'ai }4"te Jaargang. Woensdag 24 October 1900. No. 10378 De strijd om geluk. fler o.zi ff STADS-ZIEKENHUIS. BUITENLAND. VA SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen 1.25. Franco ■0 post 1.65. Prjjs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dageljjks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóó.v een uur ,an "iet bureau bezorgd zijn. BureauBoteretraat 68, Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeeiige voorwaarden. Taneven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummersdie Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Mein* advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan bet Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Ho. 123. s van ezig), rden TA H Siga- t, en De COMMISSIE VAN ADMINISTRATIE poor het STADS-ZIEKENHUIS te SCHIE DAM, zal op Vrpag 36 October 1900, aanbesteden de levering van: lO hectoliters aardappelenen vleesch, vet, brood en melk, dies ten dienste van dat gesticht. De monsters der aardappelen moeten op Jen dag der aanbesteding vóór 's middags 12 uur aan bet Ziekenhuis bezorgd zyn. De voorwaarden van aanbesteding liggen aldaar ter lezing op iederen werkdag des Bioigens van 9 tot '12 uur. De Commissie voornoemd, VAN WESTENDORP, Voorzitter, W. A. VANDOLDER Dz., Secr.-Penn. rare >rn, n en met óf olen ICD, Een Ino. Een van - 50 ijzes •ooi len. land bei ik \tm lijke I isiA Uiëi Aci «i Algeoieea overatcht. SCHIEDAM, 23 Oot. 1900. Zuld-Afrika. Zooals te voorzien was, is bet kleine Boe- renkommando, dat ziob dezer dagen van Ja gersfontein meester gemaakt had, daarvan teruggetrokken, toen bet Bntsdhe garnizoen ie versterkingen ontvangen en daardoor een overwegende numerieke meerderheid had ge kregen. Maar een telegram van lord Roberts meldt dat het kommando, alvorens terug te trekken, er in geslaagd is een groot aantal gevangenen, die in de plaatselijke gevange nis waren opgesloten, te bevrijden en van va pen en te voorzien. Maarschalk Roberts is en zeerste verbitterd op de inwoners van Tagersfontein, dio „zoowel mannen als vrou- trea" bun landgenooten tegen de Engolscben geholpen hebben. Men zou bijna aan een verstandsverbijstering van den opperbevel hebber gaan gelooven, waar bij" zulks niet zeer natuurlijk vindt. Maar bij kondigt een ivreedo wraakoefening aan. Kelly-Kennv zal energieke maatregelen nemen tegen alle in woners, dio ons verraden hebben In een ander gedeelte van rijln telegram meldt bijl, dat gedurende den laatsten marsch van generaal Metliucn en kolonel Douglas van. Ottosikop naar Zeerast, doze twee officieren -ondenweg meer dan 20O vva-6 gens en 12 Boeren buitgemaakt hebben. Maar daar bij qr bij voegt, dat de marsch zeer moeilijk is geweest, kan. men de over tuiging hebben (ook na zijn 'bericht dat Me- tkuen en Douglas verscheidene dagen hebben moeten vechten), dat het oen kleme Phyr- rhue-overwinning is geweest, waarin de sol- iaten van de Koningin veel meer manschap pen hebben verloren, dan zij er aan do dap- DOOK PAUL ROBRiAN". 16) Toen ik Frida een bezoek bracht, trof ik ook mevrouw Breszlau bij haar aau eu ver nam ik een menigte onaangename berich ten, Wanneer de mensehen toch maar over iets kunnen praten! Waarom letten zij niet >p hun eigen gebreken Zij beweerde dat Benno onophoudelijk bij de familie Gradnau komt en dat zij al ge- iiui ^kwenschen aannemen. Mevrouw Breszlau hield deze bewering zoo sto'cstijf vol, dat ik met eens tegen durfde spreken, uit vrees de 3waarheid te verraden. Ik zag wel, dat Fri da haar moeder voortdurend een wenk gaf, jttiaar het was