54rte Jaargang. Woensdag 22 Augustus 1900. No. 10324. TJit één wieg. m UIT BE PERS. BUITENLAND. V* SCHIEDAMSCHE UOURi I111 f, Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prjjs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.05. Pnjg per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan 'iet bureau bezorgd zijn. BureauBoterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschenen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bg vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Mo. 123. Onvereenigbaar Er is in de pers nogal geschreven en ge wreven over de vraag of het wetnscthelijik is, dat de heer air. H. Smeenge, kantonrechter te Hoogeveen, die bij' aanneming van rel ambt van griffier bij het gerechtshof te Am sterdam, waartoe hij oniuigs benoemd is, in gevolge art. 96 Gw. van rechtswege opleidt lid der Tweede Kamer te zijn, ziel) eventueel een herkiezing als zoodanig iiet welgevallen Met anti-liberale bladen heeft o. a. de „Kamp. Ct." d'ie vraag ontkennend beant woord. Heb „Weekbl. van 'liet Riecht" schrijft nu het volgende „Als wijt over deze vraag een advies had den uit to brengen, zouden wij het meer eens zijn met de redactie der „K. Ct.", dan met den 'kroniekschrijver in de „N. Gr. Ct.". Doze laatste spreekt met kennelijke gering schatting over heb „gjiffiersbaanbje", waar toe de kantonrechter Smeenge door de Koningin op voordracht van den minister van justitie geroepen is. Intusschen is het ze ker, dat heb ambt van griffier bijl het druk ste van onze vijf gerechtshoven, welks beide kamers steeds volop werk hebben, niet juiet is wat men noemt een sinecure. Ons althans komt het nogal duidelijk voor, dab de gere gelde gang van zaken bij het gerechtshof te Amsterdam er onder moet lijden, indien do griffier bij dat college gedurende 7 a 8 maan den van het jaar, waarin de Tweede Kamer naar matige berekening gemiddeld bijeen- is in openbare zitting of in de afdoe! ingen, bijna dagelijks heen «n weer trekt van Am sterdam naar Den Haag, om de leiding der griffie on don dieneb ter audiëntie, in' zoover hij daaraan persoonlijk deelneemt, bij zijn afwezigheid geheel over te laten aan een zij ner substituten. „Wij willen gaarne aannemen, dab liet „zeer jammer" zou zijn indien do Tweede Kamer in den heer Smeenge'een ijverig lid en do commissie voor de verzoekschriften haar verdienstelijken voorzitter verloor. Maar met deze eventualiteit heeft de Hoogeveen- sche kantonrechter natuurlijk rekening ge houden, toen hij dong naar liet „griffiers- baantje", en de Minister van Justitie met minder, toen Zijne Excell. hem aan H. M- do Koningin voordroeg als griffier van liet Amsterdamscho hof, wij willen aannemen, niet zonder ernstige overweging, maar dan toch ten slotte met terzijdeetelling der bil lijke aanspraken van den oudsten substituut- griffier bij dit hof, gedurende ongeveer 23 jaar met groote plichtsbetrachting in, dit ambt werkzaam, wien nu niet veel andere overbleef dan, gelijk hij deed, zijn ontslag uit 's lands dienst aan to vragen. „Wij. komen wel wat laat met (bovenstaan de rnedodeelingen uit do pers en onze daai-- aan vastgeknoopte beschouwingen, maar wij achtten heb gepast daarmede te wachten tot- Keen roman VAN IDA BO Y-K D. 43) Mevrouw Weiiihof gilkn lacht© allen dank- baar toe, geroerd de zorgende, vurigs liefde hairer kinderen,, de diepe vereeriaig van, haar aanstaanden, schoonzoon en liaar aanstaan de schoondochter gevoelende. Fangart 'kwam. Hij zeide hetzelfde wat Mauraoh gezegd had, toonde aioh niet 'belee- d'igd en, hield langdurige conferemtiëp met de 'kinfdenen