No. 10298. Eerste Blad. TTit één wieg. 54"" laargang. Zondag 22 en Maandag 23 Juli 1900. Van de Parijsche Tentoonstelling. BUITENLAND. SCHSEDAMSCHE courant Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur jian 'iet bureau bezorgd zijn. BureauBoterstraat 6S. Prijs der Adverten tiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regei meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die "zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zyn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Meinm advertentiën opgenomen tot den prjjs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Ho. 12.1. DOOR THÉRÈSE HOVEN. II. Wij vervolgen on3 watertochtje, altijd nog voor onzen zelfden, stuiver. Parijs is toch waarlijk niet duur Links zien we de glorie dor tentoonstel ling, de Rue des Nations, een verbroedering der volken op bouwkundig geibied; de aan blik is werkelijk grootscher zijn keurige gebouwen en de verschillende stijlen vormen een verrassend geheel. Van de Alma-brug komende, zien we het allereerst Servië, een moskee-achtig paviljoen in Byzanftijnsehen stijl met fraaie pilaren en ronde lijnen; van binnen is het verdeeld in vier zalen, waar de voornaamste voortbreng selen van de Servische industrie worden tentoongesteldvooral zijn de geborduurde stoffen een kijkje waard. Naast Servië staat Griekenland, de baker mat der architectuur; het is in streng-reli- gieusen stijl gebouwd en doet aan de kerken van AJthene denken. De binnenmuren zijn van rose porcelein, heerlijk koel, vooral bij de tegenwoordige hitte. Volgt Roemenië, een kunstetuk in zijn soort; de middenzaal is gebouwd naar liet klooster van Horezn, een der voornaamste uit 't land. Elk paviljoen is een museum op zich zelf en men zou er minstens een heelen dag moe ten blijven om eenigsrins een denkbeeld te krijgen van wat er al zoo te zien is. Maar ik vraag, hoe is dat mogelijk en dait op een tentoonstelling, die slechts eenige maanden duurt Het heste ie alles in vogelvlucht, per ba- teaurmouche, te zien. 't Is wel jammer, want er is zooveel moois daar is bijiv. Zweden wel wat opzichtig door zijn Heui'enveelheid, maar aardig. Met to rentjes en koepeldakjes, rijkelijk mdb vlag gen versierd, geeft het zulk een vroolijken, préttigen indruk, veel opgewekter dan men van 't sombere Noorden verwachten zou. Naast Zweden heeft Monaco, 't ondeugen de speelstaatje, zijn tent opgeslagen; het is een coquet, ja, grillig gebouwtje, maar de in houd is hoogst degelijk, het bevat nl. de we tenschappelijke gegevens in woord, beeld en voorwerp van de zee- en landreizen door Prins Albert ondernomen. Een gebouw van Bulgarije volgt klein, maar poctisai, want 't is gewijd aan de bloem van 't landtot nu toe werden er voortdurend tentoonstellingen van rozen ge houden; ook wordt de bereiding der rozen olie er voorgesteld. Nu verrijst een forsch getimmerte; Spanje is aan 't woord en heeft zioh laten vertegen woordigen door een afbeelding Van het Alca zar van Toledo, een prachtig gebouw, dat Een roman VAN IDA BOY-ED. 17) HOOFDSTUK IV. Het was juist zoo gegaan, als Lydia voor speld had. Eerst toonde Henri zich geërgerd, dat zijn broeder zich aan een arm meisje dacht te verbinden. Bij Lydia's keuze had men natuurlijk niet op geld mogen ziende ongelukkige had onder den tragischen af loop van haar eerste engagement te zeer ge leden, zoodat men -God moest danken, dat zij den moed bezat, zich een ander levensge luk op te bouwenbovendien .was Reurietli een man, van wien het te verwachten stond, dat hiji wel flink carrière zou maken. Maar Wolfgang een man, die nog zoo jang was en bij alle vrouwen zoo hoog aangeschreven stond! Die behoefde zijn hand toch, maar uat te steken en dan kon hiji een der schitterendste partijen doen. Hay, Henri, be greep niet, hoe iemand zich zóó kon ver... ver... Een seconde lang vreesde Wolfgang reeds, dat hij" het woord „vergooien," of „verslinge ren" zou moeten hooren. Toornig keeik hij zijn broeder aan, en deze mompelde toen iets van „verheven". 