f d ii Iv Ui m ut Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BINNENLAND. f d |t i X o ld |d f v I k I o Uit de Staatscourant. 13 Ig?\ K'V sbv vel, vanwaar men een prachtig vergezicht had; aan den horizon rijen van gebergten die deden denten aan de Alpen in hun grooteclibeïd. en wildheid. Het muziekkorps der Leicester», de pijpers van de Schoteche garde en de trommels en fluiten van de Sfunsters deden afwisselend' hun muziek weerklinken en verscheidene duizenden En gelsche troepen stonden opgesteld. In lange rijen kwamen de Boeren de ber gen af. Hoeveel "Vrijstat-ers nu nog ontsnapt ziju met den wakkoren Olivier is onbekend'; evenzoo waarheen dezen zich gewend hebben. Ook van He Wet weten we niets. Blijk baar is hij editor nog in deu omtrek dor Bh on osterrivierKitchener zal nu beproe ven den "Vrijstaatschen leeuw te bedwingen Kitchener vindt daarbij steun bij' Broad- wood en Ridley, die van het Zuiden en Oos ten een. cordon om De Wet. en Steyn trach ten te trekken, die nog altijd bij Beitzburg heeten te staan. Bij Potchefstroom heeft Smith-Bom en oen aanval der Boeren afgeslagen, waarbij de Boeren beschuldigd worden misbruik te liebben gemaakt van de witte vlag om on verhoeds den aanval te beginnen.. I>e En gelschen hadden 2 dood on en 7 gewonden Ten Westen van Pretoria schijnt Baden- Powell nog altijd in de1 Idem te zitten. Jan Hamilton is nu opgerukt om hem te ontzet- ten. Ten Oosten van Pretoria rust de strijd bijna geheel. French houdt Middelburg be zet, en wordt volgons particulier© berichten te London ontvangen, bestookt door Botha die Middelburg zou* pogen te omsingelen om French aldus af te snijden. Wat de Eingelscho regecring in den zin heeft met de geheimzinnige, niet „verrader lijke', maar toch onbehoorlijke brieven van Engelsche Parlementsleden -die te Pretoria zijn gevonden, zal moeten blijken. Zuiver spel zal het wel niet zijn. Mis schien zal Chamberlain een paar lastige Boe- re nvri end en trachten te corn pro mi t teeren om hen zoodoende machteloos te maken. Dc oorlog In China. Met de expeditie naar Peking schjjnt het niet voor den wind te gaan, en de schuld daarvan draagt Engeland. De correspondent der ^Standard" te Tim tsin laat zich daarover in een telegram van 26 Juli op de volgende bittere wijze uil »Do verbonden troepen zijn gedwongen op het EDgelsche contingent te wachten. ïDe militaire voorbereidingen vinden bij de Britsche troepen op beklagenswaardjg langzame wjjze plaats. De Britsche troepen kunnen ook niet den geringsten alstand ver der oprukken, ter wij! de legerafdeelingen der overige mogendheden reeds een week geleden voor den opmarsch gereed waren. iOnder de Engelschen hier zegt men dat Engeland verdient dat men er geheel geen rekening mee houdt; meer dan 20000 man staan inu te Tien-Uin werkeloos. De Russen en Japanners worden ongeduldig en willen naar het Noorden oprukken, ofschoon zij be vel hebben gekregen samen te werken met het Engelsche contingent dat volkomen on bewegelijk schijnt te zijn," Intusschen meldt de Daily Mail" een dag later uit Tieü-tsin dat de Engelsche generaal Gaselee bevel had gegeven om Maandag daar aanvolgende op te rukken. Daaruit zou men dus mogen opmaken dat de Europeanen inderdaad sinds Maandag op weg naar Peking zijn. 