54"'e«Jaargang. Woensdag 25 Juli 1900. No. 10300. XJit één wieg. Archivaris. BUITENLAND. Dec. 83% Dec. 41% gebo- omtn. r. W. inke- de te eken, tGe- aren, illern lende A. SCHIEDAM! ICHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 4.25. Franco pa- post fl. 1-65. prigs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur m 'iet bureau bezorgd zijn. Bureau s Boterstraat' 68. Prijs der Advertentiën: Van 1C regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën by abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Itleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bjj vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intere. Telefoon Ufo. 123. Burgemeester eu Wethouders van Schie- fam roepen sollicitanten op naar de betrekking van Gemeente-Archivaris op eene jaar wedde van 20O. Adressen vóór den 9 Augustus e.k. franco in te zenden bij den Burgemeester. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 24 Juli 1900. De oorlog in China. Nog altijd! komen er gunstige berichten over do Europeanen te Peking. Gistermorgen kwam Nok-Wtï-Fang, zaak gelastigde ad. interim van China te Brussel, weer op 't ministerie van 'buitenland'sclie zar ken vertellen dat de Chine-esche gezant te Lcmden hem een telegram had gezonden, dat de vertegenwoordigers der vreemde mogend- hesden te Peking stellig gezond en wol zijn. Het doet ons genoegen of liever voor de ongehjkkige Europeanen te Peking, doet 't ons hartelijk leed dat ook de Engelsclie regeering van al die Chineesche berichten niet veel schijnt te gelooven. Aan de mbdcdceling toch over de in zoo stellig© bewoordingen vervatte verzekeringen van don gouverneur van 'Shan-timg dat de Europeanen te Poking in veiligheid zijn, voegde Brodrick gisteren in het Lagerhuis toe dat de Engelsclie regeering alleen waarde kan O O O hechten aan brieven, onderteekend en wat van niet minder belang is ook gedag- teekend door den gezant of ©en ander En- gelsch ambtenaar of aan telegrammen in Engelsch cijferschrift. Hiet laatste zou nog twijfel toelatenin hot bezit van de ambi5-- i den,kunnen de Chi- nssezen. meester zijn van ai' codes. En zij zijn snugger genoeg om daarmee te kunnen om- OO gaan. Als een, staaltje hoe weinig vertrouwen de Chineesche telegrammen verdfenen, kan het volgende gelden dat te Washington ia ont vangen van den Amerikaanschen consul te Shang-hai „Prins Tuan seint dat ©an ambtenaar van tóst Tbivng-li-Yamen alle gezanten op den 18en Juli heeft gezien. Op dien dag was geen van hen gekwetst, en toen vond ook geen aanval op hem plaats." Nu werd in het zoogenaamde telegram van den Amerikaanschen gezant Conger juist ge zegd dat den 18en het gezanschap Werd' be schoten en dc toestand zeer kritiek was. Maar bovendien, beweert de gouverneur van Shan-tung juist dat er geen telegrafische gemeenschap met Peking bestaat, zoodat prins Tuan onmogelijk kon seinen. En is het vermoeden te Washington juist dat voor Tuan moet gelezen worden Yuan, dan kun nen wij allen twijfelend en wantrouwend zeg- Een roman VAN IDA BOY-ED. 19> „Weet je, wat mij daar te binnen schiet begon Liesbeth andermaal vol vuur- „Als mama nu eerlang haar huishouden op breekt en een andere woning betrekt, dan moet je er als de kippen bij zijn. D'an valt er zeker menig meubel af. Ik zal er wel voor zorgen, dat er in de eerste plaats aan jou ge dacht wordt. Houd je altijd maar aan het geen ik zeg," zeide zij, ten slotte, terwijl zij haar aanstaande schoonzuster de hand drukte. „Als mama haar, woning verlaat!" zeide Wolfgang uiterst verwonderd. „Is daarvan