54"* Jaargang. Zondag 21 en Maandag 22 October 1900. No. 10376. Eerste Blad. De strijd om geluk. XJitloting* 1 STADS-ZIEKENHUiS. BUITENLAND. koeien, stieren er kilo, 200 kal re nderen a 0 steen. 821h Mei «»A rS> en -com- e Vos. anger s air. Hooft, thans :hter- i van iff Jr. lelaar er de SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalr Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco post fl. 1.65. 'Prijs Per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten, des middags vóór een uur üm het bureau bezorgd zijn. BureauBotcrotraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 80 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Ideiae adetrfenüiëtt opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, hij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intcrc. Telefoon Mo. 183. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, geven kennis dat bij de op den 18den plaats gehad hebbende van aandeelen, ieder groot f 1000.van de eerste serie ad f 1.500 000.der 3 pet. geldleening ten laste dier gemeente, gioot f3.000.000.ter aflossing zijn aangewezen de aandeelen 64, 593, 612, 876, 1356 en 1413, welke, allen 31 December a s. aflosbaar, betaalbaar" zijn gesteld ten kantore van den Gemeente-Ontvanger, alsmede bij de kas- vereeniging te Amsterdam en bij den heer A. Oppenheim te 's-Gravenhage. Schiedam, den 20 October 1900 Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris, G J. BISSCHOP. De COMMISSIE VAN ADMINISTRATIE toor het STADS-ZIEKENHUIS te SCHIE DAM, zal op Vrydag 26 October 1900, aanbesteden de levering van 48 hectoliters aardappelen j en vleesch, vet, brood en melk, alles ten dienste van dat gesticht. De monsters der aardappelen moeten op den dag der aanbesteding vóór 's middags 12 uur aan het Ziekenhuis bezorgd zijn. De voorwaaiden van aanbesteding liggen aldaar ter lezing op iederen werkdag des meigens van 9 tot 12 uur. De Commissie voornoemd, VAN WESTENDORP, Voorzitter W. A. VAN DOLDER Dz., Secr.-Penn. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 20 Oct. 1900. Zuld-Afrlka. President Eruger reeft zich dus aan boord van de Gelderland begeven, en zal -waar schijnlijk beden naar Europa .vertrekken. Zwaar zal den grijzen staatsman heit afscheid sdjn gevallen, nu hij den Zxiid-Afrikaan scheii bodem, verlaten heeft, maar zijn God zal kern troosten en bemoedigen. Hij voelt zijn tok nog niet afgedaan, zoolang liij niet al bet mogelijke in het werk heeft gestelt zijn land te houden uit de handen der roovere, dis in den naam der beschaving de Boeren republieken trachten te .verdelgen. Op vijf- «n-seyc-ntig jarigen leeftijd zal ,,Oom Paul" DOOR PAUL ROBRAN. 14) He .wist wel, dab het niet goed zou gaan Üaar zij wilden niet naar anij luisteren Wanneer men haar overrompelen wil, weet grootmama volstrekt van geen toegeven. 2ij groette heel stijf, toen Benno haar goe den avondwenschte en haar hand kuste en doeg nauwelijks adht op hem. Allen waren °Pgewcm,den vroolijk en lachten en hielden a«h, alsof zij als kinderen verheugd waren fflet hun geschenken, en later bedankten zij allen grootmama voor haar prachtige ca deaus. >,Je moot Harriet bedanken," zeide groot lama koel en wees zoo beslistTeder woord Tan dank van de hand, dat allen huiverden Tan haar ijsikouden toon. ofschoon de kaar- zoo gezellig flikkerden en do kamer niet een heerlijken dennengeur was door- hoüken. Niemand gevoelde zich op zijn go mak. Hadden zij nu hun voornemen nog 111 aar laten varen! Maar allen had don het troP gezet, het door