Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BMTE^AND. V STADSNIEUWS. Gemeenteraad. YL AARDINGEN. Kerk en School. Rechtzaken. Staten-GeneraaL V St to te kr he fer een bemdht, dat de helft der trekdieren, van het veldhospitaal van de Imperial Ye-omen- ry op weg van Kroko-dilrivier naar Pretoria zijh besweken. Omtrent de rein van President Kruger valt het volgende te molden Dte „Matin" weet mede te deelen dht de Belgische regeeriug aan het Transvaalsdke gezantschap te kennen heeft gegeven, dat 'haar een langdurig verblijf van president Kruger in België onaangenaam zou zijn, ctai- dat het mogelijk aanleiding zou geven tot anti-Engeilsdhe demonstraties. Zeer mooi is he' artikel van Paul de Cas- sagnac in de „Autorité" „'Men zal hem huldigen als een der onzen, als den. grootste. Het Fransche volk heeft evenzeer do verschrikkelijke pijnen dhr ver minking gekend. Zijn hart bloedt nog, zal altijd bloeden. Een te groot aantal zijfner kinderen zucht onder den ijzeren hiel van den veroveraar. En bovendien aal de vrome vereering, die wij den. ouden Kruger bewij zen zullen, vermeerderd worden door de ge dachte, dat de Boeren tot beul hebben den vijand, die de beul was van Frankrijk, ten allen tijde en overal, den Engelsöhmem China. De berichten uit China zijn al zeer schaarsch. Een antwoord op de laatste vraag gisteren door ons gedaan, is reeds gedaan. De Chi- neesche gezant te Londen heelt de opdracht ontvangen den Koning van Italië een bood schap van den Keizer van China over te brengen, waarin deze een beroep doet op de goede gevoelens van Italië's vorst ten gunste van China, ten einde te komen tot den vrede. Hg verzekert hem van zijn onbegrensde dankbaarheid. (Zie de telegrammen.) Rest nog Frans Jozeph. In aansluiting van ons telegram uil Hong kong dd. gisteren nog het volgende: De opstandelingen achten zich verder nog zeker van hun sccces, omdat zij niets nemen zonder betaling en dientengevolge meer als gasten dan als vjjanden worden behandeld Het aantal leiders van den opstand wordt geschat op tien, die elk een afzonderlijke bende aanvoeren. Naar gemeld wordt heeft de leider der opstandelingen, die in het Hin terland van Kau-loeng optreedt, den 15en dezer een groote troepenmacht van admiraal Hos verslagen de admiraal verloor honderd man aan dooden. demengdc Mededecllnecn. Lord Salisbury heeft zich naar Balmoral begeven, om Koningin Victoria eenige wijzi gingen in het kabinet voor te dragen. De «Standard" meldt dat sir Henry Campbell-Bannerman de leiding van de liberale partij zal behouden, mits hg door alle secties van die partij gesteund wordt. De geschillen, die gerezen zijn over quaesties van imperiale politiek, maken de positie van leider zeer moeilgk en wanneer sir Campbell- Bannerman niet de verzekering krggt, dat men hem krachtig zal bijstaan zal hij zich waarschgnlijk terugtrekken. Men gelooft echter dat voor de eerste zitting een ver gadering zal gehouden worden en dat men een vergelijk zal treffen. Sir Alfred Millner, die gouverneur over de «Oranjekolouie" en de Transvaal wordt, zal opgevolgd worden als gouverneur der Kaapkolonie door sir W. Hely Hutchinson, thans als zoodanig werkzaam in Natal. Generaal André, de Fransche minister van oorlog, is met groot enthousiasme te Algiers ontvangen, en werd er toegesproken door Max Régis. De «Gaulois" verneemt dat de staatsraad het vonnis, waarbij Picquart uit de Igstder officieren geschrapt werd, vernietigd heeft als onwettig. Picquart zal nu opnieuw moeten terechtstaan. De ondersecretaris van Buitenlandsche Za ken, Freiherr von