Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. YLAARDINGEN. MAASSLUIS. Kunst en Wetenschap. ïerk en Schooi. SPORT» brengen voor het Vaderland en zyne Koloniën. Aangenaam is het Mij te mogen vernemen, dat Ik daartoe niet te vergeefs de medewer king van de Staten-Generaal 'neb ingeroepen. Ik verzoek U aan de Tweede Kamer mijnen dank te willen overbrengen voor haar Adres van Antwoord. Wetboek van Strafrecht. In het ingediende ontwerp tot herziening der eerste drie boeken van het Wetboek van rafrecht is opgenomen het instituut van voorwaardelijke veroordeeling. Voorgesteld wordt wegens diukpersdelicten den redacteur, uitgever of drukker niet te straffen, tenzij blijkt dat zij den inhoud van het stuk kenden. Voorgesteld worden strafbepalingen tegen fïesschentrekkerij en oneerlijke concurrentie. Staatsbegrootlng 1901. Vestingbegrooting. Niettegenstaande op cfe vestingbegrooting voor 1900 een post is uitgetrokken als le termijn voor bet maken van de bomvrije ge bouwen c. a. cn drie forten van de stelling van Amsterdamworden tiran® slechts voor een. fort gelden.1 voor het verder afwerken aangevraagd. Het eindcijfer is in verbar J daarmedo bepaald op 862,600, waarvan 210,000 zijn bestemd voor heb fort bij Zuidwijkermeermet welk bedrug dat fort met uitzondering van de opstellingen van enelvuurgesclrut voor de nabij-verdediging, geheel zal kunnen worden afgewerkt- Bovendien. is voor liet afwerken van for ten een post van 51,200 uitgetrokken ben einde op de forten, bij Vijfhuizen, Spaarn- dam, Veten, St. Aagtendijk en Veldhuis de betonranden. in .do gronddebkingen ach ten de gebouwen aan te brengen. Voor de installatie van de dumwatc-rvoor- zaening in de stelling van Amsterdam is een volledig ontwerp c. a. opgemaakt; waarbij in do eerste plaats rekening is gehouden met de voorstellen van do commissie, inge steld bij Koninklijk besluit van 16 Januari 1895, om op het terrein een prise d'eau met een capaciteit van 5000 kub. M. per etmaal te maken geschikt voor wat de gebouwen betreft voor een opbrengst van il0,000 kub. M. en om voorts een onderzoek dn to stel len naar de mogelijkheid van een uitbrei ding van hot vermogen tot 15,000 kub. M. pesr etmaal. In. verband met een. en. ander dient hot terrein voor het pompstation reeds dadelijk dusdanige uitgebreidheid te verkrijgen, dab daarop later de gebouwen enz. voor de uitbreiding van de capaciteit der installatie tot 15,000 kub. M. kunnen geplaatst worden. De kosten van een aldus te maken instal latie van een, capaciteit van 5000 kub. M- per etmaal waarbijl het on tijzeringsgebouW, de filters èn de reinwaterkelders zijn inge richt en een buisleiding wordt aangelegd voor de aflevering van het water in schui ten1, doch nog niet is gerekend op een buis leiding naar Amsterdam, zijn geraamd op 675,600, waarvan ongeveer 38,000 bê- noodigd zal zijn voor aankoop van grond'. De uitbreiding van dio installatie voor een ca paciteit van 10,000 kub. M. zal bovendien een uitgave vorderen van 84,500. Ten be hoeve van de installatie is op de bc-grooting 125,000 gebracht, hoofdzakelijk voor aan koop van grond, voor 't aanvullen van de aanwezige prise d'eau, door het aanleggen van bronbuizen en hevel- en zuigldding, voor het aanleggen van toegangswegen en voor 't bouwen van woningen bestemd aan vankelijk voor directieverblijvon bijl de uit voering van de werkzaamheden en later voor 'het dienstpersoneel. Voor het op de vesting begrooting van 't loopende jaar uitgetrokken bedrag voor het oprichten van sectorparken en groepdepote zullen de voor de parken noodige terreinen vardon. aangekocht en een aanvang warden gemaakt voor 't inlichten van die terreinen. Voor de verdere inrich ting van die terreinen