TJit één wieg. 54"" Jaargang. Woensdag 15 Augustus 1900. No. 10318. Kennisgeving. BUITENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fU 1,25. Franco per post il. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentïën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau t Boterstraat 68. regel Prijs der Advertentiën: Van 16 regels H. 0.92; iedere meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naai- de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde "kleinm advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bg vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Mfo. 133. Schietoefeningen. De burgemeester van Schiedam vestigt, op verzoek van den lieer Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, de aandacht van belanghebbenden bij de scheep vaart op het hieronder volgend bericht aan zeevarenden Schietoefeningen van den Post aan het IJ bij Immeljeshorn 3de District. Volgens mededeeling van den Minister van Ooilog zullen op den 15den Augustus 1900 en zoo noodig op de volgende dagen schiet oefeningen plaats hebben van eene opstelling, bij den Post aan het IJ bij 1 m m a t j e s horn, gericht naar een punt liggende Zuid 1200 M. van het fort Pampus. De schietoefeningen zullen plaats hebben tus- schen 9 uur des vooi middags en 4 uur des namiddags. Op de dagen van de schietoefeningen zullen roode vlaggen worden getoond op genoemden post, op het fort Pampus en op de West batterij te M u i d e n. De driehoek, gevormd door deze drie roode vlaggen, moet als onveilig worden beschouwd (Zie »Nad. krt." no. 212.) Schiedam, 14 Augustus 1900, De Buig emoes Ier van Schiedam, Mr. W. H. JANSEN, IV.-B. Algemeen ovcrtlchs. SCHIEDAM, 14 Aug. 1900. In en om China. De toestand in China blijft dezelfde, d. w. z. zeer eigenaardig. De spil waarom alles draait blijven de in Peking opgesloten gezanten. Hun teddiog is het naastbij liggende doel van de mogendheden en deze schijnt ook dat van de Cnineesche regeering te worden. Schgnt, want gelooven doet natuurlijk geen mensch het, al zeggen de regeerders uit het Hemelsche R(jk het zelf met nadruk. En dat de houding der Chineesche regee ring slechts schijn is, kan wel het best blijken uit het oordeel der gezanten zeiven, die een tocht naar Tien-tsin onder Chineesch escorte niet anders beschouwen dan een doodvonnis. Wel duiken er nu en dan geruchten op, dat een enkele der vertegenwoordigers der mo gendheden de zaak niet al te gevaarlijk vindt, maar ten eerste zijn die berichten niet bij zonder officieel en ten tweede hebben ze altijd een diplomatiek bijsmaakje. Eén ding blijft zeker. Amerika houdt voet bij stuk. In een telegram hierachter afge drukt kunnen wij het antwoord der Ame- rikaansche regeering lezen, dat er geen alge- meene onderhandelingen tusschen China en de mogendheden kunnen gevoerd worden, zoolang de gezanten en de anderen te Peking in hun tegenwoordige gevaailqke positie blyven. De Vereenigde Staten zijn echter bereid zich aan te sluiten bij een overeenkomst tusschen de mogendheden en China, waai bij Eest roman VAN II> A BO Y-EIK 37) Onder" haar sluier stortte zij: heet© tra nen, en zooals mensch en plegen te doen, die in gedachten verdiept rijin, liep zij al sneller en sneller voort. D"at haar zelf nimmer een geluk zou be schoren zijn, stond bij haar vast. De eenige man op de wereld, aan wien zij in liefde, eer bied ©n vertrouwen had kunnen toebeuoo.vn, was voor haar verloren, onbereikbaar. Maar van een goede gedacht© in zijn hart, daarvan wild© rij zich verzekeren. Het