P' 2 ■i Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BINNENLAND. STADSNIEUWS. TL AARDINGEN. MAASSLUIS. Kunst en Wetenschap. Vr Kerk en School. E're, i SPORT. Gemengd Nieuws. en Hsu-Tunz bij keizerlijk besluit benoemd zijn tot vredes-onderhandelaren. Het besluit is uitgevaardigd te Tai-Yun-fu. De meer derheid der commissie is beslikt tegen de vreemdelingen gekant, zoodat men haar te Shang-hai met wantrouwen ziet optreden. Drie der benoemden zijn Mandchu's en de benoeming van H-u-Tung, den gouverneur des Keizers, belooft weinig goeds voor haar bedoelingen. In het Zuiden van China is het nog zeer onrustig, met name te Kanton waar geruchten loopen van dreigende onlusten op het feest der lantarens (8 September). Dergelijke geruchten loopen ook onder de Chineezen te Hongkong. De botsing tus«chea Duitsche troepen en Boksers in Kiau-tschau bewij-4 ook dat de rust in het Hemelscbe Rijk r.og lang niet hersteld is. Van de Europeesche ambassaden te Peking zyn verschillende leden evenals onze gezant Knobel naar het Zuiden vertrokken. Ver scheiden hunner zijn reeds met hun families te Shang-hai aangekomen. Hun verhalen over het beleg der gezant schappen toont, dat zy' zich geen denkbeeld gevormd hebben van de angst, die de geheele wereld voor hun lot koesterde. Hoe langer het beleg duurde hoe meer zij gewend raak ten aan het gevaar en geen oogenblik was by hen de twijfel gerezen, dat zy' het beleg niet zouden kunnen uithouden. Dat de levensmiddelen voldoende waren dankt men aaa den wijzen maatregel, dien men genomen had toen de vijandelijkheden sche nen te zullen uitbreken, om beslag te leggen op alle voorraden rijst, welke in de winkels in den omtrek der gezantschappen opgesla gen lagen. Republikeinen en democraten. Elke verkiezing in de Vereenigde Slatei, is op het oogenblik een belangrijke aanwijzing voor den komenden grooten stryd om het Witte Huis. Zoo ook die voor het Congres te Vermont. De sWestm. Gazette" deelt mede, dat by de verkiezing te Vermont de republikeinsche party we! de overwinning heeft behaald, maar dat de meerderheid niet zoo groot is geweest als vroeger. Immers, de republikei nen, die in 1896 een meerderheid van 40,000 stemmen hadden, zouden thans niet meer dan 32,000 stemmen meerderheid verkregen Lebben. Bovendien hebben de democraten enkele zetels in de Kamer van afgevaardigden ge wonnen, maar de republikeinen behouden nog minstens drie vierden van het geheele aantal mandaten. In Arkansas is de demo cratische meerderheid kleiner dan bij de vorige verkiezingen. De iNew-Yoik Herald" noemt de uitslag der verkiezingen beslist teleuistellend voor de den oc aten. De weddenschappen voor Mac Kiniey, die in de laatste week 2 tegen 1 stonden, zijn na de vei kiezing te Vermont tot 4 tegen 1 gestegen. Echter wordt uit Washington gemeld, dat groote sensatie gewekt is in politieke kringen door het optreden van George Wel lington, republikeinsch Senator voor Mary land, ten gunste van Bryan, als candidaat voor bet presidentschap. In een redevoering te Cumberland zeide senator Wellington, dat de imperialisti-che neigingen van de repu blikeinsche partij hem er to>* gebracht heb ben, zich tegen de herkiezing van Mc. Kinley te verzetten. De heer Richard Olney, die onder Presi dent Cleveland staatssecretaris voor buiten- landsche zaken was, heeft ziclt vetklaardten gunste van het democratische program en raadt alle democraten aan de verkiezing van Bryan te steunen. Geucogde Rededecltngea. Gisteren, de laatste openbare vergadering van den Katholiekendag te Bonn, hebben dr. Lieber en Roeren het woord gevoerd. De laatste sprak natuurlijk over de lex-Heinze, de eerste herdacht met dankbaarheid zijn herstel na zyn