BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. VLAARDINGEN. MAASSLUIS. Kunst en Wetenschap. Kerk en School. Landbouw en Veeteelt. Rechtzaken. SPORT. Gemengd Nieuws. Telegraph" meldt, dat Bresci's vr°uw> die nog in Amerika is, een persoonlijk beroep op koningin Margherita heeft gedaan ten gunste van haren man, in haren naam en in dien harer kinderen. Een ander bericht meldt, dat de vrouw van den koningsmoordenaar aan de grootste wanhoop ten prooi is en besloten heelt van naam te veranderen en naar een land te gaan, waar men haar niet zal herkennen. 2e neemt dan haar dochtertje van 20 maan den, een aardig meisje, mede. Den dag voor zyn vcrtiek naar Europa had Bresci zich laten fotografeeren met vrouw en kindhy had toen nog gezegd ïAls ik terugkom zal je tevreden over mjj zijn." Toen het bericht van den moord in Ame rika kwam, kon niemand gelooven, dat Bresci het gedaan had. j>Hy zou geen vlieg kwaad doen", beweerde men algemeen van hem. De Koning van Servië heeft nu generaal Pantelitsch weer vervallen verklaard van zijn rang omdat deze zich aan een galadiner van militairen oneerbiedig over zij hu wel ijk had uitgelaten. Een Keizerlijke ukase gelast de formatie van een tweede Siberisch legerkorps. Bidderorden. Bij Koninklyk besluit is Hr. Ms. gezant te Parijs, mr. A. L. E. ridder de Stuers, benoemd tot ridder-grootkruis in de orde van Oranje-Nassau. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot commandeur in de orde van den Neder- landschen Leeuw mr. L. P. M. H. baron Michiels van Verdunnen, voorzitter van de centrale commissie voor de inrichting van de afdeelingen van Nederland eu de koloniën op de wereldtentoonstelling te Parijs en tot behartiging van de belangen der inzenders in die afdeelingen, ingesteld by Kon. besluit van 6 Febr. 1897, tevens commissaris-gene raal voor Nederland bij die tentoonstelling; tot commandeur in de orde van Oranje- Nassau J. W. Uzermao, lid der centrale commissie voornoemd, voorzitter der bijzondere commissie voor de afdeeling koloniën; tot ridder it» de orde van den Nederland- schen Leeuw G. B. Hooijer, lid der centrale commissie voornoemd, onder-voorzitter-secre- taris der bijzondere commissie voor de afdee ling koloniën; zijn bevorderd: tot officier in de orde van Oranje-Nassau mr. H. Zillessen, lid en secretaris, en jhr. S. van Citters, lid en penningmeester der centrale commissie voornoemd cn zijn benoemd: tot [officier in de orde van Oranje-Nassau D. baron van Asbeck, lid der centrale com missie voornoemd, tevens gedelegeerde van den commissaris-generaal voor Nedeiland te Parijs; H. Bosboom, lid der bijzondere com missie voor de afd. koloniën te 's-Graven- hageC. F. Stork, lid der firma gebr. Stork, te Böngeloo tot ridder in de orde van Oranje-Nassau: Joh. Mutters Jr., achitect te 's-Gravenhage F. K. L. Sluiterman, leeraar aan de Pol. School te Delft; ft. Bouwens van der Boijen, achitect te Parijs; Th. G. Schiii, civiel- en bouwkundig ingenieur te Amsterdamalle leden van byz. comm. voor de tentoonstel ling te ParijsC. M. Pleyte Wz.. te Leiden, lid der byz. comm. voor de afd. koloniën; H. Kikkert, te Vlaardingen, lid der bijz. comm. voor de afd. visscheiy; A. Verkerk, expediteur te AmsterdamP. Goedkoop Dz., directeur van de werf Conrad" te Haarlem A. F. Smulders, lid der firma A. F. Smul ders, te Ridderkerk, wonende te Brussel W. B. Smit, mede-directeur der nl. venn, Electrotechnische Industrie te Slikkerveer, gemeente Ridderkerk J. Muijsken, directeur der Nederl. fabriek van werktuigen en spoor- wegmaterieel te AmsterdamBauer, kunst