Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BIJNxVENÏAjTd. STADSNIEUWS. De Cubanen kunnen heb veer niot te best met de Amerikanen vindenzij willen bun troepen nu eindelijk eens kwijl, die zicb aan stellen alsof ze in een veioverd land zijn. Er moet een soort ultimatum gen ebt wezen tot do Amerikaansche regeering De heer Fischer, lid van de Zuid-Afrikaan- che deputatie, zal zich met zijne echtgecoote, die hem van zijn vertrek uit Zuid-Afiika is bljjven vergezellen, tijdelijk te Schevemngen vestigen. Hieruit valt op te maken d,.t het Bcren- driemamchap m den w-len tijd niet, naar Zuid-Atrika zal tei iigkeeren. Dr. Leyds wordt hedenavon I te 's-Graven- hage verwacht. Naar het ,,Hbl." vernoemt, hebben Vrijdag de Nederlanders aan boord van hot trans portschip Manhattan, van Madeira uit eoi, telegram van gelukwensch gezonden aan H. HL. do Koningin. De Manhattan wordt 8 Sept. te "Vhe- sin gen verwacht. Prof. dr. P. J. Blok, hoogleeraar in de ge schiedenis aan de universiteit te Leiden pro testeert in de sMorning Leader" tegen lord Robert's proclamatie. Hij vergelijkt Robert's optreden met bet schrikbewind dat Alva in de Nederlanden, en dat generaal Weyler op Cuba toepaste. Bij het dames-comité te Middelburg is tot nu toe voor Cronjé en zijue medegevangenen f 3382.59 ontvangen. Volgens de laatste opgave heeft het Christ. Nat. Boeim-Comiié tot nu toe ontvangeD f31.617,78. Bij den penningmeester van het Trans- vaal-comité te Batavia was tot 4 Aug. inge- dcomen f 10-1,142.30. Een 22-tal Transvalers uit Amsterdam brachten Zaterdag een bezoek aan de Rijks landbouwschool te Wageningen. Te 10.35 werden zij aan het station outvangen en in hartelijke bewoordingen verwelkomd door den burgemeester. Het fanfarekorps speelde de volksliederen en aan de Christelijke school stonden de leerlingen geschaard, die ook eenige liederen lieten hooren. Aan de Rijks landbouwschool sprak de directeur hun een welkom toe. De boerderij en de tuinbouwschool weiden onder geleide van den heer Van Broekema en den inspecteur Lóhnis bezichtigd. In rij tuigen trok men naar het Kurhaus te Heel- sum en vervolgens naar het landgoed Duno. Het gezelschap vertrekt hedenavond weder uit Wageningen naar Amsterdam. De verjuardag dor Koningin. Omtrent het galadiner Vrijdag ten paleize te Soestdijk gegeven, wordt nog bericht dat het was aangericht iu de wilte zaal en de stuokzaal. H. M. de Koningin was naast Haar Moeder gezeten. Hechts van H. M. zat de opperkamerheer baron Van Pallandt van Oud-Beierland, links van de Koningin-Moe der de opperkamerheer baron Van Harden- brodk van Bergambacht. Door het burgerlijk muziekkorps „De Harmonie" werden gedu rende het din-er verschillende muziekstukken uitgevoerd. Bij het dessert stelde H. M. do Koningin de gezondheid in van Haar Moe- dar, waarop H. M. de Koningin-Moeder ant woordde met een dronk op het welzijn van Haar geliefde Dochter. Tegen ,10 uur vertrokken de gasten. lAan den maaltijd, die in de versierde zaal van het hotel Kaiserhof te Berlijn ter eere van Harer Majesteit's verjaardag onder voor zitterschap van jhr. Van Cittere, den zaak gelastigde van H. M. de Koningin, plaats had, namen 35 Hollanders deel. Het waren meestal leden van „Nederland en Oranje", o. a. prof. Van 't Hoff, do heeren van het gezantschap, de consul-generaal der Neder- lan.hn Georges, alsmede -eenige gasten. Het feit, uat op dien avond 28 too-'.en gehouden werden, pleit wel voor de aangename stem ming, die er heerschte. Onze handel op de Tereenfgde Staten. Naar het Officieel Orgaan der Yereeniging voor Export mededeelt onderhandelt onze Regeering op 't oogenblik met de Amerikaan sche over verschillende fiscale aangelegen heden. Zij beklaagt zich over het op onzen export naar N.