Optae HeMimaM voor Meisjes TTit een wieg. 54"" Jaargang. Donderdag 30 Augustus 1900. No. 10331. Kennisgeving. BUITENLAND. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. Manna ator tor 1 Sloten, Carato 1 0.0! M 0.07 M 0.01 M 0.02 M 0 09 M 3.04 K 56 n.m 32 9 Sept SCHIEDAIISCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Pr^js per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 4.65. Prgs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau i Boterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 46 regels 11. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zijn gratis aan bet Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde hleime advertentiën opgenomen tot den prjjs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefoon Ho. 123. van (Schietoefeningen. De euroemeester van Schiedam vestigt, op verzoek van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, de aandacht van belanghebbenden bij de scheep vaart op het hieronder volgend bericht aan zeevarenden Schietoefeningen te IJmulden, Noordzee, 3d? District. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal op 4 September 1900 en zoo noodig ook op den daaropvolgonden dag worden ge vuurd uit de zware kanonnen van het fort te IJmuiden. De sector, welke tot op 8000 M. van het fort als onveilig moet worden beschouwd, wordt op eiken schietdag vóór 12 uur des middags gevormd door het fort en de richtingen West en Z.W., na 12 uur des middags door het fort en de richtingen West en N.W. Een stoomboot zal, voor zoover mogelijk, waarschuwen en desgewenscht aan kleinere (zeil)vaartuigen hulp verleenen om buiten dien sector te komen. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van bet fort een roode vlag waaien van minstens één uur vóór den aanvang der schietoefeningen tot aan het einde daarvan. (Zie ïNed. krt." no. 222.) Schiedam, 29 Augustus 1900. De Burgemeester van Schiedam, VERSTEEG. Aanmelding van Leerlingen, ouder dan 12 jaar en geen leerlingen eener dag school, moet geschieden vóór den 8sten September a.s. bij het Hoofd dier school, C. KERDEL, Lange Nieuwstraat. Algemeen overxleht. SCHIEDAM, 29 Aug. 1900, Xuld-Afrlha. Het stroomt ongunstige berichten voor de Boeren, maar gelukkig uit de bakende troe bele bronLorengo Maa-quez. Het is daar oen ware fabriek van laster en leugen. Laat ons daarom niet versagen door de be richten over oneenigheid onder de Boeren, hun zware verliezen, het achterlaten van hun kanonnen en ammunitie. Het is zeker moge lijk dat de Boeren zijn teruggetrokkenMaar de Bugelsehen zullen dan op een tweede ster ke stelling stuiten. Zoo zal Botha steeds reti- reeren voor de overmacht, een beslissen den slag ontwijkend. Vermakelijk is het optimisme te Pretoria. Nog ééns wil (Botha strijden, zegt men daar, en dan geeft hij het op. Kruger en Steyn (die thans bij hem is en door de Boeren geestdriftig werd ontvangen) zullen over do 'Beiagoa-baai het land ontwijken. Een roman VAN IDA BOY-ED. 50) HOOFDSTUK VIII. In den morgenwind rimpelde zieih) liet wa ter van heb "meertje, waarin, zich', een mijl van de stad verwijderd, de rivier uitstortte. Dit meertje werd door een heuvelachtige bo- damverheéing afgesloten, waarop een vis- eeheradorp met roode huizen, die om een roo- den kerktoren geschaard stonden, kleurrijk en vroolijk op het zand stond. Op den tegenovergesteld en oever van het tri<3er bevond zioh een boechjo van pijnboo- fflen, die ondoordringbare, in elkaar ridpende, tob op de halve hoogte van den ®katn 'kale takjes als een beschermende muur jKsehen den naar. het visschersdorp voeren- 