Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BIMENLAUD. STADSNIEUWS. V nen worden. Het officieele cijfer van meer dan 20,000 zieken en invaliden die tot dus ver gerepatrieerd zijn, heeft reeds lastige vragen doen rijzen. Wat zal men dan in En geland zeggen als men hoort dat reeds ten tijde van de bezetting van Pretoria jhr. Sandberg weet dit uit-zeer betrouwbare En- gelsche bron het aantal zieken alleen 23,000 bedroeg Het was destijds 5 Juni en wat er sedert bijgekomen is, kan met licht geteld worden. •De onkosten van den oorlog zullen niet minder zwaar wegen. Men hoort er niet veel van; hier weet men niet anders dan dat de Britsche regeering eerst honderd milhocn en daarna nog dertien millioen pond ster ling heeft gevraagd. Maar zelfs dit reusach tig bedrag 113,000,000) is zeer zeker ver beneden de werkelijke uitgaven voor den oorlog. Jhr. Sandberg heeft hooren zeggen, maar hij kan voor deze bron met ten volle instaan, dat Engeland reeds 226 nullioen pond sterling had uitgegeven, toen het en kel nog maar het genoegen L id van de wan deling naar Pretoria tc hebben gemaakt Het cijfer lijk't schier ongelooflijk groot, maar weet men wel dat geruimen tijd voor de inneming van Pretoria het leger van lord Roberts elke week 5000 paarden ver loor Stelt men den. prijs van een paard) in Zuid-Afrrka afgeleverd op 20 pd. stwat belachelijk goedkoop is, dan beteekent dit reeds een wekelijksch verlies van 'honderd duizend pond sterling. Daarbij komen dan nog do zware kosten van do proviandeering van het machtige le ger van lord Roberts, die booger worden bij eiken stap dien hij voorwaarts doet. Zelfs met opoffering van ontzaglijke sommen is het zeer moeilijk de troepen te voorzien van wat zij noodig hebben en dan is het voor de Boeren voldoende om de spoorlijn af te snij den, om hen dadelijjk honger te laten lijden. Toen jhr. Sandberg nog te Pretoria was, werd het Britsche leger aldaar op kwart rantsoen gezet en zag men officieren en sol daten om kost bedelen. Deze onvoldoende voeding werkt natuur lijk dadelijk terug op den gezondheidstoe stand van de troepen. De Britsche soldaat 'heeft goede en ruime voeding noodig, wil len niet de gevolgen van ziekten, die zijn li chaam hebben gesloopt, de overhand krij gen hij heeft goede voeding noodig om be stand te zijn tegen klimatische invloeden en ook om de noodige geestkracht te houden om te kunnen vechten. De onvoldoende voe ding doodt zijn wilskracht, zijn lust om zijn lichaam overigens goed te verzorgen, hij be kommert zich niet om de reinheid van zijn persoon, maar laat aan het ongedierte, dat men bij eiken grooten veldtocht ziet optre den, vrij spel en bevordert daardoor de ver spreiding van een geheimzinnige ziekte, een soorc pest, die zwaar heerscht onder de Brit sche troepen in Zuid-Afrika, maar door de overheid geheim wordt gehouden. Zc<j zal men dus in Engeland tot de erken ning moeten komen, dat zelfs de selirikba- rtndliooge sommen, die al voor den oorlog zijn besteed, niet voldoende waren om Ro berts' leger strijdvaardig te houden. Er zal een tijd komen dat dit in Engeland zal woi- den ingezien. Zal 'het voortduren van den oorlog Enge land schatten kostën, de Boeren kunnen er niets bij verliezen. Geven zij den strijd op, dan zijn ze hun onafhankelijkheid kwijt Van dit besef zijn do troepen, die nu nog in het veld staan, diep doordrongen. Zij zijn daarom voornemens te strijden tot den laat- sten druppel bloed. Zij staan onder een aanvoerder, wiens be wonderenswaardig geduld en onbegrijpelijk goede blik op het. terrein hem maken tot een geduditen tegenstander van Roberts, een aanvoerder, die hun volle vertrouwen •geniet, die om zijn groote gaven van