stille bewustzijn, door hem geacht en begrepen te worden, moest haar troost rijn. Haar zegen- wenschen moesten hem vergezellen. Dat kon niemand haar verbieden. Zij wilde van verre rijn noodlot volgen. En waar hem ook rijn ongeluk heenvoer de, hij moest altijd den troost hebben, te denken, dat hier een hart slechts groots en goeds van hem geloofde. „Ik zal naar hem toe gaan," dacht rij in een soort van wanhopige dapperheid. „Hiji is een dokter. Hij, zal dus rijn spreekuren heb ben. "Wie kan mij beletten, alsdan rijln. huis •binnen te treden? Dat is ieders recht." "Kteedis lang) was rij de straat voorbij, die naar de haven voerde. Zij vervolgde haar weg als geheel ingenomen door gedachten, de vijandelijkheden gestaakt zullen worden, op voorwaarde, dat het een voldoend sterke ontzettings-kolonne vergund worde, PekiDg ongehinderd binnen te trekken en de ge zanten en andere vreemdelingen naar Tien tsin te geleiden. Deze operatie zal moeten worden uitge voerd volgens de aanwijzingen van en met een aantal troepen, sterk genoeg geacht door de generaals die de ontzettingskolonne aan voeren. Ia dezen eisch ligt het moeilijke voor China en uit liet niet willen voldoen daaraan blijkt de dubbelhartigheid der regeering van dat land. Zeer duidelijk drukt de vKöln. Ztg." het uit, door te zeggen ls het der Chineesche regeering met haar reddingsplannen ernst, dan heeft zij slechts bevel te geven, dat aan de troepen der mogendheden op hun weg naar Peking geen tegenstand geboden wordtis zij echter niet iu staat zulk een bevel te doen gehoorzamen, dan zal zij nog veel minder vermogen de gezanten veilig naar Tien-tsin te brengen. De zaak is deze, dat de vrijlating der ge zanten een maatregel is, die vóór alles moet gaan, hetzij er dan vredes- of oorlogstoestand tusschen de mogendheden bestaat. Verzet zich de Chineesche regeering daar tegen dan stelt zij zich buiier het volken recht en verdient deswege getuchtigd te wor den beschikt zg niet over voldoende kracht dan moet zij de mogendheden steunen om met geweld haar wil door te drijven. Dit laatste nu weigert China te doen, ofschoon het in het belang van dat land is, dat de gezanten over het te Peking gebeurde alsnog zich vrij kunnen uitspreken opdat het blijke of het waar is, wat de Chineesche regeering beweert, dat de Duitsche gezant door het gepeupel vermoord is en de andere gezanten tegen den wil van de regeering worden ingesloten en beschoten. Verhindert zij de noodige opheldering doordat de gezanten thans nog worden vermoord, dan is het niet twijfelachtig wie de schuld van al het gebeurde te diagen heeft. Trouwens de tolk van de Duitsche legatie, Cordes, die Von Ketteler begeleidde op diens laatsten tocht, heeft ge tuigd, dat deze onder het zwaard van Chi neesche officieren is gevallen, terwijl het evenmin twijfelachtig is, 'of geregelde Chi neesche tioepen beschieten de gezantschaps gebouwen. Zelfs als bewezen werd, dat de regeering der keizerin in o.. hand is van militaire oproerlingen waartegen het aanbod van een veilig geleide naar Tien-tsin legen op komst zelfs al zou dus de wraak allereerst deze personen treffen moeten, ook dau nog (ware een tocht der mogendheden naar Peking noodig om de noodige zeker heid te krijgen, dat hei haling van het ge beurde onmogelijk zal zijn. Er dient met China nu eens voor al schoon schip gemaakt te wordenvoor ons land kan dit niet anders dan uiterst geraden zijn om de groote be langen, die wg in het Oosten hebben. Omtrent de troepen der mogendheden, die op weg zijn naar Peking is