BINNENLAND. STADSNIEUWS. YLAARDINGEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken, Kerk en School. SPOORT. Gemengd Nieuws. Onze soldaten, die gedicïplineerd zijn, zul len hun aanvoerders gehoorzamen als zij, die aan de republiek gehoorzamen. Generaal De Pellieux is Woensdag onder veel belangstelling te Quimper begraven. Generaal Coussis de la Rivière woonde de plechtigheid bij. Merrier, Boisdeffre, Gonse, De Benoist en admiraal Barrera hadden tele grammen van rouwbeklag gestuurd. De kist, waarop de Insignes als generaal van den overledene lagen, werd door acht soldaten gedragen, terwiji het paard van den gene;aal er achter liep. De ordetee- kenen waren gespeld op een ku'seti dat door een sergeant gedragen werd. Mevrouw De Pellieux volgde den stoet in een rijtuig. De Shah is Dinsdag te Petersburg aange komen en aan het Nicolai-spoorwegstation hartelijk verwelkomd door den Keizer en de leden van Het Keizerlijk Huis. De twee mo narchen reden in een open victoria naar het winterpaleis. Newsky Prospect was met rjjen troepen bezet en prachtig versierd met eere- bogen, Perzbche vlaggen en wapens. De menschen langs den weg juichten geest driftig. Een Engelscb blad te Parijs heeft gisteren de sensationeole (natuurlijk onware) tijding verspreid dat de Gzaar zou zijn overleden door een beroerte. Bevne der visscbersvloot. Het getal visschersbotters, dat de revue zal bgwonen, wordt steeds grooter; het blijkt dat de visschers hoogelijk waardeeren het bezoek van H. M. aan hun vloot, en Haar verblijf aan boord van eenige botters. Meer dan indrukwekkend zal ook het oogenblik zijn als alle vaartuigen, op een door de Kon. Ned. Marine te geven sein, te gelijkertijd de ankers lichten en onder zeil gaan. Een dergelijk schouwspel is op onze Zui derzee nog niet gezien. Verbazend groot za! zeker het aantal toe schouwers op sioombooten, jachten en boeiers zijn. (»Hbl. De Drankwet. De drankwet-commissie van de ïNeder- landsche Vereeniging tot Afschalfing van Alcoholhoudende Dranken" heeft drankbe strijders van allerlei richting tot een bijeen komst uitgenoodigJ, ten einde na onderliDge bespreking te bepalen welke houding thans in zake de drankwetsherziening aan te nemen. Do Holland. De etat-major van H. M. pantserdekschip Holland bestemd voor China bestaat uit den kapitein ter zee S. K. Sybrandi, comman dant; den kapitein-luitenant ter zee J. C. Cramer, le officier, den luitenant ter zee le kl. J. H. van Leent, de luitenants ter zee 2e kl. J. M. van Wickevoort Crommehn, D. Fock, J. D. Alberda en L. G. Bouricius. de adel borsten le klasse L. M. 1. Gregorjj, A. Seret, M. van Neck, D. Baron Mackay en W. Brandt den 1e luitenant der marininiersW, J. Bernelot Moens, den officier van gezondh. le kl. O. Engelken, den ofdcier van administr. 4e kl. C. V. Veldman, den adjunct administr. H. B. van Dam, en de officieien machinist 2e kl. J. F. P. Nuboer en B. H. Havinck, De landingsdivisie bestaat uit 95 geweer- dragenden, commandant de luitenant ter zee 2e kl. T. L. Rambonet; officieren de luit. ter zee 2e kl. J. D. Alberda, de le luit. der mariniers W. J. Bernelot Moens, de adel borsten le kl. W. Brandt en A Seret. Het landingsgeschut staat onder bevel van den luit, ter zee 2e kl. L. G. Bouricius, aan wien de adelborst le kl, D. Baron Mackay, is toegevoegdbet personeel telt 38 onder officieren en minderen. Dordtsche waterweg. De brieven, medegedeeld in de Prov. Sta- ten-vergadering van Zuid-Holland, den 17en Juli 1900, ter beantwoording der interpella tie des hoeren Loder, betreffende den water weg van Dordrecht naar zee, luiden de mis sive van 1724 April van Gedeputeerde Staten Aan den heer Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Met