hart en hoofd door hen op de handen wordt gedra gen, die door zijn optreden een grooten per soonlijken invloed op hen heeft, een invloed dio nog versterkt is door de bewijzen van veldheerschap, welko Louis Botha alreeds heeft gegeven. De Boeren hebben voorloopig nog kost in overvloed, die voor langen tijd kan strekken, omdat hun eisdhen matig zijn. Mocht er een eind komen aan de voorraden, wat vooreerst neg niet te voorzien is, dan zijn de Boeren volkomen bereid) om te leven op niets an ders dan mieliepap, waarvoor zij het hoofd bestanddeel zelf verbouwen en de bijvoegse len aan de spruiten ontnemen. Het volko men afsnijden van de Delagoa-lijn behoeft voor de Boeren volstrekt geen reden te zijn om den strijd op te geven. Geweren en mu nitie hebben zij nog in overvloed, bovendien zorgen de Engelschen zelf, dat de Boeren d!aarvan niet te weinig hebben. Bij elk klein succes vallen hun Engelsche geweren en mu nitie in handen. De Vrijstaters bijvoorbeeld zijn voor een groot deel met Lee Metfords bewapend en hun voorraad Britsche patro nen is niet onaanzienlijk. Ten slotte is er nog een element ten gun ste van de Boeren. De Engelschen hebben de Boeren nog steeds niet leeren kennen. Zij blijven altijd nog vasthouden aan de mee ning van Sir Redvere Bu'ller dat een fiksche klap den laatsten tegenstand zal fnuiken. Sir William Butler krijgt in Engeland nog altijd niet gelijk. Diepe teleurstelling en een steeds sterker wordend verlangen naar het eind van den oorlog moet aan Britsche zijde daarvan het gevolg zijn. En deze beide fac toren mogen langzaam werken, ze wer ken zeker. China, Volgens een Exchange-telegram van gis teren uit Washington moeten de Vereenig- de Staten zich bereid hebben verklaard on derhandelingen over den vrede te openen met Li-Hung-Tschang. Japan en Rusland zouden eveneens toegestemd, Duitsohland, Italië en Oostenrijk daarentegen geweigerd hebben. Engeland heeft nog geen besluit genomen. Een andere lezing is dat de Amerikaan- sche regeenng door haar gezanten de ver schillende gouvernementen heeft laten pol sen over de staatkunde die zij ten opzichte van de toekomst van China denken te vol gen, en in do tweede plaats over hun mee ning over de waarde van de geloofsbrieven van Li-Hung-Tschang. Op de laatste vraag antwoordden Engeland en Rusland, dat zij de geloofsbrieven van Li voldoende, Duitschland daarentegen dat het die beslist onvoldoende achtte. De „Frankf, Ztg." verneemt uit Shang hai dat de toestand daar zeer 'kritiek is. Er zou een komplot zijn ontdekt om de geheele stad in brand te steken. De Europeescbe mi litairen en ambtenaren hebben bevel gekre gen 's nachts niet uit te gaan. Volgens officieele Chmeesche berichten houden de Keizer, de Keizerin-Weduwe en prins Tuan zich in de nabijheid van Tai- Yan-fu op. De Fransche consul te Shang-hai zegt ech ter dat zij tc Shan-si zijn. In het Noorden zetten de Russen hun operatién met succes voort. Generaal Ren- nenkampf is don 24sten tot de Nemer ge vorderd en heeft een brug over de rivier ge slagen. Bij een verkennig naar Bosdodsliau maak ten de Russen 19 kanonnen, 1000 pond kruit en een groote voorraad wapens buit. Volgens een bericht uit Ta-ku moet de geheele verbonden legermacht in China nu 44,419 man en 1301 officieren sterk zijn. Tegenover de in verschillende bladen ge uite meening dat bij de benoeming van graaf Waldersee tot opperbevelhebber in China weer vrouwenpolïtiek een rol heeft gespeeld, verklaart de ,.Nordd. Allg. Ztg." dal noch de Czarina noch Keizerin Frederik zich er mee hebben bemoeid. Het proces* Bresci. Gisteren heeft de anarchist Bresci te Mi laan terechtgestaan. Er was veel belangstel ling. Honderden verdrongen zich