der zieke. Hun mama werd geheel door haar zenu wen beheerschit, zij moest op reis gaan, nieu we indrukken krijgen, een geheel andere, af wisselende omgeving moest men haar schen ken. Mem kon dab nader bespreken, zoödira hun mama Wat sterker geworden was. Lydioi bepaalde reeds, d'at haar mama en Malve een reis konden doen, terwijl zij zelf op Pan- 'holz bij, de familie van ErmSb Egon logeerde. Da kermissen lieten naar den toestand dor patiënte vragen, want het gerucht earner ern stige, plotselinge ziekte, van mevrouw Warl- hof had zich. al spoedlig verspreid. 'Zoo vlogen de uren in onrust heen. Afleg, wat de broeders en zusters van efflandbr scheidde, was vergeten. Lydiai wist rich ook heden ver van Wolfgang en zijn aanstaande te li,ouden, en toahl trok dit de aandachtvan Wolfgang niet, an als het zidh aan hem wil de opdringen, dan zag hij het over het hoofd, gedachtig aam heit pijnlijke feit, d'at zijn, twist met Hand. de naaste aanleiding to,t mama's ziekte geweest was. Hij kon het ech ter niet van zich verkrijgen, een woordi mat dat zou zijn beschikt op het verzoek van mr. H. E. Kann, wien nu bij het in ons vorig nummer vermeide koninklijk 'besluit eervol ontslag ia verleend als substituut-griffier bij1 net- gerechtshof te Amsterdam." Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 21 Aug. 1900. China. Do eerste berichten over de bezetting van Peking waren wel wat rooskleurig getint. Niet lang duurde het of men hoorde eerst dat de Ghineezen wel' degelijk tegenstand hebben geboden op de wallen der stad, zoo dat do Japanners zelfs honderd man verlo ren. Eb nu blijkt zelfs dat er nog gevochten wordt in de stad zelf. De binnenstad wordft door da Chinc-ezen verdedigd togen de vreem de indringers- Het is met zeor duidelijk wat met die hra- nenstad wordt bedoeld. Peking is verdeeld in de zuidelijke Clxineceche en de noordelijke en grootere Tarbarenstad. In de laatste ligt de Keizerlijke stad, oen rechthoek met een naar het Zuiden uitspringend eveneens rechthoekig gedeelte. Zij meet 10 K.M. m omtrek en is omringd: door 6 M. hooge mu ren. Binnen de muren liggen aan do West- on Noordzijde de tuinen met de groote vijvers; in den zuidoosthoek ligt de Verboden of Hei lige stad. Dezo bevat de keizerlijke paleizen en is de eigenlijke binnenstad. Haar muren, torens dragendd op do hoeken, zijn niet zoo hoog en dik; zij zijn met schitterend-gele porseleinen tegels bedekt en omgeven door een diepe, breode gracht. De omtrek der Heilige Stad is slecht® 31 K-M. In de muren zijn vier poorten met hooge bastions, die als logies voor de keizerlijke lijfwacht cn tevens ter verdediging dienen. Binnen den muur liggen woningen van hofbeambten, da ver schillende gebouwen waarin de Keizer rijn regeeringsdaden uitoefent, de kleine 'tempel der keizerlijke voorvaderen, de harem, de keizerlijke paleizen met tuinen enz alle wel ke gebouwen in architectuur en inrichting sieraden van Chineesche kunst heeten te rijn. Voor do C:himeezen is deze Heilige stad het toppunt van volmaking en kostbaarheid daar is volgens hen alles van goud on zilver. Het telegram nu d'oor den Japanschen ge zant 'te Washington ontvangen, mankt dc-n indruk dat do verhonden troepen de ktnzor- 1 ijlce stad' zijn binnengedrongen, maar nu op verzet stuiten in da Heilige stad. Den Ja panners zou dan de taak ton deel zijn geval len liet bloedige werkje, om ook dit laatste bolwerk aan de Cluneescho machthebbers te ontrukken, te volvoeren. Wellicht wacht hun dan een mooie vangst. Want schoon Chineesche berichten nog zeg- O gen dat de Keizerin reeds verre van Peking is, maken andere berichten het waarschijn lijker dat zijl zich' nog te Peking bevindt. Zal de moderne Semiramis zoo als Engelsdie bladen haar niet zonder overdrijving no-e- Reurietli te wisselen. De kring was groot ge noeg, 'het komen en gaan zoo druk, dat in derdaad niemand behalve Reuristih en Lydia dit merkte. 