tevergeefs, mevrouw Breszlau was eeu en al bitterheid. Ik moest er voor boeten, dat Klara haar lieven Siegfried ver smaad heeft, en durfde niet eens de schou ders ophalen, toen zij zeide, dat Benno zoo- vee] schulden heeft, dat was in de gelieele sted bekend; hij kon niet anders dan een njk meisje trouiwen Iu den herfst (komt Siegfried uit Parijs 'erug- Zij liet doorschemeren, dat hij heel wat domme streken, heeft uitgehaald en de pude heer woedend is. Met d'e punt van aaar zakdoek wischte mevrouw Breszlau een paar krokodillentranen af. „Die arme jon- S®n was ook al te ongelukkig, toen hij op reis ging J" Toen deed zij zich plotseling heel lief voor. en vroeg mij, of zij mij niet mocht fe- Jciteeren. 1 Ik keek haar onnoozel aan. „Waarmede, lelfnevrouw?" >jlk heb er iets van gehoord, dat u ver- jsere republikeinen hebben kunnen ontne men. Aan het slot van dat deel van liet te legram komt de aap weer uit de mouw kijken: „Metihuen heeft he't land geplun- dorden verweest." Een eeresabel voor den held van Modderrivier Daar, evnals bij Jagersfontein, is 't door verwoesting, plundering en de wreedste aan slagen op de vrijheid en het leven der be volking, dat maarschalk Roberts beweert Tranevanl te onderwerpen aan de „zachte" Britsche heerschappij. Heeft men ooit een grootere verblinding gezien dan die der En- ge^chen 31aar men heeft ook nimmer in een „ver lichten" tijd zulke d'aiden van barbarisme ge zien. Europa', dat zich zoo „kleingeestig" toont tegen een mogendheid die even zwak is als Engeland het in werkelijkheid is, zal dat Europa gaan inzien dat het genoodzaakt is om zich to bemoeien met die misdaden te gen mensclielijkheid en recht, cn er reken- odhap van te vragen aan Groot-Britannië? Zal dat Europa, liet gaan inzien nu op dit oogenblik, dat „de Engelsche militaire auto riteiten met het oog op de steeds toenemen de activiteit der Boeren m den Oranje-Vrij staat, cn de aangroeiende neiging, die er bij de „neutralen" bestaat om de Boeren te hel pen, besloten hebben draconische maatrege len te nemen, ten einde de „stroopende bon den" te vernietigen en de „neutralen" streng te straffen voor alle sohendling van den eed." 't Is hemeltergend, zulke dingen te hooren van militairen, die handelen op bevel van Chamberlain en Rhodes, wier goudmijnen gevaar gaan loop-en. Nog een staaltje van Engelsche oorlogs- taktk'k. Het ie genomen uit een Engelsch blad en geschreven door een Engelsch soldaat: „He hob deel uitgemaakt geduren de 34 dagen van een patrouille, honderd man sterk. In al dien tijd heb ik aoht schoten gelost, maar d'es te meer hebben wijl ons bezig gehouden met het in brand steken van hoeven en heb stelen van vee. Wij1 heb ben door het vuur verwoest achten twin tig hoeven." Of Europa tusschenbeide zal komen, ligt neg in den schoot van do toekomst. Maar president Kroger ia niet verr© meer. Ook mocht Amerika wel eens denken aan Cuba en Weylcr Omtrent de operaties melden wij het vol gende Eeu nieuw telegram van lord Roberts con- etateert, dat Metlruen gedurende zijn marsch OttoskopZee rust 6 dooden en 14 gewondten gehad heeft. Hij' vermeldt niet de verliezen van Douglas, die op zich zelf ope reerde, maar hij voegt er bij dat „generaal De la, Rey onophoudelijk op de flanken van Methuen is". Een ander gevocht is geleverd bij Honing- Spruit en Seefontein bij Kroonstad, tussdhen een sterk detachement Engelsdhe bereden in fanterie van generaal Knook cn een kom mando van honderd Boeren, die een stelling bij den spoorweg innamen. Roberts zegt dab loofd zijt met den langen luitenant Fritz Wolf. Heel Berlijn beweert het." Heel BerlijnDat wil zeggen Berlijn W., dat grooter babbelnest schijnt dan iedere kleine stadIk bemoei mij niet met andere mensohien, waarom bemoeien anderen zich dan met mijl Wolf is een paar koeren bij ons geweest. Dat ia toch nog geen reden, to zeggen, dat ik met hem verloofd ben Maar dat gaat zoo ond'cr goede bekenden Zij noodigeu u dringend uit, zij doen zich heel vriendelijk voor, en achter uw rug bab belen zij, over u. 