K Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BINNENLAND. STADSNIEUWS. YL.AARDINGEN. Kunst en Wetenschap. Gemengd Nieuws. tussctien de treinen en de wagens werd onderhouden door middel van seinmasten, waaraan seheepsseinen werden gelieschen. Nauwelijks waren enkele kilometers afge legd of de aan-al begon reeds. E"rst waren het maar kleine troepen Chineezen, die den trein naderdenzij werden met geweervuur verdreven. Des nachts bivakkeerde de expe ditie langs den spoordijk. Den volgenden dag werden de aanvallen talrijker en de Chineezen stoutmoediger. De meeste aanvallers waren slechts met zwaarden en lansen gewapend, maar hoevelen er ook vielen, de overblij- venden vvekp.i niet. Eonige dagen later bemerkte men dat de spoorweg in den rug der kolonne was opge broken. De mannen hadden nog maar 200 rounds patronen ieder. Ook naar het Noorden was de weg vernield, zoodat de lijn hersteld moest worden voordat men verder kon gaan. In een week had de kolotme twee hon derd gewonden mede te voeren en niets dan wat rijst om van te leven. Het drinkwalei was op. De tegenstand der Chineezen werd steeds sterker. Het werd duidelijk dat het onmogelijk zou zijn met de expeditie Peking te bereiken, zoodat tot den t«i ugtocht werd besloten. Langzaam trok men toen langs de Pei-ho terug, terwijl de gewonden in bootjes werden medegevoerd. Zoodra de treinen verlaten waren, staken de Chineezen ze in brand. De geheele terugtocht was één lang gevecht. Bij elk dorp moest met geweld worden bin nengedrongen, en ditmaal waren het gere gelde Chineesche troepen die de kolonne aanvielen. Het water dat gedronken moest woiden, was besmet door lijken van Boksers en ver oorzaakte ziekte. Ten laatste werden de ö--~ wonden en de zieken zulk een zware last voor de kolonne dat zes kanonnen achter gelaten moesten woiden om de lijders te kunnen medevoeren. Eindelijk slaagde men er in, steeds strij dende tegèn de Chineezen die voor de kolonne zwierven, iiet westelijk arsenaal te bereiken er. na een bloedig gevecht te bezetten. Maar ook hier werd de toestand onhoud baar door gebrek aan krijgsvoorraad en mondkost. Het was dringend noodzakelijk hulp uit Tien-tsin te ontbieden. Admiraal Seymour koos een compagnie matrozen van zijn schip uit en gaf huu diep ontroerd zijn aanwijzingen. Hij beval hun tot Tieu-tsin tot eiken prjjs door te dringen. i>De dooden moet ge laten liggen en de ge vonden die niet mede kunnen, als dooden beschouwen", zeide hij. Ge moet n zoo noodig allen opofleren op één na, maar één man moet er komen." De matrozen gingen op weg, eu weldra hoorde men vuren. Een half uur later keerde de compagnie terug, geslonken tot dertig man. In een gevecht van een kwaï tier waren er vijf en twintig gesneuvelden, waaronder alle officieren, eu evenveel gewonden. Alle» scheen verloren. Gelukkig, kwam er den volgenden morgen redding. Een regiment Kozakken, gesteund door twee Russische infanterie-regimenten en een batterij artillerie, kwam van Port Arthur, dieef de Chineezen uiteen en ontzette Se/mour. Zijn kolonne had 70 dooden en 200 gewonden waai van de Engelschen heL leeuwenaandeel hadden 30 gesneuvelden en 98 gewonden. Zuid-Afrlha. Charles "Williams, de militaire medewer ker der „Morning Leader". geeft weer een scherpe critiek op do Engeische bevelhebbers door te beschrijven hoe De Wet naar het Oosten, is getrokken. „Na Kitchener en Methuen kalmpjes bij den neus te hebben genomen," zegt hij, „is De Wet met Baden-Powell als zijn sohaduw achter zich en gevolgd door Malton, dien hij ontweek door voor Hebron naar het Oosten om te buigen, op 13 mijlen afstand Pretoria voorbijgetrokken. Hij bivakkeerde vermoe delijk: aan do Pienaartrivier. Juist een dag on vijf mijlen