'Den volgenden morgen echter toonde Henri zich' handelbaarder: hij zeide, dat hij het geluk van zijn, broer niet wilde ver een interessante verzameling kunstschatten op velerlei gebied bevat. De indruk, die men er van krijgt, wordt echter ras verdrongen door een monumentale kerk in oud-Zuid-Duitschen stijl, die mij ter stond aan Nürriberg deed denken. Waarlijk het neerzetten, juister opbouwen van zulk een fraai-gedecoreerd gevaarte, ver dient een pluimpje; ten goede aanteekening voor Duitschland due. We zouden ©,r wel graag een wijle toeven of in de koele kelder gewelven een glas Beiersch bier of een teug Rijnsehen wijn nemen, doch we moeten verder. Heel eigenaardig, 't Paviljoen van Fin land, dat zich nu aan onze 'bewonderende blikken voordoet; het stelt een dorpskerk voor, minder pretentieus dan Duitschland's eeretempel, maar schilderachtig in zijn een voud. De achtkantige toren geeft er een ze ker cachet van voornaamheid aan, als oen protest van het kleine land, dat zich toch niet wil laten onderdrukken of wegcijferen. Ook Luxemburg heeft een eigen gebouw, Nederland helaas niet! het is een aar dig optrekje in Vlaamsche renaissance met een niet onbelangrijke verzameling van por celein en aardewerk. Nu verschijnt een Noomveegsch landhuis, ferm en flink, degelijk van vorm en bont van kleur, gelijk men dat van 't fjord en! and gewoon is. Het inwendige geeft ons een blik op de vis3cherij en op de industrie, benevens velerlei modellen van Noorsche huizen. Een geheel anderen indruk krijgt men van België, dat lang geen slecht figuur maakt onder de mogendheden. Geen wonder ook, geen streek zoo rijk aan schitterende bouw werken als West-Vlaanderen met rijn histo rische herinneringen uit de 14e, ilöe en 16e eeuw, toen het den toon aangaf en toen rijn handel de wereld beheerschte. Waar heeft men een sprekender bewijs van die grooteid ale in Yperen met zijn beroemde Lakenhal doch waar ook wordt men meer overtuigd van zijn verval Die stille, verlaten stad rondom dat prachtige Gothische gebouw. Em welk een Gothiek, daar zijn. de kerken te Jtouaan en zelfs de Westminster Abby te Londen niets bij. En Oudenaarde dan, bekend door den slag, die er in '408 geleverd werd en als de ge boorteplaats van Margaretha van Parma. Het huis is nog op de markt te zien, waar haar moeder, een eenvoudige dienstbode, haar ter wereld bracht, niet vermoedende welk een voorname rol de natuurlijke dochter van haar vorstelijken minnaar eens spelen zou. Opeens worden we te midden van gansch andere hemelstreken en herinneringen ver plaatst en wel door het Perzisch paviljoen we denken aan tulpen en edelsteenen en ta pijten en/paarleneen tooverland voor ons, dat land aan de Perzische golf; we zouden er gaarne een poos doorbrengen en droomen van de sprookjes, die men ons in onze jeugd vertelde. Er is ook een Perzische schouw burg en ecu restaurant, waar men zich met geparfumeerde dranken laven kan. storen, steeds gedachtig aan de laatste va derlijke bede, en dat Liesbetli hem heel veel goeds en liefs van Eleonore von Hammer had weten te