Hans ontworpen plan ten, uitvoer te brengen, en mama is te fleg matisch, zich ertegen te verzetten, en ge- woonlijk wordt zijl ook overstemd. Toen die geschenken uitgedeeld waren, gin- gen wij, aan tafel. Nadat de visch was rond- fjjjjEend, stond papa op was nu tenminste er maar niet bij1 tegenwoordig ge- weesfe! eh tikte tegen zijn glas. Klara ^4 .doodsbleek en Blenno ^bloosde en geen f waagde het- op,te zien. "^«Geachte disehgeinootên 1 Nu wij Mer zoo Europa's hoofdsteden beoeken, om te trach ten de mogendheden tot interventie over te haten, ja, men spreekt er zelfs van, dab hij ook naar Washington zal gaan. Dat zijn po gingen met goeden uitslag mogen bekroond worden, is zeker de weasch van ieder welden kend mensdh. 0n2e beste wencellen zijn mot hem Omtrent President Krugers reis wordt uit Marseille aan de „Daily Mail" gemeld, dat de President te Marseille zal landen. Dr Levds treft daar beschikkingen. Daarna zul len Toulon, Parijs en Brussel bezocht wor den. Omtrent de interventie van Frankrijk zijn uitvoerige berichten bekend geworden De voorstellen die Frankrijk op initiatief van Dolcassé aan Engeland zal doen, zullen gebaseerd zijn op de .bewering, dat de Fran- sclio mijnbelangen aan den Witwatersrand en ©lders groote schade lijden bij het voort- zetten van den oorlog. De medewerking van Rusland is verze kerd. De Duitsche keizer weet nog niet wat bij doen zal, maai' men hoopt op zijn toe stemming De medewerker van do „Daily Mail", die dit alles bericht, merkt op dat Engeland lie ver tegen de geheele wereld zou vechten dan een duimbreed gronds af te staan; waarop de Fransckman (die in nauwe betrekking staat tot het Transvaalsche gezantschap in Brussel) aiibwoorti.de„Ik wist dat dit de al gemeens opinio en Chamberlain's plan is Maar ik kan u verzekeren, dat deze droom van interventie, vroeger opgevat als een her senschim der Boeren, dagelijks meer vorm aanneemt. Er schuilt meer achter Bismarck's voorspelling dan menigeen denkt. Bismarck zei, dat Zui d-Afrika vroeg of laat Engeland zou doen treden uit de rij der we re ld-mo gendheden. Wij op het vasteland hebiben .on zen tijd afgewacht en uit een continentaal oogpunt zijn uw reusachtige en krachtige in stellingen buitengewoon bedreigd geworden." „Als Frankrijk en Rusland het eens zijn. wat zal er dan gebeuren?" „Er zal een nota gezonden worden, evenals geschied ia toen Groot-Britannië met Tur kije coquett eerde. Indien de Duitedh© keizer meegaat, zal déze gevolgd worden door een bedreiging van gewapende interventie. Uw minister van koloniën zal dan wel manieren leeren." „Maar wat. zijn de bedoelingen van Frank- lijk en Rusland wat materieel voordeel is er te verwachten., wanneer Krugers systeem weer ingevoerd wordt?" „O, van bet begin af aan was het idee, Engeland zich te laten uitputten totdat het gunstige oogenhMc kwam om te roepen s„top! Dat oogenblik is bijna gekomen. Als de burgers het nog eenige weken kunnen uit- Oiouden, zullen zij aden, dat er verkei ijk tus- schenkomst is." Zou men eoms wachten op .president Kru- ger Groote manifestaties worden verwacht ter eere van president Kruger. Een Ierscih blad, de „Irish D'aily Independant and Nation" heeft voorgesteld aan President Kruger het burgerrecht van Duiblin aan te bieden, ter- vertrouwelijk onder ons zijn onze dier bare oude vrienden beschouwen zich zelf toch, als zoo half tot de familie te belmoren wil ik u een korte mededeeling doen. Slechts weinig woorden heb ik noodig. Ik wil u, lieve vrienden, u, geachte schoonma ma, die wij