Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BINNENLAND. STADSNIEUWS. YLAARDm^E"^ Kunst en Wetenschap. Kerk eii School. Gemengd Nieuws. Vcreexugde Staten en de admiraal beschouwt den aanval op Ta-kit als een daad van oor log. Hij heeft dus gemeend zich to moeten onthouden. y j s. VA. fiemengde nededcctlngcn. De Boerendeputatie met dr. Leyds bracht fristermiddag een bezoek aan president Loubet. Een compagnie infanterie bewees militaire eer op het voorplein van het Elysé*. Te Brus=el is gisteren de uitspraak ge vallen in het beruchte proces betreffende den Selati-spoorweg, waarin aanvankelijk alle Transvaalsche hoogwaardiglieiibbekleedeis president Kruger incluis, als getuigen waren gedagvaard. "Van lien is dr. Leyds alleen als getuige gehoord. De twee bankiers Oppenheim en de advo caat Henri Warnant zijn veroordeeld elk lot een jaar en Tervagni tot zes maanden gevan genisstraf. De beklaagden Braconnier en Louis War nant zijn vrijgesproken. De onmiddellijke arrestatie der veroor deelden werd door de rechtbank geweigerd. Servië heeft weer een ministerie. Het is aldus samengesteldbuitenlandsche zaken, Jovanovitchbinnerilandsche zaken, Popo- vitch financiën, Antonovitch oorlog, Va- sitch. De Koning heeft een staatkundige amnes tie afgekondigd, behalve voor de bewerkers van den aanslag tegen ex-koning Milan. Bij de audiëntie van het officierskorps van het garnizoen der residentie dat den Koning met zijn verloving kwam gelukwenschen, verklaarde Alexander dat zyn besluit onwrik baar vast stond. H'gi betreurde dat zijn vader aan wien hij veel te danken had, zijn besluit niet scheen goed te keurenmaar dat kon hem niet beletten het uit te voeren. Voor ieder sol daat behoort de wil zyn Konings wet te zjjn. Door don voorzitter van het hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis, baron Van Har- dteubroek van Bergambacht, ig van dr. Bie- rens db Haan het volgende schrijven ontvan gen Pretoria, 22 Juni, 1900. Staatsmeisjesscbool, hospitaal der Eerste Ned. 'ambulance. Hoogwelgeboren, heer. Den 23en Mei teruggekeerd 'te Pretoria van den veldtocht en terugtocht door den Vrijstaat, vond ik aldaar dr. Lingbeek en dr. "Romeijn werkzaam aan ons hospitaal, welke werkzaamheden, ik den volgenden dag over nam. Welke de lotgevallen van onze ambu lance in den laatsten tijd zijn geweest, zal u ongetwijfeld schriftelijk en mondeling door dr. HLngbeek zijn medegedeeld, zoodat mijn verslag zich zal kunnen beperken tot het geen nadien tijd is geschied'. Tevens vond ik bij mijn terugkomst na twee maanden velddienst uw hooggewaar deerde brieven van 10 Maart, 22 Maart, 7 April en 21 April, die ik hieronder de eer heb te beantwoorden. Voorts trof ik hier aan de lieeren Mac Leod en Pameijer, op mijn vroeger telegra fisch verzoek door uw hoofdcomité uitgezon den. Deoi 25ea Mei vertrokken daarop dr. Lingbeek, dr. Romeijn en zuster Wigersma naar Lorcufo Marquez met het plan zich op de G i ronde in te schepen en werd de lei ding der ambulance door Lingbeek aan mij overgedragen. Ieder onzer zag met leedwezen Lingbeek vertrekken; zijn aangename, tact volle leiding heeft niet weinig bijgedragen tot het slagen onzer zending; waar hij steeds zijn persoonlijke voorkeur achterstelde bij wenschen van anderen, waar hij bij voortdu ring bereidvaardig was ieder in alles te hel pen, kon het niet anders, of hij moest ons aller vriend worden. Intusschcn was de Bntsche hoofdmacht de Vaalrivier overgetrokken en werden geruch ten bekend, dat de Regeering voornemens was naar Macliadodorp, resp. verder naar Lijden burg, uit te wijkenons hospitaal was met ongeveer 70 gewonden, meest ernstig ge kwetsten, gevuld. Werd Pretoria ingesloten of ingenomen, dan was het