wordt op deze be grooting 60,000 aangevraagd. De staat van de beplanting in do stelling van Amster- dan is volgens 't nader uitgebracht rapport bevredigend. Een post van 15,500 is uit getrokken om met de aanleggmg van deze beplantingen voort te gaan en wel vooreerst ten behoeve van 't westelijk front van de stelling. Uitgetrokken zijn 80,000 en ƒ29,000 als laatste termijn resp. voor 't aanbrengen van koepels op 't front Velzen en 't opstellen van toegang3bruggon van en kele bruggen, alsmede ƒ15,000 van 't be drag van ƒ25,000 dat nog noodig wordt ge oordeeld voor 'b maken van buieleidingen naar de grachten van sommige forten gele gen in diepe polders naast de ringdijken. Van dc m haar geheel uitgetrokken som van 622,700 is bestemd 17,300 voor 't verbe teren van wegen on 12,000 voor 't bouwen van een tweede loods op het terrein aan do Hembrug tot 't opbergen van brandstoffen in vredestijd. Een bedrag van 19.500 is uitgetrokken voor 't voortzetten van de werkzaamheden voor do te maken gedekte opstellingen voor <Ie afstand snieting en voor de verbetering van open knstbatterijen in do stelling van Den Helder. Eindelijk is uitgetrokken ƒ35.000 voor de aanschaffing van gebogen platen van golfijzermaterieel voor prikkel draad-versperring en ander genie-m a terieel voor het in staat van verdediging stellen van Amsterdam en ƒ20,800 voor gelijke doeleinden in verschillende verdedigings- stellingen. Nederlanders in China. Pastoor A. Melis te Delft, procurator der Holtandsche Missie in Zuid-Chansi, schqjft aan de sTijd" o, m. Ik zond het bericht van Zyne Excellentie den minister van buitenlandsche zaken naar Rome. Daarop ontving ik de volgende ver klaring, dagteekend van 23 Sept.: slndien Hoean Hoenan beteekent, dan zat Mgr. Hofman daar ook niet veilig zijnhet volk is erg fanatiek. (Ciguot zal waar schijnlijk een verbastering zijn van Augustus". Woensdagochtend werd in de kerk van den H. Augustinus te Nijmegen, in tegen^ woordigheid van familieleden, veel eerw. heeren geestelijken, corporatiën en eene tal rijke schare van geloovigen, de plechtige uitvaart gehouden voor mgr. F. Hamer. De drankwet. Eenigen tijd geleden vormde zich, zooals wij vroeger mededeelden, te Amsterdam eene Commissie ter bestrijding van de voorgestelde wijziging der Drankwet. Deze heeft bericht, dat mr. W. A. Paap gereed is met het aan de Tweede Kamer te zenden adres met uit voerige toelichting. Tevens constateert de Commissie metgroote voldoening dat zij van alle zyden bewijzen van instemming en medewerking mocht ontvangen, terwijl er tot hetzelfde doel te Rotterdam eene Commissie werd gevormd en ook te Schiedam in deze gewerkt werd, in beide plaatsen met veel succes. De toelichting van het bezwaarschrift is nogal uitgebreid geworden, en wijl de deel neming zich in alle deelen des lands betuigde, bleek het onmogelijk die vóór de onder- teeking te laten rondgaan. Toch achtte de commissie het zeer wenschel(jk dat alle voor name belanghebbenden in de gelegenheid worden gesteld hunne meening daaraan te doen kennen. De bovengenoemde commission besloten derhalve te Amsterdam en te Rotter dam eene vergadering te houden waar mr. Paap het bezwaarschrift zou mededeelen en waar, zoo noodig, gelegenheid zou zijn daar over van gedachte te wisselen. Dientengevolge hebben die vergaderingen plaats gehad te Amsterdam Din'dag en te Rotterdam Woensdag 1.1. De toelichting bjj het adres, van de hand van mr. Paap, is een brochure van ruim 180 bladzijden waarin na een beoordeeling van het ontwerp der regeering, onder het op schrift nHet dogma der drankwet" de vraag wordt besproken of inderdaad de verschillende methoden tot drankbestrijding hebben geleid tot vermindering van