54M Jaargang. Dinsdag 7 Augustus 1900. TJit één wieg. No. 10311. BUITENLAND. SCHIEOAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Pry's per kwartaal: Voor S c h i e dam en V1 a a r di ng e n fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau s Boierstraat 68. Algemeen overzicht. SCHEEODAM, 6 Aug. 1900. De oorlog In China. 33e telegraaf bracht ons gisteren in den loop van den dag het bericht, dat Li-Hung- Tsdiang zich te Shang-hai van het leven heeft beroofd. Bevestigd is dit gerucht nog niet, doch zoo de bevestiging niet uitblijft mag gevraagd worden wa,t Li mot zijn zelf moord voor had, want dab er iets achter moet steken, is buiten kijf. Li is er -de man niet naar om zonder doei 'tot zoo gevvioliti- gen stap over te gaan. Voor ons, Nederlanders, was Li-Hung- Tschang wij willen over den dood gemel de maar in den verleden tijd spreken wel de meest bekende dor Chineesche staatslie den. Voor «enige jaren deed hij een reis naar Europa, daarbij o. a. ook ons land bezoeken de, waar liiji met zeker officieel vertoon werd ontvangen, o. a. te Amsterdam, waar de Kamer van Koophandel hem toen een diner aanbood, dat cenige vermaardheid heeft verkregen. De slimme Li bleek toen over dezelfde handigheid te beschikken als waarvan hij in de laatste weken blijk lieeft gegeven. Of bij dan ook werkelijk dood is, en of, zoo dit wel het geval is, zijn dood niet aan andere oorzaken te wijten is dan aan zelf moord, mag betwijfeld. Misschien komt Li of wel weer ten tooneelo, of zal blijken, dat hij gezelfmoord is geworden, Hoe 'hot zij, er is een der meest illustre der Chineesche figuren van het toonoel ver dwenen, -dit moeten wij voorloopig aanne men; een -dier figuren, -die in China zelf en daar buiten zeer grooten invloed had. en die, zoo al niet met geheel zijn hart, vrijzin nig genoeg was om te zien, dat het Chinee sche rijk buiten de Westerscke beschaving zich niet zou kunnen 'handhaven. LiJHung-Tschan'" is 75 jaar geworden, in dien men ten minste den Chineesehen bur gerlijken stand mag vertrouwenin 1825 wérd hij geboren als zoon van arme ouders, die echter de opvoeding van hun kind wel wisten te doen verzorgen, zooda,t hij zelfs oen academische opleiding kon genieten. Reeds in 1853 trad Li meer op den voor grond, doordat hij zich verdienstelijk maak te bij het dempen der bekende Taiping-op- stand. Hij kreeg toen een regeeringsambt, waarna hij vrij snel opklom in don staats dienst. Verschillende provinciën van het Ghineesche rijk hebben achtereenvolgens on der Li's bestuur gestaanaan het Hof was hij zeer gezien, ook al door zijn gelukkige operatiën tegen opstandelingen en zijn mot succes bekroonde onderhandel ineen met vreemde diplomaten en. vorsten. Zaten de Pekingsclio staatslieden met de handen in het haar on werden zijl wat erg 'benard door hun Europeesche collega's, Li-Hung-Tschang was altijd weer op zijn post om wat in de war was gehaald te ontwarren. Op hem had men zoowel an China- als in de overige be schaafde wereld, dan ook weer voor ditmaal zijn hoop gevestigd. .Doch Li schijnt er nu eindelijk voor bedankt to hebben. Eindelijk want al verscheiden malen was hij' in het gedrang gekomen en schier ontelbaar zijn in Eem roman. VAN IDA BOY-ED. 30) Gedurende den strijd had! Jobst» geen oog wn Eleonore afgehouden. Wat keek zij Wolfgang aanNaar het voorkwam met fier heid. Had ze hem liefWas het mogelijk Kunnen gevoelens zoo spoedig veranderen Zou zij wel gellooven, dat hij, Jobst, zijn aan staande liefhad Nu wijdde Wolfgang zich ge heel aan Eleo nore, blijkbaar verlicht, omdat Walcker hem ui bedwang gehouden had, waar