W -ï Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BINNENLAND. STADSNIEUWS. VL AARDINGEN. z MAASSLUIS. Rechtzaken. Kerk en Schooi. Christ. Geref. Kerk. Aan een brief, gedateerd Kaapsche Hoop 19 Juli, is het volgende ontleend. ïAIs secretaris vau comdt. Maritz moet ik zorgen voor 1 lager en acht-en-twintig wacht posten zoodat u kunt begrijpen dat er heel wat geschrijf is. Ik ben hier op 'toogenbhk onmisbaar en comdt. Maritz heeft mij schriftelijk order gegeven niet naar 't front te gaan maar als secretaris te blijven ageeren. Ik wenschte te gaan om niet nadethand voor lafaard ge scholden te worden, doch er was voor mij geen kans waarvoor ik dus «ehiiftelyk bewijs vroeg om my naderhand tegen lasteraais te kunnen verdedigen. Ik behoef u niet te zeggen dat ik mij in mgn tallooze betrekkingen een belangrijk persoon vind. Ik ben nu waarnemend veld- kornet, secretaris, commandant, voedseiuit deeler, krijgscommissai is, magazijnmeester, gouvernements-agent tot aankoop van vee, enz., enz. Druk heb ik het, maai ik twijfel niet of ook het gouvernement zal indien de oorlog gopd afloopt, mijn diensten wel er kennen en denk ik wel spoedig een goede betrekking te ktggen. Natuurlijk reis ik veel heen weer, ben dan hier dan daar en ben vaak de drager van belangiyke rapporten. Mgn leven is dus wat dat betreft druk, maar aangenaam en afwisselend. Salads krijgen wij ambtenaren niet meer, ons geld is op. Nu krijgen we rantsoenen van 't Gouvernement, dat uitstekend voor ons zorgt. In de laatste maanden kregen we salaris betaald in Gouveruementsnoten, die echter alleen binnenslands gangbanar zyn. Voor dien tijd hebben we een tijdlang plaatjes goud gekregen, zonder stempel of iets er op. Nu is alle geld gedaan en wat er i«, wordt voor den oorlog gebruikt. Met heel veel moeite kon ik 5 p. st. goud machtig worden. Wij denken nog steeds den ooi log te win nen. Van moed opgeven, is geen sprake, getuige 't telegram wat we hierbij zenden Dagelijks krijgen de Engelschen geducht klap, doch daar hoort u weinig van, daar de kabels in Engelsche handen zijn. Iedere voet stap dien ze, vooitkomeo, is met heel wat menschenslevens betaald. Bij mij staat de overtuiging vast, dat we nog winnen zullen 'tEngelsche leger is uitgeput, de Boeien zijn nog frisch. De Tommy's worden opgevieten door ongedierte en sterven bg honderden. U zult zien, we winnen nog. China. Een telegram uit Petersburg meldt, dat de Russische generale staf in China aan hare regeering de mededeeiing heeft gedaan, dat de Chii.eesche troepen Oud-Niu-Tschwang hebben ont>uimd en in noordoostelijke rich ling naar Liao-Yang zijn gemarcheerd, waar zg verdedigingswei ken opwerpen, Tang- Tschwan-Tsai aan de i ivier Liao is nog maar zeer zwak door Chineezen bezet. Kuan-Tsian is geheel door den vijand ontruimd. Soortelijke berichten worden er door Reu ter en de correspondenten der buitenlandsche bladen in zoo overvloedige wijze geseind dat zg uit een hoorn des overvloede schijnen te komen, maar men mag zich de vraag toch wel eens stellen wat het gewone couranten lezende publiek aan dergelijke mededeelin gen heeft. Indien men al te zeer in kleinigheden afdaalt, brengt men zijn pubhek van de wijs in breede lijnen is het nog mogelijk den stand van zaken, ondanks de voor onze ooren onmogelijke plaats- en persoonsnamen te volgen, maar men valle ons niet lastig met een lijntje van namen, die men natuurlijk weer vergeten is nog voor men ze heeft uitgesproken wanneer zich daaraan geen be langrijke feiten vastknoopen en gelijk men in China vermoedelijk maar matig op de hoogte is van het bestaan der dorpen Ketel Overschie en dergelijke, zoo mag men aan nemen, dat men in ons land al niet nauw keuriger op de hoogte is van de Chineesche topographs. Maar wat ons het Petersburgsche bericht, dat