1 i landweg en het waiter stelden. Vlak bdj heb water, vóór den muur der grauwaohtig- groene toppen en de grauwachtig-bruine tak ken strekte zich een zachte helling uit, liep, nog met verwelkt gras van bet vorige jaar fcgi'oeid, een poosje gelijkmatig voort en ver breedde zich juist tegenover het dorp tot een keidfeaohtigen, grond Aldaar brandde den geheele® dag de zon. eerste stralen konden daartoe door- .en eerst op den namiddag verborg stói baar schijf achter de kruinen van, het Lord Roberts seinde Maandagavond uit Belfast „Onze bewegingen geschieden noodzaikelij- erwijs langzaam tengevolge van do groote (gestrektheid en moeilijken terreinstoe- etand van hot land waarin wij oporeeren, maar heden maakten wij een bevredigende marsch voorwaarts met beslist succes. „Buller's troepen veroverden Bergendal, een zeer sterke positie ongeveer twee mijlen ten Noordwesten van Daimanutha. Ik liet Buller te Bergendal. Ik hoop dat onze ver liezen niet meer dan 50 of 60 bedragen. Zij waren minder dan ik vreesde, daar de toe gang tot de positie over een lengte van 2000 of 3000 ellen over een open glooiend terrein liep en de vijand vastberaden stand hield. Een groote ■menig'te Boeren werd gedood; sommigen die op ©en rotsige® heuvel waren, door lydietgranatenEten mitrailleuse wend veroverd. „Het was een schoon uitgevoerde operatie. Buller leidde zijn troepen met groote be kwaamheid en de samenwerking van infante rie- en artillerievuur had ©en, goede uitwer king. „Aan de linkerzijde van onze positie rukte French op naar Zwartkopje op den wag naar Lijdenburg en bereidde don weg voor de be weging van Pole-Carew op morgen." Charles Williams, de bekende scherpe cri ticus van het Engekche beleid in Zuid-Afri- ika. schrijft in de „Morning Lc-ader" over den 'groote® strijd in het Oosten „Het land maakt den indruk alsof bijna elke strook wordt beheerscht door een vol gende en klaarblijibelijk hebben de Boeren van' dit voordeel gebruik gemaakt, daar wij (schrijver bedoelt Buller's driedaagsch ge vecht) geen indruk op hun stelling hebben gemaakt. Dan houden we hei voor zeker dat de Boeren naar het Oosten en Noordoosten een andere stelling hebben, waarvan het cen trum vermoedelijk Snijman is. De vijand moet wel meer mannen hebben dan, in den laatsten tijd werd gemeld, als hij een front va,n bijna 30 mijlen krachtig kan bezetten. Wij twijfelen er niet aan of er zal een weg worden gevonden door of om de Boerenstel ling, maar we staan Mer blijkbaar voor een even machtig probleem als aan de Tugela- linie. „De veldmaarschalk spreekt van een land, dat voor cavalerie bijzonder moeilijk ie. Maar das is geen nieuwe ontdekking; het blijkt duidelijk uit de kaart. Bovendien hebben we reeds twee maanden lang geweten dat de Boeren bezig waren met verdedigingswerken tussehen Snijman en Waterval-Onder, terwijl de tijd die hun is gegeven, hun de gelegen heid heeft geopend om oen geduchte reeks versterkingen aan to leggen op aanzienlijken afstand over de linie, waar zij twee maanden geleden voornemens waren stand te houden de linie van do Steenkampsbergen door Snij man naar ongeveer a-cht mijlen ten zuiden van den spoorweg bij Waterval-Onder- Het is echter zeer wel mogelijk dat deze linie door de Boeren is opgegeven voor het koenere pro fiel bij Belfast, maar wij voor ons zijn nog altijd geneigd om deze stelling te beschou wen als een vooruitgeschoven work van de westelijke stelling, welkeT flanken door de natuur beter beschermd zijn." Williams verbaast zich over het gering beukenbosch, dat aan de andere zijdie den landweg begrensde. Zacht