54"e Jaargang. - Uit één wieg. Donderdag 13 September 1900. No. 10343. n 1887. 901. 58057 590/6 60019 60U0 60340 61362 61774 6203S UIT DE PERS. BUITENLAND. 'i fr. 150 150 150 150 150 150 150 150 150 150 150 150 de se- el bare 5. mk. a :hien. in. 54 M. )7 M. 16 M. )0M. 10 1L 19 M. n.m Sept, 'ijck i, z. lus- J. oet- «g; zen, un, Sti- 1 j-- h ne- H. an- lij- its, 3il- ar- ■rs. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor S chiedam en Vlaardingen fL 1.25. Franco er post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummermoeten des middags vóór een uur aan 'ïetï,bureau bezorgd zijn. Bureau t Boterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die "rij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschjjm i, worden zoogenaamde fcfei«« a&vertentiën, opgenomen tot den "prjjs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefoon Wo. 123. De komende verkiezingen. In zijn kroniek in sstemmen voor waar heid en vrede" constateert dr. Bionsveld dat nu reeds wapenschouwingen plaats hebben. Men begint de gelederen te monsteren, en er wordt gedacht aan onderhandelingen, aan groepeeringen, aan verbonden. Zullen de roornschea weder samengaan met de anti-revolutionnairen? vraagt dr. Brons veld. Zoo ja zal het geschieden op een wijze, die doet denken aan zielen, gloénde aaneen gesmeed, of zal 't een los accoord fzjjn? Zal de evenredige vertegenwoordiging l ioo levendig tot het rechtsgevoel spreken, dat roomsch-katholieken gearmd met radica len optrekken naar het stembuieau? Wat zullen de antirevolutionnaireo doen Ën wat de vrij-antirevolutionnairen Wij weten het nog niet. Van de christelijk-historischen verwacht dr. B,, dat zij, waar het eenigszins mogelijk is, zelfstandig zullen optreden, en zonder ver loochening van hun christelijk-protestantsch beginsel, aan godsdienstige liberalen de voor keur zullen geien boven roornsclieu en volge lingen van dr. Kuyper, en aan zelfstandige antirevolutionnairen de voorkeur boien socia listen en hun legertros. Wat zullen de liberalen doen? viaagt de schrijver. Zwenken naar rechts of naar links Zij gaan een gewichtige krisis tegemoet. Zullen zij geloof genoeg betoonen in hun be ginsel, of meedrijven niet den stroom? Het tou ons leed doen, indien zjj door de radicalen werden overvleugeld. Veel, zoo niet alles zal afhangen van de kwestie, of de kwesties, welke op den voor grond zullen geschoven worden. Zal het zyn de onderwijs-kwestie, of het kiesrecht of het sociale viaagstuk Wij weten het nog niet. 11e leidslieden der partijen en gioepen hebben zeker nog niet allen krijgsraad ge houden, en het plan de campagne vastge steld. Ook zal nog veel af hangen van de handelswijze der regeering. Zij heeft sterke, maar ook zwakke momenten, en wij weten niet, welke in dit parlementaire jaar het meest zich verlooncn zullen. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 12 Sept. 1900. Zuld-Afrika. Lord Roberts beeft zijn hoofdkwartier overgebracht naar Pretoria. Dit geeft te denken. Want dat Roberts te Pretoria noodig ie, blijkt dat hij zich moet gaan bemoeien met andere zaken, dringender dan de opmarsch in het Oosten. En wij zul len de plank wel niet ver misslaan, wanneer wij aannemen, dat het andermaal de toe stand in den Yrijstaat, in het Zuiden van Transvaal en in Natal ie, die de aandacht van den opperbevelhebber vergt. Overal worden de Jingelsche verbindings lijnen bedreigd. In Nabal hebben de Boeren de brug ten Zuiden der Kliprivier vernield en, een trein bemachtigd. Ten Zuiden van Eeai roman VAN IDA BOY-ED. 62) HOOFDSTUK XI. „O mijn Godriep mevrouw Werlhof uit en greep Malve bij den arm. De muziek