54We Jaargang. Dinsdag 23 October 1900. No. 10377. De strijd om geluk. UIT DE PEES. BUITENLAND. V SCHIIEDAMSCHE C OURANT Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor S c h i ed am en VI a a r di nge n fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóó*" een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauJBotcrstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 1C regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zrj innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zyn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleimm adeerfeatiSt» opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon No. 133. Grondwetsherziening. De „Standaard" bevat, vermoedelijk naar aanleiding van geuite wenschen over grond wetsherziening om te komen tot algemeen kiesrecht en evenredige vertegenwoordiging, 'het volgende entrefilet: Wie practisch te werk gaat, moet herzie ning van de Grondwet niet bij, maar vóór de generale verkiezing aan de orde stellen. Grondwetsherziening, met name die in zake kiesrecht, bij de stembus aan de orde stellen, is zoo men zijn opzet wint, een pe riode ontsluiten, waarin de gang van zaken voorshands tot stilstand is gedoemd. Een Kabinet toch met zulk een mandaat, nu niet in den zin van het m a n d a t m- pératif, maar in moreelen zin opgetre den, zou niet anders kunnen doen, dan ter stond de voorstellen tot herziening aan de orde stellen. Neem nu aan, dat het deze in Januari, na afdoening van de begrooting, indiende, dan zou dit ganscke zittingjaar er mede ge moeid zijn, en zoo dan de voorstellen waren aangenomen, een nieuwe generale verkie zing voor de deur staan. Of erger nog, hij de stellige wetenschap, dat de Eerste Kamer, in haar tegenwoordi ge samenstelling, geen algemeen stemrecht zou goedkeuren, zou men terstond voor een conflict staan, zou ontbinding der Tweede Kamer moeten volgen, en zou men binnen Oiet jaar een tweede generale verkiezing hebben, nog volstrekt niet over de revisie- voorstellen, maar over het conflict. Voorshands zou dus allo sociale hervor ming zijn gestuit, en Kabinet en Kamer tot werkeloosheid zijn gedoemd. Begon men daarentegen met een jaar vóór de stembus eigen voorstellen tot revi sie aanhangig te maken, dan zou, bij de ge nerale verkiezing die todh komt, de eer-te termijn reeds bij de gewone stembus tot be slissing kunnen komen, en zulks over wel gedefinieerde voorstellen. Vast staat toch, dat een siombusdceisie niet is te verkrijgen over een algemeene phrase. Wie een referendum van de kiezers be oogt, moet zorg dragen, dat, zal de stem ming niet vervalscht worden, de stemnrng loope over een wel omschreven, in artikhm geformuleerd schema. hssss i iaiaag Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 22 Oct. 1900. Zuld-Afrlka. De jEclair" kondigt aan, dat het bureau van de Vredesconferentie te Parijs tengevolge van de conclusies, genomen op het Congr«-s in Den Haag, een adres heeft gericht tot den President van de Republiek, den voor zitter van den ministerraad en den minister van buitenlandsche zaken, met den wensch dat de Fransche regeering in overeenstem ming met de andere mogendheden, het initia tief zal nemen om aan de Engelsche, Tians- vaahche en Vrijstaatsche regeeiingen hare goede diensten aan te bieden om tot een minnelijke schikking te komen. Het begint er dus wel naam uit te zien, dat de kans op interventie grooter wordt. Tal van bladen be wei en te weten waar president Ki isger zich zal vestigen in het zuiden van Fiankiijk meent de een, een ander in België, een derde in Holland enz. Wij kunnen gerust aannemen dat hieromtrent