'tla meer dan erg! Ik heb mevrouw Breszlau zoo eerlijk mijn meenmg gezegd, als een jong meisje het een oudere dame zeggen kan en misschien wiel al te duidelijk, want ik trilde inwendig van boosheid 'en opgewondenheid- Frida stond op heete kolen gedurende dit gesprek. Het speet mij voor haar, want ik kon mij zeer goed voorstellen wat er in haar ziel tmging. Z'"j gevoelt zich in haar omge ving niet op haar plaats, maar op heel an dere wijze dan ik. Haar fijngevoeligheid wordt voortdurend gekwetst; want haar ouders hebben met den snel verworven rijk dom geen innerlijke beschaving opgedaan. Maar toch blijft zij altijd geduldig en vrien delijk, en nog nooit heb ik een onkinderlijk woord van haar gehoord. Bij' ons is liet heel andere. Welk een verschil, mijn aristocrati sche vader met zijn keizer Frederik-baard en die kleine pokdalige Breszlau! Toch mag ik hem tog liever dan rijn vrouw; al is 'hij ook een parvenu, het is ontegenzeggelijk, 'dat hij een helder veratand heeft. Zij is zoo verba zend oribeteekenenld, en ik geloof, wanneer men in haar hersenen kon zien, dat men slechts gedachten aan nieuwe Moederen en schouwburg-kaarten zou aantreffen. de Boeren verjaagd zijn met weinig verlie zen bij de Engelscken 1 gewond. Een aanval der Boeren op Fauresmith (bij Jagersfontein) is afgeslagen. Engelsahen, drie dooden, waaronder 1 officier en. 3 gewonden. Nog een gevecht bijl Friedrichstadt (bij Johannesburg). Generaal Barton heeft een klein Boerenkomanando verjaagd, waarbij hij 2 dooden en 4 gewonden had. Conclusie: De oorlog is uit volgens Ro berts. Omtrent president Krogers reis meldt men nog de volgende bijzonderheden. Naar de „Daily Express" uit Lore 1190 Marquez verneemt, is er geen betooging ge weest bij het vertrek van president Kroger. Den geheelen dag wapperden op "liet huis van consul Pott de vlaggen der beide repu blieken. Vrijdagmiddag werd aan boord van de Gelderland een receptie gehouden ter gelegenheid van president. Krugeris ver trek. Onder de aanwezigen bevonden zidh de zusters der Nederlaudsche ambulance, de vreemde consuls en een aantal Boeren. De President zag er zeer goed uit. Uit Marseille wordt bericht, dat de gemeenteraad' besloten heeft President Kroger niet op officieele wij ze te ontvangen. Ook zal elke betooging op straat belet worden. Aan dr. Leyds wordt het voornemen toegeschreven, den President tot Port-Sai'd tegemoet te reizen. China. De „Voss. Ztg." schrijft over de gisteren door ons in haar geheel medegedeelde over eenkomst 't volgende. Het is niet te ontken nen, -dat in de overeenkomst een doel wordt nagestreefd, dat iedereen voor volkomen juist moet houden en dat algemeene bevredi ging moet doen. ontstaan, vooral bij de mo gendheden die in. China werkelijk een on baatzuchtige etaalkunde volgen. Omtrent do toestemming van de mogend heden valt te melden, d!at van Rusland nog niets is gehoord en dat Mc Kinley verklaard heeft, eerst eenige nadere inlichtingen te willen hebben over punt 3 vaa de Engelsch- Duitsch© overeenkomst. Ook van Japan ie men niet volkomen zekerzou 't zwijgen van Rusland