Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. VLAAI») INGEN. MAASSLUIS. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Landbouw en Yeeteelt. SPORT. Gemengd Nieuws. Boshof, bestaan nog verschillende lezingen. De onzekerheid wordt opgeheven door het volgende geteekende stuk van krijgsgevange nen, dat hot ,,N. v. d. D." uit Simonsstad den 17en Juli ontving: Uit mijn gevangenis ie Simonstown waar ik hoogst zelden een Hollandsche cou rant in handen krijg ben ik vervoerd naar het hospitaal in dezelfde stad en hob daar tvu een „Nieuwe Rotterdamsche Courant" (no. 46 van il9 Mei 1.1.) onder de oogen ge kregen. Ik leeg daar, overgenomen uit de „Kamper Courant", een brief, door een Hol lander geschreven, die ook bij. 't gevecht op 5 April te Boehof tegenwoordig was, en die daarin beweert dat generaal De Villeboas- Mareuil een Engebch officier doodgeschoten heeft, nadat de witte vlag was gehesche n Gaarne wilde ik n daaromtrent eenigo na dere inlichting geven. Zooals gezegd, bestond onze macht uit pl an. 65 man, en wij waren verdeeld in 4 posi ties, niet in drie. Hot gevecht werd ge opend' door een salvo van Engel schen kant dn ons front, hetgeen weldra beantwoord! werd door een salvo van achteren. Na ongeveer één uur vechtens kwam een Afrikaner (C.) naar ons Itoe, en vroeg of ik den generaal wilde zeggen, dab wij ons moes ten overgeven. Dta generaal1 antwoordde: „Wanneer hij rich wil overgeven, laat hem naar zijn kopje gaan en rich met zijn menschen overgeven ik blijf hier sneb mijn menschea en zal vech ten tot het -uiterste." Elke positie had) één officier, met name Dfe Villebois-Mareuil', De Br., S. en C., welke laatste, waarschijnlijk door zijn manschap pen daartoe aangespoord, op een overgave aanhield. He linkervleugel, dio vreeselijk beschoten werd, kwam! assistentie vragen aan den ge neraal. Deze vroeg, welke zes mannen hem wilden volgen naar dien kant. Wij' bereik ten die rijde, springende en hard loopen.de. Toen waren er reeds 2 dooden en 3 gewon- deu. Onze vriend L., die vlak naast ons zat, kreeg, toen hij. op order van den generaal een soldaat moest (neer)schieten, die te dicht bij1' ons kwam, een kogel vlak in het voor hoofd. Als in een hagelbui vlogen ons de kogels om de ooren. 't Was in deze positie te erg, waarom de generaal „terug naar oude posi tie" komm andeerde. In tusschen was deze positie in hevig ge vecht geraakt. 'tWas een vreeselijk oogen- blik. Reeds hoorde men gekerm van alle kanten. Een officier komt op den generaal aanloopen- Deze, de generaal, legt aan en echiet den officier op ongeveer tien pas af- stands met rijn revolver neer. De generaal zegt daarop„Mons. de Bar- din, het is nergens goed wr, nog langer het gevecht aan te houden wij worden zóó allen doodgeschoten; het getal tegenover ons troepje is te groot." Oogenblikkelijk daarop, nadat do generaal iets had geantwoord, wat ik niet verstond, trok hij den witten zakdoek uit den zak, en op 't zelfde oogenblik trof onzen generaal oen shrapnel-kogolDe wonde, hierdoor ver oorzaakt kan, volgens d'en ckief-surgeon Os- bom, onmogelijk van een 'Le-ohletford-kogel rijn. Zij was minstens 15 oM. lang. Terugkomende op de uitdrukking in t be gin van liet bedoelde stukje (uit de „Kam per Courant"), dat het niemand anders is geweest dan De Yldebois-Miareuil, die, na t opsteken der witte vlag, den Engelschen offi cier heeft doodgeschoten, ontkennen ik en allen, dïe in de onmiddellijke nabijheid van den generaal waren, dit ten sterkste. Oogenblikkelijk nadait de generaal was ge vallen, raapte een der Eranschen den zak doek op en stak hem in de hoogte. Het is mogelijk, dat de witte vlag in een andere positie is opgestoken. Ja, het is zeker. Doch kan eenig officier verantwoordelijk