speelde; een doffe, doordrin gende toon deed zich daar boven uit hooren het water bruiste en rui steilte, en de boot be gon zich te bewegen. Langzaam, voorzichtig, als een reus die vreest zich in de bekrompen ruimte te stooten. Het was een zeer eigenaardig gevoel, toen de grond Waarop men stond, zich begon te bewegen, zijl het ook in 't eerst slechts zeer zachtjes. Mevrouw Werlhof gevoelde dit met angst. „Je zult zien, dat ik terstond zeeziek word," klaagde rij. „Denk daar niet aan, mama. Henri beeft gezegd, dat u heb niet moet willen worden. Een vaste wilDat was het onfeilbare mid del tegen zeeziekte-," zeide Malve. „Het is toch eon verschrikkelijk gevoel, dat men nu niet meer terug kan," vervolgde haar moeder. „Goddank!" mompelde Malve. Zij stonden bij do verschansing aan bak boordzijde, dicht bij elkaar, en zagen ernaar, hoe de leaden van Bremorhavien, het lange L'oydgebouw en. d'e ikale huizengroep van de havenplaats achter haar Heven en spoedig al kleiner en kleiner werden. Pretoria heeft Hildyard hst voortdurend te kwaad met de Boeren. En in den Yrijstaat Het komt ons voo dat Roberts' barbaar- sche proclamaties haar wrange vruchten be ginnen af te werpen De vernieling van have en goed der Boeren moet hen tot wanhoop drijven en drijft de Vrijstaters aan zich weer bij de kommando's te voegen. Wij aarzelen al te optimistisch te zijn, maar wij meenen dat het er in den rug der Engelschen niet slecht uitziet voor de Boe ren. In het Oosten staan de Engelschen nu eerst voor de groote moeilijkheden. Zoo wordt dd. 9 Sept. uit Lorenzo Mar- quez aan de „Daily Telegraph" gemeld: „Van Vaterval-Boven naar Alkmaar strek ken zich twee bergreeksen uit aan weerszij den van de rivier en den spoorweg. Duizend scherpschutters, goed opgesteld in die bergen, zouden daar 50,000 man kunnen tegenhou den, vooral in het terrein tusschien Godwan- rivier tot dicht bij Alkmaar. Het. zal met groote moeilijkheden gepaard gaan, langs den spoorweg op te rukken, daar het terrein niet voor artillerie of ruiterij geschikt is. Toen Waterval-Boven bezet was, scheen het einde van den oorlog nabij, daar de Boe ren nog maar weinig voorraad en ammunitie hadden, maar later is een gebeele lading meel over de grens gebracht. Dat ontneemt alle voordeel aan wat onze generaals verricht heb ben, en bemoeilijkt hun verdere operation, zoodab het eind© nu nog niet te zien is. De Boeren nemen een tartende houding aan en zijn vol hoop. Waarom de Komatibrug niet reeds lang geleden vernield is, is een van de onbegnjpehjkste dingen van den oorlog." Maandagmiddag berichtte dezelfde corres pondent: „De Boeren zouden heden de Engelech© stellingen te Waterval-Boven aanvallen. Naar men zegt, zullen zij nu Hj Godwanrivier ernstigen tegenstand bieden. Zij rijn voorne mens zich daar wanhopig te verdedigen. „Agenten van de Boeren kwamen hier gis teren om voorraden op te koopen." Terwijl het terrein dus steeds voordeeliger voor de Boeren wordt en rij blijkbaar vol moed zijn, rest de vraag of rij voldoenden mondkost en krijgsvoorraad hebben. Levensmiddelen nu worden, zooals uit bo venaangehaalde berichten blijkt, nog steeds van Portugeesch gebied aangevoerd. De En gelschen zijn daarover boos, en d© correspon dent heeft zelfs den Portugeeschen gouver neur daarover geïnterpelleerd. Maar hij werd afgescheept met de mededeeling dat Portu gal zich houdt aan de beslissing der voor naamste staten, dat meel geen oorlogscontra bande is. Wat geweren en ammunitie betreft, meldt de correspondent dat de Transvaalsche regee ring de Mausers heeft opgevraagd, omdat de loopen versleten, zijn. De Boeren worden nu gewapend met