en .Japan soma zijn grond vinden in een geheim verdrag, waarvan laatstelijk mel'ding gemaakt werd.? Ons vermoeden, -dat Aimerika en Rusland zich van het Europeesohe concert zouden af scheiden, blijkt tot dit oogenblik nog niet geheel en al van grond ontibloo't. Trouwens, iti vele kringen van Duitsdiland meent men, dat het verbond tegen Rusland gericht zou zijn, met het oog op de militaire bezetting van Mandsohurije. Een der bladen vraagt dan ook: „Welken grond heeft Duitsckland om tegen de militaire bezetting van Mand- schurijo op te komen en de stormram te wordton van de Engelsche belangen in Chi na?" Do „Voes. Ztg." daarentegen gelooft volstrekt niet aan een Duitsdhe politiek, die tegen Rusland gericht zou wezen en meent dan ook dat alle mogendheden Rlueland in Op een kalmen namiddag zaten grootma ma en ik onder de koffie in de salon. Zij had zeer goed geslapen, en ik had bijzonder zorgvuldig koffie gezet ©n ook zelf koekjes gebakken, die voor grootmama juist geschikt- waren ui'tgewalleu niet te hard en toch mooi broos. Zij streelde mijn hand en noem de mij haar lief kind. Toen zeide zij plotseling, en mijn hart hield bijlna op to kloppen van vreugde: „Hoeveel heeft een eerste luitenant eigen lijk nog noodig voor toelage?" Mijn hemel, het was de eerste maal, dat zij op de quaes tie, die al mijn gedachten be zighield, terugkwam Ik werd beurtelings warm en koud. Op hetzelfde oogenblik wiard er luid gebeld. Hoe noodlottigdacht ik bijl mijzelf, dat wijl nu juist bezoek krijgen, nu het mijn tijd was het ijker te smedenIk sprong op om het meisje te zeggen, dat wij niet thuis waren. Maar reeds öioorde ik pa pa's stem, en trad liij binnen bleek van woede. Eerst kon hij geen woord uiten. Hij was buiten adem. Mijn eerste gedachte, was dat er een onge luk gebeurd zou zijn mama, Klara of Hans maar -dat kon bijna niet! Eb dat was heb ook niet, maar teek was het erg ge noeg Hans had 's nachts in de diub gespoeld en op zijn eerewoord vijftig dliizend mark schuld gemaakt, 's Morgens was hij doods bleek naar huis gekomen ,en had alles ver teld. Den geheelen dag had papa rondgeloopen van Pontius naar Pilatus, van den eenen geldschieter naar den anderen, en bovendien nog in' doodsangst, want wanneer het uit kwam, was Hans verloren. Tezamen li ad! pa pa twintig duizend mark kunnen krijgen. God w-eet, voor -welken interest! HSji ver zocht grootmama de andere dertig duizend de eerite plaats, zidk bij de overeenkomst zullen aansluiten. Men ziet, de meeningen zijn nog al ver schillend in Duitsche kringen. Met het oog op de groote belangrijkheid van heb tusschen Engeland en Duitsdhland gesloten verdrag, m-eenen wij ook eenige be schouwingen te moeten med'edeelen, die de Engelsche pers er over houdt. De Daily Graphic" zegt: „Men heeft ei* aan herinnerd, dat bij het uitbreken van de Chineesdhe crisis de Duitscho keizer ver klaard heeft, dat hij zijn belangen identiek beschouwde met die van Rusland. Het Rus sische gouvernement echter doelde deze mee ning niet, en toen de ontruimng van Peking voorgesteld werd, werd het duidelijk, dat de stappen van Duitechlanid geen echo- te Pe tersburg gevonden hadden. De aanneming der Vereenig'de Staten van dit ontruimingsplan liet niet na, te Berlijh ongerustheid te verwekken. Die angst nam toe, toen er melding gemaakt world van een nieuwo toenadering t use alien Japan en Rus land, terwijl lord Salisbury de goheele mensdhheid in spanning hield omtrent zijn idees over Rusland'g plannen. Duitschland was du?s bang, spoedig 111 China geïsoleerd te zullen zijtn, vooral