wel wcnschclijk, dat het Ned. Roode Kruis ook in deze moei lijke omstandigheden den Boeren hulp zou kunnen, verleen en- Ik bood daarom de regee- rin? aan om te Machadodorp een volledig veldhospitaal voor 40 bodden, met apotheek, instrumenten en een groote hoeveelheid pro viand in te rchten, daarheen enkele licht ge wonden uit ons hospitaal te doen vervoeren en overigens do andere zwaar gewonden in ons hospitaal te Pretoria te laten. Dit aan bod werd dankbaar aangenomen en door do hulp der Z. A. S. M. werd den 29en en 30©n Mei een liospitaaltrein, wed'er door ons uit gerust en in vier waggo-ne bet benoodigde ma terieel vervoerd naar Machadodorp, gelegen aan de Delagoa-lijn. Don zusters Schippers en Van Stockurn. benevens twee dames der Staatemeds-jesschool en den verpleger Leon- hard, droeg ik den verplegingsdienst in veld hospitaal en am bul an ce trein op, terwijl een vroegere patiënt, kok van beroep, in deze qualiteifc werd aangenomen. Denzelfdecn dag kwamen met de terugtrek kende Boeren te Pretoria aan de doctoren Mao Leod en Pameijer, wien ik mijn vroegere vliegende vdld-ambulance had overgedragen. Mac Leod zal voorioopig deze ambulance met den verpleger" Jeltes in hot veld houden, ter wijl Pameijer den dienst in Machadodorp op zich neemt; ook Jansen bleef mot den ver pleger jhr. Bowier in bot veld bij de Boeren- iaagera met zijn ambulanoe waarmede hij reeds voor eenige woken, met hot Standerton- laager uit de Biggaxsbergen was gekomen. Ongeveer 50 gekwetsten bleven hier te Pretoria; behalve de directrice; zuster Beij nen, en de beide zusters Smit, achtte ik het om vele redenen raadzaam zelf hier te blij ven onder Britsohe occupatie. Benige dagen latex kwam Lingbeek, ver geefs wachtende op de komst der G- i r o n d c, weder uit Loreujo Marquez terug, denkende dat do oorlog was afgeloopen; hij vertrok daarop den 3en Juni naar Machadodorp, be loofde zijn steun hij de inrichting van. het nieuwe hospitaal eu was voornemens daar verder te helpen tot do eerste bootgolegen- hoid naar Europa. Den dag daarop had de aanval op de stel lingen rondom Pretoria en het meer luid ruchtig dan gevaarlijk bombardement plaats, waarop Pretoria den. yen Juni door lord Ro berts werd ingenomen. Ofschoon de vijandelijke projectielen, hier en daar wat schrik en. schade teweegbrach ten, hield de meerderheid der bevolking zich kalm ons hospitaal en omgeving bleven ge heel ongedeerd. Reeds den volgenden morgen had ik een onderhoud met de Brit sell o autoriteiten, die mij in liet rustig bezit vam. onze patiënten, materieel en. gebouwen lieten. Ter wille van do onzijdighoidsbeginselen. van hot Roodo Kruis en ten einde moeilijkheden te voorko men, doordat wij in een Staatsgebouw ge huisvest zijtn, bood ik vrijwillig den Brit- schen militairen geneeskundigen autoriteiten aan de gewonden, on zieken te verplegen voor zooverre plaatsruimte en werkkrachten dit toelieten; ook de Duitscha ambulance volgde deze gedragslijn. Ito Engelschen heb ben zoer veel zieken en gewonden, zoodat alle openbare gebouwen tot hospitalen zijn inge richt, evenals dit alders in hei bezette gebied is geschied. Overigens heb ik mij op het standpunt ge plaatst om ons hospitaal voor zooverre dit mogelijk is of zal zijn, alleen uit onze eigen hulpmiddelen te voorzien en daardoor de on af h anke!ijfcheid van ons hospitaal te bewa ren tot nu toe is dit volkomen gelukt, ter wijl wij niets dan lof kunnen spreken over de voorkomende beleefdheid der militaire ge neeskundige autoriteiten. Thans worden hier pl. m. 40 gewonden en zieke Engel scha offi cieren en. soldaten verpleegdde verhouding tusschen Boeren en Engelsche patiënten laat niets te wenschen over. Behalve zusters Rooseboom en