levende belangstelling hebben wij de pogingen gevolge^ door de gemeente Dor drecht aangewend tot behoud van den. daar bestaanden overzeeschen handel. De gemeen te is sedert lang bereid om tot verbetering van den ongunstigen. toestand, waarin zij door de spoorwegbrug over de Maas nabij die gemeente, met haar steeds toenemend spoor wegvervoer, gekomen is, op eigen kosten een haven beneden die brug te maken, doch kan en mag daartoe niet overgaan voordat ver zekerd is een bruikbaren waterweg naar zee. Het komt ons voor dat, zal de overzeescho scheepvaart op Dordrecht niet spoedig ver- loopen, het tot stand brengen van beide wer ken, de. verbetering van den waterweg en het maken van haveninrichtingen beneden de spoorwegbrug, niet langer mogen worden vertraagd. De scheep'/aart bewc-gi ng over 1899 toont toch reeds een achteruitgang met 25 die in hoofdzaak gerwoten. moet wor den aam de bezwaren van reeders en assura deurs, gegrond op zeegat, vaarweg en spoor wegbrug. In zooverre ie thans doortasten gemakke lijker dan vroeger als hetgeen nu gescnieden moet voor de hand ligt. Verkoos de Staats commissie, benoemd bij Kon. besluit van 4 April 189^ no. 19, de verbetering van de Oude Maas boven de verbetering van het Hellegat, nu, in strijd met hetgeen die com missie waarschijnlijk achtte, over de Oude Maas een tweede brug wordt gebouwd, staat er wel geen andere keuze open dan door ver betering van het Hellegat aan de gemeente Dordrecht haar ouden waterweg langs Brou wershaven te hergeven. Be> verbetering van het Hellegat heeft het voordeel dat gelijktijdig twee andere belan gen, waarbij' deze Provincie betrokken is, zouden worden gediend, nL de vaart op Zee land en België en de gemeenschap te water met het oostelijk deel van Flakkee. Door den in het Hellegat te leggen dam zou toch te vens verzekerd worden de aanlegplaats aan het Volkerak, ook door Uwe Excellentie bij Haar missive van 6 Oct. 1898 la P., afd. Handel en Nijverheid 2de onderafd. wen- schelijk geacht. Om de totstandkoming van de verbete ring van den waterweg van Dordrecht naar zee langs Brouwershaven te bevorderen, heb ben wij heden besloten om mocht U. Ex, voornemens zijn een voorstel voor dit Rijks werk te doen aan de Provinciale Staten in hun aanstaande zomervergadering, voor te stellen aan dat werk, op grond van de daar bij betrokken belangen der vaart op België en Zeeland en van de gemeenschap met het oostelijk deel van Flakkee, een subsidie toe te keunen van. 1/10 in de kosten tot een maximum-cijfer van 150,000. Bij het be palen van dit maximum-cijfer is door ons aangenomen, dat de verbetering van den wa terweg op niet meer dan 1,500,000 te stel len is, vermits in het ramingcijïer der Staatscommissie ad 1,720,000, uitgaven be grepen zijn, die, ook zonder dat de waterweg voor zeeschepen geschikt werd gemaakt, in elk geval noodig zouden zijn- Onzerzijds alles in het werk stellende wat strekken kan om een spoedige beslissing te bevorderen, meenen wij U. Ex. dringend te mogen verzoeken de noodige stappen te doen, opdat zoo spoedig mogelijk de water weg van Dordrecht naar zee langs Brouwers haven door het Rijk in bruikbaren staat worde gebracht. Aangenaam zal het ons zijn, tijdig vóór de zomervergadering een gunstig antwoord te ontvangen. Het antwoord dat door God, Staten hier op van den Minister van Waterstaat, Han del en Nijverheid ontvangen werd, luidt als volgt Met waardeering van de belangstelling welke blijkt nit het aanbod in uw in margi- ne aangehaald schrijven vervat, en die door inij ten volle wordt gedeeld, heb ik de eer uw college mede te deelen, dat ik, zeer tot mijn leedwezen, op grond van financieele overwegingen, genoodzaakt zal