toen na de Bundesrath- affaire de Engelsche premier zich niet- org gunstig over Duitsdhland uitliet. De beslissing van Engeland, het voorstel O O verwerpende, was zoolang uitgesteld om Duitsdhland de groote moeilijkheid van zijn positie te laten gevoelen. De Duitsche keizer voelde zich echter nog met op zijn gemak- Eenige weken geleden liep liet gerucht .n diplomatieke kringen, dat Frankrijk voor stellen zou doen om met Engeland tot een overeenkomst te geraken, waarbij de integri teit van Midden- en Zuid-China gewaar borgd zou .worden, en zou ten doel hebben, Duitsdhland voor altijd in het Oocsteu te isoleeren. In die omstandigheden werden de onderhandelingen geopend, die op de En- gelsch-Dhitscike overeenkomst uitgeloopen zijn." Men ziet, de „Daily Graphic" stelt het voor, alsof Duitschland door Engeland op sleeptouw genomen i-s. De „Daily Telegraph" zegt: „dat sedert het tractaat van Berlijn de Engelsche diplo matie nooit zoo'n succes behaald heeft. De Europeesche politiek treedt een nieuw phase in, waarin Engeland een overwegenden, rol zal spelen." Hiertegenover leze men, wat de „Daily No we" schrijft: „Lord Salisbury heeft- eenige concessies aan Duitsahjand gedaan, zonder er iets voor in de plaats te krijgen." Of heeft Duitch- land misschien beloofd, ricth .niet te m sagen in den Zuid-Afrikaanschen oorlog? De .Dai ly-Mail" toch schrijft: „Door d'e Eugalseu- Duitscho overeenkomst zullen alle stappan van Kruger bij) het Duitsche hof vruchteloos zijn." De „Standard" legt artikel 3 aldus uit „Indien andere mogendheden in China ter ritoriale voordeden trachten te behalen, *t mark te geven. Het was een vrecselijke scè ne. Papa, die zich vernedlerde voor de oude vrouw, die hij altijd had gehaat en mot tra nen in d'e oogen bedelde voor zijn eenigen zoon, die zeker zijn ontslag kreeg, wanneer de sehul'd den volgenden morgen niet wierd betaald Hans, rijn on tel ag! Dat beteekendedom kogel, want na zulk een smaa'd kon een Dükren niet langer leven E11 grootmama bleef onbewogen. Was rij heb werkelijk? Of wilde rij ons nogmaals haar macht laten gevoelen? Wij moeten er dubbel zwaar voor boeten, nu wijl eenmaal beproefd hebben, haar invloed te loochenen Bovendien was Hans vroeger haar lieveling. „Laat hem zijn ontslag nemen en een an der loven beginnen, wat mij betreft als kell- uer of koetsier in AimerikaMisschien wordt hij nog eens een bruikbaar mensch, wanneer lüj moet -werken. Betaal ik vandaag zijn schulden, zoo zal liij, morgen wieer nieuwe maken. Laat hem zijii ontslag maar nomen Hij heeft het verdiend." Grootmama stamt niet van een oude offi- ciersfamilie af. Met onze denkbeelden kan zij zich volstrekt niet vereenigen. Eindelijk gaf papa het op, langer tesince ken. Do< dsbleek nam hij rijn hoed en stond op. Hij wankelde en ik sneld'e toe, om liem te ondereteiuien- Daar schoot mij iets te luimen. „Ik ga met u mede, papa. Ik weet, wie mij iie'jeu zal, wanneer'grootmamai ons niet helpen wü." Ik snelde naar mijn kanier om mij! gereed te maken. Oubewcegüjk stond papa daar, toen ik we der Vonenkwam, „Waar wil je keen, Harriet V' vroeg groot mama. „Naar Frida," zeide ik vastberaden. zij in het Noorden (Rusland), 't rij. in het Zuiden (Frankrijk), zullen Engeland en Duitschland zich genoodzaakt zien, daarvoor a^Ja-doltoss teiling te zoeken in andere stre ken van heb Oosten." Men rietzooveel hoofden, zooveel zinnen Sir E. Satow, de nieuwe gezant van Enge land, is te Peking aangekomen met een mi litair geleide. Sir Macdonald zal h eden vei- trekken. 