mmmL&m). Hedenochtend is aan het Depar tement van Buitenlandsche Zaken een draadbericht d.d. 18 Augustus uit Shang-hai van den consul aldaar o rtlvangen, luidende«Peking ontzet, ai in ministers wel." spoed, neen in bitteren tegenspoed en ellende heelt De Wet zich den naam verworven van een voortreffelijk legeraanvoerder en een warm patriot. Hij is het geweest die lorJ Roberts' op- marscl» naar Bloemfontein zeer gehinderd heelt door de verovering van een groot Kn- gelscli konvooi. Maar eerst na de bezetting van Bloemfontein is De Wet den kleinen oorlog begonnen waar hij zijn vijanden tot nu toe geen gelegenheid heelt gegeten on) behoorlijk op adem te komen. De »L>aily Express" gunt zich het genoegen den lijdensweg van De Wet's vertolgeis nog eens te schetsen. Den 30sten Maart legde De Wet d» prach tige hinderlaag bij Sauna's Po>t. Vaudaar trok hij over Reddejsburg naar Wepener, waar hij ingesloten werd reddeloos inge sloten, zeiden de Engelsche berichten. Maai De Wet sloeg er zicli dom heen, tiok naai het Noorden en nam den 31 sten Mei by Lindley een bataljon Yeomanry gevangen. In Juni viel hij telkens de spooilyiv ten Noorden van Bloemfontein aan maar toen Roberts versterkingen naar den Viijstaat zond, moest hij op Bethlehem tei ugtivkken. Daar kwam hg 6 Juli aan en trok ver volgens naar Fouiieshurg, waar hij weder omsingeld werd, maar zich den loien Juli opnieuw een uitweg baande naar het Noorden. De lezers kennen dien tocht. Voortdurend strydend tegen Eittle en Broadwood bereikte hij de Vaal, waar hij opnieuw omsingeld werd, natuurlijk weer reddeloos. Achtervolgd door Kitchener en opgewacht aan de overzijde door Methuen, trok De Wet 6 Augustus de Vaal over. Hg is daarop, in voortdurende gevechten tegen Kitchener, Methuen en Smith-Dorrien, in Noordwestelijke richting voortgesneld en ten laatste in de Majaliesbergen verdwenen waar hij zich nu wel met De ia Rey zal vereenigd hebben. Geheel het Westen van Transvaal is nu weer iu vei zet tegen de Engelschen, eu waar mannen als de la Rey en De Wet in het veld zyn, mogen wij verwachten dat den En gelschen voortdurend nadeeien worden toe gebracht. De Boeren zijn ijverig in do weer in de districten Bloemhof, Wolmarans, Potchef- stroom, Lichtenborg, Rustenburg enMarïeo; zy' hebben daar bezet Zeerust, Ottoshoop, Potchefstroom, Kleinsdoip, Ventersdorp en Rustenburg. En de eenige legei macht die hier feitelijk disponibel is, schijnt Carringlon's Rhodesi- sche divisie te zijn, die thans ook van Mafe- king weer zuidelijk op Ottoshoop schijnt te zijn aangerukt. Volgens een bericht van daar aan de ïTimes" zouden de Boeren op zijn nadering deze plaats ontruimd hebben. Ook ia den Wy-taat rust de sliyd nog niet. Hunter heeft weer last van een Bóeren- macht die met zes kanonnen den Spitskop ten Zuiden van Heilbion hield bezet; hij dwong baar die stelling te onliuimen. Vermoedelijk is dit het kommando dat onder Olivier aan de omsingeling by Fouries- burg ia ontsnapt. Men ziet hetde toestand is voor de En gelschen lang niet rooskleurig. Het Britsche volk moge troost zoeken in de dwaze verbalen der dagbladcorrespondenten over president Kruger en de ontmoediging der Boeren. De correspondent van »Central News" te Durban die een paar maanden in gevangen schap heeft doorgebracht te Nooit Gedacht, vertelt dat hy herhpjildelijk gesprekken heeft gehad met de Boerenaanvoerders en van deze vernomen heeft dat alle mannen van be- teekenis in de Republiek voornemens zijn tot het uiterste te strijden. Zij zyn overtuigd, dat zy den oorlog ten minste zes maanden kun nen volhouden in het district Nooit Gedacht, een zeer ruwe streek. De Boeren hebben ruimschoots voorraden, die voor een groot deel zyn begraven; het vooruitzicht dat de toevoer van Delagoa baai zal worden afge sneden, laat den aanvoerders volkomen koud. De