't ls te hopen dat de opmarsch flink en ongehinderd plaats vinde, en dat men zich niet zal storen aan de Chineesche dreige menten dat de dood der gezanten het gevolg zal z\jn. Li-Hung-Tschang heeft den Franschen con sul verklaard dat geen boodschappen aan de gezanten te Peking worden overgebracht, omdat de Europeesche troepen op Peking aanrukken. Twee den vreemdelingen gunstig gezinde leden van hei Tsung-li-Yamen, moeten ont hoofd zijn op bevel van Li-Ping-Heng, die nu te Peking het bevel voert. De gevechten der Russen en Japanners zijn nog niet bevestigd. Volgens een telegram van Donderdag uit Ta-ku van admiraal Remev meldde de Amerikaansche generaal Chaffee evenwel dat 800 Japanners op een verkenning in de rich ting van Peking 3 dooden en 25 gewonden kregen. De Chineezen hielden greppels en met schietgaten voorziene huizen bezet. De gemengde macht bestaat uit 12000 Japanners, 4500 Russen, 2300 Engelschen, 1600 Amerikanen, 5S Oostenrijkers en 53 Italianen, te zamen ruim 20,000 man. De Duilsche troepen komen eerst over acht dagen aan. Intusschen snellen blijkbaar de Chineezen naar het Noorden om huo hoofdstad te be schermen. Aan de ïDaily Telegraph" werd van 1 „Aug. uit Shang-hai gemeld dat de Chinee sche tioepcm aanhoudend ten Noorden der Yang-tse-vallei oprukken en misschien de ver bonden troepen in de flank zullen aanvallen. Te Shuner-haï hebben de Chineesche autori teiten de schietoefeningen in de forten doen staken omdat de vreemdelingen er door ver- ontiust werden. Te Shan-si moeten afschuwelijke Christen- moorden hebben plaats gehad. Zoo werden acht datnes, behoorende tot het zendings station aldaar, in het publiek door de Boksers onthoofd. De Russische generaal Sacharof moet de Chineezen uit Shan-si hebben verdreven. Zjj lieten 22 kanonnen, waaronder 14 Hotschkiss in zjjn handen. Koning Humbert vermoord. Belangwekkend' in de proclamatie die Vic tor Emanuel UT tot zijn volk heeft gericht, vooral in één opzicht, is zijn vasthouden aan de hem door grootvader en vader nagelaten! ItaEaansche eenheid. De desbetreffende passage wij achten het overigens met noodïg den letterlijken in houd der proclamatie hier af 'te -drukken luidt als volgt „Deze gemeenschappelijkheid van denken en voelen zal evenals tob nu toe ook in de toekomst het meest vaste bolwerk van mijn koningstroon en de beste waarborg zijn voor de eenheid dee vaderlands, die uitgedrukt wordt door den verheven naam van het on aantastbare Rome, het zinnebeeld der groot heid en het onderpand van het ongeschonden bestaan van Italië." Heb komt ons voor dat deze passage ten eenen male den bodem indrukt aan de stille hoop van sommige clericaien in Italië dat de jonge Koning geneigd zon zijn tot concessies aan het Vaticaan. Men zeide dat Victor Emanuel UI zeer gcloovig is en min of meer clerical© neigingen bezit. Het moge zoo zijn, op de inwendige poli tiek van Italië zullen die neigingen dan toch blijkbaar geen invloed hebben. Alles blijft zooals het was. Volgens de „Capitals" is koning Humbert's testament gevonden. Anderen, die tot het Hof in betrekking staan, ontkennen het en m-eenen zelfs dat er geen 'testament is. Gisteren is dc lijkkist in tegenwoordigheid des Jvonigs en alle prinsen gesloten. De Koning gaat heden of morgen naar Ro me. Niet vóór Woensdag zal vermoedelijk 't lijk van koning Humbert worden vervoerd. Do begrafenis zou Donderdagmorgen tc Rome plaats vinden. Keizer Wilhelm gaat niet zelf ter begrafe nis prins Heinrieh zal hem vertegenwoordi gen. Zweden en Noorwegen zullen vertegen woordigd worden door den kroonprins Fre- derik. Gisteravond hebben een zestigtal vereeni- gingen te Rome een rouwhetooging gehouden met omfloerste vanen. Zij wilden den ge meenteraad vragen het Corso den naam „Corso Umberto Primo" te geven. Do gemeenteraad van Rome heeft besloten ter herinnering aan koning Humbert 100,000 lire te schenken aan het Tehuis voor oude Krijgers te Turate. De gemeenteraad van Turijn heeft 50,000 lire aangewezen voor lief dadige doeleinden en benoemde een commis sie ten einde voor den Koning een monu ment te Turijjn op te richten. De doctoren die 's Konings lijk hébben ge schouwd, verklaarden dat de drie wonden hem toegebracht, een aan de top van de hartspier, een aan het lirikersleutolbeen en een tusschen de 3e en 4e rib, alle drie doode- lijk waren. Van do drie kogels werd alleen die nit heb sleutelbeen verwijderd, de derde kogeJ bleef bij het borstbeen zitten. De eer ste wond zou door een wapen «iet kleiner kaliber zijn veroorzaakt dan dei twee andere, meende men. Nog steeds duren de arrestaties voort. Het geloof aan een groot anarchistisch complot wordt steeds sterker. 