schilder te Hilversum; mej. M. BoschReitz, beeldhouwster te Amsterdam; P. A. M. Boele van Hensbroeb, lid der Ver. ter bev. van de belangen van den boekhandel te 'e-Gravenhagemr. C. Enschedé, lid der firma Joh. Enschedé en Zn. te Haarlemmr. C. N. J. Moltzer, hoofd der firma Erven Lucas Bols te Amsterdam; J. J.B. J. Bouvij, fabrikant van gebogen en geslepen glas te DordrechtF. W. Braat, fabrikant van metaalwerken te Delft; mr. W. B. Buma, lid der comm. voor het tot stand brengen eener collectieve inzending der Friesche nij verheid te LeeuwardenJ. T. J. Cugpers, architect te Amsterdam, lid der firma Cuij- pers en Co. te Roermond; J. Jurriaan Kok, directeur der kunstaardewerk- en porcelein- fabriek sRozenburg" te 's-GiavenhageA. Labouchère, hoofd der firma Joost Thooft en Labouchère -te DelftG, Stevens, lid der firma W. Stevens en Zonen, tapijtfabrikant te Rotterdam; J. L. Schouten, fabrikant van gebrand glas, te Delft; G. A. D. J. B, Van Kolcken, lid der firma Janssen en Co., te TilburgH. P. Mutters Sz., lid der firma H. P. Mutters en Zonen te 's-GravenhageJ. W. H. Berden, directeur der Rijksschool voor kunstnijverheid te AmsterdamW. C. Hoeker, hoofd der firma Hoeker en Zn., fabrikant van gouden en zilveren werken, juwelier te AmsterdamP. C. A. Prins, directeur der Stearinekaarsenfabriek s A polio" te Schiedam, 's-Gravenhage. is verleend de eere-medaille van de orde van Oranje-Nassau in zilver aanP. L. C. Korfl de Gidts, uitvoerder van bouwwerken b'y den aannemer J. P. J. Lorie, te 's-Hage. Big Kon. besluit is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje- Nassau de heer jhr. L. Th. Hora Siccama, lid van den Raad van Ned.-Indië, president der Ned.-Ind. commies voor de wereldten toonstelling te Parg's tot ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw de heer H. M. la Chapelle, lid der Alg. Rekenkamer in Ned.-Indië, secretaris der voormelde commissie, en tot officier in de orde van Oranje- Nassau de heef J. A. van Delden, lid der Kamer van Koophandel en Nijverheid te Ba tavia, penningmeester der commissie. Men meldt ons uit "s-Gravenhage ©o bevordering van baron Michiels van VerduijneiL, commissaris-generaal van Neder land ter Parijbche tentoonstelling, van rid der tot den. hoogen graad van commandeur in de orde van den Nederlandsehen Leeuw, wordt hier bijna algemeen toegejuicht. Deze onderscheiding is do rechtmatige erkenning van do ontzaglijke moeite, die de heer Mi chiels zich gegeven heeft, om ons land op de wereldtentoonstelling een goed figuur todoen maken, een streven, waarin ihiji mocht sla gen, dank ook den bijstand van de leden van liet Centraal Comité, met name de heeren mr. H. Zillesen, alg. secretaris en baron van Asbeck, te Parijs, gedelegeerd commissaris- generaal, wier medewerking door Koningin en Rege-ering ook zijn erkend. Vredesconferentie. Den 4en September zal, volgens het „Dagbl." door de betrokken gezanten aan 't Departement van Buiten! andsche Zaken worden gedeponeerd de acte van ratificatie van de op do Vredesconferentie gesloten tracfaten. Hoogstwaarschijnlijk zullen bij die gele genheid door do gezanten met pzen Minis ter van Buitenlandscbe Zaken besprekingen worden gevoerd omtrent de benoeming van hot personeel en de installatie van het te 's-Gravenhage .to vestigen Internationaal Hof van Arbitrage. De Shall. Zooals wij gisteren reeds mededeelden, zal de Shah van Perzië bij zijn bezoek aan den Haag vergezeld zijn van 28 personen, be staande uitEmin-es-Sultan, Sadreazam, kanselier van het Rijk; Vazir-Darbar, Mi nister aan het Hof; Sardare-Kol, komman- •damb