liij zelf zoo zonder tact te ver gegaan -was- Zij fluisterden met elkaar. Eleonore glim lachte. Het scheen, als drukten zij elkander onder de 'tafel de handen. Jobst voelde zijn hart Moppen. Een hevige toorn -welde er in hein •ot>. Alle zelfbedwang week. Hes kon zij wagen, te zijnen aanschouw©, la zijn bijzijjn zóó te .handelen 1 Hij moest het wel inzien, zoo bij het schel le 'licht der werkelijkheid, dat zij hem had Wrgeten, dat zij' hem niet meer liefhad. A3s hij; maar eens te weten kon komen, of <ut maar komediespel dan of heb waarheid was! ;Had Eleonore het gebet-Ie verleden© weg worpen, evenals jonge meisjes een verwelk- den loop der jaren de berichten geweest, dat de diplomaat in ongenade was gevallen of weer hersteld was m zijn waardigheden. Voor enkele jaren nog werd hij van den adelstand, waarin hij vroeger verheven v geworden, en ten bewijze waarvan hij een geel zijden vest droeg, vervallen verklaard. Sedert was hij echter weer opnieuw geadeld en tot hooge waardigheden geroepen, waar van wij in de laatste weken herhaaldelijk konden gewagen. Het valt niet gemakkelijk een oordeel te vellen over den grooten lieer, die thans als offer van eigen of anderer wil viel mis schien ook niet viel. Er i3 in de Chineesche wereld zooveel vreemds voor Westersche op vattingen, dat een oordeel daarover allicht averechtsch zal zijn. Misschien dat Li's dood vele punten zal ophelderen, die nu nog duis ter zijn, misschien dat de overleden staats man nog in een sympathiek licht verschijnt, waar hij' tot nu toe slechts verscheen in den nimbus van zekere gevatheid en diplomatie ke handigheid. Misschien misschien ver nemen wij dan ook of hij ten slotte is ge weest de bevorderaar der Westersche he schaving in het onmetelijke rijk of dat hij er van wag een der grootste tegenstanders Eigenaardig ie, dat volgens berichten \an Engelsche correspondenten, Li Woensdag drie dringende telegrammen zou hebben ont vangen met het bevel om onmiddelijk naar hefc Noorden te vertrekken. Hij' staat daar door voor een zeer moeilijk -dilemma. al dus de correspondent van de „Daily Mail" te Shang-liai. Hij gaf voor dat hij ernstig ziek was en had Tscheng trachten te bewegen met hem naar Peking te gaan, maar deze weigerde. Merkwaardig óók is dat juist bericht wordt dab de Keizerin-Weduwe verschillen de mandarijnen die den vreemdelingen-wel gezind waren, heeft laten onthoofden. Inmiddels heeft Tscheng aan de consul een kiezerlijik besluit- van 2 Aug. medege deeld, waarbij den gezanten wordt toege staan vrij met hun :egeencgen te verkeeren en hun vertrek onder behoorlijk escorte naai Peking gelastende. Zondagochtend heeft de Belgische njluis ter van buitenlatvdsche zaken een. telegram ontvangen van den consul van België te Tien-tsm, welke dépêche d-en 4en Augustus uit Tschi-fu was verzonden. Daarin stond, dat alle leden der Belgische legatie te Pe king in veiligheid en gezond waren. Heb te legram meldde voorts, dat de Chineezen hun posities om de Britsche legatie versterkten Van andere zijde bericht de Amerikaan- sclie consul te Tschi-fu, dat hij van den gou verneur van Shan-tung heb origineel van de bekende boodschap van Conger heeft ont vangen, omtrent welker echtheid twijfel werd geopperd. Heb origineel nu is getec- kend met den naam van Conger en is van den 14en Juli (20 Juli werd het telegram te Washington ontvangen). De consul is dus ook van oordeel, dat er aan de echtheid vau Conger's boodschap niet meer valt te twij felen. Een ander telegram van den Amerikaan- schen consul te Tschi-fu bericht, dat de gou verneur van Shan-tung van het Tsung-li-Ya- men