8, t iATIONale militie. I len ILIS. Zaterdag 20 October 1900. No. 10375. l i4"e Jaargang. De strijd om geluk. kennisgeving. 9 JLOTIISa na's ,t. aar UIT DE PERS. BUITENLAND. 153. aan m en SCHEMA CHE COUIJUIT Deze courant verschijnt dageljjks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Pr|jsper kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco post fl. 1-65. prjjs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur het bureau bezorgd zijn. Bureau t Boterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven bier van zjjn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Mleinm advertentiën opgenomen tot den prjjs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon No. 123. '.rij, VOOR DE Bbboemeester en wethouders »n Schiedam, Geven bij deze kennis, dat de LOTING der Sn joopend jaar voor de lichting der Nationale fitio voor 1901 ingeschrevenen in deze gemeente, <len heer Commissaris der Koningin in deze fetincie, bij besluiten van 18 en 23 September A, no. 2557 en 2557/2 (2de Afd.) Prav, m no. 70 en 77, is bepaald op 'rydag en Zaterdag, den 26sten en 27sten October 1900, ielJcens des voormiddags ten ÏO «re. De belanghebbenden worden mitsdien opgeroepen nop gemelde dagen te verschijnen in het gebouw St. Joris Iioele, aan het Üoeleplein alhier, alwaar e loting zal worden gehouden, en wel: de lotelingen wier geslachtsnamen beginnen iet een der letters A tot en met M, op VRIJDAG OCTOBER., en de lotelingen wier geslachtsnamen beginnen met a der letters N tot en met Z, op ZATERDAG OCTOBER 1900. Gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag urop de loting heeft plaats gehad, kunnen tegen wijze, waarop zij is geschied, bij Gedeputeerde laten dezer Provincie bezwaren worden ingebracht »r belanghebbende lotelingen, of door hun vader voogd, bij verzoekschrift op ongozegeld papier, derteekcnd door hem die de bezwaren, inbrengt welk verzoekschrift moet worden bezorgd bij ai Burgemeester dezer gemeente. Voorts wordt ter kennis van de lotelingen ge- lacht, dat op Vrijdag 16 en Zaterdag 17 November SOO, telkens des voormiddags van 10 tot 12 ure, voornoemd gebouw de St. loris Doe le, zitting worden gehouden tot het opmaken van de ge- igschriften, bedoeld bij alinea 2 en 3 van art. 53 wet betrekkelijk de Nationale Militie van 19 igustus 1861 (staatsblad no. 72), en wel tot het naken van de getuigschriften ter bekoming van ijstelling als eenige wettige zoon op eerstgemelden jj en voor het opmaken van die ter bekoming vrijstelling wegens broederdienst op laatstge- tUen dag, De betrokken lotelingen zullen tot dat einde moe- is verschijnen met twee ter goeder naam en faam aande meerderjarige ingezetenen dezer gemeente, is de vereisehte getuigenis kunnen afleggen en it aldaar op te maken getuigschrift kunnen onder- skenen. Tevens worden de lotelingen er uitdrukkelijk 1 gewezen, dat het opgeven van de redenen van ijstelling bij gelegenheid der loting aan den Militi ffflimissaris, en het indienen van de noodige wysstukken aan den Burgemeester of ter secre lie, niet voldoende is om zich de vrijstelling te nekeren, waarop zij mecnen aanspraak te kun ffl maken, maar dat hun belang medebrengt om itendien de vrijstelling te vragen in de zitting ai den militieraad, die plaats zal hebben in de sand December a.s op een nader bekend te ma tt dag. En is hiervan afkondiging geschied, waar het «hoort, den 19den October I900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. Dc Secretaris, G. J. BISSCHOP. 