No. 10340 Eerste Blad Uit één wieg. 54"® Jaargang. Zondag 9 en Maandag 10 September 1900. SCHOUW Openbare Aanbesteding. UIT DE PE18S. BUITENLAND. fr. 500f 500! i> 500(' 500[ 500( 00: 168398! 99271! 171 902! 785705 60050! 164836! 53815! 134092! 170480! 1320635 56425! 87335! 4708 619311 i 52857! 1725222 85951! 41247! Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl, 1.25. Franco er post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan 'ïet^bureau bezorgd zijn. Bureau t Boterstra&t 69. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven Uier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Klein* adveetentiën opgenomen tot den prjjs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon No. 133. KW» orcr de wateringen cn lieinslooten In liet Ond- en Nienw-west-frankeland, W A il it S C li II IV IX fi. RUIKlEMEBSTER EN WETHOUDERS van Schiedam, Gezien art. 9 der verordening up het reirigen en op de gevnrdeide bieerltp en diepte honden van de wateringen en lieiristi ote» in net Oud en Nieuw-west frankeland binnen genoemd'' ge meente, van den l9den Mei 1881 Brengen ter kennis van de eigenaais ven landerijen, huizen en eiven in genoemd Fi.mke land, dat op Maandag den listen September 1909, des voormiddags ten 10 ure, eeno SCHOUW zal gedreven worden over bovenbedoelde wateringen en lieinslooten. Wutdendp bij deze ieder, dien zulks morht aangaan, gewaarschuwd, te zoigen, dat aan het lij de bovenaangehaalde verordening voorge- srhrevene alsdan behoorlijk voldaan 2ij. En opdat niemand hier van onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal loze worden afgekon digd waar het behoort. Schiedam, den 8sten September 1900. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, VERSTEEG. De Secretaris G J. BISSCHOP. «ËlllËElüTK SC II I B D A M, Op Donderdag 20 September 's namiddags ten 2 uur, zal door Burge meester en Wethouders van Schiedam open baar wo; den aanbesteed t liet maken eener uitbreiding van het Stadü-Ziekcnhuis te Schiedam, Bestek en teekening ligt vanaf 12 Septem ber a. s. ter inzage op het kantoer der Ge meentewerken en is verkrijguaar ter Ge meente-Secretarie tegeu betaling van f0.75, Aanwqzing ter plaatse geschiedt Maandag, 17 September, 's morgens elf^uie. ClIRISTELUR-HlSTOiUSCHEN EN Katholieken, Het adres der Evangelische Maatschappij, de regeering vragende den pauselijken inter nuntius to verwijderen, deed het „Ned. Dag blad", dat altijd op verwijdering van den nuntius heeft aangedrongen, onlangs schrij ven „De Evangelische Maatschappij' heeft zich tot de Tweede Kamer gewend en op verwij- Eiem roman VAN IDA BOY-ED. uit 59) En eenige dagen vóór de 'bruiloft, die op het einde van Juni zou plaats hebben, dacht Lydia eerst naar huis terug te keeren. Och, ■wat was dat alles kaal en zakelijk I Moest het genot der toebereidselen dan geheel wegval len Hoe jam'mer 1 Ondanks den .rouiw wilde Lydia, dat haar huwelijk in de Domkerk zou ingezegend wor den. Kerk en rouw dat was toch niet met elkaar in tegenspraak! En dan een maal tijd in een beperkten kring. Alleen de broe ders en zusters, Waloker, Liesbeth's en Eleo- nore'a ouders, en dan natuurlijk;Ernst Egon von Iteurieth. en mevrouw Hedwig, geboren gravin Söll, alsmede de majoor en diens vrouw, als vertegenwoordigers van Heurie tli's regiment, moesten daarbij, tegenwoordig zijn. Lydia vertelde aan haar moeder ook ter stond, dat Keurieth om zijn verplaatsing zou verzoeken en -dat hij naar