nog geen besluit genomen is, ten eerste zal de President natuurlijk eerst wanneer hy aau wal stapt, kennis kunnen nemen van de ver schillende offertes, die hem zijn of zullen gedaan worden eu dan zal veel alhangen van zijn gezondheid-toestand, den staat van den oorlog in de Transvaal, politieke overwegin gen, die op zijn keus invloed zullen hebben enz Laten wij zijn aankomst afwachten. Heden de 1ste veijaardag van den terug tocht van Yule op Ladysmith en gisteren de 95ste van de overwinning van Nelson op de Spaansch-Fran«che vloot. Ter viering van dien laatsten heeft een vriendenhand op het monument van Trafalgar-Square een kraos gehangen met de Fransche en Spaansche kleuren, aldus hulde bewijzende aan de over wonnenen. Een ander heeft daartusschen een portret van Roberts gehangen. Wij begrepen de correlatie tusschen Nelson en Roberts niet, of moet het soms beteekenen, dat bij een eventueel optreden var. de zoo geroemde Engelsche zeemacht, de vloot even schitte- tende bewijzen van bekwaamheid zal afleggen nis het leger onder Roberts, dat nog steeds échec op échec lijdt tegen de Boeren Hoe het ook zij, zeker is, dat men in En gelsche kringen, waar men begint na te denken wrevel gaat gevoelen ten gevolge van die voortdurende voortzetting van den ooi log. De steeds grooter wordende stout moedigheid der Boeren, niet alleen rondom de spoorlijnen, maar ook rondom de centra als Johannesburg, Bloemfontein, Pretoria, geeft nu aan de Engelschen, die meenden dat de oorlog uit was, een gevoel van een nieuwen oorlog, waarin de Boeren het »zoo- genaarnde Britsche gebied" bezetten. Misschien zou men zich nu weer gaan schikken in het vooruitzicht van een tweeden strijd, indien men zeker was, dat Engeland alleen met de Boeren te doen had, maar nu president Kruger op weg is naar Europa eu de Chineesche quaesiie waarschijnlijk haar oplossing nabij is, begint men er bang voor te wei den, dat vreemde mogendheden ei zich in paan mengen. Lord ltobei t« zelf ook zou beginnen in te 7ien dat de strijd der Boeten, dien hij lol nog toe zoo nutteloos en kinderachtig vond of veinsde te vinden, veel recht van beslaan heeft. Waarlijk, de morgenschemering van nieuwe tijden schijnt aan te bteken. En dat er reden is zoo iets te schrijven blijkt wel uit twee berichten afkomstig uil Kaapstad. »Een colonne Boeren, sterk 4&5000 man, is op weg naar Bloemfonteinzy komt van den kaut van Kimbeiley en is samengesteld uit troepen uit het Zuiden van den Vrijstaat en de Kaapkolonie. De voorhoede van dit kleine legertje is gezien bij het dorpje Minoge vip 20 K.M. van Bloemfontein, de troepen tafel zaten zij stilzwijgend in een hoek, als of men had afgesproken hen alleen te laten. Benno wendde zijn oogen bijna niet van haar af. En zij zag er ook allerliefst uit. Ik zat bij de oude dames, eu overigens bekommerde niemand zich om mij. Zij spra ken over kinderen, kleinkinderen en dienst boden. Het was bijzonder interessant 24 Februari. Twee maanden zijn sedert de verloving verloopen, en grootmama wil van geen toe geven wetenAllen zijn verstoord, Benno dikwijls toornig en Klara geeft liem dan on vriendelijke antwoorden. En toch zijn deze twee maanden slechts een vervolg op de twee lange jaren, die reeds zoo zijn voorbiji gegaan. Met geweld hebben zij de laatste vertwijfelde poging gewaagd en zij is vol komen mislukt. Menigmaal overvalt mij, de angst, dat deze beproeving te zwaar voor hen is. Hij is in gezelschap erg verwend honderden families zouden zich zeer vereerd achten, wanneer hij slechts de geringste po ging had gedaan 1 En nu doet grootmama, alsof Benno von Lesten