om 't ge rechtsgebouw om een plaatsje machtig te worden. Het proces zelf was weinig belangrijk. Eerst verwierp het hof de aanvraag van de verdediging om het proces te verdagen. Ver volgens werd de jury samengesteld. De acte van beschuldiging, die zeer lang was, deed uitkomen, dat Bresci zich in het schieten oefende om zijn slachtoffer met te missen. Gehoord werd allereerst de 'gedaagde die uiterst kalm was. Hij verklaarde na de bloe dige bedwinging van de hongeropstanden op Sicilië cn te Milaan besloten to hebben den Koning tc dooden om zijn en des volks el lende te wreken. Hij had uit eigen bewe ging en zonder medeplichtigen gehandeld. Hij erkende zich in het -schieten te hebben geoefend. Hij had op 2 a 3 meters afstand drie schoten op den Koning gelost. Gehoord werden nu 11 getuigen a charge, onder wie generaal Avogadio, die vertelde dat de Koning, op zijn vraag of hij gewond was, antwoordde: „Ik geloof inderdaad ja en toen verscheidde. Bresci's min nares verklaarde dat hij den 21sten Juli een telegram ontving, welks inhoud haar onbe kend was. Nog werden gehoord 5 getuigen a déchar ge die gunstige verklaringen aflegden over Bresci's gedrag. De procureur-generaal bracht in zijn re quisitoir hulde aan koning Humbert en gee- scldc de anarchistische theorieën en Bresci's weloverwogen, koelbloedige daad). Hij be toogde dat met voorbedachten rade was ge handeld, ook dat er medeplichtigen waren. Hij vroeg de jury Bresci schuldig te verkla ren zonder aanneming van verzachtende om standigheden. Gedurende de rede van den procureur-ge neraal keek de beklaagde met een gelaat, waarop verveling te lezen stond, de zaal rond. De anarchist Merlino verdedigde Bresci en lokte een conflict met den president uit door zich te verdiepen in anarchistische theorieën. Hij beweerde dat het anarchisme als zoodanig dergelijke daden met inspi reert. Alle partijen hebben hun konings moordenaars gehad; dat bewijst de geschie denis reeds sinds Judith. De toegevoegde verdediger Mar tel li ver schoonde de daad niet, maar pleitte verzach tende omstandigheden, waarbij het publiek applaudisseerde. Toen Bresci daarop zelf nog het woord kreeg, zeide hij„Veroordeelt mij. Het kan me niet schelen. Ik wacht op do revolutie die nabij is." De eenige vraag naar Bresci's schuld werd door de jury bevestigend beantwoord, en daarop viel het vonnis: levenslange tucht huisstraf. OemCDgde IHedcdecllngen. De Ohineesche crisis zal wellicht een ge heele verandering teweeg brengen in de groepcering der verschillende staten. Niet te ontkennen is dat Duitschland en Frank rijk met Rusland als middelaar sterk tot el kander naderen, en de Berlijnsche corres pondent van de „Figaro" verwacht het tot stand komen van een nieuw Drievoudig Verbond tusschen Duitsohland, Rusland en Frankrijk. Hij brengt daarmede ook in verband het door ons reeds vermelde onderhond van Von Bülow met den Russischen gezant. Een pastoor, Volponi geheeten, van San Sebastian (Rome) is wegens verheerlijking van den moord op koning Humbert tot acht maanden tuchthuis veroordeeld. Te Barcelona zijn twee Italiaansche anar chisten gearresteerd. Men zegt dat de Italiaansche regeering de uitlevering van Malatesta heeft aangevraagd. De correspondent der vRossga" te Ispakan bevestigt de onlusten in Perzië. De heeren Fischer, Wolmarans en Wes- sels, leden der bekende Boeren-deputatie zijn gisteren-avond met den secretaris, den heer De Bruijn, met een trein van de Staatsspoor om lO'/i uur in de residentie aangekomen. De trein had nog al een belangrijke ver traging ondervonden. De heeren hadden op hun reis van St.