De Teriovii van E. M. 4e Mep. 54"" Jaargang. Donderdag 18 October 1900. No. 10373. Dë strijd om geluk. nK PROCLAMATIE. PROCLAMATIE van "An 16den October 1900, bet- lende de verloving van Hare Majesteit de Koningin. BUITENLAND. SiCHIIEIMI /ISCH ÜOW HIT Deze courant -verschijnt dageljjks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prgs per kwartaal: Voor Schiedam en VI aar dingen fl. 4.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 40 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau t Boterstraat 68. Prjjs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde leteinm advmrtentiën opgenomen tot den prjjs van 40 cents per advertentie, fcg vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Ho. 123. Een buitengewone uitgave van de sSlaals- courant" van Woensdag 17 October 1900 bevat de volgende Wu, WILHELMINA, dij de gratie Gods Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz. enz. Aan mijn Tollc! Het is Mij eene behoefte, aan het Neder- laodscbe Volk, van welks levendige,belang stelling in het geluk van Mij en Mijn Huis Ik zoo diep ben overtuigd, persoonlijk mede- deeling te doen van mijne verloving met Zijne Hoogheid, HertogHENDRIK VANMECKLEM- BURG-SCHWERIN. Moge deze gebeurtenis, onder Gods zegen, bevorderlijk zijn aan het welzijn van Ons Land en van zijne Bezittingen en Koloniën in Oost en West. Lasten en bevelen, dat deze Proclamatie in de Staats-Oourant en het Staatsblad op genomen, en ter plaatse, waar zulks gebrui kelijk is, aangeplakt zal worden. Gedaan op het Loo, heden den 46den October 1900. WILHELMINA. Be Minister >an Buitenlandsche Zaken. W. II. DE BEAUFORT. Be Minister van Justitie, CORT VAN DER LINDEN. Be Minister van Binnenlandsche Zahen, H. GOEMAN BORGESIUS. Be Minister van Marine, R5ELL. Be Minister van Financiën, PIERSON. Be Minister van Oorlog, ELAND. Be Minister van Waterstaat, Handel en Fijverheid, C, LELY. Be Minister van Koloniën, CREMER. WJg'JIMI I, I 11 a J..1?1. ■"■■.I'lf" „JU. .'.-.JLJ!.-a I. I !'-■ I' ",M-1 Konden wij gisteren slechts per bulletin melding maken van het groote en blijde nieuws, dat de telegraaf ons bracht, heden willen wjj een woord aan deze voor geheel ons volk zoo heugelijke tijding wijden. Door de uitvaardiging van Hare proclamatie heeft H. M. den 16n October 1900 tot een belangrijken dag gemaakt in de eerste plaats voor Zich Zelve maar voorts ook niet minder voor het Nederland-xhe volk, Haar volk. Bleef het tot dusverre slechts bij eene ge- DOOR PAUL RGBÏttAN. „Heel lief," zei do grootmama, toen, het dienstmeisje verdween. „Dab zal je moeten toegeven, Klara." „Wat, grootmama?" „Me dhnkb, we moesten maar over iets anders spreken," zeddfe mama haastig. „Ik vipdi ook, dat niemand Klara's han delwijze behoeft te beoordeélen," zeide papa, wiens aderen op het voorhoofd gezwollen waren. „Dat blijft tueschem Klara -en haar ouders." „Met niemand word ik natuurlijk be doeld, zeide grootmama geraakt. „De moet tsaar lijdelijk toezien, wanneer Klara de schitterendste partij afwijst. De heb dei eer alles te mogen betalen en niet mede te spro ken." „Wanneer mijn schoonvader zijn, testa»- ®ent had gemaakt, aooals het van rechts wege behoorde, dan behoefde u niets voor oss te betalen,, waande schoonmama 1 Overi gens vind ik het niét bijzonder tactvol dat u ia tegenwoordigheid der kinderen „De kinderen zijn oud genoeg, het te mo gen