dan sprake? Dat is voor 't eerst, dat ik daar van hoor." „Welnu, dat spreekt toch wel vanzelf!" riep Liesbeth uit. „Mijn man,,.als hoofd der firma', moet toch het huis wel overnemen. Natuurlijk, als mama het huis wilde hou den Maar we kunnen ons niet voorstel len, dat mama zulk een onpractisoh idee zou hebben terwijl toch maar zij en Malve alleen achterblijven! En de groote kamers en de vele bedienden, die daarvoor noodig rijnMama kan voor jullie immers veel meer doen, als rijj eenvoudiger woont. En boven dien is het ook noodig, dat Henri in het huis woont, waarin de zaak gevestigd is, en aan de haven dat is althans gemakkelij ker voor hem." gen „Weer de gouverneur van Shan-tnng,'' Alle berichten over het welzijn der gezan ten komen van hem, en in die berichten is, zooals wij hierboven opmerkten, tegen spraak. Neen, er zijn betere bewijizen noodig om ons te doen gelooven dat te Peking niet een afschuwelijke moordpartij heeft gewoed. Nog zou dta Chineesche gezant te Londen Er zyn nu niet veel berichten over nieuwe krijgsverrichtingen. Uit Russische bron wordt gemeld dat bij Wei-hai-Wei twee gevechten tusschen Engel- schen en Chineez©n zijn geleverd, en uit gelijke bron dat by Tien-tsin een voorposten gevecht heeft plaats gevonden. Te Tien-tsin heet nu de rust volkomen hersteld. Een vooiloopige regeering heeft een proclamatie gepubliceerd van de bevel hebbers, waarin wordt bekend gemaakt dat de Verbondenen niet in oorlog zijn met China, maar slechts den opstand willen on derdrukken. De spoorweggemeenschap van Tong-kti naar Tien-tsin is hersteld. Russische troepen, die ook Lu-tai hebben genomeu, bezetten de lijn. Do laatste officieels berichten gewagen van do bezetting van Yang-tsuu, 24 K.M. ten Noordwesten van Tien-tsin, waar de spoorweg naar Peking de Pei-ho verlaat, door de ChineezeD. Daar zullen dus wel die voorpostengevechten hebben plaats gevonden. Volgens een Laflan bericht hebben Chi neesche benden en soldaten van alle naties den 15den de Chineezenstad van Tien-tsin geplunderd, ook de slecht bewaakte schat kamer waar eenfge millioenen taëls in zilver lagen, waarvan er maar 50,000 later terecht kwameu. 't Zou schandelijk zijn dat aldus Euro- peesche troepen aan 't plunderen sloegen. Gelukkig is Laflan verre van betrouwbaar. Offkieele Chineesche berichten doen het voorkomen of het bericht van den aanval op de Russische stad Blagovesehensk verzonnen is door de Russische overheid om meer troe pen te kunnen zenden. Er worden dan ook nog 25.000 Kozakken naar het Amur-district gezonden. Te Hcng-kong is de ongerustheid wat ge- bericht hebben ontvangen dabde keizerlij ke^r weken na het besluit om het^ garnizoen met troepen te Peking een overwinning hadden behaald op d)e Boksers. Ook deze bewering is, zooals de lezer zich zal herinneren, niet nieuw. In Amerika en ook in Rusland schijnt men evenwel waarde te hechten, aan het be kende 'telegram van Conger. Mo Kink-y's re geering is zelfs geneigd voor die Cliineezen te doen wat zij de Boeren weigerde, nl. be middelend op te treden. Mc Kinleyy-staat beslist aan de zijde van het onrecht. 