zijn, 't vraag stuk der verbetering van den waterweg van Dordrecht naar zee vooralsnog te laten rus ten. Gisteren brachten de vorst en de vorstin v. Waldeck en Pyrmont een bezoek aan Haarlem* Eerst werd liet Raadhuis met het stedölijk Museurn bezichtigd. H. K. H. déjeuneerden bij ds. Barbas, woonden het orgelconcert in de Groote Kerk bij en vertrokken na een rit door den Hout weer naar Zandvoort. De secietaris van het Algemeen Neder- landsch Vei bond te Dordrecht richt aan de teruggekeerde leden van ambulances in Zuid- Afrika de volgende vraag: sHeeft iemand uwer den 24-jarigen Carl Wulff gekend, vroeger officier in Pruisiscben dienst, die volgens Staatscourant Z.A.R. van 11 April, aan malaria 1'ydende, was opgenomen in het hospitaal te Kroonstad? Sedert dien tijd is niets van hem vernomen, hetgeen zyn ver wanten groote zorg baart. Met mogelijke inlichtingen omtrent hem zou men den secre taris van het A, N. V. te Dordrecht ten hoogste verplichten." Het hospitaal te Kroonstad stond in April onder de Nedei laudsche afdeeïing van de Nedeilandsch-Russische ambulance. Op 2 Augustus za! de Vereeniging van Nederlandsche Wprkgevers eene vergadering houden te Feyenoord, Thans liggen hier nog te lossen 3 erts booten, 1 kolenboot en 1 kolenzeelichter, 1 houtbootte samen 6 schepen. Nog worden vanavond of in den loop van den nacht een vijftal booten gewacht. De Hagenaars die voor eenige dagen, zoo als wij meldden, op het havenhoofd alhier aankwamen om vandaar per stoombootje naar Rotterdam te gaan om op de booten te wer ken, zijn hedenmiddag op hun thuisreis weer hier afgezet. Zij zijn bedankt omdat het eigen volk het werk weer heeft opgenomen. Naar wij vernemen bestaat bij isOrpheus" het voornemen om dezen winter een zangwed strijd alhier te houden. Een bepaald plan is echter nog niet defi nitief vastgesteld. Nadat de bisschop van Haarlem, monseig neur Boltemanne, het Vormsel had toe gediend in twee parochies te dezer stede, heeft hy zich naar het eiland Overflakkee begeven om ook daar de parochie te bezoe ken en ook daar het Vormsel toe te dienen. Woensdagavond te 8X uur keerde hij van daar terug opgewacht door vele Katholieken en andere belangstellenden. Mgr. Bottemanne droeg het bisschopskruis en het kommandeurskruis der Oranje-Nas- sau-orde. In een open rijtuig reedde bisschop met zijn Secretaris en den Deken, die hem op de vormreis in het dekenaat Schiedam ver gezelt, naar de pastorie aan de Hoogstraat. Gisterenochtend 83A vertrok de Bisschop weder met zjju gewoon reisgezelschap naar Overschie, waar de vormelingeo van Overschie en Kelhel in de parochiekerk te zamen kwamen. Omstreeks het middaguur keerde Mgr. Bot temanne vergezeld van eenige geestelijken, die in een tweede rijtuig volgden, hier terug om in den namiddag weder naar Vlaardingen te rijden, teneinde ook aldaar in de parochie kerk dezelfde plechtigheden te vervullen. Heden heeft deze plechtigheid plaats ge had in de parochie van O. L. V. Visitatie aan de Nieuwe Haven, waarmede het bezoek aan het decanaat zal gesloten worden. Het pand aan de Korte Haven, vroeger branderij van den heer J. Witkamp, zal naar wjj vernemen worden ingericht tot fabriek der T. I. M. rijwielhandel thans aan den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam gevestigd. Te 's-Gravenhage slaagde onze stadgenoote mej. H. H. van Katwijk voor de hoofdacte. Tengevolge van de groote hitte zakte heden middag op de Lange Haven een vrouw in elkaar. Zy werd binnengebracht bij een der bewoners ter plaatse en daar werd baar de noodige hulp verleend. Hedenmiddag te 4 uur stond de thermo meter 90 graden Fahrenheit. Hedenmorgen waren aan de visciimarkt aangevoerd schol, bot, tong en knorhanen. De prijzen waren voor schol van f 0.30 tot ƒ1.25; bot van ƒ0.20 tot ƒ1.05; tong van ƒ0.60 tot ƒ5.75; knorhanen van ƒ0.15 tot ƒ0.40; alles per koop. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild20 Juli. Notarisrar. H. M. C. Poortman. Acht woningen en erven, aan den Singel nrs. 121, 123, 125, 14, 16, 182, 184 en 18s, nabij den Rotterdamschen dyk, ter gezamen lijke grootte van 292 vierkante ellen, 1 f1035, 2 f585, 3 f 485, 4 f570, 5 f1075, 6 f640, 7 f 590, 8 f570. Tengevolge der werkstaking te Rotterdam is de aanvoer van graan voor de stoommeel- fabiiek »de Maas" alhier zoo gering, dat men genoodzaakt is geweest de fabriek stil te zetten. Sedert Maandag wordt alhier vermist Johannes van Roon, 26 jaar, gehuwd, van beroep zeeman. Men vreest dat hem een ongeluk is overkomen. Omtrent een huldeblijk, den lieer De Stuers door twee museumdirecteuren aange boden, meldt het sDagbl" nader: ïOuder de geschenken die den heer De Stuers ver- eei'd werden, behoorde ook een prachtwerk van de heeren dr. Bijvanck, bibliothecaris der Kon. Bibliotheek, en dr. Dompierre de Chaufepié. directeur van het Kon. Penning kabinet. Het werk, speciaal voor deze gelegenheid geschreven en gedrukt, is een unieum en bestaat voor het aandeel van den heer Bij vanck uit afbeeldingen met beschrijving van eenige merkwaardige handschriften in 't Museum Meermanno, voor dat van dr. De Dompierre uit afbeeldingen met critischen tekst van zeldzame cameeëen, die in het Penningkabinet bewaard worden. Het boek, zeer fraai uitgevoerd, ook wat betreft het bindwerk, is een uitnemende proeve van biblïographischen arbeid." Volgens de officdeele opgave 'bevat de lijst van onderscheidingen aan Nederlanders voor beeldhouwkunst, toegekend op de Parijsche tentoonstelling, de volgende namen Grand Prix: mej. Minca Bosch Rei te; gouden me daille Fred. Leenhoffzilv. med.Anton Begeer; bronzen med.: Charles van Wijk; eervolle vermelding: Tedxeira dóPMattos en mej. Geo Schwartze. De Uaarlemsche Qemeente-reiniging. Voor da rechtbank te Haarlem werd gis teren behandeld de zaak tegen den geschors ten hoofdopzichter der gemeente-reiniging Verkoren, beklaagd van fraude. De eerste getuige, jhr- mr. F. W. van Sty- rum, voorzitter der enquête-commissie, deel de beknopte bijzonderheden mede. Hij wees er o. a. op, dat de consenten verkeerdelijk na de lading der mest weiden afgegeven. Sommige schippers kregen meer dan zij be taalden, en de boekhouding was zeer slordig. Op een vraag van den verdediger mr. H. Ph. 't Hooft, of de fraude bij betere controle mogelijk zou zijn geweest, antwoordde de heer Van Styrum, dat dan allicht de fraude eerder zou zijn ontdekt. 'De volgende getuige is de heer J. de Breuk, wethouder, voornamelijk belast met het toezicht op de gemeente-reiniging Get- deelde mede, dat hij' -dis controle het zgn. quitantieboek heeft ingevoerd, maar zij die kwamen laden, wilden niet altijd een qui- tantie hebben. Direct toen get. den heer De Kanter opvolgde, heeft deze verklaard, dat Verkoren te vertrouwen was. En nooit be merkte get. iets verkeerds aan beklaagde. Dat Verkorons uitgaven be groot waren, ia niet gebleken. Zijn inkomen was 2300 a 2400 's jaars. Onder zijn bestuur is de op brengst van het papier gestegen van 72 's jaars tot ƒ1200 a, ƒ.1300. Derde getuige is F. Renes, opzichter bij1 de reiniging. Hij verklaarde o. a. Verkoren wel eens geld te hébben gegeven, zonder dat de boekhouder daarvan weten kon. In Januari 1899 heeft get. pas gehoord van fraude, ge pleegd over de maand September 1898. Aan Verkoren i3 dat toen. gezegd; hij smeekte het niet te zeggen uit medelijden. Get. heeft daarom gezwegen, en krijgt een berisping van den voorzitter. Dat was geen