drankmisbruik. Op grond van statistische gegevens komt mr. Paap lot een ontkennende beantwoording dier vraag. Thans is aan de Tweede Kamer verzon den het vroeger vermelde adres van H. Moo- lenbeek en anderen te 's-Gravenhage, die daarin aandringen op vrijheid voor ieder tot verkoop van sterken drank tegen betaling eene vaste jaarlijksche som. Het adres is alleen door met-handelaren in sterken drank onder teekend en vergezeld van een model-kaart als in Duitschland in elk dranklokaal aan wezig en vermeldende de namen van wegens dronkenschap veroordeelden, aan wie tjjdens hun straftijd geen drank mag worden ver kocht. Landelijk Onderwijs-Comité. Het bestuur van liet landelijk onderwijs comité, bestaande uit dien heer A. H. Gte- hard, voorzitter, mr. P. J. Troelötra, mevr. Th. P. B. SchoakHaver en de heeren A. Rot en J. A. Bergm rijer, eecr.-penningm., heeft een circulate verspreid om op te wek ken tot deelneming aan een tweede congres, waarin twee hoofdzaken aan de orde zullen gestold wordenlo. de gedragslijn, ten aan zien van de aangenomen wot op den leer plicht; 2o. het vraagpunt of de volksschool m voldoende mate voor het praotische leven voorbereidt in verband met d'o opvoedkundi ge eisohon aan haar te stellen. Een aantal conclusies werden ten aanzien van het eerste punt voorgesteld, die de vol gende strekking hebben: Uitgesproken wordt het onvoldoende voin de wot op den leerplicht en de noodzakelijk heid om tot heb vorkrijgen van verbeterin gen te ijveren. Alles moet in liet werk ge steld worden om de gemeenten te doen ge bruik maken van de bevoegdheid tot ver strekking van voedsel en kleeren aan school gaande kinderen. Mén moet trachten in vloed uit te oefenen op den arbeid en de sa menstelling der commissies tot wering van schoolverzuim. Bij de in uitzicht gestelde herziening der onderwijswet acht men o. a. noodzakelijk, dat in do web worde opgenomen, dat het Rijk minstens 50 vergoedt van de kosten der gemeenten voor voeding en kleedmg van schoolgaande kinderendat een afdoende re geling worde getroffen voor het onderwijs aan kinderen van schippers en kramers; dat het schooltoezicht worde herzien. De licha melijke vei zorging van het schoolgaande kmd behoort geen onderdeel uit te maken van armenzorg. Kinderen, die nog leerplich tig zijn, ook al zijm zo ouder dan 12 jaren, moeten onder do arbeidswet vallen. Alle loontrekkend» arbeid voor leerplichtige kin deren moet verboden zijn en daarom moet de vrijstelling voor 6 weken uit de leerplicht wet worden ingetrokken. Den werkgever moet de verplichting opge legd worden om kinderen, d,e herhalings-on- derwïjs willen genieten, hiervoor den noodi- ge-n tijd te verstrekken. Voor een deugdelij ke en vooral betrouwbare statistiek moet ge zorgd worden. Ann het comité wordt opge dragen, naar uitdrukkelijk verklaard is, dat gemoedsbezwaren geen aanleiding konden, of mochten geven tot ontslag van een onder wijzer om redenen buiten zijn onderwijs ge legen", in gevallen die daarmee in strijd zijn op te treden tot mogelijke bescherming van de betrokkenen. Wat het tweede punt van. behandeling be treft, zullen de volgende stellingen, verdedigd worden a. Een goed geregelde en deugdelijk voor bereide vakopleiding is, afgescheiden van de vraag in hoeverre zij nu reeds in de bestaan de maatschappelijke verhoudingen een vol doend middel voor inddvidkeele lotsverbete ring kan zijn, een onmisbare voorwaarde voor de arbeiders als klasse, in hun- streven naar algemeen© economische verbeteringen. b. In het belang een er alzijdige ontwikke ling van het- kind moet het 'Pesfcaïozsi-Fröbel- sche beginsel, dat arbeid als dement van op voeding vraagt, bij het lager onderwijs rijn toepassing vinden. Zonder deze