een dépêche beeft ontvangen dato 30 Juli, .waarin staat dat de leden der gezant ten balbouquet wegwerpen Was dit moge lijk Loog zij destijds of loog zij nu „Eet je niet?" vroeg Lydia hem. Hij deinsde terug. Had Lydia gemerkt, hoe hij naar het an dere paar had gekeken 1 Was er ooit iets, dat aan haar aandacht kon ontgaan? Maar zij liet dit niet blijken. Zij' glimlach te hom toe en vertelde hom, dat zijl zooeven mot Ernst Egon had afgesproken, aan hem en Hedwig in de maan'd Juni op Pouliolz een bezoek te gaan brengeif „Ea wat zou u er van dunken, als wij eens op Ponholz trouwden vroeg zij daarop aan haar aanstaanden zwager- „Lydia!" riepen mevrouw Werlhof, Hen ri, Liosbelh en Malve tegelijkertijd' uit. Al len waren in hun familiegevoel gekwetst. Mijnheer Von Reuri-eth moest zich zijn vrouw uit het huis der Werlhofs lialen, de aanslaan de vrouw- moest hem niet te gemoet gaan. Maar Lydia zoide ©enigszins hoogmoedig, dat zij' het in de ziel van haar aanstaande kon lezen, dat het hean als dichterlijk en eigenaardig zou voorkomen, met haar te. het huis zijner vaderen verbonden te worden. Men rekende haar voor, dat de verre rob moeilijk voor alle familiebetrekkingen zou te doen zijn. Henri kon in den zome-, als men bij d® alsdan ijverige Noorsche havens met koortsachtige haast werkte, in dit jaar zeker niet w-eg, daar d-e oude chef pas gestorven was on hij! nog een plaatsvervanger voor de zen moest zien, te krijgen. Uesbeth zag in den Advertentiën: Yan 16 regels fl. 0.92iedere regel Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij Prijs der meer 15 cents, innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Meina advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intere. Telefoon Ho. 123. schappen, welvarend zijnzij waren vol strekt niet wanhopig en rijkelijk van voed sel voorzien door de Chinee^elie autoriteiten, met wie z'j voorts op den besten voet ver keerden. Het Tsung-l.-Yamen laat bekend maken, da.b het op dit oogenbhk overweegt welke maatregelen er moeten worden genomen om de verschillende gezanten te beschermen. Wij hebben er vroeger al op gewezen dat, schoon de Chineezen na 16 Juli de gezant schappen niet meer zouden beschieten, sommige telegrammen toch nog van beschie ting van later datum gewaagden. Sir Claude Macdonald, de Britsche gezant, geeft in een telegram daarvan de verklaring. De Chineezen hebben zicli nl. niet aan de overeenkomst gehouden, maar ondanks den gesloten wapenstilstand het Britsche gezant schap na 16 Juli nog beschoten. De gezant meldt voorts -dat er op 21 Juli nog mond kost was voor veertien dagen. De Europee sche troepen hielden toen nog de Britsche, Amerikaansche, Duitsche en Russische ge zantschappen bezet, benevens 200 meter van den stadsmuur. Sir Claude geeft do ontzettingskolonnode aanwijzing snel op to rukken, als zij bij de stad is, ten einde de Chineezen to beletten de Europeanen aan te vallen. Duidelijk is dus dat het leven der gezan ten, zoo zij nog niet zijn omgekomen, aan een zijden draad hangt. Groote moeilijkheden zullen de Europee sche troepen te overwinnen hebben bij hun opinarsch naar Peking, vooral nu de Chinee zen Hollanders vau het Oosten de dij ken en liet land onder water hebber; gezet. De Amerikaansche bladen dringen er nu op aan dat onveiwïjld de oorlog aan China zal worden verklaard. Tegenover het dreigement der Chineesche regeeiiog om de gezanten als gijzelaars te beschouwen, heeft de Amerikaansche regee- ling besloten geen telegrammen van gene raal Chaffee, over den oprnar-.ch naar Peking te pnbliceeren. Overigens acht de regeering de vertraging in den opmarsch nifet gerechtvaardigd door het aantal Chmcesehe tro-cpen. In Mandschurije duurt de strijd tussehen Russen en Chineezen voort. De Russen be halen telkens meer of minder belangrijke overwinningen. Xuld-Afriha. Geen nieuws van liet ooi logsterrein in Zuid- Aliika. De toestand zal dan ook wel dezelfde zijn. In den Vrij-taat zijn de Engeischen zeker nog bezig met hun cordon om De Wet te sluiten. Zijn dood is niet bevestigd en zal ook wel niet bevestigd worden. Het zou een ontzettend verlies zijn voor de Boeren. 