gesteld worden voor een daad, die zon dei- rijn 'toestemming en buiten zijn. weten door zijn manschappen wordt bedreven in een andere positie? Het spijt mij, dat ik tegenover een mij ner land gen ooien sta, die zoo iets van rijn officier durft zeggen, of di© door het „men zegt" op een dwaalspoor is gebracht. De vier ondergeteekenden, die in de on middellijke nabijheid waren van onzen dap peren generaal' De "Villebois-Mareuil, willen het hier boven staande onder eed© verkla ren. RUNE DE BARDEN. P. BERNARD DE FRISS AD. MEDAR WEITZi. DIRK C. GEUER (Holland). Palace Hospital Simonstown, 17 Juli 1900, Kaapkolonie. Gemengde SïededecIIngen. De Shah is nu ;"n Ostendevandaar gaat hjj naar Antwerpen en dan komt Zijn Per zische Majesteit in ods land. Twee der vreemde anarchisten, die te Antwerpen proclamaties hebben aangeplakt, zijn gevat. Graaf Waldersee is van Wilhelmshöhe naar Berlijn vertrokken. De Keizer deed hem uitgeleide. Vermoedelijk vertrekt Waldersee den 2ln van Genua met de S a c h s e n. De huisdokter van Déroulède, die een collega beleedigde, tevens senator en dus lid van het hooggerechtshof, dat Déroulède ver bande, is deswege veroordeeld tot 3Q00 francs boete en in de kosten. Victor CharbonneJ, de bekende Fransche geestelijke die uit de Kerk is getreden, is te Parys getrouwd met mej. Galley. Graaf Lamsdorf, de Russische adjunct minister van buitenlandsehe zaken, die sinds het overlijden var> graaf Moerawief ad interim met de leiding van het departement belast was, is officieel tot minister van buiteniaodsche zaken benoemd. De nieuwe minister geldt voor een zeer gematigd en voorzichtig staatsman die na een dertigjarige ervaring van de staatkunde van Von Giers, Lobanof en Moeiawief, de Rus sische buitenlandsehe politiek geheel in bun geest 2al blijven leiden. De Khedive is gisteren van Weenen naar Buda-Pest vertiokken. Biyan's kansen als president van de Ver- eenïgde Staten schijnen te stijgen. "Wij ge- looven echter niet dat die stijging voldoende zal zijn. In eene vergadering van democraten te Indianapolis verklaarde hij onmiddellijk ria zijn benoeming lot president bet Congres in buitengewone zitting te zullen byeemoepen cri in een boodschap de volg-nde staatkunde te zullen aanbevelen »Een bpstendige regeering <n te richten op de Philippynen; saan de Philipinos de onafhankelijkheid te verzekeren en »hun bescherming naar buiten toe te zeggen, terwijl zij hun staatkundisr bestaan regelen, gelijk de Vereenigde Stalen de republieken van Cenliaa! Amerika hebben beschermd." Dit program moet een diepen indruk heb ben gemaakt. Bryan's krachtig kleur bekennen tegenover het imperialisme heeft duizenden aanhangers voor hem gewonnen. Zijn zilver- staatkunde is geheel op den achtergrond ge drongen men spreekt er niet meer over. De republikeinsche leiders zien nu de toe komst met bezorgdheid tegemoet en geven toe dat de uitslag van de verkiezing zeer onzeker is. In sommige kringen woidt be weerd dat Bi van zelfs een goede kans heeft. In Midden-Afrika is weder een groot rijk in duigen gevallen door het sneuvelen van Rnbbeh in den strijd met de Franschen. Deze inlnndsche vorst had ongeveer geheel midden- Soedan veroverd. Hij heerschte over de landen tusschen Dar Fertit en het Tschad- meer. Alle staatjes om dat meer, Kanem, Bornoe, Bagirmi enz. had hy onderworpen eo kwam allengs met de Duitschers in Kame roen en de Franschen in Gebangiii in aan raking. Sedert -1883 heerschte hij over een reusachtig gebied tusschen de Bahr el Ghasel (den Zuid-Westelijken Nijlarm) en de Euro- peesche bezittingen in West-Soedan. Hij schijnt een man van beteekenis te zijn geweest, die in de veroverde landen orde bracht, de bevolking ontwapende en de krachtigste mannen uit alle