alle waarschijnlijk heid dadelijk na zijn verlof, d'at hij voor tien weken zou nemen, bijl een ander regiment van de veld-artillerio zou komen. „Moet ik je dan verliezen?" weeklaagde haar moeder. »Wij kunnen niet allemaal bij' elkander blijven en ons loven in de schaduw van het ouderlijk huis doorbrengen," zeide Lydia. ,„Je hebt je broers en zusters niet zoo lief als zij jou I" weeklaagde haar moed'er weder. „Weet u dat?" vroeg haar dochter, het hoofd oprichtend en doelloos voor zich kal kend. dering van den nuntius aangedrongen. De aangevoerde argumenten zijn moeilijk te weerleggen. Nu Nederland geen gezant meer naar den Paus zendt, moet het ook geen ge zant meer van den Paus ontvangen. De Paus staat nu buiten het volkenrecht, dat liij vroe ger geheel beheerschte of schiep, en met zul ke personen, hoe invloedrijk en aanzienlijk zij ook zijn mogen, onderhoudt een land geen diplomatieke betrekkingen. Toch kunnen wij nu niet besluiten dat adres krachtig te sten- nen. Waar is het, dat ook in het program van den Christelijk-Historischen Kiezers- bond van verwijdering van den nuntius wordt gesproken, maar niet minder waar. dat de Bond op dat punt nooit den nadruk heeft gelegd. Geven en nemen is, waar liet btginselquaesties geldt, niet geoorloofd, maar wel op ondergeschikte punten. Samenwer king, bij de stembus, tusschem Roomschen en Gkristelijk-Historischen is nu eenmaal niet goed mogelijk. Roomsclie candidaten kunnen de Christelijk-Historieohen niet overnemen. Hoogstens zouden zij, naar omstandighe den, bij herstemming, aan een Roomsclie de voorkeur kunnen geven boven een radicaal of een socialist, maar een samengaan van de verschillende Christelijke partijen in de Ka mer als Regeeringspartij is wel denkbaar. En onder die omstandigheden is hot niet wensclielijk de 'Roomschen noodeloos to ver bitteren. Van den aanvang af heeft de Bond gezegd: tegenover de Roomschen beoogen wij geen aanval, maar verweer. Tot eiken prijs moet het worden belet, dat de ultra- montaansche politiek in Nederland overhoer- schend worde, maar is dat gevaar gekeerd, dan moet de Bond in de allereerste plaats gaan letten op de niet minder groote geva ren, die er dreigen van de zijde der radica len en socialisten. Wij achten het dus ver standig, niet te veel de aandacht te vestigen op de Roomsclie toestanden, die wel nadeelig en gevaarlijk zijn, maar niet bepaald drei gend. en den Roomschen te laten wat hun, zonder groot bezwaar gelaten kan worden. Op liet punt van onderwijs en sociale wetge ving hebben Roomschen en Christeiijk-His- toriscben gemeenschappelijke belangen te verdedigen en daarom wenschen wij de klo ve tusschen beide partijen niet noodeloos te verbroeden." Het „Gentrum" vroeg of dit een zwenking beteeken de. „Dus ook voor liet orgaan tot verspreiding van de Christelijk-Historische beginselen schijnen de Roomschen niet meer zoo gevaar lijk te zijn. als zij vera* drie jaren, en veal korter nog, werden afgeschilderd. ..Het „Ned. Dagblad" draait bijhet wil zelfs met on3 in de Kamer optreden als Re geeringspartij „Welke vreemde verschijnselen beleven wij toch en hoe duidelijk blijkt thans, dat wc zelfs van een zijde, die ons het minst sympa thiek gezind is, rekening moeten houden met do kracht en betóekems der Katholieke partij. „Of men echter onzerzijds bereid zal wor- Haai moeder waagde geen woord meer. De uitdrukking van Lydia's geziekt was zoo raadselachtig. Ach en zij was zoo