'De „Xöln. Ztg." houdt admiraal Seymour de hand boven het hoofd tegenover de ver wijten dat aan zijn slecht beleid de misluk king van het ontzet van Peking zou moeten geweten wordlen. De „Köln," stelt daartegen over dat Seymour meende een poging te moe ten wagen, al was d-a kans van slagen gering, en dat hij deed' wat hij kon. In het Lagerhuis vond Hedderwick het gis teren minder gepast dat den Ohineeschen gezant nog allerlei beleefdheden werden be wezen. Brodrick gaf een ontwijkend ant woord. Pa minister van Indië, lord! Hamilton, deelde mede dat de Maharadlja van Gisa'ja c*-n hospitaalschip had aangeboden, dat in dank aanvaard was. 3000 man te versterken350 man van het derde regiment uit Madras zijn reeds aan gekomen. De Chineezen te Hong-kong hebben den 13den verjaardag van den Keizer Zondag met meer geestdrift dan ooit te voren gevierd. De Engelsclie pers is middelerwijl, volgens gewoonte, bezig de huid van den nog-niet- gescholen beer te verkoopen. De Keizerin moet uit China verbannenPeking moet met den grond gelijk gemaakt worden men make Peking tot een zeehaven voor eiken gedooden Europeaan een Chineesche stad vernield de Groote Muur moet afge broken worden enz. Altemaal strafmiddelen voor den misda diger die nog niet van plan is zich te laten straffen. Zuld-Afrlka. Eerst recht blijkt nu hoe onjuist de voor stelling was als zouden 1500 Boeren met 5 kanonnen aan het cordon van Engelsche troe pen by Bethlehem zyn ontsnapt en in de richting van Lindley doorgebroken zyn. Het is natuurlyk gansch iets anders ge- wepst; de telegrammen die de lezer hier achter vindt, wijzen het duidelijk uit. Er is verband tusschen de berichten van Kelly-Kenny en Broadwood en het telegram uit Bethlehem. Den 19den had Broadwood de Boeren die hij nazette, ingehaald en leverde slag. Dit hevig gevecht by Palmietfontein heeft blijk baar een voor de Boeien niet ongunsiigen uitslag gehad. Althans zij ontkomen de En gelschen en een deel van hen trekt in het duister achter de Britsche stellingen om naar de spoorlijn. Deze schynt door een anderen Boeren- troep reeds bij Honigspruit te zijn vernield. Althans Keily-Kenny meldt eerst de vernie ling van de lijn en het nemen van een kon vooi en zegt daarna dat volgens ontvangen bericht een groote vijandelijke macht tegen Honigspruit-station oprukt. Vermoedelijk is die aanrukkende macht liet Boerenkommande onder Steyn en de De Wets dat achter Broadwood was omgetrokken. Twee dagen na het gevecht bij Palmiet fontein woidt ook bij Bethlehem, meer zuidelijk hevig gevochten, 't Kan zijn dat daar weer een andere kommandoopereerde; maar mogelijk is ook dat dit een deel was van de Boerenmacht die bij Palmietfontein had gevochten, evenals ook de Boeren die ten Noorden van Honingspruit de spoorlyn hebben opgebroken, door De Wet kunnen zijn afgezonderd. By Bethlehem hebben de Engelschen slaag gehad. Niet alleen dat zij er niet in slaagden de Boeren te verjagen, maar een eerst bezet kopje moet weder worden prijsgegeven. De Engelschen moesten terug onder een hevig Het was alles zeer verstandig, zoodat men er niets tegen kon inbrengen. Maar Wolf gang's wangen werden toch bleek. Op dit oogenblik trad Henri binnen. Hij zag er een weinig verhit uit. Hij had. in de sociëteit- met eenige vrienden geluncht en zich daarbij ongetwijfeld een beetje rijkelijk schadeloos gesteld voor den druk, die sedert veertien dagen op hem gelegen en hem de gewone kleine genietingen des levens ontzegd had. In de goed luim, waarin hij was, omhels- do hij terstond' zijn aanstaande schoonzuster hartelijk en maakte Wolfgang een compli ment over de goede keuze, die hij gedaan had. Ongeduldig en nog geheel onder den in druk van Liesfoeth's laatste woorden, vroeg Wolfgang: „Denk je er over, in ons ouder lijk huis te gaan wonen „Wie zegt dat?" „Je vrouw." Henri sloeg op liesbeth een afkeurenden blikzij was er altijd wat al te haastig mee om alles er maar uit te flappen. „Nu ja. Het spreekt toch wel vanzelf, dat ik het ouderlijk Suis overneem. Jullie an dere drie kunt dit niet! Welnu, en als ik het dan moet overnemen, dan wil ik er ook in wonen," zeide Henri. „Heb je er al met mama over gesproken Als mama nu eens in haar huis wil blijven? Als zij' het nu eens met behulp van haar particulier vermogen zelf overneemt?"vroeg Wolfgang, over al zijn leden trillend- (Het was hem, als had hij hier alles te ver dedigen, wat tot dusverre den rijkdom huns lev-ens uitgemaakt had. 