f IMo. 10315. TTit één wieg. 54*" Jaargang. Zatërdag tl Augustus 1900. Kennisgeving. BUITENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 40 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBoterstraat 63. Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij Prijs der meer 15 cents, innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zjjn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde hleén* advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. luiere. Telefoon Ho. 133. Inrichtingen welke gevaar, schade of I. hinder kunnen vei oorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Geien kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan W. A. HOEK en zijne rechtverkrij genden vergunning verleend is tot oprichting van een fabriek lot hel ontwikkelen van zuur stof- en waterstofgasin het pand aan den Buitenhavenweg no. 46, kadaster sectie L no. 1343. Schiedam, den Oden Augustus 1900. Burgemeester en wethouders voornoemd, Mr. W. H. JANSEN, VV. B. Da secretaris, G. J. BISSCHOP. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 10 Aug. 1900. Humberts uitvaart. Do telegraaf bracht ons gisteren een kort relaas van de plechtige begrafenis van. ko ning Humbert. Wij komen daarop nog terug. Gansch (Rome was in rouw gedompeld; de bewolkte lucht iets wat in Home slechts nu en dan voorkomt gaf aan de stad iets droefgeestigs. De winkels waren! gesloten. Het kanon donderde. Van cte Mont® Citono en het Kapitool bedelden de doodsklokken. De brandende lantaarns waren omfloerst; rouwmasten waren overal opgericht. De straten waarlangs de stoet zou trek ken, waren allen afgezet door troepen, waar achter zich een ontzaglijke volksmenigte ver drong, die een eerbiedige stilte bewaarde. In de groote wachtkamer van het station, die als chapelle arden te was ingericht, werd de absolutie gegeveu. Te zeven ure zette de stoet zich in beweging; eerst een escadron cavalerie, dan detachementen van de Ita- liaansdho regimenten en vertegenwoordigers van verschillende vereenigingen waarop volg de de lijkkist, op een affuit geplaatst, omge ven door officieren en leden van het civiele en militaire Huis van koning Humbert en de prinsen van liet Koninklijk. Huis, den president van den ministerraad, de voorzit ters van iSenaat en Kamer. Vlak voor de lijkkist ging de adjudant- generaal des overleden Konmgs met diens degen, gevolgd door den opperceremorde meester met de ijzeren kroon, daarachter het oorlogspaard des Konings, geheel in zwart krip. Achter den lijkkoets volgden de jonge Ko ning met de koninklijke prinsen, en de bui- tenlandsche vorsten! benevens de bijzondere missiën. Dé stoet werd gesloten door de standaarddragers der Iialiaansche regimen ten en d'eor deputaties uit de provincie. Langs den geheelen weg waren de vensters gesloten. Kalm vervolgde de rouwoptocht Een roman VA.N IDA BOY-ED. 34) Uit d'e diepten hunner herinneringen doken bitterheden op, die zich ingevreten hadden, als eens aan den eenen ten koste van den anderen onrecht geschied was. Ieder teeder woord van den vader, tot den ander gericht, iedere 'liefderijke blik der moeder, op den ander geslagen, kwam hun levendig voor den. geest. En zij' wierpc-n elkaar voor do voeten, de lieveling huns vaders, de gunsteling hun ner moeder geweest te zijn. Zij zeiden, wat zij volstrekt niet wilden, zij lieten zich door hun toorn meesleepon, en zij hadden er pleizier in, den ander leed aan te doen. Zij zwolgen in heit geluk, elkander te beleodigen, en het scheelde weinig, of zij hadden de vuisten tegen elkaar opgeheven. „En waarom groote God waarom?" dacht Malve weeuend, terwijl zij haar schoonzuster bij den .arm vasthield', en schreeuwde eindelijk„Denkt toch aan de positie, waarin Liesbetih verkeert!" Dat had een goede uitwerking. 