kabbelend vloeide het water langs den oever, in een stille, droomerige beweging. Het was meer spel dan kracht. Zonder den zochten, morgenwind zou het spel dor golfjes nog minder to beteokenen gehad hebben. iEenig© mussdben huppelden er heen en weer. Aan dien anderen kant van het water speelde de zon op do roode daken, en hot liooge, smalle raam in den roode® muur van den kerktoren glinsterde in haar stralen, 'Do hemel was geheel onbewolkt en met het bleeke blauw van het eerste morgenuur overgoten. Links aan den oever stond een boerderij onder boomen. Verderop prijkt een vlakte van velden dn hot jeugdige groen van het winterzaad Het gehieole tobneel was als oen idylle- Men zag geen hoekige lijnen, geen harde kleuren, slechte ronde lijnen, zachte tinten, door de vochtige lucht van het kustland nog verzilverd. Heb was em stille, vriendelijke morgen. 'Daar fladd'erden de musschen, die aan het bouwen ,van haar nestjes bezig waren, uit de struiken op en verscholen zich met uitge spreide vleugeltjes schuchter in de pijinboo- meu. Vier mannen kwamen aangeloopen, zwij gend, zwaar stampend op den harden grond. Wolfgang liep voorop. Hij zag er zeer bleek uit. Zij® mond was vast gesloten. (Do drie die hem volgden, zagen ear ook niet aantal troepen, waarmede lord Roberts deze belangrijke operatie uitvoerde. Uit een optel ling van de genoemde korpsen leidt hij af dat lord Roberts den aanval slechts laat doen door 14000 man ongeveer, en hij heeft toch 27 brigades infanterie en zeven brigades ca valerie tot rijn beschikking, volgens het de partement van oorlog althans. Williams meent dat hij daarvan dan toch wel zonder rijn verbindingslijnen te veel te ontbloeien, nog één divisie had kunnen, afnemen voor den aanval op Botha's voornaamste stelling. Hij vreest ook dat de verliezen zeer zwaar zullen zijn. Do troepen zullen veol te lijden hebben, nu rij moeten bivakkeer en op 6000 voet hoogte boven do zee- Hij gelooft dat Buller's troopen wel goed gevoed worden, maar wat reeds door de garde-brigade onder generaal PoIeUarew geleden is, blijkt uit brieven van een' grenadier. Over den toestand op andere deeden van het oorlogsterrein seinde Roberts Maandag avond „Rundlo meldt dab bij verkenning naar Brandwater gisteren een officier gedood «a één 'gewond werd. Een Boer werd gedood on 17 Boeren gevangen gemaakt, terwijl 700 stuks vee werden buitgemaakt. „Baden Powell rapporteert dat hij ten Noorden van Warmbad voortrukte en Nijl- stroom zonder tegenstand bezette. Heb land waarin hij en Paget operearen, is dicht bosch- veld, en daar het op hot oogenblik niet wen- schelijk is verder naar het Noorden op te rukken, keeren hun troepen naar Pretoria terug." Die terugtocht van Baden-Powell en Paget geeft te denken. Dat veelbesproken bosch- veld schijnt dan. toch wel zeer ontoegankelijk en onherbergzaam te zijn. Hoe liet met de gevangenneming van Oli vier in rijn werk is gegaan, is nog altijd niet duidelijk. Wel maakt de volledige tekst van Roberts' telegram de voorafgaande omsinge ling van Ridley en zijn ontzet duidelijker. Het telegram luidt: „Den 24 sten 's avonds werd mij uit Win- burg belicht dat overste Ridley met 250 be reden manschappen en 25 man infanterie door een veel grootere vijandelijke afdeehng was aangevallen op een verkenningstocht. Men vreesde dat hij zou moeten bukken voor de overmacht. „Ik zond generaal Hunter bevel om on middellijk van Heilbron naar Kroonstad te gaan, zooveel mogelijk troepen van Bruce Hamilton's brigade en het bereden deel met geforceerde mansckcn naar Ven'tersburg te zenden en samen