Martini Henry's die alleszins voldoende zijn voor den strijd1 in de bergen. Belangrijk ia in dit opzicht wat de corres pondent van het „HbL" te Londen in een interview van Du Plessis, een der Afrikaan- der deputaten, hoorde. Op rijln vraag, wat de heer Du Plessis dacht over de mogelijkheid Van voren, zich boven een gele zandvlakte verheffend, zag men den rooden vuurtoren. Er woei een frissche wind, die de uitein den van Malve's voile aanraakte, die dik wijls als een zuil in de lucht hief, en haar die dan weer zoo vast om heb hoofd sloeg, dat zij moeite had, haar gezicht te bevrijden. „Wij zullen maar gaan ritten en eens naar onze medepassagiers kijken," zeide haar moe der. JI „Och neen! Zie eens, hoe schilderachtig die roode ronde toren zich boven het geelach tige water verheft en hoe de w tte wolken aan den blauwen hemel voortdrijven. Is de hemel hier met liooger?" „Hij zal overal wel even hoog rijn," be weerde mevrouw Werlhof en keek naar een der banken, die op het verdek, met den rug tegen den kajuit wand, stonden. „Blijf toch bij mij, mama," smeekte Malve. Zij waagde het niet, haar plaats te verla ten, haar gericht op de hoot te vestigen. Ook haar mama zou en moest zidli nog niet ver- toonen Welk een gedachteals rij riehi omkeerde, stond hij daar misschien die een© ter wille van wien rij deze reis ondernomen had. In haar hand hield rijl een witte, in drieën gevouwen kaart, sierlijk met blauwe letters bedruk1. Men had haar deze overlxand'igd, toen zij heb schip betrad. Bij geluk lette haar moeder daar niet op. Hoe haastig trachtte zij door de wachtka mer, waarvoor de van Bremen komende trein stilhield, t© loopen! Met snelle, onzekere schreden ging rij over de kaai naar de brug tos, die boot en oever aan elkaar verbond. De dwaze gedachte beheersdhte haar, dat hij oogenblikkelijk de boot zou verlaten, a dat de ammunitie der Boeren opraakte, ant woordde deze „Kijk eens," en de heer Duplessis hield zijn hand' een paar duim boven de tafel, de vingers een weinig uitgespreid „als u rich voorstelt dat de tafel de vlakte is waarin Pre toria enz. ligt, dan ia do rug mijner hand het hooge berg- en tafelland, dat bijna loodrecht uit de vlakte oprijst en in welks voorrijde al lerverschrikkelijkste Hoven rijn, allen gevuld met bosschen zoo dicht en woest en ondoor dringbaar als u 't zich maar kunt voorstel len. De bodem van die kloven en het land daarvoor is ongezond, onvruchtbaar terrein doch hoog op de hergen is het gezond, men vindt er prachtig weideveld, dus uitstekend voor vee en paarden. „Van 't begin af aan is het 't plan geweest in dio bergen eigenlijk den strijd te strijden al wat tot nu toe gebeurd is, is maar voorloo- pig werk geweest. En nu is er voor gezorgd dat al die hergen in dat hoogland vol ammu nitie zitten, zoodat telkens, als ze moeten te rugtrekken, de Boeren tot op het laatst nieu wen voorraad vinden. Tot nu toe is er, met uitzondering van Cronjé's overgave, nog niet veel gebeurd, dat groote zorg over don afloop kan baren, en het verbaast mij niets, dat de brieven uit Transvaal naar Holland steeds vol moed blijven." „Dus u deukt dat het nog een tijd kan duren vroeg de correspondent. Ja," luidderhet antwoord, „want de Boe ren ritten nu in het terrein waaruit ze eerst na tientallen van jaren, „de zwarte naties' hebben verdrevenbedenk maar eens hoe lang de Boeren daarover hebben moeten strij den, en die hadden Kaffers tegenover rich, terwijl de Engelschen tegen Boeren moeten vechten." Verspreide berichten. Volgens den correspondent der nDaily Telegraph" te Lorenzo Marquez is Kruger nog te Nelspruit. Te Borberton zouden veel zieken