mannelijk medelijden. Het O. M. vraagt, of get. niet bang was voor ontslag als hij tegen zijn chef optrad. Get. antwoordt ontkennend. Bekl. zegt, dat hij met Renes wel onaan genaamheden heeft gehad over betaling en den indruk kreeg, dat Renes wel posten ont ving, die hij hem niet verantwoordde. Bekl. heeft get. niet gesmeekt om hem te verschoo- nen. Boerkool, Renes en Van den Ejykhof heb ben met hun drieën op den Schotersingel ge wandeld en hebben hem (bekl) zelf gezegd, dat zij hem niet zouden verraden- Get. ontkent dit. Op een. vraag van den president antwoordt get., dat hij; na de ontdekking door de amb tenaren zich bekrompen heeft en zuiniger is gaan leven. Get. J. P. van den Eykhof, boek houder, heeft het eerst fraude ontdekt in December 1898 of Januari 1899. Hij heeft daarover gesproken met zijn collega's en Ver koren, die beloofde het niet weer te zullen doen. Daarom' wilde get. toen zwijgen- Ook hij ontvangt een vermaning van den voor zitter. Ten slotte worden verschillende schippers gehoord. Bekl. erkent het hem ten laste ge legde. Door achteruitgang kwam hij tot het misdrijf, de wethouder stelde te veel vertrou wen in hem. Op dit punt zegt hij schuld te hebben, op andere punten trachtte hij steeds den dienst zoo goedkoop mogelijk te maken. Het O. M. eischte tegen bekl. een gevan genisstraf voor den tijd van 3 jaar. De verdediger wees er op, dat de controle niet deugde. Bovendien vroeg de wethouder nooit iets van de onder-ambtenaren, en heeft daarmede zeer lichtvaardig gehandeld. Wat de commissie in 10 minuten ontdekte, had de wethouder ook kunnen doen. Nog op 11 Mei heeft de wethouder aan Verkoren gevraagd of alles in orde was en toen deze ja zeide, was het goed. Evenzeer is de staf te laken, die zweeg, al geeft pl. toe, dat zij in een moeilijk parket waren. Ze waren eigenlijk ambtenaren van Verkoren. De dag vaarding nagaande, betoogde spr-, dat bekl. hoe laakbaar zijn handelingen ook zijn nimmer als ambtenaar, nog minder als hoofdopzichter zal kunnen worden verdedigd, want hij' bekleedde deze functies niet toen hij de ten laste gelegde misdrijven pleegde. 'Hoewel bekl. eerst het voornemen had zich van het leven te beroovon, had hij den zedelijken moed, te blijven voortleven. Met levendige kleuren schetste pl. wat bekl. heeft moeten lijden, en hoe hij bij' den rech tercommissaris heeft meegewerkt. Bekl. is geen schavuit en verdient geen 3 jaar. De schade is 3200, over 16 jaar is dat zooveel niet. Met het oog op enkele gelden die nog aan Verkoren moeten worden uitbe taald, toont pl. aan dat de gebeele schade maar 1000 is. Hij was al aan het inhalen. Had hij tijd gehad, dan had hij het geheel gedaan. Ver- koren's ijver was steeds te roemen. Hij smeekte aan pl. met tranen in de oogen niets van den heer De Breuk te zeggen. Pl. roept de clementie der rechtibank in, en vraagt aftrek der preventieve hechtenis. Bekl. toonde zich zeer aangedaan. Uitspraak 24 Juli a.e. Door de Rotterdamsche rechtbank werden heden de volgende vonnissen gewezen: F. J. B., 27 jaar, stoker te Maassluis, we gens mighandeling, tot 5 boete, subs. 10 dagen hechtenis. 'H. G., 16 jaar, steenhouwersjongen te Schiedam, wegens diefstal van een plantje, tob 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis. Ned. Zendingsgenootschap. In de tweede zitting werd herinnerd, dat heb 18 Juli veertig jaar geleden was, dat de zendelingen, de heeren Visser, v. d. Liefde, Schwarz en C. Poensen, werden, a-fgevaar-.