'Zij ontstelden beiden. üEen seconde lang waa heb, als had men hun het vesnwijb van 'ruwheid, aam een oorveeg gelijk, naar heb hoofd' geslingerd! Toen zei de "Wolfgang fier„Heb is maar zijn weg, zonder dat er noemenswaarde stoornis voorkwam. Een paar paarden liegom- nen schichtig te worden door de Kanonscho ten, van een balcon vielen een paar men- schen, waarvan één dood, maar overigens de moest eerbiedige mist, slechts afgewisseld door een „leve de Koning", „leve Victor Emanuel UI" als de jonge Koning passeerde. Aller aandacht werd getrokken door de schitterende uniform van prins Hemrich van Pruisen, vertegenwoordiger des Keizers. Straks, fluisterde men, zou dez» door den Paus ontvangen worden. Om kwart over negen kwam de stoet aan heb Pantheon, waar het lijk zou bijgezet worden naast dat van Victor Emanuel EL Het plein voor het gebouw zag zwart van menschen. Dé kerk was vain buiten zeer in drukwekkend door haar zwarte draperieën met zilver afgezet. In de portiek waren de bloemstukken en kransen opgestapeld, die op de katafalk geen plaats hadden kunnen vinden. Nadat de lijkkist was afgeladen, werd deze aan den ingang der kerk in ontvangst geno men door den aartsbisschop van Genua, die omringd was door zijn geestelijkheid an' ver volgens op een zeven meter hooge katafalk geplaatst, waaromheen een ontelbaar aantal reusachtige kaarsen brandden. De mis werd gecelebreerd door den aarts bisschop, terwijl de koren onder leiding van Mascagni op magistrale wijze do Mis van Palestrina uitvoerden. In de kerk kondfen door gebrek aan ruimte slechts de souverei- nen, prinsen, lioogw a-ardighei dsbek loeders, bui toni au d schei gezantschappen en officieele personen een plaats vinden. Na do mós gaf de aartsbisschop de absolutie. Nadat de plechtigheid was afgeloopen, be gaven de vorstelijke personen zich onmiddel lijk naar het Quirinaal. Een relletje ontstond toert sommigen schrijven het aan anar chisten. toe - in de Via Dei Serpen.il, waar bij een vijftigbal personen onder den voet geraakten. "Wat de juiste oorzaak ia geweest van héb ongeval, word echter niet met zeker heid bekend. Des namiddags word het Pantheon voor het publiek opengesteld. Men moest echter de deuren weder sluiten om ongelukken te voorkomen. Voortdurend werden toen nog kransen aangebracht, o. a. van de gemeente besturen van Rome on Turijn. Anarchisten. Een Zwitseisch blad, de „Basler Nachrich ten", bevat een naar het zegt, op goede in form atiën gegrond verhaal van het complot, dat tot d'en moord op den Italiaansehen ko ning geleid heeft. Heb anarchistenkomplob is 1 Juni te Pa- terson gesmeed. De hoofden zijn Gaetano Bresci, een Iialiaansche bewoner van Trente Lanner, de Toscaan Quintavalle en een on bekende, een lang, blond man, blijkbaar de leider, die als „de zwijger" wordt aangeduid. Bresci kocht te Patersan zijn revolver, een voofcreffelijfc wapen, voor 18 dollar- Op 1 Ju ni werd een groote geheime vergadering ge houden, die met een gastmaal besloten werd. D'aar werd alles bekonkeld. Dé vier, die zich 10 Juni te New-York inscheepten, werden door 100 anarchisten ^feestelijk uitgeleide ge daan, en toen zij to Havre aankwamen, wer- betor, dat ik heenga Komaan, Eleonore Zwijgend liet men hem gaan, en stil wee uend