hooren. En ik blijf erbij, dat Siegfried's aanzoek een groot geluk én een eer voor Klar ra was." „Nu nog oen eer bovendien," zeide Bans. „Het ziet er boe langer hoe fraaier uit met de familie Düluren 1" koesterde verwachting, nu is de zekerheid gekomenH. M. beeft Hare hand geschonken aan dengenen, dien Zg die waardig keurde en hierdoor heeft Zij de hoop verlevendigd, dat tengevolge vau deze te sluiten verbintenis ons dierbaar Vorstenhuis zal blijven bestaan. Meer dan voor eenige anderen natie is dit voor ons een gebeurtenis van groote betee- kenis, omdat zeker nergens ter wereld het volk zoo één is met zyn Vorstenhuis als dit in Nederland het geval is. Hier is het niet slechts de persoon van de Koningin, die een verbintenis aangaat, neen, het is de laatste telg van bet zoo geheel met ons volk, met geheel ons bestaan één geworden Oranjehuis, die door Hare daad bewijst, dat ook Zg den plicht gevoelt, dien Zij tegenover dat volk heeft. Zwaar is de taak van den uitverkorene, want Hem wordt een kostbaar pand toever trouwd, doch veel zal Hem die taak verlicht worden door het feit, dat Hij hiertoe geroe pen is door Haar, op wie aller oogen geves tigd is. Hierdoor zal het hem mogelijk kunnen zijn zich hij ons volk bemind te maken, daar hij in de algemeen geliefde persoon, die Hem tot ons binnenleidt, eene aanbeveling heeft, zooals het niet velen gegeven is. Moge Hij Haar dus gelukkig maken als Vrouw en als Vorstin en moge ook Hg zijn uiterste krachten inspannen tot bevordering van het heil van ons landWees hartelgk welkom Hendrik van Mecklenburg-Schwerin I Het zal zeker niet ondienstig ïg'n omtrent den tot dusverre bij ons niet algemeen be kenden persoon van den aanstaanden Prins- Gemaal eenige bijzonderheden op te geven. Hertog Hendrik, Wladimir, Albrecht, Ernst is geboren te Schwerin op den 49 April 1876 en heeft dus den leeftijd van 24 jaar bereikt. Hij is de jongste zoon uit het derde huwelijk van den groothertog Friedrich Franz II en de groothertogin-weduwe Maria, geboren prinses von Sehwarzburg Rudohtadt. Zoowel aan ons Vorstenhuis als aan het Prui sische Koningshuis is hertog Hendrik ver want en wel aan het eerste dour pi inses Eli sabeth van Saksen-Weimar-Eieenach, dochiei van prinses Sophie der Nederlanden, die een volle nicht van onze Koningin is, en gehuwd met Jan Albreeht, halven broeder van onzen aanstaanden Prins-Gemaal. Aan het Pruisische koningshuis is de hertog verwant door de moeder van zijn vader, prinses Aiexandrina van Pruisen. Hertog Hendrik is dus een een oom van der "gperenden Groothertog van Mecklenburg Sel -in. Hg is luitenant A la suite van b' - -giment fusiliers van Mecklenburg en lu.vcnant van de jagers der Pruisische garde te Potsdam. Het Mecklenburgsche Huis behoort tot de oudste Vorstenhuizen van Duitschland. Pribislaw, de stamvader tan het nog re- geerend ''liertogeiyk Huis, regeerde reeds in de 12de eeuw over de Mecklenburgsche tan- „Mijh, hemel, houdt toch. op met tiwisten," zeide mama. „Ge wordt er toch niets wijzer van om elkander allerlei onaangenaamhe den toe te voegen." „Laat ons maar begaan, mama/1" zeide Klara. „Ik ben er aan gewoon, dat grootman ma mijn. aangelegenheden in den familie kring bespreekt' IJ wildot nog iets zeggen, grootmama, toen Hans tl in de rede viel?" „Je bent een ondankbaar kind'. Je weet, hoe goed ik het met je meen. Wanneer ik deed, wat