wel voor niet veel meer menschen van waarde zal zgn dan voor hen, die in den Chineeschen oorlog een rol spelen, wat ons dat bericht doet zien, is dat het getal belangrijke mededeelingen van het oorlogs- terrein in het verre Oosten, al zeer poo ver is. Aan beschouwingen over Rutland's voor stel, de eene nog ingenieuser dan de andere, ontbreekt het natuurlijk niet. Over die aan gelegenheid is al wel een rol volgeschreven van Schiedam naar Pekingals de heeren tyd hebben dan zijn de journalisten van alle landen nu eenmaal diplomaten, vvien liet noch aan juist inzicht, noch aan inkt en papier ontbreekt. Maar laten wij nog eens even de weinige feiten die er zijn, nagaan En dan beginnen wij met een feit, dat ver moedelijk geen feit is. Engelsche berichten verzekeren dat de troepen der mogendheden in de omstreken van Peking in het keizerlijke paik een Chi neesche legermacht van 3000 man, allen wel bewapend hebben moeten aanvallen. Het feit is echter onmiddellijk tegenge sproken door een dépóche van den Russischen generaal Lioewitsch. Men had beweerd, dat de hoofdstad tegelijkertijd bedreigd wetd van het Noorden en van het Zuiden. In alle richtingen werden verkenners uitgestuurd, en bet bleek, dat men met een sprookje van Moeder de Gans te doen had. Een keizerlgk besluit heeft tot leden der commissie, die de vredesondet handelingen met de Europeanen zal voeren, benoemd Li- Hung-Tsehang, prins Tsching, Yung-Lu en Hsu-Tungde laatste is de voogd van den troonopvolger en is bekend om zijn haat tegen de vreemdelingen. De commissie bestaat aldus uit één Chinees en drie Maudsjoes. Men hoopt, dat de mogendheden de keus van flsu-Tung zullen verbieden. Uit Shang hai wordt aan de uTiraes" ge seind: Een keizei lijk edict, daio 24 Augus tus, is vei=chen»n. Het is in verzoenende bewoordingen gesteld en zegt, dat de voor naamste diensten der hoofdstad verlegd zijn naar Tai-Yen-fu. Het vraagt aan de onder koningen hun grondgebied te vrijwaren en voort te gaan met de missionarissen en koop lieden te beschermen. Men denkt, dat het hof in Tai-Yen-fu zal blijven tijdens de on derhandelingen. Gemengde Sfededecllngen. De „National Zeiltuig" deelt mede, dat de Frarsohe deputatie, die de groot-e legerma- noeuvres, welke thans in Duitecbland gehou den worden, bijwoont, door baron Richtofen, onder-staatssecretaris van buitenlandsche za ken, ;s ontvangen. Te Bonn wordt op dit oogenblik een con gres gehouden van Duiteche clericalen onder voorzitterschap van graaf Praschma. Dit con gres heeft do verklaring afgelegd van.de var deriandsliefdo van alle Duitsche katholie ken cn het herstel van den kerkelijken staat geèischt. De Duitsche keizer heeft de verkiezing van den heer Brinkmann, tot nu toe burgemees ter van Koningsbergen, tot tweeden burge- meesiei van Berlijn goedgekeurd. Deze titu laris is dus met meer genade behandeld dan de fungeerende opperburgemeester Kixsche- ner, me uit den treure moest wachten voor de Keizer zijn fiat verleende. Tegen het tijdstip, dat het socialistencon gres Ic Parijs gaat samenkomen, is er eens weder een heftig conflict ontstaan tusschen de meer gematigden, die onder aanvoering van Jaurès de tegenwoordige Fransche regee ring steunen, omdat Mïllerand daarvan deel uitmaakt, en de on verzoen lijken van de scha- keenng van Jules Guèsde en Paul Lafarguo, die maar niet kunnen zien, dat een socialist lid ie van een burgerlijk ministerie. Het congres zal vermoedelijk deze oude zaak nu tot een beslissing brengen, wier in vloed op do toekomst van het socialisme in Frankrijk en misschien het lot van het Ka binet, niet zonder belang is. In den staat Maine in de Vereenigde Sta ten, te Barharber, heeft een rijk oud-koop man, de heer Eduard' van Ness, die een gloeiend Boerenvriend is en dus even hard de Engelschen