Richtkofen is benoemd tot Staatssecretaris als opvolger van vonBiiiow. De berichten van de samenzwering tegen het leven van keizer Nicolaas van Rusland worden officieel tegengesproken. De commissie, door de vergadering van bannelingen enz. uit Transvaal benoemd om met dr. Leyds te confereeren. hepft twee bij eenkomsten met den gezant te Brussel ge had. Bg de eerste was met den heer Leyds alleen de heer Boeschoten tegenwoordig; bij de tweede verscheen ook de consul-generaal Snethlage van Amsterdam, die door dr. Leyds ontboden was. In een Vrijdag a.s. op nader' vast te stel len plaats en uur te houden vergadering zal het antwoord, dat de commissie ontvangen heeft, worden medegedeeld. Te 's-Gravenhage is in den Nieuwen Uitleg 17, een aarivraagkantonr voor heeren patroons gevestigd, ter verkrijging van per soneel uit ambtenaren en beambten der N. Z. A. S. M. Hofbericht. De «Tel." verneemt uit vertrouwbare bron dat het huwelgb van de Koningin met Z. H. Hertog Hendrik bepaald is op 47 Januari 4901. Het Duitsche «Militar Wochenblatl" meldt, dat hertog Hendrik van Mecklenburg-Schwe- rin, eerste-luitenant bg het bataljon jagers der garde, onder bevordering tot kapitein la suite van dit bataljon is gevoerd. Morgen is er een jacht in uen Oranjepolder voor de leden van het Civiele en militaire Buis van H. M. Indische begrooting. Blijkens het ufdeelingsverslag over de In dische begroeting hadden velen met genoe gen gezien, dab de minister een ontwerp tot decentralisatie van bestuur had ingediend. Andere leden waren teleurgesteld over het uitblij'ven van verschillende hervormingen, o. definitieve voorstellen omtrent de kof fiecultuur en de vroeger door den minister verkondigde denkbeelden over afschaffing O O der heerendiensten. Niettegenstaande de dienst van 1900 waarschijnlijk met een voondeelig saldo zal sluiten, achtten vele leden den toestand der Indischs geldmiddelen toch steeds zorg wekkend en drongen op bezuinigingen aau, o '.a. door alle kosten van verdediging tegen een buitenlandschen vijand ten koste van Nederland te brengen. Door sommige leden werd, in verband met da in China ontstane verwikkelingen, de aandacht des ministers gevestigd op het be lang, dat Indië heeft bij de immigratie van Chineesche koelies. Bij het hoofdstuk „uitgaven in Ind'c" werd door sommige leden geklaagd over den longen tijd gedurende welke vele mlandsche beklaagden in preventieve hechtenis gehou den worden. Eenige leden verzocht-en inlidi tingen om trent het groote ziekte- en sterftecijfer der dwangarbeiders, die op expedition en bij de mijinen worden gebruikt. Tegen de denkbeelden omtrent de verbe tering van het middelbaar en vakonderwijs werden verschillende bsawaren geopperd. Gaarne zou men nadere inlichting ontvan gen omtrent de kosten van oprichting der w>kool voor middelbaar en vakonderwijs. Sommige leden hadden gaarne het onder wijs voor inlanders krachtiger zien tor hond genomen. Van verschillende zijden, werd de wensche- lijkheid betoogd van een telegrafische ver binding tusschen Nederland en Indië, waar van de kabels niet op Engelsdh gebied lan den. Aanbevolen werd de vorming van een in Indië aanwezige reserve voor het leger. Gevraagd werd of het niet mogelijk is, meer onderofficieren naar Nederland te zen den ter toelating tob den hoofdcursus te- Kampen. Het aanschaffen van twee torpedobooten vond toejuiching. Ook werd aangedrongen op uitbreiding van het aantal reöherahe- vaar buigen. Ook nu weder gaven eenige leden te ken nen, d'at de kosten van het auxiliair eskader ten laste van de Nederlandsche