zijn. Daarentegen zeggen alle te Pretoria ont vangen berichten dat Kruger naar Pelgrims- rust is gegaan. De correspondent vao Reuter bij Bulier seint dat diens kamp den 5den door de Boe ren met een Long Tom werd beschoten. Schade werd niet aangericht. Den 4den waren Strathcona's verkenners in het gedrang geraakt. Zij verloren 2 ge wonden en 6 vermisten. De Boere.i hadden per helïograaf verklaard dat Transvaal niet ingelijfd kon worden, zoo lang Botha niet verslagen was. De Boerenmacht die French* opmarsch van Carolina naar Barberton bemoeilijkt, is 800 man sterk met drie kanonnen. Het zijn de mannen van Ermelo en Carolina onder kommando" van Tobias. Aldus Bennett Bur leigh, de speciale correspondent der sDaily Teïegi aph". Te Londen volgt men de operaties van French met groote aandacht. Men denkt daar dat Robeits zyn beide vleugels onder Buller en French vooi uitschuift om de Boeren te dwingen zich te concentreeren en stand te houden. Duizenden waggons en locomotieven der hij haar hier te vroeg zag. Dat hem hier een plicht hond, dien men niet ontloopt, kwam haar volstrekt niet "in de gedachte. Van den oever bracht een praam nog de laatste vrachtgoederen en de passagiersba- gage op het dek. Matrozen sleepten met scherpkantige kisten rond, passagiers riepen om hun koffers. Door dit gewoel trok Malve haar moeder meo ©n zocht met behulp van een hofmeester haar gemeenschappelijke ka juit op. Het liefst zou Malve bier gebleven rijn, totdat ziji ver buiten op de zee voortdreven, Maar haar moeder was gedachtig aan den raad, zoo min mogelijk beneden te blijven; ook gevoelde rij een ongemeene nieuwsgierig heid in zich opkomen om de medepassagiers te zien en ze daarna te taxeeren, of men wel vriendschap met den een of ander zou kun nen sluiten. Malvo vond toch den tijld om de witto kaart heimelijk te bestudeer en. Eb daar zag zij het bevestigd, wat zij vroeger al had ver moed op de laatste pagina, onder den ti tel: „Officieren van de Rijkspostst oom boot Wurtsmhurg", stond het„Geneesheer Dr. E. Maurach." Nu voer de boot, met haar witten romp vlug den groener wordenden stroom doorsnij dend, al verder en verder d© zee in. Thans kon hij haar niet meer ontsnappen. Nu moest de ure de hare worden, waarop rij haar geluk weder voor rich mocht veroveren. Maar nu ontzonk haar de moed, en rij sid derde yoor het oogenblik, waarop hij haar zou ontmoeten. „Ik kan werkelijk niet meer blijven staan," zeide haar moeder. ■mj gingen naar de diclitstbij staande bank Ned-Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaatschappij staan, volgens bericht uit Pietermaritzburg op de Selati-ljjn. In Engeland beweert men weer eens dat dr. Leijds als gezant van Transvaal zou af treden. Natuurlijk is er geen woord van waar. Volgens een Centra! News-bericht uit Pre toria zal Transvaal voortaan heeten Vaal- rivier-kolonie. China, Omtrent China valt nog steeds weinig te berichten. Prins Tsching en Li-Hung- Tschang rijn nu de door de keizerlijke regee ring aangewezen bevolmachtigden om met de mogendheden te onderhandelen. Nu wordt afgewacht wat dezen zullen doen. Efen bericht van Central News zegt dat Italië zou hebben voorgesteld met Tsching en Li te onderhandelen. Voorts dat men China aan een internatio nale leening zou helpen om de te eischen schadevergoedingen, te betalen. De mogend heden zouden de integriteit van het Ohinee- eche rijk waarborgen en China zou zich ver binden geen grondgebied te vervreemden zon der toestemming van alle mogendheden. Die verplichting van China doet aan het geheele bericht twijfelen. Intusschen is de quaestie nog niet opgelost of Peking zal worden ontruimd'. Te