'De „N.-Yr. Herald" gaat zelfs zoo ver te berichten dat 27 anarchisten), meest Italianen, naar Euro pa zijn gegaan om alle monarchen van Euro pa tev er moorden. De „Petit Bleu" verneemt uit' Weenen dat de Sultan al zijn lijfwacht heeft ver sterkt Voor de quaestie of men al dan niet te doen heeft met een samenzwering, is van be lang of de volgende berichten waar blijken. Te Pozzuoh zouden twee jongelieden op den avond van deni aanslag hebben gezegd „Nu is de Koning dood." En te Buenos-Ay- res zeide een Italiaan in de tram tot een landgenoot: „Spoedig zult ge koning Hum- bert van het tooneel zien verdwijnen." Bresd ligt in ketenen en wordt voortdu rend door twee gendarmen bewaakt. Een aan hem gerichte telegrafische gelukwensch van de anarchisten te New-York werd door de politie in beslag genomen. Een ambtenaar der Zürieher politie meent in Brescd een berucht Ita.liaa.nsch speler te zien, die omstreeks 1895 te Ziirich verblijf hield. Men gelooft daarin een nieuw belang rijk spoor te zien. Dc aanslag op den Sbah. De fantasie der Pariizenaars heeft de om- om standigh eden van den aanslag op den Shah sterk overdreven. Uit- het verhaal van generaal Parent die in het rijtuig van den 'Shah zat, blijkt nu dat de liofinini-s-ter den arm van dien aanvaller groep, die vervolgens mede gegrepen werd door den groot-vizier en Parent. Daardoor werd de Jiofminister met do revolver be dreigd', maar heb gelukte hem den anarchist zijn wapen te ontrukken- Do politie greep den man, waarop het rij tuig wegreed, vergezeld door twee agenten ,ta fiets". Parent vond tfcze bescherming te recht onvoldoende. Juist kwamen' twee offi cieren van een wandelribje uit het Bois de Boulogne dio zich op een wenk van Parent bij den stoet aansloten. De Shah' was zeer koelbloedig en maakte schertsend de opmerking dat Parent niet eens den tijd had. gehad zijn degen te trek ken. Evenals den moordenaar van koning Hum- bert noemde hij ook zijn aanvaller een krank zinnige. Be Shah heeft zijn bezoek aan Engeland afgezegd, èn om den aanslag te Parijs en om. den dood van den hertog van Coburg. Intusschen heeft men de identiteit van den dader vastgesteld. Hij is een Auvergnat, Francois Salson geheeten, en pasteibakker van beroep. Zijn identiteit is gebleken door het Bertilloneche stelsel. Salson stond op de lijst deer gevaarlijke anarchisten. Hij is in 1894 tot 3 jaar veroordeeld wegens anarchis tische opruiing en in 1899 tot 8 jaar wegens doodslag. De politie zocht hem voor die laat ste veroordeeling. Hij weigert zich. over den aanslag uit te laten, maar 'betreurt dat die mislukt is. Volgens de „Temps" heeft Salson gezegd dat, ware zijn aanslag gelukt, hij naar Bus- land zou zijn gegaan om den özaar te doo den- Men zoekt naar Salson's medeplichtigen. Seniengde IBcdcdcclIngcn. De Interparlementaire Conferentie te Pa rijs is gisteren gesloten. Het volgend'© con gres zal in >1902 te Weenen plaate vinden. Hoe zal het dan met Arbitrage en Vrede staan Indien de Belgische regeering niet had ge antwoord op de verregaand aanmatigend© m- mengifig der Britsche xegeering in de Belgi sche rechtspleging in zake het proces-Sipido, zon dit haar goed