stammen bij zijn leger inlijfde. Van den godsdienst maakte hy' voor zijn plannen een ruim gebiuik. Met behulp van Chafatoe, een geestelijke die bij den Haussa-stam als heilige beschouwd wordt, liet hjj zich als een Mahdi vereeren. Ten slotte kreeg hij het te kwaad met de Fran schen en sueuvelde in een gevecht. Waar schijnlijk zal zijn groote rijk nu uiteenvallen, en dit kan tot moeilijkheden leiden tusschen Fiankrijk en Duitschland, daar die laatste mogendheid op grond der tractaten van 1893 en '94 aanspraak maakt op een groot deel van Bornoe. In het hotel de »Twee Steden" te 's-Gra- venhage zjja aangekomen de doctoren Kerck- hoff en Uuning, die in Zuid-Afrika deel uitmaakten van eene ambulance, ingericht door een damescomité te Semaiang. Blijkens een bij bet Departement van. Buitenlandsehe Zaken ontvangen telegram, is dr. Bierens de Haan, mot rijn ambulance uit Pretoria naar de Boerenlimes vertrok ken. Dr -Lingbeek, die onlangs uit Zuid-Afrika, teruggekeerd is, heeft zich tegenover den voorzitter van het hoofdcomité van ihet Roo- de Kruis an verband met de aanvrage om uitzending van doctoren, bereid verklaard, wederom naar Zuid-Afrika te vertrekken. Pr. Lingbeek denkt 28 dezer te Napels aan boord te gaan. Een heden ontvangen telegram van dr. Koster bericht de aankomst der krijgsge vangen leden tan de tweede ambulance te Colombo op Ceylon. Volgens te Groningen ontvangen telegra fisch bericht is dr. R. Rijkens. die t Dur ban krijgsgevangene was naar Ceylon ver voerd en tc Colombo aangekomen. De Koninginnen. Bij gelegenheid van het bezoek van H.H. M. M. de Koninginnen aan Deventer zal haar bij het binnenkomen der stad een wel komstlied worden toegezongen door ©en ge mengd koor van 200 dames en hoeren van de zangvereeaigmgen „Deventer Mannen koor" en Euterpe". Deze welkomstgroet is gecomponeerd door den heer Jan Rijken te Deventer en zal onder zijn leiding ten ge hoor© worden gebracht, met begeleiding van koper. Over het vertrek van H. M. de Koningin- Moeder naar Neuwied deelt het nUtr. Dagbi." mede Groote belangstelling was er aan het station te Utrecht, waar te 10 uren II. M. de Koningin- Weduwe van Soestdijk per rijtuig zou aan komen om zich naar Neuwied te begeven. Over het bordes van het station was een looper gelegd tot aan de wachtkamer 4e kl. Te 40 uren kwam het a daumont bespannen rjjtuig, waarin de Koningin-Moeder met een hofdame en een heer van het gevolg gezeten was, aanrijden. Van de kom der gemeente tot aan het station had H. M., die eenvoudig in Lot zwart gekleed was, vrij wel onopge merkt den tocht door de stad gemaakt. Spoedig nadat H. M. van uit het rijtuig in den extra-trein over gestapt was, zette deze zich in beweging om H. M. naar Neuwied te voeren. Naar Reuter seint is H. M. de Koningiu- Moeder gistermiddag 4 uur 40 min. te Neu wied aangekomen om de" Yorstin-Moedcr van "Wied op Schloss Segenhaus te bezoeken. Op het register ter complimenteering van den groothertog van Saksen en de hertogin van Mecklembuxg, dat aan. het Kurhaus-Ho- tel ter t-eekening ligt, hebban lieden hun na men. geplaatst hofdignitarissen, leden van het corps diplomatique, verscheiden aanzien lijke ingezetenen, Kunstenaars enz. De Vorstelijk© pc-rsonen hebben heden het wand el hoofd bezichtigd. De groothertog van Saksen heeR den bad man W. van der Toorn, die den vorst bij het nemen van zeebaden te Scheveningen jaien lang bijstand vet leende en verleden jaar zijn 50-jarigen dienst herdacht, ter herinne ring aan dat feest de zilveren dienstmedaiile van zijn orde geschonken. Naar do „N. R. Ct." verneemt, is aan het departement van hinnenlandsche zaken reeds een ontwerp tot wijziging der wot op het lager onderwijs in behandeling. Da ex-wethouder voor den Burg. Stand te Amsterdam, mr. J. G. Schölvinck, heeft, naar de „Amst- Gt." meldt, groote kans be noemd te worden tot burgemeester van Maastricht. Te Hilversum is overleden de heer P. Fraissinet, tot voor korten tijd secretaris, daarna directeur der Ned- Handelmaat schappij. 