-Petersburg te Berlijn over- uacht. Zij hebben hun intrek wederom ge nomen in het ïlótel des Indes. Boe lang hun vei blijf alhier zal duren, is nog niet bepaald. Aan het emd harer taak als „bouffanten- en poismoffenverzendster" gekomen, schrijft mej. H. S. S. Kuyper in de „Stand." „Hoewel ik nooit rechtstreeksc'h bericht uit Transvaal kreeg, dat de bezending aan kwam, is dit toch het geval geweest. Om alle achterdocht van de Engelschen te ver mijden, zond ik de kisten ei waren er veertien naar Lorenijo Marquez als koop mansgoederen, vergezeld van een schrijven aan den consul met verzoek ze door te zen den aan mevrouw Wormser te Pretoria, ter wijl ik tevens mevrouw Wormser verzocht zorg te dragen, dat de kisten hun bestem ming bereikten. De vele telegrammen en geruchten die juist toen de rondte deden, dat kleeding- stukken voor de Boeren niet meer zouden doorgelaten worden, ja, reeds waren aange houden, noodzaakten mij tot dezen omweg, als voorzichtigheidsmaatregel, de toevlucht te nemen. Toen mijn brief Pretoria bereikte, was mevrouw Wormser reeds op ,weg naar Hol land. 'Mijn brief reisde dus weer terug en van uit Bussum kreeg ik antwoord van me vrouw Wormser, dat ik mij geen oogenblik bezorgd behoefde te maken over het lot mij ner kisten. Reeds voor haar vertrek uit Pre toria had zij van mijn plannen gehoord en do noodige maatregelen getroffen, om de kisten naar het front door te zenden. Het C. N. Boeren-conr'té heeft met d'ezelf- de boot eenige kisten gezonden, die goed zijn aangekomen, blijkens een mededeeling in „De Standaard" van 1 Augustus. De kisten, die ik zond, rijn dus eenvoudig beschouwd als een zending van heb C. N Boeren-eomité, en wat doet dit er ook eigen lijk toe? De hoofdzaak is, dat onze bouffan tes en polsmoffen de Boeren bereikt heb ben. Allen, die hun bouffantes en polsmof fen aan mij zonden, (bunnen dus bedoelde mededeeling als ook aan hen gericht be schouwen. En nu iets over het aantal, dat ik, alweer uit vrees voor de Engelschen, niet tijdens de verzending durfde publiceeren. Cijfers kun nen worden overgetelegrafeerd van hier naar Londen en van Londen naar Lorenjo Mar quez, en de douanen hadden dan een al te gemakkelijk herkennigsteeken 'gehad Totaal rijh door mij verzonden 3215 bouf fantes en 7946 paar .poismoffen. Hiervan waren gereed ontvangen 2452 bouff. en 7653 paar polsm.; aangekocht 585 bouff. en 65 paar polsm. van aangekochte wol gebreid 178 bouff en 228 paar polsm. Deze „reusachtige voorraad" (gelijk ze in „Voor de Boeren" terecht genoemd wordt), vertegenwoordigde een waarde van negen duizend gulden, zoodat ik mij ver plicht achtte haar te verzekeren tegen oor logsgevaar. Was de bezending dus in handen der Engelschen gevallen, dan was toch al tijd de waarde in geld den Boeren ten goede gekomen." Uit de rekening en verantwoording der ontvangen gelden blijkt dat er is een batig saldo van f 395.871, dat reeds gedeeltelijk besteed is en verder zal worden besteed in overleg met de directrice voor het Zuid- Afnkaansche Tehuis te Amsterdam. De Parijsche correspondent van het »Hbl." schrijft In het paviljoen der Z.A.R. op het Troca- dero loopt het nog eiken namiddag storm van manifestanten ten gunste der Boeren. Het borstbeeld van president Kruger staat te mid den van aangeboden planten en bloemen. Ook de vertegenwoordigers van Nedeiland op de feesten door de Fransche post- en telegraaf ambtenaren de vorige week aan hunne buiten- landsche collega's aangeboden, hebben, vóór zij Parijs verlieten, een prachtige bloemen hulde bij dit borstbeeld neergelegd. Daar het aantal bloemen te groot werd, zijn er velen die nu kaartjes met of zonder opschrift, teekeningen, verzen enz. hier deponeeren. Volgens den correspondent der „Siècle" te St. Peteraburg staat de plotselinge