voor haar niet be staat Op het ijs beb ik hem een paar maal ont moet, terwijl hij met Cecilia Gradnau schaatsen reed. Zij is pikant en schat rijk. Och kom, onzinAl heeft hij Klara lief, dan mag hij toch wel met een ander meisje schaatsenrijden. Moet ik mijn hersens ook daar nu nog mede plagen Er is toch wer kelijk reeds leed genoeg, dan dat ik mij nog meer zou inbeelden! Mijn arbeid in het atelier vordert goed maar toch beu ik niet over mijzelf tevre den. Ook Wolter is niet over mij tevreden, en dikwijls begin ik aan mijzelf te wanhopen. Hij had meer van mij verwacht en ik zelf ook. Maar wat beteekent nu een studie van drie maandenEn toch zijn ze al haast voor bij, en ik heb den moed niet, grootmama te verzoeken mij te laten doorstudeeren. Het is mij onmogelijk voor mijzelf iets te ver zoeken, terwijl Klara nog steeds op het eer ste goede worod wacht. liet is ook niet te verwonderen, dat het werk zoo slecht ge lukt, wanneer men zich voortdurend zoo on gerust maakt. Vandaag vroeg ik Hans, of het waar is, dat Benno speelt. Ja, het moet werkelijk zoo zijn, en zelfs tamelijk hoog. Hij moet in den laatsten tijd in 't spel niet heel geluk kig geweest zijn. Tot mijn ontzetting heb ik vernomen, dat Hans ook speelt. Ik heb hem dringend verzocht, het niet te doen. Hij lachte mij evenwel uit en beweerde, dat grootmama nog een heilige van mij zal maken en dat het hoog tijd wordt, dat ik weer thuis kom. Gisteren was het mijn laatste les bij Wol ter. Hij was verbazend ruw. „Wel, is nu de pret alweer voorbij De wereld is weder een dilettante rijker geworden. Een kunste nares wordt u nooit, zoolang u een preut- sehe, voorname jonge dame blijft! Vaar wel Borduur u maar een paar mooie pan toffels voor uw vader als kerstgeschenk l Zeer terneergeslagen ben ik naar huis ge gaan. Een dilettante 1 En ik wil iets grootseh tot stand brengen, ik wil beroemd worden Wat zon ik nu ook in een paar weken kun nen leeren? Frida heeft bij de knapste beeldhouwers in Parijs drie jaren gestu deerd. Zij heeft mij verzocht in haar atelier mijn arbeid te komen voortzetten. Maar dat kan ik niet. Grootmama zou er natuur lijk niets op tegen hebben, want zij is altijd nog op Siegfried's hand. Maar juist daarom mag ik het om Klara's wille niet doen. Wederom, moet ik er ter wille mijner fa- milie afstand van doen! Ik heb volstrekt geen tijd aan mijzelf te denken. Altijd doe ik al het mogelijke voor de anderen, en niemand, die er mij voor .dankt. Klara beweert, dat ik haar niet wil helpenanders kon ik alles van grootmama gedaan krijgen. Ja anders! Wanneer zij ei- eeuig besef van had, hoe ik voor haar spreek en voor haar geluk strijd geheel en al uitgeput en ellendig ben ik ervan. En bovendien laat iflc geen goeden bui van grootmama ongebruikt, om voor Klara een goed woordje te doen. Maar ik bereik niets meer, dan dat ik den goeden luim bederf en onvriendelijke antwoorden krijg. Het is on gelooflijk, zoo eigenzinnig grootmama is. Ik had plan gemaakt voor mijzelf een Ve nus van Milo van gips te koopen. Maar Hans schijnt er altijd een voorgevoel van te hebben, wanneer ik goed bij kas ben. Hij noemt dat zijn goed gesternte eu mij zijn minister van financiën. Maar die eer is mij wel wat te duur 1 (Wordt vervolgd.) DOOR PAUL ROBRAN. 15) Sedert dien tijd gaat hot voortdurend zoo voort. Zoodra Wolter ons den rug heeft toe gekeerd, dan noemt de gekheid een aan vang. Elee Harder had onlangs ved couran tenpapier manen en larrgo staarten geknipt. 