Mo. 10359. TJ it één wieg. 4stó laargang. Dinsdag 2 October 1900. Transvaal en Oranje-Vrijstaat KENNISGEVING. UIT DE PERS. BUITENLAND. SCHIEDAM Deze courant verschijnt dagelqks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, prijs per kwartaal: Voor Schiedam enVlaardingen 11.4.25. Franco oost 3. 4.65. Prjjs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 40 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur gan 'iet bureau bezorgd zijn. Bureau i Boterstraat OS. COURANT. Prijs der Advertentiën: Van 46 regels 11. 0.92iedere regei meer 45 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die ay innemen. Advertentiën bjj abonnement op voordeeiige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Sc lei»* adeerfenfiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intcrc. Telefoon Ufo. 123. Dooden van ratten. Burgemeester en wethoudeus tan Schiedam, brengen ter openbare kennis dat ie rekenen van heden tot wederopzegging een belooning is gesteld op het dooden van ratten, ten bijdrage van 1 cent per stuk; dat de gedoode dieren op weikdagen des namiddags van 2 tot 4 uur moeten woiden ingeleverd aan de aschstaal der gemeente en dat bij de inleveiing de gestelde piemie kan ontvangen worden. T Schiedam, 1 October 1900. Burgemeester ert Wethouders van Schiedam, VERSTEEG. De Secretaris, v. LUIK, L S. PaHLEMENTAIHC \'EELSI'EKcndueid. De „Standaard" kan ihet met beet verdu wen dat de „N. R. Cd." aan dr. Kuyper „liet record vaai parlementaire veel sprekend heid toekende. Het blad had nl. bevonden, dat d!r. Kuyper 190 kolommen, had volge praat, terwijl op liem mr. Troelstra met slechts 153, dan de hoer Lobman met 142 eindelijk de heer Van Kol met 139 ko lommen volgde. Alleen deze vier hoeren kwa men over de honderd. Vooral nu de redactie der ,,N- R. Ct.", als eerst© oorzaak van deze parlementaire veolsprekendheid, op de menschelijke „ijdtel- iheid, die zicilizelve graag hoort", wees, en heel het spreken over het vermorsen van den naitionalen tijd als grief tegen het par lement opkwam, heeft dit record, naar de meening van dr. Kuyper's orgaan, zijn zeor bedenkelijke zijde, en het wentelt de be schuldiging in dezer voege van dr. Kuyper af op dfe sociaal-democraten „Ons komt dan ook voor" aldus de „Stand." „dat de „N. R. Ct." wel zodl gedaan hebben met er op te wijzen, dat dr. Kuyper ale rapporteur over de Ongeval lenwet wekenlang dag aan dag moest spre ken. Goed geteld toch' blijkt, dab de groofcere helft van de 190 kolommen door dr. Kuy per aan dit ééne wetsontwerp gewijd zijn Hij sprak bij de behandeling der Ongeval lenwet 99 kolommen, en heel het overige jaar slecht 92 kolommen, iets wat de even redige verhouding in een geheel' ander licht plaatst, on het record', met grooten sprong' zelfs, op mr. Troelstra doet overgaan." Nog een tweede opmerking voegt) het blad hieraan tos: „Om oen juist oordeel te vellen over de wijze, waarop in de Kamer gewerkt wordt moet men niet por lid, maar per groep de "rekening opmaken. Een rotman. VAN IDA BOY-ED. 78) Zooals hun mama hem beschreef, die toch zoolang met hom. samen geweest was, zou er zulk een wenk stellig geen notitie door hem genomen worden. Diet man was een stijf kop. Aan de beide broeders kwam de geldgei- sohiedenie na den dood huns vaders weder in de gedachten. „Bedeltrots" hadden zijl het destijds genoemd, toen Maurach het toege zonden geld) fier terugzond, waarschijnlijk omdat hem da vorm dor toezending niet wel