dood van graaf Murawief, den voormaligen Rus sischen minister van buitenlandsche zaken, in verhand met de crisis in China. De cor respondent beweert dat graaf Murawief zich van het leven zou hebben beroofd na een onderhoud met cza-ar Nicolaas, waarin deze zijn minister in krasse bewoordingen zijn verantwoordelijkheid voor den stand van zaken in China zou hebben verweten. Bet bezoek van den Shah. Te 2% uur, ongeveer een kwartier later dan was vastgesteld, vertrok de Shah van Perzië gistermiddag per Staatsspoor naar Soestdgk, tot het brengen van een bezoek aan HH, MM. de Koninginnen. De vestibule van het station, leidende naar de Koninklgke wachtkamer, was met palmen versierd, terwijl vao het stationsgebouw de Perzische vlag was uitgestoken, Het ontvangsalon was overigens geheel in gericht als bij het vertrek van HH. MM. de Koninginoen. De maatregelen van orde op het Stations plein en op het perron genomen, waren ge heel overeenkomstig die bg aankomst van den Vorst aan het Holl. Spoor, met het eenig verschil, dat op het Stationsplein geen cava lerie was opgesteld. Op het perron was links van het rgtuig, waarin de Souverein zou plaats nemen, een eerewacht opgesteld van het regiment gre nadiers en jagers, met het regimentsvaandel; rechts de Kon. Militaire Kapel. Op het perron waren o a. aanwezigde kolonel De Bock, kommandant van het reg. grenadiers en jagers, en de generaal Van Pommeren, gouverneur der residentie. Om ruim half drie kwam de Shah met zijn gevolg voor den ingang van het station aan, vergezeld van een escorte cavalerie, on der bevel van den ritmeester Mathon en de le luitenants De Voogt, jhr. Röell en Loopuyt. Onmiddellijk begaf de Vorst zich met het gevolg naar de wachtkamer, waar hij slechts enkele oogenblikken vertoefde. De Kon. Mil. Kapel speelde het Perzische Volkslied en de sSalem". Voordat de Souverein zich met zijn ge volg en de hem toegevoegde leden van Hr. Ms. Hofhouding in het Koninkljjke rijtuig begaf, inspecteerde hg eerst de eerewacht. Gaande langs de troepen, bracht Z. M. het militair saluut. De Shah was eenvoudig ge kleed, de leden van het gevolg in schitterende uniformen. Het spoorrijtuig, voor den Shah bestemd, was een directiewagen van de S.S.de trein, waarvan de locomotief met Perzische vlag gen was getooid, werd begeleid door de hee ren Iluizinga, inspecteur van exploitatie, en Gatzouides, ingenieur ven tractie. Een talrijke menigte had zich zoowel langs de wegen, die den stoet nam, als op het Stationsplein verzameld en Z. M. werd overal hartelijk toegejuicht. De Ministers, hoofden der Departemen ten, begaven zich met een volgenden trein naar Soestdgk, ter deelneming aan het gala- Jiner ten Hove. De Shah werd aan het station Utrecht met militaire eei bewijzen ontvangen. De muziek der infanterie speelde het Perzisch volkslied. Er was veel publiek op de been. De locomo tief droeg de Perzische vlaggen. Aan het station Baarn kwam de Shah te 4.17 aan. Op het perron waren voor de ont vangst aanwezig de hofdignitarissen en de burgemeester van Baarn. De Shah nam in het gereed staand Hofrijtuig plaats en vertrok begeleid door 50 ordonnancen naar Soestdijk. waar hij even jvoor vijf uur aankwam. Op hel bordes werd hij door de beide Koninginnen verwelkomd. Er was overal veel publiek. Nadat de Ministers, de president der Tweede Kamer, de vice-president van den Raad van State en gevolg van den Shah tegen 6 uur te Baarn waren aangekomen en in hofrijtuigen van het station naar het paleis waren geleid, ving te 7 uur het gala diner aan ter eere van den vorst, die vooraf door Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Moeder zeer hartelgk wa? ont vangen. De tafels waren in twee