54"" Jaargang. Tweede Blad. Zondag 5 en Maandag 6 Augustus 1900. No. 10310. i Van de Parijsche Tentoonstelling BINNENLAND. Revue der Visschersvloot. Kerk en School. Gemengd Nieuws. SI IHIEDJ J'ilSCHE OOULFIANT Deze courant verschijnt dagelyks, mei uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam enVlaardingen fl, 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan 'iet bureau bezorgd zijn. BureauBoterstraat 68. door TBÉRÈSE HOVEN'. f IV. Vandaag zal ik u eens brengen, naar „Le tram Trans-sibénen" en een reis met u ma ken. van Moskou naar Peking, gelukkig slechts in verbeeldingin, werkelijkheid zou ik moeite hebben reisgezelschap voor dat traject te vinden. We zien voor ons ten groot gebouw, dat is altijd 't beginal het bezienswaardige -op deze tentoonstelling is in. groote gebouwen vervat- We treden binnen en staan voor een drie tal wagens van den luxe-trein, die van Mos kou naar Peking gaat, en die in comfort en fraaie inrichting al zijn collega's schijnt te overtreffen. Van alle w eel do- trc-i n e n de weelderigsteVoorwaar geen gering voor recht om er in plaats te kunnen nemen. Wij aarzelen dan ook niet, doch stijgen in. Eerst zien we een gezellig rookkamertje met 'ta feltjes, divans en stoelen, dan een salon waar alles even coquet en smaakvol is; daarop volgt de slaapkamer, dan d's eetka mer, waar de diseh gespreid en zelfs met bloemen getooid is. Mollige tapijten bedek ken den grond; en de muren? Hechts een blinde muur voor en achter zijin 't doorgangen naar de overige vertrekken, juis ter compartimenten en links vensters1 We zien er door, natuurlijk, daarvoor zijn ze; hoe nu? Bewegen we? Ja, want hoor maar 't geraas der wielen en zie 't verande rend landschap. Eerst Moskou en 't Kremlin dan heuvels, vervolgens kleine dorpjes, ver uit elkander liggend, dan diepe bosschen en ravijnen en begroeide bergen, daarachter de steppen eentonig en. dor als de woesrijn. Nu" en dan een enkel huis, een gehucht, tot we opeens eon groote stad naderen, Vladivo stok met een uracil tig riviergezicht een woud van masten. Geen wonder, de stad met den onuitspreekbaren naam, is bekend wegens haar uitgebreiden houthandel en scheepvaart. We gaan weer verder, weer langs veld en wegen, langs steppen en dor pen, tot iwe Irkoulsk in 't oog krijgen. Wij weten dus, dat we ons op de grenzen van Aziatisch Rusland en 't Hemelscthe Rijk be vinden en 't duurt niet lang of de beruchte steenen muur doemt voor ons op en we zijn in 'b land der vierkante daken en pagode's- We hebben Peking, 't doel van onzen tocht, bereikt^ en verlaten den trein. En werkelijk, we zijn bijl onze gestaarte broe ders aangeland en we zijn terecht gekomen in een thee-huis, dat behangen is met schit terende ballons. Onwillekeurig kijken we op ons horloge en, tot onze verwondering, worden, we ge waar, dat er nauwelijks vijf-en-twintig minu ten verloopea zijn, sedert we het Kremlin verlieten. Eén ©ogenblik denken we nog aan een mogelijk verschil van tijd, dan beseffen we, dat we al weer 't slachtoffer van een op tisch bedrog zijn geweest. Wij zijn niet vooruitgegaan, do trein is niet van plaats veranderd, doch voor onze oogon is een beweegbaar panorama voorbij1- getrokken. Het wonderdoek werd meester lijk geschilderd door de heeren Jambon en Bailly, Het is werkelijk alleraardigst en doordat het rijden der wagens nagebootst is, zou men durven wedden, dat de trein be woog. Men kan er ook déjeunesren en dineeren, ■respectievelijk voor 5 en 7 francs, zonder wijn. 