levend, genoeg geweest was. Thans zeide Hen ri, «at men daaruit kon opmaken, dat Mau rach een overdreven eergevoel had. „Er zal maar één middel overblijven: een *an ons reist naar hem toe en spreekt met bom," stelde Wolfgang voor. „En als nij, eens een vijlandige houding ^nmeenut?" vroeg Henri. Wolfgang haalde de schouders op- „Aan. zulk een vernedering kunnen wij ons niet blootstellenzeide de oudste broeder "Pg©wenden. „Ik, Henri. Werlhof, zou mij door dokter Enno Maurach de deur laten wij ten!;' J i,,Dokter Enne Maurach heeft zich ook door Henri Werlhof de deur laten wijzen." - - «Als je zóó wilt Maar 'dat was heel iets - madera 1*1,Hoezoo ~dJ'a 611 ^kter Maurach Henri zou over 6 samenkoppeling van namen schier ge lachen hebben. Nu blijkt, dat de 15 leden dor Anti-revo- iulionaire Kamerclub in het afgeloopen jaar gebruikt hebben 363 kolommen. Dit komt neer op even 24 kolommen per lid. „Naar gelijken maatstaf zou door do 100 leder gevuld zijn 2500 'kolom. De kolom ge rekend op 5 minuten, zou dit nog geen 210 uur gevorderd hebben; wat, gerekend' tegen vier uur per dag, slechts een totaal van 53 zittingen zou hebben opgeleverd, terwijl er 90 gehouden zijin. „Daar de Kamer alzoo bijna eens zoolang zat, blijkt Meruit dat do anti-revolutionaire partij, in plaats van den nationalen tijd ver spild te hebben, integendeel op den lof dor bescheidenheid aanspraak mag maken. „Als groep vooial blijft het record onbe^ twist staan op rekening der sociaal-demo craten." Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 4 Oef. 4900. Zuid-Afrlka. Roberts zal lord "Wolseley opvolgen als generalissimus van het Engelsche leger. Wan neer? Het staat er niet bij. Maar zelf heeft Roberts dezer dagen gezegd dat hij vreest eerst later dan in November te kunnen terug- keeren. Of deze benoeming daar nu ver andering in heeft gebracht, dient afgewacht. De Engeischen melden nu zoo min mogelijk van het oorlogeterrein. Wij hooren alleen dat bij Heidelberg een Engelsche patrouille op den kop heeft gehad. Om nu eerst de lezers aangenaam te stemmen wordt veel ophef gemaakt van een gevecht bij Pinaarsrivier, ten Noorden van Pretoria. De Boeren zouden daar groote verliezen hebben geleden, veel grooter dan eerst werd gedacht. Maar cijfers worden wijselijk niet genoemd. Wij durven ons niet meer wagen aan eenig oordeel over den toestand. Hoe zou het ook kunnen Bijna geen berichten, en dan nog onbetrouwbaar. Maar het valt moeilyk nog eenig optimisme te bewaren. Zware wolken bedekken in Zuid-Afrika de zon van vryheid en onafhankelijkheid. Volgens den Ameriknanschen consul te Kaapstad zal lord Roberts den vrede in Trans vaal en den Viijstaat proelameeren op 44 October, den verjaardag van den oorlog. Hoe aardig 1 China. Er is weer een nieuw tijdperk aangebro ken van tegenstrijdige belichten uit China- Eerst seint de Amerikaansdie consul te Shang-hai dat de Keizer en de Keizerin ver schillende leiders van den opstand' tegen de Christenen1 hebben gestraft, onder wie prins Tuan die voor eien speciaal gerechtshof zal terecht staan. Von Giers, de Russische gezant, zond zijn legeering een bericht van gelijke strekking. Maar intusscheai was reeds uit Shanig-hai -ge meld dat men daar in offieiede kringen, de „'Man en man! Wie weet, hoe een billijk beoordeel aar ieder van jullie zou taxeeren I" „Je wordt bdeedigemd." „En jij toont, dat je nog geenszins van har te bereid bent, Enno Maurach als broei- aan te nemen." „Ben