pleegd verraad breed uit te meten. Door verschillende sprekers werd met ver nieuwden aandrang tot volhouden geconclu deerd, en een verrassing bleek, dat, namens de S. D. A. P, f100 ten dienste der stakers werd beschikbaar gesteld. De dag van morgen zal al weder moeten bewijzen, in hoever men er in geslaagd is door deze meeting het dreigend onweer af te wenden. De meeste ertswerkers hebben echter den arbeid weer neergelegd. Op de Goole-, Grimsby-, Glasgow- en Har- wichbooten, liggende aan Willetns- en Wester kade, wordt weder vrij geregeld gewerkt door bootwerkers, gedeeltelijk het oude per soneel met nieuw aangevuld, gedeeltelijk door menschen van buiten de stad. De booten van de firma H. Braakman Co., op Antwerpen en Gent, hebben ook den dienst hervat. Het bestuur der afd. Rotterdam van het Alg. Ned. Werlieden-Verbond heeft Maandag een vergadering gehouden met het bestuur der Federatie. Na een korte, doch zeer ernstige bespre king, is met algemeene stemmen besloten dat het bestuur der afdeeling van het Werk liedenverbond tot bemiddeling zou optreden. Na een onderzoek, door het bestuur inge steld, is echter gebleken dat de cargadoors niet le vinden zyn tot het houden van een vergadering met het bestuur der Federatie, zoodat het bestuur der afdeeling van verde re pogingen om de strijdende partijen tot elkander te brengen, moet afzien. De afdeelingen Dordrecht en Rotterdam vnn den Bond van machinisten en stokers hebben de volgende eischen ter kennis van reeders van Rijnsleepbooten gebracht 1. De Zondagsrust zal worden ingevoerd en wel van Zaterdagavond 10 tot Maandag morgen 4 uur. 2. Onder de vaart zal een nachtrust wor den genoten van des avonds 10 tot 's mor gens 4 uur. 3. Den dag van aankomst zal niet meer worden aangemaakt. 4. Des Zaterdagsmiddags na 6 uur wordt geen nieuwe reis meer aangevangen. 5. Loon- én personeelregeling zooals deze het vorige jaar is gesteld. 6. Al het personeel, door de slaking aan den wal komende, wordt weder op dezelfde booten teruggenomen. 7. Voor de naleving van de gemaakte over eenkomst zal door de beide partyen worden gecontracteerd by notarieele akte. Gistermiddag zyn per Holl. Spoor van 's-Gravenhage naar Rotterdam vertrokken 120 manschappen van de 3 bataljons grena diers onder bevel van den len-luitenant Latour, en de luitenants Brantsma, Muller Massis en Van Meurs, en zulks ter vervanging van vroeger uit Amsterdam gezonden man schappen van het 7e regiment, die moeten deelnemen aan de militaire oefeningen in den Harskamp. Het detachement grenadiers marcheerde naar Feyenoord en bezette daar en te Katen- drecht hedennacht verscheidene posten. He denochtend wordt het ingekwartierd in de nieuwe gemeenteloods aan den mond van de Rijnhaven ZZ. De manschappen der koloniale reserve te Nijmegen zyn in de kazerne geconsigneerd, ten einde op aanvrage der burgelyke over heid dadelyk naar PaonerJeti te kunnen ver trekken, ter bescherming van het niet sla kend scheepsvolk. Een klein aantal kolonialen bevindt zich reeds daar. 'Men meldt ons uit Dordrecht Toen hedenmiddag drie uur de stoomboot Anton en Irene, die door het comité der stakende sleepbooteigenaars is gehuurd op de rivier voor Dordrecht naar de Duit- •sche sleepboot Badenia -voer om enkele leden van het personeel dier boot, die daar toe hun verlangen hadden te kennen gege ven, af te halen, kwam onmiddellijk de tor pedoboot Makjan tusscbenbeide. De op dat vaartuig dienstdoende officier gelastte den kapitein der Anton eu Irene direct naar den wal te varen, daar hij zich anders voor de gevolgen zou hebben te wachten- De Anton en Irene voldeed aan dit hevel en bleef aan de Merwekade liggen; en nu en dan kwam de torpedoboot zich overtui gen of zij er nog lag. Onmiddellijk daarna begaf rich een commissie uit de stakende reeders van Rijnsleepbooten en de machinis ten on stokers naar den burgemeester om zich over de handeling van den officier der Makjan te beklagen en den burgemeester te verzoeken om assistentie van de politie aan boord van de Anton en Irene, op dat d» politie zichzelf zou kunnen overtui gen dat er