verafschuwt, een demonstra tie ten gunste der Boeren gehouden, die wel eervo; maar niet minder gevaarlijk is. Toen hij vernomen had dat het Britsche eskader onder admiraal Bedford de haven zijner woonplaats zou bezoeken, het hij in den tuin van zijn villa, die aan de zee grenst, een Zuid-Afri kaa nsclie vlag hijschen. De Em- gelscnon vonden deze attentie minder aange naam. en er ontstonden formeele relletjes, waai aan de politie een eind maakte door do vlag neer te halen. De voorgenomen feesten aan de Engelsche marine, hebben daardoor wel «enigszins een koud bad gekregen. Aan een door den voorzitter van 't hoofd- connté van het Roode Kruis ontvangen brief uit Napels van dr. D. H. van der Goot, ge- dagteekend 28 Aug. aan boord van de Kö- nig is het volgende ontleend: Het is u bekend, dat de zusters Van Se- venboven en Drayton Lee gaarne langer wil len blijven en zo maakten dan ook gebruik van de verlenging, die u heeft toegestaan. Zuster v. Sevenhoven heeft zich dan bege ven naar Waterdal-Onder, waar in het Z.-A. S.-M--hospitaal bij dr. Engel grooto behoefte aan een ervaren verpleegster was; zuster Drayton Lee bleef te Nooitgedacht bij dr. Mac Lood. U zult reeds vernomen hebben, dat de ge neeskundige hulp 'bij de Boeren zeer is ver minderd. De Duitsche ambulances, de Holl.- Russische, de Nederl.-Indische heb ik naden val van Pretoria niet meer getroffen; van de Ned. ambulances zijn alleen bovengenoemde doctoren, verplegers en zusters werkzaam. Verder ziju nog de Russische ambulance en eemge veld-ambulances aldaar, waaronder die n dr. Jurriaanse- Het terugroepen van de Nca. ambulance zou de Boeren in groote verlegenheid brengen; ja een versterking van het aantal doctoren is ten zeerste gevvenscht, nu door het gevangennemen van eenige doc toren het aantal artsen ook nog is vermin derd. In overleg met dr. Mac Leod en den voor zitter van het Transvaalsehe Roode Kruis, prof. Molengraaff, heb ik u bij mijtn vertrek door consul Pott laten seinen „Netherlands ambulance requires at least, two more doc tors urgent." Het is mij zeer aangenaam u te kunnen melden, dat de Ned. ambulances dooi de Boeren zeer worden gewaardeerd. Bij mijn vertrek uit Transvaal gaf ik generaal Botha, vau wien ik herhaaldelijk blijken van vriendschap had ondervonden, daarvan ken nis en sprak den wensch uit, dat het hem gegeven mocht zijn dezen oorlog tot een ge lukkig ernd te brengen. Voordait ik me te Lorc-ngo Marquez inscheepte, ontving ik van Z.II.Ed.Gestr. het volgende telegram :i „Middelburg, 26/7, 1900. Vam kom- mandant-generaal. Aan dr. Van der Goot. Adres consul-generaal Pott. „Het spijt me, dat ik uw brief ontving na dat u reeds van Balmoral vertrokken was. Hartelijk dank voor uw goede wensohen en ook voor de uitstekende diensten door u aan ons in deze zware tijden bewezen. Ik kan u verzekeren, dat de sympathie van onze vrien den in Holland door ons hoog gewaardeerd word'. Alhoewel het mij van harte spijt u te moeien missen, ben ik blij, dat u ambulance nog blijft en wensch. u .zen voorspoedige reis en all. succes -op uw verdere levensbaan toe. ,Ook President Kruger en vice-president generaal Burger spraken op sympathieke wijs ze over het werk der Ned. ambulances." Het ligt niet op mijn weg te inffuenceeren op de gedragslijn van het hoofdcomité; doordat dr. Lingbeek reeds een maand vóór ui ij huiswaarts keerde om de wenschelijfcheid van een nieuwe ambulance te bepleiten, zou dat ook geheel overbodig zijin, maar ik ben zpozecr doordrongen van heb feit, dat de Boe ren de Ned .ambulance niet kunnen missen, dat het me erg zou spijten te moeten verne men dat ook de andere leden in het laatst van Aug. zullen zijn vertrokken, zonder ver vangen te zijn. Hedenochtend hadden de leden der Zuid- Afrikaansche deputatie in het Hotel des