Roorda, die sinds het begin hier werkzaam zijn, verheu gen wij ons thans ook in de zeer gewaardeer de hulp van zuster Carrier van Dissel, die op eigen gelegenheid onlangs uit Nederland is aangekomen. Ook dr. Van der Goot van de tweede ambulance, met zuster Van Zevenho ven en verpleger Van der Linde hebben hier gedurende 11 dagen geassisteerd en zijn daar na. mede naar de Boerenlinie vertrokken', ter wijl dr. Koster ons herhaaldelijk welwillend ter zijde heeft gestaan. Den lfren Juni kwam zuster Metelerkamp hier terug, die «enigen, tijd te Brandfort (O. V. S.) bij dr. Van Kerckhoff werkzaam was geweest, en met zijn ambulance in 18 dagen van Brandfort hierheen was gekomen. Den volgenden dag was do op vele plaat sen verstoorde spoorwegverbinding van Jo hannesburg hersteld en kwamen ten slotte na 21 dagen onvrijwillige afwezigheid dr. Hollander, die zich reeds senigen tijd bij ons Roode Kruis had aangesloten', met zusters Geen en. en Sehreuders terug van Elandefon- teln, waar zij met d'en door ons uitgerusten ambulance-trein in de Britscho linie waren geraakt. Nu is dus ons geheele personeel en materieel weder in veilige haven. Bij de bezetting van Elandsfontein is op bevel van lord Kitchener de Ned. vlag van den ambulancotrein door een J2ngeLch offi cier verwijderd; zoodra ik hiervan kennis kreeg, heb ik het mijn plicht geacht tegen deze daad te protesteeren. Ik heb de eer met Let oog op den ernst van dit feit hierbij te voegen een afschrift van mijn schrijven aan onzen consul, den heer Domela Nieuwenhuis, die ook bij andere gelegenheden in deze en vroegere dagen onze belangen, krachtig heeft voorgestaan; bij dit schrijven was gevoegd de beëedigd© verkla ring van dr. Hollander. ■Daar alle proviand en winkelvoorraden to Pretoria evenals elders door do Britsohe mi litaire overheid zijn opgekbrnmandeerd, wordt zelfs door vele meergegocden veel ar moede geleden, waarom ik mij gerechtigd heb geacht van overfbodigen voorraad het een en ander af te staan, m de overtuiging daar mede in d'en geest der gevers te handelen. De prijzen van vele voedingsmiddelen en le vensbehoeften zijn zeer aanzienlijk gestegen, zoodat de kosten van dit hospitaal thans zeer hoog zijn; zoo kost bijv. een mud aardappe len f 60een mud steenkolen f 5een do zijn eieren f 3. Mijn voornemen is dus hier te Pretoria te blijven, totdat de meerderheid' der Boereu- gewonden ook de vertrekkende Duitsche ambulances droegen mij de zorg voor hun ge wonden over genezen of herstellend! is en daarna naar de Boerenlinie terug te koeren juist in deze moeilijke dagen wordt de Ned. hulp zeer gewaardeerddank zij dim onver zwakten trouwen ijver en tact onzer direc trice, zuster Beijnen, die zich aller genegen heid en hoogachting heeft verworven, gaan alle werkzaamheden haar geregelden gang; on3 geheele person eel geniet een goede ge zondheid en kwijt zich met opgewektheid en plichtsbetrachting van zijn taak .Resu moeren de is dus onze arbeidsverdee- ling voorioopig als volgt lo. ■Staatsmsisjessehool hospitaal te Preto ria zusters Beijnen, Metelerkamp, Geenen, Schreud-ers, Smit, Smit, mot 6 vrij vól li ge hulpkrachten en dr. Bierens de Haan. 2o. Veldhospitaal te Machadodorp of el ders: dr. Pameijer, zusters Van Stockum eu Schippers, verpleger Leonhard en 3 vrijwil lige hulpkrachten. 