niets onbehoorlijks voorviel. De burgemeester weigerde echter die assistentie te verleenen, omdat hij geen conflict wilde uitlokken tussdhen de politie en de marine. Vervolgen# begaf zich de commissie naar den kommandant der kanonneerboot Mer- v a, om rich over de daad van den officier der Makjan te beklagen. Naar wij' verne men, betwistte de kommandant de juiste voorstelling van het gebeurde, waaromtrent hem anders gerapporteerd was. Hij gaf ech ter aan de Anton en Irene verlof om te varen. („N. R. Ct.") Onze Rotterdamsche correspondent meldt ons: De indruk welke men heden bij een bezoek aan de havens te Rotterdam verkreeg, was dat op een SOtal schepen gewerkt wordt, doch over het algemeen met minder volk dan gisteren. De federatie tracht door het voortdurend uitschrijven van meetings de mannen bijeen te houden en slaagt daarin tot nu toe vrij goed. Die overtuiging krijgt men wel, dat als men het uitschrijven van meetings mocht nalaten, de geheele staking spoedig in 't hon derd zou loopen, want hoe hard men ook schreeuwt van Astaken" Astaken", het blijkt wel uit de waarschuwingen welke men hierbij uitdeelt in de meetings, dat den een den ander hoe langer hoe minder gaat vertrouwen. De koperertswerkers die gister weer ge werkt hadden, hebben heden het werk weder gestaakt. Aan de Potsdam der Holland-Amerika- lyn is de lossing in vollen gang. Aan de Boompjes werd alleen gewet kt op de A n g 1 i a, meerendeels door vreemd werk volk zooals Westlanders enz. Aan de Londonboot Batavier III aan de Boompjes stonden hedenochtend wel een 60tai bootwerkers die gaarne wilden werken doch niet duifden. De Engelsche bootwerkers op de Baltï- moreboot Queen Wilhelmina zijn door ander werkvolk vervangen. By de Holland-Amerikalijn zijn heden 160 man werkzaam, bij de firma Wm. H. Mul ler Co. 197 en bij de firma Friedrick Drug- hom, die gisterochtend met negentien booten begon te werken met dubbele ploegen, waren hedenmorgen slechts 12 man aan het werk. In een heden gehouden huishoudelijke ver gadering van ertswerkers werd besloten in de staking te volharden. In de haven van Rotterdam liggen tiians niet minder dan 160 stoomschepen en 12 zeilschepen. Daarvan behooren aan de firma Muller Co, 33, Ruys Co. 23, Drughorn 19, Wambersie 8c Zn. 14 en 4 zeilschepen, Hudig en Blokhuizen 10, P. A. v Es Sc Co. 7 enz. Daarvan liggen alleen in de Rijnhaven 41, op stroom aan de boeien 32, aan den wal langs de Boompjes en verdere rechter Maas oever 15, in de Katendrechtsche havens 11, in de Binnenhaven 16, in de Spoorweghaven 15 enz, alles ongerekend de massa Rijn- en andere schepen, welke op de rivier en in de verschillende havens nog een waar masten- bosch vormen. Men kan zich dus een klein denkbeeld vormen van de ontzaglyke hoeveelheid arbeid welke thans te wachten ligt, wanneer men weet dat verre het grootste deel dezer sche pen op lossen en laden wacht. •Men seint ons: Tn de hedenmiddag gehouden boofcwer- kersvergadering constateerden de leiders dat meer en meer de neiging bestaat om op eenige booten het werk te hervatten, niette genstaande in de vergadering stemmen op gingen om in de staking te volharden. De boycot werd uitgesproken over de brood fabriek Ce res". Na afloop vergadert het bestuur der fede ratie en hedenavond de verschillende catego- riën die bij de federatie zyn aangesloten. Daarin zullen de besluiten der federatie worden medegedeeld. In de meeting op morgen is vermoedelijk een belangryke beslissing te wachten. Te Amsterdam houdt ook nog steeds de politie toezicht by het lossen van verschil lende booten. De Ëgret is met eigen volk schoon gelost en weer vertrokken. De Bivouac is bijna leeg. De schepen Pri mus, Secunda en Tertio, met tabak aan boord voor de firma Ruys Co., zijn verhaald naar de Houthaven, waar ze onder toezicht van de politie worden gelost. In de Rietlanden liggen nog steeds de voor Rotterdam bestemde ertsbooten P a 1 e- tina en Caffilla niet gelost. DeMary en de H a x b y worden wel gelost, maar omdat er niet genoeg wagens beschikbaar zyn,

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2