vertellen, van haar bescheiden heid, van haar zachtaardigheid. Zonder Lydia's voorspellingen zou Wolf gang aan een zegepraal der broederlijke lief de over billijke en begrijpelijke bedenkingen geloofd hebben. Nu zag hij scherper, en er bi ef een diepe ontstemming in hem achter, die in de volgen de dagen door de manier, waarop Liasbeth zijn aanstaande ontving, nog toenam. Op den morgen, volgende op den dag, waarop Reu liet h in het huis der Werlhofs voor liet eerst als aanstaande schoonzoon mee aan tafel gezeten had, word de majoor Von Hammer benevens diens dochter door Biehl aangediend. Mevrouw Werlhof was op dit bezoek ge heel voorbereid; door haar dochters omge ven. stond zij midden in de kamer. Om haar hals droeg zij een fijnen gouden ketting uit haar meisjesdagen, daaraan hing een heden morgen haastig door den juwelier bezorgd medaillon, dat de beeltenis van den overle den Werlhof bevatte. Wolfgang was door deze gedachte van rijn moeder, aan zijn aan staande al dadelijk zulk een zinrijk cadeau te geven, diep getroffen. Hiji verwachtte slechts aangename indrukken van de vol gende minuten en snelde naar de vestibule om rijn aanstaande te ontvangen. Eleonore zag er van zenuwachtigheid erg bleek uit, hetgeen haar niet bijzonder voor- deelig stond; ook rij had, met het oog op den rouw in het huis der Werlhofs, een zwar te japon aan. Deze was nog afkomstig van haar aanneming tot lid der kerk en werd af Nu komt Groot-Britannië, geen „persona grata" in den laatsten tijd. Het is een streng kasteel uit de 16e eeuw, aan den voorkant log en zwaar, aan den achterkant, de rivier- rijde, minder stijf door boogvensters en bal kons. Dan volgen Hongarije, vreemd maar zeer bezienswaardig, en vol van geschiedkundige merkwaardigheden; Peru,'t goudlandBos nië, Herzegowina, dan Oostenrijk! Een ten toonstelling op zich zelf, dat trotschc, witte gebouw, dar. den bezoeker een oogenblik wa nen doet, dat bij zich in de Keizerstad, in liet prachtige Weenen, bevindt. Een der fraaiste afdeelingen is een afbeelding van de Oostenrijksche badplaatsen en van de mi neralen, die er gevonden worden. Dan is er een prettige leeszaal, waarin niet minder dan 1200 couranten liggen. Alsof men daar tijd voor had 'tls al veel, als men er gedurende zijn be zoek aan Parijs en de tentoonstelling, toe komt om even de telegrammen in te zien. Naast Oostenrijk bevindt zich een net houten getimmerte, Portugal vertegenwoor digende; er is een fraaie collectie schilde rijlen. Nu wordt ons oog getroffen door een ori gineel gebouw, een Jutlandsch huis uit de XVIIe eeuw voorstellendelfét riet er leven dig en aantrekkelijk uit met zijn. vele klei ne venstertjes, grillige versierselen en roode dakpannen. Van binnen is het ingericht als een moderne, Deensche villa. We varen verder en merken terstond, dat een reuzenland aan de beurt is en wel de Vereenigde Staten van Noord-Am erika. Men zou een boekdeel met de 'beschrijving er van kunnen vullen en mij staan slechts enkele kolommen ten dienste en we zijn er alweer voorbij gestoomd en bevinden ons op eenmaal voor het aandeel dat Turkije in de Tentoonstelling heeft gehad, 't Is do eerste keer, dat het Ottomaanse!» rijk zich bij de reeks van uitstallers voegde; in 1889 schitterde het door rijn afwezigheid- Hei, gebouw, natuurlijk een moskee, is zeer fraai en de verzameling, die er in te zien is, heel uitgebreid. Er zijn tapijten, borduursels, zijdestoffen en verder ingelegd hout, edelge steenten, zilverwerk van Beyrouth enz. Italië sluit de rij met een Paleis, dat