nu ook weder bericht en wel een zeer gunstig. De Amerikaansche generaal Chaffee meldt n.h dat de troepen den lOden te Hoh-si-wu, ruim halverwege Peking en Tien-tsin zijn aangekomen. Men gelooft dat Peking zelf in 'teind dezer week zal bereikt worden en men die zijl niet van rich kon afzetten. De men- sehen op straat keken dikwijls naar de in 't oog loopend! haastig voorbijgaande, dicht-ge- sluierda dame om. Malve bemerkte dit volstrekt niet. "Uït de heldere, rumoerige, volle hoofdstraat kwam zij in de "straat, waar dokter Enne Maurach woonde, uit het leven plotseling in de donkere stilte. Links aldaar, midden in straat, moest zijn huis rijn. Zeker was er een plaatje aan, waarop naar het plaatselijk gebruik zijn spreekuren opgegeven waren- Een lantaarn kwam op een, ijzeren arm uit het huis te voorschijn. Malve trad nader. Het was haar niet te moede, als aan. iemand, die iets heimelijks doet. Zij laa heel bedaard: Spreekuur van des voormiddags 7 tot 9 uur en van des na middag 3 tot 5 uur. „Goed. Ik zal morgen, naar hem toe gaan. Ik kan immers ook zijn raad willen inwin nen-" Die inval beviel haar bijzonder. Haar ma ma was erg zenuwachtig. Fangart wilde zij er niet bij nemen. Hij echter, hij had toch die lijdensdagen met haar doorleefd, haar mama dikwijls in. zorg en tranen gezien, hij kon misschien raad geven. Zou hij thuis rijn? Malve ging de zij straat in, waar eenige ramen van zijn wo ning uitkwamen. Neen, het gphieele 'huis was donker. Zij liep nu langzamer de straat weder langs. Zij was nu heel kalm. De gemakkelijke leugen werkte zij' gedurig meer uit. Bijna neemt niet aan, dat de tegenstand daar groot zal zijn. In verband met hetgeen wij boven schre ven is merkwaardig, wat de sMorning Post" beweert. Dit blad zegt n.l. dat op het Lon- densche kantoor van de Chineesche zeerech ten een nieuwe boodschap in cijferschrift is ontvangen van Sir Robert Hart. Zij is ge- dagteekend van den 5den Augustus uit Peking en luidt in hoofdzaak als volgt: »Nog on gedeerd maar onveilig. Hoe spoediger wg uit dezen toestand bevrijd worden, hoe beter, want hij is lastig voor de Chineesche regee ring en onveilig voor onszelf." Dat zeer waarschijnlijk deze depeche onjuist moet zijn, daar de Chineesche regeering wel niet van goeden wil zal zijn, hebben wij boven uiteengezet. Verspreide berichten. Er is weer een. onderkoning ter dood ge bracht, nl. Chang Yin, Huan. Li Hung Tschang heeft dit bevestigd. Ook is Li Tscbam, vice-president der schatkist, in de gevangenis gezet, beschuldigd van. vreem de lingengezindheidhij moet de legaties ook hebben voortgeholpen. De correspondent van de „Times" te Shang-hai meldt, dat de Engelsche consul- generaal aan zijn collega's officieel mededee ling heeft gedaan van de aanstaande ont scheping van Engelsche 'troepenhij zeide, dat deze maatregel 'genomen werd in het al gemeen belang en m overleg met de öhmce- sche autoriteiten. De Fransche consul heeft hierop medegedeeld, dat, zoo er Engelsche troepen werden ontscheept, er een gelijk aan tal Franschcn zou wordeu aan wal gezet. Te Sliang-hai komen vreemdelingen aan uit alle doelen van het Chineesche binnen land. Volgens het „Miliiar "Woohenblatt" zijn er nu 38000 man verbonden troepen met ,114 kanonnen te Ta-ku geland; in deze maand zal dit getal' tot 40,500 met 162 ka nonnen stijgen. Uit Tokio wordt van 10 Augustus geseind, dat de Russen Niu-Tsohwang hadden bezet en op het douane-kantoor de Russische vlag hadden gehesciien. Dit alles wais geschied „m het belang van Russen en andere vreemdelin