recht zijn <*eweest- De Belgische regeering antwoordt noch tans op de nota dér- Engelsche regeering. Zij merkt in dat antwoord op dat zij als gestreng toepaster der wetten deze niet heeft kunnen overtreden, hoezeer ook haar verlan gen was, met gestrengheid tegen Sipido op te treden. Evenwel, de Belgische wet bepaalt dat een knaap, dio een wettig domicilie in België heeft en die ter beschikking der regeering wordt gesteld, drie dagen heeft om zich van. cassatie te voorzien. Daar Sipido, bij -zijn ouders wonende, een wettig domicilie had, kon hij dus niet wordon aangehouden dan na drie dagen. Hij heeft van dat uitstel ge bruik gemaakt om te vluchten. De regeering betreurt dit incident, doch kan ©r niet aansprakelijk voor worden ge steld. De verklaring in het Lagerhuis in zake den aanslag van Sipido geeft de Londensch© pers weer vijandige en dreigende woorden tegen België in de pen. 't Schijnt ook dat de prins van Wales en de andere Britsdie prinsen die naar Coburg zijn gegaan om d© begrafenis van den hertog van Edinburg bij te wonen, opzettelijk over Nederland em. niet over België zijp gereisd. In België heeft de minister van oorlog een insdirijving voor het uitrusten ©ener Belgi sche ambulance voor China goedgekeurd. Keizer Wilhelm is gisteravond! van Bre- j merhaven naar Coburg vertrokken. De verdreven ambtenaren. Heden waren wij in de gelegenheid weder een der teruggekeerde ambtenaren te spre ken, maar hoe meer wjj op onze vragen antwoorden krijgen hoe meer het beeld lijdt dat wij ons van de Boeren hadden gevormd. Zeker, daar zjjn zeer veel goede Boeren in de Afrikaansche republiek, speciaal de ouderen, maar 60 percent wordt beschouwd en veroordeeld als laf en trouweloos en omkoopbaar voor hem die den prijs weet te bepalen en kan betalen. Ter motiveericg van dit veroordeelend oordeel werd ons een uitspraak medegedeeld van generaal Botha die naar aanleiding van het spoedig en zonder vechten terugtrekken van Kliprivier door de Boeren, zeide Het schijnt dat de Transralers weinig om hun land geven, dat zij zoo spoedig hun stelling verlaten. Bij Elandsfontein ook verlieten de Boeren hun stellingen reeds bij het naderen der voorhoede van het Engelsche leger. Deze eigenschap vau het gros der Boeren is niet van den laatsten tijd maar vertoonde zich reeds in het begin van den oorlog. Bjj de gevechten in Natai, aan de Tugeln, bij Ladysmith, overal bleef reeds toen het mee- rendeel der Boeren aan den voet der kopjes, achter verschillende voorwendsels van onge steldheid zich verschuilend, de taak der verdediging overlatende aan de betrekkelijk weinig vechtende Boeren en aan de Uit- landers. Het bekende gevecht van Spionkop werd volgens verklaring van een veldkornet die daar had medegevochten, bijgewoond, be halve door Uitlanders, door 57 Boeren, waarvan er soms nog moesten afgezonderd worden om voor de vechtenden levensmid delen te halen. Het plotseling terugtrekken der Boeren van de Tugela wordt door de Uitlanders geregeld het s ver raad van de Tugela" be titeld, omdat zjj overtuigd zijn dat niet zoo zeer de Engelsche strijdmacht als wel de Engelsche wissels dit resultaat opleverden. In dit verband werd ons ook verzekerd dat Piet Joubert en Lucas Meijer niet de mannen waren die aan het hoofd van het leger hadden moeten staan, en de reis van eerstgenoemde naar Pretoria en diens daarop gevolgde plotselinge dood hebben de tongen daar wel in beweging gebracht. MaarJoubert werd te oud. Piet Cronjé, de gevangen generaal op St. Helena, werd als eeriyk beschouwd maar onbekwaam om als bevelhebber van een groot legercorps op te treden, en een open vraag is het nog steeds waarom hg niet tusschen de Engelsche gelederen is doorge