-Amerika uitgeoefend, druk kend Dingleytarief terwijl de uitvoer van Amerika naar ons land gedeeltelijk vrij, ge deeltelik aan zeer lage tarieven is onder worpen. Zoo voeren de V. S. voor pl. m. 5 mitlioen dollar meel vrij in, terwijl b.v. onzen bloernbol-export jaarlijks 25 pCt. van de waarde in rekening wordt gebracht, d. i. een belasting van 75,000 80.000 doll, per jaar. Bij niet-inwilliging harer wenschen dreigt onze Regeering den N.-Amerikaanschen meel- invoer differentieel te behandelen. De molens in het Westen der Unie hopen in het belang van hun invoer, dat Amerika althans ten aanzien der bloembollen zal toegeven. Katholiek Congres. Te Amsterdam werd gisteren in de groote zaal van bet Paleis voor Volksvlijt het Ka tholiek Congrea voor sociale- aangelegenhe den, uitgeschreven door den Ned. Roomsch- Kath. Volksbond, geopend- In de zaal wa ren de banieren van de afdeelingen van d'en Bond opgesteld. De eere-worzitter, mgr. G. J. M. Botte- maane, bisschop van Haarlem, werd, toen hij door het Centraal Bestuur van den Volks bond werd binnengeleid, -door fanfares van heb muziekkorps „Orpheus" werd begroet. Onder de ten congress® opgekomenen wa ren vele geestelijken, ook prof. De Groot. .De voorzitter, van het Centraal Bestuur van den Bond, de heer W. C. J. Passtoore, opende de bijeenkomst met een rede, waarin hij met name welkom heette den bisschop van Haarlem, de afgevaardigden en belangstellen den, waaronder de Belgische afgevaardigde, en met ingenomenheid begroette den referen daris mr. Idsinga als vertegenwoordiger van den minister van bmnenlandsche zaken. Spr. noemde deze bijeenkomst van man nen van alle standen eon afspiegeling der beginselen van de encycliek „Rerum Nova- nam en bracht een saluut aan den Paus. Ten slotte herdacht spr. dat tegelijk met dit congres de Ned. R. K. Volksbond zijn llH-jnng bestaan herdenkt. Toen de Bond in 't jaar 1-888 werd gesticht, bestonden in on.T, va-der!and slechts een twaalftal vereeni- gingen, die zich uitsluitend met liet sociale vraagstuk bezighielden. Thans zijn er pl. m. 450 vereenuringen werkzaam met een leden- O O A tal van circa 48,000 Spr meende deze orga nisatie te mogen noemen de Katljélieke eerezml der 19e eeuw Pastoor G. W. Konings, geestelijk advi seur van den Bond. deelde m-ede, dat Paus Leo XIII zij-n zegen aan het congres had verleend cn tevens hem gelast had, den presi dent van 't Centraal Bestuur m-ed'e te dee- leu; dat hij door den Paus benoemd is tot kamerheer van kap en -degen (fanfares en luide hoera's). Mgr. Bottomanne voerde hierna 't woord. Hij zeide God gedankt te hebben voor Zijn zegen, tot dusver op den arbeid van den Volksbond verleend'. Thans -bracht hij der vergadering dank voor haar vruchtbaren ar beid, die zegenrijk zal blijven, zoolang de Bond de raadgevingen van zijn bisschop volgt. Steeds heeft de Bond in moeilijke aan gelegenheden zijn Bisschop geraadpleegd en diens met onpartijdigheid gegeven adviezen opgevulgd. Spr. waarschuwde tegen den geest van hoogmoed, die ook in de Fransch© Revolutie bedrogen deed uitkomen. Ook de vierde stand zal bedrogen uitkomen wanneer b.j meent, dat een betere toestand zal aanbre ken, zoodra hiji aan 't bewind komt. Mgr. Bottomanne zei do dat het initiatief toe dit Congres niet van hem is uitgagaan, maar van 't Centraal Bestuur van den