2ij stelde een tijger voor en kwam lievig brullend' uit oen hook van hot atelier sprin gen, zoo zelfs dat de menscben, die boven het atelier wonen, lieten vragen, of er een ongeluk gebeurd was. Natuurlijk veükcerde zij in doodsangst dat Wolter er iets van te weten zou komen en maakte de veron tschul- d'efag) dat een der dames van oen muis was geschrikt. Den volgenden dag braoht Wolter een kat mede en zei veeJbeteeke- nend: „Dat zal nu wel helpen, om ,de mui zen te verjagen." Neen, daze leasen zijn de ware niet. Dat B spelen, sport van een paar voorname jon ge dames, die niotis te doen hebben en dien tijd op aangename wijz» willen dooden. Met ernstige kunst heeft dat niets te maken Wanneer ik ook al niet met de andoren mee doe, moeit ik er todh dikwijls oim lachen. 4 an het werk komt dan niets 'terecht. Of Bgt het aan mijn .talent? 1 .Februari 1388. De drie anderen, rijden schaatsen, dansen lederen avond en amuseeren zich. Win neer de lesuren voorbij zijn en ik daarna alleen nog bij Wolter geteekend liób, ben ik dood moe en heb .nergens meer lust in. 11c heb te genwoordig ook zooveel verdriet. Alle® blijft maar bij het oude! Grootmama hoeft Ben no niet eens uitgenoodigd, haar een bezoek tc brengen. De drie mannen zijn woedend, Klara niettegenstaande haar liefde dikwijls ongeduldig en mama en ik moeten voortdu rend maar zien don vrede te bewaren. Onlangs heeft een jongmensch grootma ma een bezoek gebracht, een zoon van oen vriendin uit haar jeugd. Ook een fabrikant, maar ik geloof niet van tegels, maar van flu weel! Een deftig-burgcrlijke familie en schat rijk. Hij' draagt den wildon naam van Wolf en den zacht klinkenden doopnaam Fritz. Hij is lang en flink, heeft van het hoofd ver afstaande ooren en nietszeggende blauwe oogen. Natuurlijk is hij officier en sedert korten tijd bij Eet regiment gekomenHij heeft hier geen kennissen, maar grootmama heeft hem bij al onze vrienden geïntrodu ceerd. Onlangs was hij ook op eon diner bij Willes on had men hem mij', voor tafelheer gegeven. Hij luisterde met open monid toe, wanneer ik een zelfstandige meerling had. Zijn geilede leven hoeft hij nog nooit over iets nagedacht! Hij! vindt deae wereld vol maakt cn alles uitmuntend ingericht. Al leen zou hij een grooter traktement in dlait duro regiment willen, hebben. Benno was er ook. Zou Willes het geheim bewaard' hebben ?Bij allerhande glimlachen de toespelingen, die werden gemaakt, kwam het mij voor, alsof meer menscben het reeds wisten. Zij zijn oolc heel onvoorzichtig. Na waren uitstekend toegerust, en ieder man had twee paarden by zich." Het tweede luidt: »De toestand rondom Pretoria heeft een zeer ernstige wending genomen. Lord Roberts heeft bijna alle troe pen, die te Komatipöort waren, moeten doen terugkeeren." Nadere berichten, Zondagavond te Londen ontvangen, schatten het aantal Boeren die zich ten Z.O. van Bloemfontein verzamelen op vijftien honderd. Vele Engelsche landlieden, door een paniek bevangen, verlaten hun lan derijen om naar Bloemfontein te gaan. Men verzekerd dat vele Boeren, die denneutrali- teitseed afgelegd hadden, zich gereed maken om zich te scharen onder de troepen, die op weg zijn naar de Vrijstaatsche hoofdstad. Zooals te voorzien was, trekken de Boeren detachementen, die onlangs door de divisies Buller-Lyttelton buiten Lydeuburg vervolgd weiden, aa het vertrek van Bulier, weer naar het Zuiden. Na eerst de Engelsche ver bindingslijnen tusschen Standerton en Heidel- berg, waar Transvaalsche families hun levens middelen gaven, bedreigd te hebben, vallen zij nu opnieuw de spoorwegen aan. Naar men bericht, hebben zij drie kanonnen bij zich. Generaal French, die van luitenant- generaal tot generaal-majoor bevorderd is, zal trachten ze te