na hem kampeerde zijn „scha duw" Baden-Powell to Waterval en den vol genden dag werd een legerafdr.eling tiib Pre toria afgezonden om hem tot een gevecht te dwingen. Maar deze afdeeling die klaarblijke lijk sterk was, kon hem met bereikenhij trok rustig door het Boschveld de Engel schen voor den neus voorbij Williams noemt het van De Wet een ge niale zet om in Oostelijke richting te gaan, onder 'net bereik van den veldmaarschalk- opperbevelhebber zei ven, over de plaats waar de Boeren vóór do ontruiming van Pre toria hun talrijke gevangenen bewaarden. Hij verwacht dat Do Wet nu verder is ge trokken langs de wegen <Le naar de samen- vlooiing van do Elands- en do Olifantsrive ren leiden, vanwaar hij over Mupochs of Snijmam en Waterval-Onder naar Lijdon- burg kan marekeeren. Heeft De Wet zich me>t Botha vereenigd, dan is de oorlog spoedig uit, meent Wil liams. Roberts kan hea dan naar Lijden burg drijven en hen daar met een leger van 50,000 man vasthouden. L>e rest van rijn leger kan hij dan aan wenden om don Vrijstaat en Transvaal ge heel tot rust te brengen. Het plan is heel aardig en het moet be paald gelukken als Botha en Do Wet het goedvinden. Maar die twee rijn nu niet be paald gezind rich zoo gemakkelijk te laten drijven, waarheen het den Engelschen be haagt. ■En zoo zij zich al eens in een hoekje laten dringen, ontsnappen zij bij de eerste de bes te gelegenheid weer. Van Botha zullen wij wol spoedig hooren. Ballor en French, handelend volgens een overeengekomen plan, zijn beiden naar Van Wijksvlei genikt wat hun, dank zij den te genstand dor Boeren, liet zonder verliezen zal gelukt rijn. Of Botha ton slotte zal standhouden, dient afgewacht. Wij vermoeden van niet. Eerder nemen wij aan dat hij tijd zal zoe ken to winnen, en de Engelschen naiar het Noorden, naar de bergen, zal lakken. Het groote gevaar voor do Engelschen blijft de approviandeering der 'troepen. Vol gons den Ajuerikaanschen consul-generaal te Kaapstad Stowe, wiens trein, zooals de leaer zich zal herinneren, door de Boeren in den Vrijstaat werd aangehouden, was «te Johan nesburg bij' rijln vertrek nog slechts voor drie dagen vleesch on waren alle andere levens middelen schaarsch. Alle beschikbare trans portwagens worden gebruikt om mondkost voor hot leger aan te voeren, maar er begint gebrek te komen aan rollend materiaal. En dan het klimaat dat vele rieken maakt, die onder een slechte verpleging lijden. Do commissie die naar don. toestand der hospitalen -een enquête moet instellen, is te Kaapstad aangekomen en heeft haar onder zoek onverwijld begonnen. Trtusschen is te Kaapstad een bron van groote ellende, maar ook van groote haat en verbittering geopend. Het Wetgevende Li chaam lieeft door de krijgswet goed te keu ren, er voor gezorgd dat de klove tufischen Engelschen cn-Afrikaandera steeds wijder en dieper zal worden. Steeds meer dreigt Bismarck's woord waarheid te zullen worden, dat Engeland in Zuid-Afrika bezag is rijn graf te delven. fietnengde SSecïedeeIJngcn. Men herinnert zich de te Pretoria, gevon den 'briefwisseling, die wel niet een bewijs van hoogverraad inhield, maar toch compro- init-teerend was, o. a. voor Laoouchèie, hot lekende radicale lid van het Engeische La gerhuis. Deze publiceert nu eonige blieven die dooi hem in Augustus van het vorige jaar zijn ge schreven aan Kruger f n waarin hij dezen aanried om de voorgestelde kiesrechtcommis- sio aan te nemen, waardoor hij (Kruger) tijd zou winnen en de onderhandelingen gaande zou kunnen houden. Labouohère schreef dat het Kabinet besloten was om d°u oorlog te vermijden, maar dat het Chamhjr.am cp een zachte manier wilde Jaten slippen In .antwoord op een brief van Chun ;r- lain van 6 Augustus