13e debacle in den Vrijstaat is nu vrijwel voltooid. Volgens de laagste schattingen heb ben zich nog 3400 man overgegeven. Treu rig is het in de Daily News" te moeten lezen dat deze mannen geweigerd hadden met De Wet weg te tiekken; zij dachten nog wel naar het Zuiden te kunnen weg trekken. Een droevig bewijs te meer van het nood lottig gebrek aan discipline bij de Boeren. Trouwens, dat De Wet en Olivier al weer die twee weg hebben kunnen komen, veroordeelt de overigen. Intusschen blijken ook om Kroonstad nog nazomer ccn blijde gebeurtenis te gemoet. Over Wolfgang's wegblijven spra'k men in heb geheel niet: hij zou de reas zeker niet zonder zijn aanstaande doen, en dab Eleonoro tegen de kosten dier reis zou opzien, was ze ker. Dus bleven slechts mevrouw Werlhof on Malve over. Heb was immens ondenkbaar, dat Lydia op zulk een dag niet door den go- Jicelon kring van haar familie omgeven sou willen zijn. Terwijl Brush Egon het was niet uit 'le maken, of hij dit uit beleefdheid dan wol uit overtuiging deed zeide, dat hefc hem zieor, zeer veel genoegen zou doen, het. bruilofts maal voor zijn broeder bij zich aan te rich ten, dacht Jobst onrustig: „Waarom wil zij dat Waarom Waarom Het was zoo geheel in strij)d met de gebrui ken in de familiën hier ter stede. Hij had Lydiai's familietrots door talrijke bewijzen leeren kennen, zoodat hij daaraan nieifc kon twijfelen- „Wil zaji hot voor mij' gemakkelijker ma ken? Wil zij niet, dat Eleonore er bij' isi" En hij wc ii sell te vurig, diatt Lydia haar wil zou kunnen doordrijven. „Onze aanstaande bruidegom laat er zich in 't geheel niet over uit," zeide Wakker. „Hoe wil hij liet kobben Allen keken Jobst aan. Natuur1!jk, liij was degc-ce, die er hefc meest in betrokken was. Hij moest zich er over uitlaten. Hoa liad hij een oogenbli'k kunnen denken, dab dit hem zou bespaard blijven Boeren te opereeren, getuigen den aanval op een trein bij Honingspruit en een gevecht met generaal Knox. Het is dus nog wel niet uit in den Vrij staat, maar Roberts zal toch heel wat troepen vrij krijgen voor het Noorden. En daar zijn ze noodig. In het Westen zijn de Transvalers nog krachtig. Wij zullen moeten afwachten dat Jan Hamilton daar uitrukt. Baden-Powell schijnt nog altijd in den knel te zitten. De Engelschen komen de laatste dagen weer aandiagen met allerlei beschuldigingen tegen de Boerenmisbruik der witte vlag, gebruik van uitzetbare kogels enz. liet ware beter dat Roberts de hand in eigen boezem stak. Tot nu toe zijn dergelijke beschuldigingen tegen de Boeren slechts on waar gebleken. De douane-beambten aan de Portugeesch- Tiansvaalbche grens worden uoor militairen vervangen, omdat een ontploffing in een voorraad «ontsmettingsmiddelen" die, be stemd voor Transvaal, door een Duitsch schip te Lorenzo Murquez zijn aangevoerd, tot de ontdekking hebben geleid dat er met oorlogs- voorraad werd gesmokkeld. Nu zal er wel niet veel meer doorgelaten worden naar Transvaal. President Kruger en generaal Botha heb ben een proclamatie uitgevaardigd aan de burgers, waarin zij verklaren schadeloos