't Begin van den maaltijd wordt dan a la Russe voorgediend, terwijl1 men, biji 't nagerecht, op Chineesche kostjes onthaald wordt en stokjes, in plaats van vorken en le pels krijgt; 's lands wijs, 'slands eer Er is ook nog een prachtig Chineesoh pa leis op do Tentoonstelling met een reeks win kels er om heen. Het paleis zelf is gemaakt volgens dat van „Dé zwarte Braak", de kei zerlijke woning to Peking; het bestaat, •evenals alle huizen van eenig belang in Chi na, uit één hoofdgebouw met verscheiden bij gebouwen of paviljoens. Aardig is 't om, in de winkels en bazaars, de Chineeaen aan 't werk te zien bij 't beoefenen hunner ver schillende takken van nijverheid. Ge xijt warm van 't reizen. de illusie doet ook veel in zulk! een geval, en ge zoudt het liefst heb voorbeeld der gegoede Parijze- naars volgen, die hun mooie, druikke, woelige benauwde etiad verlaten hebben om. ergens buiten wat versche, liefst berglucht, te gaan kappen. Welnu, niets belet het u; ga even staan op de „pont-mobilei", ook „trottoir- roulaat" genoemd, ge weet, dat is de beweeg- bare weg, dien men, een paar meters van den grond; om de tentoonstelling heen heeft gemaakt. Geen quaestie van gevaar! We gaan een trap op, er zijn elf opgangen 'n 't geheel en, na onze 50 centimes geofferd te hebben, zetten wij den voet op vasten grond, dan grijpen wij een der talrijke stok ken, die er staan, en komen zoo op een ter rein, dat zich langzaam voortbeweegt, dan herhalen we dezelfde manoeuvre en bevinden ons op het derde gedeelte van de pont-mobi le, dat tamelijk snel voortrolt en dat ons langs de voornaamste gedeelten der reuzen- uitstalling voert. Wij' blijven er op tot de avenue Ha pp, dat is niet zoo heel ver van de avenue Suffren, gemakkelijk te herkennen aan hot groote wiel, dat reeds in Chicago en Londen velen angst en enkelen genot heeft bezorgd. Do inrichting is eenvoudig, 't is een kolossaal rad met wagens er aan, die de grootte hebben van kleine trams en die met het rad ronddraaien. De sensatie iö niet plei- rierig en. vroeger werd dit wiel wel eens door- de algemeene strike-manie aangetast en weigerde het zijn dienstenik weet van on gelukkige pledzierreizigcrs, die daardoor veer tien uur in de lucht hebben gezeten en die zich alles behalvp opgewekt voelden na deze onvrijwillige Ixichtkuur, Maar 't is waar ook, ik had u berglucht beloofd; we begeven ons naar Zwitserland; wa 'betalen 1 franc en gaan een poortje door en we zijn in een Zwibserscb dorp, geen twijfel mogelijk. Op 't kleine marktplein staat een pomp, gelijk men ze in de Italiaan- sche kantons ziet en waaraan mensch en dier zich. kunnen laven. Ga even op zij, daar komen de koeien te rug .van haar bergwandeling, langzaam, voor zichtig en bengelende de klokken, die har monisch 'luiden. Glundere boerinnetjes, in nationale kleo- derdraeht, verdringen zich op 't plein en zoe ken er naar hun „Schatz". Wacht, dart is wel licht 't teeken; er wordt ten minste gejo deld Dab eigenaardige keelgeluid wijst ons reeds .aan, dat men in Zwitserland of in Ty rol is- En kijk eens de huizen om de markt heen hier 't kunstige houtsnijwerk, zooals men 't in 't Berner Oberland ziet, daar een laag, breed huis met een hoog dak en miniatuur venstertjes, gelij'k ze in Graubunderland ge bouwd worden, en daarnaast een wit huis met bruine latten belegd, welke stijl van de Beiersehe Hooglanden naar de Duitscliekan- tons van Helvetia werd overgebracht. De achtergrond van 't dorp wordt gevormd door hooge, kale rotsen, nu en dan verleven digd door een groene Alpenweide, dan weer een klein gletscherineer met een schitterende omlijsting van bloeiende Alpenrozen. Ook do rotsen hebben haar bloemen; zelfs op do ongenaakbaarste steenen groeien „Edelweisz", terwijl de blauwe gentianen en de lichtgele anemonen haar kopjes tussehen 't gras aan den voet der bergen uitsteken. Iets verder valt een bergstroom klaterend naar beneden. We