van dit jaar, waarin over do bovenbedoelde brieven opheldering wordt gevraagd, heeft Labonchère een brief geschreven, waarin hij zijn advies aan Kru ger verdedigt. Tevens publiceert hij een brief van Mon tagu White, deu gewezen Transvaaischen consul-generaal, aan Reitz. Labouchère pro testeert .tegen Chamberlain's vraag aan de schrijvers van die brieven om hun gedrag toe te lichten. Hijl noemt het onbeschaamd en zegt alleen verantwoordelijk te zijn tegen over het Parlement, rijn kiezers en de wet. Hij betwist Chamberlain's recht om them ter verantwoording te roepen wegens rijn uitin gen cm rijn gedrag in die dagen. Labouchère zegt de brieven vrijwillig te publiceeren, aan het publiek overlatend <xm te beslissen of ze landverraad inhouden. Te gelijk daagt hij! Chamberlain uit .diens correspondentie met den Hoogen Commissa ris, den gouverneur van Natal en met Hawksley, Rhodes' advocaat, te publiceeren, opdat het Eingolsclie volk zal kunnen nagaan hoe de oorlog ontstaan is, en wie de ware schuldigen rijn aan het uitbreken der vijan delijkheden. Majoor Mahon is wegens zijn aandeel in de ontzetting van Mafeking tot overste be vorderd. De prins van Wales heeft gisteren op Wilhelmshöhe gedejeuneerd bij zyn neef, keizer Wilhelm. De Shah komt morgen te Brussel, waar hij tot den DOsten zal blijven. Het bezoek uan Antwerpen gaat niet door. De Lanessan, de Frarimhe minister van marine, heeft in een rede te Bordeaux als zijn mepning uitgesproken dat Frankrijk meer dan eenig land aangewezen is om te zyn de groote transito-mat kt \an Europa. Daarom strekt het Fraoki ijk tot eer wanneer het zorgt voor uiibieidmg zijner kiygs- en han delsvloot. De Franscbe nfgevaardigde Cluseret, ex- generaal dei Commune, is ernstig ongesteld. Men zeide reeds dat hij dood wasmaai' dit schijnt niet zoo te zijn. Graaf Waldersee heeft gistermorgen te Rome io het Pantheon namens keizer Wil helm een krans neergelegd op koning Hum bert's giaf. Waldersee werd door den Koning ont vangen en dejeuneerde ten paleize. Bjj de ontvangst was minister Visconti Venosta tegenwoordig. Toen Waldersee naar Napels vertrok deden 'sKonings adjudant, de minister van oorlog en andere militaire autoriteiten hem uitge leide. Het publiek juichte den veldmaarschalk herhaaldelijk warm toe. Gistei avond is Waldersee te Napels aan boord der S a c h s e n gegaan. Onder het opschrift iLiberale dankbaar heid" verdedigt de »Osservatore Romani" de nota van '18 Aug. over de houding van liet Valicaan bij de plechtige bijzetting van Koning Humbert tegenover de opschudding over die nota in de liberale pers. Het blad zegt dat het Vaticaan correct heeft gehandeld, maar dat een lijkdienst geen halve eeuw der geschiedenis en een verleden vol protesten en terugvorderingen kan uit- wisschen. Ten slotte zegt het blad: ïAan de baar van koning Humbert werd geen woord gesproken dat ioffelrjker voor den overledene, luidde, dan het onze, dat voor de overblijvenden en hen die voor hem ge beden hebben, een wezenljjke troost is ge weest." Er liep een gerucht dat het Buigaarsche leger gemobiliseerd werd. De sAgence Bulgare" echter noemt dit gerucht volkomen uit de lucht gegrepen en constateert dat de regeering, de bevolking en de pers een kalme houding aannemen tegenover de gebeurtenissen in Rumenië. De Japansche vice-consul te Sóng-tsching meldt dat 1000 Koreaansche rebellen Söng- tsching aanvielen en er de huizen der amb tenaren verbrandden en vernielden. De Japansche en Koreaansche ambtenaren waren naar Gen-san gevlucht. Door 440 werklieden van de Kon. Maat schappij „do Schelde" te Vlissingen zal met bet stoomschip General van de Oost-Afri- ka-lijn, dat 25 Aug. e.k. van VLisaingen naar Zuid-Afrika vertrekt, de