Bond, welks president luj gelukwenscht met de hem door den Paus verleende onderscheiding (ap plaus), waarna hij nog het woord richtte tot pastoor Konings, wien hij mededeelde, dat hij tot kamerheer van den Paus is benoemd. (Applaus Mgr. Konings, den bisschop dankend, zei- de namens den bond!: Wat wij"1 zijn gewor den, zijn wij geworden, omdat wij volgzame kinderen zijn van den Bisschop van Haar lem Wij gaan op ten congress® an liet besef, dat wij zijn trouwe zonen van de Kerk. Maar met die trouw gaat samen trouw aa-n het Va derland. Wij werken voor de Kerk, voor Vor stin en Land. Aan H. M. de Koningin werd nu het vol gende telegram verzonden „H. M. Koningin Wilheknina, „Soestdijk. „De Nederl. R. K. Volksbond, onder eere voorzitterschap van Mgr. Bottemanne, Bis schop van Haarlem, in het Paleij voor Volks vlijt te Amsterdam vergaderd in Sociaal Congres, brengt Uwe Majesteit zijn eerbie dige hulde en hernieuwt zijn gevoelens van liefde en trouw aan Uwe Majesteit. „Moge de goede God u govern een- glorie rijke regeering, tot zegen voor allen, vooral ook voor hen, die het meest de zwaarte der toestanden van onze dagen gevoelen. „Het Centraal Bestuur, „PASSTOORS, voorz. „DAMMERS, secr." De heer Bax van Antwerpen 'bracht de ge- lukwenschen over van den Belgischen Volks bond. Voorgelezen werd een telegram van de Belgische katholieke werfdieden-vereeniging te Brussel. Aan den Paus werd het volgende telegram gezonden „De Ned. R. K. Volksbond, te Amsterdam m Congres saamgekomen onder eere-vooiv.it- terschap van Z. D. H. Mgr. Bottemanne, Bis schop van Haarlem, brengt U zijn innigen dank voor den Pauselijken zegen en d'e hooge onderscheiding, aan rijn president en zijn geestelijken adviseur geschonken. „Wij danken Uwe Heiligheid voor al het geen Zij heeft gedaan voor de werkende klas- se. Wij bedoven U trouw, en ons gedrag zal zij-n de opvolging Uwer wetten. Wij zijn er van overtuigd, dat het heil der vol'ken ligt m de nakoming Uwer voorsahriften. „Wees nog la.ng heb licht aan den Hemel, dal do duisternissen onzer dagen verdrijft. „Hef. Centraal Bestuur." De heer Passtoora, danikend voor de hem door den Paus verleende onderscheiding, zag daarin een belooning voor den geheelen Bond en -het bewijs dat de Bond handelt in over eenstemming van zijn priesters en van den Paus. Nad'at -staande het „Wien Neerlandsch Bloed" was gezongen, verdeelde men zich voor de sectie-vergaderingen. In de eerste sectie (voorz. de heer J. W. Smit) sprak pater A. van Kerkhoff over „De Pers", daarbij komend tot deze conclusie: Het Katholiek Congres voor Bociale aangelegen heden spreekt zijne overtniging nit, dat het een dure plicht is der katholieken, daadwerkelijk te tooncn, zich hewust te zijn van den machtigen invloed der pers. Derhalvebesprekende meer hijzonder de z.g. volkspers, die de zaak der werklieden behoorlijk voorstaat, brengt het Congres hulde en dank aan die katholieken in Nederland, hetzij geestelijken of leeken, die in dag- of weekbladen en brochures de belangen der werklieden hebben behartigd en verdedigd, zoowel tegen de altijd roekelooze en meestal onrechtvaardige actie der zich noemende vooruitstrevenden, die socialist zijn, als tegen het optreden dergenen, die, onder voorgeven van een aansporing tot wijze gematigdheid, op 't stuk van Bociale aangelegenheden hun beat doen alles bij het oude te laten. Na deze openlijke hnldiging der verdiensten van de mannen, die in periodieken dé sociale belangen des volks verstaan, constateert het con gres het feit, dat de katholieke pers