te vens aan de St. Markuskerk te Venetië doet denken. Een opsomming te geven van de kunstwerken, door het Appenijnsche schier eiland voor het goede doel afgestaan, i9 schier onmogelijk. Eigenlijk is het profana tie. Een klassiek kunstland als Italië, moest zich niet verlagen om 't zooveelste minieme partje van een monster-kermis uit te maken. Ik zou willen, dat er niets anders was dan die eene Ruo des Nations, dan zou men er met vrucht van kunnen genieten, nu haast men er rich doorheen en krijlgt er slechts een flauw begrip van, een vage afspiegeling. en toe een beetje vermaakt, om bijt condo- leantievisites en op Goeden Vrijdag, als mijnheer Von Hammer met zijn dochter aan het Avondmaal ging, klaar te zijn. Bet zwart stond haar niet. Wolfgang echter had daarvoor geen oog: met een verrukten blik zag hij in het lieve, fijne, meisjesachtige ge zicht zijner aanstaande. Mijnheer Von Hammer, met een hier en daar weggeschoren witten baard, in zijin ge- heele voorkomen veel op den ouden keizer Wilhelm I gelijkende, met een kaarsrechte gestalte en, een «enigszins stijven gang, nam rijn dochter bij' de hand en geleidde haar plechtstatig naar binnen. De bleek© en sidderende Eleonore zag de vrouwengestalten rij hoorde Wolfgang zeggen„Dit is mijn, moeder," en bevond zich al spoedig daarna in de armen van me vrouw Werlhof. „Wees mij als mijn dochter van harte welkom," zeide mevrouw Werlhof, die met een ontnuchtering strijd voerde. Voor haar herinnering had een, heel, heel mooi meisje gestaan. Zij zag Eleonore von Hammer een maal in dien bazar, ioen het blonde meisje, als een Oircarsische gekleed, nogal wat op zien had gebaard; ook bij een andere gele genheid, bij' de Merkers, op een bal in een eenvoudig wit toilet, had de poëtische ver schijning haar aandacht getrokken. Op het oogenblik van baar binnentreden had Eleo nore er verlept uitgezien, ja werkelijk ver lept. E'n dat moederhart, dat in de schoon heid van het meisje een soort van schade loosstelling voor haar armoede had gezien, gevoelde dat als een steek. Wolfgang kende rijn moeder zoo geheel, hij' had verwacht, dat zij tranen van. ontroe- Algemeen overxlcht. SCHIEDAM, 21 Juli 1900. De oorlog met China. Hoe geruststellend ook de laatste berichten luiden, hoe afdoende ook door het te Washing ton ontvangen telegram van Conger, den Amerikaanschen gezant te Peking, de moord op de Europeanen weersproken schijnt; voor alsnog blijven wy volharden ia de meening dat de gezanten en de andere vreemdelingen te Peking werkelijk zijn gedood door de volgers van prins Tuan. Maar liet telegram van Conger dan De Amenkaansche regeering aanvaardt toch de echtheid van het telegrafisch antwoord van Conger op het telegram van 11 Juli van het departement van buitenlandse!» zaken te Washington, Het telegram is dus echt, maar on gedateerd. liet kan dus en dit is zelfs zeer waarschijnlijk een oud telegram zijn dat de Chineesche autoriteiten hebben onder schept. Conger's antwoord was, volgens de mede- deeling van den gouverneur te Shan-tung aan Goodnow, den Amerikaanschen consul te Shang-haï, gedagteekend van 18 Juli. Toen zou dus weliswaar de nood hooggestegen zijn, maar waien de Europeanen nog niet vermoord. Men bedenke ehtcer dat de juistheid van dezen datum alleen kan aangenomen worden op gezag van Yuan-Tschi-Kai, den gouver neur van Shan-tung die notabene zelf in de laatste dagen juist hard meedoet aan de christenvervolgingen. Neen, wy kunnen, helaasniet gelooven dat de Europeanen zich den 18den nog handhaafden Waarom geen enkel