navolgende geluk- wensch aan President Kruger verzonden wor den HoogEdelGestrenge Heer! Bij gelegenheid der viering van uwen 75n geboortedag gevoelen ondengeteekenden werklieden der Koninklijke Maatschappij „de Schelde" te Vlissingen, ridh gedrongen Uw HoogEdelGestrenge bunnen hartélijken en welgemeenden geJnkwensch aan te bieden Zij spreken hierbij! uit, dat de Almachtige, die het lot der overheden en volken in Zijne hand heeft, U nog tot in lengte van dagen voor de Uwen en Uw volk, dat in zoo'n zwa- rea en ongeldjken strijd met het machtige Albion is gewikkeld, moge sparen en U te aanschouwen geve, kan het rijn spoedig, dat de kamp voor recht en vrijheid door U en Uw volk gestreden tegen roofzucht en ge weld, heerlijk moge bekroond worden, zoo- dat de belagers van deze kostelijke erfgoede ren, waarvoor eens onze voorvaderen, stam verwant aan Uw volk, den langen en bangen strijd van 80 jaren tegen het machtige'Span je aanbonden, uit Uwe landpalen moge ver dreven worden en rust en. vrede onder Uwe wijze en gezegendt regeering wederkeere. Ontvang onze betuiging van ware sym pathie voor U en Uw strijdend volk. Hoogachtend, enz. Het geheel is fraai bewerkt en gedrukt op stevig carton. De wensch in sierlijken kleu rendruk, de jaartallen 1825,1900 en de Transvaalsche vlag bevinden zich bovenaan. Aan de zijden is de Noderlandsch© vlag, waartusschen de namen der 440 werklieden zijn gedrukt. In zake de ambtenaren der Nederlandsche Zuid - Afrifcaamsdhe Spoorweg - Maatschappij deelt de „N. R. Ct." mede dat er nu 'hier te lande «n, voorzoover de Engeische militaire overheid in Transvaal se ale burger be schouwt, nog in Transvaal zijn, die niet meer in dienst der maatschappij rijn en voor wie Eet vinden van een nieuwen werkkring dus in de eerste plaats een zaak van belang is Dat zijn bijv. die ambtenaren, die geen vaste aanstelling bij dei maatschappij h'ad'den. Wie bijv. na 1 Januari 1896 op meer dan veer tigjarigen leeftijd bij' haar in dienst rijn ge komen of nog geen achttien jaar zijn, 'belmo ren ni.it tot dat vaste personeel. In Juni laatstleden nu hebben de ambtenaren, die geen vaste aanstelling bij de maatschappij hadden, him ontslag 'gekregen, ingaande 1 Juni 11., hoewel met behoud van salaris tot het eind van deze maand Augustus- -Deze ambtenaren rijln dus verstoken van die om dersteuning, dia da maatschappij op zoo royale wijze aan haar uitgebannen vast per soneel verleent. De 'heer A. J. E. Röve&amp, tot voor kor ten tijd inspecteur van het mouvement bij de Z. A. S. M. »n behoorende tot de uit Transvaal verwijderden, .is benoemd tot in specteur van het mouvement bij de Maat schappij tot Exploitatie van Tramwegen te Voorburg. Dub weer een van de velen die een plaats vond. Omtrent de internationale beweging voor de 'Boeren deelt men mede dat de aanvragen om lijsten bij het Dordteohe perskantoor ge durig talrijker worden. Als een aardig bewijs, dat de beweging ook doordringt bijl de Nederlanders, die aan genie zijde der grenzen met hard werken him brood verdienen, moge dienen, dat het kan toor een zeer sympathiek schrijven ontving van een aantal Friesche mannen en vrouwen te Bochum in Westfalen. De Koninginnen te Derenter. Van onzen lijzonderen correspondent.) Nog even wil ik onderstaande melden. Nadat HH. MM. eenigen tijd in liet stad huis hadden vertoefd, vertoonder. Zij zich op het balcon, waar H. M. de Koningin vrien delijk wuivend en knikkend de ontzettende volksmenigte begroetten. De muziek speelde toen het Wilhelmus" en sWien Neerlands bloed". Tegen half vyf begaven de Vorstinnen zich naar het tentoonstellingsterrein, waar Zij door de commissie aan den ingang ontvangen werden. De jonge dames L. Laurillard en L. Ver meer