in het alge meen en de katholieke bladen, die speciaal het arbeiders-vraagstuk behandelen in 't bizonder, nog niet dien daadwerkelijkcn steun erlangen, welken zij verdienen en onze geloofsgenooten wel met woorden willen erkennen. Daarom dringt het Congres er op nan lo. Dat de katholieken in Nederland, hetzij geestelijken of leeken, hun belangstelling in onze pers, vooral ook in die, welke de sociale aange legenheden behandelt, toonen door het nemen van abonnement op een of meer der hier bedoelde cn alom bekende bladen. 2o. Dat heeren presidenten, regenten of rectoren onzer katholieke instellingen voor booger onder wijs, zoomede heeren bestnurderon van katholieke studenten-vereenigingen in de Nederlandsche Uni- versitcits-steden beleefdelijk worden aangezocht, de lectuur dier bovenbedoelde bladen krachtig te willen aanbevelen en bevordeien bij de studec- rende jongelingschap opdat dezen, bij hun optreden als priester of als leek met eenig ambt bekleed, niet geheel onvertrour. i zullen zijn met die vraag stukken van den dag, welke en zooals ze door het arbeidende volk onder sociale aangelegenheden worden verstaan. 3o. Dat aan heeren bestuurderen van katho lieke weeshuizen en gestichten, waar jongens, uit werkmanskringen voortgekomen, hun opvoeding en opleiding tot werklieden erlangen, in over weging worde gegeven, of zij 't niet oorbaar en nuttig zouden achten to zorgen, dat de jongens, die vaak buiten „het Huis" met allerlei slag van werklieden in aanraking komen, tenminste van zekeren leeftijd af geregeld de katholieke bladen en geschriften lezen, welke het arbeidersvraag stuk behandelen in den geest en volgens de begin selen der katholieke geloofs- en zedeleer. 4o. Dat het Centraal Bestuur van den Ned. B..-K. Volksbond, die 't initiatief nam tot dit con gres, worde opgedragen, deze conclusie ter keunis te brengen van die katholieken in Nederland, van wier in deze conclusie aangeduide medewerking een practisch resultant dezer bespreking mag eo kan worden verwacht. In 'heb debat, waaraan door niet minder dan 26 personen werd deelgenomen, werden deze opmerkingen gemaakt: Sommigen (keurden de weinige activiteit der katholieke bladen af, waar zij dikwerf bij belangrijke werk! ledenvergaderingen geen verslaggevers haddon. Anderen meenden dat voor de propaganda der bladen weinig of mets wordt gedaan; dat voorts d'e katholie ke vakpers veel krachtiger steun verdient, dan verkregen' wordt; dat oprichting van een. goed katholiek volksdagblad dringend noodig is. De inleider repliceerde kortelijk, waarna do voorgestelde conclusie met eenige redac tiewijziging werd goedgekeurd. Nog werd in beginsel de wenschelijlkheid van de oprichting van een katholiek volks dagblad uitgesproken. In de tweede sectie (voorz. de heer H. Mus- tert) leidde de beer Joa Th. J. Guypers, ar chitect, in: „Volkshuisvesting". Spr. verde digde daarbij' deze conclusiën lo. De oplossing van het woning-vraagstuk is speciaal een gemeente-belang. 2e. Hoeveel belang er ook aan verbonden is, dat oude sloppen en krotten worden afgebroken en door betere woningen worden vervangen, zoo zijn deze maatregelen toeh niet voldoende te achten in het belang van goede huisvesting voor de minst vermogende klasse der maatschappij. 