'Eindelijk kwam de avond, en overeenkom stig den wemsch hunner moeder bleven haar kinderen, bij elkaar. Zij 'bepaalde zelf Van haar bed mit, welken wijn Bielil moest op zetten en welk gerecht de keukenmeid spoe dig kon klaarmaken. Dezo voorzorg deed de groote kinderen we der glimlachen, en rij spotten wat mot hun goede mama an namen met veel kussen af scheid' van hi aar. Allen waran al spoedig in cüe eetkamer bij een met uitzondering van Henri. Deze was dien dag zeker te vc-el van rijn bezigheden afgeroepen en. zat nog na kantoortijd bewer ken. Als kinderen uit een koopmanshuis wa ren zij aan zulke dingen gewoon «n zetten zich bedaard aan tafel neer, de plaats aan het lioofd der tafel open latende. „Hij1 kan zich, vandaag nu eens als hot hoofd der familie gevóélen," zeilde Malve schertsend. Iiesbehh legde een stuk vleesch. tussdhan warme borden en deed, alsof Henri beneden door honger en dorst' gekweld wend', omdat liij misschien oen. half uur later dan gewoon lijk zon eten. Daarmee dreef Wolfgang den spot on zeide tegen rijn meisje, d'at rij hem ook: zoo moest bederven, als Iiesbeth dit Henri, deed. En 'toom 'kwam: Henri. Toon (hij binnentrad, wist (Malve dat hét gebeurd wals. Op zijn gericht lag een spottende trek, zijn oogen fonkelden: en zochten haar. En in de hand hield hïji een brief. Het werd donker voor haar oogen. Zijging men levend in de handen der gehate Wes terlingen willen vallen? Of staat er een Oos- tersch drama te vreezen 1 Prins Tuan on do overige belhamels zal men wel niet vinden. Die zullen wel bijtijds hun hachje hebben geborgen. In ieder geval blijkt nu dat die verbonden troepen rich er niet mee vergenoegen de ge zanten en de overige vreemdelingen te be vrijden, maar dat het wel degelijk hun be doeling is de Chineesche hoofdstad in berit v te nemen- 'En dan zal nog slechts een deel van heb werk zijn gedaan. Men heeft reeds gespot mot dien grooten ophef die er gemaakt is van graaf Walder- see's benoeming tob opperbevelhebber van de vereenigde troepenmacht in China en do drukte die er gemaakt wordt van rijn ver trek. Inderdaad uit de nationale Duibsche trots zich in deze zaak op overdreven wijze. Hot ontlokt ons, Niedterlanders, een glimlach' te lezen hoo Waldersee's reis per extra-brein door Duibschland' om te Yenetic scheep to gaan, letterlijk een triomftocht is, en wij kunnen niet nalaten dan bij' ons zelf op te merken dat de man toch nog niets anders heeft gedaan dan een zeer vereerendo benoe ming aan te nemen. Maar zeer juist schijnt (het ons althans uit politiek oogpunt bezien wanneer dte „Köln. Ztg." in een blijkbaar geïnspireerde Berlijnscko correspondentie de meening be strijdt als zon na Peking's val vermeerde ring der troepenmacht onnoodig rijn. Er zijn, ook onder regeeringsgerinde bla den, waarin de vraag is geopperd of zelfs niet de troepen dio reeds op weg rijin, over bodig zullen blijken. Do „Köln. Ztg." vraagt of dan alle regee ringen even kortzichtig rijn of even boo ze plannen, koesteren als de Duitsche; want alle landen gaan voort troepen naar China te zen dien en zelfs de Am-erikaauscho regeering denkt er over haar divisie te versterken. Maar afgezien daarvan wijst 't 'blad er op dab wel Peking is bezet, maar dat noch vol doening voor do ongehoorde geweldpleging tegen de gezanten noch waarborgen voor do O O toekomst zijn gegeven. 