toepassing kan' de volksschool niet rijn instituut van opvoedng, den grond slag leggende voor alle verdere ontwikkeling. Slechts op dezen grondslag is ook een. deugdelijke vakopleiding mogelijk. Reuter seint uit Parijs: Het socialistencongres besloot het volgend internationaal congres in 1903 te Amsterdam te doen byeenkomeo. OVERSCHIE 28 September. Bij den land bouwer A. Overgaag is uit den op het erf staanden karnmolen een dertiental kippen ge stolen. Bij Kon. besluit .rijn benoemd' tot burge meester: van Zutfesn C. Storm Buysing; van Papendrecht A. Bonten Nz., secretaris dier gem.; van Aveuhom C. Pz. Spaans; van Woubrugge A. L. Wichera en tot burg. van Noorbeek J. W. H. Vossen, seor, dier gem.van Oeffeit ,M. A. Hacrkens, secr. dier gem.van Leiderdorp mr. te.. D. van Assendelft do Coningh; van Vessean, Win- telrc en Knegsel J. H. Visschers, secr- dier gem.van Veenendaal jhr. mr. L. H. J. M. van Ajsch van Wijckvan Achtkarspelen W. Bekker; van Broeksittard J. Schrijen, en van Beesd C. D. van Ledden Hulseboéch, secr, dier gemeente. Bij Kon. besluit ie met ingang van 1 Jan. 1901 aan dr. D. Bos, te Winschoten, op rijn verzoek eervol ontslag verleend als schoolop ziener in het arrond. Winschoten. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Oct. 1900 aan mr. P. C. Klaasesz Jzn., te Hoorn, op rijn verzoek eervol ontslag verleend als 6choolopziener in het arrond. Hoorn. Bij Kon. besluit is bij' het Dept- van Fi nanciën bevorderd tot commies P. N. Son ne, thans adj.-comm. Bij Kon. besluit ie aan C. L. Sloth Blaau- boor, op zijn verzoek, uithoofde zijner be noeming tot ontvanger der directe belastin gen te 's-Gravenhage, 2e afd., eervol ontslag verleend uit rijn betrekking van referenda- lis bij het Dept. van Financiën.. Bij' Kon. besluit is benoemd tot oontro- lcur van den waarborg en de belasting der gouden en. zilveren werken te Schoonhoven R. J. de Ruiter, esaaieur déraelfde midde len. mj Kon. besluit is benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kanton gerechten in het an-ondiasern ent Boeren- veen, ter standplaats Heerenveen, jhr. mr. M. W. Snoeck, advocaat en procureur te Hintham, tevens werkzaam ten parkettevan den officier van justitie bij1 de arr.-recht bank te 's-Hertogenbosch. Bij Kon. besluit is benoemd, met ingang van 1 Oct. 1900, tob griffier bij' het kanton gerecht te Weert, mr. F. J. Verscheur©, thans kan lonr.-plaatsv., adv. em proc. te Roermond. Nat. Chrlsten-Geheelonthouders-Yoreenlging. "Wij laten hier het laatste gedeelte van ons verslag volgen dat wjj wegens de plaats-I ruimte tot heden hebben bewaard. Ten slotte verkrijgt de heer Soetekouw het woord om te spreken over de school en de geheelonthouding. Spr. wgst op het woordnGeef mij het kind en ik heb de toekomst" en noemt dit woord in de eerste plaats als een richtsnoer. Maar niet enkel voor de verkrijging der toe komst maar ook voor het kind zelve. Spr. wijst op de beweging in Engeland waar de kinderbonden zeer talrijk z\jn. Doch om daartoe te geraken moeten zeker de onderwijzers zelf onthonderszijn, want anders brengt men het tot niets. Alle pogingen die er zijn aangewend, zijn echter niet alle aanbevelenswaardig. Zoo noemt spr. de schoolvereenigingen in België die aan Spr. gevaarlijk toeschijnen met het oog vooral op het eindigen der belofte op het 20 jaar van de onthouding van drankgebruik. Met voldoening overigens constateer*, Spr. wat hier in Nederland voor de jeugd wordt ge daan tegen drankgevaar. Spr. wil daarnaast nog voegen om de leer boekjes der lagere school zoo in te richten dat de gevolgen van drankgebruik daarin worden aangetoond. Maar, zooals spreker reeds heeft gezegd, om daartoe met succes te kunnen bomen moeten alle