3c. Behalve daadwerkelijke bevordering van den bouw van arbeiderswoningen buiten de oude kom der gemeente, is de gemeente verplicht, de con cessies, verleend tot exploitatie van de verkeers middelen ten openbare nutte of wel de eigen gemeentelijke exploitatie van zulke verkeersmid delen, dienstbaar te maken aan de oplossing van het woningvraagstuk. Ook hier volgde een zeer geanimeerd de bat, waarin nog verschillende motiën en con- clusiën werden voorgesteld. De inleider, de heer Cuypera, vereenigde zich, ter vervanging der beide eerste- door hem gesteld, met -deze conclusiën van de St. Jazefs-Gezellenvereeniging te Amsterdam: le De oplossing van het woningvraagstuk voor de arbeidende klasse moet tot stand komen door particulier initiatief, in het bijzonder georgani seerde werklieden-verecnigingen, met krachtigen steun en onder toezicht van den Staat en de gemeente. 2e. Uit de zorg, die de patroon voor het wel zijn van zijne arbeiders hebben moet, spruit voort, dat het wenschelijk is, dat de groote werkgevers, ook de gemeente als werkgeefster, voor hunne werklieden geschikte woningen bouwen zonder verplichting voor de werklieden om daarvan ge bruik tc maken. Nog werd aan de conclusiën toegevoegd deze, dat de arbeiders-vercenigingen ten taak hebben onder de werklieden betere be grippen omtrent de eischen eener deugdelijke volkshuisvesting te verspreiden. In stem ming gebracht, worden de twee conclusiën van den -heer Gabriel, de derde van den iheer Guypers en als vierde die betreffende de taak der arbeiders-vereenigingen aangenomen. In de derde sectie (voorz. de heer F. J. B. van Rijswijk) sprak de heer W. C. J. Pas- stoors over„Middenstand." 'Deze spreker zette uiteen dat de middenstand alleen door vereeniging het hoofd kan bieden aan mono- polieeering door het groote kapitaal. Spr. pleitte vóór contante betaling en tegen de conurrentie van gevangenisarbeid. Achtereenvolgens besprak d!e inleider de on eerlijke concurrentie en valsclie reclame, de flesschentrdkikerij, de „averechtsiche" werking van de coöperatiewet, den druk van vereeni- gingen als „Eigen Hulp", welker bestuurde ren vaak hoego Staatsambtenaren zijn, de wederinvoering van een octrooiwet, maatre gelen te nemen tegen vervalsching van le vensmiddelen, Zondagsrust en vervroeging van het sluitingsuur, en de Kamers van Koophandel, in weïke colleges de midden stand vertegenwoordigd! behoort te wezen. Ten slotte legde spr. zijn denkbeelden om trent doel en werkkring van zooaoige ver eeniging neer in het volgende schema Het oprichten van vercenigingen voor dm middenstand. Deze vereenigingen hebben ten doel het bevor deren van de belangen van den middenstand: a. door particulier initiatief b. door medehulp van den Staat. Door particulier initiatief. 1. Door het doen van gezamenlijke inkoopen en voor gelijken prijs te verkoopen. 2. Door onderlinge ruiling van goederen. 3. Oprichting van Volkscredsetbanken. 4. Bevordering van contante betaling. 5. Het oprichten van onderlinge informatie-bn- rcelen, niet alleen tot het inwinnen van informa ties omtrent de soliditeit of onsoliditeit van per sonen, maar om elkander te waarschuwen voor personen, die op kosten van het algemeen leven. 6. Bij verkiezingen van Kamers van Koophandel te trachten leden van den middenstand daarin ge kozen te krijgen. 7. Bij verkiezingen van openbare regeerings- Iicbamen elkander en de kiesvereenigingen voor te lichten omtrent de verschillende denkwijzen der candidaten, opdat daardoor die mannen kunnen gekozen worden, die met hart en ziel de belangen van den middenstand zijn toegedaan. 8. De openbare meening helpen bevorderen tegen het rabatzegelstelsel door zooveel mogelijk dat. stelsel in al zijn naaktheid aan de kaak tc stellen. Door hulp van den Staat. 