3o. Veldambulance I. dr. Janssen en ver pleger jhr. Bowier en 3 Kaffersen 4o. Veldambulance H, d'r. Man Leod en. verpleger Jeltes en 4 Kaffers. Over ons vertrek valt nog weinig mot ze kerheid te zeggen; het stadium, waann de .oorlog thans verkeert, maakt deze moeilijk heid nog grootor, vooral nu ik van het overi ge personeel ben afgesnedencommunicatie is voorioopig niet mogelijk en de Engelsoken laten ons nagenoeg onbekend omtrent het geen in den laatsten tijd geschiedt» Daardoor zouden wij wellicht door over macht gedrongen zijn, later dan den vastge- stolden tijd in het vaderland terug te zijn; gedachtig aan het „nood breekt wet", hoop ik, dat uw hoofdoomité en andere autoritei ten daarmede rekening zullen houdien. Waar thans bijkans alle vreemde en ook Afrikaan- sche ambulances uiteengespat zijn of huis waarts keerden, is het naar mijn overtuiging de plicht van Nederland den Boeren tat- het uiterste hij te staan. Met voldoening oonsta- tveren, wij dan ook, dat onze ambulances alle nog in 't veld zijn en dienst blijven doen. Na afloop van den krijg zal ik ten spoe digste alle zaken afwikkelen; de hulpvaar digheid van den heer Rissik zal ons daarbij weder vele moeilijkheden besparen. Dr. Bierens de Haan zegt ten slotte aan het hoofdoomité en aan het damescomité har telijk dank voor de groote zorg, besteed aan do keuze en de verpakking der goederen voor de ambulances. Dr. Metz, van de tweede Nederlandsche ambulance, kan binnen eeoige dagen uit Zuid- Afrika in Nederland worden terugverwacht. Dr. Metz is verbonden aan het Gemeente- Ziekenhuis le Rotterdam. Bevne der vissehersvloot. De minister van Waterstaat is gisteren, vergezeld van een hooldambtenaar, uit den Haag naar Pampus vertrokken in verband met de aldaar te houden vissehersvloot revue. Het »Hbl." kan als zeker mededeelen, dat ook in bet buitenland belangstelling bestaat niet alleen komen toeschouwers, maar redac tiën van illustratiën en dagbladen zenden teekenaar of verslaggever. Onder de reporters is een der journalisten die ook in 1898 de kroningsfeesten bijwoonde. "Weder meldden zich schippers van botlers aan, die op 3 Au gustus a. s, op Pampus zullen komen. Het getal visschersvaartuigen zal groot zijn. Indische Instelling, De gemeenteraad van Delft kwam gisteren byeen feitelijk ter begraving van de Indische Instelling. Naar aanleiding der beslissing van den minister van Koloniën, goedkeurende hei in de vorige vergadering genomen besluit tot opheffing der Indische Instelling, werd met algemeene stemmen tot de sluiting op 1 Sep tember besloten. Op het adres van prof. Gong grijp, om hem een surplus te geven boven zijn pensioen, werd door den heer Lans voorge steld een toelage te verleenen van f 300, ge durende 3 jaren. Dit voorstel, in stemming gebracht, had tot resultaat dat de stemmen staakten. Na het vallen van het besluit op de In dische instelling nam de voorzitter het woord, om kenbaar te maken hoe pijnlijk het hem was geweest het voorstel te moeten indienen tot sluiting eener instelling, die hij in bloei had zien toenemen en die van zooveel nut was geweesthy gevoelde zich verplicht hierbij nog openlijk een woord van dank te brengen aan den hoogleeraar-directeur, de hoogleeraren en docenten, voor alles wat zij in het belang der Instelling hadden verricht. Deze woorden werden met applaus door de vergadering begroet. Ncderl. R. K. Tabaksbewerkersbond. Deze bond hield Zondag te 's Hertogenbosch zijn 3e jaarvergadering, onder leiding van den voorzitter, den heer Van Schayk, van Amsterdam. Geconstateerd werd, dat deze eerste en eenige nationaal georganiseerde R. K. Vak bond in bloei toeneemt. Er zijn in het afge loopen jaar weer drie afdeelingen toege treden, nl. Nijmegen, Kuilenburg en Huissen, terwijl eenige vakmannen te Tiel zich by Kuilenburg hebben aangesloten. Op -deze verg. werd Valkenswaard met 40 leden als afdeeÜDg aangenomen. De reke ning sloot met een batig saldo, terwijl ook de administratie van het bondsorgaan een klein overschot, had. Bij een mededeeling van den voorzitter omtient een door hem gehouden conferentie met de voorzitters van den Christelyken