te werken met de troepen te Winburg. „Deze bewegingen werden zeer spoedig uit gevoerd, en ik smaakte zooeven juist de vol doening van te hooren, dat Ridley's troepje hedenmorgen vroeg door Bruce Hamilton was ontzet. „Ridley schijnt stelling te hc-bben geno men in een hoeve en 'die zeer handig te heb ben verdedigd. Hij' had 1000 Boeren mc-t 2 kanonnen tegenover zich. Zijn verliezen be dragen ongeveer 30 man. „Een kleine vliegende kolonne onder over ste White werd door generaal Kelly-Kenny uitgezonden, in de hoop de aandacht van den erg vroolijk uit. Dokter Werner, do genees heer, een schoolvriend van Wolfgang en een. specialiteit voor neus- en keelziekten, droeg een kist onder d'en arm en had aan een ke ren riem nog een tasckje om don hals han gen. Hij scheen uitgerust om een (half dozijn verwonden te verbinden. Zijn neus, die lang en mager uit rijn Hein gericht te voorschijn kwam, wais roodl van de morgorikoatde. De ©ene der secondanten, dokter Droyssig, een jurist en eveneens een schoolvriend van Wolfgang, trob rijn mooi, maar alledaagsch gericht in een somberen plooi. Hij was keu rig gekapt en, lichtblond, met een onberispe lijk opgestreken knevel. Hij was een ernstig man, en Wolfgang had hem boven velen, die hem ten dienste zouden gestaan hebben, het vertrouwen geschonken, m deze ure aan rijn zijde te staan. Droyssig begreep nietis van de heele gesdiiedonis. Als student had hij na tuurlijk ook wel rijn. duels gehad. Maar* hier schoot men elkander toch niet doodDat was volstrekt geen mode hier in de stad. Als men iemand boleedigd had', dan sprongen goede vrienden in de bres, men herriep en dejeuneerde dan eens met elkander, en allee was wieder in de beste orde. 'tls waar, er was een officier bijl in het spelDe hier in garnizoen liggende luite nante hadden er zich immers al dikwijls over uitgelaten, hoe zij d'ab vonden die lakse manier van handelen in zoogenaamde quaos- ties van ©er. Dat ging hun bevatting te bo ven. Maar mijn. hemel, als men, nog zoo wat familie van elkaar was, of althans te zamen op de schoolbank gezeten had, dan nam men vijand van Ridley af te trekken. Zijn verlie zen waren 1 officier gewond, 1 onderofficier gesneuveld en 5 man vermist." Tegenover het verlies van Olivier staat het verblijdende verschijnsel dat De Wet op nieuw in den Vrijstaat is opgedoken. Als Oli- vier's mannen ontsnapt zijn en dit is wel waarschijnlijk, daar Roberts alleen van Oli vier en diens zonen spreekt dan zal De Wet spoedig wel weer ©en flinke® troep on der rijn bevelen hebben. In Natal blijven de Boeren roerig. Bijl En- gagana hebben rij dynamiet uit een mijn ge stolen. Het legerbestuur heeft niu bevólen dat er niet meer dynamiet dan hoog noodig is, in de mijnen mag rijn. China. Wat gebeurt er toch te Peking? Een bericht aan de sSiède" uit Peters burg zegt dat de Russische regeering een telegram heeft ontvangen, meldende dat na een hevig gevecht binnen de muren van Peking, de verbonden troepen moesten terug trekken met een verlies van 1800 man, voor het meerendeel Russen. De Chineezen hebben versterkte stellingen bezet, waaruit zij de verbonden troepen met een vernielend vuur overstelpen. De correspondent van het blad deelt het bericht slechts onder voorbehoud mede, wat ook heel verstandig is. Vooral die 1800 man die de Russen verloren zoudeo hebben, maakt deze alarmeerende tydingniet geloofwaardiger. Toch wil het ons toeschijnen dat de toe stand zeer ernstig blijft, en niemand behalve de Vereenigde Staten denkt er aan de ope raties zoo goed als afgeloopen te beschouwen. Te Washington hecht men