Weonen meent men dat de mogendhe den het in zooverre eens rijn geworden over het Russische voorstel dat niemand beslist afwijzend of beslist toestemmend heeft ge antwoord. (Zonderlinge eenheid Peldng zou vermoedelijk niet geheel worden opgegeven anderzijds zou Rusland een sterke troepen macht in Pe-tschili laten. Het terugroepen der gezanten uit Peking, waar de legaties bovendien in puin liggen, gebeurt van zelf, daar de mogendheden van den Driehond nu reeds geen gezanten meer te Peking hebben. Wat Rusland aangaat, merkt men te Wee- nen overigens op dat op diens buitengewoon op-den-voorgrond-treden steeds de nadruk is gelegd èn 'ten aanzien der verlangde bijzon dere waarborgen in Mandsehurije èn ten op zicht© zijner grootere vriendelijkheid jegens de Chineesche regeering. Ten laatste wordt opgemerkt het is een bericht aan de „Köln, Ztg.", waaraan wij een en ander ontleenen dat nu er stilstand heerscht in de operation, in zooverre het moeite kost vijanden op te sporen, de tijd voor kalme onderhandelingen niet ontbreekt. Nog twee berichten zijn er die de aandacht wel waard rijn. Het eene is een telegram van den Ameri- kaansehen generaal Chaffee van den 4en aan rijn regeering. Hij seint: „Do teekenen ne men toe dat hier voor langen 'tijd de diplo matieke betrekkingen, niet zullen hervat wor den. Het Russische gezantschap begeeft rich binnenkort naar Tien-tsin. Mij1 schijnt het zeker toe dat de Chineesche regeering hier niet zal terugkeeren, zoolang een vreemd le ger 'te Peking blijft. Is dit vermoeden juist, dan kan ons gezantschap geen diplomatieke opdrachten uitvoeren. Mijn meening is dus toe. Verderopj op de tweede en derde bank, zaten een paar heeren. Twee anderen Hepen, met de handen op den rug, op en neer en wa ren druk met elkaar in gesprek. Toen zij de dames voorbijkwamen, namen rij' beleefd hun petten af, om ze daarop terstond weder stevig op hun hoofden te drukken. Een dezer heeren was van een middelbare lengte, had een golvenden, grijzen baard en zeer fonkelende bruine oogen. De ander was een buitengewoon lang, ma ger man, in een grijs wandelkostnum ge kleed. En deze magere, lange man had een sierlijken gang en een bijzonder Hein gezicht met korte bakkebaarden. Op een ma geren hals droog hij zijn hoofd, waarvan het grijze haar zeer zorgvuldig op den schedel geschei den was „Wie zouden dat rijn?" fluisterde me vrouw Werlhof. „Zij zien er deftig uit. Nu, wij zullen langzamerhand wel met elkander bekena raken." Het begon harder te waaien. De golven verhieven zich al meer en meer en vormden wit schuim. Van den hemel lachte de zon, en een vroo- lijke wolkenjacht trok haastig voorbij. In de verte, links, vertoonde zich een vale streep tusschen lucht en zee. Dit was de kust. Mevrouw Werlhof, op haar bank gezeten, had een gevoel, als zat rij in een reusachti- gen schommelstoel, ja, als was de geheel© aar de in een schommelstoel veranderd. Met de achterleuning ging zij naar beneden, en haar knieën verhieven rich. Daarop voelde rij heb bovenlijf voorovergebogen en de boenen naar achteren getrokken. En tegenover haar stond d'e verschansing met haar witto schitterend© lijn nn eens hoog dat Peking slechts moec dienen als bivak van het verbonden leger, totdat de mogendheden rich op ander© punten hebben genesteld." Het tweede is van den „Times"-correspon- dent te Shang-kri Deze meldt dat de Chi neesche gezant t, St. Petersburg Li-Hung- Tschang hoeft geseind, dat Rusland's voorstel om Peking te ontruimen uitgaat van de ver- onderetelling dat voldoende zekerheid door China wordt gegeven dat het Chineesche hof onmiddellijk na de ontruiming jjajir