van."de Keizerlijke Garde; Nasser-ol- Molk, oud-Minister van Financiën; Zehir- ed-Dovloh, Min. van Ccremomenj Movaesaz- ©d-Dovleh, opperkamerheer «n intendant van het Hof; V-ezire-Honayonn, Minister der Posterijen; Kuur ©ahedere-Djengue, chef van het geleide van den ShahSerdare- Mo-Karresm, chef van het Militair Huis; Mohendes-el-Momalek, Minister van Open bare Werken; Vekil-ed-Dovleh, secretaris; Isaac Khan, Mojakham-ed-Dovleh, adjudant- generaal Monchir-ol-Malk, chef van het Ka binet van den Mimister van Buitenlaixdsche Zaken; Movaesag-ol-Molk, kamerheer; Ne- dim-os-Sultan, -toikMfoktader-es-Saltaneh, kamerheer; dokter Adcock, Nasser-es-Salta- n-eh, Elmir Hazzate, kamerheer; Semir-Sal- taneh, adem'; Mahamed ali Khan, adjudant; Kahraman Khan, idem; Aboss-Goli-Mirze, Abolgassem Khan, Arochan Khan, Mossa- deg-ol-Molk, Khazenes Sultan, allen kamer jonkers; doctor Khalil Khan, geneesheer dar Hofhouding; burggraaf De Monteforte, ce remoniemeester. Rijksmiddelen. Overzicht van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over Juli 4900, in vergelijking gebracht met de opbrengst over hetzelfde tijdvak van 4899, door liet departement van financiën openbaar gemaakt. 1900 1899 Directe belast,f 2.509.432,53 f 2.746.392,51* Rechten op d. inv. - 652.311,11s- 646.119,22s Accijnzen- 4.174.707,33 - 4.226.339,41s Waarb. en bel. d. goud. en zilv. w. - 24.909,01s - 23.319,36 Indir. belast.- 2.162.998,02 - 2.293.796,33 Domeinen- 61.680,15 - 106.394,58s Posterijen- 870.493,51 - 808.827,65s Rijkstelegrafen- 192.385,83 - 175.979,17 Staatsloterij- 9,055,00 - 9.055.00 Akt. jachten visa. - 51,722,00 - 52.965,50 Loodsgelden....- 178.944,16s- 186.982,13' Totaal.... f 10.888,637.16s f 11.276.116,89s Opbrengst over de eerste zeven maanden vau 4900 f 76.402.963,67s tegen f71.703.232,52' over hetzelfde tjjdvak in 4899. Zaak-iiogerhuis. „Recht -door Zee" deelt mede, dat namens het Landelijk Hogerhuis-comité -een commis sie op 30 Augustus, als heb wordt toege staan, op audiëntie zal gaan bij de Koningin, om gratie te vragen voor de Hogcrhuizen. In tegenstelling met een berima, dat de zer dagen de ronde deed, als zou mr. F. D. graaf Schimmelpennmck, lid der Tweede Ka mer voor Amersfoort, besloten hebben om gezondheidsredenen zijn mandaat neder te leggen, vernemen wij uit zekere bron, dat d§ heer S. zich veel beter gevoelt en na de ope ning der Kamer weder zooveel mogelijk aan de werkzaamheden hoopt deel te nemen. (j>Hbl.") Blijkens bij het Depart- van Marine ont vangen bericht' is Hr. Me. pantserdekschip Holland, onder bevel van den kapt. ter zee S. K. Sybrandi, 12 dezer van. Shanghai vertrokken naar Ta-ku. („St. -Cb,") De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 44 dezer bedroeg: bij de Nederl. Bank. f 7,258,201.72 bij de betaalmeesters. - 2,562,007.54 Te zamen.f 9,820,209.26 De jaarl. algem. vergadering van den Al- gemeenen 'Nedorlan dschen 'Vredebond heeft 30 dezer te 's-Gravonhage plaats. Behandeld wordt o. m. het praeadvies van het hoofdbe stuur omtrent 'bet vraagstuk betreffende re organisatie van den Bond. Bg Kon. besluit is met 46 Aug. de kapt. ter zee W. E. Hazenberg op zijn verzoek wegens langdurigen dienst en meer dan 50- jarigen ouderdom op pensioen gesteld en het bedrag daarvan bepaald op f3450 'sjaars; en bevorderd tot kapt. ter zee de kapt.-luit. ter zee J. Bollaantot kapt.