je wikte Klara sprong op on wierp het servet ver frommeld op tafel. „Ik -héb u dringend ver zocht, grootmama, dat punt niet meer aar te roeren! Het spijt mij, dat ik mij zoo ver nederd heb, u iets te verzoeken. Houd u er van overtuigd, dat het de eerste en d'e laat ste maal was." Toen verliet zij de kamer. Mama gaf spoe dig het sein van tafel op te staan, en ging met grootmama in die huiekamer. „Men heeft niets dan ergernis," zeide pa pa, terwijl zij1 szachi naar zijn kamer begaf. „Niu da't was weer eens een aangename middag," zeide Hans wrevelig, nam zijn zil veren sigarettenkoker uit den zak en stak een sigaret aan. „Wat is er toch1 eigenlijk aam de hand met grootmama eai Klara?." vroeg ik hem. „Wacht maar, tot zij 't je zelf vertellen, wijsneusZeg eens, Harriet, ben je goed hij •kas 3" „Neen!" zeidie ik kortaf. „DrommelsIk had bij grootmama eigen lijk willen aankloppen, maar dalt Van ik nu tocih niet doem. Dat zou al te 'bespottelijk den. In 4348 verhief keizer Karei IV den toen regeerenden vorst dezer landeu tot hertog, en kort daarop werden de hertogen van Mecklenburg als volgerechtigde rgks- vorsten erkend. Groothertog Friedrich Franz II, de vader van hertog Hendrik, heeft zich in den Fransch- Duitschen oorlog bijzonder onderscheiden. Nadat hij reeds in 4866 als Pruisisch gene raal aan den ooi log tegen Oostenrijk had deelgenomen, was hg in 1870 belast met het bevel over de troepen, die den mond der Elbe moesten bewaken. Later kreeg hij het bevel over het 13de armeekorps, dat deves ting Toul belegerde, welke vesting hg op 24 September van genoemd jaar binnentrok, nadat hg weinige dagen te voren tot gene- raal-gouverneur van Reims was benoemd. Later stond hij aan het hoofd der leger afdeling, die de om Parijs gelegerde troe pen moest dekken. Het groothertogdom Mecklenburg-Schwerin is 13,162 KM2 groot met een bevolking van ongeveer 600.000 zielen; de hoofdstad van het land is Schwerin met een kleine 40,000 inwoners. Een gedeelte van de wetgevende macht berust bij den Landdag, uit vertegenwoordi gers van de ridderschap en de steden. De bevolking van bet groothertogdom is over wegend protestant; bijna de helft leeft van landbouw en veeteelt. In den Duitschen Bondsraad wordt het land door 2 en in den Rijksdag door 6 leden vertegenwoordigd, Algemeen overzicht. SQH3EBDAM, 17 Oct. 1900. Xuld-Afrlka. Omtrent de ontsnapping van generaal De». Wet zijn bijzonderheden, bekend geworden. Te Kroonstad was bericht ontvangen, dat de „konvooinemer" plan had met een ande reu generaal te Heilbron een samenkomst te hebben. Dadelijk werd natuurlijk een plan gevormd tot gevangennemen en daarmede werden de volgende troepen belast: dei in- fanteriei-brigadei van generaal C. Knox, de cavaleriebrigade van kolonel Poster, de be reden infanterie van kolonel Dalgetty en de manschappen van de brigade van generaal W. Knox. Den eersten en tweeden dag (daitums zijn door den censor geschrapt) vanndlen de troe pen een cirkel, zestig mijlen rondom Heil bron, en werden zij! voortdurend door de Boeren beschoten. Den derden dag trok kolonel Poster naar Heilbron, en ontmoette op den Vechtkop een „groote" Boereumacht, die door de cava lerie verjaagd werd, echter op zoo'n manier, dat De Wot in eigen persoon demzelfden dag het kamp aanviel. Door de „buitengewoon schitterende manoeuvres" van Poster echter had die aanval geen