zalen aangericht, In de hoofdzaal waren de Vorst en Vorstin nen met de Ministers en Perzische staats dienaren gezeten; in de nevenzaal de leden der respectieve hofhoudingen. Achter den zetel van den Shah bevond zich een zijner dignitarissen die tot tolk dient. De Koningin stelde een heildronk in op den gast, die hierop antwoordde. Met het ceremonieel als bg zijn komst werd Z. M. tot het station uitgeleid, waar bij wederom de vertegenwoordigers der Ko ninginnen aanwezig waren. De ontvangst, ook van de bevolking te Baaro, scheen den Shah met ingenomenheid te vervullen en onder het wegrijden van den trein wuifde hij met zijn zakdoek ter beant woording van het gejuich. Bg de eerewacht te Utrecht speelde de muziek der genietroepen. Van de drie den Shah toegevoegde Neder- landsche officieren is geueraal-majoor jhr. Laman Trip benoemd tot grootkruis in de orde van den Leeuw en de Zon. In die orde werden voorts nog benoemd tot commandeur luitenant ter zee le kl. Zegers-Rijser, adju dant, en le luitenant jhr. R. H. S. G. S.x, ordonnancs-officier van H. M. beide eveneens toegevoegd aan Z. M. De bijzondere verslaggever van de „Tel." meldt nog over de komst ten Paleize en het vertrek van daar De huzaren manoeuvreerden kranig, wat blijkbaar zeer de aandacht trok van den Shah. Toen de huzaren zich bliksemsnel groe peerden om de rijtuigen, reed men eerst langzaam, later wat harder den straatweg op naar het lustslot Soestdijk. De burgemeester van de gemeente, baron F. F. d'Aulnis de Bourouill, begeleidde in ambtsgewaad den stoet tot de 'grens van de gemeente. Langs den straatweg heel wat beweging eii gedrang om den vorst te zien. Door de politie waren uitgebreide maat regelen genomen. Rijksveldwachters, ook nit de naburige gemeenten, patrouilleerden in grooten geta le, alsook gemeentelijke politie. Bovendien bewoog zich de heer Batelt, hoofdinspecteur van de recherche, uit Am sterdam, met een zestal rechercheurs op het terrein. Er werd scherp gelet op vreemdelingen, en een van die heeren, die 'geen papieren kon toonen of rich legitimeeren, in voorloo pig arrest gebracht in het posthuis te Baarn en later naar Amsterdam getransporteerd. De stoet, naar het Koninklijk paleis rij dende, maakte een goeden indruk. De hou ding en het rijdlen van de cavaleristen wa ren voortdurend heb onderwerp van de ge sprekken tusschen den vorst en graaf Du- monceau. Aan het paleis, na den oprit binnen het hek, maakten de militairen een prachtig uitgevoerde zwenking in draf en salueerden. Ook nu weer keerde de Shah op de trap pen van het breede bordes zich om, om die manoeuvre gade te slaan. Toen hij met rijn gevolg tot voor de vesti bule was gekomen, kwamen H. M. d!e Ko ningin en de Koningin-Moeder naar vored en toen klonken luide hoera's buiten hei) hek en ontstond nog al gedrang. De Shah, het militair saluut brengende,! trad niet dadelijk op de Vorstinnen toe,! maar wachtte, als om te doen uitkomen, da'f het hoera de Koninginnen gold. f Thans trad hij op de Vorstinnen toe, die! hem hartelijk verwelkomden. j In dezelfde orde reed de stoet te ongeveer* negen uur terug. Op de helft van den tocht! werd op verzoek van den Shah een gedeelte) stapvoets gereden, blijkbaar om te geniete»; van de schoone omgeving, spaarzaam ver' licht door de opkomende maansikkel. Niets van belang, dat storend had knnl nen werken, viel voor gedurende het bezoekf Alleen hoorden de dicht hij het paleis aan wezige Rijksveldwachters, omstreeks acht; uur, dat een groote ruit werd verbrijzeld. Bij onderzoek bleek, dat een der lakeien terwijl hij in de kolossale steeneu souter rains een trap opging, dragende een blad met ververschingen, die ruit had ingedrulkt Te Baarn