loopen de dorpstraat ten einde en zien voor ons een hoekje van heb Vierwoudsteden- mecr met de Tell's Kapél. Trouwens, aan historische herinneringen ontbreekt heb hier allerminst. Zoo staat er de herberg van de burcht St. Pierre, waar Napoleon I 1 Mei 1800 ontbeet, toen hij met zijn leger den St. Bernard' overtrok. Verder de beroemde to ren van Bern enz. EVen .treden we een echte melker ij binnen, heb is een typisch, Zwibsersch huisje; de koeden staan op stal en vlak daar naast zit grootmoeder te spinnen, een echt spinnewiel en wat meer zegt, een echt© grootmoeder, geen ledepop. Hoe nu Ge toont u' niet gre tig? De eenvoudige verversching staat uniet aan Obest, dan gaan we naar het café, waar van alles te krijgen is en waar land meisjes uit alle kantons u keur van spijzen en dranken aanbieden. Zelfs uw ooren worden er gestrooid dooi de klanken van een dames-orkest. En verder kunt ge u in verschillen do hui zen en winkels op de hoogte stellen van het geen Zwitserland op 't gebied van kunst en nijverheid oplevert. Do zij-industrie, heb bor duren, het houtsnijden, alle bezigheden en handwerken worden er aanschouwelijk voor gesteld. In 't kort, ge ziet voor u het vrije berg land, maar in een zeer eng bestek, en bet voornaamste, do krachtige lucht, die zoo ver sterkend is, ontbreekt. Wèl is er een. pano rama van het Borner-Oberiand en van de Jungfrau, doch de frissche Alpenluclifc wordt or niet bijgeleverd. Prigs der Advertentiën: Yan 16 regels fl. 0.92iedere re^el meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die "zij innemen. Advertentiën by abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Itteinadvertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Ufo. 123. In aansluiting aan ons verslag van gisteren kan nog het volgende worden medegedeeld In stryd met het vastgestelde programma werd eerst een bezoek gebracht aan de v'yf botters, vertegenwoordigende de botvisschery, de haringvisscherij, de ansjovisvisscbery, de aal- en garualenvisschery en de mosselen en alikruikenvissclierij. De visschers aan wie deze eer te beurt viel, waren C. Peereboom van Marken, K. Kos van Huizen, T. Wouda van Lemmer, J. Metselaar van Wieringen en tl. Tuyp van Volendam. Nadat staande op het paradedek van de B u y s k e s aan HH. MM. eenige inlichtingen waien verstrekt, stapten beide Vorstinnen, be geleid door de heeren Calkoen en Kolff in een sloep van de B u y s k e s, die haar naar de botters bracht, die door haar bezichtigd zonden worden. Alie hens waren op dek en ontvingen de Vorstinnen met levendig gejuich. liet bezoek aan de vijf botters duurde een vol uur. Om twee uur keerden H.H. M.M. in Haar sloep naar de Buyskes terug, voorzien van een paar sieilijke lichte ruikers, die baar aap boord van den Volleadammer bolter van H. Tuyp waren aangeboden door twee jeugdige schoonen van het visschers- plaatsje, in haar fnsch nationaal kostuum, Aaltje Buys en Antje Mol. Overal hadden zij met beleefde belang stelling van alles kennis genomen, deden allerlei vragen over de verdiensten der vis schers, de bescherming en de moeilijkheden van hun bedrijf en het leven aan boord. De Koningin moest precies alles welen wat in de kombof werd uitgevoerd en sprak meer malen haar bevreemding uit over de geringe ruimte der slaapplaatsen van de groote man nen. De visschers waren opgetogen over de minzaamheid der Yoistinnen, die allen door een paar eenvoudige opmerkingen op haar gemak wisten te brengen. Nadat de Konin ginnen op de Buyskes waren terugge keerd, begon de rondvaart laogs da onafzien bare reeksen van be vlagde schepen. De zon en de wolken speelden met hel schitterende watervlak en brachten schillers en photo- grafen in verrukking. Tyderis