uitwerking. Tegelijker tijd rukte generaal C. Knox naar Paar de- kraal, kolonel Dalgetty naar Uitkijk en De zijn. Dan zou De ook in Casino kunnen gaan dineeren." „Beste Harriet," riep papa on wenkte mij in zijn kamer te komen. „Ga eens even zit ten 1" Gehoorzaam nam ik plaats. Papa scheen zeer terneer geslagen. „Boste Harriet heb spijt mij erg voor jou, maar na de scène van zooetven je zult er zelf evenzoo over denken kan ik j© geen. toestemming geven, met grootmama naar Zwitserland te gaan." De tranen kwamen mij' in de oogen. En hoewel ik mij haastte ze te drogen, telkens kwamen ze weer te voorschijn. OSerst de op gewondenheid over Frida/s treurig verhaal, toen de twist aan tafel en nu nog mijn reisplan in duigen gevallen' dat was te veel, zelfs voor de zenuwen van een „solda ten doch ter", die als kind niet eens mooht huilen, wanneer zij zich gesbooten had. „Heb spijt mij werkelijk," zeide papa. „Maar ik kan' nu volstrekt niet toegeven- De hoop, dat je zult toonen, mijn dochter te zijn 1 Ga het grootma meedeelem." Maar nu schepte ik weer moed den moed der wanhoop. „Waarom moet ik daar nu onder lijden Ik Sta toch overal buiten Giootmama is altijd heol lief voor mij ge weest. Ik zeg heb haar nietIk zou niet we ten, waarom haar te moeten beleedigen „Dan za.l ik het haar zeggen. Je gaat niet met grootmama naar Zwitserland! Dat Wil ik mij naderhand niet laten verwijten." „Papa!" Hij keek evenwel niet meer naar mij om. IE hield mijn vingers in mijn ooren, om Lielo naar Elandsspruit, waardoor de cirkel 20 mijl word. De Boeren betwistten het op rukken naar Heilbron, maar werden terug geslagen. Niettegenstaande dit alles, gebeurde er wat onzo lezers reeds wetenDo Wet trok door Heilbron naar 't Noordoosten on ontkwam zoo naar dé KI iprivier. Na Bruce Hamilton heeft kolonel Lega- 1-eb een rondreis geanaakt door do districten Heilbron, Itedtz en Frankfort, en verloor daarbij 1 kapitein en 9 man aan gevangen. Het aantal Boeren werd op 1400 geschat. Onzo lezers hebben uit de telegrammen van gisteren kunnen zien dat er op verschei dene "plaatsen van de Republiek weer ge vochten is, en uit con telegram, gezonden aan do „Midland News", blijkt, dat men. in G/leeberg (Noorden der Kaapkolonie) ook bang is voor een inval der Boereneen bur gerwacht van 50 man is gevormd. In Coles- berg waren de Boeren in October 1899 ook. Ook voor Philippolis is men bang; verde digingswerken worden aangelegd, om de stad togen een cventueelen aanval te beschermen- Uit Rustenburg meldt men do aankomst van generaal Methuen, van wien wij in den laatster tijd niet veel g-.hoordl hebbenof bij heeft stilgezeten of hij is nidt gelukkig ge weest in zijn bewegingen, wij' zullen het spoe dig hooren, want de verkiezingen zijn aifge- loopen. In den omtrok van, dezelfde plaaté zijn door Rroadwood 14 wagens en 5 Boeren gevangen genomen, zélf verloor bij 1 man. Met Bulter gaan naar Engeland terug de generaals Ohermsid© (de opvolger van Gata cre) en Nicholson; wanneer, is niet bekend, want Buller kan niet weg uit Pretoria, om dat do spoorweg dn handen van de Boeren is. hls jammer voor den man, want des te langer moet hij wachten op zijn eere-zwaard, d'at hem biji zijn terugkeer naar Europa zal worden aangeboden; de commissie (voorzit ter Sir Walter Peace) heeft reeds dat zwaard gekocht (het gevest ï3 met juweeleu bezet), en is door bijdragen