stelling te zullen betalen voor alie schade door de Engelschen toegebiacht aan hunne hoeven, indien de eigenaars op kommando blijven. Volgens de ïManch. Guardian" zijn de te Pretoria gevonden brieven, waarover Cham berlain in het Lagerhuis sprak van Lahou- chere en dr. Clark. Zij beiiielden een aan sporing tot president Kruger om io het 5-jarig stemrecht toe te stemmen en later om het aanbod te herhalen, toen Chamberlain het feitelijk had verworpen. Chamberlain had wel gelijk dat die brie ven niet verraderlijk waren. Het onbehoor lijke er van is zelfs niet duidelijk. Koning Humbert vermoord. De vorstelijke personen die de begrafenis zullen bijwonen, komen Woensdag te Rome Aan den avond van denzelfden dag zal koning Humbert's lijk van Monzu naar Rome.ivordeu overgebracht, waar het Donderdagmorgen 6 uur zal aankomen. Donderdag vindt dan de bijzetting plaats in het Pantheon. Zaterdag zal koning Victor Emanuel III den eed afleggen. De IJzeren Kroon der Lombat dische Ko ningen is uit de basiliek van Monza naar het kasteel overgebracht om bij de begrafe nis dienst te doen. Koningin Margherita heeft een treffend gebed opgesteld ter nagedachtenis van haar vermoorden gemaal. Zij heeft verlof gekregen van den bisschop van Cremona om dit ge bed te doen verspt eiden. Da Sultan laat zich door een speciaal ge zantschap vertegenwoordigen welks leider, Tutkhan-pacba, een eigenhandig schrijven van den Sultan overbrengt. Volgens de officieuze sNordd. Alig. Zta." heeft de Koning op Keizer Wilhelm's tele gram van deelneming geantwoord ïüw telegram heeft mij diep geroerd. liet is voor mij een bewijs dat gij op mij de broedeilyke vriendschap wilt oveibrengen die liet kwam liein voor, als waren aller blik ken uitvorschend op hem gevestigd, als wachtte Lydia op zijn goedkeuring van haar plan. Want als hij nu zeide, dat ook hij wenschto dat de bruiloft op Ponholz zou plaats hebben, dau gaf hij too, dat hij hier liet bijzijn van, een te schuwen had Zijn voorhoofd werd vochtig. Een diplomatiek antwoord hielp hier niet, ook geen galant, dat alles aan Lydia overliet. „„Ik zou het toch eigenaardiger vinden, als wij in het ouderlijk huis van Lydia, met el kaar verbonden werden," zeide hij met een overwinning op zich zelf. „11c dank u ten zeerste," zeide mevrouw Werlliof, en Licsbcth dachthij heeft meer tact dan Lydia. Bmsfc Egon dacht aan zijn blonde Hed- wig, en dat hem nu een hevige twist met haar bespaard bleef- De vreugde daarover gaf hem een bijzondere warmte, toen hij er zich nu over beklaagde niet voor bruidsvad-er te kunnen spelen. „Wat ben ik toch gelukkig, mijn Lydia in zulk een tactvolle, werkelijk van harte voor name familie te zien komenfluisterde me vrouw Werlhof aan haar vriend Walcker toe. Men ging nu naar de voorkamer om een kop koffie te gebruiken. In de eerste kamer presenteerde Biehl aan de hoeren sigaren, en hier stonden Ernst Egon, Von Hammer, Walcker, Wolfgangen Henri. Ernst Egon, die te zeer een, man naar de wereld was om liier demand te wijlen gij voor mijn voortreffelijken, zoo wreed op- geofferden vader steeds hebt gekoesterd. Zijn herinnering die in ons hart onuitwiscltbaar blijft, zal den band die onze huizen en onze volken vet bindt, even onveranderlijk maken." Bresci moet bekend hebben dat hy eigenlijk den Kouing had willen vermoorden, toen deze naar het gymnastiekfeest ging. Uit vrees van zich in den persoon te vergissen had hij echter gewacht tot na afloop en zich intus- schen op de hoogte gesteld. Over Bresci's berechting is nog niets vast gesteld. De ministers schijnen allen van oordeel dat zijn zaak thuis behoort by de gezworenen van Milaan, niet bij het hoog gerechtshof. Volgens de uTribuna" zullen ook Bresci's onmiddellijke medeplichtigen worden vervolgd. Men denkt dat het er vier zijn. In Italië bestaat de doodstraf niet. Te Rome zegt men evenwel dat senator Pessina liet herstel van deze straf zal vragen voor Koningsmoord. Volgens de »N.