'Dat onderhandelen niets zal baten, is ge bleken m de acht weken van onderhandeling over het loslaten der gezanten. Do „Köln. Ztg." meent dat juist oen groo tere 'troepenmacht de Chineczan een zoo heil- zamea schrik zal inboezemen, dat zooveel mo gelijk bloedvergieten zal worden voorkomen. De inneming van Peking heeft intusschen den te verwachten moreeion invloed niab ge mist. Da verantwoordelijke ambtenaren in de provinciën beijveren zich in betuigingen van 'bereidwilligheid om de orde en rust te handl- have.n. Zoo werd Zondag uit Hong-kong aan de O O O „Tmiesr gem-eld dat dei mandarijn©!! in de Kwang-provinciën er ijverig op bedacht zij'n in haar stoel achterover zitten en. greep mot koude vingers dn het servet, dat op haar schoot lag. „God," badi zij bij zich zelf, „geef mij moed Henri zette rioh neer. „Drommels1" zeide hij, „ik heb een hon ger als een paard. Laat mij gauw wat eten En dan moet ik eens met jullie spreken." Daarbij, legde hij. den brief naast zijn bord1 op heb tafellaken neer. Diedbettlhi greep er naar. „Handen thuishouden," beval hij. li-esbeth verging van nieuwsgierigheid. Ook Wolfgang en Eleonore deden, alsof rij het niet langer kondon uitihoudbn. Men opperde allerlei vermoedens, terwijl Benin met de grootste bedaardheid rijn lamscotelet opat. Malve zweeg. Zij wachtte. De angst week, en de trots onitiwaakte. Als Henri dadelijk in toom losgebaai9toni was en hatelijke uitvallen tegen haar gedaan hadi! Maar die koele spot waarmee hij »t dat was te veel. Zoo onbelangrijk, zoo belachelijk scheen liet hem toe, als een Enmo Maurach tegen hem zeide, d!a.t hij1 Mailve liefhad en tot vrouw begeerde Wie was hij dan, Henri Wait had hij ge presteerd? Hoe was rijn loven geweest? Door de teederate ouders was hij als een broeikas- plan'tjc grootgebracht, veilig en wel op den kantoorstoel van rijn vader nieergjesat, met» een schatrijke vrouw gebrouwd! En zoo iemand, die nooit de beproevingen des le vens had gekend, zou iets vaar strijd, nood, bibterhedejn wetten? Zoo iemand zou1 oen mam uitlachen en vcrc-ord eel endio rich Van rijn kindsheid af mot moeite een weg door het leven bad! moeten banen \oor do vreemdelingen te zorgen. Zij wijzen er in proclamaties op dab de rustverstorin gen m het Noorden verergerd zijn door de houding van verscheiden hooge ambtenaren die met de Boksers onder één deketn lagen, En rij zeggen dat de inneming van Peking als een rechtvaardige straf moet worden be schouwd. Benige onderkoningen hebben ernstige ge volgen voorspeld! waarvoor zij niet konden instaan, van de bedreiging der Keizerin door een aanval op de Heilige stad, maar de on derkoning van Nanking heeft zich gehaast te O O verklaren dat daarmede niets dragende werd bedoeld. Een Rauter-beridht uit Bei-tsang prijst den moed en de vediitwaarde der Japanners. Hun cavalerie voerde door 'het open void een prachtige cn welgeslaagde charge uit op da Chineesche batterijen. Hun eenige fout is, dat zijl wel wat dol-dapper rijn, waardoor rij, ook zware verliezen lijden. Koningin Victoria heeft aan den komman- dant van het Engelsche marine-detachement dat het gezantschap bewaakte, een telegram van gelukwensch gezonden met de bevrijding. Zuld-Afrlka. De groote overwinning die De Wet zou hebben behaald is niet bevestigd en zal ook wel niet bevestigd worden. Wij hebben hier blijkbaar weder, evenals reeds meer is be proefd, te doen met een poging der lafte Engelsche correspondenten te Lorenpo Mar- quez om de Boerenberichten in een ongunstig