zwager is geen broer." „Maar een schoonzuster moest voor ons al tijd een zuster zijn anders nam je het kwalijk." „Voor vandaag genoeg. Ik wil niet mot je twisten," zeide Henri met een vuurood ge zicht, maar- zoo bedaard mogelijk. Hij dacht aan. zijn jongen, aan den ouden Schney, en dat hij niet meer zoo gauw boos moest worden. Zoo ging het allo dagen- Ern- stig en ijverig begonnen zij een welo verlegd gesprok en kwamen dam onwillekeurig op al lerlei punten van verschil. Maar daar Henri het werkelijk over zich verkreeg, niet .heftig te, worden, en Wolfgang zich door dit streven niet wilde laten beschamen, kwamen zij d'an toch iets verder. Zij( besloten, te zamoii Enno 'Maurach te gaan opzoeken, buiten weten van (Malve, op dat zijin eventueele afwijzing geen nieuwe aandoeningen bij Malv» zou opwekken, maar niet zonder de toestemming van hun mama. Mevrouw Werlhof had ais edhtgenoote al tijd de meening van haar man gehad, en liet zich nn als moeder door de inzichten har er kinderen leiden. Zij voer eigenlijk altijd vóór d'en wind en mat volle zeilen door liet leven heen. Door het plan harer zonen werd zij nu ge heel meegesleeptzij zag daarin een offer, een daad der zelfverloochening, bewonderde do broedertrouw en startte tranen van ont roering. Dat deed Henri goed. Het ontnam dan het in allen gevalle gewaagde plan den prikkel der vernedering. degradatie van den voomaamsteu schuldige, pnns Tuan, niet gelooft. Trouwens, daarmede zullen de mogendhe den ook geen genoegen nemen. Zelfs de te rechtstelling van Tuan voor een speciale rechtbank is niet voldoende. De mogendhe den willen zelf recht «preken en zelf straf fen. 'Dat is de eisch van Duitsdhland, waarmee ver «el lillen do mogendheden hebben inge stemd. Aan graaf Waldersee d'io, t>e Ta-kil aangekomen, het opperbevel over de verbon den legere in Pe-tschi-li heeft aanvaard!, nu de taak dien ei-sch door te zetten. Tegen den zin van China, zonder de mede werking der Vcreemgde Staten, ©n lettende op Rusland's geheime plannen, die eigenlijk niet geheim meer zijn. In een correspondentie uit Berlijn in do „Daily Chronicle" wordt daarop met nadruk gewezen. Rusland schuift met onweerstaanbare» drang voort naar China. Mandschurijb is fei telijk reeds Russischnaar Mongolië strekt Rusland de hand uit. De Britscho gezant 'Sir Claude Macdonald seinde dezer dagen, dat ook Mongolië wordlt bedreigd en „dat de Russen' op dit oogen- bliik troepen ophoopen op do grens dier pro vincie, maar niemand weet waarom". Men hoeft niet lang naar dat „waarom" te zoeken, zegt de schrijver, die als zijn over tuiging uitspreekt, dat Mongolië binnenkort hetzelfde lot als Mamdlsohurije zal ondergaan, to meer omdat da Mongoliërs in nauwe han delsgemeenschap met de Russen staan, don Ru^sischen troepen vriendschappelijk gezind zijn en hun zullen voorzien van do noodige vervoer- en levensmiddelen. De kozakken hebben Oorga, op den weg naar Peking reeds bezet. Zoodra hot koude weder begint, zal niets don Russen beletten, een groote macht uit' Kjachta naar Peking te zenden. Rusland .heeft bovendien, dank zij Li- Hung-Tsdhang, reeds concessie voor een spoorweg tusschen bedde plaatsen., die, een maal gereed, heb in staat zal stellen PeMng te bedwingen, niet slechts uit -Mandiscliurije en Port-Arthur, maar ook uit Mongolië. Op Peking heeft Rusland het voorzien, meent do schrijver. Daarom ook zijn voorstel dat de verbonden legers de stad' zouden, ont ruimen; daarom ook het