verstandigHaar moe der vreesde oen weinig voor het verstand harer dochter. Lyclid liad aan haar moeder door dit ge sprek genoeg te denken en te zorgen gege ven, 20odat Malve's toestand haar gemakke lijk voor dien dag verborgen kon gehouden worden. Als mevrouw Werlhof het hoofd' vol van andere gedachten had, werd zij' eenigs- zms blind voor alles, wat er om haai* heen ge beurde. En morgen? Wie wist, of Malve morgen nog wel zou weenen Omdat Lydia haar zuster wankelmoedig zag, geloofde zij' aan geen innige liefde Des avonds kwam er een brief voor Malve. Heel gewoon met de post, en hijl was zóó dik, dat Lydia hem lang op de hand woog. Zonder twijfel was hij van Enne Mauracli. „Zou ik hem vandaag nog aan kaai* geven?" dacht Lydia. Stellig trachtte die man door hartstochtelijke woorden Malve's besluit aan het wankelen te brengen. 'Nu, dat was vooruit to zien geweekt-:--- Als Malve wankelmoedig werd, dan wae hot er maar om te doen, haar nog. eenmaal steun te geven. De barmhartigheid van het uitstel ver wierp Lydia. Slechts in harden strijd' wordt men standvastig. En standvastig te worden was* voor Malve zeer noodig. Al spoedig stond zijl vrijwel alleen. De ge huwde brooders on zusters zouden geheel door do bezigheden van hun eigen leven inge nomen zijn. Dat was de kleine dwaling in Wolgang's mooie toospraak geweesthijl schilderde de beelden van. het verledene, en Kif en Henri den gevonden Regeeringspartij te worden met do Christelijk-Historischen, is een an dere vraag." De „Tijd" toonde zich sceptisch. „Hoe nu?" vroeg het blad, dat tot nu toe altijd in .goeden ernst gemeend had, dat hot „Ned. Dagblad" het als zijn voornaamste taak be schouwde „do aandacht te vestigen op Room- scho toestanden" en de 'klove tusschen al wat Protestantsch is en „Rome" te verbroeden- „Voorzeker, zalig zijn degenen, die zich be- keeren. Toch willen wij ons niet al te haas tig over deze bckeering blijde maken. De al- gemeene verkiezingen komen in zicht, en dan beleeft men vreemde dingen." De „Nederlander" kiest de partij van het „Ned. Dagblad". Het orgaan van mr. A. F. de Savornin Lobman zeide nl. „Wat de redactie mee tot haar schrijven drong, was ongetwijfeld het boo-ze radicale beginsel, waaruit ondanks alle radicale gestes en zeer te waardeeren neigingen tot gemeen overleg ook het huidige Kabinet bleek te leven „Het huidig Kabinet was tot dusver niet ecu „partij'-Kabinet in den inconstitutionce- len, haast zeiden wij' immoreelen zin van het woord. Wij hebben 't, meer dan ééns, dank baar erkend. Maar het was wèl een Kabinet, waaruit een beginsel sprak, en wel een begin sel. dat- in menig opzicht lijnrecht inging te gen het beginsel zoowel der Christelijk-His torischen als van vele Roomschen. En het is blijkbaar deze overtuiging, waardoor liet „Ned. DSgblad" is geïnspireerd." Maar volgens de „Ned." had het chriet.- historisch blad geen katholieken van het ty pe-Centrum op het oog, wat dr. Schaopman's orgaan sarcastisch doet opmerken „Na al hetgeen in de Christelijk-Histori sche en ook in de wij-antirevolutionaire pers tegen de Roomschen werd geschreven ge schreven tot vervelens toe heeft men on getwijfeld reden tot verwondering over de thans gevoerde taal. „En wij gelooven daarom, dat het in één adem noemen van Christelijk-Historische en Roomsclie beginselen den Katholieken voor- loopig nog wel erg vreemd in de ooren zal klinken, ook al zijn deze gesloten voor de „radicale" taal van