zware ziekte. Het schijnt dat gisteren in den Oostenrijk- schen ministerraad besloten is bij 't besluit tot ontbinding der Kamers te volharden Alle bezwaren moeten uit den weg geruimd zijn. De Paus is gisteren, begeleid door vier kardinaals en verschillende bisschoppen naai St. Pieter gegaan om 500 Italiaansehe en vreemde studenten te ontvangen. De Keik- vorst werd geestdriftig toegejuicht. In Ashanti-land gaat het nu wat belet voor de Engelschen. Kolonel Wdicoeks seinde uit Kumassio dat de Engelsche kolonne van Cape Coast Castle daar 31 Augustus is aan gekomen. Het vijandelijk kamp ten Zuiden van de stad was verlaten, en de Ashanti's waren gevlucht. De kolonne onder luit.-kolonel Brake, die op 31 Augustus tien mijlen ten Noordwesten van Kumassie in een hevig geveent was ge wikkeld met de opstandelingen, slaagde er in dezen op de vlucht te jagen en de stad te bereiken, nadat twee dorpen en een Ashanti- kamp vernield waren. Na geruimen tijd wegens typheuze koorts te Durban te zijn verpleegd is luit. Assei- bergs, van het N. Ind. leger, die de krijgs verrichtingen in Zuid-Afrika heeft bygewoond, in het belang van zijn verder herstel naar Nederland teruggeroepen. Het »Haag?che Dagblad" scbryft Wij ontvingen een schrijven van deD heer C. Benckhuyzen, alhier, waarbij deze stad genoot den tijd gekomeu acht, dat de Neder landse natie er toe overga met klem op heldering aari den mini-der vari buitenlandsche zaken te vragen over hel lot van een gedeelte der Nederlandeche ambulance, in Zuid-Afiika door lord Roberts gevangen genomen en naar Ceylon gezonden. Schr. stelt deze vragen Hebben de leden dier ambulance de Con ventie van Genève geschonden (wat hij in bet laatste schrijven van dr. Koster te ver geefs heeft gezocht), in welk opzicht heeft deze schending plaats gehad Op welke gronden heeft de Engelsche regeering deze daad durven doen Heeft de minister van Buitenlandsche Zaken aan het Engelsche gouvernement met allen aandrang opheldering gevraagd omtrent deze z. i. willekeurige en vyandige daad? Is dit niet geschied inet allen ernst, dan is aan de eer der Nederlandsche natie te kort gedaan, en had dit wel plaats, dan behoort de minister hieraan openbaarheid te geven en wel zoo spoedig mogelijk. Het stoomschip Braemar Castle, met pas sagiers uit Zuid-Afrika, wordt 8 dezer te Vlissingen verwacht. Volgens het „Dagblad" zijta de diplomatie ke onderhandelingen van de Boerendeputa- tie met Europeesche mogendheden en de Vereenigde Staten nog steeds in gang, en wordt in den laatsten tijd ook met de regeo- voclin? ring in Zuid-Afrika O gehouden. Yfariiie materiaal voor binnenlandsche defensie. Gevolg gevende aan den. wensch der Sta- ten-Generaal en de door hem gedane toezeg ging, heeft de Minister van Marine thans aangeboden een ontwerp van wet tot vast stelling eener suppletoire begroeting van het hoofdstuk Marine der Staatsbegrooting voor 1900 tot aanbouw van. marine-materiaal voor binnenlandsche defensie. Deze voorgestelde aanbouw is gegrond op een algemeen plan van defensie aan de zee zijde door de ministers van oorlog en marine opgemaakt, dat als sroheim stuk aan de Sta- ten-Generaal zal worden overgelegd. Daar om verschillende redenen, voorna melijk ook de vele en velerlei hulpmiddelen in do provinciën Noord- en Zuid-Holla,nd aanwezig, do nieuwe Hollandsche waterlinie krachtig verdedigd zal moeten worden, zal het te verdedigen gebied aan de zeezijde zich moeten uitstrekken van en met de Vliegaten tot en met de Goereesohe zeeg aten. De toegangen van uit zee in dat kustge bied, die verdedigd moeteu worden zijnde Vliegaten, de Tesselsche zeegaten, de haven van Umuiden, de Nieuwe Waterweg, bet Brielsche Zeegat en de