10 n. DOOK PAUL RGBRAN. Weren koer wanneer Klara ons Bezoekt, fcagt zij zenuwachtig: „Heb je al met ïiotmaina gesproken?" En telkenmale moet ontkennend het hoofd schudden. Ik dhrf niet aan! Wanneer ik het gesprek eens Klara wil brengen, antwoordt grootmama wlaf of in 't geheel niet. Ik zou niet gaarne Bes voor goed willen bederven, door op een lecht gekozen tijdstip te spreken. Ik wil öara gaarne helpen maar zij moeten er niJ den tijd toe geven. En het kost mij icwite zijn naam uit te spreken. Onlangs heb ik mijn ouders weer eens be- 'KJ ara en Benno spraken elkaar met 1® aan. Benno lachte en zeide„Den he- aj dank, dat ik nu eindelijk d'at stijve a achterwege mag laten als Harriet or hij 1 ft heb dikwijls op het punt gestaan mij e verspreken pruimen tijd onderhield hij ridh met mij, wijl naast hem op de sofa zat. Ten mi n- hij sprak, mij was het onmogelijk. Ik joelde mij innig gelukkig onuitspreke- Smuldag. Kon ik altijd zoo maar hij hem en toch wae het absoluut niets! «ar alleen, omdat ik bij bem waa en bem spreken. frida bracht grootmama een bezoek. Zij ®kU ervan, dat ik er zoo slecht uitzag. afk^a7Da' ot>k den dokter roette laten Uhcden, die mij staal voorgeschreven «ft. Haar ik werp het uit het venster' Wil volstrekt niet gezond' worden. 6 vroeg mij, of het een of ander De Prins-Gemaal. In de „Amst. Ct." zet mr, J. A. Levy de rochtsverhouding van den Prins-Gemaal uit een. De korste formul'e voor bedoelde rechts verhouding schijnt den schrijver deze: de Pruis-Gemaal is Har-er Majesteits eerste on derdaan. Hij is het, krachtens rijn hooge stelling, zonder dat uit dien hoofde, in. onze stellige wetgeving, onversohillig welke wij ziging behoeft te worden gebracht. /Reden tot bwijfel ligt in de navolgende vraqgRessorteert het hoofd van den Staat onder onze burgerlijke wetgeving, al dan niet? Mijn antwoord op die vraag luidtJa, vöorzoover die burgerlijke wetgeving veree- nigbaar is met, en onaangeroerd! laat de hoe danigheid van het hoofd van den Staat. Doet zij dit niet, dan primeert de publieke rechtsorde, en heeft, binnen de bedoelde grens, het privaatrecht te wijken. „De gronden voor deze mijn meening zijn drieledig. „Vooreerst, neemt steeds en altoos de pu blieke rechtsorde, in het rechtsbewustzijn der natie, de eerste en hoogste plaats in. U't den aard der zaak, is men eerst Staatsbur ger, daarna burger. Deze verhouding is zoo denknoodwenidigdat haar tegendeel, voor afrienbaren tijd in het -verleden, zelfs zich niet voorstellen laat. „Bestaat of ontstaat er derhalve een anti nomie, een wettelijke tegenstrijdigheid, tus- schen publiek- en "privaatrecht, aan dit laat ste is het, de vlag te strijken. De Staat geeft de wet, en het Staatsbelang gaat vóór a-llee- „Vervolgens, is het publiekrecht in, dien zin de bron van het privaatrecht, dat dit laatste uit heb eerste voortvloeit, niet omge keerd. Zeide onze Grondwet niet, dat er een „Codificatie" van privaatrecht rijn moest, niets zou beletten, dat onze privaatrechtelij ke verhoudingen steunden bijv. op gewoon te. De meerdere in oorsprong is dus ons pu bliekrecht niet slechts, maar ook de meer dere in rang. „Eindelijk, heeft onze Staatsregeling uit drukkelijk geda-cht aan speciale privaatrech telijke rechtsnormen voor het hoofd van den Staat, doordien zij bijv. aan diens meerder jarigheid en voogdij haar aandacht schonk. Daarmede heeft do grondwetgever beslist, dat, 'bij conflict tusschen staatsrecbtelijken rang en privaatrechtelijk voorschrift, de eer ste den toon aangeeft. Vat men het huwe lijk onzer Koningin op ais een edïtverbinte- nis, aan de regelen van hot Burg. Wetb. on derworpen, bedoeld conflict is onvermijde lijk. De daaruit voortvloeiende gevolgen ech ter zijn hersenschimmig, omdat het conflict- zelf hersenschimmig