* digd. De twee laat sten zijn nog in leven. Be noemd werden bob In voorzitter br, H. M. van Nes, tob 2n br. J. H. Lamping, tot- 3n br. A. G. Boon, tot primus-redenaar br- J. Th. de Visser en. tot secundus-idero br. W. Lamers. Herbenoemd werden verscheiden hoofdbe stuurders. Volgens de rekening bedroegen de uitga ven van het binnenland ƒ26,110.25; van 't buitenland 62,545.41, de algemeene uitga ven ƒ9,814.78, totaal ƒ98,470.44. De in komsten waren 63,088.08j en het tekort derhalve 35,382.351, dat gedekt wordt door het vcordeelig saldo van 1898 ten be drage van 65,397.734. Meer dan de helft van dit saldo is derhalve reeds verloren in den tijkl van een jaar, zoodat zoo voortgaan de, men weldra voor een tekort zal staan. De heer M. Brouwer, hulpprediker te Lan- gowang, met verlof hier te lande, deed eeni ge mededeelingen over zijn arbeid. Na verdere huishoudelijke zaken werd de bijeenkomst gesloten met Gezang 245 2 en dankzegging. Woensdagavond werd een openbare ver gadering gehouden in de Groote Kerk. Na heb ringen van Psalm 89 7 en het uitspre ken van een gebed zette de voorzitter, ds- Drijlber, van Leeuwarden, do beteekenis en het doel van het samenzijn uiteen naar aan leiding van Rom. 1:11 en 12. Daarna hield ds. Welter van 's-Gravenhage een feestrede. Lager Onderwas. Bij referendum van den Bo.'d van Neder landsche Onderwijzers is besl. dat in het herstellingsoord voor onderwijzers en onder wijzeressen te Lunteren geen lijders aan tuberculose mogen worden toegelaten. Te Baarn is Donderdag telegrafisch bericht ontvangen, dat Jaap Eden Zondag 29 Juli a.s, aldaar zal starten bij de internationale wieler wedstrijden. De Grand Prix du Roi, die Zondag 22 Juli te Brussel verreden wordt, zal door Z. M. Leopold, die een prachtig kunstvoorwerp daarvoor heeft uitgeloofd, bijgewoond worden. Als zekere deelnemers worden genoemd Henri Meqers, Protin, Jacquelin, Gragna, Broka, Van den Bom, Deleu enz. (ïHbl") Men deelt ons mede, zegt de „Fiets", dab Meijers, Tommaaelli, Banker en Eden de volgende week zullen deelnemen aan een op de Maastrichtsche baan te houden wedstrijd en dat Greve en Xavier van Wersdb daar een match op den langen afstand zullen rij den. Wij twijfelen echter aan de juistheid van dit bericht. Van de directie der iMaaefcricht- sche baan toch) ontvingen wij geenerlei aan kondiging en wat Meijers betreftwij weten niet beter of die rijdt den 22en Juli te Brus sel. Hij kon, toen ons dit bericht gewerd nog niet beter weten of de Grand Prix dé Geneve, waarvoor hij heeft ingeschreven (en die tot 12 Aug. is uitgesteld) zou op 29 Ju]j verreden worden. Volgens Henri Meijers zal de Italiaan Tom- maselli even als hij zelf het volgende jaar niet meer op de baan uitkomen. Misschien zal hij zich op den langen afstand oefenen om aan den BordeauxParijs-wedstrijd deel te nemen. Meijers beweert dat Jaap Eden in goede conditie begint te komen. Hij is nu reeds zeer snel en als hij nog maar een paar maanden serieus blijft, dan zal hij -weer me nigeen verbazen. Op de vraag of Jaap niet sterker zou rijn als demi-fond rijder, ant woordde Meijers: „Geen denken aan. Jaap moet sprinter blijven en serieus trainee- ren. De sGrand Prix van Kopenhagen" die Zon dag 1.1. op de Ordrupbaan gehouden is en waarin onze landgenoot Henri Meyers over winnaar was, werd door den Deenschen kroon prins en de vorstelijke familie bijgewoond. Meer dan 8000 toeschouwers waren er tegen woordig. De staffing te Botterdam. Men schryft ons uit Rotterdam In de gistermiddag gehouden meeting der bootwerkers, bleek andermaal duidelijk, dat, niettegenstaande de aansporing tot volhouden, de staking begint te verloopen. Het werd trouwens ook door de federatie erkend, dat steeds meerderen aan bet werk gaan, waar over zij luide haar verontwaardiging te ken nen gaf. Ooikaas verzekerde, dat hij voor zich tot het uiterste zal volhouden, doch liet zich daarbij op zoo'n onbehoorlijke wijze ten opzichte