zelfs geen waarde aan de berichten dat Chineesche troepen zich ten Zuiden van Peking samentrekken. De groote reden voor dien twijfel is het feit dat Maandag nog 2000 Duitschers uit Tien-tsin te Peking aankwamen, zonder eem- gen tegenstand ontmoet te hebben, en 800 man Amerikaansehe cavalerie na een kleine schermutseling buiten Tien-tsin evenmin iets van den vijand hebben bemerkt. Dat niet-bemerken van den vijand volgt aoders nogal zonderling op die schermutseling. Ons aller vriend Li-Hung-Ti-ehaog bemeikt intusschen dat het vertrouwen in hem niet groot is. Hy wordt te Shang-hai vastgehou den door de admiraals totdat het diploma tieke korp3 te Peking onderhandelingen met hem goedkeurt. En Li heeft nog nog wel aan de Keizerin- Weduwe het verzoek geseind om prins Tuan in hechtpnis te doen nemen en de Boksers bij het leger te ontwapenen, opdat hij de gelegenheid zal krijgen met de mogendheden te onderhandelen. Arme LiOndauk is ook zijn loon. Naar verluidt opereeren de verbonden troe pen ten Westen van Peking. Russische en Japansche troepen zyn van Peking naar het Noorden gerukt. De ïFigaro" heeft den Franschen consul in Yun-nan, den heer Frangois laten inter viewen. Deze wees er nog eens op dat de Fransche gezant Pichon en ook hjjzelf de tegenwoordige uitbarsting reeds twaalf weken geleden hadden voorzien. De vreemdelingen haat heeft reeds lang bestaan, maar de jongste uitbarsting was voorbereid door prins Tuan en zijn aanhang. (het niet zoo precies. Het was bovendien nog nooit voorgekomen, dat een luitenant met een inwoner der stad geduelleerd had. Viel ©r eens iets voor, dan moesten de officieren, die daarin betrokken waren, het bedoelde huis mijden, of er werd een. raad van eer bij eengeroepen, al naar gelang van den staat van zaken. En nu -wilde Wolfgang dueUeeren. Eu dat nog wel met den verloofde zijner zuster. Dat was een dwaasheid. tEh verkeerd bovendien. Alle pogingen om hem te bewegen, dat ha- telijlke woord „dat hij zijn zuster niet door iemand, die op haar huwelijksgift aasde, be drogen wilde riem," in te 'trekken, zich te verontschuldigen, waren vruchteloos geweest. Reurietk had zich bereid verklaard, na zulk een intrekking ook rijn uitdaging 'be laten vallen. Maar vruchteloos. En daarbij was Droyssig er van overtuigd, dat Wolfgang niet best niet pistolen wisb om te gaan. Een tijdlang 'had men zich daarmede als meteen soort van sport beziggehouden bij de veraeni- ging, waartoe Wolfgang en Droyssig te Miinclien 'behoorden. Gedurende rijn militai ren diensttijd moest Wolfgang rich als een flink schutter hebben doen kennen. Maar dat was al zoolang geleden. Als m'en zoo iets niet onderhield, wende men het af De beleediging was zwaar geweest: dat viel niet te ontkennen. Maar in een familie kibbelde msen wel eens meer. Droyssig herin nerd© zich, dat hij een half jaar lang met den man. zijner zuster Mina groet noch woord had gewisseld. Maar eindelijk hadden moeder en zuster rich mot smeektedien, ver- Franjois vond dat de samenzwering won derbaarlijk knap was voorbereid. Op denzelf den dag en op hetzelfde uur hadden dezelfde incidenten plaats van het eene eind van China naar het andere. Tegelijker tijd werden ge lijkluidende bevelen tot den moord uit Peking in alle richtingen door China gezonden. Ter zelfder tyd kregen alle vreemdelingen bevel China te verlaten. Intusschen was met groote zorg het son- kruid" onder de autoriteiten verwijderd. Zoo werd de onderkoning van Yun-nan, die onder de verdenking stond van een vriend der vreemdelingen te zijn, naar Peking ontbo den en een vreemdelingenhater