begrooting behooren gebracht te wordlen. Kieswet. De heer De Waal Malelijt heeft voorgesteld aan art. 56 nieuwe zinsneden toe te voegen, hiertoe strekkende, dat voor stemdistricten, waar een aanmerkelijk deel der kiezers de zeevisscherg uitoefent, op verzoek van minstens een vijfde deel der in dat stemdistrict woon achtige kiezers, telkens voor een tijdvak van ten hoogste 6 jaren, bepaald kan worden, dat aldaar op den Zaterdag, voorafgaande aan den voor de stemming of herstemming aangewezen dag, gelegenheid tot stemming zal gegeven worden van des voormiddags vier tot acht uur. De heer Van der Velde heeft amendemen ten voorgesteld 1öu op art. 20 met de bedoeling om het drukken der kiezerslijsten in alie gemeenten verplichtend te stellen en 2o. op art. 31, met de bedoeling de vervanging van voorzitter en leden van het stembureau gemakkelijker dan thans te maken. Bij Korinklgk Besluit zijn benoemd tot voorzitter en bu=ger!qke leden van de militie raden voor de lichting 4901, in de provincie Zuid-Hollandin het 4e rnilitiedistrict tot voorzitter, rar. J. G. S. Bevers, lid dei- Provinciale Staten tot lid, P. J. van der Burgh, lid van den gemeentelaad van 's-Gra venhage; in het 2de rnilitiedistrict: tot voor zitter, mr. P. D. Kley, lid der Provinciale Statentot lid, A. A. Hoos, lid van den gemeenteraad van Rotterdamin het 3de militiedistrict: tot voorzitter, H. C. Juta, lid der Provinciale Staten tot lid, A. J. van Hoeken J.Jz., lid van den gemeenteraad van Leidenin het 4de rnilitiedistricttot voor zitter, E. van der Gijp Barendregt, lid der Provinciale Staten tot lid, J. Hordgk Jz., lid van den gemeenteraad van Dordrecht. Ir, eene vergadering van de commissie van patroons en werklieden voor de drukkers- bedrijven is het concept-leerlingstelsel eo regeling van loon en arbeidsduur voor de boekdrukkergen te 's-Gravenhage (waarvan eenigen tijd geleden melding is gemaakt) door de patroons ingediend. Men h<*opt het met Koppermaandag 4901 in te voeren. De nieuwe gulden wordt heden of morgen in omloop gebracht. OVERSCHIE, 23 October. In de Delftsche Schie werd gisteravond een net gekleed meisje drgvende aangetroffen dat dadelgk op het droge gehaald werd. Hoewel zg reeds in bewusteioozen toestand verkeerde werd zij door toepassing der middelen tot redding van drenkelingen weer in het leven terug geroepen, waarna bleek dat het de 48-jarige winkeljuffrouw J. V. uit Gouda was. Den volgenden morgen is zij naar haar ouders teruggebracht. Verloving van H. M. de Koningin. Het adres van gelukwensching, dat namens onze gemeente door Burgemeester en Wet houders jian H. M. de Koningin gezonden is, luidt alsf volgt Aan Hare Majesteit de Koningin. Mevrouw I Met den meesten eerbied veroorloven wg ons de vrijheid aan Uwe Majesteit de geluk- wenschen der gemeente Schiedam aan te bieden bij gelegenheid van Uwer Majesteits verloving met Zijne Hoogheid Hertog Hendrik van Mecklc.iiiburg-Schwerin. Met de grootste belangstelling is ook in deze gemeente kennisgenomen van deze zoo heugelijke en gewichtige gebeurtenismoge zg ten zegen wezen voor Uwe Majesteit, Uwer Majesteits Huis en ons Land. Van Uwe Majesteit de onderdanige dienaren, Burgemeester en wethouders van Schiedam, VERSTEEG. De secretaris, G. J. BISSCHOP. Schiedam, 18 October 4900. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal een vergadering hou den op Dinsdag 30 October a.s., des namid dags ten twee uur. De te behandelen onder werpen zijn 1. Mededeeling van ingekomen slukken. 