-Y. Herald" bezitten de Amerikaansche politie en de Italiaansche autoriteiten de onbetwistbare bewijzen van een groot complot te New-York en te Patterson tegen alle gekroonde hoofden. Merkwaardig is dat in een brief van 30 Juni van een naar Amerika uitgeweken Italiaan aan zijn familie werd gevraagd of liet waar was dat koning Humbert vermoord was. Toen liep dus reeds een dergelijk ge rucht in Amerika. Mongini, de directeur van de socialistische sAvanti" is te Rome gevangen genomen. liet stuk grond waar de moord plaats vond, is door het gemeentebestuur van Moriza aan het koninklijk huis afgestaan om er een kapel te bouwen. u/* Gemengde Hlcdedeellngen. De Boerenafgevaardigden zijn Zaterdag avond van Parijs naar Brussel vertrokken. Volgons de Brusselsche »Réforme" werd koning Leopold, die met zijn jacht Alberta op de Noordzee kruiste, Zaterdagavond te Ogende verwacht. Men was drie dagen lang zonder beticht van de Alberta, die de zware stormen op de Noordzee heeft moeten doorstaan, zoodat men te Ostende zeer onge rust was. De ministers waren daar gistermorgen aangekomen, omdat de Koning den minister raad moest voorzitten, waar beraadslaagd zou worden over liet zenden van een Belgisch vrijwilligerskorps naar China. Reuter's correspondent evenwel seinde gisteren nog dat het jacht Alberta ge signaleerd was en om vijf uur de haven zou btiinenloopen. België heeft nu ook den uitvoer van krijgs voorraad naar China voorloopig verboden. In tegenwoordigheid van den Keizer, den prins van Willes en een aantal andere vorste lijke prinsen had Zaterdagmiddag te Koburg de lijkdienst voor wijlen hertog Alfred plaats. De rouwstoet trok van het slot naar de Mauritskerk. De generaal-superintendant Bahnseu hield de lijkrede de generaal-super intendant Kretchner zegende het lijk. Na afloop der plechtigheid biacht de Kei zer een bezoek van rouwbeklag aan de her- togiri-iveduWe. grieven, ofschoon de menschen belialve Lydia hem zeer onverschillig waren, en voor hem slechts die ééne waarde hadden, dat hij niet hen als familie van zijn aanstaande schoon zuster „voor den dag kon. komen", richtte zich nu voornamelijk tot do lieeren Von Hammer en Wolfgang, na flat hij zich aan ta fel meer aan Walcker en Henri had gewijd. Hij hield, zonder zdcli nu daarvan juist be wust te zijn, zoovvat „cercle", maar Von Hom mer cu Wolfgang werden zich daarvan wel bewust en ergerden er zich aan. In de tweede of derde kamer plachten de dames zich op te houden. Maar Eleouore zag zich liier al spoedig alleen. Mevrouw Werl hof ging met Lie»beth naar boven, want zij voelde zich niet heel wel: zijl had van do verschillende wijnen gebruikt en beklaagde er zich over, dab zij niet liever van één soort een flink glas had' gedronken. Het scheen, dat Lydia met haar mama en haar schoon zuster meegegaan wae. Malve gaf aan de dienstboden bevelen. Achter gele en roodachtige kappen brand de het lamplicht. Uit de aangrenzende kanaor drongen do stemmen der hoeren tot haar ooien door. De glans der oude, donkere ma honiehouten meubelen gaf aan de kamer iets 'gezelliga. Van de muren keken uit zwarte achtergronden licht geschilderde gezichten, door zonderlinge mutsen of pruiken omgeven, op) haar neer. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1