verzet van Duitsdh land tegen het Russische voorsten. „Hoe meer men deze moeilijkheden over weegt," zegt de schrijver, „des te meer er kent men de wijsheid van keizer Wilhelm, te weigeren Peking te ontruimen en de vruch ten der overwinning weg te werpen. Die weigering redde niet alleen de Kuropeesche kolonisten in Qhina, maar het leven van. dui zenden Christelijke bekeerlingen, die ver moord zouden zijin geworden, zoodra de Eu ropeanen uit de hoofdstad waren weggetrok ken. De bevreemdende houding in deze van Rusland en de Vereenigde Staten brengt de Europeeeche mogendheden in gevaar, alles te verliezen wat zij ten koste van zooveel schat ten en bloed verkregen hebben. Erger nog, Da zonen scherpten aan haar mama stil zwijgen in. Dat sprak immens vanzelf, beweerde me vrouw Werlhof. Maar uit haar overvol hart moest zij haar zonen tegenover Liesbeth en Eleonore tooh prijzen. Zoo wisten alle drie de vrouwen van de zaak af. Te huichelen was geen van haar ge wend. En Malve, wier zin tuigen ten gevolge van haar toenemende zenuwachtigheid nog O O meer aan anders gescherpt waren, gevoelde al spoedig, dat men. haar met eigenaardige blik ken aankeek, nog warmer dan anders tegen haar sprak. „Br is iets gaande," dacht zij be angstigd. Was hem een ongeluk overkomen Was hij dood Had het sdhijj hem niet mee terug gebracht Had hij zich getroost misschien wel een vrouw genomen Het kwam Malve voor, als verschool er zicli achter die toenemende teederheid der haren een soort van bevrediging. Zeker' Zij beklaagden haar, dat zij haar geliefde voor altijd had verloren, maar ziji verheugden er zich tevens over, dat zij hom verloren had. „Als hij' mij dan ook nimmer moet toebe- hooren dan zou ik toch wel willen we ten, of Irij leeft, hoe hij' leeft,'" dacht zij. En niemand sprak tegen haar over hom. Het word haar idee fixe, dat er het een of ander gebeurd was, dat men voor Tiaar ver borgen. dachit ite houden. Een' brandend© nieuwsgierigheid kwelde haar. Zij, die een afkeer had' van afluisteren en spionneeren, stond nu achter deuren, schar relde wat op schrijftafels. Zoo vond zijl beneden, terwijl Henri aan tafel zat, in de achterkamer op haars vaders schrijftafel het spoorboekje opengeslagen, lig gen. De route van Hamburg naar Bremen lag open. Met potlood waren eenige treinen de vermelding van dit ontruimingsplan al leen heeft het leven der nog overig© Christe nen in gevaar gebracht." Daarom meent de schrijver dat Duitsdh land on Engeland moeten samengaan, om het leven en de belangen hunner ^kolonisten cn kooplieden to beschermen. En hij! ver langt dat onmiddellijk nog 100,000 man naar China zullen gezonden worden. Als Engeland nu maar 100,000 man te missen had Intusschen bestrijdt Melcliior de Vogiié in het „Journal des Débats" dat Rusland do hand' reeds zou hebben gelegd op Mand- schurije. Het heeft eenvoudig een klein, maar strategisch belangrijk stuk, tusschen de Amur en do Zea, geheel onder Russisch beheer gesteld en weert vandaar de Chinee- sriho bevolking omdat die door den aanval op Blagovechensk gevaarlijk is gebleken. Dit gebied was eigenlijk Russisch, zegt De Vogiié, maar stond onder China's jurisdictie. Natuurlijk dat Rusland vorder het land militair bezet om do rust te herstellen. Maar waarom zou liet een gebied annexeeren, waar de nominale heerschappij van den Zoon das Hemels Rusland toch met den dag min der hindfart? Gemengde IlIciIcdccIiDEcn. Chamberlain en Wyndham, onidenstnats- eecrëtaris