-luit. ter zee de luit. ter zee 4e kl. W. J. Cohen Stuart; tot luit. ter zee 4e kl. de luit. ter zee 2e kl C. A. Fock en tot luit. ter zee 2e kl. de adelborst 4e kl. C. H. de Goeje. Bij Kon. besluit is met 4 Sept. benoemd tot iïjdely k leeraar in de scheikunde aan het Kon. inst. voor de marine te Willemsoord dr. W. P. Joiissen, te Dordrecht, en hem tevens opgedragen het onderwijs in de ana lytische meetkunde aan gemeld Instituut. Bij Kon. besluit is aan den luit. ter zee 2e kl. L. J. C. L. de Vriese op zijn verzoek met 40 Aug. eervol ontslag uit den zeedienst verleend. Bij Kon. besluit is aan den luit. ter zee 2e kl. R. W. Boissevaio op zijn verzoek met 4 Sept a.s. eervol ontslag uit den zeedienst verleend. By Kon. besluit is benoemd by het wapen der inf. bij het 3e reg. tot kapitein de 4e luit.-adj. W. H. van WieringhenBorski, van het reg. gren. en jagers. Do heer P. C. A. Prins, 'directeur der Stea- r iue-ka arson fabriek „Apollo" alhier as, zooals wij gisteravond reeds per bulletin meldden, benoemd to-t ridder in de Oranje-Nassau-ordfe in verband met de tentoonstelling te Parijs. Gisterenavond hield de zVereeniging tot bevoi dering van Christelijk onderwijs" haai jaarvergadering. De Voorzitter, ds. v. d. Broek, was door ziekte veihmderd deze vergadering bij te wonen. Uit het verslag van den secretaris bleek dat over het boekjaar 4899/4900, school gin gen 253 kinderen, hiervan betaalden 99 kin deren hel volle schoolgeld en 447 gedeeltelijk, terwjjl 7 kinderen gratis de school bezochten. Aan de school zjjn verbonden1 hoofd onderwijzer, 3 onderwijzers, 4 onderwijzeres eo 4 kweekelingen. Op de Bewaarschool gingen 206 kinderen, hiervan betaalden 75 kinderen het volle schoolgeld, en 128 gedeeltelijk, terwijl 3 kindei en de school gratis bezochten. Aan de school zijn verbonden een hoofd onderwijzeres, twee onderwijzeressen en een kweekeling. De ontvangsten en uitgaven beloopen over het a'geloopen jaar f7078.87V3, sluitende met een vooraeelig saldo van f314.16. Voorts werd nog tot secretaris gekozen de heer P. F. Möhring in de plaats van den heer C. Plooy die aan de beurt van aftre ding was. Onze stadgenoot de heer J. P. Heyligers is te 's-Gravenhage toegelaten, voor de akte B. Hoogduitsoh M. O. Voor de akte Fransdh L. O. is te 's-Gra venhage geslaagd mej. A. M. Janssen. De Commissaris der Koningin in deze provincie zal morgen, "Woensdag, deze ge meente bezoeken. De heer H. Kikkert alhier, lid der bijzon dere commissie voor de afd. Visseherij der Parijischo tentoonstelling, is benoemd tot ridder in de Oranje-Naesau-orde. Mej. F. S. Schilleman alhier is te 's-Gra venhage geslaagd voor de akte Fransch L. O. Ten nadeele van den stationschef alhier zjjn verscheidene duiven ontvreemd uit een in de nabijheid geplaatste duiventil. De Commissaris der Koningin in deze provincie zal morgen, Woensdag, deze ge meente bezoeken. Hoogstwaarschijnlijk zal een. internatio naal wetenschappelijk onderzoek der noorde lijke zeeën plaats hebben, en ook onze Re- geering ie, naar het „Hbl." verneemt, van plan op de Staatsbegroohng voor 1901 een som daarvoor uit te trekken. Wordt helt bedrag .toegestaan, dan zal Ne derland, evenals o. a. Zweden en Noorwegen, aan het wetenschappelijk onderzoek deelne men- Noorwegen laat voor dit nuttige doel een nieuwe kruiser bouwen, ook Zweden doet een nieuw vaartuig gereed maken. Neder land zal wel op dezelfde wijze (handelenook zullen wetenschappelijke 'toestellen moeten worden aangekocht voor het biologisch en hydrografisch onderzoek. Het verzamelde materiaal zal chemisch, pbysisoh en zoölogisch moeten worden onder zocht door een. wetenschappelijke commissie. Ite heer Jan C. de Vos en mevrouw Augus ta Poolman zijn verbonden aan het gezel schap „De Nederlandsche Tooneeüsten", die