schoven, waarvoor gelegenheid te over schijnt te hebben bestaan. Die vraag kan echter eerst na deu oorlog worden beantwoord. Generaal Botha werd ons genoemd sthe right man on the right place". Bekwaam veldheer, doortastend, eerljjk, en het vertrou wen bezittend van den troep, waardeerend de hulp der Uitlanders. Nadat door Duitschers eenige Boeren waren doodgeschoten kwam het bevel om alle Uit landers naar Pretoria terug te zenden. Botha antwoordde dat, wanneer hjj dat bevei moest opvolgen, hij dan het bevel neerleggen zou en zelf naar huis toe ging. Het terrein waar Botha zich met zjjn mannen thans bevindt is uitstekend voorde vechtwyze der Boeren. Het zijn rijen kopjes die zeer gemakkelijk achtereenvolgens ver dedigd kunnen worden en die sterk toene men naar Watervalboven, tot by Lijdenburg waar alles bergen is. Het terrein waar De Wet opereert daarentegen is geheel vlak, alleen buiten van den spoorbaan begrensd door heuvelachtig terrein waarin De Wet zich waarschijnlijk telkens terugtrekt en ver- dwijnt. Of de Boeren den oorlog nog lang zullen volhouden Och, wanneer de Engelschen de handen vrjj houden en noch door China noch door eenigen anderen oorlog verplicht worden hun troepen uit Afrika terug te nemen, dan zal waarschijnlijk de oorlog met 5 a 6 maanden zijn geëindigd. Wel zullen er uit de vechtende Boeren overbljjven die zich nimmer zuilen overgeven maar die zullen waarschijnlijk -Jan wel naar het noorden wegtrekken. De German werd gistermorgen tegen hoog water, omstreeks half zes, opgesleept tot aan den ingang der haven te Vlissingen In de sluis lag toen de Arundel Castle gereed om te vertrekken. Uit een sloep van H. M's. Noord-Bra bant, gevuld met matrozen, werd den tei ugkeerenden het eerst het welkom in het vadeiland toegeroepen. De German is nog grooter dan de A run de! Castle. Het schip is langer dan laatstgenoemde, en kon te Vlissingen in de sluis niet worden geschut. Het werd ge meerd aan de pontons, dienende tot aanleg plaats voor de booten de Maatschappij 3>Zee land". Te 7 uur begon de ontscheping. Er was niet veel publiek aan de haven. De ambtenaren op de German waren m hoofdzaak herkomstig van Pretoria, en voor een groot deel gehuwd. Het aantal vrouwen en kinderen op de German was daardoor veel grooter. Het schip was minder vol, het is giooter en vervoerde minder passagierstusschen 600 en 700, van wie ruim 400 vrouwen en kinderen. Op de German waren over het geheel hooger geplaatste ambtenaren dan op de Arundel Castle. De klachten komen op hetzelfde neer, althans ten opzichte der voediog. Voor allen luidden de instruction namens het Engelsche gouvernement aan den kapi tein gegeven vervoer als voor troepen. Doordat er meer ruimte was aan boord der German kon, wie dat verlangde ka juitspassagier worden tegen betaling van 26 p. st., doch ook dan nog was het eten zeer slecht. De kapitein Silvester was wel bereid aan de grieven tegemoet te komen doch ook hem ontbraken voor een groot deel de middelen om verbetering te brengen. Bij de directie der Zuid-Afrikaausche Spoorweg-Maatschappij komen van alle kanten in aanbiedingen van betrekkingen van den meest uiteenloopenden aard. De laatste boot waarmede ambtenaren der Spoorweg-Maat schappij terugkeeren is de Hawarden Castle, die vermoedelijk tusschen 15 en 20 dezer alhier wordt verwacht. Aan boord van de General en Ad miral van del Oost-Afrika-Lijn, hebben zich een aantal Hollanders ingescheept, die evenwel niet behooren tot het personeel der Nederl. Zuid-Afrikaansche Spoorweg-Maat schappij. 