Goereesche zeegaten. Voor de stelling van Den Helder worden als minimum noodig geacht 5 groote pantser- schepen, 4 kanonneerbooten en 6 groot-mo del torpedobooten, waarvan de parxtsersche- pen meer bepaald zijn aangewezen voor den geschutstrijd en den strijd van nabij, de ka nonneerbooten voor het bewaken der zeega ten, het. tegengaan der betonning en het be waken en verdedigen der versperringen en de torpedobooten deels zullen moeten optre den daar, waar van dat optreden succes kan worden verwacht. Wat betreft de haven vajn Umuiden, be toogt do Minister dat het niet raadzaam is schepen voor de verdediging dier haven to bestemmen, aangezien die in de havenkom niet kunnen manoeuvreerendie verdedi ging en bet aan vijandelijke schepen belet ten om daar binnen te varen en in. de haven kom post te vatten is de taak d'er forten aan den wal. Do Nieuwe Waterweg verkeert wat blok kade en ongeschiktheid tot uitvallen betreft, in nagenoeg gelijke- omstandigheden als de haven van Umuiden. De verdediging van dezen ingang dient daarom ook in'hoofdzaak de taak der landmacht te zijn, terwijl de ma- rins zich hierbij moet bepalep. tot bet onder gunstige omstandigheden doen van torpedo- aanvallen en tot het in samenwerking met de landmacht bewaken en verdedigen der torpedovereperring. Hiervoor worden noodig geoordeeld' een kanonneerboot en drie groot model torpedobooten. Het Brielsche Zeegat is door de geringe diepte van weinig beteekenis. Voor de verde diging wordt de havenbatterij van de vesting BrieUe voldoende geacht, onder medewer king, zoo noodig, van een of meer kanonneer booten van d'e scheepsmacht voor de Goeree sche zeegaten. De voor de verdediging der Goereesche zee gaten als minimum noodig geoordeelde sterk te der zeemacht is: 3 kleine pantserschepen, 4 kanonneerbooten, 6 groot-model torpedo booten, 4 Hein-model torpedobooten. Ter verdediging van den Waterweg die van uit het niet verdedigd wordende Brouwers- havensche zeegat naar het ernstig te verde digen deel des lands voert, het Hellegat, dient de stelling van het Ilollandsch Diep en het Volkerak. Zoowel bij den tegenwoor- digen. toestand als bij verbeterd Hellegat met verbeterd fort Prins Frederik wordt eenige steun van de zeemacht bij die verde diging onmisbaar geacht. Hiervoor wordt als een minimum .noodig geacht 2 kanonneerboo ten en 2 klein-model torpedobooten. Tot steun van de landmacht in hot den vijand bemoeilijken in het overtrekken der rivieren worden op de Nieuwe Merwede en Waal nog 2 kanonneerbooten noodig geacht. "Voor de verdediging van de Vliegaten en binnengclegen vaarwaters en vap. de Zuider zee wordt als minimum noodig geacht 2 klei ne pantserschepen, 5 kanonneerbooten, 3 groot-model torpedo-booten, 6 Hein-model t-orpedobootep (bii afdamming van de Zui derzee kan met 4 kanonneerbooten worden volstaan). Resumeerende, blijkt dat de Minister voor bet materieel der Nederlandsche verdedi ging, rekening houdende met de mogelijk heid om zoo noodig door de binnenlandsche waterwegen tijdig enkele kanonneerbooten van de ©ene naar de andere stelling over te brengen, noodig acht5 groot© pantser-sche pen, 5 kleine pantsersóhepeu, 21 groot-model torpedobooten, 12 klein-model torpedoboo ten en 14 kanonneerbooten of bij afdamming der Zuiderzee 13 kanonneerbooten. Als eerste termijn voor den aanbouw van een Hein pantserschip voor binnqnlandsche defensie voor bet Zuiderfrontier werden bij deze euppletoire, begrooting gelden aange vraagd. Het ontwierp van dat kleine panteerschip is ©enigszins gewijzigd, waardoor de gevechts- waarde belangrijk zal worden verhoogd. De prijs van het schip wordt gen amd op f 2,475,000, dus f 375,000 meer dan iet klei ne pantser schip op de ontwerp-begrooting voor het loopende jaar voorgesteld. Artillerie voor Indlë. Uitzending naar Ned. Indie wordt voor bereid van 15 cM. snelvuurgeschut voor kustverdediging; en eerlang van eenige revolverkanonnen om proeven te nemen omtrent de wenschelijkheid van invoering voor het N.