'De geheele kinds heid, die achter hen lag, zij had zich in dit huis afgespeeld; het was het ouderlijk huis, en daarmede was het begrip van familiege luk en het biji elkander belmoren verbonden. Henri en Liesbeth keken elkaar verwon derd aan. Eindelijk zeide Liesbeth, terwijl zij haar man zeer scherp in het oog hield, als om hem tot instemming te dwingen„Het is nog een beetje te vroeg om er met mama over te spreken. Het zal vanzelf wel ter spra ke komen. Walcker, als Malve's voogd, moet toch op een spoedige afdoening der zaken aandringen. Dan ie het immers nog tijd ge noeg om aan mama voor te houden, dat zij er verstandiger aan doet, het huis niet te nemen, en dat zij veel meer voor haar kinde ren doen kan als zij dezen last niet heeft." „Zeer juist," merkte Henri aan. Het gesprek kwam toen op andere dingen. Wolfgang gewoelde ook, dat hij zich niet lang meer zou hebben kunnen beheerschen, en hij wilde in heb bijzijn van zijn verloofde geen twist hebben. Voor haar ooren was toch ook de beroemde liefde tusschen de broeders en zusters zoo veelvuldig geprezen. Liesbeth ging voort, het jonge meisje met teedere voorstellen en verzekeringen te over- 1 a den-Dat de toon.van haar stem vriendelijk was, vermoedde zij wellicht zelf niet. Eindelijk vertrok het geëngageerde paar. Henri liet zich het genoegen niet bene men, het tot aan het tuinhek te vergezellen. Daar zeide hij nog: „Tk heb mij zeer over Liesbeth verheugd. Zij was toch heel aardig voor je meisje." Wolfgang trok Eleonore haastig met zich mede. Da wijnroes had zijn broeder open hartig gemaakt: werkelijk, hij roemde het, dat Liesbeth aardig geweest was, als waren vuur der Boeren die nu van de heuvels om Bethlehem uit de Engelschen niet met rust laten. Intusschen is weder de gemeenschap van den 'Vrijstaat met Pretoria verstoord, en daar ook de spoorlyn naar Natal op een 20 mijlen van Heidelberg blykt te eindigen, d. w. z. eveneens vernield is, moet Roberts nu te Pretoria geïsoleerd zyn. Wij hopen van harte dat de Boeren er nu eens in zullen slagen dat lang niet ssplcndid"-isolement van eenigszins langen duur te doen zyn. Wij willen dan wel eens zien wat er aan is van de ontzaglijke voorraden die volgens de Engelsche correspondenten te Pretoria zyn bijeengebracht. Lord Methuen heeft Rustenburg nontzet", dat het dus blijkbaar benauwd had. Ook moet hij de Boeren by Olifantshoek met zware verliezen hebben verstrooid. Gelukkig dat de Boeren zoo verstandig zyn zich telkens te laten verstrooien. Dat blijft de manier. Eigenaardig is nog dat dit telegram ver moedelijk" over Natal is ontvangen. Het schynt een dag onderweg te zijn geweest, wat nogal lang is. Wy svermoeden" dat het niet over Natal is gekomen, maar over Mafe- king en Kaapstad, zooals vroeger ook al eens. Met de spoorlijn zal ook de telegraaflijn naar Natal wel beschadigd zyn. Maar wij kunnen ons best denken dat men het in Engeland onaangenaam vindt te zeggen dat Roberts geroeenschapslyoen verstoord zijn. Servië. Het aftreden van het Servische ministerie schynt zijn reden te vinden in huwelijks plannen van koning