is. „Het privaatrecht der Koninklijke echt verbintenis wijkt dus steeds en overal voor den publiekrechtelijken easch en de publiek rechtelijke waardigheid. Niet slechte is een of andere speciale wettelijke regeling, voor die slotsom, onnoodig, maar tot zoodanige mij verdriet veroorzaakte. Ik beib hem even wel uitgelachen, Toen -Frida vandaag met mij naar mijn kamer ging, mijn handen in de hare nam en mij doordringend! aanzag kon ik mij niet goodhouden. Ik heb mij- in hm- armen geworpen en heftig geweend. Zij hesfl volstrekt niet gevraagd, wat mij' scheel de. Alleen vroeg zij:, of het familiezaken be trof, hetgeen ik toestemmend kon beant woorden, zonder mij te verraden. Ik zon van schaamt© sterven, wanneer iemand de waar heid vermoedde! Ik verzocht haar, naar grootmama te gaan, opdat ik eerst wat kalmeeren kon. On- opgemc-ikt kwam ik toen binnen en ging stil in een hoekje zitten. Frida maakte zich zeer bezorgd o*oT Siegfried. Hij moet. een heel on gebonden levt-n leiden en zelfs oen meisje hebben, met wie bij grove verteringen maakt. Dus heeft hij Klara reeds vergeten? Ook een flink jcrgmensch 1 Frida drong er weder op aan, biji haar te komen modelleeren. Maar ik heb bedankt, want alles wat mijbelf betreft, laat mij vol komen onverschillig. Ik maak mij zoo onge rust over Klara en haar toekomst. Zullen zij. moeten wachten? Waarop dan toch? Op grootmama's dood?! Dat verweneelite geld! Mogen twee men schen, die elkander liefhebben, rich d'an niet vereenigen? Wait behoeven anderen zich daarmede te bemoeien Zooev-en helb ik een poging gewaagd maar helaas 1 Ik zal er Klara maar liever vol strekt niet van spreken. Reeds na dte eerste woorden viel grootma ma mij in do reden„Dó wil van dien man niets hooien 1 Hij is een verkwister en een regeling ware de gewone wetgever onbe voegd. „Om dit duidelijk te maken, neem ik, als voorbeeld, één geval'. Uit het voorafgaande vloeit voort, dat onze Koningin, eo ipso, is hoofd der echtvereeniging. Stel, men kende den gewonep. wetgever zeggenschap toe, zo-u het d'enkbaar zijn, dat, op schriftuurlijke gronden, verzet ontstond tegen een wet, die bedoeld beginsel uitdrukkelijk .behelsde? En omgekeerd, zou de privaatrechtelijke regel, op het koninklijk, huwelijk toegepast, niet een staatsrechtelijke vernedering beteekenen, welke allerminst, buiten den grondwetgever om, mag worden aangenomen? „De Niederlandsche Wetgevende factoren behoeven dus, als zoodanig, ten voorschre ven doeleinde, in het verblijdend feit niet te worden gemoeid. Al wat rij doen kannen en zullen is, met ons volk, zich bepalen tot den wensch, dat het den Almachtige behage, aan die gebeurtenis zijn rijksten zegen- deelachtig te doen worden." Algemeen overzicht. SOHEEDIAM, 19 Oct, 1900. Zuid-Afrika. Zou het waar rijn? Wij gelooven het niet, en het is dan ook'onder het grootste voorbe houd, dat wij melding maken van het be richt, dat de correspondent van de „Daily Mail" te Marseille aan zijn blad zendt, nl. dat Frankrijk en Rusland tusschenlbeide zul len komen in den Zuid-Afrikaanschen oor log. Zij zouden slechts wachten op de goed keuring van Duitsdhlamd. Wij nemen dit bericht zonder commentaar overmocht het bevestigd worden, dan zul len wij er natuurlijk op terugkamen. In ver band hiermede is echter opmerkenswaardig de beschouwing van een Russisch .blaid over den oorlog, waarin het Engeland aanklaagt van schending van het volkenrecht en dat eindigt met de woorden, dat de persoonlijke bemoeiingen van President Kruger ongetwij feld zeer nuttig voor de zaak der /Boeren zul len zijn. "Van het oorlogsterrein zijn weinig berich ten. Reuter seint