-I. leger van dien bewapenings- vorm. Nog eens Nleuw-Goinea. Blijkens het Koloniale Verslag overwoog de Indische regeering na de ontvangst van het rapport van den controleur en dat van den commandant der Serdang in zake het ongeval, in 't laatst van 1899 aan drie scheepsofficieren der Generaal Pel over komen, nog nader de wenschelijkheid van verdere pogingen tot plaatselijk ondeizoek naar het lot der officieien tot tuchtiging der negoryen, doch kwam tot de conclusie dat waar de overblijfselen der vermoorden naar ooggetuigen meedeelden in zee waren gewoipen, een nader plaatselijk onderzoek niets zou opleveren en dat een tuchti ging te oer achterwege kon blijven waai voorhands geen vriendschappelijke aanraking met de inboorlingen te verkrijgen is na de als voldoende represaille te beschouwen, weg voering van 11 inboorlingen en naar 't oor deel van den lesident van nadere tuchtiging geen heil is te verwachten. Onze gezant In Clilna. Het door den minister van buitenlandsche zaken ontvangen telegram, waarvan wij gis teren melding maakten, luidt in zijn geheel als volgt: sTshi-fu 4/910.30 voorm. vertrek met krui ser Holland naar Shang-hai zal aldaar wachten op uwe eventueele instructiën en zoo spoedig mogelijk per brief verslag zenden. Duysberg by my. Knobel." Men veronderstelt, dat de heeren Knobel en Van Duysberg met de Russische legatie en escorte naar Tien-tsin zyn gegaan, en dat van daar het telegram per bode naar Ta-ku en Tschi-fu is gezonden. Conventie van Genève. De »Slaatscourant" No. 209 bevat de wet van 9 Juli 1900 (^Staatsblad" No, 12-5) houdende goedkeuring van de op 29 Juli 1899 te 's-Gravenhage gesloten overeenkomst, betreffende de toepassing op den zee-oorlog van de beginselen van de conventie van Genève van 22 Augustus 1864. Vereeniging van Kommiezen Onlangs heeft te "Utrecht de algemeene vergadering van de „Vereeniging van Kom miezen bij 's Rijks belastingen ir> Nederland" plaats gehad. „Het Volk" meldt daarover het volgende Op deze vergadering is een nieuw ontwerp statuten en. huishoudelijk reglement bespro ken, en met geringe wijzigingen goedgekeurd Het meest ingrijpende artikel in dat nieu we reglement is, dat het dagelijkecli bestuur voortaan uit een directie of district gekozen zal worden, terwijl de vier commissarissen gekozen zullen worden uit ©andidaten, waar van de afdeelingen uit de provinciën Gronin gen, Friesland, Drenthe, Overijsel, Gelder land en Limburg één, en uit de provinciën Noord- en Zuid-Holland, Utrecht, Zeeland en Noord-Brabant een of meer leden aanwij zen, om zoodoende het bestuur meer over het geheele land te verspreiden. In het nieuwe reglement is tevens vastge steld dat de afgevaardigden der afdeelingen hun reis- en verblijfkosten uit de vereeni- gingskae zullen ontvangen, terwijl de afge vaardigde op de algemeenc vergadering zoo veel stemmen beeft als zijn afdeeling Leden telt, verminderd met het op de vergadering aanwezige getal leden, welke aldaar zelf het recht van stemmen hebben. Verder werd de hier volgende, door de afd. Tilburg gestelde motie aangenomen „De Alg. Verg. voere alle voorstellen be treffende wijzigingen van het program van actie van de agenda af, benoem© een commis sie die een program van actie ontwerpt vol gens voorstellen van afdeelingen en leden der vereeniging, welke commissie dat program van actie indient op de algemeene vergade ring van het jaar 1901. „Zij