Alexander. Da Koning wil nl. in het huwelijk treden met een hofdame van zyn moeder, mejuffrouw Dagra Muschin. Koning Alexander heeft deze dame lief en wil voor haar met de etiquette, die hem verplicht slechts met een dame van vorstelijk bloed in den echt te treden, bre ken. Daarmede is echter zyn ministerie niet ingenomen. Het denkbeeld 13 den Koning aan de hand gedaan om een morganatisch huwelijk te sluiten, doch hij heeft dit met verontwaar diging van de hand gewezen en het ont slag van het ministerie aangenomen. Intusschen heeft de Koning reeds zijn verloving met mejuffrouw Draga Matchin officieel bekend gemaakt in een uitvoerig manifest aan zijn volk, waarin hij wijst op den wensch des volks om de toekomst der dynastie verzekerd te zien. Daar de Servische dynastie uit het volk is voortgekomen, heeft de Koning vrijmoedigheid gevonden zich een vrouw uit het volk te kiezen, die waardig is Servie's koningin te worden en vrede, geluk en tevredenheid in zyn huis zal brengen. De Koning moet zyn aanstaande wel zeer lief hebben. Want men schat den leeftijd der bruid op 39 h, 42 jaar, terwijl koning Alexan der nog 24 moet worden. Ook zeggen booze tongen, dat zij vroeger als holdame van koningin Nathalie zulk een plaats in het hart van koning Milan zou hebben ingenomen, dat hierover erge scènes van jalouzie zouden zijn ontstaan. Milan zelf en heel Belgrado moeten dan ook weinig gesticht zijn over de ver loving. zelfverloochening en genade daarbij in liet spel. Waren er dan plotseling twee verschillen de rangorden onder de broeders en zusters ontstaan Wat was er dan veranderd? Dat de om standigheid alleen, dat Henri en Liesbeth ongeveer zesmaal .zooveel inkomen hadden, als hij en Lydia en Malve dat dit de re den was van het verdwijnen van alle ver trouwelijkheid, dat kon en wilde liiji niet ge looven. Bij Lydia's verhouding tegonover zijn meisje telde deze reden geenszins mee. T<? midden van zijn sombere gedachten hierover zeide Eleonore tegen hem„Wer kelijk, je broer en zuster waren heel aardig voor mij." Goddank, zij had niets gemerkt of wilde doen, alsof zij niets gemerkt had. Wat was hij haar dankbaar hiervoor I Hoe goed deed hem haar stem I „Maar als ik je oprecht iets mag zeggen," vervolgde zij, „dan is Malve mij het liefst. Zij komt mij in jaren het meest nabij. Mis schien komt daarvan het gevoel van ver trouwelijkheid." Hij drukte te-eder haar arm aan zich. „Je gevoel leidt je op den goeden weg," zeide hij. „Malve is een alleraardigst meisje, mijn lie veling onder allen en jou reeds innig toege daan. Met Lydia," voegde hij er langzaam hij, „met Lydia moeten wij allen altijd een weinig toegevendheid gebruiken. Je hebt er wel van gehoord, dat rij jaren geleden een zeer treurige geschiedenis gehad heeft; rij is een eigenaardig karakter. Nu, naar wc willen hopen, maakt Reurietk haar geluk kig. Hij schijnt een achterhoudenden aard te hebben althans legt hij tegenover mij Koning Alexander laat het huis van zijn bruid door een lijfwacht bewaken, blijkbaar uit vrees dat zij ontvoerd moebt worden. Hoezeer Milan ontsticht is blijkt uit het feit dat hij zyn ontslag heeft genomen als opperbevelhebber van het leger. Milan seinde zijn ontslag-aanvrage aan den minister van oorlog. Aan den Koningseinde hy »Als vader betreur ik den stap dien gij hebt gedaan. Als bevelhebber van het actieve leger treed ik af." De Koning heeft verschillende staatslieden, maar geen geprononceerde partijmannen, ge raadpleegd. Men gelooft dan ook niet dat een nieuw kabinet een andere politiek dan tot nu