van de patroons uit, dal hijzelf en het bestuur zich een ernstige berisping van de zyde der politie op den hals haalden. Medegedeeld werd, dat ook uit Amsterdam 150 brooden voor de behoeftige stakers ge zonden waren. "''Heden meldt men ons uit Rotterdam: Hoewel de werkstaking der bootwerkers officieel nog niet als geëindigd is verklaard door de federatie, is rij zulks in werkelijk heid wel, ten minste te oordeeleu naar de be drijvigheid hedenochtend en middag in alle havens, zoowel aan den Linker als Rechter Maasoevers. Er meldden rich 'hedenochtend zooveel bootwerkers bij de bazen aan dat niet aan allen werk verschaft kon worden. Massa's goederen stapelen ach op langs de kaden en de hoeveelheid is niet te verzwelgen door de sleperswagens en lichltersohepen. Op het betrekkelijk Hein aantal stoom schepen waar de lossing nog niet ter hand genomen was, was dit alleen te wijten aan gebrek aan lichtersohepen of, dat de schepen niet te bereiken waren, zoo in elkander ge perst als bijv. in de Rijn- en Spoorhaven de schepen liggen, omstuwd door andere volge laden stoom- of Rijnschepen. Op alle vaste lijnbooten werden aan Boom pjes, Willemskade en Westerkade gewerkt. Het zijn hoofdzakelijk de vaste werklieden aan de stoomvaartlijnen die de dupe van de werkstaking rijn geworden, daar er velen van hun die een weekloon van 20 tot 30 gulden verdienden, thans vervangen rijn door nieu we krachten, die allengs in hun plaats getre den waren toen de werkstaking begon te ver loopen en de vaste bootwerkers weigerachtig bleven te hervatten- Alleen de aanwezigheid van militairen bo den och tend langs de kaden en marinesloepen wees op iets bijzonders. Een kenmerkend teeken van het verloop der staking is ook nog, dat tegen hedenoch tend II uur in „Dili gentia." aan de Kruis kade een vergadering was uitgeschreven van wege de bootwerkersvereeuiging „Helpt el kaar", zoo men zeide een vergadering van anti-stakingsgezinden, doch deze vergadering w-erd hedenmorgen weder afgezegd, om re den de leden dier vereeniging het werk her vat hebben. De correspondent der »N. R, Ct." te Lon den schrijft: Naar ik uit gezaghebbende bron verneem, heeft de Great Eastern Spoorweg-Mij." uit Rotterdam het bericht ontvangen, dat de staking aldaar haar einde nadert en dat, met het oog daarop, een hervatting van den tydelyk gestaakten dienst Harwich (Par- kesfon) Rotterdam bijna onmiddellijk io uitzicht staat. Naar men weet is de dienst, sedert de volle ontwikkeling der werkstaking, naar den Hoek van Holland verlegd, en is hy daar, gelijk ik reeds kortelyk heb geseind, zoo voor reizigers als voor goederen, geregeld voort gezet. De Great Eastern Spoorweg-My. heeft geene mannen van hier of Harwich naar Rotterdam gezonden, om de plaats in te nemen van het stakende personeel aldaar. Wel is ander werkvolk daar aangenomen, maar Nederlan ders, uit andere havens. Deze plaatsvervangers hebben gewerkt en werken ten deele nog onder de hoede van politie en troepen. Doch, gelyk ik hoor, heeft het werkstakende personeel der G. E. Sp.-My. te Rotterdam er thans groote spijt van, dat het zich door de leiders der werk staking heeft laten overhalen om den arbeid te staken. Want het had geene grieven, ontving flink loon en werkte sedert lang tot volkomen tevredenheid der maatschappij. Naar ik erby verneem, zou het afgedankte of stakende personeel der maatschappij nu met hangende pootjes by hare agenten te Rotterdam gekomen zgn, teneinde te vragen om wederom op de oude voorwaarden te worden aangenomen. Ik weet echter niet, of de maatschappij daartoe bekwaam of genegen zal zyn. Wel is mij bekend, dat zy het gebeurde sterk be-;

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2