drage het bestuur der vereeniging op, dit jaar in het adres aan Z.Exc. den Minister van Financiën de volgende punten van het program van actie to verdedigen „lo. de periodieke bevordering; „2o. de gelegenheid worde geopend voor de commiezen le en 2© klasse, om de hoogst© toelage (zi jnde f 180) als grondslag voor pen sioen te mogen aanstorten, oolc dan als zij ten platten lande gestationeerd zijn „3o. dienstgelciders op posten van minder dan 4 man ontvangen ook een toelage; „4o. de pensioenparagraaf ,op voorstel van de afdeeling Rotterdam in 1897 aangeno men; „5o. regeling der woningkwestie; „6o. betere regeling der verplaatsingskos ten." De commissie welke gekozen, is om een pro gram van actie te ontwerpen, bestaat uit de volgende ledenJ. "Wouwenaar, uit Beet gum; H. J. van der Bruggen, .uit Harme ien; J. Montagne uit Usselo; L. J. C. Pop- pe," uit Tilburg, en R. van der Mei, uit Vel den- Het bestuur werd berkoaen. Besloten werd de volgende algemeene ver gadering wederom te Utrecht te houden, doch daarmede niet te waahten tot Augustus maar deze te doen plaats hebben in het laatst van April 1901. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft het volgende schrijven gezonden aan de Commisarissen der Koningin in do provin ciën Het komt mij, ijm overeenstemming met den Minister van Justitie, in het 'belang van ontslagen verpleegden uit 's Rijks opvoe dingsgestichten, in hooge mate wenschelijk voor, dat het inwinnen van inlichtingen om trent die personen niet geschiedt op een wij ze, die de aandacht trekt en argwaan wekt. Het instellen van zoodanig onderzoek door politie-beambten dient, zoo mogelijk, op te houden, wat niet belet, dat de burgemeester ook met dezen kan raadplegen. Ik héb de eer U.H.E.G. te verzoeken, de burgemeesters in uw provincie, namens mij, hierop te wijzen en uit te noodigen, voor het inwinnen van inlichtingen omtrent ontslage nen uit de Rijks-opvoedingsgestichten in het vervolg in geen geval gebruik te maken van in uniform gekleeds politie-beambten, doch, zoo mogelijk, zoodanig onderzoek of persoon lijk in te stellen, of wel op te dragen aan een vertrouwd en beschaafd ambtenaar ter secre tarie. Do correspondent te Konstantinopel van de „N. R. Ct." schrijft dd. 3 September: Gisteravond, vóór den aanvang van het groote gala-diner, dat de Sultan aan de biji- zondere gezantschappen en de chefs der di plomatieke missies hier ter stede ter gelegen heid van zijn 25-jarig regeeringsjubileum gaf, verleende hij aan onzen gezant en bijzonde ren afgevaardigde van H. M. de Koningin, mr. W .T. H. von Weekherlin, het groot kruis van de keizerlijke Osmaniëh-orde, een werkelijk zeer hooge onderscheiding. Mr. van Weokherlin verlaat morgen Kon stantinopel weder, om de rest van zijn ver lof te 's-Gravenhage te gaap. doorbrengen. 'Naar wy veroemen staat de heer Abr. Muller, directeur van de Oost-Afrikaansche Compagnie te Rotterdam nummer één op de voordracht voor directeur der Ned. Han delmaatschappij. In den ouderdom van 46 jaar is te's-Gra venhage plotseling overleden de heer P. G. Eland, districts-veearts in de provincie Zuid- Holland. S~ i_/ r~^s\_t yyx 'KETHEL EN SPALAND, 7 Sept. Op de lijst tot het betuigen van hulde aan Paul Kruger op diens verjaardag is door niet minder dan 86 personen geteekend en heden gezonden aan 't Nederl. Zuid-Afrik, fonds tot daadwerkelyken steun. By de Evang. Luth. gemeente alhier zijn op een drietal ter benoeming van een pre dikant, geplaatst de heerends. J. W. Bi ass te De Rijp, ds. J. J. L. Duyvendak te VVeesp, en ds. L. Schutte te Groede. Zondagavond om 8 uur houdt de afd. Schiedam van den Ned, R.