de rondvaart langs de botters vroe gen de Vorstinnen onophoudelijk inlichtingen aan de burgemeesters Calkoen en Kolfl. H. M. de Koningin liet zich door den heer Calkoen mededeelen alles wal maar betrekking heeft op het visschersbedrijf, over de prijzen voor de gevangen visschen, de kosten van de vangst, den handel in de Zuiderzeeviscli, wat de vangst gemiddeld cplevert enz. Door den heer Kolff werden aan li. M. de Koningin-Weduwe om trent dezelfde punten inlichtingen verstrekt. Achter het Koninklijk vaartuig kwam de persboot Yan Dedem, gevolgd door de kanonneerboot Ever, die eenmaal een kleine botsing met de Van Dedem had en daarbij lichte averij bekwam; enkele schepen ge raakten los en zeilden door de linies heen. Het geheel tafereel was vol afwisseling, leven digheid en kleur. Toen de rondvaart was afgeloopen en de Buyskes stil lag, kwa men spontaan vele passagieisbooten langszij en brachten de opvarenden aan de Koning innen ovaties. Aan vier der vijf visschers, 0. Peereboom, K. Kos, T. Wouda en J. Metselaar, werd de zilveien medaille van de Oianje Nassau- orde toegekend, den vijfde, H. Tuyp. die deze medaille reeds heeft, weid door II. M. de Koningin een gouden horloge ter hand gesteld. Na afloop van de revue werd aan boord de Jive oclock gebruikt. Toen H.H. M.M, juist eenige ververschingen hadden genomen, werd de Buyskes aan bakboordzydeaan gevaren door een jacht van de Kon. Ned. Zeilvereeniging ïHet IJ". De aanvaring had echter geen ernstige gevolgen. H. M. de Koningin lachte over het voorval. Vooidat H.H. M.M. de Buyskes ver lieten, betuigden zij haar hooge ingenomen heid met bet schouwspel. Vooral het weg zeilen der botters na afloop dei revue had op de Vorstinnen een diepen indruk ge maakt. Het aantal botters dat aan de revue deel nam was minder groot dan eerst werd op gegeven. Enkele visschers hadden in den vioegen morgen moeten weggaan, daar de vrouwen aan boord zeeziek waren geworden. Dij een paar Lemmer visscheis was ten ge volge van het ruwe weder in den afgeloopen nacht de mast gebroken. Door deze oor zaken lagen niet '2000, doch ruim 1600 bot ters in rij en gelid. Bij Kon. besluit is L. Ch. Kolff, burge meester van Wieringen, benoemd tot ridder in de orde van Oiarije-Nassau. Bij Kon. besluit is: lo. benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de luit. ter zee le ki. E. de Haan2o toegekend de zilveren eeremedaille der orde van Oraoje- Nassau aan den gezagvoerder van 's Rijks opnemingsvaartuig Buyskes H. Hofman. Bij Kon. besluit is veileend de eeie-me- daille van de orde van Oianje-Nassau in zil ver aan: T. Wouda, visscher te Lemmer; K. Kos, idem te Huizen; J. Metselaar, idem te WieringenC. Peereboom, idem te Maiken. Ned. Herv. Kerk. Synode. In de Donderdag voortgezette vergadering der Syno-de der Ned. Herv. Kerk, wijdde de voorzitter allereerst eenige woorden van eer bied aan Hare Majesteit de Koningin-Moe der, aan wie bet gebeele volk van Nederland weet dat bet vaderland voor onnoemlijk veel goeds te danken beeft. „Moge Zijl," sprak bij, „nog lange jaren gezegend leven, tot vreugde der, natie en vooral van H. M., Hare door luchtige Dochter, zoo innig aan baar ver knocht 1" Verder werden rapporten ingediend, lo. over den rooster van afvaardiging van ouder lingen naar de Synode; 2o. over een voorloo- pig aangenomen toevoeging aan art. 62 van bet algemeen reglement, waarbij de bevoegd- beid, aan leden van besturen toegekend, om zich bij stemmingen, mei verlof der vergade ring, te onÜxouden, niet toe te laten, bij de eindstemmingen der prov. kerkbesturen over voorgoed vastgestelde wetswijzigingen3o. over een verzoek van de class, vergadering van Amsterdam, om een wijziging van art. 56 