het- „Centrum''. Algemeen overelcht. SCHIEDAM, 8 Sept. 1900. Zuld-Afrlba. Eindelijk nieuws van de Oosterkjn, van Bullor die nog steeds op den weg van Lij- u< riburp. V;i Bant onrein, tegenover do Bre- ien staat. Jin Let aüi.jnt dat de strijd hervat is, nu van twee zijden. Dinsdag werd uit Badfontein bcricln dat de Engelscken en dt- Boeren heliogiufi- sche seinen wisselden. De Engelschen Relden de Boeren in kennis van de inlijving van en Malve vleiden zich met de dwaze hoop, dat ooi de toekomst dezelfde stemmingen en dezelfde genoegens zou opleveren. „Wio alleen leert staan," dacht Lydia, „staat veilig. In vrijheid kan hij' dan weder aan den broeder*, aan de zuster de hand toe steken. Als men met geklemde armen aan iieu wil vasthouden, dan maakt men zich tot ten slaaf of tot een verwoester van het geluk van zich zelf en van anderen." Zij bracht den brief naar boven. Malve lag in do avondschemering stil op haar bed. Zij was naar het lichaam te ellen dig, te zeer uitgeput, om nog veel na te den ken. „Een brief. Waarschijnlijk van Mauracli," zeide Lydia binnentredend. Nu vloog -zij op, van nieuw leven ver. uld, met den gloed eenc-r plotselinge koortsachti ge spanning op het gelaat. Haar voeten droegen haar weder. Met be vende vingers nikte zij het convert open. En zij slaakte oen kreet Zij wankelde. „Hij veracht mij riep zij uit, zocht naar steun en viel. Lydia snelde too. Maar zij kon niet moor verhinderen, dat de vallende vlak tegen den scherpen kant der schrijftafel aansloeg. •yoen gleed zij in Lydia's armen zachtjes op den grond- Lydia knielde naast haar zuster neer, diep over liaar hoen gebogen, niet doodsangst in haar blik. En haar donkere oogen werden vochtig, en haar heerschzuchtige mond vertrok zich pijn lijk. Een heete traan viel op het voorhoofd der bowustelooze. Daarop, met rappe cn zekere handen, deed zij alles om aan haar ongelukkige zuster wel te doen. Zij nam een handdoek en droeg wa- Transvaal en vroegen waarom de Boeren zich niet overgaven. De Boeren antwoordden dat zij op Botha's bevel moesten doorgaan met strijden. Zij vroegen of de gevangenen nog altijd naar Cej'lon werden gezonden, en toen het ant woord bevestigend luidde, verklaarden zij dat zij den strijd moesten voortzetten. 't Vraag- en antwoordenspel tussdien En gelschen en Boeren heeft op zich zelf weinig waarde. Maar er blijkt uit dat de Boeren volstrekt niet ontmoedigd zijn, maar hun kalmen humor hebben behouden. Dien dag stonden Bulier en Botha nog in dezelfde stellingen als Zondag 1.1. tegenover elkaar. 's Avonds kropen de Boeren naar de En- gelscke voorposten toe, waarop geweervuur gewisseld werd. Woensdag is daarop verandering gekomen m don toestand. Hamilton heeft, versterkt met cavalerie, de om trekking in het Westen voortgezet en is Dulstroom doorgetrokken. Hij zou daarna beproeven de rechterflank der Boeren om te trekken. Vermoedelijk zullen de Boeren dit niet zoo gemakelijk toelaten. De Steenkampsbergeu geven hun gelegenheid den aanval krachtig te weerstaan. ïntusschen was Bui Ier Woensdagmorgen weer in gevecht met de Boereu. Sinds dagen zijn de Engelschen dus geen slap gevorderd, maar wil men Reuters cor respondent te Badfontein gelooven, dan be ginnen de Boeren te wankelen. Zij zouden hun voorraden naar Pelgrimsrust brengen, waarheen Kruger van plan te gaan. Steyn zou Kruger hebben overgehaald zich niet over te geven, zoolang er nog kan» is dat De Wet (die zich maar niet over wil