burgers denken er net zoo over als hun aanvoerders. Alleen president Kruger wil den vrede, maar vermag niets. Men bewaakt hem dag en nacht, vreezende dat hy de wyk wil nemen r.aar Lorenfo Marquez. Volgens den correspondent der »Daily News" te Lorerifo Marquez ziet het er mei de Boeren al heel naar uit. Volgens hem is het boerenleger te Macha- dodorp zoo goed als in opstand. Hetwenscht niets liever dan de vijandelijkheden te sta- ken, en wordt alleen door de liet haalde be richten van het succes van De Wet bij elkaar gehouden. Nu generaal Buller is opgerukt, gelooft men deze berichten niet meer. Ook deze correspondent vertelt dat de burgers president Kruger dag en nacht bewaken, meenende dat hy wil vluchten naar de De- lagoabaai. De correspondent vervolgt: »Men verzekert dat president Kruger nooit gepakt kan worden, daar alle toebereidselen zijn gemaakt voor zijn verdwyning op het laatste oogenbiik. De burgers lijden erg van de koude, wegens gebrek aan kleederen. Er worden groote sommen aangeboden om de mannen bij elkaar te houden, maar zij zyn ontevreden, omdat zij zooveel goud naar Delagoa zien verzenden. Een muiterij is niet onwaarschijnlijk. Elke burger verdenkt zijn buurman van eigenbelang. Men verwacht elk oogenbiik te hooren dat de vijand plot seling den strijd zal opgeven". De correspondent der ^Standard" die Bul- ler's ieger vergezelt, ziet de zaken heel wat" nuchterder in en verwacht geen muiterij in een leger dat al zoo goed ais in oproer isIntegendeel, deze berichtgever verwacht groote moeilijkheden voor de Engelschen. President Kruger beschikt naar zijn schat ting, over 10.000 man met 50 kanonnen, die den strijd tot het einde zullen volhou den en slechts door een overweldigende meer derheid, tot onderwerping gebracht zullen kunnen worden. De correspondent verzekert dat president Kruger's plan is Barberton te maken tot het centrum van den eindstrijd en niet Ly- denburg. Totdat het heete jaargelyde aan breekt, in October, zullen de Boeren langs den Delagoabaai-spoorvveg van Nooitgedacht en oostwaarts tot Barberton verdedigend strijden lot Komatipoort. Daarna zullen zy terug trekken tot Barberton. Het gebied, waartoe dan de oorlog beperkt wordt, 80 bij 100 mylen gioot, is uiterst moeilijk, moeilijker nog dan hel gebied aan de Tugela of aan Lang Nek, Gedeeltelijk zal dan de strijd woeden in .Swaziland, Om nu van de Swazi's geen moei lijkheden te ondervinden, is de Koningin zwaar omgekocht. Wel hebben de Engelschen haar gewaarschuwd geen hulp aan de Boeren te verleenen, wanneer deze haar land moch ten binnendringen, maar president Kruger heeft haar goed betaald en zij is brst in staat om naar irdandsch gebmik haar wil door te drijven by haar ondeidanen. Over het complot meldde Reuter gisteren Voor den krijgsiaad te Pretoria stond lie den terecht Hans Cardua, luitenant van de Staatsaitillerie, beschuldigd van zijn woord te hebben gebroken en een samenzwering te hebben gesmeed, om loid Roberts en zijn officieren te ontvoeren. ilij bekende schuldig te zyn. 'Een opge worpen exceptie werd door het Hof ver worpen en het rechtsgeding voortgezet. 'acuieDgde {Rcdedccllngcu. De Buitecho regeering is eindelijk tot den aanleg van de vrijhaven van Emden beslo ten en heeft reeds de voorbereidende werk- zaamkden daartoe bevolen- Naar men verneemt, zal de geheele buiten haven als buitenlandsche douane en de eer ste sluis als tolgrens worden beschouwd, zoo dat do vrijhaven een gebied van ongeveer 1 millioen kub- meter zal omvatten. Met de uitvoering der noodige werken zal in het volgende voorjaar worden begonnen. De vrij haven zal ook een quarantaine-inrichting krijgen. To Emden is eergisteren onder leiding van vertegenwoordigers der Duitsche regoering vergaderd over maatregelen tot ontlasting van het scheepvaartverkeer op de Eemsha- ven, wat