-K. Volksbond haar maatideiijksche vergadering in de Officieren- Vereenigir.g. Als spreker zal optreden pater Lud. Jansen W.Hzo., kapelaan te Rotterdam. Den Isten October a.s. hoopt G. A. Heinze zyn SOsten verjaardag te vieren. By die gelegenheid zullen er in verschil lende plaatsen van ons land Heinze-feesten plaats hebben. Ook hier. nOrpheus" zal op een der eerste dagen van October een Heinze- concert geven. Op het zendings- en zomerfeest, gisteren te Enschedé gehouden, trad als pen der sprekers op ds. J. Schryver alhier Reeds eenige dagen liepen hier ter stede geruchten dat de Naamlooze Vennootschap »Zuid-Hollandsche Houthandel, voorheen H. J. Plant Co." haar betalingen zou hebben gestaakt. Een der directeuren, de heer H. Plant, zou de stad hebbeo verlaten. Heden meldt onze Rotterdamsche corres pondent Ter beurze te Rotterdam verwekte heden groote sensatie het bericht dat de grocce houthandelaars fn ma II, J. Plant eu Cc, te Schiedam en Rotterdam hare betal'ngen heeft gestaakt. nDit jaar was de firma omgezet in een naamlooze vennootschap. »Een der firmanten moet naar het buiten land vprtrokken zijn." Naar ons ter oore is gekomen is het laatste onjuist, en bevindt de heer Plant zich hier te lande. Do val der firma maakt helaasvelen broodeloos. Niet minder dan zeventig vol wassen atbeiders en vijftien jongens hebben gedaan gekregen. De koifvercpniging ^Schiedam" neemt met een drietal speleis deel aan den bondskoif- wedstryd te Haarlem. Hedenmiddag te "12 uur ongeveer viel het 3-jarig zoontie van schipper Spruit, liggende met zyn schip in den mond der haven, var» de loopplank. De moeder, die dit zag, schrikte daarvao zoo dat zy buiten kennis op dek viel. Gelukkig waren de schipper en zyn knecht en een aantal personen aan den wal spoedig er in geslaagd den kleine weer op het droge te helpen. Hedenmorgen werden aan de vischmarkt aangevoerd 7 partyen schol, tong, bot en spiering; de pryzen waren voor schol van f 0.30 tot f 0.87 Vr, tong van f 0.60 tot f 5.07 i/j, bot van f 0.20 tot fl.47i&, spiering van fO,12Vs tot f0.20, alles per koop. *By de verloting der Tilburgsche lotery van voorwerpen, zijn door drie onzer stad genoten fraaie pryzen gewonnen, een fiets, een gouden horloge en een zilveren horloge. J medaille voor zijn collectie Turlcseilanden. Heden werd alhier ter kaasmarkt aange voerd 27 stapels kaas, wegende 9815 KG, pry's 28—35 cent. Handel gewoon. 3 pre itu rei ,r dei hef we: 1 Oct. wordt bet speelseizoen van de Fran- sch© Opera, onder directie van de heeren|feI Van Bijlevelt en Lefèvre, te 's-Gravenhage geopend. De heeren Barwolf en Warnots zullen we der optreden onderscheidenlijk als 3e orkest meesters van d© Groote Opera en van de Opéra Comique. Als axtisten zijn o. a. aan de Opera verhon den de heerenGarnet, le tenor van de; Groote Opera en vertalingen; Pal Gautier; Bellordre; Roussel, le tenor van de operet te; Nourdy, le baryton van de Groote Ope- ra en vertalingen; "BourgeyCazaux; Bor den© ure, Basee nobleDonsVioux, 2e bas- se-chantante en laruette; Villars. En de dames: Grizy Lammers, le zange res Violet Greslin, le zangeres van de Opé ra-Comique en vertalingen; Sylva, le chan teuse légere van de Groot© -Opera en de Opé ra,ComiqueHei-ene LesocurCorset-ti; Nor- gren, falcon; Nylda, contra alto; Gallima- rie; Tony. Ballet meester is weder de heer Aubert. - geil Twee huwelijken gisteren in de tooneelwel^ol reld'Marie J. Ternooy Apèl met Rika Has-f-vaa pels, en Nico de Jong met Joh. Wertwijn. Tolstoï voltooit thans een hoek „Nieuwe Slaven" getiteld. Hij is weer volkomen ge- zond -en. maakt eiken dag eep. flinke wande- 'V0€i Üng. wei bre dra dei die in voc aeb wo 1 louc ^'01 vra •Ter Seei vee te 5 Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Goudswaard, J. M. Coops, cand. te