01 ook nog eenige ambtenaren dier Maatschappij terugkeeren is nog niet met zekerheid te zeggen. Het verdere vervoer der reizigers eischle van het personeel der Spoorwegmaatschappij evenals van de geëmployeerden der agenten van de Union Castle lijn, zware diensten, vooral in verband met de doorzending der bagage. Alles liep evenwel geregeld, al vorderde het slechts langzaam, doordat de gisteren aangekomenen meer goederen bjj zich hadden dan de eerste reizigers. Naar het >Hbl." verneemt heeft de Arundel Castle 75 p. st. borg moeten stellen in verband met schade toegebracht aan de schutsluis. In de -douane-loods heeft, volgens de „N. B. Ob.", de directie van de N. Z. A. S- M. aan sommige ambtenaren heb achterstallige salaris uitgekeerd. Omtrent de aankomst te Amsterdam zegt de 5»Tel." o. m.: Om tien minuten over zes, dus tamelijk goed op t'y'd, kwam de trein het station binnenrijden. Uit een der portierraampjes werd met de vierkleur gewuifd. Toen de trein stilstond, ging er een zwak hoera op en eenige passa giers hieven het Transvaalsche Volkslied aan. Het tooneel, dat daarop volgde, zal wel niemand, die er bij, tegenwoordig was, spoe dig vergeten. Bij en op 'tnauwe perron, waar de trein aankwam, was 'tvoor een oogenblik een onbeschrijfelijke chaos, finonen, vrouwen en kinderen liepen dooreen, zoekende naar hun bagage. Hier stonden vogelkooien, daar lagen hoopen pisangs, verderop valiezen en jassen. Een familie, moe van 't staan, zat geduldig op een hoop bagage te wachten tot vader alle stukken bij elkaar had geschommeld. Buiten de contróle deden zich aandoenlijke tooneelen voor. Een oude vader omhelsde haitstochtelijk zijn zoon, een kerei van zes voet, en beiden rolden daarbij de tranen overvloedig langs de wangen. Een moeder kon maar niet genoeg haar jongen aanschouwen, en toen hij over'tslechte eten klaagde, was 't: Wacht maar tot we thuis bennen, dan zal 't leed wel spoedig vergeten zijn." Zoo ging 't hier, zoo ging Tdaar. Overal zag men lachende en tegelijk schreiende menschen. Maar er waren ook lange gezich ten, die de langverwachten niet zagen ko men en nu teleurgesteld naar huis moesten. Van een der passagiers vernamen wij, dat do meeste hoofdambtenaren niet met den extratein waren meegekomen, doch den snel trein genomen' hadden, die in Amsterdam om circa twee uur aankomt. Wij lezen in heb „Chr. Schoolblad" De voorzitter van het Nederlandsch On derwijzersgenootschap deelde ons mede, dat, wanneer onze Holiajidsxdie onderwijzers in de Zuid-Afrikaansche Republiek lin 'b gedrang mochten komen eq. rij uit hoofde van weige ring om den eed van trouw aan. de overwel digers af te leggen, misschien op even onheb belijke wijze ala de spoorwegambtenaren en enkele predikanten, mochten uitgewezen of uitgeleid worden, het Onderateuningsfonda naet zou achterwege blijven, om eenige hulp te bieden. *B"y de familie te Vlaardingen is het treu rige bericht ontvangen, dat een oud-stadge noot, de heer H. Betist, bjj Volksrust is ge sneuveld. Hg was hoofd eener school te Bremersdorp in Swaziland en bereikte den leeftijd van ruim 37 jaren. Op verzoek van den Staatssecretaris der Zuid-Afrikaansche Republiek wordt voor eene daartoe aan te wijzen Nederlandsche Roode Kruis-ambulance verlof verleend om nog tot Januari 4901 in Zuïd-Afrika te blijven. Hofbericht. H. M. de Koningin zal zich bij de begra fenis van den Koning van Italië doen ver tegenwoordigen door den grootmeester Baron Sirlema van Grovestios en den majoor-adju dant Baron van Tuyl van Serooskeiken, aan welke missie zal worden toegevoegd de ordonnance-officier jhr. van Suchtelen van de Iiaare. De Missie, welke H. M. de Koningin zal vei tegenwoordigen bij de plechtigheid der begrafenis van Koning Humbert van Italië, zal morgen (Zondag) middag ten 4 ure per Siaat-sspoor naar Rome vertrekken. A HH. MM. de Koninginnen hebben