in het bezit van twee duizend pond sterling. Ook van. den cavalerie-generaal French hebben wij weer iete gehoord, nl. dat hij uit getrokken is om Heidelberg te zuiveren. Moe ten wij hieruit lezen, dat Lijdenburg en Barber ton d'oor de Engelsen en ontruimd zijn? De Engelsehen hebben tegenover dat alles Ladybramd en1 Bloemhof (tusschen Kimber- ley en Mafeldng) bezet. Verscheidend vreemdelingen, Boerenvrij- willigers, die te St. Helena gevangen zaten, zijn op parool vrijgelaten. Het zijn zes Fran- sclien, d'e Russische Prins Bagratine en ver scheidene Duibschere. Zij vertellen, dat gene raal Cronjé alleen des Zondags zijn huis mag verlaten, om de godsdienstoefening bijl te wo nen. Op Ceylon komt het Boerenblad „Diya- talawa Dum-Dum" uit; een. palmboom, een dum-dum cp oen ontploffen dé kogel vormen het hoofd. Aan de „Daily Mail" Wordt geseind, dat president Kruger Donderdagmorgen zal ean- barqueeren. De Portugeescbe gouverneur zal zelf de bagage van den President inspeotee- ren. Dinsdagmorgen hébben de douanen de Amerikaansche bark FrecFlichfield be zocht. Het grootste stilzwijgen wordt daar- niots te verstaan. Toch kon ik duidelijk ma ma's luide stem en grootmama's altstem on derscheiden en daartusschen papa, altijd zeer beleefd, maar beslist. Gisteren is grootmama alleen vertrokken. Ik heb niet eens afscheid van haar kunnen nemen, want na tafel zijn er nog meer on aangenaamheden voorgevallen. Terwijl mijn ouders afwezig waren, werd Frida aangediend, maar Klara wilde haar niet ontvangen, ofschoon ik het haar zoo •dringend had verzocht. Nu is zij' met haar ouders in Ostende. De reis naar Zwitserland werd mij venbo den met Frida mag ik met omgaa'n, niet learen wat ik wil waarom toch dat alles? Mijn gedwongen thuisblijven heeft even wel een lichtzijde. Benno komt ons tegen woordig iedere week bezoeicen, zoodat ik ten minste met hem dikwijle samen kan zijin. Binnen korten tijd! moet hij op manoeuvre. Het is dit jaar bijzonder vroeg, omdat de oogst met deze buitengewone warmte vroe ger binnen zal zijn. Wanneer het nu maar eens flink regende Foei, wat een slecbte, egoïstische wensch Gisteravond kwam hij om afscheid te ne men. Geruimen tijd zaten wij op het balkon bij heb flikkerende licht der lantaarn. Het schijnsel viel juist op Klara's gezicht; de overigen zaten allenl in de schaduw. Zijl zag omtrent bewaard. Men vermoedt dat het schip IJ milhoen pond sterling aan goud, - dat de bezitting is van president Kruger, aan boord had. Na heb schrijven van dit overzicht, komt nog een bericht van een gevecht, geleverd door Kelly-Kenny, bij Jagersfontein, ww- 'bij hij 4 doodeax (1 officier) en 1 gewonde had. In verband met een verwachten aanval' op Philippolis (dicht bij Jagersfontein) en in aanmerking nemende, dat van Boerenver- lieeen geen sprake is, kunnen wij! gerust eon- cludeeren, dat ook nu weer do B'oeren een overwinning behaald hebben. China. Na hetgeen wij gisteren meldden omtrent een opstand in Zuid-China, geven wy heden deze verdere mededeelingen, Hoe eigenigk de gebeurtenissen zijn, kunnen wy uit de tegen strijdige Engelsche telegrammen moeielyk opmaken. Wat zeker is, eenige hervormers hebben zich verzet tegen de geregelde Chi- neesche troepen onder gec.eraal Sou. Moeten wij die beweging van »de Triade" beschou wen als een vervolg op de Boksers, of enkel en alleen als gericht tegen de