in zyn plaats benoemd. Cemengde IKededeeltngen. Volgens de »Manch. Guardian" heeft lord Wolseley definitief besloten het opperbevel over het Engelsche leger na afloop van zijn ambtsperiode neer te leggen. Gistermiddag heeft graaf Von Bülow, de Duitsche staatssecretaris van buitenlandsche zaken een langdurig onderhoud gehad met den Russischen gezant. Van het bezoek van den Czaar aan Parijs wordt naar velen meenen door de Russische regeering geprofiteerd om een leening van 500 millioeo francs te plaatsen. De sLibre Parole" zegt dat een combinatie met het huis Rothschild aan hel hoofd de leening heeft geplaatst en laat zich nu door zijn anti-scmietisme zelfs verleiden om den Russischen minister van financiën Von Witte heftig aan te vallen. Het bestuur der Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging verzond gisteren telegraphiseh 500 pond sterling aan onzen consul te Colombo voor de Boerengevangenen op Ceylon. Hot Middelb. damescomité „wonjé en zijn medegevangenon", in de eerste plaats harte lijk dank zeggende voor do vole geschenken in den laatsten tijd ontvangen, waardoor het iu do gelegenheid is woder eeu vijftal kisten naar Kaapstad af to zenden, welke naar ge lang der behoefte door den consul-generaal aldaar zullen verdeeld worden tusschen de gevangenen to Simonstown en op St. Helena, deelt ons mede, dat 't den arbeid wenscht uit te breiden met het oog op de gevangenen op Ceylon. Nogmaals wordt een beroep gedaan op de milddadigheid om in staat gesteld t© worden de moedige eu van alles verstoken stamverwanten van hot vaak allemoodigste te voorzien. De hoeren De Vries Co-, cargadoors en expediteurs, De Ruytorlrade 100, Amster dam, zullen evenals voor Kaapstad' en St. Helena, ook voor de verzending naar Ceylon zorg dragen. Goederen golive men onder het merk M C met opgave van den inhoud aan genoemde expediteurs af te zenden. Vracht en verdere onkosten komen geheel voor reke ning van hot Middelburgscbe comité. Het comité regelt do verdeeling der goederen voor de verschillende havens m overleg mot de consuls, tenzij door de schenkers bepaalde aanwijzing gedaan wordt, hetzij aan hot co mité of aan de genoemde expo" tours Do klaringen en tranen, in do bres gesteld, en' terstond na do verzoening had hij toen zijn zwager aan het hart gedrukt. Wolfgang en Reurieth moesten zeker ©enige geheim zinni ge redenen hebben om de zaak niet als een familietwist op te vatten. Luitenant Von Meyerling, do andere se condant ergerde er zich over, dat aan hem niet de leiding van het duel ten deel geval len was, maar dat men den oudsten in rang, kapitein Böhlau, Reurieth's secondant, daar toe Jiad moeten kiezen, overeenkomstig heb gebruik, ofschoon Böhlau, naar men ziedde, meer verstand van skatspelen dan van quaes- ties van eer had en bij zijn jongere kamera den geenszins voor een model van scherpzin nigheid doorgang. Dat had men dien vorige® dag bij de onderhandelingen weer zoo duide lijk kunnen merken. Overigens wond Meyerlink rich niet zoo erg op. Hij vermoedde er zoo iets van, dat Edeonore von Hamm er en Reuriethi elkander vroeger niet geheel onverschillig geweest wa ren. Wie wist, wat er daaromtrent aan het licht gekomen was! Er waren toch versched- deno dingen, die rich! lieten verdragen en vergeten, als er maar een -weinig (kruitdamp overheen gegaan was. En hij, Meyerlink, was zelf jaloersck van aard, en bij kon. het zioh' dus zeer goed voorstellen, dat Wolfgang Werlhof den man, dien de klein© Eleonoro eerst had liefgehad, niet best kon zetten. Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1