aangekomen, was de volksmi nigte nog toegenomen en werd de Shah wee hartelijk toegejuicht. Voordat Z. M. den salon wagen betrad drukte hij' herhaaldelijk de heeren Dumon ceau en De Ranitz de hand en zei luid hoor baar „a moi, je suis tres content, tres con- tent." De Sliah maakte heden ochtend, na ontbgt, een wandeling in den tuin van he Koninklijk Paleis. Naar wij vernemen heeft H. M. de Ko ningin Z. M. den Shah benoemd tot Ridder Grootkruis in de orde van den Nederl. Leeuii. en verder een viertal Grootkruisen van dl' Oranje-Nassau-orde aan de hoogste digniJ tarissen en verder eenige kruisen van Groot! officier-commandeur, Officier en Ridder dierf orde aan de verdere leden van het gevold geschonken. Hofberichten Voor het diner, dat Vrijdag aanstaandi ten paleize Soestdgk gegeven wordt ter gi legenheid van den verjaardag van H. M. di Koningin, zijn ook genoodigd de Ministers zoomede de directeur van het Kabinet de Koningin. Vredesconferentie. De uitwisseling der ratifieatiën van di arbitrage-overeenkomst door de vertegen woordigers der Staten, door welke die over eenkomst is goedgekeurd, zal plaats hebbi 4 September a.s. in de Trèveszaal, In diezelfde zaal heeft daarna de eersl bijeenkomst plaats van de leden van 't Inter] nationaal Bureau, onder voorzitterschap vai den minister van buitenlandsche zaken ti vaststelling van den dag, waarop dat bureai zal worden geïnstalleerd. De diplomatieke verlegenwooidigers 'sGravenhage van de Staten, die de over eenkomst hebben onderteekend zijn ledi van het Bureau. Vooreerst zal alleen de functie van secrelarii generaal worden vervult. Dit Internationaal Bureau vormt de griffil van het permanente Hof van Arbitrage, wel! samenstelling reeds vroeger werd gemeld. De Minister van Oorlog generaal Eland i' gisteravond in de residentie u'<t het buiten t land teruggekeerd en heeft heden zijn wer zaamheden hervat. s OVERSCHIE, 29 Aug. De gemeenteraa zal Zaterdag 1 Sept. te 10 uur voorm. ei ve'gadering houden. sas» Geldleening, De 4-pcls. leening van f 250,000 is zesras volteekend. Ingeschreven is voor f 1,500,00! zoodat ongeveer 16 pet. aan de inschrijvei zal worden toegewezen. Koninginnedag. Wegens een ernstig ziektegeval op Maikt zullen noch de taptoe hedenavonj noch de koraalmuziek morgenochtend de gaan. De bureaux der gemeente-secretarie len den 31en dezer na halfeen uur 's fflif dags gesloten zijn. De leerlingen der scholen zullen morgf den geheelen dag vrijaf hebben. Bij gelegenheid van den verjaardag vj H iM. Koningin WiLlieLmina zal op k Hoofdplein Vrijdagavond van 810 w een muziekuitvoering gegeven worden, d« de muziekvereeniging gevormd uit de wei lieden der Naaml. Venn. Zuid-Hollands Houthandel. Het bestuur van het Mannencomité va het Roode Kruis, afd. Schiedam, verzoei ons te melden dat heb hoofdbestuur blil vertrouwen op de onverminderde beian stelling van allen in den arbeid onzer tionale vereeniging. De spiegelruit var. een in herbouw zj winkel aan de Broersvest geeft in de Iaa maand herhaaldelijk bljjken van de artistiel gaven van een der werklieden. Nu eens is het een landschap, dan w« een jachtavontuur of een riviergezicht, de< heden heeft de artiest het portret van HJ Koningin Wilhelmina gegeven, omlg'st do? een fraaie draperie en bekroond door jaartallen 1880 31 Augustus d900J Al die teekeningen moeten natuurlijk sif de binnenzijde van de ruit geteekend en de wijze waarop dit geschiedt, pleit zes? voor de handigheid van den teekenaar. Wjj verwijzen onze lezers naar de ado tentie hierachter van het circus Schuins te Scheveniugen. Een aanbeveling is g«N overbodig. Schumann's reputatie is geve"'"™

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2