van oorlog, zijin bij gebrék aan te gencandidaten, in het Lagerhuis herkozen, Evenzoo Ritchie, sir H. Vincent, Salisbury's zoon burggraaf van Crawlome, allem conser vatief, en sir Henry Fowler en Gully, libe raal. In liet geheel zijn zonder tagencandidaat herkozen 59 conservatieven on unionisten'cn 5 liberalen. Men verwacht dat de Fr arisch© Kamers 15 November zullen bijeenkomen. Dan kan dus de strijd weer beginnen, die, naar admi raal Réveillèr© in een redevoering te Brost van wege het comité van propaganda, der beginselen van de 'Revolutie verklaarde, niet geëindigd is. Het Fransche soc ia listen con gres heeft de guesdiston en de opiportunisten niet tot el kaar gebracht. Integendeel, na rumoerige tooneeleu, waaibiji men zelfs handgemeen werd, zijn de guesdisten heengegaan. Te Parijs is gisteren geopend hot Inter nationaal Congres voor den Vrede! Wat bittere ironie! Do agrariërs in Duitschiand zullen op nieuw een verhooging der graanrechten vra gen, en wel van 31 tot 6 mark. De Shaih is gistermid'dasr toch te Konstan- O O tinopel gekomen. De Sultan, ontving hem op Yildiz-kiosk. Do waarnemende, Russische consul te Er- zerum en zijn secretaris zijn door Kurdcn aangevallen en moesten ondanks hun aangehaald: het vertrek van Hamburg, de aankomsit op die plaats, vanwaar men naar z ij n woonplaats reed. Was dat een toeval? Onmogelijk! En haar moeder had zoo dikwijls mooie re- dénen in den mond, hoa lief Henri en Wolf gang hun zuster hadden en dat zij wel alles zouden willen doen om haar gelukkig te m a- ken. Hier in huis had slechts Lydia begrepen, dat zij met wooiden, gebaren en daden moos'- zwijgen. „Wanneer vertrokken jullie?" vroeg haar mama eens, toen Malve juist wilde binnen treden. „Overmorgen," zeide Wolfgang. „Henri kon niet eer." „Wij moeten het wagen. Het is het eenige middel om zoo Malve trad binnen. „Wil jullio op reis gaan Henri en jij vroeg zij haastig. „Wij willen vóór mijn huwelijk de bloed verwanten van Liesbeth te Hamburg nog eens bezoeken," zeide Wolfgang. „Zoo, zoo." Hij had nooit omgang met hen gehad. Hot ontbrak aan alle aanleiding om hun vóór zijn vertrek nana- Munchen nog eens een bezoek te brengen. Overmorgen. Dus nog vele uren om gade te slaan, van haar kant een plan voor zich te maken. Daarom trerit verkeerde MalVe niet in twijfelhaar broeders dachten het een of an der te ondernemen, dat haar vereemiging met Enno Maurach in de hand zou kunnen werken. Het ontroerde haar, maar het bracht ook angst bij haar 'teweeg. Zij wist niet, hoe zeer de laatste tijd invloed op Henri ge oefend had, zij wist niet, hoeveel bangen strijd Wolfgang! gestreden had': zij zag in Turksck escorte vluchten. Twee Turken wer den gedood. Dn Ru /sische regeering zal aan do Tuik- sche dito voldoening vragen. .O o Uittreksel uit een schrijven van den heer G. Pott, consul der Nederlanden te Lorenfo Marquez, aan den voorzitter van het lioofd- comitc van het Ned. Roodo Kruis, K. J. G. baron van Harden broek van Bergambacht „Alle brieven door mij ontvangen, zond ik naar „Nooit Gedacht" en die er onder zijn die niet bestelbaar mochten wezen, verzocht ik don hoeren zelf terug te zenden naar Eu ropa, want ik ben niet genoeg op do hoogte van heb personeel dat nog bij de Federale machten is, om zelf te beslissen, welk© brie ven kunnen afgeleverd worden en welke niet. Ik heb nu de eer te bevestigen het vol gende kabelgram door mij aan Zijne Excel lentie d'en Minister van Büitomlandeohe