verjagen. Niettegenstaande al deze berichten en niet tegenstaande het feit, dat een lijst van 60 inlaodsche hoofden in Britsch-Indië openbaar gemaakt is, die Engeland manschappen, paar den en geld aanbieden met het op op den oorlog, biyft men toch in Engpland en de koloniën gelooven, dat de oorlog uit is. Een der bewyzen daarvo- r is het volgende. De premiers van N, Z. Wales, Victoria en Nieuw-Zeeland zullen op verzoek van Victoria, gemeenschappelijk een telegram zenden aan de legeering ie Londen, met het verzoek, een vredesdag vast te stellen, waarop het geheele Britsche rijk het einde van den oorlog in Zuïd-Afrika zou kunnen vieren. O, sancta semplicitas 1 China. 'bGaat er veel op lijken, dat de mogend heden er elkander even hard trachten in te laten loopen, als Li-Hung-Tschang het de mogendhedeu doet. Na al de nota's van den Franschen minis ter dachten wij dat er nu eindelijk eenstem migheid zou zijn, maar neen: Duitsehland en Engeland hebben samen een overeen komst aangegaan, die den IGden dezer te Londen door graaf Hatzfeldt, den Duit- schen gezant, en lord Salisbury geteekend zou zijn. De inhoud van deze overeenkomst is ,,De Regeeringen van Duitscliland en van Engeland, geleid door den wensch, haar be langen in China en haar uit bestaande trac- tatcu verkregen rechten te handhaven, zijn overeengekomen voor haar wederzijdsclie staatkunde in China de volgende grondstel lingen in het oog te houden lo. Het is in het belang van een gemeen schappelijke duurzame internationale staat kunde dat de havens man de rivieren en kus ten van China gelegen, voor den handel en voor iedere andere geoorloofde economische werkzaamheid der onderdanen van allo na tiën, zonder onderscheid, vrij en open blij ven. De beide regeeringen zijn overeengeko men dit van haar zijde in alle deelen van •het Chineesche gebied te zullen toepassen, waar zij invloed kunnen oefenen. 2o. De regeeringen van Duitsehland en Engeland willen van haar zijde van de thans aanhangige verwikkelingen geen gebruik maken, om voor zich eenige territoriale voordeden op Chineesch gebied te behalen. Zij zullen haar staatkunde er vooral op richten, om het territoriale gebied van het Chineesche rijk ongewijzigd te handhaven. 3o. Indien andere mogendheden van de complicaties in China zouden willen ge bruik maken, om onder eenigen vorm zulke territoriale voordeden te verkrijgen, dan behouden de beide contractanten zich het recht voor, over de stappen tot verzekering van haar eigen belangen in China zich voor af te verstaan. 4o. De beide regeeringen zullen deze overeenkomst mededeclen aan de overige betrokken mogendheden, meer in het bij zonder aan Frankrijk, Italië, Japan, Oos- tenrijk-Hongarije, Rusland en de Vereenig- de Staten van Noord-Amerika en dezen mo gendheden verzoeken instemming te betui gen met de daarin neergelegde grondstel lingen." Het Russische blad de „Nowoje Wremja" meldt, dat in een interview met een „hoog geplaatst ambtenaar" aan het Duitsche mi nisterie van buitenlandsche zaiken, deze ver klaard lieeft, dat Duitsehland er volstrekt niet op staat, te wachten met de vredeson derhandelingen totdat de schuldigen ge straft zijn. Dit is in lijnrechten strijd met het door den Franschen gezant Pichon ver klaarde. De Vereenigde Staten zijn niet al te best tc spreken over Rusland's staatkunde. Mc Kinley vertrouwt Rusland, dat iedereen toe geeft en toch zijn eigen gang gaat, volstrekt niet ,en hij schijnt in zijn wantrouwen ver sterkt te zijn door een bezoek dat de Clii- neesclie gezant Wu-ting-fang hem gebracht heeft. De „Voss. Ztg." verwacht dan ook, dat de Vereenigde