onder leiding, van den heer öi. de la Mlar, voorstellingen, geven in het Paleis van Volks vlijt te Amsterdam. De opera-Van der Linden zal te 's-Graven hage in het a.s. seizoen optreden 15 en 29 Sept., 2$ en 27 Oct., 10 en 24 Nov., 8 en 22 Dec., 2, 5 en 19 Jan., 2 en 29 Febr., 2, 13, 16 en 30 Maart, 2, 43, 24 en 29 April. Sardou is benoemd tot grootofficier van het Legioen van Eer. Edmond Rostand, de schrijver van Cyrano de Bergerac, 1' Aiglon en andere stukken, is benoemd tot officier in het Legioen van Eer. Ferosi heeft zijn laatste werk, een „Hym ne aan den Verlosser", op een. tekst van paus Leo XIII, voltooid. Heb Werk zal den dag vóór heb Kerstfeest door heb koor en orkest eter Sint Pieter te Rome worden uitgevoerd. rensgezel J. D. uit Vlaardingen, die in den nacht van 20 op 21 Juni een waschkuip en een waschtobbe van M. de Wild, weduwe van P. de Klerk, een zinken smmer van P L. den Breems en 2 watertonnen van W. de Graaf en G. Penning zou hebben, weggeno men, alle welke voorwerpen, stonden in ver schillende stegen aan de Biersloot. BeM, be weerde voor den honger gestolen te hebben, doch het bleek dat hij verslaafd was aan den .drank. Efoch 6 maanden gevangenisstraf. Mr. J. Boomer pleitte verzachtende om standigheden. Uitspraak 22 Augustus. Ned, Herv. Kerk. Beroepen: Te Makkum, A. van Veld- huijzen, te Molkwerum; te Vlieland ds. P. R, A, van Meurs, te Barsiogerhorn. Aangenomen: Naar Keppei, door P, A. C. Douwes Jz., te Zuidwolde. Naar Pesse c.a., door E. Saraber, eand. te Utrecht Bedankt: Voor Kromrnemciiyk, door G. van den Berg van Eysinga, cand. te Hulst. Geref. Kerken. Beroepen: Te Kampen, J. Overduin, te Lisse. Te Halfweg ds. L. Kuiper te Hoogeveen. Te Nunspeet, A. Middelkoop, te Nijkeik (Geld.) Aangeno men: Naar Gioningen, door Schoemakers te Oost- en West-Souburg. Lager Onderwijs. Te Amsterdam is op 67-jarigen leeftijd overleden de heer J. Th. Averkamp, hoofd eener St. Vincentiusschool, een zeer bekwaam katholiek onderwijsman, ook zeer gezien in muzikale kringen. Jaren lang was de heer Averkamp secretaris der Vereenigmg van R. K. hoofden van bijzondere scholen in het bisdom Haarlem. Hall. Maatschappij van Landbouw. Heden werd te Rotterdam een algemeene vergadering gehouden tan de Hollandsche Maatschappij van Landbouw afd. Rotterdam, Schiedam en omstreken, onder voorzitter schap van den heer P. Loopuyt. Ingekomen was van het hoofdbestuur een schrijven waarby inlichtingen gevraagd wer den omtrent het request in zake de brandei ryen. Dit schrijven zal in de eerstvolgende bestumsvergadeiing behandeld worden. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering op 6 Sept. te Purmerend te houden, werden gekozen de h.h. M. v. d. Laan teOverschie en A, Wachter, te Rotterdam en J. v. d. Hoek te Pernis. De punten der beschrijvingsbrief voor deze vergadering werden door het bestuur toege licht. Ter bezichtiging werd gesteld de nieuwe vorm waarin het jaarboekje der Maatschappij zal worden uitgegeven. In een practische lederen portefeuille, welke aan de leden wordt uitgereikt, bevindt zich aan de eene zijde het jaarboekje en aan de andere een kalender en kasboekje. Besloten werd de candidaten voor het hoofd bestuur, door het hoofdbestuur voorgesteld, te steunen, zijnde de heeren P. van Weel, te Den Bommel, voor Zuid-Holland, en G. Kruseman, te Halfweg, voor Noord-Holland. Op voorstel van den heer Zaayer zullen de afgevaardigden het hoofdbestuur inlichting vragen omtrent de uitlegging van bet artikel van het reglement in zake het recht van toegang der leden tot tentoonstellingen enz, met