Za ken gezonden„Bierens wires from Nooib Gedacht arrived safe with staff from Preto ria after difficult journey everyone well". Ook mij deed het lood enkele leden dor 2o Nedcrlandsche Ambulance naar Ceylon als krijgsgevangenen zijn gezonden De f 6000 voor die 2e Ambulance is behoorlijk ontvan gen en met dr. "Van der Goot verrekend, zoo als U reeds bekend zal zijn. „Het is zeker goed. alle brieven naar hier aan mij te blij,ven zenden en niet direct naar Pretoria. „De Ned-erlandsehe ambulance is op het oogenbhk vrijwel do reddende ongel der En gelsche krijgsgevangenen 'te Nooit Gedacht, cn een Engelsche dokter onlange van daar gearriveerd, deelde mij mede dat do Britsdh© krijgsgevangenen enorm veel te danken heb ben aan do Nederlandsehe ambulance, ja zon der haar de zieken vrijwel do noodigo ver pleging en medische hulp zoudten missen. „Alles wat tot heden hier voor de Nedcrl. Ambulances aangekomen is, is naar de Zuitï- Afr. Republiek doorgezonden." Er zijn van de Transvaalsche postadmini- stiatie weder brieven en andere stukken voor Pretoria en Johannesburg, in April, Mei en Juni 1.1. uit Nederland verzonden, terug ontvangen, welke niet door haar kouden worden terechtgebracht. Zij, die brieven of andere stukken naar Pretoria of Johannesburg hebben verzonden, kunnen tot den 45en October e.k. aan de postkantoren inlichtingen ontvangen of zich onder de teruggezondene door hen verzonden brieven of stukken bevinden. Deze zullen worden teruggegeven of de.s- verlangd, zonder betaling van port over En geland naar hunne bestemming verzonden worden. Aan boord van de Weimar van den Nordd. Lloyd, die enkele dagen geleden Na pels heeft aangedaan, bevindt zich de eenige Hollander, die als krijgsgevangene naar Cey lon overgebracht, maar daarna weer vrijge- liaai' broeders nog altijd de driftig© jong© mannen, die niet gewoon waren, hun tempe rament en hun hoogmoed te baheerschen. En zij kenden Enno niet. Zij wisten niet, hoe bitter zijn wrok op Malve's broeders en zusters was. Zij zouden hem prikkelen en grieven, en in plaats van geluk zou er uit de ontmoeting d'er mannen ongeluk ontstaan. Haar gemoed was door de treurigheden', die er in den laatsten tijd 'op gedrukt hadden, zóó ziek geworden, dat zij aan iets vroolijks, hoopvols niet meer kon denken. Zoo bedacht zij een slim plan om haar broeders heimelijk te volgen. Dat dit haar plan ech'ter een leemte aanwees, die de vol voering daarvan verhinderde, werd 'haar te laat duidelijk. Op den morgen van dien dag, waarop haar broeders zouden vertrekken, zoide zij, dat zij naar Eleoncre wilde gaan om haar te helpen. Tot dusver had Malve nooit eenige belangstelling in hot vele werk, diait aan het uitzet van haar aanstaande schoonzuster ver bonden was, laten blijken. Verheugd hechtte haar moeder haar goedkeuring aan dit plan, en Malve verliet het huis. Alles was zoo eenvoudigzij wilde een uur vóór haar broeders naar Hamburg vertrék ken, aldaar aan het station zich. in de wacht kamer dor derde klasse ophouden en dan zeer vroeg in een damescoupé stappen. Aan het station Sprötze kon zij d!an eenige minu ten later uitstappen, nadat haar broeders reeds het perron verlaten hadden, en hem dan in een afzonderlijk rijtuig volgen. Toen Malve des middags met thuis kwam, nam mevrouw Werlhof aan, dat zij bij' haar aanstaande schoonzuster bleef eten. En zoo werd zij voorloopig niet gemist. (JFord* vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1