en van den Internationalen Bond oier het op maken van een loonslandaard, maakte de adviseur van den Bond, de wdeerw. heer Van Erp, bezwaar tegen de wijze van samen gaan met die bonden, wijl hy" van oordeel was, dat samenwerken goed was, maar dat de actie moest uitgaan van het bestuur van den Katholieken Bond. Besloten werd geen vertegenwoordigers van andere Bonden op de algerneene verga deringen toe te laten en om de eerstvolgende vergadering te houden te Eindhoven. Onder de verdere genomen besluiten behoorde ook een, om aan het door den Ned. R. K. Volks bond uitgeschreven Sociaal Congres door twee afgevaardigden deel te doen nemen. De voorzitter, die ongaarne herkozen wilde worden, liet zich op algemeenen aandrang nog weer voor een jaar vinden en de overige bestuursleden werden herkozen, nl. de heeren Haarman van Utrecht, Van Osch van Rotter dam, Van Antwerpen van Delft en Gemen van 's Hertogenbosch. Bescherming van vogels. In eene vergadering der Nederlandsche Vereenigïng tot bescherming van Vogels, ge houden te 's Gravenhage, is besloten tot sta tutenwijziging, in verband met het voornemen tot oprichting van onderafdeelingen over het geheele land Het jaarverslag over 1899/1900 werd goedgekeurd. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen de Freules van Citters en van Heemstra, be nevens de heeren dr. J. Büttikofer en mr. Den Beer Portugaal. Tot eereleden derver- eeniging werden benoemd de heeren Ch. Ohlsen te Rome, dr. Fatio te Genève en graaf Du Parier de Larsan te Bordeaux en van het bestuur jhr. mr. W. F. Rochussen, Staatsraad te 's-Gravenhage. Vervolgens werden o.a. nog eenige mede- deelingen gedaau, betreffende de vooruitzich ten eener internationale wetgeving tot be scherming van vogels. Naar men verneemt wordt aan het mini sterie van Binnenlandsche Zaken de laatste hand gelegd aan de nieuwe armenwet en mag men de indiening in bet najaar ver wachten. Bljjkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserschip Piet Hein, onder bevel van den kapt. ter zee J. H. M Jansen, 24 dezer van Hong kong vertrokken ter opvolging van de be stemming naar Shang-hai. De Vorst van Schaumburg Lippe en zijne gemalin, die te Scheveningen komen ver toeven, zullen Woensdag 1 Augustus te 's-Gra venhage aankomen. te J f -j y j r\y y r OVERSCHIE, 26 Juli. In ons raadsverslag is verzuimd onder de vóórstemmers van het voorstel der wethouders te vermelden den heer Karremanhet aantal stemmen is daardoor 8 tegen 6 stemmen geweest. 'KETHEL EN SPALAND. De gemeente raad zal eene openbare vergadering houden op Zaterdag 28 Juli a.s., te elf uur voorna. 'KETHEL en SPALANO, 26Juli. Gisteren zijn de leerlingen der hoogste klasse van de openbare school, hoofd de heer E. W. Lin- derjer, van het door hen opgespaarde geld een reisje naar Amsterdam wezen maken. Na eerst het station aan de buitenzijde bezichtigd te hebben trok men naar het Rem- brandtplein, van daar naar Artis, waar het Aquarium de jeugd het meest belangstelling inboezemde. Toen ging men naar het Panopticum, waar de dwaaltuin en de spiegelzaal vroolijkheid verwekten. By het terugkeeren werd het stationsgebouw van binnen bezichtigd en be wonderd. Natuurlijk werden de kinderen onderweg op verfrisschir.gen onthaald en werd door hen een warm middagmaal genuttigd. Om zeven uur stapten de kinderen te Am sterdam in den trein om omstreeks 10 uur te Kethel uit te slappen, vermoeid maar tevens ook verrukt over al wat zy gezien en genoten hadden. Bij den Gemeenteraad is een schrijven ingekomen van den Burgemeesler, waarin hy kennis geeft, dat hij zich gedurende vier weken, ingaande den 28en Juli as., uit de gemeente za! verwijderen. In de waarneming zijner funcliën zal worden