'Gisteravond is te Seehsberg in Zwitser land ovei leden op ruim 55jarigen leeftijd de hoer Fr. Van Overzee ruim 25 jaar direc teur van het "Vriessoveem te Rotterdam en consul van Oostenrijk en Hongarije aldaar. De overledene was ridder in de Kroonorde van Oostenryk en de vorige week weid hem nog door den keizer van Oostenrijk de Frans Jozeph-orde geschonken. Gemeenteraad van Overschle. Vergadering op Donderdag 9 Augustus, 's avonds 7 uur. Tegenwoordig ziju alle leden. Voorzitter de burgemeester. Do notulen worden gelezen en ongewijzigd goedgekeurd. Ingekomen zijn: Van den predikant der gereformeerden, ds. v. Gispen, schrijven gericht aan B. en \V. met ver zoek dit onder de aandacht van den raad te bren gen, waarin hij verklaart zich gedrongen te voelen om een leemte die in do gemeente bestaat onder de aandacht te brengen van bet gemeentebestuur. Adressant was getuige van het ontzettend onge luk op '27 Juli jl. dat een menschenleven h.eft geeischt Met voldoening kan adressant verklaren dat do buren alles deden om zooveel nsoe lijk hulp te vcrlecnen, maar of dit ook kan gezegd worden van de aangewezen autoriteiten en de politie acht adressant niet boven twijfel verheven. Bij dit ongeluk bleek de totaio afwezigheid van allo hulp bij dergelijke gevallen. Wel is er een ziekenzaal maar de politie betwijfelde of de ougelukkigo daarin wei zou mogpn opgenomen worden, terwijl er ook geen middelen waren voor een behoorlijke verpleging. Mag dit zoo blijven of zou bet gemeentebestuur een menschenlevca of goede verpleging van een ongelukkig medemcnsch niet hoogcr stellen als een uitgaafpost van misschien enkele honderden guldens. Zie, dat kan adressant niet aannemen. Met christelijken drang brengt adressant óe door hem geconstateerde leemte dan ook onder de aandacht van den Raad in het vertrouwen dat daarin spoedig zal worden voorzien. De Voorzitterdeeltmededathijds.v. Gispen heeft uitgenoodigd om naar aanleiding van dit schrijven bij hem to komen, waaraan deze heeft voldaan. In het bijzonder had hem in dat schrijven ge troffen deze zinsnede: „Of dit ook geschied is door de aangestelde autoriteiten, is niet boven alle twijfel verheven", die een insinuatie bevat van plichtsverzaking. Ds. v. Gispen had hem echter verklaard dat het niet in zijn bedoeling had gelegen te belee- digen of te beschuldigen. De Voorzitter zegt verder dat het op een dorp altijd wel tot do vrome wenschen zal blijven be boeren om een naar de eisehen des tijds goed ingerichte ziekenzaal te hebben, maar zeker is het dat voor een dorp Overschie in dat opzicht wel aardig is ingericht. Wat nu de ziekenzaal betreft, daaromtrent bestond strijd tusschen het burgerlijk armbestuur en den burgemeester, maar die strijd is nu opgelost en de gemeente heeft voortaan do beschikking om de ziekenzaal in gebruik tc nemen wanneer de wenschclijkheid daartoe zal blijken. Op een vraag van den heer Karremau deelde do Voorzitter bovendien nog mede dat de bovenzalen bestemd waren voor besmettelijke zie ken, eu de benedenzaal voor de zieken uit het huis De bovenzalen zijn echter moeilijk te ge bruiken omdat die nooit verwarmd zijn of gereed tot ontvangst van patiënten, terwijl die bovendien dan nog een trap op moeten gebracht worden. Het schrijven van ds. Van Gispen wordt hierna voor kennisgeving aangenomen. Voorts is ingekomen proces-verbaal der kas opname door B. en W. bij den gcmeentc-ontvan- gpr- Hieruit blijkt dat boeken en kas in orde waren bevonden en dat in kas was f2309.78. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde is het voorstel van B. en W. tot aankoop van het perceel grond aan don Rijweg van do Rott. Tramw.Mij. Naar aanleiding der besprekingen in geheimo zittingen had de burgemeester behoudens nadere goedkeuring den koop gesloten voor een bedrag van f6000.--, dat is beneden den limiet door den raad gesteld. Deze koop is gesloten onder voorwaarde dat do heining blijft aan de R. T. M. terwijl de rails zullen kunnen worden doorgelegd tot aan de Dorpsstraat. De Raad hecht zijn goedkeuring aan dezen koop. De heer Karreman zegt zeker namens zijn medeleden te spreken wanneer hij dank brengt aan den burgemeester voor de nitnemendo wijze waarop hij bij dezen koop de belangen der gemeente heeft behartigd. (Applaus.) Hierna wordt met algemeens stemmen vastge steld de rekening over 1899 bedragende in ontvang f 18338.27. in uitgaaf -18202.04ife. batig saldo f 136.23 >/s. De wethouders onthielden zich hierbjj van stem ming. Vervolgens is aan de orde: voorstel tot het ver- leenen van subsidie aan het Burg. Armbestuur. Uit de mededeeling van den voorzitter blijkt dat thans f500 meer wordt gevraagd als het vorig jaar. Grootendeels is dit het gevolg van het lager saldo waarmede de afgcloopen rekening slnit. De rekening over 1898 sloot met een saldo van f500.75 terwijl die over 1899 slechts f 17.05 Baldo liet. Bovendien blijkt nit de begrooting, waarom de Voorzitter enkele bedragen tegenover de reke ning van het vorig jaar stelt, dat het aantal be deelden ook aanmerkelijk is gestegen. De verhoogde subsidie-post wordt goedgekeurd. Hierna komt aan de t rie bet voorstel van B. en W. om de begrooting te verhoogen in ontvangst en uitgaaf met f82000. Deze post betreft 70.000 gestorte effecten door de bouwondernemers, die echter weder zullen worden gedeponeerd bij de Ncderlnndsche Bank en fl2(>00 voor aan teganc geldleening ter dekking van den aankoop van bet perceel grond en van de klokken van den toren. De heer Post betwijfelt of deze post van f70.000 wel op de begrooting behoort. Het is geen eigendom van de gemeente zoodat het niet kan gebracht worden onder de bezittingen of baten der gemeente. Het is geld dat te bewaar wordt gegeven als onderpand, wel heeft de gemeente het vooruitzicht dat zij later zulk bedrag zal ontvangen, maar nu mag zij er nog niet aan komen. De beer R u h a a k zegt dat het geld is geïnd namens do gemeente en dit behoort te blijken in de gemeenterekening. Evenzeer zal moeten blijken uit die rekening dut dit geld is gedeponeerd bij de Nederl. Bank. Het is een post die in debet en in credit telken jare op de gemeenterekening zal komen totdat ten slotte öf moet worden terugge geven bf in onbeperkt eigendom aan de gemeente komt die er dan de volle beschikking over krijgt. In overleg met den rechtskundige adviezeur had de Voorzitter voorgesteld om die storting bij de Ned. Bank to doen ten name van den burgemees ter, maar dit vond de beer Post niet accoord. Wanneer het geld in do rekening kwam dan moest het ook in de Ned. Bank voor „de gemeente" geboekt worden. De Voorzitter heeft daartegen wel geen bezwaar maar wijst er op dat in het laatste ge val een gemeenteraadsbesluit noodig is met alle administratieve bezwaren daaraan verbonden, terwijl die anders vermeden worden. De heer Post dringt er op aan dat het aldus geschiedt waarna de Raad diens overeenkomstig besluit. Hierna wordt besloten tot het aangaan cencr geldleening groot f12.000, rentende ten hoogste 4"/0, met een jaarlijksche aflossing van minstens f1000.