tot resultaat heeft gehad een voor stel van de handalskamer voor Oostïriesland en Papenburg, om het havengeld-tarief te veranderen. Dit zal door Deer en Papenburg als vorm worden aangenomen tot vaststel ling van een ander eigen tarief, zoodat men kan verwachten, dat de Eemshavens gelijke haventarieven zullen invoeren, die in, verge lijking met de nu bestaande aanmerkelijk la ger zullen zijn. Over de verlaging van het tarief voor loodsgeld wordt onderhandeld. Tot deze maatregelen ziet men zich ge noopt, zegt de „Weser Ztg.", door de op 1 Mei ingevoerde opheffing van alle haven- en kanaalgelden door Nederland en men hoopt 'hier (te Emden) dat ook de "IVesifaalsche ka naai havens in het belang van het verkeer van. de gemaakte werken niet een directe bron van inkomsten zullen vormen, door de tegenwoordige tarieven aanmerkelijk te ver lagen. De Duitsch-Boheemsche afgevaardigde in den Rijksraad prof. dr. August Fournier, schrijft in de aNeue Freie Presse" zijn indrukken van de tentoonstelling te Parys en zegt o.a. »Hoe paradoxaal het moge klinken: de popu lairste persoon is tegenwoordig in Frankrijk keizer Wilhelm, In hem vindt men wat men in het vaderland met smart mist, wilskracht en vastbeslotenheid, individueel belichaamd. sEn boven alles wordt het als een geweoschte verhooging der continentale krachten in een later onvermijdelijke worsteling met Engeland opgevat dat Wilhelm II zoo onvermoeid voor de vermeerdering en verbetering der vloot zorgt." De schrijver meent dat de Franschen ook den vooi uitgang der Dui(-che industrie gaarne zien. sVoor hun oogen", zegt bij, nopent zich een verschiet van een toekomstig continentaal stelsel, gelyk aan dat van Napoleon I, maar zonder druk en onderdrukking, en van een berleving-proces der Romaansche vastplands- staten in bondgenootschap met de Duitschers en slaven die liet nu reeds met berusting gesproken >Finis Latinorum" zal weerleggen." Te Weenen en overal in Oostenrijk viert men feest ter eere van Frans Jozefs 70slen geboortedag. De Duitsche Reichs-Auzeiger" en het ïMilitiires Wochenblatt" huldigen den bond genoot van Duitschland. De bladen brengen in artikelen mede hulde aan den grijzen monarch, wiens levensweg met recht met doornen bezaaid mag genoemd worden. Vorst Nikita van Montenegro regeert 40 jaar, een heugelijk feit dat 's vorsten vriend, de Czaar, natuurlijk niet heeft vergeten. De vorst ontving een orde met de drie in briljanten gevatte portretten van Alexan der II, Alexander III en Nicolaas II alsmede een eigenhandig keizei lijk schrijven. Ook te New-York zijn nu bloedige twisten voorgekomen tusschen blanken en negers tengevolge van een moord op een politie agent door een neger. Over een gebied van meer dan drie mijlen werden de negers opgejaagd, geranseld en beleedigd. De politie moest met geweld de rust herstellen. Er zijn 70 gewonden, waaronder 60 negers. China. Do Koninginnen te Bussnm. De Koninginnen kwamen over Laren gis teren te Bussum en werden aan de grens van de gemeente opgewacht door den burgemees ter jhr. Yan Suchtelen. v. d, Haere, die, na den Vorstinnen een woord van welkom te hebben toegesproken', H- H. M. M. bege leidde naar de kom van de gemeente bijl het monument, opgericht in 1898, -er gelegen heid van de inhuldigingsfeesten. Hierna wer den door de jonge dames Bensdorp en Plat te ruikers aangeboden. Verschillende autori teiten werden door den burgemeester aan de Vorstinnen voorgesteld. Dr. Hebney v. d. Vecht, president van de feestcommissie in 1S98, verklaarde aan H. M. de beteekenis van dit monument, en de schoolkinderen zongen het Wilhelmus. Toen ging de stoet naar de WilhelminascLool, waar de schoolkinderen onder directie van het hoofd der school een feestlied zongen en de jonge damee Ham en Schröter bouquetten aanboden. Na een grooten rijtoer gemaakt