Indes, eene langdurige samenspreking, waarby ook tegenwoordig waren dr. Leijds en de heer Van Boeschoten. In dai Hotel verblijft nog de heer Sandberg, die op commando zynde, fungeerde als secretaris van generaal Louis Botha. De deputatie, wier zending nog lang niet geëindigd is, blyft nog slechts korten tgd te 's-Gravenhage, om daarna nog naar eenige hoofdplaatsen van Europa te gaan. Van terug keer r.aar Zuid-Afrika is nog vooreerst geen sprake. Dr. Leyds heeft zich hedenmiddag naar Parijs begeven en komt a.s. Zaterdag te 's-Gravenhage terug. Door het Tiansvaal-Comité te Bats via* wer den weder nieuwe giften tot een bedrag van f 3000 overgemaakt aan de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging, makende met de vorige een totaal van f 103,000. Hofbericht. De leden van liet gevolg van H. M. de Koningin ten Paleize te Soestdyk zijn met ingang van heden vervangen door jhr. Van de Poll, kamerheer-ceremoniemeesterluite nant ter zee le kl. Zegers Rijser, adjudant en le luit. jhr. Six, ordonnance-ofücier. De referendaris mr, J. A. baron de Vos van Steenwijk is vanwege het Kabinet der Koningin werkzaam gesteld. De Koningin en de manoeuvres. Dinsdagmiddag, meldt het »Hbl", toen de troepen uit Amersfoort op de heide regiments- oeleningen hielden, verscheen H.M. deKooingiu te paard met gevolg en bleet geruimen tijd de manoeuvres gadeslaan. Blijkbaar had H. M. last gegeven dat Hare komst geen stoornis zou brengen in de oefe ningen, daar den militairen geen gelegenheid werd gegeven H. M. te begroeten. De Koningin was in het wit gekleed. Y redesconferentie. Gisteren hielden de vertegenwoordiger- der mogendheden die het permanent bureau der Vredesconferentie uilmaken een tweede vergadering, gepresideerd door den Minister van Buitenlandsche Zaken. De pest. De Minister van Binuenlandsehe Zaken, overwegende, dat volgens ingekomen ambts bericht de pest te Glasgow voorkomt, heeft goedgevondenlo. Glasgow besmet te ver klaren w-oens pest; 2o. het aantal dagen, bedoeld in het eerste lid van art. 8 van bo vengenoemde wet, te bepalen op tien. De Ministers van Binnenlaudsche Zaken en van Financiën brengen ter kennis, dat met 7 Sept. de in- en doorvoer van lompen, ge bruikte kleedingatukken en ongewasschen lijf- en beddogoed uit Glasgow verboden is. Bagages, door reizigers medegebracht, zijn onder dit verbod 'begrepen, voor zoover 'be treft ongewasschen lijf- en beddegoed. Voorts is het verbod niet toepasselijk: I. wat den in- of den doorvoer betreftop goederen, die wel van Glasgow zijn aange voerd, maar waarvan voldoende blijkt, dat zij van elders afkomstig zijn eu die zoodanig zijn vervoerd en verpakt, dat zij niet in aan raking kunnen geweest zijn met besmette voorwerpen H. wat den doorvoer betreft: op goede ren, die zoodanig zijn verpakt, dat zij onder weg geenerlei bewerking of behandeling kun nen ondergaan. (,,St. Ct.'j Tentoonstelling te Parijs. Op de Parijsche tentoonstelling te Vin- cennes zijn door de jury aan de inzending van 30 stuks paarden van de Nederlandsche paardenfokkerij toegekend 3 gouden, 3 zilveren en 3 bi onzen me dailles, terwijl aan geldprijzen een bedrag van 6200 francs is behaald. Emi! Berz releveert in de jFigaro", dat aan Nederlandsche inzenders op de Parij«che Tentoonstelling 282 onderscheidingen z'yv toegekend nl. 29 eereprijzen, 92 gouden, 76 zilveren, 48 bronzen medailles en 43 eervolle vermeldingen. sMen zal opmerken, zegt hij, in welke belangrijke verhouding de groote onder scheidingen (eereprijzen en gouden medailles) in het totaal-cijfer voorkomen. Maar de Ne derlandsche afdeeling is dan ook een der feest uitgezochte keurverzamelingen, die wij uit den vreemde hebben te zien gekregen." Watervcrverschlng. De lieer Conrad, president der commissie uit de Prov. Staten, belast met het onder zoek der voorstellen betreffende de water- verversching van Delfland en 's-Gravenhage, was met het oog op deze aangelegenheid en tot het doen eener opneming in loco, dezer dagen te Schiedam en Rotterdam. Perzische ridderorden. Naar w'y vernemen zijn, behalve de reeds vroeger vermelde, tot dusver de volgende benoemingen bekend geworden, door den Shah gedaan in de Keizerlijke orde van den Leeuw en de Zon van Perzië, t. w. tot grootkruisen Iuit.