allen zoozeer liefhebben, en u, mijn kinderen, uitnoodigen te drinken op het -welzijn van een jong paar, dat zich met toestemming van mij en mijn vrouw heeft verloofd. De verloving blijft voorloopig nog onder ons; eerst later zullen wij zo puibliek maken. Mijn oudste dochter Klara en mijn waarde aanstaande zoon, Benno von Lesten ...op uw beider welzijn!" Do glazen. klonken. Wijstonden op wij kusten en omhelsden elkander, ook Benno kuste mij. allen drukten het verloofde paar de hand en wenschten hot geluk, slechts grootmama niét. Als een standbeeld bleef zij zitten. Mama omhelsde haar, ik nam smee- kend haar handen in de mijne zij bewoog zich evenwel niet en sprak geen woord. Geen woord geen enkel woord! Het Was zoo ontzottend pijnlijk, dat Hans al zijn krachten inspande dien indruk weg te nemen.-Hij zette zich voor de piano en speelde: „Lang zullfen zij teven!" Wij be proefden te zingen, maar heb ging niet van harte, heb was een treurig verlovingsfeest. Wij gingen weder aan tafel', en nu werd het gebraad gepresenteerd. Maar de brokken bleven ons in de keel steken en toch. moesten wij deen, alsof er niets was voorgevallen. Grootmama sprak over verschillende onder worpen maar over de verloving geen woord- Ten laatste raakte nieten and dat punt meer aan men kon niets meer merken van datgene, wat zooeven plechtig was medege deeld. Dadelijk na tafel' 'ging grootmama wijl de „North. Dublin Board of Guardians" een motie heeft aangenomen, om bonmgin Wilheimdna dank te betuigen voor de be scherming, die zij den President heeft aan geboden. Die getrouwe Ieren 1 Dagen, weken, maanden gaan voorbij en de Boeren, die men dadelijk na de inneming van Pretoria gebroken noemde, gaan door met weerstand te bieden. Het succes dat zij betaald hebben door de Engelschen .uit Ja gersfontein te jagen, is van veel meer beteo kenis dan de Engelscho dépêche laat schij nen. Roberts spreekt van 11 gedoode En- gflscben, hij zwijgt echter van de gewon den, wier getal in verhouding pl. m. 80 zal moeten bedragen. Hij beweert wel, dat de verhazen dor Boeren zwaarder geweest zijn, maar dat is or natuurlijk bijgevoegd, om de Engelschen tenminste iets te gunnen. In al len gevalle ié het zeer ernstig ,voor de iBngel- sohen, dat de Boeren weer m het .bezit zijn van een stad, waar zij levensmiddelen, oor- logsmatrieel en nieuwe troepen kunnen krij gen, en plannen maken voor 'n nieuwen aan val op de lijn Bloemfontein-Pretoria, reeds bedreigd door een kommando, dab bij. Pliilip- polis gezien is, en m 't Noorden door een dat zich vertoond heeft bijl Ventensburgroad. D© bezetting van Jagersfontein, in heb mid den van de goudmijnen, .stelt verder de Boeren in het bezit van de lijn naar Faure- arnith, .waarop zij kunnen terugtrekken en waar zij zich nog verder kunnen versterken, als de Eiig-efccbe versterkingen die generaal Kclly-Kenny zendt, t.e talrijk blijken te zijn. En indien De Wet een aanval mocht doen op Bloemfontein (waartoe alle kans is vol gens het gisteren vermelde Reuter telegram), dan Wordt de toestand der Engelschen in 't Zuiden en midlden van den Vrijstaat al zeer precair. De tijdingen uit Transvaal zeif zijn voor de Jingo's ook al niet bemoedigend. Om het korte traject Ottoskop-Zeerust af te leggen, hébben Methuen en Douglas ver scheidene dagen met De la Rey en Lemmer moeten vechten. Men herinnert ziah hoo eenigem tijd geleden Roberts twee „invloed rijke" burgers vS» Pretoria naar De la Rey en naar Botha gezonden heeft omhen t© over tuigen van de „dwaasheid" om door te