te heb ben door de geheele gemeente, vertrokken de Koninginnen weder. Op den Huizerweg en op de Briaklaan wa ren eerebogen opgericht en van alle huizen en gebouwen wapperde de vlag. Een Engelgcb journalist over onze Koningin, Julian Ralph, de bekende correspondent van de „Daily Mail", die eenigen tijd in ons land vertoefd heeft hij woonde o. a. on langs de vlootrevue bij' beeft een corres pondentie geschreven over onze Koningin. Zijn reputatie, dat zijn schrifturen rijk zijn aan phantasie, handhaaft hij daarin ten vol le. Zoo schrijft hij onder meer „Das gij waart bij de vlootrevue," zei een voornaam ingezetene van Amsterdam tot mij, „en hebt u onze kleine Koningin ge zien Ja? En vindt ge haar niet snoezig?" Dat herinnerde mij aan het verwaarloosde juweeltje „de Rooe en de Ring" door Thac keray, waarin de heldin „de snoezige prin ces" genoemd wordt. Maar Wilhelmina, hoofd van het Huis van Oranje en Koningin van de Nederlanden, is meer dan cnoezig- Inderdaad, "de oprechte historieschrijver moet zeggen' dat zij thans niet zoo lief is als toen haar moeder de regeering in handen had. Zij is niet zoo lief, maar zij ziet er veel beter uit; want ofschoon zij' een volwassen en goed geproportioneerde vrouw is, is er iete in haar gelaat, dat honderdmaal meer waard is dan haar schoonheid. Men ziet daarop ge stempeld de waardigheid en de bewustheid van de macht die een meisje bekomen heeft en die nimmer een meester zal hebben of iemand die boven haar staat binnen haar rijk. Men leest op haar helder, open gelaat den moed van haar moeder en van haar va der en grootvader, die zoo weinig wisten wat vrees was, dat wanneer men het woord „vrees" op een papier had geschreven en on der andere papieren gemengd, zij dit woord niet zouden hebben begrepen. Men leest op Wilhelmina's kinderlijk ge laat, boven verstand, het volmaakte bezit van zedübeheertschmg en een bevattelijken geest- Het is echter waar dat de slanke', kin derlijke gestalte en de ongewone, jeugdige schoonheid die haar kenmerkte toen zij nog het „koninginnetje" was, hebben plaats ge maakt voor rijpere bekoorlijünheden van ge laat en gestalte. Wilhelmina, zooaJs ik haar onlangs zag, geheel in 't wit met uitzondering van den frisschea blos op haar wangen, ie nui vrouw geworden met de gestalte en het gelaat van een volwassene. Zij is van een buitengewoon, lieftallig kind, eert stevige, gezonde, goed ontwikkelde vrouw geworden en zij is groo- ter dan haar moeder maar niet zoo dik, zoo dat de sehoonheicbiijnen niet verloren zijn gegaan. En zij is dan beslist een mooie vrouw. Indien zij een vroolijker en lichtzinniger natuur had, zou men' medelijden moeten heb ben, met haar, want zijl 'heeft niemand van Koninklijken bloede om haar vriendin en vertrouwde te zijn in de jaren dat zij pas vrouw is. Nooit had zij' een speelkameraadje en thans heeft zij geen ander gezelschap dan haar moeder. Haar Koninklijk Huis heeft zoo weinig leden, dat zij en haar moeder de eenigen in Holland zijn. 'En buiten Holland blijift alleen de prinses Von Wied over, die woont aan de oevers van den Rijn met haar echtgenoot, den president van het Pruisische Heerenhuis. Deze twee bezoeken jaarlijks den Haag en blijven dap twee weken ongeveer, geven een groote receptie of een bal en gaan daarna weder heen om hun pliohten te ver vullen in het sociale en politieke 'leven van Duitschland. De Koningin-Moeder die slechts 4-2 jaar is, heeft een jongeren broeder, den prins van Waldeck Pyrmont, die minder dikwijls in Nederland komt. Fuji en zijn vrouw, of Schoon te oud om de ware vrienden te zijn voor een meisje, zijn niettemin de meest vertrouwde personen waarmede zij ooit in aanraking is geweest. Mien beweert van Koningin Yv ilhelmina, dat de eenige werkelijke vroolijk» uren die zij beleefd heeft in de laatste jaren, waren, 4jo welke