— per jaar, onder voorbehoud dat zoodra de gemeente in het vrije bezit komt der f70.000 dan de geldleening in eens at te lossen. Hiertoe wordt besloten. Niets meer aan do orde zijnde wordt de ver gadering gesloten. Bij Kon. besluit ia aan mr. W. C. A Schol ten op zijn -daartoe gedaan verzoek ©ei vol ontslag verleend als lid van het college van regenten over het ihuis van bewaring, voorloopig tevens hulpstrafgevangenis, te Dordrecht, oncler dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Bij Kon. besluit is met 1 Sept. "benoemd tot directeur van bet postkantoor te Hees H. J. Knoop Pathuis, thans in gelijke be trekking te Meersen. Gisternamiddag wilde de metselaarsbaas P. van der Wal, wonende aan de Overschie- sche straat, naar een jongen grijpen die op de stelling stond welke tegen het achter huis van A. Noordam stond. Wel bespaarde hij door dien greep den jongen een val, maar zelf verloor hij daarbij het evenwicht en tuimelde naar omlaag, tengevolge waar van hij zich ernstig bezeerde in de lendenen en aan 'en been. Nadat hij naar huis was gedragen 13 ge neeskundige hulp ingeroepen. Gelukkig bleek niets gebroken of gekneusd te zijn toch zal hy eenigen tijd het bed moeten houden. Hedenmorgen werden aan de vischmarkt aangevoeld 8 partyen schol, tong, rog, bot en spiering; de pryzen waren voor schol van f 0.35 tot f 0.70, tong van f 0.80 tot f 5.67'/s, rog van 1 0.40 lot I 0,92 bot van f 0,35 tot f 1.45 spiering van f 0,20 tot f 0.25, alles per koop. Geveilde en \erkecbto onroerende goederen. Geveild 40 Augustus. Notaris: W. A. van Doi.dlr, Een woonhuis en eive, aan de Korte Haven nr. 36, gioot 29 centiaren, f960. Een woonhuis met schuurtje, erten en open grond, aan de Noorderstiaat ur. 33, groot 106 centiaren, f820, Twee woonhuizen, met gang, schuur, erve en open grond, aan de Noorderstiaat, nrs. 32 en 34, te zamen groot 218 centiaren, 1. f 860.-, 2. f720.-. Notaris: W. A. van Doldeb en Makelaar: J. F. "W. MEUf.it. Een liuis, zijnde een beneden en twee bovenwoningen, met loods, open plaats e.i eive, aan den Rotteidamschen dijk no, 71 groot 77 centiaien, f3440.—. Een winkel- en woonhuis met bovenwo ning, erve en open grond, aan de Lange Kerk-traat no. 44, groot 7'2 centiaren, f2120. Een winkel- en woonhuis met bovenwoning, erve en open grond, aan de Bioersvest, no. 93, groot 77 centiaren, f2270. Een winkel- en woonhuis, erve en daar nevens gelegen gang, aan het Broeisveld no. 164, groot 27 centiaren, 11140. Een huis, met loods, open grond, erve en daarnevens gelegen gang, as i de Zijlstraat no. 40, groot 92 centiaren, f4300.—. Aan. het jaarverslag van den. Ned'. Herv. Diaconessen-arbeid alhier is ihet volgende ontleend. Yam 1 Juli 1899—1 Juli 1900 werden in ruim 175 verschillende gezinnen 4406 bezoe ken afgelegd. Aan melk wri gedurende het afgeloopen jaar 938 liter uitgedeeld' en boven dien 265 eieren, 205 porties warme spijs, 116 porties soep, voort® brood, koffie, bbee, suiker, chocolade-poeder, sinaasappelen, eau- de-eologne, wijn, bessensap. Aan lectuur werden ontvangen 21 muur- teksten, 480 preeken voor den Zondag, 37 scheurkalenders, 18 boekjes, 480 ex. „Blijde Boodschap". Verder werden ontvangen 159 kleedingstukken, waarvan 30 stuks waren bezorgd door de christelijke naaivereeniging „Tabitha". Verplegingsartikelen werden ge regeld in bruikleen afgestaan. Ter aanvul ling van de linnenkast werd door de tem vo- rigen jare opgerichte 2 i-cen t svereen igi ng ontvangen ƒ55,36, waarvan werd uitgege ven ƒ43.314. De commissie blijft den Ned. Herv. Diaco- nessenarbedd in aller steun aanbevelen. 'Tot onderwijzer aan de Christelijke school in de Hofjesstraat is met ingang van den len September a.s. benoemd de heer M. Bijl, alhier. 