boden bouqaetten aan die weder min zaam werden aanvaard. Na zich eenige oogenblikken met de leden der commissie te hebben onderhouden maak ten de Vorstinnen, omstuwd door een groote menigte, een wandeling over de tentoon stelling, overal waar noodig ingelicht door de inzenders of door den heer mr. C. E. van Marle, voorzitter der afdeeling Deventer der G. O. Maatschappij, en door den heer W. J. Lugard, secretaris. Een uur bijna duurde deze wandeling. Het had even geregend, juist toen de Koninginnen de tentoonstelling bereikten maar 't was slechts een kort buitje; heerlijk scheen nu weer de dalende Augustuszon. Voor H.H. M.M. was een magnifique pavil joen opgericht, behangen met lichtblauwe zijde. Hierheen richtte zich nu de stoet, en toen de hooge gasten gezeten waren, werd haar een ovatie gebracht, zóó treilend in haar spontane geestdrilt, dat zij alle aanwezigen machtig aandeed. Een der vele honderden begon, en al ras klonk uit die vele kelen, krachtig en grootsch, het aloude Wilhelmus. Waarlijk, een treffend oogenbiik. En nu begon de vo"'- bij tocht der bekroonde dieren, de schoone f-Aicten der Geldersche vee- en paardenfokkerij. Omstreeks half reven verlieten HH. MM. weer het feestterrei.., en na nog door eenige straten gereden te hebben bereikten ze ein delijk het station, waar iedereen nog een laatstee blik wilde werpen op hun beminde Koningin. Op het perron was een eerewacht der infanterie opgesteld. In de wachtkamer, behangen met licht blauw, georneerd met gestyleerde arenden (Deventer wapen), bedankte H. M. den burge meester hartelijk voor de moeite dien hij en de gemeente zich getroost hadden om Haar zoo feestelijk te ontvangen en Haar zuik eeo onvergetelijken dag te bezorgen. Ook tot de overste Verplo-'gh, de bataljonscommandant, richtte H. M. belangstellend eenige vragen. Eindelijk, half zeven, sloeg het uur van vertrek. De koninklijke trem stond gereed en al wuivende reden HH. M.M. heen. Die schoone dag, onze doorluchtige vor stinnen binnen Deventer's vest1 te zien, was dus weer voorbij. Overal was alles goed van stapel geloopeo. Geen gedrang, geen opschudding was er geweer,t, geen wanklank was op dezen Koninginne-dag gehoord. Een hartelijk tot weei ziens was zeker de harts- verzuchting van Deventer's ingezetenen. Den ganschen avond bleef het feest in de versierde stad. De Koningin heeft voor de armen te De venter f800 en voor de politie, die een woord van lof verdient, f 100 geschonken. 'Bij Kon. "besluit rijn tot ridder- in da orde van Or anj e-N aesau Benoemd W. Zaalberg, wethouder der gemeente Deventer en mr. C. E. van Marle, voorzitter van het bestuur dor afdeeling Deventer van de Geldorech-Over- ijsselsche Maatschappij varu Landbouw. Tentoonstelling van het Ned. Zeewezen. Zooals bekend) E, werden door H. M. de Koningin voor dé tentoonstelling van het Nederlandsche zeewezen oen 60-tal zilveren medailles beschikbaar gesteld, die uitge reikt rijn aan do voornaamst© inzenders- Het, getal -dezer zilveren medailles is beperkt tot 53 exemplaren, 50 voor de inzenders, een tweetal voor de particuliere collecties van H. M. de Koningin en H. M. de Koningim-Moe- der, en één voor het Kon. Penningkabinet. In, geen geval zullen er ooit meer zilveren exemplaren! mogen worden geslagen. H. M. de Koningin heeft echter vergund, dat ook bronzen medailles rullen worden, ge slagen!, die te koop zullen gesteld worden dn de tentoonstellingBlokaleai. Zooals men weet is het ontwerp gemodelleerd door den heer Wieneeke, het stuk is geslagen door de fir ma Begeer te Utrecht. Die voorrijde vertoont Tromp's admiraal schip A om ilia, in volle zee varende (naar een der op de tentoonstelling geëxposeerde platen) de keerzijde Neptunus, den zeegod, den drietand' in de hand, te midden der ba ren- Hr. Ms. gezant te Konstantinopel, mr. W. von Weckherlin, is te Soestdijk door H. -M. de Koningin en vervolgens door H. M. de Koningin-Moeder ten geboore ontvangen en heeft dee avonds aan het diner ten Hove deelgenomen. Ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin geeft onze Minister van Bui- tenlandsche Zaken op 31 dezer een gastmaal waaraan een aantal gezanten bij ons Hof, enkele hooge staatsambtenaren en autoriteiten zijn genoodigd. Bijl de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot onteigening voor den bouw van het stam riool der gemeentelijke ri doe ring en voor -de verkeerswegen in de gemeen te 'sGrarenbage. De Voorzitter can de Tweede Kamer is gisteravond uit het buitenland in Den Haag teruggekeerd. De heer Von Weckherlin, onze gezant te Constantinopel, keert de volgende week der waarts terug, teneinde op 1 Sept. tegen woordig te zijn bij de tiering van den gedenkdag der troonsbestijging, nu 25 jaar geleden, van den Sultan van Turkije. De leden van het gevolg van den Shah van Perzië zullen voor zooverre zij niet in het Koninklijk paleis logeeren, intrek nemen in het Hotel «Den ouden.Doelen" ensHotel des lndes." Het politie-toezicht op te 's-Gravenhage aangekomen of verblijfhoudende vreemdelin gen is, naar men verneemt in de laatste dagen zeer verscherpt. Vreemdelingen van wie blijkt dat zij ko men uit landen, welke als verzamelplaatsen van anarchisten bekend staan, worden uitge- noodigd bij de bevoegde autoriteiten hunne papieren te vertoonen. Zjj, die hieraan niet kunnen voldoen, worden het land uitgeleid. Hr. Ms. pantserdekschip Gelderland, commandant de kapt. ter zee J. H. L. J. ba ron Sweerts de Landas Wyborgh, vertrok gisteren tegen den avond van Nieuwediep, met bestemming naar Oost-Indië (Batavia of Soerabaja), over Vlissingen, Algiers, Port-Said, Perim en Colombo. De heer C. L. Tondu alhier is by het staats examen te Utrecht toegelaten tot de acade mische studie in de faculteiten der genees kunde en der wis- en natuurkunde. De H. IJ. S. M. laat blijkens achterstaande advertentie Woensdag a. s. weder een goed- koopen trein loopen naar Haarlem en Am sterdam. Op Koninginne-verjaardag zal door de dd. schutterij geen parade worden gehouden. Het muziekkorps van de dd. schutterij zal 's namiddags en zConcordia" 's avonds een concert geven in de muziektent op de haven plaats, terwijl de muziek der schutterij 's avonds in den tuin van de Sociëteit sGezellig. heid" nog een concert zal geven. *Dinsdag 28 Augustus a.s. zal' door het muziekkorps der dd. schutterij des avonds te 8 uur een concert worden, gegeven, in. het gebouw van, den Volksbond. De afd. Vlaardingen van den Ned. R, K. Volksbond houdt Zondag 26 Augustus, 7% uur nam., eene aigemeene vergadering, die zal worden opgeluisterd door een uitvoering van het Knapen- en Mannenkoor. Tot onderwijzer aan de R.K. school voor jongens is benoemd de heer D. van der Sluis te Utrecht. *In het verloop der haringvisscherijkwam heden een groote verandering ten, goede, daar hedennacht ruim 20 schepen arriveer den met aanbrengsten, varieerende van 200 tot 400 ton haring, hetwelk een groote be drijvigheid langs de havenkaden veroor zaakte. Door de politie alhier werden gisteren morgen een drietal alhier woonachtige knapen op heeterdaad betrapt bij het stelen van peren uit den tuin der hofdstede gelegen aan het eind der Hoogelaan. Niet alleen is Dinsdagavond tijdens het hevig onweder dat boven deze gemeente woedde de bliksem geslagen in het torentje van het stadhuis, terwijl de gemeenteraad in dat gebouw vergaderde, maar ook werd in de Maasdwarsstraat een schoorsteen verbrij zeld en de stop met geweld naar