2. Benoeming van een lid van het Burgerl. Armbestuur (vacature-J. M. v. d. Schalk Jr.). Aanbevolen de heeren A. Hoek Jz. en P. C. v. d. Pant Jr. 3. Praeadvies op het adres van J. A. Hingman houdende verzoek gebruik te mogen maken van het teekenlokaal der IJ. B. S, 4 Voorstel tot wijziging der verordening op de heffing van havengeld. 5. Gemeente-begiooting voor 1901. Maatschappij lot bevordering der Toonkunst Concert LJtrechtsch Stedelijk Oikest. Als dit tweede concert in het nieuwe sei zoen met het eerste de Heinze-avond van «Orpheus" als voorteekenea en norm mogen gelden voor wat komen zal, dan staat Schiedam een heerlijke muziekwinter te wachten. Met niet minder dan met het Utrechtsch Stedelijk Oike?t, onder leiding van Wouter Hutsehenruijter, deden we het gister avond. Deze paar genotrijke uren hebben veel goedgemaakt voor het wat dorre seizoen van het vorig jaar. Het Utrechtsche Orkest heeft uit zijn reper toire Schiedam veel moois gegevenin de eerste plaats de derde, de z. g. greote (mis schien beter grootsche) Leonore-ouverture. Van Beethoven (niet von, zooals het pro gramma vermeldde) componeerde deze ouver ture als tweede in de rij van vier, welke hg voor zijn eenige eri eenige opera getoondicht heeft. Historisch is de groote Leonore ouver ture dus niet de derde, maar de tweede. De eerste ouverture, gewoonlgk foutief aangeduid als no. 2, behoort feitelijk bg de opera, doch het geringe succes, dat zij bij de eerste op voering van «Fidelio" (20 Nov, 1805) bij het Weener publiek had, deed de groote Lodewgk zijn ouverture aan een revisie onderwerpen. Tengevolge daarvan ontstond de tweede Leonore-ouverture, als no. 3 gisteravond uitgevoerd. Beide ouvertures lijken veel op eikaar, doch de groote is verreweg de superieure. Richard Wagner getuigde er van, dat zij «das gewaltigste Drama selbst ist" en als oiverture, in de strikte beteekenis van het woord, dus eigenlijk te ver gaat. Maar juist ddardoor is deze ouverture zoo bij uitstek geschikt voor de concertzaal: zg is een symfonisch gedicht, dat zóó Af is van conceptie, dat het geheele Fidelio-drama er in beknopten vorm in gezegd is. De begia- maten van de Florestan-aria zijn er fraaier in behandeld, dan in de oudere Leonore- ouverture, de trompetfanfare (de z.g. be- vtijdingsfanfare) geeft een, door haar ver binding tot den climax, geweldige impressie en de hartstocht, door de violen uitgedrukt, is gloeiender, dringender. Geen der drie andere ouvertures (de latere 3de en 4de, waarsan de eerste een gelegenheidscompositie was voor een Fidelio-opvoering, die in 1807 te Praag zou plaats hebben, worden weinig uitgevoerd) evenaart als gezegd deze no. 3. Hutschenruijter's orkest heeft van Beet hoven's ouverture een prachtige vertolking gegeven en de stemming voor gebracht voor de sublieme tweede Symphonie (in D.-dur). Na de pauze volgden de ouverture's «Frei- schütz" en jTannhauser", waarvan wij de eerste fraaier van opvatting vonden dan de laatste, misschien omdat het tempo hieruit iets sneller liep, dan onze ooren in de laatste jaren gewoon zijn, te hoorenhet Andante Caudabile uit het D-strijkkwartet van Tschai- kow>ky en «Tasso" symfonisch gedicht van Liszt. Er is heel wat onvriendelijks gezegd aan het adres van Liszt, als componist van ora torium - en oikestmuziek, en er moge m enkele gevallen wel iets aan zijn van de bewering, dat hij zjjn stof te veel u.tspon (de «Legende von der heiligen Elisabeth" bijv.), van dit Tasso-toondicht kunnen wij begrijpen, dat Wagner Liszt als orkestmuziek- componist juist zoo hoog stelde. «Tasso" boeit door zijn kleuren, zijn passie en de meesterlijke behandeling van het orkest