het oog op de misbruiken die hiervan gemaakt worden. Door den voorzitter werd medegedeeld dat een kleine verandering is gekomen in het beheer van den landbouwcursus te Ca- pelle a/d, IJsel. Aan den heer Mays is nl. tengevolge van zijn benoeming tot hoofd eener school te Wilhelminadorp eervol ont slag verleend. Nog werd medegedeeld dat van den heer Lindeijer, hoofd der landbouw-cursus te Kethel, waren ontvangen een drietal meik- staten opgemaakt door de jongelieden die van deze afdeeling de Gei bers-apparaten in gebruik hadden. Deze staten zjjn ter kennisneming gezon den aan den heer A. Bos, zuivel-consalent voor Zuid-Holland, terwjjl aan de jongelingen die de staten opmaakten heiinnerings-me dailies zullen worden uitgereikt. Ten slotte deelde de heer v, d. Laan mede, dat heden op de Veemarkt te Rotterdam alle toegangen op een na tot de magere beestenmarkt door de kermis waren afge sloten, betgeen belangiyke belemmering ver oorzaakte. Op zijn opmerking hierover werd inlus- sclien toegezegd dat zoo mogelijk nog deze week hierin wijziging zou worden gebracht en tegen het volgend jaar hierop gelet zou worden. Daarna werd de vergadering gesloten. Volgens me-dedeeling van -den Minister van Buitenlandsehe Zaken zal, blijkens be- "Mit van. Hr. Ms, gezant te Brussel, met in gang van 8 -dezer, heb douane-kantoor Bs- sohen (dorp) den len en den. loen. van elke maand dee voormiddags van, 8 tot 9 uur ge opend zijn voor den invoer van Nederlandsdh melkvee, en voor dien van schapen, paarden, geiten en elachtvleeedh, i-ed'eren Woensdag van 8 tot 9 uur des voormiddag». Voor de ïtotterdamsche rechtbank (had zich heden te ver antwoorden- de 42-jariga va- Blijkene opgave -van het Nederlandsche Comm issa riaat-Generaal, zijn bij h-eb laatste zuivelconcours, te Vincenites in Juli gehou den, di$ volgende prijzen door de Nederland sche mededingers behaald: Afd. Bodegraven, Holl. Mij-, van Land bouw, goudi; B. Kwanten, te Assendelft, goudJ. D. de Boer Zn., te Eldam, goud J, Hl Elyssen, te Oosthuizen, goud; Friesche Coöperatieve Zuivel1 Vereeniging, zilver; J. Koomen, te Winkel', zilver; Confederatie, te Belfshaven, zilver. De internationale tandem wedstrijd te Pa rijs over 2000 meters, dn drie series en beslis sing werd gewonnen door MeijersTomma- sedli met oen wieliengto vóór JacqueRin— Louvet en IA lengte vóór VanomProtin der do tijd 3 m. 59 sec. Morgen de beslissing van liet wereld kampioenschap. In den Grand Prix te Leipzig werd Jaap Eden niet geplaatst. In een 4609 meters wedstrijd met voorgift won Jaap in zijn serie, maar werd in de beslissing door Ellégaard en Dirheimer geslagen. Bij de wereldzwemkampioenschappen te Paijjs wareo onze landgenooten Drost en Bloemen 3 en 4 in het nummer rugzwem- men 200 M. He Sotterdamsche havens. Wederom as gisternacht te Rotterdam een stuk kade ingezakt en wel een ded der Oost- maaskade, waaraan de zoogenaamde nacht booten der firma Van der Schuyt ligplaats hebben. De verzakking strekt zich ever een 30 M. lengte uit. Be Oostmaaskade behoort niet meer tot de jongere ka-den, doch werd nog geen jaar geleden ten koste van een niet onbelangrijk bedrag op dezelfde plaats gere pareerd. Van de ontworpen -groote Maashaven aan de overzijde der rivier, is tot dusver alleen de havenmond gegraven ,in afwachting van den afloop der onteigeningen, die tot heel wat moeilijkheden, en daardoor tot vertra ging aanleiding gegeven (hebben. Thans is dat achter den rug en nu hebben B. en W. bij den gemeenteraad een voorstel ingediend om over te gaan tot d© uitvoering van «eni ge werken ten