volgde Eleonore hem. Hij kon zijn hoed niet vinden en kwam meb zijn 'hand in zijn binnenzak ter-echt, toen 'hij deze in het armsgat van rijn demi- saison wilde steken, en zij' moest hem hel pen, om die aan te trekken. Als vluchtenden verlieten! daarop het huis van hun broeder. Buiten was het donker. Henri en Liesbc-th aten eerst om zes uur, en nu kon het zoowat half negen geweest rijn. Er was geen enkele ster te zien. De hemel moest met wolken bedekt rijn. De tempera tuur was buitengewoon zacht. In de duister nis kwam him een geur van hyacinten en viooltjes tegemoet. Somber wias de voorjaarsavond en zóó stil, dat iedere klank van leven en beweging iets hinderlijks was. „Ik kan. nog niet naar huis toe," mom pelde Wolfgang. „Laat ons maar verder gaan zoover als je wilt," zeide zij' teeder. Zij sloegen de laan in, die naar het kerk hof voerde. Dé takken der linden, die met haar top pen elkaar bijna aanraakten, waren reeds met dien dunnen; sluier van groenende knop jes bedekt; nu verdwenen rij in den nacht, en slechts waar een lantaarn haar licht rondom rich verspreidde, waren de uitspruit sels aan de takken te onderscheiden. Tn de huizen achter de voortuinen zag men verlichte vensters. Menigmaal ontmoette het den zij daar door de hoofden der anarchisten in Noord-Frankrijk ingehaald. Aan B'resci wend 8000 fr. aan Italiaansch goud en bank noten ter hand gesteld. Him reis over Pa- rijs, Lyon, Marseille geleek een triomftocht overal vonden zij bij de anarchisten een ont haal. Te Lyon gaf Bresci proeven zijner schietkunstzoo schoot hij door een aan een zijden draad opgehangen trouwring heen, zonder ring of draad te raken. Te Modane Scheidden de 4. Bresci zwierf door Noord-Italië, liet het zich aan niets ontbreken, logeerde in de eerste hotels, had overal een ander meisje en ging inmiddels om met do heffe des volks, zoodat rijn ma nieren overal de aandacht trokken. Zijn vrienden werden ongeduldig. Te Prato kreeg hij een telegram„Gij laat niets van n hoo- ren. Het is de hoogste tijd1 Ptu*-t gij in ver binding met Ancona {de hoofdzetel der anar chisten) Aantwoord 1" Te Bologna kreeg hij een dépêche uit Biella„Alles is gereed, ik kom dadelijk! Leandro Nicoli." Langs een omweg reisde hij toen naar Monza, waar hij 27 Juli aankwam; twee dagen te voren zag men hem. te Milaan met den. „zwijger". Om streeks dezelfde dagen kwam 'Nicoli te Mon za, zoo ook Lanner en Quintavalle, evenzoo de beruchte anarchist Gliizzi uit Bergamo en uit Faenza, Forli, Ravenna kwamen be richten, dat de jonge anarchisten allen van daar vertrokken, blijkbaar naar Monza, om een lijfwacht te vormen voor Bresci. Toen de moordenaar zijn schoten gelost had, hebben zij getracht hem te bevrijden. De anarchist Po3sanzini, die den 30en te Ancona aan kwam, had over heb heele lichaam builen en wonden, kennelijk opgedaan in een bloedig gevecht met de politie. Het is duidelijk, dat alles weloverlegd en afgesproken was. Daar op doelt ook een uitroep van 'Bresci, toen men hem in de cel bracht„Die honden toen alles gelukt was, hebben zij me er niet uitgehaald." In en om China. Eindelijk heeft nu ook de Fran'che regee ring van haren gezant te Peking eene de pêche gekregen en wat het merkwaardige hierbij is, deze depêche is den Franschen minister van Buitenlandsehe Zaken geworden door middel van den Chineesc'nen gezant te Parijs. Zij was in cijferschrift doch er was een Chiiieesch deel bij, namens de Ciiineesche regeering gecontrasigneerd en waarin den gezant van het Hemelsche Rijk werd