Als licht na lange poolduisternis is het, als door het drukkende lamento de heldere triomf jubel breekt in trompetgeschal. Dat is van uiterst knappe combinatie en getuigt van een besliste heerschappij over het veeltonig orkest instrument. De rustige directie van Hutsehenruijter hebben mg weder eens bewonderd druk en beweeglgk gedoe blijft hem vreemd. Zelfs weet hij als een hyper-mensch zgn kalmte te bewaren, als zjjn waldhoornist den heelen avond door bij iedere attaque omslaat. Dat konden wg niet en wenschten den boosdoe ner daarom een betere embouchure. Patrimonium. In de gisteravond gehouden vergadering van «Patrimonium" werd besloten de noodige stappen te doen tot oprichting van een ring, bestaande uit afdeelingen van «Patrimonium", liggende in de onmiddellijke nabijheid van Schiedam. Het bestuur werd opgedragen een schrij ven te richten aan de verschillende Kamers van Arbeid en de winkeliersvereniging hier ter stede, opdat deze pogingen in bet werk stellen om het sluitingsuur der winkels in het algemeen te vervroegen, en om daartoe te geraken, het loon der werklieden op een vroeger uur des Zaterdags te doen uitbetalen. Aan verschillende verenigingen zal een schrijven gericht worden om adhaesie te betui gen met dit schrgven. De heer K. Snegders de Vogel heeft het doctoraalexamen in de klassieke letteren aan de rijksuniversiteit te Leiden afgelegd. Voor het gisteren gehot-v m examen voor vrije en orde-oefeningen -* :agde o.a. onze stadgenoot de heer D. I toK*gk. Gisteren maakten wij een bijzonderheid melding van het feit dat Jan Ravens den 4n November gedurende 50 jaar bij de dd. schutterij als tamboer zal ingedeeld zijn geweest. Men maakt ons naar aanleiding daarvan opmerkzaam op het feit dat de vader van dezen getrouwen schutter eveneens meer dan 50 jaren als tamboer bij de zelfde schut terij heeft dienst gedaan. Naar wij vernemen blqft de toestand van Geertruida van Houten, wier been in het Ziekenhuis is geamputeerd, tengevolge van het onder den trein geraken, tot heden be vredigend. Zitting van Dinsdag 23 October 1900 des namiddags ten twee ure. Vervolg.) Voorstel tot het verleenen van machtiging tot het beschikken over een bedrag van f20,000.— voor mnntgas. (Zie ons nr. van 18 October j.l.) De heer De Groot, wijst op de onjuiste bewoording der toelichting. De heer Van Westendorp erkent de juist heid dezer opmerking, maar zegt dat de toelichting alleen wilde aanduiden de bron waaruit geput zal worden. De heer Lagerweij vraagt of weer in een beperkten tijd moet worden afgelost. De heer Van Westendorp antwoordt toe stemmend. - Het voorstel wordt goedgekeurd. Idem in verband met het opmaken van plannen tot het geven eener bestemming aan het kapitaal van het fonds, herkomstig van het voormalig Oude-Mannenhuis (Zie ons nr. van 18 Oct. j.l. De heer G o u k a vraagt splitsing bij de stem ming over het voorstel van B. en W. Spr. acht het voorstel wel overeenkomstig den letter van het Raadsbesluit van '54 maar meent dat de ge schiedenis aanduidt dat riet mag worden inge grepen in huishoudelijke zaken. Punt 2 acht spr. dus juist doch punt 1 niet. De heer mr. Jansen zegt dat waar spr. zich terecht beroept op het raadsbesluit van 1854, er niets anders voor den Raad overblijft dan over eenkomstig dat besluit te handelen. De heer Brillenburg acht het wenschehjker dat met de benoeming eener commissie wordt gewacht tot de administrateuren gelegenheid heb ben gehad om hunne plannen in grove trekken kenbaar te maken en stelt voor de benoeming eener commissie een maand uit to stellen. Dit