vech ten. De gevechten door 'Dé la Rey tegen Methuen geleverd en de terugkeer van Bo tha naar Lijdenburg, bewijzen dat de „wel sprekende" pogingen van den Engelschen ge neralissimus niet veel meer uitwerking heb ben op onze moedige stamverwanten dan zijn lyddietibommen. Nu zal lord Roberts de ijdolheid wel moeten inzien van zijd. pogin gen tot omkooperij van 'n volk, dat ons door do Jingo's even omkoopbaar is voorgesteld als de Engelsclien zelf. De vertrouwelijk© mededeelingen, gedaan aan het Fransabe „comité voor de onafhan kelijkheid der Boeren" bewijzen, dat de toe stand voor de Engelschen niet (gunstig ie. Zij zijn: „De Boeren zijn in geen enkel op- zidht gedemoraliseerd. De guerilla is nu in het geheele land geregeld'. Nooit is de toestand van het Eugelsche leger over het algemeen zoo slecht geveest. Men kan naar huis. Ik Was zoo buiten xnijze'f, dab ik thuis wild© blijven. Maar Benno en Klara verzochten mij. dringend, dat ik mede zou gaan en ook papa gaf mij een veelzeggenden wenk. Natuurlijk! Zij hebben al hun hoop op «lij gevestigd, dat grootmama eindelijk zal toegeven 1 Terwijl de vigilante door de straten rol de, sprak zij geen woord tot mij. Ik maakte mijzelf vijs, dat 'het te veel loven was, maar zij liet mij, ook zonder mij, als naar gewoonte gekust te hébben, naar mijn slaapkamer gaan. Wat moet daar nu van terecht komen? Zij zullen moéten wachten, tot Benno eerste kapitein is, maar dan moéten nog zooveel jaren verloopen, want hij' is nu pas eerste lui tenant geworden- Maar een anderen uitweg weet ik niet. Hoe gelukkig, dat ik nu les bij Wol ter neemDat geeft ten minste weer eens een andere-wending aan mijn gedachten. Ik modelleer een mannenkop. Wij zijn met ons vieren,'uitsluitend „voorname jonge d'ames"*; mijn lesgenooten vormen een vroo lijk clubje. De eeréte week waren zij verba zend vlijtig. Wolter heeft mij veelbelovend voorgesteld. „Dames, hier is een nieuw Md va.n onze academie, dat door veel gebrék aan vlijt zal uitmunten. Zij zal volstrekt naeb bij u passen, want u arbeidt altijd, alsof u er uw brood mede moet verdienen." Alle drie lieten het hoofd hangen en to gen met grooten ijver aan den arbeid. Adht dagen gingen" voorbij. Wolter bevond zich. niet* altijd in ons ate- zelfs verwachten, dat binnen een tijdperk, dichter bij dan men denkt, tengevolge van zekere complicaties bet noodig zal zijn, dab Engeland izijn troepen in Zuid-Afrika aan- zien'ijk zal moeten vermeerderen." Trouwens, er zijn er weer 2500 inge scheept. Als berichten van het oorlogsterrein ver melden wij nog het volgende De Boeren hébben over 1 mijl te Platrand (ten oos'ten van StandeTton) den spoorweg en de telegraaf vernield. Op dit oogeriblik is verder de telegraaf tussclien Johannesburg en Pretoria afgesne den, en het is onmogelijk om de noodige her stellingen aan te brengen, aangezien er geen bedekking genoeg is voor de genie. De Boeren blijven een birailleursvuur on derhouden langs de Delagoa-lijn (naar Ko- mati-poort). China. Uit Peking .wordt aan de „Times" geseind, dat Li-Hung-Tschang en prins Tedung een rondschrijven aan de gezanten hebben gezon den, waarin zij een voorloopig© overeen komst ter zake van de vredesonderhandelin gen voorstellen. Dat voorstel behelst 5 pun ten „1. China bétuigt zijn leed ween over de jongste gebeurtenissen en --- dat ze zich nooit weer zullen voordoen. 2. China erkent de verplichting tot het betalen van een schadeloosstelling. 