Oudewater. Bedankt: Voor "Warga, door S. Win kei, te Dronry'p c.a.voor Heteren, doorH. Schokking, te Wezep. Geref. Kerken. Aangenomen: Naar Ambt-Vollenhove, door R. J. Schoenmaker, te Lutten. Bedankt: Voor Ede, door G. de Braai, te Oosterbeek; voor Gees en Nieuw Dor drecht, door B. J, Schoemaker, te Lutten. Middelbaar Onderwijs. Voor de vacante betrekking van directeur der gemeentelijke hoogere burgerschool met vijf-jarigen cursus te Leeuwarden) moeten zich slechts twee sollicitanten hébben aange meld. wen wor aap. ten Par soni ïijk spli de den stra twe- ook en s Wij hebben vroeger medegedeeld dat door de H. IJ. S. M. een speciaal personentarief voor enkele reis ten behoeve der wielrijders op haar lijnen was ingevoerd. Eeu correspondentie tueech-en het bestuur van den A. N. W- B. en de H. IJ. S. M heeft ei too geleid dat eenige tegen de toe passing van hot tarief gerezen bezwaren uit den weg zijm geruimd, zoodat bet bestuur van den A. N. W. B. in de „Kampioen" in zake dat tarief in hoofdzaak het volgende mededeelt le. Om aanspraak te kunnen maken op de toepassing van het voor wielrijders vastge stelde tarief, is het noodzakelijk aan h«t plaatska&rienloket het bagage-recu van hei tot de plaats van bestemming ingeschreven rijwiel te vertoon en. 2e. Men heeft recht op evenveel plaats- kaarten als het ingeschreven rijtvriol zitplaat sen bevat. 3e. Het tarief voor die enkele reis is voor de 3 spoorklassen de helft van d'en prijs van een 'retourkaart, geldig één maand. 4e. Naar en van het station Kleef worden geen plaatskaarten tegen het voor -wielrijders vastgestelde tarief afgegeven, doch alleen tot en vanaf het station Niitterden. Tegen het voor wielrijders vastgestelde ta rief worden plaatekaarten afgegeven aan alle stations van de eigen lijnen van de Holland- scb" IJzeren Spoorweg-Maatschappij. N Bott naar idoor getri van gest» brac Brand te Rotterdam. Aan de Oostmaaskade (Feyenoord) is gister avond de drogistwinkel van den heer Louwen door bet vlamvatten van chemicaliën bij het koken van was, uitgebrand. De bewoners ontkwamen ternauwernood, door aan ds achterzijde over de tuinheining te klimmen. Geheelonthouders-café. Het geheelonthouders-koffiehuis te 's-Gra venhage van de Ned. Ver. tot A rich, van Alcoholhoudende Dranken wordt 1 Nov. a.?, opgeheven. Een combinatie van eenige per sonen zat trachten een ander gebouw in eigendom te krijgen voor het stichten van een nieuw geh.-onth.-café. Het benoodigd kapitaal bedraagt f7000. J?cttzegeh. Woensdag 11. werden de bekroningen der Internationale Postzegelten'toonstelling te Parija bekend gemaakt. Daarbij komen voorde heer D. M. de Heer, Rotterdam, al- veren. en bronzen medaille voor zijn weten- schappelijlke sp-eciaal-coll-ectie van' Peru; ze veren medaille voor zijn pracht-collectiën vaa Spanje, Zwitserland, Frankrijk:; bronzen me daille voor New-Foundland, West-Australia, Straits Settlements; bronzen medaille voor Argentinië, Uruguay, Vereenigde Staten van NoordtAmerika. Voorwaar een niet gering® onderscheiding voor dezen verzamelaar aaa rijjn belangrijke expositie ten deel gevallen ri 4 verschillende klassen. De hear J. L. van -Die-sen Jr., Rotterdam, verwierf een zilveren medaille voor rijn enor me collectie Virgm-Eilandeneen bronze0 Zc giste op <1 stat'n nl<lu< D. haak waar heel dat Het weze zierii Amsl het s trekk Da ihun He gens ging met het c De beste Ivervo gehe« schov men verwi Va den An warei dendi Vai wand veewi wagei ander bevat de h Slech digd; kolen den t De den I gezet, den t Mei te bel Vai indrul ring. over i Mei langs de rei den v instap was n gers vele Var Wy nii by eei

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2