-gen. K. Eland, Minis ter van Oorlog; mr. L. H. Ruyssenaers, ge zant en secretaris-generaal bij het Ministerie van Binnenl. Zaken; generaal-majoor C. P. "Van Pommeren, gouverneur der residentie; tot groot-officieren: Jhr. mr. P. J. van Beytna, secretaris-generaal bij het Dept. van Justitie; mr. J. A. Kramer, secretaris-gene- jaal bij het Dept. van Oorlog; tot commandeurdr. J. Loudon, chef van het kabinet van den Minister van Buiten landsche Zaken; mr. T. H. G. Reitsma, ad vocaat-generaal bg het Gerechtshof te 's-Gra venhage; luit.-kol. J. A, van Eijbergen, van den generalen staf, hoofd der lie afd. D. v. O. kol. J. L. de Bock, commu.'-dantde luit.- kolonels G. A. de Bruijn, jhr. L. F. A. van der Gross, K. F. A. van de Wall, allen van het regiment grenadiers en jagersmajoor H. A. Le BroD de Vexela, van het 5e reg. inf.; luit.-kol. E. J. H. Ringeling, komman- dant van het 3e reg. huzaren; tot officieren H. J. Versteeg hoofdcom missaris van politie te 's-Gravenhagede kapiteins P. T. Lambert, G. A. Buhlmaon, F. Tonnet, P, A. II. Torgau, allen van het reg. grenadiers en jagers; W. A. Soden- kamp, van het 2e reg. veld-art.de ritmees ters J. C. Camerling Helmolt, van liet 3e reg. huzaren, en H. L. A. Mathou voorts de heeren J. L. Huysinga, inspecteur der exploi tatie van staatsspoorwegen en J. W. Ver loop, ingenieur-werktuigkundige bjj de Ned. Centraal Spoorwegmaatschappij tot ridders: jhr. mr. A. Van der Goes, gezantschapsaUaché, werkzaam bij bet kabinet van den Minister van Buitenl. Zakenmr. P. A. V. baron Van Harinxma thoe Slooten, adjunct-commies aan het Dept. van Justitie de 1e luits. H. P. J. M. Bakker, van het reg. gienadiers en jagers; C. Sandt van Nooten, van liet 3e reg. huzaren, en H. J. N. Kat, van het 3e reg. vesting-artillerie. Nog meldt men ons u:t 's-Gravenhage Ook de le luit. der iof. W. L. Overduijn, gedetacheerd bg het depart, van oorlog, heeft liet ridderkruis der orde van den Leeuwen de Zon van den Shall ontvangen. Mj. Reitsma, wien de commandeursorde van Leeuw en Zou van Perzië is geschon ken, was tijdens het verblijf van den Shah te 's-Gravenhage. waarnemend procureur- generaal, tevens fungeerend directeur van politie en Chef van den veiligheidsdienst in zyn ressort. tl enteen te-ambtenaren. Zaterdag, 15 dezer, zal in sKrasnapolsky" te Amsterdam een algemeene vergadering worden gehouden van den »Ned. Bond van Geineente-ambtenaien". Aan de orde is o.a. verkiezing van een lid van het hoofdbestuur wegens het aftieden (periodiek) van den heer S. Wijbenga; lapport der in de vorige verg. benoemde commissie in zake de oprichting van een Bondsorgaan. Pi of. mr. M. W. F. Treub zal daarna eene voordracht houden Over: Het vraagstuk van de pensionneering der gemeente ambtenaren uit een principiëel oogpunt. Drankbestrijding. De Nederlandsch© Onderwijzers Propagan- da-Ciub verzond gisteren haar maandblad „Het Cluborgaan" aan alle ministers, Ka merleden, leden van 's Rijks schooltoezicht en voort» aan allen die in Nederland met het geven van eenig onderwijs belast zijn ten einde daardoor meer algemeen de aandacht op haar werk te vestigen. In het hoofdarti kel „Aan alle opvoeders in Nederland" wordt het doel der club uiteengezet, en worden de onderwijzers opgewekt, vooral ook in de zen tijd van drankwetsagitatie, zich aan haar zijde te scharen, ten einde te