van bet algemeen reglement; 4o. over een voorstel van 24 leden der class- vergadering van Amersfoort, om de Synode om de drio jaren, in de plaats van jaarlijks te doen sa menkomen; 5o. over een voorstel der dass. vergadering van Deventer, tot wijziging van het reglement op het examen, doelende op een meer practische inrichting van bet proponents-cxamen, waarbij de vergade ring wenschb dat aan de kerkelijke hoogleera ren meer invloed op dit examen zal worden verzekerd6o, over een verzoek van de class, vergadering van Heerenveen, dat de Synode maatregelen neme opdat voorzien worde in de geestelijke behoeften van Nederlanders in den vreemde. De beer J. H. F. Gangel, 28 Februari 1887 van zijn ambt als predikant door bet prov. kerkbestuur van Gelderland ontzet, on bekwaam verklaard eenig kerkelijk ambt in de N. Herv. Kerk te bekleeden, en vervallen van bet lidmaatschap dier Kerk, omdat bij de gehoorzaamheid aan de kerk opgezegd bad (doleantie), verklaarde nu in een brief aan de Synode, dat bij' m 1887 gedwaald beeft, en verzocht opheffing van bet tuchtmiddel, toen op bom toegepast. Zijn verzoek werd, als niet strookeude mot bot algemeen 'belang der kerk, van de band! gewezen met 12 tegen 5 stem men. De class, vergadering van Alkmaar bad den wensch geuit, dat de Synode de kerkera den dringend zal opwekken om op den Goe den Vrijdag en den Hervormingsdag gods dienstige samenkomsten te bonden. Be Syno de achtte dit echter onnoodig, daar zij reeds herhaaldelijk de viering van Goeden Vrijdag beeft aanbevolen, en bet niet geraden vond van 31 Ooto-ber een Zondag te maken. Ingekomen wae een verzoek van de classi- cale vergadering van Groningen, om maatre gelen te nemen om de rechtsgeldigheid van goedgekeurde plaatsel. reglementen beter te waarborgen. De vergadering besloot dienaan gaande bekend te maken, dat besturen beter moeten toezien boe zij reglementen goedkeu ren. Beroepen: te Sprang, Bleeker, te Mast- broek. Geref. Kerken. Beroepen: te Nieuw-Dordrecht, R. J. Schoemaker, cand te LuUen. Bedankt: voor Gronau, J. J. Steinhart, te Wye. IVa de stakingen. Naar aanleiding van berichten van de gar- nizoenskommandanten, te Dordrecht en Rote terdam aan den Minister van Oorlog dat de werkstakingen op de rivieren een einde bob ben genomen, is door dien Minister ingetrok ken de bepaling van bet verleeuen van mili tair geleide aan de schepen, dio dat hebben verzocht. Hot detachement van het 2e reg. infanterie uit 's-Hertogenbosch, dat onder komando van den Ion luitenant Laman Eijs- soni'us Wiehcrs, te Nijmegen was gedeta cheerd tot versterking van bet garnizoen, is hedenmiddag te 3.10 naar zijn garnizoen te ruggekeerd. Do torpedobooton, dio te Nijme gen gestationneerd waren, onder kommando van da luitenants ter zee le klasse Woldringh en O. van Leunep hebben eveneens opdra-cht gekregen om naar hun standplaats Helle- voetisluis terug te keeren, terwijl het rivier vaartuig Merva, kommandant luitenant ter zee 1ste klasse Naudin ten Gate, dat bij het uitbreken der werkstaking .te Dordrecht gestationneerd werd, naar zijn standplaats Nijmegen terugkeert. De dysenterie te QoedereeJe. Men schreef uit Goedereede aan de j»N. R. Ct." Doordien de directeur van liet post- en telegraafkantoor alhier lijdende is aan dy senterie, is sedert 1 dezer geen gelegenheid meer tot het ontvangen of verzenden van te legrammen uit deze gemeente. Voor de post- correspondentie wordt door den brievenbe steller gezorgd, en telegraphiselie berichten kunnen worden aangeboden op de telephoon- kantoren der nabijgelegen gemeenten Oud- dorp en Stellendam. Naar men verneemt, zal tijdens de ziekte van den telegraphist geen plaatsvervanger naar hier worden gezonden, zoodat waar