uit Pretoria: „Generaal Botha rukt, naar men zegt, in d© richting van Lijderiburg op, dat een sterk garnizoen heeft, -en kort geleden van voorraad voor zien is. Het is niet onmogelijk, dat het dorp een kort beleg zal) moeten doorstaan." Uit Bloemfontein seint Reuter„DeBoeren schijnen zeer roerig te rijn in 't Zuidwesten maar men maakt zich hier niet ongerust. Of ficieel wordit verzekerd, dat Philippolis (te genover Colesberg) niet bedreigd wordt." Verder Vertellen ons de Engeilsdhe dépê che© niets dan het korte verhaal van bet bombardement van eon Engel-schen trein door do Boeren op den weg naar Johannes burg. Elr rijn dtis Boerenkomm ando's mst kanonnen gewapend in do nabijheid van de goudstad. Daardoor wordt de exploitatie ,van speler. Ik verbied je mij ooit weer over hem to spreken!" Ik was geheel en al uit het veld geslagen. Dat Lesten schulden heeft gemaakt, weet ik wel, en ook dat de Keizer eens zoo goed' ge weest is ze te betalen. Maar dat hij speelt? Dat is niet mogelijk! Hat moet ik eens aan Hans vragen. December 1887- 'Vandaag ben ik geruim en tijd in de stad geweest en heb, voorzien van grootmama's goedgevulde partem onnaie voor d'o geheelo familie inkoopen gedaan. Grootmama geeft altijd groote geschenken met 'Kerstmis, maar zij moeten ook goed voorkomen. Ik mag geen dure dingen meebrengen,-die weinig toonea, ook al rijn zo veel smaakvoller. Het was erg druk en morsig op straat. Et was geen plaats in de trom en dus moest ik wandelen met al mijn pakjes beladen. Bo vendien was het zoo glad, dat ik ieder oogen- blik bang was, te zullen vallen. En zooveel menschen als er zich, van groote pakken voorzien, döor de Leiprigerstraat een door tocht zochten te banen 1 Dc ontmoette Weber, die ten minste een grooten zak met pepernoten voor mij droeg. Hij scheen daar bijzonder op gesteld en ik liet het gaarne toe. In de drukte was het dikwijls niet eens mogelijk bij. elkander te blijven. Hij was zeer vroolijk gestemd. In 't voorjaar moet hij zijn dootoraal-examen doen en dan heeft hij plan alle geleerdheid er aan te geven en rijn vader te verklaren, dat hij. zichzelf een weg dtoor 't léven wil ba nen. „En wat zal "uw vader daarvan zeggen?" „Daar behoef ik mij. niet ongerust over te maken, wanneer, ik hem' bewezen, heb, niet de mijnen, die nu reeds sedert September 1899 stilstaat, weder verschoven. Wij kunnen het er wel voor houden, dat er gisteren menig gevecht geleverd' zal rijn, maar Roberts is d!oor de veroielingien van de telegraaflijhen verhinderd om zo te berich ten, en dan houdt hij er van om zooveel mo gelijk oorlogsberichten in één telegram sa men te vatten. Hij 16 een verzamelaar en dat verzamelen kost tijd door do verschei denheid van punten, waarop zijn troepen worden beziggehouden. 'Een feit echter, dat ons meer interesseert d'an al wat Roberts ons vandaag zou kunnen vertellen, ie het bericht, dat liet kabinet Sa- 1 i sbury-Cnamberlain een keus heeft gedaan voor den toekomstigen gouverneur van den Oranje-Vrijstaat en Transvaal. Het verkoopt de huid van den beer wel wat vroeg, maar dat doet aan hot feit niets af. Het is Sir Alfred Millner, nu Britsoh hoog- corumissaris van de Kaapkolonie, die be stemd is op te treden als gouverneur van dei Boerenstalen, zoodra d'ie in kolonie© zullen herschapen rijn. 