binnen geslingerd, zoodat die met een hoeveelheid roet in de huiskamer terecht kwam. Aan heb bureau van politie alhier rijn gevonden gedeponeerd: Een bril met bijbehoo-rend étui en een baaklijn met haak. De rechthebbenden kunnen ridh teer terug- bek oming vervoegen aan geaneld' politiebu reau. Tot secretaris der redactie van 't nieuwe te 's-Giavenhage te verschijnen dagblad is naar wij vernemen, benoemd mr. H. Blaupol ten Cate, redacteur van de sArnhemsche Courant". Dagblad",) Mevr. Nellie van Kol heeft voor de redactie van »De Vrouw" bedankt en is als zoodanig vervangen door mej. Ida Heijermans, bijge staan door mevr. P. BontenStrouck. 'een wor bete zich 'de drie sme nem de i 'haai idaai Ti aan ledei D Barl 'jnaa Doo Barl :stap sche D dien haai Naar ruen aao het »Vad." mededeelt, heeft de heer v. d. Linden voor het a, s. seizoen buiten Amsterdam reeds afgesloten 36voor-| «tellingen te Rotteidam in den Grootenf keef Schouwburg, 20 te 's-Gravenhage in liet Gebouw voor K. en W., 46 te Utrecht in den Grooten Schouwburg, 4 te Dordrecht in Kunstmin en 4 te Arnhem in den Stads schouwburg. Bovendien bestaat het voornemen om vooral ook op kleinere plaatsen, waar de kosten aan de opvoering van een opera ver bonden, niet kunnen gedragen worden, opera concerten te geven. De conceitreis van Sousa, den Amerikaan- schen marschkoning, is een waie triumftoclit. Overal waar hij tot nu toe in ons land speelde, was zijn succes even groot. Naar men bericht zal Emile Verhaerei Cecil Rhodes tot held van een tooneelstuk kiezen. Bidders. Per Laiwoe van de Roti. Lioyd repa trieerden gister-namiddag te Rotterdam 33 militairen, o-nder wie de sergeant der mare chaussee 'H. M. H, Den Rooijlen, ridder da Militaire Willemsorde 4e klasse. Op den wal was opgesteld de muziekkapel van heb korps Kon. Scherpschutters, die bi; het naderen van de L a w o e de volksliede ren speelde. Aan den wal gemeerd zijnde, was heb de tachement op het campagnedek aangetreden en heette de kapitein-commissaris van af monstering G. M. A. Walpot het welkom u het vaderland en schetste het roemrijke In dische leger met rijn. kranige élémenten sa het moedig gedrag bij het beklimmen en for- oeeren van een beating door sergeant D® Rooijen, waarvoor hij 13 Juli 1.1. gedeco reerd werd. Een driewerf hoera en fanfares werden voor den ridder aangeheven. Sergeant Den Rooijen, die 12 jaar in In- dië diende, behaalde de onderscheid! ng 21 November 1899, toen hij in Peusanga-n dec uitmaakte van een kolonne onder oversb Van der Wedden, bij de verevering van A benting dé Rosé. Nadat men met behulp van een spion voor een eerste benting gék» men was en verschillende voorposten vas den vijand! gedood had, vond men de ben ting ontruimd. De vijand was teruggetrol ken op een verder gelegen benting, die dn delijk geattaqueerd! werd. Den RooijeE sprong er 't eerst in en sloeg den vijand m«l 34 dooden en vele gewonden terug. Blij 4 onzen waren 2 doodlen en 19 gewonden. Met hetzielfde stoomschip repatrieerden 3d pitein Swart, ridder M. W. O. 4e Jd., est k'* pitein Schneiders, die zich eveneens in) Indis moedig onderscheidden. Toen de Lawoeiï Perim arriveerde, kreeg men eenige oud® couranten uit Holland in handen, waarin <k| verrassing gepubliceerd! stond, dab kapiteb SchnedderB en sergeant Den Rooijen tot rid der M._ W. O. 4e kl en kapitein Swart to! 3e H. bevorderd! waren. Een groot feest wc® king stoo ces i 'te b G besc D' ocht te 3 man Prin aanr stek' te I Zi stral V heile eu ken Zi J.C den Ti Fek den ploe mek li gek. gele; op v K in !b de 0 zich tent tent gesp gen. Dei terli volli zijn N Arn den. wel dags iket E opgc gen mor door gele V dooi voor

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2