gen en van de Chineezen zelf'. Toch heerlijk, die overeenstemming van belangen. De „Gemiania" meldt, dat in liet aposto lisch vicariaat van Zuid-West .Pe-tschiii ver schillende Eraaische missionarissen, paters Jezuïeten, zijn vermoord. Onlangs zijn daar ook een aantal katholieke zendelingen en 3000 inlandsche Christenen omgebracht. Zuid-Afrik?, Men is te Londen niet zeer op zijn gemak. En daar is waarlijk reden te over voor. Op verschillende punten herleeft do strijd met nieuwe kracht, en de zaak der Boeren schijnt er beter bij te slaan dan in de laatste maanden het geval was. Daar is het westelijk deel van Transvaal. Het heette geheel gezuiverd van Boeren. Baden-Poweli, de held van Mafeking, had het land tot rust gebracht en ging een triomfalen intocht houden in Pretoria. Hoe is het sinds veranderd. De la Rey hield »B.-P." ingesloten te Rustenburg en kwam het haar reeds voor, als was zij) het aan haai* mama verschuldigd, eens een an dere doctorale meening over haar toestand te loeren kennen, dan die van Fangaart, die geen vertrouwen verdiend©. Reeds naderde rij het punt, waar de zij straat op de hoofdstraat uitkwam, toen juist een man den. hoek omsloeg Malve 'kon van schrik ternauwernood vei- der gaan. Hiji kwam haar tegen hijWat moest hij wel van haar denken Wat zou hij wel van haar zeggen Zou rij de kracht vim- den om de een of andere geloof waardige ver klaring van haar aanwezigheid hier te geven Maai* hij liep haar ongemerkt voorbij. Hij had haar in 'it geheel met herkend. Een bittere teleurstelling ontnuchterde Malve. Dat hij haar zoo voorbij liep, kwam haar voor als een, gelegenheid, dae hij lichtzinnig liet voorbijgaan. Eten paar seconden, lang al thans had rij' hem in haar gezicht kunnen laten- zien, baar hand in de zijne kunnen la ten. Niet eens zulk een kleine aalmoes gunde haar het lot. Haar beid» broeders en haar zuster ja, die hadden alle drie den wensch huns har ten in vervulling zien komen. Malve maakte htm daarvan letterlijk een verwijt. En niet eens vreedzaam en geduldig waren deze ge lukkigen. Zij kwam zich zelf als een martelares, maar ook als beter dan haar broers en zus ters voor. ÏFoeiMet elkaar te twisten! Er waren moest door Ian Hamilton worden ontzet. Inmiddels sloeg De la Rey zgn slag aan de Elandsrivier en dwong Carrington naar het Noorden terug te trekken. Een telegram van Zeerust, gedagteekend reeds van 7 Aug., bevestigt dezen jammer lijken terugtocht. Het meldt dat Carrington, na de mislukte poging om Elandsrivier te ontzetten, en 15 mau aan dooden en ver misten en zes man aan gewonden te hebben verloren, terugtrok in de richting van Mafe king, met het doel om zich daar teconcen- tieeren. Maar er is meer. Voor Mafeking is men opnieuw beducht. Men vreest dat de Boeren, andermaal offensief optredend, opnieuw het beleg om het doip zullen staan. Reeds zijn uit de stad weggezonden wie daar overbodig zijn. Is er beter bewijs mogelijk dat het westelijk gedeelte van Transvaal wemelt van Boeren nop het oorlogspad" Hoe zou er anders reden kunnen bestaan om voor een nieuw beleg van Mafeking te vreezen? En dan De Wet. Lord Roberts meldt niets meer omtrent hem, waaruit optimisten aflei den dat de kranige Vrijstater tusschen Smith- Dorrien en Kitchener bekneid is en dat lord Roberts zijn overgave of vernietiging afwacht om die te melden. Maar bezadigde mensehen houden het er voor dat De Wet er reeds in geslaagd is zich met De la Rey te vereenigen. Uit een uitvoerig telegi am van deti corres pondent der ïSlandard" te Pretoria