1. Met alle wettige middelen van de regeering trachten te verkrijgen, de verkeerd toegepaste cooperatie-wet met wortel en tak uit te roeien en daaryoor een billijke wet op de coöperatie in te voeren. 2. Te trachten wetsbepalingen te verkrijgen tot bestrijding der oneorlijke concurrentie. 3. Te trachten van de regeering voldoende controle op levensmiddelen en waren te verkrijgen. 4. Bij de regeering zien te verkrijgen afschaf fing van gevangenisarbeid, in zooverre als deze de concurrentie in het leven roept, waardoor den middenstand nadeel berokkend wordt. 5. Aan te dringen bij rijk en gemeente op her ziening van de voor den middenstand bezwarende belastingen. 6. Het tegengaan van gedwongen winkelnering van regeeringswege. 7. Aan te dringen bij de regeering op bescher ming van den nationalen arbeid, nijverheid en industrie. 8. Wederinvoering eener octrooi-wet. 9. Trachten te verkrijgen wetswijziging van artikel 326 in het Wetboek vau Strafrecht voor het tegengaan van flesschentrekkerij. 10. Middelen in het werk stellen bij de regee ring tot herziening der ZondagBwet van 1815 en wettelijke regeling van vervroegde winkelsluiting. Verder aanwending van alle wettige middelen, die strekken kunnen tot verbetering cn verheffing van den middenstand. Een breedvoerig debat/ gaf aanleiding tot enkele wijzigingen in deze conclusiën. Aan punt 7 werd door den inleider toegevoegd verbod van invoer van artikelen in de gevan genissen in 't buitenland gemaakt, alsmede verzoctk cm steun van den Staat tegen de trusts en de syndicaten. Vervolgens werden -de conclusiën met al- gemeene stemmen aangenomen. Hiermede wa-ren de -we-fikzaamheden voor den eersten dag geëindigd. 's Avonds had een feestelijke bijeenkomst in hel Pal-eis plaats, waarbijl d'e bisschop van Haarlem aanwezig was. De verschillende- ver eenigingen met haar banieren defileerden voor den prelaat, waarna -deze der verzamel de menigte zijn zegen gaf. Hedenmorgen wordt in de secties gehan deld over: „Bescherming en vorming der jongelingschap", „Productóe-coöperatie" en „V oorsch o t banken". De beioadslagingen werden heden in de Ae sectie (voorz. de heer C. J. L. Hofman) voort gezet met het onderwerp»Bescherming en vorming der Jongelingschap", ingeleid door mr, F, Th. Westerwoudt, De heer Westerwoudt betoogde dat de ouders aangewezen waren hun kroost te beschermen en te vormen, en dat de plaats daarvoor was de huiselijke haard. Het gemeen schapsleven wilde hy niet verwerpen, want Jezus had gezegd dat waar twee of drie in zijn naam vergaderd waren daar zou Hij in 't midden zijnmaar de woorden in Zijn naam hadden danrbij alle gezag. Spr. wilde dat gemeenschapeleven altyd gehouden zien in de schaduw van den huiselijkea haatd. En in dit gemeenschapsleven mocht ziet uitspanning en vermaak op den voorgrond staan, doch ds liefdevolle wyze waarop de verdwaalden opgezocht en terecht gebracht moeten worden. En oaast die liefde strenge orde en tucht. In de op te richten Patronaten zouden jongelingen van onbesproken gedrag moeten worden opgenomen, na een korten tyd novitiaat b. v. Godsdienstzin zou er de grondslag zyn moeten; aan het hoofd een geestelijk directeur; in twee deelen ge scheiden voor knapen van 12 tot 45 en van 15 tot 18 jaar, het ledental niet te groot; en geen avondbyeenkomslen voor de jongeren net verenigingslokaal gemakkelijk verkrijg baar. Aanbevelenswaardig zou zijn een Patro naat in elke parochie. De rede des heeren Westerwoudt werd herhaaldelijk door applaus onderbreken en zeer aandachtig aangehoord. Voor het debat meldden zich een 20-ta! debaters