voorzien op de wijze bij de gemeentewet voorgeschreven. Het aantal schepen dat thans in lossing ligt aan onze havenwerken is gedaald tot één. Het aantal schepen dat verwacht wordt daarentegen is gestegen tot vier. De afdeeling Schiedam van den N. R. K. Volksbond zal Zondag 29 Juli a. s., 's midd. i2K uur hare gewone maandelijksche ver gadering houden in de zaal der Officieren- Vereeniging. Van de geldleening ten behoeve der Jonge- lings-vereeniging, afd. Schiedam van den N. R. K. Volksbond, zijn uitgeloot de num mers 2, 37, 87, 109, 113, 128, 130, 136, 151, 154, 185, 186, 220,249,269,270,277, 278, 369, 373, 414, 441, 442, 526, 535. De nummers 2 en 130 zyn premies. De betaling geschiedt bij den heer Tb. Groenendaal, Kethelstraat 8. Onze oud-stadgenoot, de heer W. deMooy, thans te Vlaaidïngen, slaagde heden voor 't examen Hoogduitseh L. O. Mejuffrouw Marie Penning, verbonden aan de Nederl. Opera, vertrok gisteravond met haar moeder te 11J uur stadstijd uit Amsterdam, samen de eenige passagiers vor mende in een tweede-klasse dames-coupé. Even buiten Amsterdam vertoont zich een vlammetje in de coupé, weldra gevolgd door een hevigen slag; een gasontploffing had het dak der coupé weggeslagen, waarbij' mejuf frouw Penning een stuk hout tegen" den arm kreeg. Onmiddellijk bracht zij den noodlrem in beweging, waardoor de trein spoedig tot staan was gebracht. Nadat een conducteur zich op die hoogte had gesteld en zich' overtuigd had diafc geen oogenblikkelijk gevaar bestond, werd de reis naar Haarlem voortgezet en konden do dak- loozen daar in een andere coupé overgaan. Do conducteur had' gedurende dit traject voor geruststelling der beide d'amcs bijl baar in de coupé plaats genomen. «Gevonden voorwerpen. a. Aauwezig aan het commissariaat van politie een ledige portemonnaie, een ledige bruin lederen portemonnaie, twee brillen in étui, een kinderschoentje, een witte meisjes- zak met witte zakdoek, een vrouwenzak, in houdende een zakdoek, een portemonnaie, een zakkammetje, een stuk gummi, eenige krul spelden, een vingerhoed en een oorbelletje; 2 yzeren kilogrammen, een linnen zakje, ge merkt J. J. P. Zn., 2 sleutels aan een touwtje, een zakstempel ten name van Th. Groeneweg, Schiedam, een zwart verlakt kinderschoentje, een paar wit zeemlederen handschoenen, een koperen halsketting met glazen steentjes, een gesp van een ceintuur, een rozekrans. b. Terug te bekomen aan do volgende adresseneen geel kortharig hondje, bij H. Bokhorst, Singel 136, een bril in etui, by A. Visser, Buitenhavenweg 162, bril in houten étui, by A. Koster, Nieuwstraat 35,22 plak- zegels h 5 ets., bij A. van Woerkom, Singel kerkstraat 2ï', een sportwagen, by A. van Paassen, Hoofdstraat 223, een rozenkrans, by W. G. Lamkamp, Singel 184®, een por temonnaie met f0.88, bij C. G. Pastoor, Grofbaan 39, een biuine taxhond, bij A. Lepair, Dwarsstraat 18, een duimstok bij J. Gerartz, Proveniershuis 48, een witte stroo- hoed, bij Oosterhout, Lange Haven 5, een zakschaartje, bij L. Jansen, West-Frankel, laan 17, een zwart medaillon met haar inge werkt, bij G. M, Wuister, Lange Nieuw straat 22. CONCERT DOOK HET Korps Stafmuzikanten der D.D. Schutterij te Schiedam, Kapelmeester BART VÉRHALLEN, op Vrijdag 27 Juli 1900, des av. te 8 uur, in de Officieren-Vereenigïng te Schiedam. PROGRAMMA. Eerste afdeeling. 1. Marche Militaire, F. Schubert. 2. Ouverture »Stradeila", F. von Flotow, 3. Unter Palmen und Blumen, "VValzer, I. Stasny. 4. Grande Fantaisie de l'Opéra »La Traviata, G. Verdi. Tweede afdeeling. 5, Ouverture »Si j'étais Rol", A. Adam. 6. Aubade Printanière, P. Lacombe. 7. Grand Divertissement de Ballet de l'Opéra aFaust", Ch. Gounod. 