opge- diagen onverwijld het telegram aan minister Delcassé over te brengen. Van die opdracht kweet zich de gezant met bekwamen spoed, waarvoor hij een bedankje van Delcassé kreeg. Uit Pichon's telegram blijkt opnieuw dat de positie der vreemde gezanten te Peking nog zeer hachelijk is. Hierachter onder onze telegrammen, vindt men den tekst van de depêche afgedrukt. Zij stelt duidelijk de dub belhartigheid der Chineesche regeering in 't licht. De Keizerin heeft getracht aan de ge zanten te doen gelooven dat hun vertrek naar Tien-tsin joruler escorte" door de Europeesche regeeringen werd verlangd. Gelukkig hebben zij den strik gezien, die hun gespannen werd, en hebben zij geweigerd den langen weg naar Tien-trin af te leggen, waarop het Chineesche escorte al te veel zwijgende paar ook een niensch. Zijl gingen al verder en verder. Rechts van htm weg kwamen witte krui sen en steenen boven de lieg to voorschijn. Achter het kerkhof begon het bosch. Dit bestond uit eiken en 'beuken, meewegen en banken voor de wandelaars. Ais Eleonore hier alleen geweest was, dan zou zij zeker van vrees gestorven zijn. Zij klemde rich aan den arm van Wolfgang vast en iiaald'e zwaar adem. Het was haar zoo zonderling, zoo bang en zoo treurig te moedb, dat zij hier, in de na bijheid' van het kerkhof, in dikke duisternis ronddwaalden. Maar zij gevoelde het wel: dat dwalen en die duisternis ©n die stilte deden Wolfgang goed. Zijn schreden werden langzamer en gelijkmatiger. Zij kwamen aan een bank. Nauwelijks in dé" duisternis te onderscheiden stond rij aan den voet van een eik. Slechts heb oog d'at reeds aan den nacht'gewoon was, kon dien vinden- Wolfgang deed zijln aanstaande naast zich plaats nemen. Hij greep haar bij de hand en zeide mot een poging om te glimlachen „Arm kind', je hebt een treurig tooneel moeten bijwonen. En nu zitten wij hier als twee, die geen onderdak hebben. Wie ons ziet, moet wel denkeu, dat wij krankzinnig zijn of o-nzedelij'ke dingen doen." Zij' legde haar hoofd op zijn schouder. „Niemand ziet ons immers. En al was dit ook het geval, wat zou het dan nog? Het is mij alles onverschillig, als jij' maar tot kalm te komt-" gevaar zou geloopen hebben door de Boksers te worden overvallen. De gezanten blijven dus voorloopig te Peking, met ongeduld wachtend op de troepen, die nu tot hun ont zet op weg zijn. En deze vorderen. Reeds werd gemeld dat na het gevecht bij Pei-tsang de weg naar Peking voor de mogendheden open lag en thans komt het bericht alweer van eene nieuwe overwinninggisteren zouden de ver bondenen Yang-tsun genomen hebben, een plaats op den weg van Tien-tsin naar Peking en een eindweegs verder nog dan Pei-tsang. In Yang-tsung werd Seymour in de maand Juoi tot den terugtocht gedwongenhet schijnt de eenige versterkte plaats geweest te ziju op den weg naar Peking, die nog dreigdethans is dus ook dat gevaar ge weken. Behalve de militaire 'opmarsch bedreigt nu ook een diplomatieke opmarsch de regeering le Peking: het Amerikaansche ultimatum eischt onmiddellijke staking der aanvallen van de troepen op de gezantschappen en ver langt voorts dat de Chineesche regeering desgewenscht de ontzettingskolonne bijstaat. Hoe China zich uit deze impasse zal redden is ons nog niet duidelijkgelukkig voor het land dat de diplomaten al voor heeter vuren hebbeu gestaan. Wat er zal komen van eene bezetting van Shang-hai door de mogendheden, laat zich op dit oogenblik nog niet zeggen. Noodig, in 't belang der iiiet-Chineesche ingezetenen, schijnt die bezetting