bericht dan dit korte antwoord Waarom moest er eerst zoo lang en ernstig worden aange drongen op eenig levenstekken uit Peking En eindelyk, waarom heeft Li-Hung-Tschang bij zijn vertrek uit Ilong-kong naar Peking geweigerde en schry ven van den Italiaan«chen consul aan den Italiaanschen gezant mede te nemen Li beweerde te gelooven dat de gezanten te Peking nog leefden, maar hem ontbreken de middelen om den brief over te brengen. Och kom 1 Zou 't niet veeleer geweest zjju dat Li zelf niet gelooft dat een der gezanten nog in leven is? Waarlijk Li verdient gewantrouwd te worden. De »Temps" schteef gisteren: sliet zal een moeilijke campagne zijn. Do verbondenen zullen niet alleen de Boksers van prins Tuan tegenover zich hebben. Li- Hung-Tschang schijnt het masker te hebben afgeworpen. Hij is naar Peking vertrokken met zijn zegel als onderkoning van Kanton en heeft, aan 50,000 Zwarte Vlaggen bevel gegeven hem te volgen. jiWij vragen of het bijeenbrengen van dit korps, gerecruteerd uit het schuim van het volk, niet de ware beweegreden was van de beweerde verbanning van Li naar deze stre ken. Iu elk geval is hij vertrokken met de bedoeling de staatkunde van zijn oude me deplichtige, de Keizerin-Weduwe, te dienen ring zou vergieten. Zij deed rich wel is waar goed en liefderijk voor, maar niet geroerd dat griefde hem. „Ik wil hem gelukkig malceu," mompelde Eleonore, „zoo gelukkig, als ik maar kan. De wil geen, andere gedachte hebben." „Gaarne en met vertrouwen, geachte me vrouw, breng ik u mijn kind. Het is mijn eenig goed en geluk," zeide mijnheer Von Hammer met een trillende stem. Uit de armen van mevrouw Werlhof zag Eleonore zich in die van Malve getrokken. Malve weende en kuste Wolfgang's aanstaan de schier hartstochtelijk, brnvoer haar, hem gelukkig te makerij en beloofde, dat zij de aanstaande van haar broeder zou liefhebben. Lydia echter stond roerloos. Haar neus vleugels trilden, haar brandende blikken wendden zich niet van het behuilde gericht van Eleonore af. En teen Wolfgang rijn aan staande naar rijn oudste zuster toe bracht in de verwachting, dat deze haar dezelfde har telijkheid zou bewijzen, die zijn jongste haar betoond had, gebeurde er iets zeer in 't oog loopends. Eleonore aarzelde, sidderde, sloeg de oogen neer, en men zag, dat zij een overwinning op zich zelf behaalde, een inwendig gevoel den. trots, door Lydia te omhelzen. En Lydia drukte even een kus op het voorhoofd van Eleonore en trad toen aanstonds, koel, on verschillig, als nam zij geen deel aan het geen er voorviel, terug. Met groote oogen zag Wolfgang dit alles aan. Hoenu Veroor loofde Lydia zich, zoo hoogmoedig, zoo met nauw verholen afkeer zijn aanstaande te ontmoeten? Zijn bekoorlijk, teergevoelig meisje had uit de houding en den blik der trotsche jonge dame zeker reeds dadelijk vij- en de diplomaten zullen goed doen met een wakend oogje op hem te houden". Li heeft ook bevolen dat de directeuren der douane-kantoren in zijn provinciën voor taan niet meer afhankelijk zullen zijn van Peking, maar van Kanton. De onderkoning van Nan-kiug heeft een dergelijk bevel uitge vaardigd. Wanneer deze regeling bestendigd wordt zal het gevolg zijn dat de invoerrechtendienst evenals voor den Taiping-opstand op losse schroeven komt te staan, zoodat de invoer rechten niet meer als nu een betrouwbaar onderpand vormen voor rente en aflossing der gesloten leeningen. De memorie die elf onderkoningen en gou verneurs aan de regeering te Peking hebben gezonden luidt in haar geheel als volgt: »Alle volkeren