daglicht te stellen. Noch van De Wet noch van De la Rey is er nieuws, zoodat wjj zelfs niet kunnen gissen waar oom Christinan en oom Koos zich ophouden. Vermoedelijk is het echter met een van beiden geweest dat Jan Hamilton's voorhoede onder Mahou ten Westen van de Krokodil rivier slaags is geweest. Uit Roberts bericht over Hamilton maken wij op dat deze van Blauwbank naar het Noorden is getrokken, naar de Magalies- hergen, waar hij dan Vrijdag 1.1. Oliphants Nek heeft bezet. Generaal Paget is intusschen ten Noorden van Pretoria aan het werk. Volgens Lallan's bureau heeft zijn brigade de Boeren verdreven uit het district om Home's Nek. De Boeren lieten vier dooden achter. Generaal Paget heeft den pas over Home's Nek onbruikbaar gemaakt. Van het groote gevecht dat ten Oosten van Pretoria zou zijn geleverd is nog niets nader vernomen. Wij vreezen dat ook dit gevecht thuis behoort in het rijk der fabelen. Niettemin blijken de Engelschen ook hier niet krachtig genoeg om iets flinks te doen. Generaal Clery heeft aan Bulier gemeld, dat kapitein Reynolds en 22 man van de dragonders den 14den Augustus bij Doorn- kop in een hinderlaag zijn gevallen. Kapitein Reynolds werd ernstig gekwetst en één man wordt vermist. Verder sgelooft" Clery dat het verlies van den vijand groot was. Of de overige mannen ontkomen of ge vangen genomen zijn, blijkt niet duidelijk. In Engeland verwachten de jingo's nn O, rij was fcrotscb op de anno ode van liaar geliefde, trotsoh op rijn eenzaamheid, trotsoh op zijn taeurig lot! Kon Henri, weten, wat ware liefdei wae? Noen. Hij bad eenvoudig, onder wederzijd- sclio toestemming der ouders, een passende partij gevonden m een meisje, waairvoor Hij eenige sympathie gevoelde. Wat iben aan, el kander verbond, hielden rij voor liefde om dat zij niets anders, niets hoogers kenden. Maair Lydia, die had liefgehad en geleden. En Wolfgang, die koos, aan do hartstochte lijke opwellingen rijns harten gehoor gewen de, eon arm meisje. Ja, die wisten wat ware liéfde is. „Zij zullen mij helpen," dacht Malve- Eu als rij 'hem dan eerst nmar loerden kennen, zouden zij hem wel moeten liefhebben, en van alle aangetrouwde kinderen des huizes zou hij, Enno Maurach, nog de moest geëer de, de meest geliefde worden. De macht zij ner persoonlijkheid moest zegevieren Hooger hief Malve het hoofd' op, en uit tartend zocht haar blik haar brooder aan 't hoofd der tafel. „Spreek maar!" dacht zij. „Ik zal je wel antwoord geven." At Henri dan eeuwig. Kon men zoo be daard zijn, honger stallen, als zulke dingen op den achtergrond! loerden? Nn veegde hij met zijn servet op zijn doo- de gemak! rijn baard af, er op bedacht, de richting der opstaande karen, van rijn knevel niet te venstorein. Hét ergerdie Malve op dit oogenblik, dat haar broeder zoo knap van ■uiterlijfc was. Dat rij vroeger trohsch daarop geweest was, ver gat rij geheel en besliste bij zich zelf, dat mooiheid bij een man veeleer afstootend dan. aantrekkend werkt. veel van de nieuwe zware straffen, waarmede Roberts bedreigt de Boeren die eerst zich onderworpen hebben om later de wapens weder op te vatten, hetgeen allengs een gewoon verschijnsel is geworden. "Wij gelooven evenwel dat de ïKüln. Ztg." precies zegt waar den Engelschen de schoen wringt. »Het afleggen van den eed", zegt het blad, schijnt een bepaalde tactiek te zijn ge worden, om de Engelschen in slaap te sussen en dan in hun rug de verbindingslijnen af te snijden. Maar de Engelschen dragen zelf de schuld dat de Boeren van dit nieuwe strijd middel gebruik kunnen maken. 