behoeve van dis haven ten Westen van den Dortsehen Straatweg, zoo als het graven van het havenbassin, het ma ken vian straatbane», enz. Daarvoor is een krediet aangevraagd van één en ©en kwart millioen grilden. JEen vijand van veldwachters. *Toen de veldwachter van Pemis J. Ver kerk -gisteravond de ronde deed op de hei tussohen Rotterdam en Pemis, werd hij' on verhoeds aangevallen door A. de ÏB>. Door den aanvaller een slag op het hoofd met zijn hartsvanger toe te dienen, wist hij zich te ontzetten, waarna proces-verhaal' te gen den aanvaller is opgemaakt. Dezelfde persoon was eerst kortelings uit de celgevangenis te Rotterdam ontslagen, al waar hij drie maanden gevangenisstraf had ondergaan wegens het zelfde feit, doch toen op den veldwachter an Roon. He stalcing der diamantwerkers. Mr. J. G. Schblvinck, lid der commissie van financieel beheer ton behoeve van de weridooze diamantbewerkers te Amsterdam, heeft zijn gevoelen gezegd over die werksta king in een schrijven in het „Hbld." dat hij aldus aanvangt: „Ik houd mij overtuigd, dat zeer velen, die hebben bijgedragen voor de werHooze diamantbewerkers,' ontstemd zijn geworden, toen zijl hoorden van ©en nieuwe staking. Nog in. de laatste week heeft de ondersteu ningscommissie uitkeoring verstrekt aan 1500 gedwongen werkloozen, en nu stijgt het ge tal der werHoozen met duizenden! Het spreekt vanzelf, dat uit de gelden, bijeenge bracht voor de gedwongen werHoozen on ze kas laat nog één, misschien twee uitkeo- ringen toe geen gift mag noch zal worden verstrekt aan de stakers. „Toch wekt het wrevel, wanneer een sta king uitbreekt, terwijl pas naar alle zijd'en hulp is gervraagdi voor die door gehrek aan werk tot armoede dreigden te vervallen. „Zelf heb ik dien wrevel gevoeld en ik heb daarom getracht mij rekenschap te geven van de motieven der staking. ,,In heb lacht der ontvangen informaties schijnt het ook mij, dat de toestand der werklieden onhoudbaar was geworden." Hierna geeft mr. Sekölvinck inlichtingen, die de vroeger door ons genoemde gegevens bevestigen. Dat de werklieden weigerden, te treden in heb aanbod der juweliers tob een verhooging der bruto-tairieven met 10 begrijpt hij- Want ook bij zulk een verhooging komt het grootste deel der verhooging van den boort- prijls ten nadeele van den werkman. En men bedenke daarbij, dat stijging van den. boort- prijs op zich zelf een voordeel is voor den ju welier. Ten slotte schrijft de heer Schölvinck „Nadat ik deze inlichtingen had. ontvan gen en overwegen, is mijn wrevel over de staking verdwenen. .Gebleven en gestegen Ï9 mijn verontwaar diging tegen hen door wier schuld de dia mantindustrie is geworden een .ellendag vak. Het zijn de 1-eddera van het diamantsyndi- oaat in Londen. Beschikkend over de onbe perkte geldmiddelen, geen .tegenwicht vin dend in een krachtige organisatie van koo- pers, bepalen zij de prijzen van ruwe dia mant zoo hoog als hun goeddunkt. Voor hen buigen machteloos juweliers en. lijden de werklieden." Electrische tram. Te Amsterdam is hedenmorgen de eerste electrische tramlgn voor het grootste deel voor het publiek geopend, Groote moeilijk heden leverde deze lijn op doordat eenige basculebruggen moeten gepasseerd worden. Het bovengrondsche systeem is bij deze lyn toegepast. Eind goed al goed. In enkele gezinnen te Scheveningen beerschte Zaterdag voor eenige uren een vreeselyke ongerustheid. Een logger toch van de firma Koogendgk te Vlaardingen, Zaterdag van de visseherij teruggekeerd, bracht het bericht mede, dat i?

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2