zij doorbracht op een Hofbal, toen de jonge oom het Hof bezocht. Dit is nu twee jaar geleden. Toen, in plaats van rustig te wandelen bij oen van de quadrilles, waar in gewoonlijk haar deelname aan het bal 'be stond, walste zij met den gsestigen jongen prins en zij walste zoo vroolijk dat zij haar ikroon eraf walschte. Misschien ook niet. Want dat ie een droevige quaestie voor de Hollanders. Het incident veroorzaakte groo te sensatie. De duizenden die gel'oóven, dat zij zoo onstuimig walste dat haar kroon af viel, hebben haar streng gelaakt om dit ge brek aan waardigheid' haar die Zooveel waardigheid van de echte soort tentoon spreidt. De duizenden die ontkennen dat zulk een onwaarschijnlijke gebeurtenis heeft plaats gehad, hebben, heel wat moeite gehad' om de opwinding van de anderen te doen bedaren. Het feit is, dat de Koningin vroolijk dans te als een jong meisje mag en moet doen, vooral wanneer haar danseur haar oom is. En de diamanten tiara, want zij droeg geen kroon, gleed, achterover tengevolge van het loslaten van een haarnaald. Ook een lok van het korte haar van haar donker noofd gleed naar beneden. Een hofdame stapte naar haar toe en herstelde in een seconde de fout en maakte het mooie hoofd weer zooals dit volgens de etiquette behoorde. Was zij geen Koni,gin geweest dan zou niemand er op ge let hebben zailk een kleinigheid was 't. Groote wanorde ontstond er echter door in het koninkrijk daar er mannen en vrou wen lichtzinnig genoeg waren om te denken dat het ongeval aan iets anders dan aan toe val moest worden toegeschreven. Ik vertel dit geval om zijn pathetische zijde en omdat het leger er uit zal begrijpen de roerende schildering van een gezond levenslustig meis je, dat slechts zelden zich zelf mag zijn. Voor het Nederlandsche volk is de moraal zelfs nog ernstiger, want hierdoor wordt be wezen, dat in zijn isolement een gevaar voor het koninkrijk schuilt. Het leven van Wilhelmina,, met haar moe der alleen tot gezelschap, heeft spoedig de ernstige zijde van haar karakter ontwikkeld en men zegt van haar, dat zij nooit speelt maar altijd werkt. Dang voordat zij' Konin gin was, heeft zij in een museum al de pop pen en liet speelgoed uit haar kinderjaren opgeborgen. En zoo practised was zij toen reeds, dat ieder stuk in het museum voor zien is van rijn naam, den naam van dei: gever en den datum, waarop het ontvangen werd. 'De aardigste bijzonderheid is die van ko ningin Wilhelmina en haar poppen. Het is de geschiedenis van de pop, die stout was en niet wilde opzitten. Zij wilde niet, zij' wil de niet opritten het kwam er niet op aan, hoe geduldig zij in positie gesteld werd, het kwam er niet op aan, hoe zij beknord werd, het kwam er niet op aan, hoe rij1 gesmeekt word. „Wel, jou stoute pop I" zei de koninklijke prinses, „als je dan niet wilt, maak ik je ko ningin. en je zult niemand hebben om mee te spelen. Het is geen nieuwe bijzonderheid, maar zij is waar. De jonge Koningin vindt thans trooet in de zorgen die de regeeiing meebrengt. Zij is Koningin en niemand bezit maar 't minste van haar autoriteit. Zij houdt zich druk be zig met de onderwerpen, die de ministers haar voorleggen en de hofzaken. Dit zijn haar pleirierigste bezigheden, want haar bals en recepties zijn haar meest vervelende pliohten. En dat zou ook voor on6 zoo zijn. wanneer wijl 400 of 500 personen op een middag moesten te woord staan, waarbij nota gehouden wordt van haar woor den en angstvallig wordt gezorgd, dat ieder naar zijp. rang en standi wordt toegesproken en punctueel gelet wordt op de volgorde. 