aan. Verschillende opmerkingen werden ge maakt. Gewezen werd op het noodzakelijke om de verdoolden op te zoeken. De heer Helmcrs (Schiedam) zag in den godsdienst het onnrsbare pantser tegen aanvallen op den godsdienst. Rector Stoffers (Amsterdam) wenschte aan het hoofd van elk patronaat een door den bisschop aangewezen priester, bijgestaan door jongelingen van goeden zin en wil. Anderen wezen er op dat de ouders moe ten medewerken, ook door hun kinderen naar kath. scholen te zenden, dat drank bestrijding diende opgenomen in de conclusie, op het wenschelijite van afzonderlijke werkplaatsen voor jongelingen, op liet nut der St. Jozefs- gezellenvereer.iging eriz. De heer Westerwoudt beantwoordde kort de verschillende sprekers. De conclusie werd aangenomen, aldus ge wijzigd dat daarin nog werden opgenomen aansluiting der leden by het verlaten van het patronaat aan den R.-K. Volksbond, dat de directeur een door den bisschop te be noemen priester zij, dat aansluiting zal ge zocht worden bij andere godsdienstige ver eenigingen of congregatiën der H. Familie onthouding van sterken drankgeen avond- byeenkomsten, tenzij 'n noodzakelijke gevallen. In de 5e sectie (voorz. de heer Th. F. J. Weening) werd gehandeld over sProductie Coöperatie" door den pastoor G. W. Konings, die deze conclusie nam lé coöperatie is: a, nuttig en noodig tot het verkrijgen van grondstoffen; h. niet altijd nuttig en noodig om deze stoffen te bewerken; c. moet alleen doelen om de stoffelijke welvaart te verhoogen d. mag niet den weg banen voor kapitalisme; e. en moet slechts in eerlijke concurrentie tre den, zonder voor doel te hebben de middenstand te schaden; f. moet niet ontaarden in een moderne winkel of werkplaats, waar het bestuur de alleenheer- scbende meester is en do leden de bezoldigde werklieden. Ook deze conclusie werd aangenomen. De zaak werd evenwel gerenvoyeerd naar het Centraal Bestuur tot nader onderzoek en verdere behandeling op het volgend congres. In zesde sectie (voorz. de heer J.A. Donker) werd het onderwerp ^Voorschotbanken" in geleid door den heer N. Dobben, die aldus concludeerde Het congres spreke de wenscbelijkheid uit, dat het volstrekt nuttig Ï3 voorschotbanken op to richten. Overwegende, dat het particulier initiatief, of direct eigen krachten, daarin moeielijk zullen kunnen voorzien, draagt het Congres aan het Centr. Bestuur op, het daartoe te willen leiden, overal waar zulks slechts mogelijk is spaarbanken op te richten, daaruit reservekassen te doen ge boren worden, welke, als voorschotbanken in het klein, ons den weg openen, dezeive uit te breiden, en hierin, zoover het mogelijk is, bet systeem Raiffeisen tot richtsnoer to nemen. Deze conclusie werd aangenomen en mede gerenvoyeerd tot onderzoek naar de midde len noodig en aanwezig om te geraken tot voorschotbanken in den geest der Raiffeisen- -che banken en de credietbank der Leo-ver eeniging te Utrecht. In de algemeene vergadering die om 2 uur werd geopend, werden de conclusiën voor gelezen. Na toevpiaken van pastoor Konings en de heet Pastoors werd het congres gesloten. De plechtige wijding van heb congres had gisterochtend' in de H, Mana Magdalena- kerik aan de Spa-anidainnierstraat plaats met een Pontificale Mis, opgedragen door mgr. C M. J. Bottemanne, bisschop van Haarlem. Zaterdag vergaderde de Staatscommissie betreffende het verontreinigen der openbare wateren. Ook vergaderde onder presidium van den heer Conrad de commissie uit de Prov. Sta ten voor de voorstellen betreffende de wa- iprverversching