geven, zoo als de correspondent droevig zucht) een keer brengt in den toestand. De Boeren zijn volgens dezen correspon dent 2000 man sterk. Hamilton zou van Dul stroom opiukkend, een deel van hen voor zich uit drijven. Volgens den correspondent der „Times" te Lorenyo Mnrqucz, de beruchte leugenaar Moncyponny. ziet het er te Barberlon aller treurigst uit. Het dorp is vol Boeren van la gen stand. Er heer-rhten typhus, roodvonk en andere besmettelijke ziekten. Als er nu nog malaria bijkomt, zegt de man zeker niet een stille hoop. dan staat groote sterfte te wachten, daar de gezondheidsmaatregelen zeer slecht zijn. In de landbouwschool zou den meer dan 40 Engelschc officieren gevan gen worden gehouden. ïntusschen heeft Roberts een nieuwe pro clamatie uitgevaardigd aan do bewoners der „Oranjerivier-kolome' waarin hun wordt ge zegd dat zij nu onderdanen zijn, behalve de burgers die steeds bij hun kommando zijn ge bleven. Dezen zullen worden behandeld als krijgsgevangenen, terwijl zij die den eed van onderwerping hebben afgelegd en daarna ge broken, met de doodstraf, gevangenisstraf en boete worden bedreigd. De huizen en gebou wen van hen die den vijand geherbergd heb ben, zullen van nu aan met den grond wor tel* aan, vond eau-de-cologne en den wijn, dien haar mama gistermorgen naar boven had gezonden, toen men haar zeide, dat Mal ve niet wel was. 'Mot een lichaamskracht, waarvan zij' zelf niet had gedacht, dat zij deze bezeten had, hielp zij haar naar bed en zat naast haar, terwijl zij haar koude hand tusschen haar handen nam en haar geheele ziel vervuld was van geruststellende medelijdende gedachten. Het scheen, alsof zij met een gohc'ine kracht op Malve werkten. Zij begon te weenen, strekte kaar ai'nen naar haai zuster uit, en Lydia liet zich om klemmen en hield haar wang stil, volkomen stil tegen de wang, die zoo heet en zoo nat was. Wat de brief had' gebracht dat had Ly dia met een enkelen blik ingezien. Niets andera was er in het couvert dan Malves brief van den vorigen dag en die van heden. Geen woord voegde de man daaraan toe, geen enkel om de wankelende met kracht aan te gorden. Zwijgend en trotsch gaf hij haar de getuigen van den korten gcluks- droom terug. „Hij is een man!" dacht Lydia. En er vertoonde zich iets als sympathie in haar hart. Zoo zou zij in zijn plaats ook gehandeld hebben, juist zoo. „Arm kind," dacht zij. „Misschien was d'at een man cn een noodlot, waartegen je nog niet opgewassen waart." Dan was het eerst recht goed en verstan dig, dat men haar er voor bewaard had, haar leven daaraan te wagen. Over het huis Werlhof kwamen nu zonder linge dagen. Somber en niemand kon zeg den gelijk gemaakt, on hoeven in welker na bijheid de spoorweg wordt beschadigd, staan bloot aan een boete van 21 shilling per mor gen. De bewoners moeten voor het vervolg do Engelsche troepen kennis geven dat de Boe ren er zijn; anders worden zij als medeplich tigen beschouwd en staan zij er aan. bloot als oproerlingen te worden beschouwd. Een proclamatie als door Roberts reeds in Transvaal werd afgekondigd, maar hier steu nende op de inlijving van het land, wat des tijds ten aanzien van Transvaal nog niet was geschied. De „Petit Bleu" herinnert zich bij d-eze proclamaties het fiere woord van De Ne vors, toen hem bevolen word de Ilugenote-n uit te roeien„Wij zijn soldaten, geen moorde naars." Het blad vraagt of Roberte niet zulke taal voegde, wanneer hij op bevel van