schijnlijk ons telegraafkantoor tot na de ontsmetting, gesloten zal blijven. Later meldde men uit Goedereede aan hetzelfde blad Hedennamiddag is alhier een plaatsver vanger van den directeur van het post- en telegraafkantoor aangekomen, zoodat de dienst weer zijn gewonen loop heeft hervat. lieden zyn er weer drie dysenterielyders aangegeven, zoodat hun getal thans 28 be draagt, verdeeld over 14 gezinnen. Met uit zondering van één gezin aan 't Havenhoofd wonen al de besmette gezinnen in de kom der gemeente. Bevonden. Gistermiddag is itusschen Zandvoorfc en IJmuiden aan het strand gevonden het lijk van den persoon, nit Scheveningen, die sedert eenigen tijd werd vermist en op hot vinden van wiens lijk f 60 was uitgeloofd. De burgemeester van Dinxperloo. Maandag heeft, aldus schrijft men uit Dinxperloo aan do „Arnh. Ct.", onze burge meester, die 's avonds te voren van een reisje huiswaarts was gekeerd, op weinig burge- meesterlijke wijtze den ingezetenen doen koo- ren en zien, dat hij den gemeenteveldwachter diens getuigenis voor de rrrrihemsche recht bank in zake het voorgevallene op Pinkster zondag (mishandeling van des veldwachters dochter) zeer euvel neemt. To 9 uur des och tends ongeveer, toen Raadhuis en secretarie reeds geopend waren, werd in de straat gren zende aan het kerkplein waar heb Raadhuis staa't, een geschreeuw en lawaai vernomen, dat blijkbaar uit het Raadhuis -kwam. Op heb gerucht afkomende, konden nieuwsgieri ge ingezetenen duidelijk hooren. hoe do bur gemeester den veldwachter toesnauwde, ter wijl anderen getuigen waren hoe de burge meester dien ambtenaar uit het Raadhuis trachtte te dringen, waardoor tussehen hen een worsteling ontstond- "VVelk een indruk dit stichtelijk schouwspel op de toeschouwers maakte, kau men zich voorstellen; tot ver- liooging der waardigheid van onzen blijkbaar heetgebakerden burgemeester zal het moeilijk kunnen strekken. Gevaarlijk speelgoed. De heer Boers, apotheker te Gouda, publi ceert de volgende waarschuwing: j Heden ontving ik uit Scheveningen een rood gazen zakje met scheipen. Daarin be vonden zich tal van mooie zaadjes, die echter zeer gevaarlijk zijn! Ze staan bekend ODder verschillende namen als: Jequirityzaad, Amsterdamsehe weeskin deren, Abrizaad. Het zyn scharlakenroods, eironde zaden, met een zwarte vlek en mooi glad en glanzend, afkomstig van de Abrus precatorius, een plant uit onze overzeesche bezittingen. Deze zaden schijnen thans aan het strand te Scheveningen met de schelpjes door kin deren te worden opgezocht en zouden zoo tot onaangename gevolgen aanleiding kunnen geven". (sDagbl. v. Gouda".) In see verdronken. Te Duinkerken rijn twee meisjes uit Rijsd die bij den sterken vloed van Woensdagoch tend jl, rioli in zeo hadden begeven om een bad te nemen, -door -den sterken stroom mee gesleurd en verdronken. Tevergeefs waren do pogingen die terstond in het werk werden gesteld om zo te bereiken en te redden. In don namiddag spoelden de lijlken aan. Snuif en cacao. 'Een zonderlinge vergissing vinden wij in een Bcrlijnsch blad bericht. De portier van de Veeartsenijschool, een hartstochtelijk snui ver, had' bij zijn 50-jarig jubilee ondere an dere geschenken ook een verguld zilveren doos met een blikje vol prima snuif gekre gen. In rijn afwezigheid nam rijn vrouw dit getelienk in ontvangst, opende het blikje en hield den inhoud voor cacao. Eij wilde haar man met een kop chocolade verrassen en hij vond haar bij rijn thuiskomst ijverig en wanhopig aan het roeiendé cacao wilde maar niet oplossen1 De ervaren snuiver hielp haar uit den droom en betreurde erg do ver spilling van zooveel nicotiaanscb poeder.

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 5