'Het Nederlandsche volk gelooft aan twee dingen, evenals de vromen geloven in 't evangelie. In de eerste plaats dat Duitschland van plan is vroeger of later Holland in te lijven, en in do tweede plaats, dat keizer Wilhelm te zeer gehecht is aan het „goddelijk recht der koningen", om een 'hand uit te steken naar het kleine koninkrijk, zoolang het Huis van Oranje leeft. Daardoor is ieder Hollan der nog meer getroffen door de eenzaam heid, waarin rijn Koning n leeft, dan de vreemdeling. Hij wil' hebben dat zij trouwt, opdat er koninklijke nakomelingen komen. En zal zij trouwen? Ts het vtar dat zij haar verloving zal (bekend maken <*p den Sleten, Augustus, wanneer zij twintig jaar wordt? Toen zij twee jaar geleden gekroond werd, zeide rij tot een harer ministers, die dat onderwerp aanroerde: Laat mij de eer ste twee jaren niets van een huwelijk hoo ren, zoolang wii ik nog vrij rijn. Uit die opmerking maken veie hoogge plaatste personen in Nederland op, dat er aan 't einde van deze maand een belangrijke aankondiging zal worden gedaan maar geen mensch durft beweren, dat hij weet wie de and'ere partij zal zijn in de verwachte match. Zij zouden gaarne in Engeland naar hem hebben uitgezien, indien Engeland een prins gehad had om die plaats in te nemen. Ylsscliershavcn te IJmuIden. De „Staatscourant" bevat het jaarverslag van den directeur dor Visschersnaven, ko pende van 1 Juli 1899 tot 30 Juni 1900. Over de exploitatie en de algemeen© za ken wordt o. m. het volgende gezegd De afslaggelden 'bedroegen f 12,897. Do exploitatie van den Rijksvisöhafslag voldeed zeer goed, klachten van de belang hebbenden werden daaromtrent niet ontvan gen. Bijl Kon. besluit van 23 April 1900, no. 48, werd art. 22 van het reglement van po litie op de visschershaven gewijzigd, waar door aan den wensch, dat de vissoh«rshaven ook open zon zijn voor die schepen welke niet van den Rijksafslag ge/bruifc maakten, werd tegemoet gekomen. Alle hief komende of gevestigde handela ren bezoeken thans geregeld den Rijksaislag, met uitzondering van ééne firma. Het is mij echter bekend dat deze, door bemiddeling van een anderen handelaar, op den Rijiksaf- slag koopt. Ten gevolge van het door den handel ge dane verzoek, om. de zoogenaamde koopmane korting, die in het halreglement op 2 was gesteld tob 3 te verhoogen, werd daartoe bij beschikking van Uwe Excellentie, dd. 28 April jl., no. 216, met ingang van 15 Mei jl. overgegaantegelijkertijd, werd de retribu tie voor den afslag van 2 tot 1 vermin derd, zoodat de geheele korting voor de vis- scbenj op 4 is gehteven, en deze geen na deel daarvan heeft ondervonden. De (uitvoering van de exploitatie van' de nieuwe vischhal in haar gansdhem omvang, zooals die voorgenomen was, ondervond, nog ©enig oponthoud wat betreft do expeditie van de viach per spoor, rechtstreeks uit deze hal. De handelaren vinden gelegenheid tot liet hebben van kantoor met bergplaats en kun nen tevens over pakruimte voor hun vi6eh beschikken.; het is echter noodig hen ook ge legenheid te geven deze visch per spoor van uit de hal te verzenden, daar anders het voor deel van de aanwezigheid van de genoemde inrichting grootendeels vederen gaat. Aangezien bleek dat hot aannemen van de te verzenden visch als stukgoed in wel ken vorm de visch hoofdzakelijk door de han delaren hier wordt verzonden zoowel van uit de nieuwe vischhal, als van uit de daar tegenover galegen hiervoor bestemde goede renloods, overwegend bezwaar opleverde, werd door mijl voorgesteld het aannemen en expedieeren van de visch geheel naar de nieu we vischhal over te brengen, en deze, door het aanbrengen van 2 deuren dn den noorde lijken zijgevel, daarvoor geschikt te maken. Eerst wanneer- de bedoelde regeling tot stand zal rijn gekomen, kan de inrichting van de hal geheel tot haar recht komen. Het is te verwachten dat van do handela ren. meer aanvragen zullen inkomen, voor het in huur verkrijgen van de kantoren en bergplaatsen. Twee kantoren werden inbusschen in huur aangevraagd. Uit de opgaaf van het aantal vaartuigen, dat van den Rijfeafslag