over De Wet valt noch het een noch het ander met zekerheid op te maken. Hij meldt dat De Wet na de Vaal te zijn overgetrokken snel voortrukte naar Gatsrand, vanwaar hij Woensdag 1,1. terugtrok naar Lindequee. Verscheiden malen raakte Methuen slaags met De Wet's kommando, maar De Wet wist zich telkens los te maken, zjj het ook met ngroote" verliezen. Daarop is De Wet westelijk gerukt naar Buffelshoek, di.' een gehucht op eenige uren te paard van l'mchefstroom blijkt te zijn. Vandaar is hij toen noordelijk gegaan naar Welverdiend. Toen de »Slandard"-correspondent Pot- chefstroom bereikte, bleken de Engelschen deze plaats ontruimd te hebben. Vermoede lijk had Smith-Dorrien, die ook uit Stander- ton hulp heeft gekregen, alle beschikbare troepen samengetrokken om De Wet den doortocht naar De la Rey te beletten. Vier maal deed De Wet een poging om zich met De la Rey te vereenigen, meldt de correspondent. Maar Srnilh-Dorrien wist bet viermaal te verhinderen. De correspondent breekt daarmede zijn relaas af. Moet er uit worden afgeleid dat een vijfde poging van De Wet wél gelukte? Of duurde de strijd voort, toen hij zgn be richt verzond? Men zou bijna geneigd zgo, de eerste ver onderstelling aan te nemen. Intusschen houden de berichten aan dat ook ten Oosten van Middelburg de strijd aanstaande is. Bulier rukt van het Zuiden op. Ermelo heeft hij bereikt; de Boeren trokken voor hem terug op Carolina en Machadodorp. Volgens een bericht aan de »Daily Tele graph" zijn de Boeren voornemens den En- gehche'n krachtigen tegenstand te bieden. Zij verschansen zich geducht te Machadodorp toch ernstiger en. belangrijker zaken in het leven, dan difwaarover men nu zoo dikwijls aan het kibbelen raakte. „Kom je alleen?" vroeg haar mama, die toevallig in de vestibule was. „Wat is er voorgevallen riep rij terstond daarop, toen Malve haar voile opsl-oeg en een bleek ge richt met fonkelende oogen vertoonde. Vensehooning te gebruiken was onmoge lijk. Haar moeder moest het voorgevallene immers toch te weten komen. Heftig in de lcamer heen en weer loopen- de, terwijl haar moeder weenend in den hoek der sofa zat, vertelde Malve alles In haar gedachten had zich met groote duidelijk heid ieder woord, ieder gebaar ingeprent- Lydia kwam van haar kamer beneden en wilde de zaak ook nauwkeurig te weten ko men. Zwijgend luisterde rij toe. Zij vergoot geen traan, maar om haar mond speelde een zonderlinge, bittere trek. „Schik er u in, mama. Laat ieder van ons gaan, waarheen hij wil." „Neen," riep de weenende vrouw uit, „dat mag niet gebeuren. Jullie moet aan de heerlijke woorden van je vader denken. Henri en Wolfgang moeten rich weer met elkaar verzoenen. Morgen dadelijk- Ik wil tooh eens zien, of het. woord en de wensch dor moeder nog macht over mijn zonen heeft." Ja, reeds den volgenden dag zou er een plechtige verzoening plaats grijpen. Elisa beth Werlhof had niet 'tevergeefs dertig ja ren naast een man geleefd', die van pathos en van deftige vormen hield. Zij' kon, zich met een vooruitgeschoven stelling bij Dal- manthua, meer westelijk. Omtrent de gevechten bij Middelburg wordt uit Boerenbron nader gemeld dat de Engelschen, die daar 1500 man stérk waren, 400 man verloren. Dit bericht zegt voorts dat Grobler bij Pretoria de Engelschen tusschen 30 Juli en 4 Augustus zware verliezen toebracht. In Botha's laager komen nog steeds vrou wen en kinderen uit Pretoria aan. Omtrent het complot aldaar wordt nog niet veel licht verspreid. Maar ook Roberts heeft het feit bevestigd in een telegram van