onderwijzers geheelonthouders zijn en om daartoe le komen is het ook noodig dat op de normaallessen onderwijs worde gegeven in het alcoholvraagstuk. Ds. James stemt met dezen wensch volkomen in en noodigt het'hoofdbestuur uit daartoe het verzoek te richten aan de directie der Christelijke normaalscholen. Ds. Keers wjjst op het rtivt van versprei ding van een blaadje dat voor kinderen ge schreven wordt en waarvan ook zeer veel nut zal worden verkregen. De voorzitter deelde ten slotte mede dat ds. Talma verhinderd is geworden om zijn referaat te houden. Daarna spreekt hij den wensch uit dat het zaad in deze vergadering uitgestrooid vruchten zal moge dragen ook buiten den kring dezer vergadering zelve. Ds. v. d. Broek verklaart dat het der afdeeling Schiedam een blijdschap is geweest, de vergadering in haar midden te hebben ontvangen en brengt den voorzitter dank voor zjjn uitstekende leiding. Ds. James brengt den dank van allen aan de afdeeling Schiedam voor d-> ontvangst die de afdeeling der vergadering heeft bereid en constateert met groote voldoening detal- ryke opkomst op beide dagen in de verga ring en ook gisterenavond in de kerk. Het heeft spr. gefrappeerd hier in Schiedam. Met gebed, uitgesproken door Ds Keers, wordt de vergadering hierna gesloten. Naar wjj vernemen zal de voorzitter van Schiedams Mannenkoor Orpheus receptie hou den op Zondag 30 September a s., des na middags van 1 tot 2 uur. in de groote zaal van Musis Sacrum. Wij twijfelen niet of be stuursleden van zustervereenigingen en parti culieren zullen van deze gelegenheid gebruik maken om den jubilaris hun gelukwenschen aan te bieden. Met ingang van 1 October a.s. is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. W. Stevens, als directeur van het kantoor te Schiedam der firma van Gent Loos. In zijn plaats is met ingang van geraelden datum benoemd do heer F. Stevens alhier. De molen sde Batavier" wordt thans ook afgebroken tot op de verdieping onder de balie, zoodat Schiedam weldra met nog een afge- knotten zuil zal z'yn voorzien. Hedenmorgen werden aan de vischmarkt aangevoerd 5 partyen bot en spiering, de pi ijzen waren bol van f0.20 tot f 1.62 Va en -piering van f0.25 tot f 0.30, alles per koop. Geveilde en verkochte onroerende goederen Geveild28 September. Notarismr. H. M. C. Poortman. Een heerenhuis en erve, met tuin daar achter en grond daarvoor, aan de Nieuwe Haven nr. 129, ter groote van 486 vierkante ellen, f 6300. *Voor de openbare bewaarschool hebben zich gisterenavond 54 leerlingen aangemeld Tn de gisteravond gehouden vergadering van de Vlaardingrohe Harddraverij »de Een dracht" werd een nieuw bestuur gekozen, daar het oude volhardde by zijn besluit om af ie treden. Zoodra het nieuwe bestuur de benoeming aanneemt, zullen de namen dier heeren bekend wordpn gemaakt. Aan liet bureau van politie alhier rijn als gevonden gedeponeerd Een gouden oorbel, een bos trekstrengen, een paar manspantoffels, een omslagdoeken een paar oliemouwen. De red) thebbe nden kunnen riek ter terug- bekaming vervoegen asn gemeld politiebu- De gemeenteraad zal eene vergadering hou den op Dinsdag 2 October 1900, des namid dags ten 7Vs ure. Aan de orde van behandeling zjjn 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Terrein voor de plaatsing der zieken barak. 4. Benoemen van een lid in de commissie voor bouwen. 5. Idem in de commissie van fabricage. 