zullen inzien dat onze re- geering niet geneigd was om luchthartig vijandelijkheden te beginnen en dit slechts heeft gedaan, toen het onvermijdelijk was en dan zullen natuurlijk hun toorn en nijd ge stild zijn. ïto. Wij wensclien dat een besluit zal worden uitgevaardigd, waarbij de Tartaarsche generaals, onderkoningen en gouverneurs, zuilen voortgaan de gebruikelijke bescherming te verleenen aan buitenlandse!» kooplieden en zendelingen. s2o. Het eenige ding van overwegend be lang is de veiligheid van de buitenlandsche gezanten. Als China hen maar kan redden, kan over alles onderhandeld worden en zul len andere volkeren voor ons vredesvoor waarden kunnen maken. 3o. Wij verzoeken ook dat een decreet zal worden uitgevaardigd, waaarin bevolen wordt te onderzoeken welke schade de vreemde nederzettingen en de zendingsstations heb ben geleden (behalve door de militaire ope raties) en een lijst op te maken van de ver liezen nan leven en eigendom. Vervolgens wenschen wij een edict, waarbij ruime schadevergoeding wordt toegezegd. »4o. Wij zouden wenschen dat een decreet werd gezonden aan alle onderkoningen, gou verneurs en hooge militaire autoriteiten der provincies, bepalende dat zij vergunning heb- lsen om onordelijke misdadigers of muitende soldaten, die lastig zijn of ordelijke menschen hinderen, die moord of roof bedrijven, te verwijderen op de beste wijze." Zoo er nochtans eenige hoop was, op uitkomst binnen een kort tijdsverloop valt niet te hopen. Het zal nog geruimen tijd duren voordat aao den opmarsch naar Peking is te denkende iN.-Y. Herald" verneemt uit Ta-ku dat er niet voor het eind van September van zal komen. En intusschen zal de brand ook de Mid den- en Zuid-Chineesche provinciën hebben aangetast, zooals nu reeds de Noordelyke gewesten. Men is in Rusland boos op de Engelscl» berichten over China die de zaken verkeerd voorstellen, en die wrevel strekt zich ook uit tot de Amerikaanse!» pers, die een deel ha- rcr berichten over Londen ontvangt. Men wijfet in Rusland steeds op de bijzonder groo te belangen van dit land als nabuur3taat van China. andigheid vermoed, daar rij al aarzelde, haar tegemoet te komen. 'Mevrouw Werlhof nam den ketting met het medaillon van haar bals. „Neem dit, mijn, kind," zeide rij. „Het is oen voorwerp uit mijn meisjesdagen, nog van mijn moeder afkomstig. En hier in bet medaillon vind je bet portret van den vader van je Wolfgang." Zij deed liet medaillon open en bield Eleo nore heb portretje voor. Vol eerbied kuste Eleonore bet portreten viel toen liaar aanstaande schoonmoeder om den hals. Nu openbaarde rich ontroering bij me vrouw Werlhofhet was voor haar zelf bij na een verademing en genoegdoening. Eleo- nore's gedragingen, de diepe, trouwe blik, die ernstige geloften, scheen te doen, zooals deze rich op den haren vestigde dat beviel haar goed. Zoo bleef er uit dit uur slechts één erger nis voor Wolfgang over, maar een zeer pijn lijke: Lydia's gedrag. Nog dien zelfden dag onderhield hij, haar daarover. Hij» trad haar kamer binnen en trof haar in liaar geliefkoosde houding aan. Zij zat op de vensterbank, met haar hoofd tegen de ruit leunende, met de handen in den schoot gevouwen. Zoo keek zij naar be neden gSrvr de smalle kaai der rivier, zag spoorwu.ö«ns met goederen beladen heen en weer rijden, scheen de menschen op de sche pen gade te .slaan, staarde naar de oude poort aan den tegenovergestelden oever, keek naar de lucht, waaraan de wolken voortdreven, en dacht, dacht Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1