verkrijgen, dat in de Drankwet bepalingen zullen worden op genomen ter bescherming der jeugd tegen de drankverleiding. Een algemeene adresbeweging van onder- wijzere zal op touw gezet worden ten einde het door de dub gewensohte te verkrijgen. Ook ouders kunnen dit steunen. In het Bijblad van „Het Cluborgaan" is opgenomen een aan de Rageering gezonden adres met de daarbij behoorende Memorie van Toelichting, waarin gevraagd wordt de bescherming van de jeugd tegen de drank- verleidmg. Goudindustrie in Suriname. In do vorige week heeft te 's-Gravenhage oen bijeenkomst plaats gehad van verschil lende belanghebbenden in de goudindustrie in Suriname. Het doel dezer vergadering was om eer. comité op te lichten, dat in algemee- nen zin de belangen dier nijverheid zou be hartigen en de Nederlandsche en koloniale Regeeringen zoo noodig zou voorlichten en steunen ter bevordering van de ontwikke ling der goudindustrie en ter opheffing van de bezwaren welke dezen tak van nijverheid, die thans een onverwachte uitbreiding ver kregen heeft, mochten belemmeren. Dit comité, dat eenigszins al3 een Kamer van Koophandel zal arbeiden, werd geconsti tueerd en is samengesteld uit de gedelegeer den van de verschillende ondernemingen. De Groothertog van Saksen is voornemens tegen de helft dezer maand van Scheveningen naar Weimar terug te keeren. De liberale kiesvereeniging te Meppel heeft mr. H. Smeenge weder candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Uit Arcachon kwam gisteren het bericht, dat de heer J. G. W. Fijnje, raad-adviseur bij het Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid, die jaren achtereen in dat oord tot herstel van zijn gezondheid vertoefde, al daar overleden is. Hier te lande wiae de heer Fijnje, die aan vankelijk ingenieur van 'sRijles Waterstaat was, bekend als hoogst bekwaam spoorweg ingenieur, hoedanig hij aan den aanleg van het grootste gedeelte van den spoorweg Ant werpenMoerdijk heeft meegewerkt. Van rijn hand zijn tal van brochures en artikelen verschenen over spoorwegwezen en andere technisch-wetenschappelijke onderwerpen. O. a. heeft hij een tiental jaren geleden in een advies zijn zienswijze neergelegd omtrent de gevolgen der looring in zee voor de bad plaats Scheveningen. Behalve ridder der orde van den Ned. Leeuw was de heer Fijhjo ook met eenige buitenlandsche orden gedecoreerd in verband met zijn deelneming als gedelegeerde der Ned. Regeering aan internationale epoorweg- confcrentiën. Op 59jarigen leeftijd is heden te Amster dam overleden de heer A. Mendes daCosta, luit.-kolonel der d.d. schutterij, officier der Oranje-Nassau-orde Evangelische Maatschappij, Eenige leden der Evangelische Maatschappij vereenigden zich gisterenmiddag te 5 uur na afloop der vergadering aan een gemeenschap- pelijken maaltijd in Musis. Daar werd een telegram ontvangen waarin namens H. M. de Koningin dank werd betuigd voor het tele gram van hulde dat des morgens aan Haar was toegezonden. Hedenmorgen hield de financieele commis sie nog een vergadering. Mej, M. de Kok is, naar men ons mede deelt, benoemd tot onderwijzeres te Hoornaar. Heden herdenkt de heer P. L. Nederpelt den dag waarop hij gedurende 40 jaar als collectant in de R. K. kerk van den H. Joannes den Dooper is opgetreden. Die dag is voor hem tot een waren feest dag gemaakt. Namens zgn collega's werd hem aange boden een prachtig beeld van den patroon der kerk, den H. Joannes den Dooper, ter wijl hij bovendien van particuliere zijde menig blyk van hai lelijke deelname in zgn feest moe t ondervinden. De collectanten, priesters en vrienden heb ben zijn receptie 's middags bezocht en voor hedenavond heeft het kerkbestuur het college van collectanten uitgenoodigd om collegiaal dien feestdag te gedenken. Wij ^estigen de aandacht op