'Uit Tïea-lsin wordt aan de „Daily Mail" geseind, dat maarschalk Von Waldersee ziek is tengevolge van dysenterie. De „Standard" vernoemt uit Shang-hai, dab het contingent van Se-Tchauen, 7000 man sterk, te Seanglang is aangekomen, cp 250 mijlen ten Zuidoosten van Kiang-Sang, Dat contingent is naar die plaats op weg om den Keizer te beschermen. Een bericht uit Swatow zegt, dat de Ohi- neosche troepen onder bevel van generaal Liu-Yong-Fou verslagen rijn bij) Oua-Kaa- Fou (in de provincie Kouang-iSung) door de Triaden, die zich gereed maken, Kanton aan te vallen. AEo generaals in de genoemde pro vincie vragen versterkingen aan. Men ziet dus, dat de opstand riek uitbreidt. Onder voorbehoud maken wij melding van het be richt, dat de dag van heden bestemd zou rijn voor den moord van alle Christenen en bekeerden in Houang-Tung. Ten slotte maken wij melding van een brief van den Chineesdhe li keizer, aan presi dent Louibet ditmaal, natuurlijk weer om tussdhenkomst en spoedig begin der onder handelingen. Welk staatshoofd zal nu een brief krijgen Gemengde Mededeellngen. Naar de ïPitit Bleu" meldt hebben de diamantwerkers te Antwerpen tot algemeene weikstaking besloten. Naar de nPetit Bleu" uit Parijs verneemt, heeft de minister van oorlog generaal A ndré de laatste hand gelegd aan een wetsontwerp volgens hetwelk de krijgsraden in tyd van trede aan de burgerlijke rechtbanken onder geschikt zullen zyn. Voorwaar een daad van moed Dreyfus is niet voor niets martelaar geweest. De dader van den aanslag op den Sjah te Parijs is door de Kamer van inbeschul digingstelling naar het Hof van Assises ver wezen. De zaak zal vermoedelijk in het laatst van November vooikomen. De Spaansche crisis heeft ditmaal niet lang geduurd. De heer Azcarragua heeft reeds een nieuw kabinet gevormd als volgt samen gesteld minister-president, Azcarragua justitie, Vadillo; buitenlandsche zaken Com pos; financiën, Allende Salajas; binnenland- sclie zaken, Ugantilandbouw Sanchez Toco oorlog, Linarez; onderwijs, Gaicia Alix. De ondersecretarissen van binnealandsche zaken, de prefect en de burgemeester van Madrid en verschillende audere prefecten namen ontslag. Er is sprake van het garni- Grootwama lachte spottend. „Naar Frida? Je zoudt geld aan willen nemen ron de mensdhjen, wier zoon Klara aigïwezen heeft?" „.Frida siaat hoog genoeg, om verschil te maken tusschen mij en het blauwtje, dat Klara Siegfried bezorgd heeft." „Ik sta 't niet toe," zeide grootmama op gewonden. „Juist bij die mensdien zal je niet bedelen voor jo broeder. Ik zou mij voor hen schamen." „Kom, vader!" zeide ik en legde rijn arm in den mijue. Grootmama versperde ons den weg, „Harriet! Bedenk wat je doet1" „Ik moet al mijn trots verloochenen, grootmamaHet is een verschrikkelijke stap, dat weet ik. Maar Hans moet gered worden de laatste der familie en papa'fe eenige zoon. Ik waag het! Dat zweer ik u!" Toen gaf rij toe. „Jullie rijt allen dwazen met je familietrots maar wanneer je jezelf in 't ongeluk wilt storten mij goedHans heeft- in één nadht- alles verspeeldpast maar op, dat hij' jullie allen niet- tot den bedelstaf brengt Papa herademde weer en stamelde„Dank u! donk u!" en wilde haar hand kussen. Maar rij wenkte hem en mij heen te gaan en liet haar kamenier zeggen, dat rij naar dte Bank moest. 's Avonds bracht rij het geld en gaf heb aan papa. Mama was meer -dood, dan levend, en Hans, de arm© zondaar kon maar niet begrijpen, dat hem genade gesdlionken werd. Papa en Hans r-eden toen samen heen, om de schuld te betalen. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1