dank doen betuigen voor de door de Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers Donderdag gezonden telegrammen van gelukwensching. De groothertog van Saksen en hertogin Albreeht von Mecklenburg-Schwerin jzullen op 6 dezer, des avonds te 9.27, aan het station te Baarn aankomen. De Koninginnen te Deventer. Zooals bekend is zullen HH. MM. de Koninginnen op 22 Aug. een bezoek brengen aan deze gemeente. Zjj zullen des middags te 1 uur aan het station van deu Staats spoorweg arriveeren en van hier naar het Stadhuis lijden, alwaar de stoet tegen 3 uur za! aankomen. Ondeivveg zullen bezichtigd worden het St. Geertruidengasthuis, het Groote ea Voorster-gasthuis en het Burger weeshuis. Gedurende een uur zullea zij zich op het stadhuis ophouden eu begeven zich dan naar het tentoonstellingsterrein, waar twee uren zal worden vertoefd, terwijl zij tegen 5'/s uur naar het spoorwegstation terugrijden, om weder naar Soestdijk le ver trekken. (»D. Ct.") Revue der visscliersvloot. (Slot). Om halfvier viel het schot ten teeken dut de vloot onderzeil kon gaan. In een oogwenk was de Zuiderzee als bezaaid met zeilende botters. Het was een indrukwekkend gezicht. De Koningin vertrok te 4 uur 45 min. van de Buyskes in een koningssloep en kwam te 5 uur te Muiden aan wal. Door den burgemeester ontvangen, weid naar het slat gewandeld. Op het slot werden de be zoeksters ontvangen door den grjjzen slot voogd, den 84-jarigen J. Tlmunay, en rond geleid en ingelicht door den heer Berden, directeur der Rijksschool voor Kunstnijver heid te Amsterdam, en den referendaris, jhr. Victor De Stuers. HH. MM. bezochten de ridderzaal den groe ten toren en schonken langen tijd haar aan dacht aan de schilderijen, die in de ridder zaal hangen en aan den bekeuden stoel van Hooft. Eokele kelders werden eveneens bezocht. De heer De Stuers bood der Koningin een albuna met gezichten van het slot aan. De Koningin toonde zich zeer voldaan over het bezoek van het oude kasteel, informeerde eenige malen zeer belangstellend naar aan leiding van wat Zjj hoorde van de heeren De Stuers en Berden, Van het Slot werd iu matigen draf gere den door de stad. Aan de grens van de gemeente Muiden bedankte de Koningin den Burgemeester zeer voor zjjn ontvangst en zeide zeer getroffen te zjjn geweest door den geest der Muide- naars en de versiering door hen aangebracht. [Zie ook ons Tweede Blad van heden. Red.] Bjj Kon. besluit is de luitenant-generaal, kommandant van het leger en chef van het Departement van Oorlog in Ned.-Indië L. Swart op zijn verzoek met 2 Oct. eervol uit s lands dienst ontslagen met behoud van aanspraak op pensioen en onder dankbe tuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan den lande bewezen. Blijkens bijl bet Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Me. pan teer dek- sdhip Friesland, onder .bevel van den ka pitein ter zee W. Bomer, 1 dezer tc Durban aangekomen. („St. Ct.") Van Zandvoort zijn gisteren vertrokken H. D. II. prins en prinses Heinrieh van "Wal deck en Pyrmond met gevolg. OVERSCHÏE, 3 Augustus. Een schipper die hedenmiddag te 4 uur ongeveer de mast van zjjn schip wilde strjjken, kreeg die ongelukkiger wjjze op het hoofd, zoodat hij buiten kennis op het dek viel. Geneeskundige hulp werd ingeroepen un den man weer tot bewustzjjn te brengen. OVERSGHIE, 4 Aug. De bakkersknecht die hier van een paard is gevallen en den volgenden dag naar het ziekenhuis te Rot terdam is getransporteerd is daar aan de gevolgen overleden. i I 8 I zi ti Zl V zi Bjj Kon. besluit zjjn benoemd: tot ont vanger der dir. bel,, invoerr. en acc. te Zaandam c. a. H. J. Van Ebbenhorst Teng-

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2