8. Fantaisie sur l'Opéra iLa Dame Blanche", F, Boieldieu. Vanwege de Vereenigïng voor Gezondheids koloniën alhier hopen Vrydag 27 Juli 3 kin deren voor den tyd van 4 weken naar de Sofia-stichting te Scheveningen te vertrekken en Maandag 30 Juli 20 kinderen voor den zelfden tijd naar het Liesboscb. Deze laatsten zullen begeleid worden door de dames de Blom en Hoogendijk vau den Haag, terwijl mej. Hoogendijk na twee weken zal vervan gen worden door mej. J. v. Nerum, presidente der vereenigïng. Door bijzondere omstandigheden zal alhier de gewone jaarlij ksche Oranje-collecte langs de buizen, ten bate der Chr. scholen Hofjes straat en Koningstraat, niet in deze maand, maar in September e. k. gehoud en-\worden. Gisteren meldden wij dat door een ïdief- stal" de logger VL. 181 niet te water kon worden gelaten. Dit was niet juistde zetter had van ïdefect" diefstal gemaakt. Nu is met behulp van een duiker het defect aan de helling hersteld, "zoodat de logger te water is gelaten en, zij het met "eenige vertraging, naar zee is kunnen ver trekken. Toen M. v. W. dezer dagen met zijn meisje door de Ridder straat wandelde, werden zij zonder eeaiige aanleiding, door den gehuwden zeeman H-, onder den uitroep: „Jou mot ik hebben," aangevallen en mishandeld. Door Van W. is de politóe met het gebeurde jn kennis gesteld. Aan het bureau van politie alhier zijn als gevonden gedeponeerd Ben. pakje (achtergelaten in oan winkel), inhoudende oenig geld, een lap groene stof, een gedeelte van een bloedkoralen armband, en een gouden medaillon, ren kinderhemd en twee gehaakte inuteen, een gouden oorbelle tje en een kinderschoentje. De rechthebbenden kunnen rich ter terug- bekoming vervoegen aan gemeld politiebu reau Het Perscongres, dat 28 Juli te Parijs wordt geopend, zal door president Loubet worden voorgezeten. De President biedt den congressisten op 5 Augustus een feest aan iD het park van bet Eiysée, met medewerking van artiesten der Opéra's, der Comédie en van het Odéon. Op 72-jarigen leeftijd is overleden Henri Lasseire, de bekende katholieke schrijver, o. m, van een veelgelezen werk over Notre Dame de Lourd^ De bekende impressario Jozef Sehürmann is door den president der Fransche Republiek benoemd tot ridder van het Legioen van Eer. Ned. IIerv. Keiuc. Beroepen: te Deurne (N.-Br.)A.Car- lier, te Spankeren (by Dierente Gorredijk, H. Rogaar P.Jz., te Roermond tgjlagestein, A. M. den OudsteD, cand.te Wirdum, G. W. Planten, cand. te Wijhe; te Deurne en Liesel, A. Carlier, te Spankeren; te Oost- wolde, E. J, Homoet, te Oudeikerk; te Pesse, E. Saraber. cand.; te "Wierden,W.J. de Leeuw, te Neerlangbroek; te Spaarndam en Spaarnwoude, Baljoo, cand. te Rotterdam. Aangenomen: naar Den Helder, 01de- man, te Limmen (N.-H.)naar Stadskanaal J. H. de Roode, te Rolde naar Drempt (toez.) cand. W. G. Planten, te Wijhe; naar Oud- Alblas, door M. Buijskool te Dordrecht Bedankt: voor West- en Oost-Graftdijk (N.-H.) G. Kampstra, te Heemskerk; voor Goudswaard J. D. de Hoog, te Simonshaven voor Rijnsaterwoude door N. Schouwenburg, cand.voor Kollum, door H. W. ter Haar Bz., te Franeker; voor Sneek door ds. H. K. Offerhaus, te Veenhuizen. Geref. Kerken. Beroepen: te Barneveld, I. Gispen, te Overschiete Zuid-Beierland, J. C. Dagevos, cand. te Utrecht; te Barneveld, G. de Braai, te Oosterbeekte Weesp (B), W. Goedhuys, te Oostburg. Bedankt: voor Anjum, door J. Brouwer, te Oude-Wetering. Bootwerkers ene. *>Dbor dia politie is het onderzoek gesloten ih zake h«b gebeurde Maandlagoch tend bij de brug onder tot Poortgebouw te Fedjenoord, toen die bootwerker H. Kloek, in dienst bij de Halland'Almerika-lija door eenige ex-sta kers was bedreigd' en mishandeld omdat hij

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2