toe zal volgen. Gemengde Kfededeellngen. Het Engelsche H oogerhuis heeft in tweede lezing aangenomen het wetsontwerp tot ver bod van den uitvoer van wapenen. Het wets ontwerp bepaalt, dat het verbod kan worden uitgevaardigd als het noodig is om te voor komen dat wapenen gebruikt worden tegen de Engelsche legers, of tegen legermachten, die met de Engelsche strijdmacht samen werken. Het ontwerp is geïnspireerd door den toestand in China. In het Lagerhuis werd het ontwerp op de marine-reserve in tweede lezing aange nomen. Bij zijn komst in Engeland wacht den Shah van Perzië een eigenaardige hulde. De Engelsch-Joodsehe autoriteiten zullen hem nl. een adres van hulde aanbieden voor de vrij heidlievende en verdraagzame staatkunde, die hij tegenover de Joden volgt. Het is de eerste maal dat een dergelyk adres aaneen Perzisch Vorst wordt gericht. In het Fransche departement Deux-Sèvres hebben do nationalisten een, laelijko neder laag geleden. .Georges Tlriébaud, Déroulèdo'a luitenant en door den grooten patriot warm aanbevolen, heeft het er deerlijk afgebracht bij de stemming voor de Kamer. Gekozen werd mot bijna 6000 stemmen, de radicaal Gentïl, terwijl Thiébaud maar 2200 stemmen verwierf, nog 600 minder dan du derde can- didaat, een gematigd republikein. Volgens de Weser Zeitung" heeft de Prui sische regeering haar toestemming verleend om do haven van Emden tot vryhaven te maken, zoodat e„n gedeelte er van als entre pot zal worden ingericht voor goederen, waar van geen invoerrechten worden geheven zoo lang zij niet buiten dat gedeelte naar het binnenland worden vervoerd. Ook zijn de havengelden aldaar en in Leer en in Papen burg verlaagd, om de concurrentie met Nederlandsche havens heter te kunnen vol houden. Wy houden niet van sensatie-berichtjes. Toch willen wij onzen lezers niet onthouden hoe graaf Murawief stierf volgens den Pe- tersburgschen correspondent van de sDaily Express." Deze zegt een onderhoud te hebben gehad met een ongenoemden Russischen diplomaat. Op de vraag of hij den plotselingen docd van Murawief kon ophelderen, antwoordde een geheimzinnigheid aan den dag Mag jij hem graag lijden? Je moet hem. vroeger toch veel gezien hebben, toen je papa nog kommandant was. „Ik?" luidde de wedervraag van Eleonore. „Ik? Of ik hem graag mag lijden?" Hij keek haar verwonderd aan. Zij was vuurrood geworden. „Of je hem graag mag lijden, vraag ik," herhaalde hij met nadruk. Eleonore, die niet best kon huichelen, gaf een heel dwaas antwoord. „Waarom vraag je mij dat zoo zeide zij sidderend. Nu eerst werd' hij zeer opmekzaam. Hij wendde geen oog van haar af. „Omdat hij toch onze zwager wordt, met wien wij moeten omgaan," wide hij. „Ja, dat is waar. Zeker. Ja, hij wordt onze zwager," zeide rij haastig. Wolfgang zweeg. Zij waren nu op straat. Het vorder vragen en navragen moest tot later uitgesteld worden. Want dat Eleonore niet onbevangen gebleven was, kou een kind wel zien. Het viel hem niet in, aan zijn meis je te twijfelen. Wantrouwen behoorde niet tot Wolfgangs eigenschappen. Hij dacht aan allerlei misschien hadden Hammer en Reu- rieth in heimelijke vijandschap met elkan der geleefd en vreesde Eleonore, dat dit nu ook op de nieuwe familie kon overgaanof wellicht had Hammer, die als kommandant de zedelijke zwakheden van zijn officieren nauwkeurig moest gekend hebben, niet veel met Het karakter van Reurieth op. Hij was er bijna getroffen over, dat rijn lief, zacht meisje zich zoo in 't geheel niet wist te ver mommen. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1