Cham berlain handelt, cn het voegt er bijZullen de Europeesdie mogendheden nog langer zul ke misdaden gedoogen? En is er geen gene raal van gezag in Europa om Roberts toe te roepen dat hij den krijgsmansstand ontcert door zulke middelen In Engeland wordt int spoedig de ontbin ding van het Parlement verwacht, na de be slissende overwinningen van Roberts. Eén daarvan is zeker de bezetting van Lijdenburg die de „Standard" meldt. Laat ons kalm afwachten of het waar is. Zoo ja. dan zal Botha wel gezorgd hebben, dat ook deze Engelschc victorie geen beslis sing geeft. Verspreide berichten. Baden-Powel! is te Kaapstad geestdriftig ontvangen. Men spande de paarden van zijn rijtuig uit, en de menigte trok den „held" in zege door do stad. Bij do gevechten om Ladybrand zouden volgens Engelschc berichten de Boeren 24 dooden en 35 gewonden en de Engelschen slechts 5 dooden hebben gehad. Een patrouille van bereden grensfuse]Iers i« Woensdag in een hinderlaag gevallen en gevangen genomen. Het telegram, dat uit Durban verzonden is, meldt niet waar het gebeurd is; vermoedelijk midden in Natal. Een te Kaapstad verschenen blauwboek, behelzende dc verklaringen der overheidsper sonen uit de districten die door' do Boeren in den aanvang van den oorlog bezet worden, toont aan dat two derde der Hollandscbe bevolking zich bij de Republikeinen aansloot. Men verzette zich nergens tegen den inval en op iiet oog was men geneigd de Vrijetaatsche vetten aan te nemen, hoewel sommigen wei gerden mee te vechten. In enkclo gevallen werden loyale kolonisten gedwongeu zich bij dc kommando's te voegen. Do advocaat-generaal te Kaapstad heeft de vervolging wegens hoogverraad tegen Botha, lid van het Kaapscho parlement, opgegeven. Dc Zuid-Afrikaansclte Mail. Een ontsnap' gevangene. Het „N. v. d. D." ontleent aan een particu- sen, waaraan de somberheid lag. Vreugde loos en niemand kon zeggen, vanwaar do vreugde gekomen was. Oneenig en nie mand kon zeggen, vanwaar de eensgezindheid gekomen was, dio toch haar sdioonsten triumf nog pas had gevierd, toen Malve uit riep „Zonder jullie kan ik niet loven Maai ziji kon ook niet meer met hen le ven Dat kwam al .spoedig aan het licht. Een offer stond tussclien lien. Diegenen, die het hadden geëischt, bevonden zich in een eigeuaardigen zielstoestand; zij gevoel den hun verantwoordelijkheid en wilden haar volstrekt afwijzen; zij waren hun zuster dankbaar en stelden liet toch niet zoo hoog, wat ri*' eedaan had; zij meeudeu gelukkig te mogen zijn. omdat zij hun zuster tegen oen gevaar behoed hadden, cn zagen toch oen weinig op deze zuster neer als op een dwaas, die tei wille van een stroovuur zooveel alarm geslagen had. Zij zouden iedereen uitgelachen, hebben, die tegen hen had gezegd „Je slaat Malve te gering aan," cn toch was er iele waars in gelegen Malve scheen hun niet meer als iemand toe, die in staat is om zich zelf en zijn alles voor dc bereiking van ecu doel op to offeren. En zij, die dit offer had gebracht, zag iede- ren dag haar broeders en zusters aan mot de gedachte: „Loont jullie het mij Zij' meen de metï liefde te mogen eischen dan ooit en vond minder dan vroeger. Zij' kon het niet tasten, niet met handen, niet aan daadza ken maar het schoen haar toe, als ontwe ken haar "broeders haar onvrij en verlegen. Zij weende niet meer. Zwijgend en ellen dig liep zij in het huis rond. (Wordt vervolgd S ft* w

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1