3>Zij nemen de bezetting waarover Roberts weder spreekt in zijn nieuwste draconische proclamatie, te gemakkelijk op. Men bezet vijandelijk land niet door beschikkingen op papier, maar alleen door een feitelijke bezet ting, door voortdurende militaire bewaking van het land, j> Daar aan heeft het bij de Engelschen overal gemankeerd, zij het ook meer door gebrek aan troepen dan uit gebrek aan be leid want wanneer zij het land werkelijk bezet zouden willen houden, zou er geen operatie-leger meer overblijven, dat bij de huidige methode toch reeds zóó bedenkelijk is samengesmolten, dat French nu reeds weken lang bij Middelburg ligt zonder zijn opmarsch te kunnen voortzetten". Zóó is het. De guerilla dwingt de Engel schen tot machteloosheid en ontmoedigt officieren en minderen. En dat geeft ons recht ook nu nog op de toekomst te hopen. Daarom ook is het vari zooveel belang dat mannen als De Wet en De la Reij de En gelschen elders blijven bezig houden. E»n andere moeilijkheid is de slechte ver ken niögsdienst. Daarop wijst ook Charles Williams, de onverbiddelijke criticus, in de s Morning Lea der". Hij zegt: ^Generaal Carrrington had een voorhoede- gevecht met de Boeren te Malmani die, naar verondersteld werd, naar Zeerust waren terug getrokken, maar ergens anders "bleken heen gegaan te zijn. Daar is weer zoo'n voorbeeld van het gissingswerk dat zoo dikwijls in den veldtocht in Zuid-Afrika den arbeid van den verkenningsdienst heeft vervangen. In dit opzicht zijn lord Roberts en zijn generaals zeer slecht bediend, maar het is vreemd dat wij in hel geheel niet beter zijn geworden in de waarneming van 's vijands bewegingen, terwijl de wildste onderstellin gen omtrent 's vijands bedoelingen als on weerlegbare feiten worden overgeseind. Tot dusver is geen dezer gissingen waarheid ge worden en het wordt hoog tijd dat zij ver dwijnen uit de kolommen der bladen." Williams klaagt ook dat de belangstelling in den oorlog zoo vei flauwt. Ciemengde SSededeeïingcn. Morgenochtend zal graaf Waldsrse© door den koning van Italië -worden ontvangen. Koning Alexander van Servië heeft op zqn verjaardag een telegrafischen geluk wensch ontvangen van den Czaar. „Wil jullie nu weten, wat het is?" begon! Henri en nam met een zekere plechtstatig heid. deai brief op. „Omze Malvo heeft een huwelijksaanzoek gehad, ©en vereeaxnudi 3m- welijksaamzoek zegt men wel eens." „Houd op! "schreeuwde zij en sprong op. „Dat gaaJt mij alleen aan f' Plotseling scheep, het haar als een 'ruw heid toe, do aangelegenheden! baars hapten 'hier ten aanhoore van vreemden behandeld te zien. Want Jobst von "Reurietli was voor haar een vreemde, zes weken gal ede® pog maar een oppervlakkige kennis. Moest lrijl hier héden de rechten van een 'broeder op haar kobben, alleen, omdait hij' met Dydisi geëngageerd! was? En Eleonore was ee® vreemdo zes weken geleden had rij mot haar si-echts vluchtig en beleefd een groet en een. woord gewisseld, heden zou rij) mee spreken,, nu het om het gduk van haar ge ilede leve®, te doen was Dat was volslagen onzin. Als IAesbeth nog hot ecodge lid van den broeder- e® zus ter kring geweest was, zou men haar vreemdheid niet zoo gevoeld hebben: ode traden er destijds gee® gewichtige ge beurtenissen in heb leven der familie op den voorgrond. Maar thans, nu ook haar andere» broeder en zuster levensgezellen gdka-egeu hadden, nu' rij zelf een levensgezel had gekozen thans kwam zij' eensOdaps tot liet inrichtaa® dis nauwe betrekking moest ecu einde komen. Ieder moest op eigen verantwoording rijn éigen weg gaan. (Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1