niet, en zelfs wensclsen de meeste vreemde consuls haar nietadmi raal Seymour schijnt er echter zeer op ge steld en heeft van den vice-koning van Nan-king toestemming voor een stijdeiijke" bezetting weten te erlangen, mits hij een zeker contingent niet overschrijdt. Tioepen die nu io Tien-tsin zijn, zullen vermoedelijk voor deze slijdelijke" bezetting worden aan gewezen. In Mandschurije moeten Russische kozak ken een Chineeschen generaal, vijf officieren en 58 soldaten gevangengenomen hebben. Zuld-Afrika. Het ziet er de laatste dagen nieib ongun stig uit voor de Boeren. Verschillende be richten gewagen van behaald succes of met vracht geboden tegenstand. Maar wat vooral de aandacht verdient, is een bericht van den correspondent der „Standard" te Pretoria. Hij meldt dab energieke maatregelen noo dig rijn om de stad van levensmiddelen te voorzien, daar alle treinen, voortdurend worden aangevallen. Daaruit blijkt dus dat dé Boeren voort gaan zich to handhaven langs de spoorlijnen, en dat er zeer weinig noodig is of lord' Ro berts' positie in de vijandelijke hoofdstad wordt hachelijk. Daarbij komt dat een troep Boeren, 500 man sterk met 2 kanonnen, rich vertoom, op slechts dertien K.M. ten Noorden van Pre toria, bij Pyramid©. De Bngelsche verkenners zijn de voorpos ten der Boeren genaderd. Zonderling is hetgeen daaraan wordt toe gevoegd, nl. dat men vreest dat de Boeren te Pretoria door de nabijheid hunner land- genooten rich opgewekt zullen gevoelen hen te helpen. „Goed, lief kind," mompelde hij. De doodelijlke stilte, die hen omgaf, werd door een eigenaardig geluid verbroken. Het een of ander dier sloop door het kreupelhout heen. Toen rwerd het weder stil. Maar Eleo nore maakte zich angstig, als was zij door onbekende machten omgeven en als kon er van alle kanten iets vreesedijtbs op haar in dringen. „IVij moeten ons bijna voor je schamen," begon Wolfgang. „Altijd heb je vreemde menschen, mama en ons zelf er over hooren spreken, hoe goed wij het met elkaar weten te vinden en! nu zoo!" „Dat komt wel meer voor," zeide zij, d!aar zij niets anders wist te zeggen. „Ik kan het niet begrijpen," vervolgde hij. „Wij stuiven tegenwoordig allemaal zoo lichtelijk tegen elkaar op! Je weet niet, hoe ellendig ik dat vind. 't Is mij t© moede, als of men mij van iets wil herooven- Kindsheid, ouderlijk huis, vertrouwen, onderlinge lief de het is alsof het mij' zal ontstolen wor den. Ik heb altijd gedacht, dat wij om zoo te spreken één rijn! En nu staan daar op eens vier menschen, en liet is bijna, alsof de een de vijand van den ander was. Niemand 'heeft meer geduld met den ander. Ach, en ik heb daarbij zoo met mama te doen 1" Hij' kon niet verder spreken. Het was voor de eerste maal, dat Eleonore het pijnlijke van een werkelijke smart bij hem opmerkte. Zij geraakte buiten rioh zelf. „Misschien ben alleen ik «r de oorzaak van, Wolfgang, en als dat zoo is, dan wil ik •liever «weer van je scheiden. Ik wil geen Wij achten heb niet onmogelijk dat deze „vrees" ons moet voorbereiden op do ©en of andere nieuwe maatregel van willekeur te gen de Boeren te Pretoria. Intusschen is de sluier die over de gebeur tenissen in het Westen van Transvaal hangt, nog maar voor een klein gedeelte opgelicht. Wij weten nu, dat De la Rey aan de Ëlands- rlvier 300 man gevangen maakt©, waaron der 140 Australische woudloopers. Van ka nonnen 'spreekt Roberts niet; maar allicht waren er toch oen paar stukken geschut bij. Wel zegt Roberts dab Carringfton te laat kwam. Dit klopt