tegenwoordige dynastie? Opmerkenswaardig is, dat de twee bevelhebbers Saen-Jat-Sen en Kang-You-Wei steeds door de Engelsche zendelingen be schermd zyn, die naar hei heet een greoten invloed op de Triade hebben. Dit is, dunkt ons, wel geschikt om ons eeuig wantrouwen te doen hebben in de juiste beteekenis van deze beweging. Een zoo groote beweging gericht tegen de dynastie zou immers op dit oogenblik zeer ten stade bomen aan de belangen der Engelsche politiek, die zeker nooit meer iovloed zal krygen bij het Chineesche hof, waar Rusland de eerste plaats inneemt. Een verandering van dynastie zou dus alleen in staat zijn om aan Engeland het terrein, dat het verloren heeft, te her winnen. Niet, dat wij een oogenblik er aan denken, dat Engeland deze beweging aan gestookt zal hebben, maar het zal wel zijn voordeel mee weten te doen. Met het oog bp deze dingen, kunnen wij dus geen groot vertrouwen stellen in de zoo onrustbarende Engelsche berichten. Mocht het echter blijken waar te zyn, dan is het te hopeo, dat de Chineesche troepen in staat zullen zgn den opstand te stuiten want anders zouden er wellicht weer moei lijkheden kunnen ontstaan tusschen de mogendheden omtrent de hierin te volgen gedragslijn. In den Franschen ministerraad heeft Deleassé medegedeeld, dat alle mogendheden zijn nota hebben aangenomen als grondslag voor de onderhandelingen. Alleen Amerika heeft ge vraagd dat er de voorstellen van Frankrijk met de Chineesche onderhandelaars zouden besproken worden in plaats van te eisehen dat zg door China zouden worden aangeno men vóór de onderhandelingen begonnen. Uit Tien-tsin wordt aan de sMorning Post" gemeld, dat LL-IIung-Tschang den aanvoerder der Zwartvlaggen, die op weg was naar Chen-Si, teruggeroepen heeft naai; Kanton. Uit dezelfde stad komt bericht, dat de nieuwe Eogelsche gezant van Peking is vertrokken, terwyl de bladen in Londen het volgende bericht uit Washington hebben ontvangen ssConger, gezant der Vereenigde Staten iu er allerliefst uit Een. weinig bleek, maar zoo vriendelijk, als ik haar in lang niet gezien had. Het afscheid nemen viel Benno awaar. Hij kuste mam a's "hand en ook de on®, wat hij' nog nooit had gedaan. De ik snelde na zijn. vertrek naar mijn kamer en langen tijd drukte ik mijn lippen op die plek. Toen ik reeds in bed lag, Kwam Klara eerst. Zij kleedde zddh langzaam uit en maak te voor den spiegel haar weelderig haar los. Toen keek zij zichzelf peinzend aan. Ja, was ik maar half zoo mooi als Klara 1 Maar of zij gelukkiger is dan ik? Toen ik bijna ingeslapen was en ziji ook reeds te bed lag, zeide zij nog: „Ik weet met, of het wiel goed was, dat papa do za ken met grootmama zoo tot hot uiterste heeft gedreven. Zonder haar kunnen/ wij heb niet stellenHoe komt het toch, dat jij nooit oneenigheid met haar hebt?" „Jullie zijt allen zoo onaardig tegen haar, en alleen vriendelijk wanneer je wat van. haar hebben wilt. Ik houd werkelijk veel van grootmama, en dat merkt zij wel." „Geloof je, dat je iets bij haar zoudt Kun nen doorzetten?" „Ik geloof het wel," made ik, maar niet ten volle overtuigd, want mijn pogingen be treffende de lessen bij den heer Wol ter had den ook schipbreuk geleden. „Wilde je, dat ik haar iets voor je verzocht?" Klara gaf geen antwoord. „Wel te rusten!" zeide zij toen slaperig en keerde zich om. Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1