't Is wel de ongelukkigste keus die gedaan kon worden. Ala willig werktuig van Cecil Rhodes is Millner zeer bij de Boeren gehaat. Hij deed rijn grootst mogelijke best om de vredesonderhandeling te Bloemfontein in 1899 te doen, mislukken. Vroeger had hij zich zoo oorlogszuchtig getoond en zoo on wetend ten opzichte van de krach ten der Boeren, d'at hij de terugroeping doordreef van den bevelhebber der Engelsche troepen, den generaal Sir William Harwofc, Men her- O t innert zich rijn laatst© bewijb van gemis aan tact en menscbelijkiheid, toen hij in rijn •tuin op een schijf schoot, die president Kru ger voorstelde. Zelfs al schikten zich de Boe ren morgen in een annexatie, d'an zou het geen maand duren of door de wreedheid van Sir A. Millner zou ©en nieuwe opstand uit breken. Tijdens zijn tocht naar Heidelberg heeft generaal French bij de bezetting vaïi Caro lina verloren aam. officieren 2 gedood en 3 gewond, en aan manschappen 8 gedood en 25 gewond'. Buller is to Pietermaritzburg geestdriftig ontvangen. In zijn antwoord liet hij door schemeren, dat er vele menschen zijn, zoo wel in Engeland als elders, die nu juist niet zoo bijzonder gesticht zijn orver het doorhem betoonde beleid. Wat zijn die Ehgebche ge neraals toch leept Zooals het meestal gaat wanneer de En- gelschen Hop krijgen, is er weer de een of andere generaal, d'ie zich cnver wil geven nu is het Louis Botha. Ja, zegt de „Daily Mail", hij heeft zelfs al een krijgsraad be legd om de mogelijkheid daarvan te bespre ken. Te Londen loopen geruchten, dat Roberts het opperbevel van bet Engefeche leger niet aan zal nemen, omdat hem geen voldoend© vrijheid van 'handelen, wordt gelaten. Zijn opvolger zou Buller rijn. Ten slotte volge eon uitspraak van Sir William Bellairts, dio in 1884 als luitenant- tegen het examen op te zien. Ik houd heel vèel van mijn vader, maar ik kan mijn toe komst niet laten vernietigen door de opinie van mijn familie neen, dat kan ik niet! Ik gevoel mij sterk genoeg, vol te houdfen tob ik mijn doel heb bereikt. Houdt mij niet te gen ik lieb vrijheid noodigl" Hij was geheel en al in vervoering geraakt, maar ik moest toch lachen, omdat hij mid den in de Po tod am mers traat bleef staan, en zelf den weg versperde met zijn grooten blau wen zak, -dien liij' op zoo eigenaardige Wijze vasthield. Hij scheen door mijn l'achen beleedigd. „Gelooft u niet, dat liet mij gelukken zal?" „Zeker, zeker. Maar het komt mij zoo vreemd voor, want u is anders altijd zoo stil en „Verlegen", had ik eigenlijk op de tong om te zeggen, maar gelukkig bedacht ik mij nog bijtijds. Het zou al te gewaagd zijn, iemand boos te maken, die voor tien mark pepernoten draagt Kerstavond 1S87. Wij gaan naar mijn ouders om het Kerst feest te vieren. Ik gevoel mij evenwel zoo slecht op mijn gemak. Zij willen een diplo- matieken streek uithalen en tevergeefs heb ik alle moeite gedaan het hun uit het hoofd te praten 1 Na tafel riep grootmama mij, toen ik in mijn kamer nog druk bezig was, geschenken in te pakken. Ik stond bepaald verbluft. Zij zat in haar leunstoel en naast haar stond een brandend kerstboompje op een tafeltje- On der dit boompje lag een wit couvert met mijn adree. Zijl gaf mij lachend edn wenk het open te maken en wezenloos bekeek ik den inhoud. Ü2 generaal van het Engelscbe leger werd ge pensioneerd, nadat hij d'en oorlog ,tegen de Boeren, in 18771880 had medegemaakt, die als militair vertegenwoordiger van Enge land in Zuid-Afrika, .later als gouverneur over de Boeren heeft gebeerschlt, die in 1881 een belangwekkend werk over hen schreef. Deze volmaakte kenner van Zuid-Afrikaan- sche toestanden, hoeft na lang ito hebben ge zwegen, thans in het tijdschrift „Humanita rian" een artikel geschreven, waarin hij concludeert, d!at -de huidige oorlog, ondanks liet oogenblikkelijk succes der Êngélschen, zal uitloopen ,op oen volslagen teloorgaan van het geheel© Engeisclio bezit in Zuid- Afrika. Het eenige nut, dat Engeland yan