achterstaand adveitentie van ^Toonkunst", betreffende de voorwaarden voor het lidmaatschap. Door de politie zijn hedenmorgen aange houden twee minderjarigen jorgens die hier zwervende, waarschijnlijk bedelende, werden aangetroffen. Zij zgn naar hun ouders te Rotterdam en te 's-Gravenhage woonachtig, teruggebracht. Bij het werk van de in aanbouw zijnde kerk te Overschie trof den hier thuisbehoo- renden timmei man B. een vallend stuk ijzer aan den arm, tengevolge waarvan deze ern stig bezeerd was. Geneeskundige hulp werd dadelijk ingeroepen. Hedenmorgen werden aan de vischmarkt aangevoerd 14 manden scholde prijzen waren 25 tot 70 cent per koop. Hedenavond 7 uur afslag van schol. zet en, ag' rgi I n en ptt 0»! ;enl nle ïcb vor jool iïe. lerl hi r Ier Z mee den beg) van, stnj lag ien 0 en i hn| D SOM oof ruld zeld Is V slooft ''m en 'een jvan ten looft 'Zaar Te het 1 pijfaa "tutge ook Trou '•deeln Ec He rield een concert geven in den 'Gisteren werd alhier de tweede havenpont in gebiuik genomen, die de bewoners aan de oostzijde van de haven zeer ten goede komt. Het muziekkorps der dd. schutterij zal morgenavond voor het personeel van de fa briek „Hollandia' speeltuin in de EnVinastraat. De politie alhier zoowel als te Scheve ningen heeft op 't oogenblik de handen vol met het opsporen van gedeserteerde ma trozen van b'nnengekomen haringschepen, zoowel vau loggers als Scheveningsche bom men. Niet altijd geiukt het hen de deseiteurs in handen te kijjgen. Een Scheveningsche legger ligt uit dien hoofde al tien dagen bin nen, doordat een gedeelte der bemanning niet voor den dag komt. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand Augustus ingelegd in de Rijkspost spaarbank f 6623.73; terugbetaald f3464.385. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 2611. Met ingang van 1 Sept, is benoemd tot surnumerair der postergen en telegraphio en geplaatst alhier, de heer J. Noteman. De vischsioep SCH* 50, genaamd sA d m i- r a a 1 Tromp" is door de Bergingsmaat- schappg in opdracht van den eigenaar gelicht, leeggepompt en te Vlaardingen op de scheeps* helling gebracht. Het schip is van binnen zwaar beschadigd, het is niet zeker of het nog in de vaart zal komen. 'De beide bekende kleine deugnieten A. P. en W. J., hebben zich door het indruk- keu vap een ruit toegang verschaft tot het kerkgebouw der Christ. Geref. Gemeente aan het einde der Boonenstraat en door verbre king van het slot de offerbus losgemaakt en medegenomen, doch deze later weder terug gebracht en achter de deur der kerk gezet waar zij door de vrouw van den koster werd gevonden. Volgens eigen verklaring hebben zij 85 cent uit be bus gehaald. De nieuwbenoemde griffier van den Hoogen Raad mr. Van Strgen is gistermiddag plech tig geïnstalleerd in tegenwoordigheid van verschillende belangstellenden o, a, den com missaris der Koningin in Zuid-Holland vroe ger advocaat-generaal bg den Hoogen Raad, mr. Patijn, en de leden van verschillends rechtscolleges te 's-Gravenhage. Geref. Kerken. Beroepen: Te Raard c.a., II.Stoltink, cand. a/d V. U.te Grevelsduin en Nieuw- Beerta, W. T. van Dam te Bolneste Hollen, A. Andrée te Oosterend. Bedankt: Voor de Krim, door M. den Boer, cand. te Zierikzee. Lager Onderwijs. Op uitnoodiging van het hoofdbestuur de' Unie ïEen school met den Bgbel" heeft zich een commissie gevormd bestaande uit de On nacht villa is afs het v De nldaai dier.sl vroeg in de Jig, geziei lumie Hu zien, getuij ep d( was, kinde De deze gema gevol To kome op n woon vrouv met i door naar fraaie En doem het een h naast De mille Na heer betrel schoo admir Zaand de fa Hij ir machi hoofd thans Me van 5 ■Voi ge I een p verrit den, i beidej leidde ffleh j wegbe de aai doen later nu mi De beid waajo

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2