3. Wat de handelsverdragen betreft, is China bereid de oud© tractaten te bevestigen of te wijizagen of nieuwe te sluiten. ,4. Als deze beginselen goedgekeurd zijn, verzoekt China dat het Tsung-h-Yamen zijn functiën zal mogen hervatten en dat de vreemde troepen teruggeroepen zullen wor den uit Peking, zoodra de schadeloosstelling geregeld is. 5. Dat, nu de onderhandelingen .begonnen zijn, de mogendheden een wapenstilstand moesten toestaan en de operatie® doen op houden." Tevens stellen de Chmeesche gevolmach tigden voor, de onderhandelingen te openen op Zaterdag: de heeren vonden dat wel een geschikten dag Ja, de Chineezen worden brutaal, de hee ren gaan zelf de vredesvoorwaarden voor schrijven. Op het laatste voorstel, om de voorstellen heden in behandeling te nemen, heeft de Fransche gezant Pichon (die thans vrij ern stig ziek moet .wezen) geantwoord, waar schijnlijk wel uit naam van het geheele corps diplomatique, dat men vast blijft houden aan de „conditio sine qua non"Wij zullen niet onderhandelen en blijven doorvechten, totdat do schuldigen gestraft zijn. Heel aardig vat de overzichtschrijver van het „Alg. Handelsblad." den toestand aldus samen. „Er is een gezelschapsspelletje dlat proto col heet en waarbij' men soms zinnen kan krijgen met zonderlinge combinaties van on derwerp, voorwerp, gezegde, .bijstelling enz. Wij zouden ons als uitkomst van zoo'n pro lier. Hij is dikwijls in een atelier naast- bet onze aan het werk en komt slechts van tijd 'tot tijd eens zien, hoe wij vorderen. De an deren beweren, dat bij zelfs gedurende onze lesuren uitgaat, en slechts den schijn aan neemt, alsof hij er altijd is. Ons model heet Baardmeier. Dat wil zeg gen, eigenlijk heet hij eenvoudig Meier, maar omdat zijn mooie witte baard hem als model beroemd heeft gemaakt, wordlt hij nooit an ders genoemd. Ik wist niet eens, dat bet een bijnaam was, en de anderen lachten, toen ik hom in alle ernst Baardmeier noemde, waar over hij volstrekt niet boos werd. Na acht dagen ingespannen geposeerd te hébben, had; hij veel lust het werk te staken. Nu, alles op zijn tijd. In twee uren moet ik toch ook eens even uitrusten. Het gebeur de vroeger nooit, dat de dames volstrekt geen kleine pauze namen 1" Else Harder, de vroolijkste van de drie, laebte. „Je hebt volkomen gelijk, Baard- meier. Wij geneeren ons alleen voor juffrouw von Dtihren, anders had'dea wij het al lang niet meer uitgehouden. Zult u ons veria- den Ik lachte. „Wel natuurlijk niet." „Nu, komaan d!an. Wij) moeten de taran tella nog repeteeren voor papa's verjaardag, en thuis kan daar niets van, komen. De cas tagnetten heb ik bij mij.. Kom, Anneke!" Anneke aarzelde. „Denk er 'toch om, Wol ter was onlangs zoo boos, toen hij ons ver raste 1" „Och kom, hij is er khmers niet!" Zij klop te op de deur van Welter's atelier. Geen ant woord. Zij klopte neg eens harder, luisterde aan het sleutelgat en zag ons triomfeerend aan. „Ik wist het welhij' is uitgegaan. tocol zeer goed het volgende kunnen wa ken „De eerlijke Li-Hung-Tschang spee't met den dapperen Paclion in het Hemelsei o Rijk. Do wereld zegt er van: Het kan nog lang duren." Uit al het bovenstaande ziet men, dat do toestand er niet rooskleuriger op wordt; de Chineesche diplomaten zijn te leep om voor stellen als de bovenstaand© te doen, wan neer zij er niet hun voordeel m zagen. Zou er weer oneenigheid bestaan tetsschen Je mo gendheden? Binnen korten tijd zal wel blij ken wat de reden der brutaliteit van de Cki- neezen is. Omtrent Rusland's plannen is het volgen de gesoareven aan d© „Daily Mail": Het rondschrijven van den Keizer van