van Den Haag. Mr. A. C. Visser is haar rapporteur. Hel ter gelegenheid van de 25-jarige regee ring van den Suitan door den Turkschen gezant, Missah Effendi, gegeven feestmial, werd bijgewoond door alle vertegenwoordigers van vreemde mogendheden te 's-Gravenhage, uitgezonderd den Italiaamchen en Engehchen gezant; voorts door de Ministers van Buiten- landsche Zaken en Financiën en de Tm ksche gezantschapssecretarissen. Mevrouw Missah Effendi was door lichte ongesteldheid ver hinderd. De heildronk van den Minister van Buitenlandsche Zaken op den Sultan werd door den gezant met een dankbetuiging be antwoord. Het menu was toepasselijk versierd. Met -den gewonen, mailtrein van 10.20 uur, die echter eerst te 11-5 uur -gistermorgen te Vlissringen aankwam, arriveerden prins en prinses Heinrieh van Pruisen meb gevolg. Aan d'en salonwagen werden de hooge reizi gers ontvange-n door den inspecteur der Maatschappij „Zeeland", den heer J. Wil- kens, die hen geleidde naar de -mailboot Willem Prins van O r a n j-e, waar mede de reis naar Londen word voortgezet. Zondag as. zal in Musis Sacrum te Arn hem de algemeene vergadering van de Ne derlandsche Pensioenpartij gehouden wor den, waarin ziji zich als zoodanig zal cocsti- tueeren. Aan de orde zal zijnvaststelling der statuten en verkiezing van een hoofdbe- stuur Te 's-Gravenhage is overleden de heer mr G. H. Beta, die gedurende een reeks van ja ren als commies-griffier aan het (bureau van df> Tweede Kamer der Sta ten-Generaal ver- bonden is geweest, In Maart 1893 vroeg en verkreeg hij eervol ontslag, waarna hij zich vooral aan letterkunde en geschiedenis wijd de. .De overledene, die ridder in de orde van den Nederland'schen Leeuw was, bereikte den leeftijd van 49 jaar. KETHEL EN SPALAND, 3 Sept. Zater dagmiddag reden de heeren F. uit Rotterdam, door deze gemeente om in den Veen te gaan visschen. Even builen de gemeente gekomen schrok het paard van een geit, zoodat paard en wagen te water stortten. De beide heeren zagen zich genoodzaakt om de ruiten van het rytuig stuk te slaan eer zij het konden ver laten. Daarop moest de koetsier, die tus- schen paard en rijtuig bekoeld zat, uit zjjn netelige positie verlost worden. Na veel moeite mocht men er in slagen pnaid en rijtuig op het droge te krijgen. Het rytuig was zwaar beschadigdhet paard had gelukkig geen letsel. Zij die bij dit ongeval de behulpzame hand boden, werden ruim beloond. Ter beschikking van den officier van justitie is gesteld J. H. W., tot het ondergaan van 1 maand gevangenisstraf, waarvoor hij gesig naleerd stond. Door de politie is aangehouden en ter be schikking gesteld van den commandant van het kostschip D u f a te Rotterdam een sto ker 2e klasse van de marine die zonder verlof zijn garnizoenplaats Helvoetsluis had verlaten. De Hoogstraat hier begint langzamerhand des Zondagsavonds al aardig te gelijken op haar naamgenoot te Rotterdam. Jongens en meiden hebben die straat blijkbaar bestemd als plaats voor de uiting van hun baldadig heid. Gisterenavond had dit ten gevolge dat eerst een meisje door een paar jongens door de élalageruit van den heer Derreks werd gegooid, terwijl oenigen tijd later de ruit van den smid Batenburg rinkelend in elkander viel, ook door een dergelijke oorzaak. Gisterenavond zou de agent Eckhart, ze keren J. W., wonende in het Nieuwstichl, naar zyn woning brengen, waaruit hy door zijn zoons was verdreven. Van een der zoons kreeg de agent echter plotseling een Hinken i

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2