'De heer J. C. Snoek, klerk aan het station der H. IJ. S. M. alhier, is na afgelegd examen bevorderd tot commies. Volgens rapport van den zeeloods van het Duitsche ss. S a c h s e n was de sleepboot Lauwerzee, gisteren op de hoogte van het Haaks vuurschip met de Noordsche schoe ner Presto, van Brevig naar Maassluis met ijs, op sleeptouw, koersende naar den N. Rott. Waterweg. Heden werd alhier ter koemarkt aange voerd 23 stapels kaas wegende 7728 KG. prijs onbekend. Handel vlug. Door Het Nederl. Tooneel is ter opvoe ring aangenomen een toonealspel in 1 be drijf „Een Keerpunt", door \V. C. aa Nou- huys. Björnstem© Björnson heeft een nieuw too- neetstuk voltooid, dat dezen winter te Ko penhagen zal worden opgevoerd. Te Parijs is een internationaal studenten congres gehouden. Sarah Bernhardt heeft Zondagavond aan de Fransche en vreemde studenten een kostelooze voorstelling gegeven van M'Aiglon". Het was natuurlijk een triomf. 'De Rolterdamsche rechtbank veroordeelde heden twee bootwerkers te Rotterdam, die tijdens de werkstaking zgn. sonderkruipers" hadden mishandeld, tot drie maanden ge vangenisstraf. De bijzondere commissie voor groep VH (landbouw) eter wereldtentoonstelling te Pa- rijb heeft thans verzonden het Reglement en de Voorwaarden van dveineming aam den tij- delijken wedstrijd van zuivelproducten waoi- van de derde eerie ""an 1924 Sept. te Vincennas zal worden gehouden. De aanvragen tot inschrijving moeten in gediend worden vóór 8 September aan mr. L. baron Müchiels van Verduynen, commissaris- generaal, Hofspui 6 te 's-GraVenliage. Aau den kegel wedstrijd, welke dezer dagen te Nijmegen gehouden wordt, zullen 120 clubs deelnemen. Hieronder is ook de Schiedam- sche kegelclub >de Krans". Een gift der Koningin. De arbeider W. Coliju, te Dussen, wiens huis, onlangs door den bliksem geti offen, af brandde, heeft van H. M. de Koningin een bedrag van f 100 ontvangen. Opening der jacht. De jacht op kloin wild in Zuid-Holland wordt 1 Sept. a.s. geopend met uitzondering van de jacht op fazanten en hazen, waarvan de opening is vastgesteld op 29 Sept. Nog weer Appeltern. Het Kamerlid mr. J. A. N, Travaglino heeft, bij zyn bezoek de vorige week aan zijn district (Druten), een uitgebreid onder zoek ingesteld omtrent de veelbesproken Appel ternsche moord-geschiedenis, gepleegd in den nacht van 2 op 3 Februari 1.1. Hel hospitaal-kerkschip. In «de „Weser Zei rung" komt een bericht voor, (dat door een deel der Nederlandsche pers is overgenomen en hierop neerkomt, dat de twee Duitsche transportschepen, wel ke onlangs uit Bremenhaven zijn vertrokken, den oen Augustus op de hoogte van Duin kerken gepraaid zijn door het Nederlandsche hospitaal- en kerkschip, dat langs de kust kruiste. Aan de beide Duitsche stoombooten werd geseind om bij te draaien, en het Nederland sche schip liet daarop eenige booten te wa ter met bier, jenever, tabak en sigaren. De kapitein van het hospitaal-kerkschip over handigde deze geschenken aan den bevelheb ber van de Duitsche troepen, als versnape ringen voor de manschappen gedurende de lange zeereis. De geschenken waren volgens de ^Weser Zeatung" bijeengebracht door een comité van Amsterdamsche en Rotterdam- sche 'kooplui, aan heb hoofd waarvan de heer Köpke uit Amsterdam, een vroegere Ham burger, stond. Naar aanleiding van dit bericht doet de commissie voor het hospitaal-kerkschip De Hoop het eenige Nederlandsche hospi taal-kerkschip ons heb volgende opmer ken lo. dat dit vaartuig kruist iu de Noordzee ter hoogte van de Schotsche Ücusb en onder geen omstandigheid' an de buurt van Duin kerken koont; 2o- dat De Hoop geen seinboek en geen seinvlaggen aan' boord heeft, met uitzonde ring van. vlaggen, benoodigd voor heb wisse len van seinen tusschen vissch ersvaartu i g e n onderling en tusschen de vissdhieriieden en de schepen der Nederlandsche mannejj

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2