Rusland, volgens hetwelk do annexatie van Mandschurije niet plaats zal hebben, ie toe te schrijven aan den invloed van den minis ter van financiën van Witte, die bang was voor onnoo'dige uitgaven en ook aan den in vloed van graaf van Lansdorff, dtie vreesde, dat Engeland in zijn plaats liet Yang-tse-dal zou vorderen. Desniettegenstaande zal Mand- schurije door Rusland bezet gehou/den wor den, tot een v-eran twoordelijke Chmeesche regeering ingesteld aal zijn en tot China de volgende voorwaarden zal hébben aangeno men 1. China behoudt geen enkelen, soldaat in Mandeéhurije, geen .Ckineesch soldaat mag de rivier Liao oversteken zonder toestem ming van de Ckineescke regeering. 2. Alle gouverneurs en Chineesch© beamb ten in Manjdschurije zijn aan de Russische controle onderworpen. 3. Rusland heeft het recht, in Mandschu- rije troepen te leggen zooveel het wil, tot dat de schadeloosstelling betaald' zal zijn eu hft tot zekerheid geworden aal zijn, dat de aanvallen dor Ohineezen zich niet herbalen zullen. 4. Alle öhineesdhe vestingen in Manid- schurije moeten worden ontmanteld, terwijl Rusland bet reoht krijgt, vestingen op den rechteroever van den Amur te bouwen. Veel waarde aan de berichten omtrent do operaties hechten wij' n,ict. De internationale troepen, die tegen Pao- ting-fu oprukten, zouden onderweg gestuit zijn en moeten op versterkingen wachten, terwijl uit Naniking het .bericht komt, dab generaal Liu 2500 man bijeengebracht heeft om de keizerlijke troepen te versterken, maar dat de grootste helft van zijn leger weggeloopen (of moeten wij Jezeii wegge stuurd is, na het overtrekken van de Yang- tse. De deserteurs van een leger dat rut Kwan-tung oprukt, zijii even groot in getal. De Russische gezant Von Giere, die naar Tien-tem vertrokken was, heeft bevel gekre gen zich met de geheele legatie zoo spoedig mogelijk naar Peking terug te begeven. Over de Russische operaties laat het vol gende zich melden, dat openbaar gemaakt is in een rapport van den generalen staf Volgens .berichten over de operaties van Ta-ku uit langs de zee tegen. Shan-hai-kwan, bad de troepemafdeeling onder 'generaal Zer- „Moet ik ook meedoen -vroeg ik een beet je treurig, want ik wilde mij nreb gaarne la ten storen. „Heb modelkind mag aan het werk blij ven en kalm toezien." Else Harder en Anneke maakten zich ge reed, Gertrude song met haar heldere so- praanstem het „Margherita, mia bella". Zij dansten alleraardigst. Els© Harder lenig en vlug als een zigeunerin, Anneke een weinig stijver, maar des te gracieuser bewoog Else zich om haar heen. Baardmeier riep bravo en dronk een flesch bier. Plotseling hoorden wij een deur dichtslaan. „Daar komt lrijDaar komt hij 1" Else was weder spoedig op haar plaats, ook Anneke nam het een of ander in de hand, de castagnetten verdwenen snel in den zak, en d© bierflesch werd onzichtbaar gemaakt. „Voortgaan met zingen!" kommandeerde Else. Toen Wolter wantrouwend naar binnen keek, stonden zij daar allen zoo onschuldig, alsof er niets gebeurd was. „Zoo onder muziefebegeleid'ingJuf frouw Haider, u zijt nog niets verder geko men met dien baard. Nu, en u? Die oogen. zijn niet slecht, juffrouw von Dühren. Maar juffrouw Gertrude, wat een neus! Wanneer Baardmeier er zoo een had, zou men hem wel Neulsmeier kunnen noemen. Hij., zou be paald onbetaalbaar zijn. Meer ernst bij den arbeid, daanes, meer ernst 1 Wait minder zin gen en beter opletten! Anders krijgt u in langen tijd nog geen ander modél 1" 'Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1