echter niet met Boerenhe- riehten over Lorenjo Marquez, volgens wel ke Carrington tnsschen Zeerust en Rusten burg is verslagen met verlies van 150 man aan dooden en gewonden. Mogelijk is het echter dat hier van Car rington wordt gesproken, waar het misschien alleen een deel van Oarrington's leger be trof. Dat waren die 300 Engefechen zeker; immers 'Carrington heeft d'e veelgeprezen Australisch© woudloopers onder rijn beve len. Aan de Vaal is Mebhuon slaags geweest mte De Wet. Heel best 'heeft hij het er niet afgebracht. Hij heeft een deel1 van Dé Wet's mannen over de kopjes verjaagd, wat hem 7 dooden, 4 gewonde officieren en „een aan tal" gewonde minderen kostte. De Wet is dus nu de Vaal over, naar het schijnt. Als hij rich met De la Rey ver- eenigt, zullen zij samen heb don Engelschen zeker verschrikkelijk lastig maken. Buller is ook weer op marsah en, zooals wij van hem gewoon zijn, gaat heb uiterst langzaam. Hij is van Paardenkop naar Amersfoort getrokken, waar de Boeien hem op dé kopjes ten Noorden der plaats zoo lang mogelijk hebben tegengehouden. Deze marsch heeft weer veel van do Engel- sche krachten gevergd. 'Do „Standard" al thans vernoemt van haar correspondent dat zijn tros achtergebleven is; Buller moet daarop wachten, voordat hij verder 'kan ruk ken. Dezelfde correspondent zegt ook dat Bo tha voornemens is zich tegen zijn opmanseh te verzoeten. De hier bedoelde Botha as niet de Trans- vaalsche kommandlamt-generaal, maar diens broeder Christiaan. Het schijnt dat Botha streng gaat optre den tegen de Boeren die weigeren mede te strijden. Hij zou nl. d® voornaamste burgers van Wakkerstropm, die zich onderworpen hebben en niet weer willen vechten, gevan gen hebben gezet. Zij zulten terechtstaan. Roberts meldt nu het totaal der Bóeren- macht die zich. in den Vrijstaat (heeft on derworpen, meer dan 4000 man, dus meer dan laatstelijk werd aangenomen. Van Olivier hooren wij niets. De Engel schen zijn hang dat hij door de Drakensber- gen naar Nabal zal trekken. Onmogelijk is het niet. [Zie ook het telegram hierachter over een complot te Pretoria. Red.] lie Zuid-Afrikaanscbe Mail. 'De Villebois-Mareui 1. Omtrent het sneuvelen van den Pransehen aanvoerder van het vreemdelingerukorps, biji twist in jullie huis brengen, ik wil je niet ongelukkig maken." WeeneDd hing zijl aan zijn hals. „Maar mijn beste kind liefste wees toch bedaard klein gekinnetje Hij kuste haar teeder, en nu kwam het er eindblijk bij haar uit: „Lydia haat mij ik geloof het ten min ste omdat zij' weet, dat Jobst dat ik dat wij) „Wat praat je daar voor een onzin?" ,,'tls geen onzin. Ik ben met Jobst al zoo goed als geëngageerd geweeeb." Wolfgang deinsde terug. De schrik maak te het hem onmogelijk, een woord uit te brengen. En als een onschuldig kind, dat geen be grip heeft van de gevaren, waaraan het rich blootstelt, sprak Eleonore verder. Het kwam baar in de verst» verte niet in de gedachten, dat Wolfgangs gevoelens voor •haar een verandering konden ondergaan, als hij hoorde, dat een ander vóór hem haar lippen had gekust, de held van den eersten teederen droom van haar jeugdig hart ge weest was. Zij had slechts dé onbedwingbare behoefte, haar gemoed te ontlasten en aan haar waar heidsliefde eindelijk bevrediging te schen ken. Zij dacht er ook in 't geheel niet aan, dat rij d'oor haar bekentenissen twee mannen tot vijanden zou kunnen maken, die nu toch eenmaal in dezelfde familie dicht bij elkander zouden staan. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1