zijn 2 a 300 millioen pond sterling, die do oorlog zeker kosten zal, kan trekken is, vol gens Sir William, de wetenschap d'at rijn ltgerorgamieati© niet deugt. Ds. van Broekhuizen, predikant te Preto ria, thans te Parijs vertoevende, heeft zich tegen een medewerker van het Algemeen Handelsblad" in gelijken rin uitgelaten. China. De toestand in het Oosten laat zich niet zoo gunstig aanzien als gisteren en dat wel om drie redenen. lo. Volgens een depêche uit Shang-haï heeft prins Tuan aan de mandarijnen en de voor naamste corporaties te Shaug-haï geseind, dat het hof in veiligheid is. Hij spreekt de ver wachting uit, dat de winter de voortzetting der vijandelijkheden door de geallieerden zal verhinderen en beveelt aan het werk in de arsenalen te bespoedigen, opdat alles gereed zal zijn, wanneer het oogenbük daar is om de vreemdelingen te vermoorden. 2o. Uit een mededeeling van den Chinee- schen gezant in Londen blijkt, dat de kans op een terugkeer van het Keizerlyk hof naar Deking steeds minder wordt. Waarschijnlijk zal Peking voorgoed als residentie worden opgegeven en zal het hof zich in het binnen land vestigen. In overeenstemming, hiermede is het gerucht, dat de mogendheden aan Kwang-Soe een ultimatum zullen zenden met de bedreiging, dat bij niet terugkomen in Peking, de graven des Ming-dynastie le Mukden verwoest zullen worden en het tegenwoordige koningshuis van den troon vervallen verklaard zal worden. 3o. De Russische regeering schijnt zich los te willen maken van de Chineesche quaestie en, buiten de andere mogendheden om tot een schikking met het Hemelsche Rjjk te willen komen. Het reeds gemelde bezoek van den Chineeschen gezant aan graaf Lansdorff heet daarmede in verband te staan. Het voor naamste punt van bespreking zal Mandschuiije zijn, dat naar de n Daily Mail" verneemt, door Rusland nooit zal worden opgegeven. Een lid van den Militairen Raad liet zich aldus tot den verslaggever uit: s Hecht geen geloof aan al die bevelen en kennisgevingen. Ik verzeker u, dat gedurende de eerste twee jaren geen enkel soldaat en geen enkel oor logsschip uit het Oosten zal worden terug geroepen. Sinds het begin van September hebben we daar een zeer sterke positie en „Nu beu je er niet mede in. je schik?" vroeg rij verbaasd. „Frida dacht, -dat het je lievelingswcnsch was en voorloopig zullen wij maar eens een proef nemen. Later kun nen wij dam wel zien, als je werkelijk talent hebt Die lieve grootmama„Bon voor een cursus van drie maanden bij den heer Wol ter!" Ik knielde neer naast haar stoel, buste haar handen en weende hartstochtelijk. Het is vervelend zoo gauw als mijn tranen bij de hand rijn. Maar grootmama heeft er toch een verkeerde uitlegging aan gegeven. Vroe ger zou ik hemelhoog gesprongen zijn van vreugde bij dio onverwachte toe "temming. Maar nu kan ik nog slechte aan Klara en Bënno denken. Grootmama wischte mijn tranen af. „Mijn lief, goed kind i Jij rijt de eenige die werkelijk een beetje van mij houdt. Kan ik je nog het een of ander genoegen doen Plotseling hield ik op met weanen en trachtte kalm te blijven, hoewel ik inwen dig trilde. „Ja, grootmama, een boel groot genoegen." „En dat ie?" „Geef uw toestemming voor Rlara's Zij weerde mij haastig van zich af en stond op. „Bederf mijn geheekn avond nu nietl Ik heb je toch de reden gezegd, waarom ik, zoolang ik leef, mijn toritamining nooit kan geven. Daar blijf ik ibij en ga je nu Idee- den 1" Ach, wanneer grootmama eens wist, wat zij willen doen 1 Ik moet hen toch een wenk Söven Die vervelende tranen ik huil als een klein kind. (Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1