Peking zal terugkoeren. In een tweede telegram verzoekt de gezant Li dringend er voor te werken dat hij de toe stemming der mogendheden voor de ontrui ming van Peking zal krijgen daar, indien Rusland genoodzaakt mocht rijk. z*n voorstel in te trekken, dit noodzakelijkerwijze een vermindering van Li's aanzien ten gevolge zou hebben. Li schijnt nu Vrijdag naar Peking te zul len gaan. In heeft in een memorie aan hot hof er op aangedrongen dat het naar Peking zal terug keeren. In een proclamatie aan do bevolking van Pe-tschi-li geeft hij den raai rustig aan den arbeid te gaan- Te Hong-kong zijn Zaterdagnacht toch nog onlusten voorgekomen, waarbijl 4 perso nen gedood en 10 gewond worden. 'D© Amerikaansohe consul Goodnow te Sliang-liai geeft d© volgende cijfers over de moorden op Eluropeanen. Bewezen is dat 34 Engelsclie en 22 Amerikaanseke protestant- sche zendelingen vermoord rijn, en vermco- cte-l ijk rijn er te Tai-yun-fu nog 37 vermoord. De lijst der vermisten geeft 109 Engelschen en 61 Amerikanen aan. Het cijfer der vermoorde katholieken op te geven, is onmogelijk, maar heb omvat vele Fransche priesters ©n liefdezusters. Ook rijn verscheiden Zweedsche en Doensche protes tanten vermoord. D consul zegt ook dat Chineesche geleerden ©n lagere ambtenaren overal memories aan de Keizerin zenden om te danken voor bet zuiveren van het land van de vreemdelingen. De Christen-vervolgingen in het binnenl nd! houden nog aan, en de bevolking denkt dat de Chineezen overwinningen hebben behaald. Gemengde Mededeellngen. Het ^Journal des Débats" zegt dat het kabinet-Waideck-Rousseau nog vóór het bij eenkomen der Kamers zal aftreden. Het beschouwt zijn taak, de afdoening der zaak- Dreyfus en de republikeinsche verdediging, als afgedaan, en zal plaats maken voor een kabinet vati republikeinsche concentratie, waarin het radico-socialistisehe element niet zal voorkomen. Dit zal ook noodzakelijk wor den, omdat men verwacht dat het aanstaande congres der socialisten het zitting-nemen van Millerand in een bourgeois ministerie zal afkeuren. Reuter meldt uit Saragossa, dat de politie Maandagavond in den schouwburg een indi vidu arresteerde, vermoedelijk een Hollan der" Pignatelli genaamd, die een kleine, boven d©n horizon, dan weer diep daaronder- „Wat voor een kluchtig gevoel!" mompel de rij. „Arm© mama," dacht Malve. „Zij begint al bleek te worden'.' Ziji trachtte aan haar moeder wat afleiding te geven, door haar gedachten op iets anders te vestigen. „Henri en Wolfgang volgen nu in den geest onze boot." Mevrouw Werlhof glimlachte even. Spreken kon rij' niet. Haar ziel was van heimwee vervuld. En de schommelstoel ging aldoor op en nèer. Langzaam en toch hevig was do beweging. Men gevoelde zich heen en weer gewiegd. Eln zoo treurig was het haar te moede, als had een nameloos ongeluk haar getroffen. Als zij ten minste maar niet zoo'n pijn in 't hoofd had gehad, vlak boven do neuswortels achter het voorhoofd. Daar draaide iets aldoor heen en weer. Zij werd er duizelig en misselijk van. En aldoor verhief rich de horizon in de hoogte en daalde dan weer in de diepte neer. „Ik zal liever wat gaan liggen," zeide rij en had moeite om haar tranen te bedwingen, en stond waggelend op. De beid© heeren, di© nu al bijna een uur lang over het dek wandelden, kwamen juist voorbij en bleven stilstaan. Die met den grijzen baard' en. do mooie oogen zeide: „Is mevrouw niet wel? - D© dames veroorloven mij, mijzelf voor te stel len. Ik heet Gerhard Holthusen In al haar ellende glimlachte mevrouw Werlhol nog of deed althans een poging daar toe. (Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1