Staten zich nog vriendelijker zullen betoonen voor de Clnneezen, in de hoop, dat Amerika dan grootere handels- voordeelen zal verkrijgen. De Chineesche voorstellen hebben langdurige besprekingen uitgelokt tusschen Hay en Wu-ting-fang en tusschen Hay en Me Kinley. Men -"ermoedt dat de Vereenigde Staten zich of van Euro pa zullen separeeren en alleen mot China zullen onderhandelen, of zich zullen aanslui ten bij de Anglo-Duitsche overeenkomst. Men ziet uit dit alles, dat de mogendhe den weer aan 't onderhandelen kunnen gaan en Li-ITung-Tsehang beeft zijn zin weer; tijd gewonnen, alles gewonnten. Van de militaire operaties kunnen we 't volgende melden: In het Noordengeneraal Gaselee seint uit Sung-Lin-Tien (dicht bij Tchao-Tchao) liet land is rustig en de inwoners gunstig jegens ons gezind. De Chineesche troepen keeren terug. Men kan zich van levensmid delen voorzien. Do gouverneur doet al liet mogelijke om de Boksers te onderdrukken. Generaal Campbell meldt uit Sien-Lin, dat liij den 13en daar zonder tegenstand is aangekomen, na een schipbrug gelegd te hebben over het Groote Kanaal. De gezond heid der troepen is uitstekend. Den volgen den dag is hij na een door hevige regen buien bemoeilijkten marsck te Wang-Tclrin- Fu aangekomen, waar de bevolking hem vriendelijk ontving en levensmiddelen ver schafte. Den löen is de generaal te Menan- Sien aangekomen, na een geforceerden marsch, waarbij hij 20 Boksers, vele kanon nen en muilezels buit maakte. Eindelijk is hij den 16en te Tch ang-Tcn ing-O uo aange komen. 2000 man Chineesche troepen en ca valerie zijp bij zijn nadering naar het Zui den gevlucht. De „Frankf. Ztg." meldt: „de Russen en Duitschers gaan een expeditie maken naar den schuilhoek vau de Keizerin. Men zegt dat Li daaromtrent aan Von Waldersee een nota overhandigd heeft. De expeditie is \oor dertig dagen van levensmiddelen voor zien. De toestand in Haukow moet volgens de „Morning Post" zeer kritiek zijn. De Fran schen nemen voorzorgsmaatregelen. Uit Tien-tsin meldt men, dat er veel zie ken moeten zijn in het Duitsche leger. Men heeft reeds een nieuwe begraafplaats moe ten aanleggen. Pao-ting-fu is op bevel van den veldmaar schalk Von Waldersee door de verbonden troepen weer ontruimd. De expeditie keert naar Peking terug. Onder voorbehoud maken wij nog mel ding van een telegram uit Peking, volgens hetwelk Waldersee de operaties als geëin digd beschouwt cn vermoedt binnenkort te ruggeroepen te zullen worden. De buitenlandsche bladen, die wij, ter wijl wij dit schreven, ontvingen, melden, dat bijna alle mogendheden de Anglo-Duit sche overeenkomst onderschrijven. Een spoedig einde kan dus worden tegemoet ge zien. fieincngde ItfeiiettGelIngen. De »Times" verneemt uit Brussel, dat Ko ning Leopold in November Konirgin Victoria een bezoek zal brengen, ten einde de goede betrekkingen tusschen de Engelsche en de Belgische regeeringen, verstoord door het vonnis Sipido, weder te herstellen. De Fransche minister van koloniën, de heer De Lanes«an, keert Maandag van zijn ieis te Parys terug. De minister van oorlog, genei aal André, is van Tunis naar Constantine vertrokken. De Fransche premier Waldeck-Rousseau heeft een brief van Cunés d'Ornano, waarin li ij kennis geeft van zijn plan om de regee- riug te interpelleeren sover de talrijke wets verkrachtingen, schendingen van besluiten en militaire reglementen, gedaan door den mi nister van oorlog." De nieuwe rijkskanselier, graaf von Bülow, heeft een bezoek afgelegd by den Russischen gezant. Teharyhof, gezant van Rusland bij den

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1