6. Verder voorkomende zaken. Heden werd alhier ter kaasmarkt aange voerd 27 stapels kaas, wegende 9263 KG. Prijs 28—35 ct. Handel vlug. Van Th. Verheij, den Rolterdamschen organist en muziekdirecteur, verschijnt bin nenkort een concert voor fluit met orkest begeleiding. Het is opgedragen aan Ary Van Leeuwen. (»Res. Bode"). Met belangstelling zegt de »N. R. Ct," terecht zal door de beminnaars van Poë zie worden vernomen, dat het mooie gedicht van dr. J. B. Schepers Bragi, bij brokken in vDe Nieuwe Gids" verschenen, nu als boek het licht zal zien en dus gemakkelijker als een geheel zal kunnen worden genoten. Een eerste dee! is binnenkort vao den uit gever S. L. van Looy te verwachten. Het dr. Heine-Ensemble heeft op ver schillende plaatsen des lands weer veel suc- cés. Morgen en Maandag speelt het weer te Rotterdam. Agnes Sorma, de tooneelspeelster, die de volgende week hier te lande voor 't eerst optreedt, is gravin geworden. Haar man baron Mito di Minotto, is door den Keizer van Oos tenrijk erkend als afstammeling van een oud patricisch geslacht uit Venetië en levens als graaf in den Oosten) ijkschen adel opgeno men. De Amerikaansche hoogleeraar Goodale, die zich te Haarlem bevindt in het belang zijner studiën in toegepaste plantkunde, ver zamelt op liet Koloniaal Museum gegevens voor een werk over de verdeie verbetering van nuttige tropische planten. Te Kew, Ham burg, Bremen en elders maakte hy studiën, maar nergens verklaart hij vond hij zulk een volledige en vooral een zoo goed geclassificeerde verzameling als in het Kolo niaal Museum te Haarlem. De heer Goodale acht deze verzameling een der beste, ja de beste ter wereld en was vol bewondering voor het werk, dat 3e heeren F. W. Van Eedeo en dr. M. Gres- hoff daaraan ten koste hebben gelegd. (sHaarl. Ct.") De Nederlandsche Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde hield gisteren onder voorzitterschap van den heer J. D. Onder water, te Apeldoorn haar 30ste alg. verga dering. Uit 't jaarverslag schriftelijk uitge bracht door den secretaris, den heer H. C. Zwart, blijkt dat liet aantal afdeelingen be draagt 31, het ledental 2700. Ned. Hebv. Kerk. Beroepen: Te Gouderak, J. van Boven te Oud-Beierlandte Eist, P. N. Pikaar, cand.te Sebaldeburen, G. W. C. Vunderink, cand.te Andel, IJ. Doorneveld Hz, te Oudorp. Bedankt: Voor Wapenvelde, door J. H„ Geselschap W.Jz. te Vaassen. Geref. Kerken. Beroepen: Te Holten, J.Jansen, cand. te Varseveldte Tholen, B. Douma, te Spij- kenissete Zuilichem, A. Brink te Werken dam A. Nederlandsch Bijbelgenootschap, Op 25 September jk hield het Neder landsen Bijbelgenootschap in het Nutsg©. bouw te Amsterdam rijn jaarlijiksch© alge meen© vergadering, voor de eerste maal on der presidium van den heer B. Heldring. In de plaats der aftredende en niet herkiesbar© leden van het hoofdbestuur, dr. L. C. Schut ter tob Peursum (onder-voorz.) en D. B. Cen ten, werden gekozen tot onder-voorzitter dr. E. Barger Gz. en tot leden D. P. Groote, Luth. predikant te Amsterdam en de heer G. A. N. Middelberg, directeur der N. Z. A S. M. Een motie van de afd. Leeuwarderadeol om naast de door de afdeelingen gestichte depots den verkoop door den boekhandel te bevorderen door het geven van rabat, werd met 42 tegen 27 stemmen verworpen. De oud-voorzitter prof. dr. P. O. Chante- pie de la Saussage, werd onder levendige toe juichingen benoemd tot buitengewoon lid van het hoofdbestuur. Blijkens het jaarverslag rijn in het afge- loopen boekjaar afgeleverd 61,849 ex., waar van 9015 in verschillende Indische italen. De vertaling van den Bijbel in de Makossersche en Boegineesche -talen door dr. B. T. Mate thes is voltooid. Aan de revisie der Dajak- scho en Madoereesdi© vertalingen wordt ge arbeid. Ben uitgaaf van het O. T. in het Ma- leisch in klein formaat kwam gereed, even als het -evangelie in BrailieKÏruk voor blin den. Aan do krijgsgevangenen op St. Helena werden eenige kisten Bijbels gezonden. On der de Javanen, emigreerendo naar Surina me, worden te Amsterdam Bijbelbladen ©n boeken in Javaansch en Mlaleisch verspreid door den heer E. Th. Ploos van Amstel, oud- hulpprediker in Ned.