Vrijdag 1.1., luidende nComplot om mij op te lichten ontdekt. Het was onhandig voor bereid. Leiders en alle betrokkenen zijn nu in verzekerde bewaring." Men ziet, dat Roberts alleen spreekt van een complot om hem op te lichten. Van een beraamden moord op Engelsche officieren gewaagt hij niet. Io den Vrijstaat zgn nog altijd Boeren in het veld. Nu weer moeten er zich vertoond hebben bij de Zandrivier, ten Zuiden van Kroonstad. (Semcngde Slededecllngen. Morgen wordt het Boerengezantschap te St. Petersburg verwacht. J)r. Leyds is er reeds aangekomen. De Shah heeft gisteren de wedrennen te Ostende bijgewoond. Hij wedde en won zijn winst schonk hg aan de beambten. Zooals men zich zal herinneren gaf des Shah's voor ganger niets om wedrennen bij wist wel dat het eene paard harder liep dan het andern. In de geheele wereld is Loubet's rede te Marseille zeer gunstig ontvangen, met name in Duitschland, omdat men meent, dat de geest van des Keizers woorden geheel in die van Loubet terng te vinden is. Den 31 Augustus begint te Hamburg de inscheping der Oost-Aziatische troepen. In acht schepen worden ongeveer 7000 soldaten en veel krijgsmaterieel verzonden. Waldeisee heeft van zijn Hannoveranen nu afscheid genomen. »Z. M. den Keizer huria", riep hij ten slotte, gelijk de Keizer het hem een dag of wat geleden gedaan heeft. Men maakt zich in Oostenrijk gereed om den lSJen Augustus den zeventigsten ge boortedag van keizer Frans Jozef plechtig te vieren. Men had gehoopt, dat tegen dien datum de taalquaeslie in Bohemen definitief zou kun nen zijn geregeld, evenals de sAusgleieh" tus schen Oostenrijk en Hongargetot nu toe zijn echter de ministerieele bemoeiingen in deze zonder succes gebleven. Bij de wijding van een vaandel in Her- nats m Oostenrijk is de vertegenwoordigster der aartshertogin Marie beleedigd. Men gooide haar met bierglazen en riep schande lijke dingen. De koning van Italië heeft om de nage dachtenis zijns vaders te eeren 400.000 francs gegeven aan de armen van Rome en 50.000 aan die van Turijn. Een telegram uit New-Yoik aan de»Dai!y zekere gevoelens en, gebeurtenissen volstrekt niet m stilte en eenvoud gekleed denken. Er moesten tranen vloeien, redevoeringen ge houden en beloften gedaan worden. De ongelukkige vrouw bezweek schier on der haar gevoel van. verantwoordelijkheid, Lij zag in haar zonen in 't gabeel niet vol wassen mannen, die zelf moeten weten, wat hun te doen staat, hetzij in vrede of m twist, maar rij zag in hen slechts twiri-'nde kinderen. Dezo tot het bewustzijn van hun ongelijk te brengen, hen in den geest van den afgestorvene te vermanen, was haar heulige moederlijke plicht- Zij bracht een geheel slapeloozen nacht door, zat dikwijls weenend an bed op, liep vaak geagiteerd heen en weer, verlangde va lig naar haar echtgenoot en was zoo onge lukkig, als maar een mensch wezen kan, die nooit werkelijk ongeluk ondervonden heeft. Zij' was door het leveoi zoo verweekelijkt en verwend, dat het eerste ruwe tochtje haar als een storm toescheen. Het kwam haar voor, alsof alle onheil, dat zich in een menschelijk leven slechts opuco- pen kan, over haar losbarstte. Zij hiel.1 een letterlijke revue over alles, wat de laatste weken haar aangebracht hadden: den dood van haar echtgenoot, verlies aan inkomsten, een arme schoondochter, de vrees, dat haat- Malve een. onwaardige liefde in het hart droeg, en nu eindelijk was de strijd losge barsten, dien riji had zien aankomen. Te veel, te veel! War dl vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1