en dat van den par ticulieren afslag gebruik maakte, blijikt dat de Stoomtrawlers voor ongeveer 4/5 van den particulieren afslag gebruik maakten. De sloepen, blijken voor ruim de helft van den Rijiksafslag gebruik te maken. Van de kotters maakt een steeds grooter gedeelte van den Rijkeafslag gebruik. Daar toe behoort het grootste gedeelte van de hier komende Engelsche kotters, en thans ooi ongeveer de helft van de hier havenende, aan de Nederlandsche reederijen behoorende kot'ters. Thans zijn er 12 zulke reederijem met te zamen 32 schepen. De kustvisschens zijn meer en meer cm ten slotte uitsluitend aan den Rijksafsktg geko men. Notarieel Staatsexamen (1117 Aug.) Geslaagd, eerste gedeelte. D. Eidman, te 's GravenhageG. J. Van Gendt, te Arn hem IJ. Van Kranenburg, te Gouda. Tweede gedeelte: A. Schmid, teGilze;R. T. Mees, te Barneveldt; jhr. P. 0. Van Nis- pen, ïe IJseistein; A. J. Tassemijer, ke RotterdamJ. J. Kok, te Arnhem. Namens H. M. de Koningin zal de Shah van Perzië bij zyn aankomst te 's-Graven- hage op 26 dezer aan het station begroet worden door luit.-gen. Graaf Dumonceau, chef van Hr. Ms. Militaire Huis. In de laatste dagen ontving Z. K. H. d,e groothertog van Saksen als gasten aan rijn tafel mevr. Boreel d'Yvoy, den oud-commis saris der Koningin mr. C. Fock en den gep. generaal-maj. H. Bteijerman. Gisteren dineerden de groothertog en rijn dochter bij H. K. H. de prinses van Schauiniburg, aan het Oranje-Hotel. Prof. J. Kraus, hoogleeraar in de watei- bouwkunde aan de Polytechnische School te Delft, zooals men weet, uitgezonden naar Java om, met anderen, een onderzoek in te stellen naar de werken aan de Solo vallei, is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandsehen Leeuw. •Door den President der Fransche Repu bliek zijn benoemd in het Legioen van. Ear tot graotoöicier mr. L. P. M. H. baron Mi- ahiels van Vorduynen, voorzitter van de Centrale commissie voor de inrichting van de afdeelingen van. Nederland en. 'cië Kolo niën op de wereldtentoonstelling te Parijs, tevens commissaris-generaal voor Nederland bij die tentoonstelling, en tot officier D. ba ron van. Asbeck, lid der oentrale commissie voornoemd, tevens gedelegeerde van den oammisearie-generaal voor Nederland, te Pa rijs. Uit het woonhuis van den Oostenrijksdhen gezant wapperen heden, ter eere van den verjaardag van zijn souveredn, de Oostenrijk- sche en Hongaarsahe vlaggen. De gezant van Oostenrijk-Hongarije begaf zich heden naar Dordrecht, ter bijwoning aldaar van de begrafenis van den heer Fr, van Overzee, consul van Öostenrijlk-Honga- rïjie te Rotterdam. De gezant legde namens zijn .regeering een krans op het graf neder. In de jSt.-Ct." is opgenomen het bericht, dat Hr. Ms. pantserdekschip Holland, onder bevel van kapt. t/z. S. K. Sybrandi, den 47den te Ta-ku is aangekomen. De voorzitter van Eet Hoofdcomité van het Ned. Boode Kruis herinnerd aan de me dedeeling betreffende de verzending van goe deren naar de ambulances in Zuid-Afrika, welke goederen uiterlijk den, 28en. dezer aan loods C, Handelskade te Amsterdam, moe ten zijn bezorgd. Overigens blijft dié heer Bruchner, Heer en gracht no. 270 aldaar, steeds bereid gewenschte inlichtingen te ver strekken. (Brieven en andere bescheiden voor de le den der ambulances, (thans krijgsgevangen te Colombo (Ceylon) kunnen worden geadres seerd aan den Nederlandschen consul aldaar, den heer B. A. Wenninck, aan wien de be hartiging der belangen van voornoemde le den door Z. EXo. den heer 'Minister van Bin nen! andsobe Zaken ie opgedragen. De Fransehe mail' via 'Marseille, de Duit- soke, via Napels, en' de Engelsche, via Brin- dia, doen Colombo aan. De Nederlandsche niet. Aflie besdhledden voor de krijgsgevangenen zijn onderworpen aan de. militaire censuur.

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2