-Oost-Tndië. VGemoote schaps afgevaardigde dr. N. Adriaui, verge zelde den Rotterdamsdhen zendingsdireetor Gunning op rijn reis door de Oost. Volgens de Rek. en Verantw, van den alg. pemninv- mcester werd ontvangen 60,021. Een na- deelig saldo van 6990 was veroorzaakt door afschrijving op fondsen door daling der koersen. Hooger onderwijs. Leiden. Geslaagd voor hef candidaats-exa- men geneeskunde de heeren A. Seret en A, van Riessen. Lager Onderwijs. In „Eensgezindheid" te Amsterdam i l op Zaterdag 10 November op voorstel van 25 deelhebbers -een buitengewone algeraecne ver gadering worden gehouden van deelhebben, in levensverzekeringsmaatschappij, opge richt door het Nederlandse!) Onderwijzers- Genootsehap. De volgende voorstellen zullen o. aan de orde komen lo. te besluiten, om de directie uit te noo- digen ,rich met ten minste twee door haar te kiezen deskundigen in commissie te wil len vereenigem, om te geschikter tijd al dio maatregelen te nemen, welke rij in 't bering dier verbetering van de inrichting en 't beheer der genoemde maatschappij noodig zal ach ten; 2o. te besluitena om in art. 28 van heb reglement het woord vier in drie te verande ren en dus te lezenliet bestuur der maat schappij wordt opgedragen aan een directie, bestaande uit minstens drie leden iu do maatschappij en woonachtig te Amsterdam b. in art. 47 te laten' vervallen die bepaling, dat ook de deelhebbers, welke gpen conversie in lijfrente hebben bedongen, een deel der hun toegekend© vijfjaarlijkse!)© winst in het hulpfonds zullen moeten storten, zoodat ge noemd art. 47 dienovereenkomstig gewijzigd zal moeten worden gelezen; 3o. de algemeen© vergadering voornoemd, 'hulde brengende aan de langdurige en groote verdiensten van den heer W. 'Degenhara'b je gens de levensverzekeringmaatschappij, opge richt door het Nederlandsch Onderwijlzers- Genootsohap, besluit aan genoemden heer een levenslang pensioen aan te bieden van 600 jaarlijks. Volgens het praeadvies van de directie hadden de voorstellen11, 2b en 3 zonder eenïg bezwaar in portefeuille kunnen blijven tot de verplichte algemeen© vergadering in 1901, be paaldelijk wat heb derde voorstel betreft, aangezien commissarissen reeds lang voorne mens rijn ten aanzien van den heer W. De- genhardt aan de algemeene vergadering van 1901 een voorstel te doen, dat volgens het oordee-l der directie beter past voor de om standigheden van den heer W. Degehhardt dan het aanhangig© voorstel. Ter verkiezing van een directeur is het vol gende tweetal opgemaakt: A. Heinsius (af tredend lid) en J. -C. O. Haver, bedden te Amsterdam. A. N. W. B. Blijkens de »Kamp." heeft de heer J. C. Burkens, de jjverige secretaris van den A. N. W. B,, tegen 4 Jan. ontslag genomen. De Voorzitter bracht in de Zondag 1.1. gehouden vergadering van het Algemeen Bestuur, den heer Burkens warme hulde voor zijn groote verdiensten jegens den Bond. Het bestuur wenscht nu een lsten secre taris, lid van het Dagelijksch Bestuur, te be noemen en dezen een vergoeding geven van f800 en daarnaast de administratie van de »Kamp." en de administratie met de buiten landsche bonden tegen een {extra toelage van f 300 op te dragen aan den Penningmeester- Administrateur. Deze zal niet te Haarlem behoeven te wonen. Sommige leden van het Alg. Best. wensch- ten centralisatie der Bondsbureau's. Een be sluit werd niet genomen. Besloten werd o. m. dat de Bond voortaan als ondertitel zal voeren den naam sNeder- landscben Toeristenbonddat juniores-leden van af het 12de jaar zullen worden toegelaten i

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2