voorstel wordt ondersteund. De heer G o u k a zag gaarne het voorstel-Bril- lenburg gewijzigd, zoodat over punt 2 nu reeds kan worden beslist. De heer Brillenburg zegt dat alzoo zijn bedoeling was. De heer Klein vreest dat de Raad zich te veel bindt door nu reeds f600.toe te staan. De heer Brillenburg heeft geen ernstig bezwaar om voor te stellen beide punten aan te houdeD. De heer Visser meent dat de administrateuren zonder geld geen plannen kunnen indienen. De heer mr. Jansen meent dat een dergelijk besluit verkeerd zou zijn. Spr. vreest dat administrateuren zich op een verkeerd standpunt plaatsen. Zij zijn niet „regenten" van een stichting maar „beheerders" van het fonds. De raad zou een groot deel van zijn bevoegdheid uit handen geven door aanneming van het 2e deel van het gesplitste voorstel. Tegen het geheele uitstel heeft spreker echter geen bezwaar. De beer G o u k a acht het gevaar niet groot, omdat ten slotte de raad zijn eindbeslissing in handen houdt. De heer Brillenburg trekt zijn voorstel in. De heer Kranen verzet zich hier tegen en stelt nu zelf voor de geheele zaak aan te houden. Dit wordt met algemeene stemmen aangenomen. Overeenkomstig het advies der Commissie belast met het onderzoeken der bezwaarschriften van aangeslagenen over hunnen aanslag in de plaat selijke directe belasting naar bet inkomen, dienst 1900/1901, werd ontheffing op hun aanslag ver leend aanD. Ooms, C. B. M. Slieker, W. de Koning, J. O. van der Tuijn, J. J. Hassing, G. Hattem, P. H. Verbagen, G. Eisbcrg, A. van der Most, E. F. Schiller, P. G. Akker, C. van Wijn gaarden, J. Tettcro, W. van der Hoeven, wed C. Bosselaar, H. L. Klaassen, J. van Deventer, S. J. M. Karis, wed. T. Janse, B. Ottolini, J. Roet- man, 31. Roetman, M. E. Roetman, N. J. Oostrum, P. Beckschcbe, F. W. A. van Geldrop en T. 0. Putters; terwijl de verzoeken van M.M.Overste, A. de Ruiter, J. Brouwer, J. H. van der Klink, P. M. Verkade Pz., J. Leemans, J. Amoureus, C van Giezen, A. van Koesveld en Jan van Katwijk mede op advies dier commissie werden afgewezen. De Voorzitter deelt ton slotte nog mede dat a.s. Dinsdag de Raad opnieuw zal vergaderen ter behandeling der begrooting. Niets verder aan de orde zijnde sloot de Voor zitter de vergadering. In de raadszitting van heden werd benoemd tot directeur van gemeentewerken de heer D. Komen, hoofdopzichter te Leiden. 'Door B, en W. zjjn de volgende vergun ningen verleend: 4o, Aan G. F. Cocheret, alhier, tot op richting van eene schietinrichting aan de Emmastraat in het perceel no. 44, kadaster sectie A no. 3966. 2o, Aan J. van den Biand, alhier, tot op richting van eene vetsmelterg aan de Waal straat in het perceel no. 43, kadaster sectie B no. 459. 'Bg het gehouden examen voor teie- phoniste slaagde o. a. mejuffrouw L. Groe- neveld alhier. 'De Vlaardingsche Harddraverij-Vereeniging «De Eendracht" zal een algemeene vergade ring houden op Donderdag den 25 Oct. a.s., 's avonds ten 8 ure, in hotel «Bellevue". Daarbjj zal weder aan de orde worden gesteld de verkiezing van bestuursleden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Eexta (Gr.) ds. N.War- molts te Ternaard (Fr.); te Blauwkapel ds, K. Bouthoorn te Edete Oss (toez.) de heer G* A. van den Bergh vanEysinga, caod. te Hulst- te Callantsoog ds. J. L. Klein te Ooeterwolde! Geref. Kerken. Beroepen te Buram (Fr.) ds. A. H. Nieboer te Sleeuwijk (N.-Br.)te Antwerpen ds. K. J. Kapteyn te Axel. Bedankt voor Heerjansdam door ds.J. H. Koers te Molenaarsgraaf. R. K. Kerk. De bisschop van 's-Hertogenbosch heeft benoemd tot pastoor te Kaatsheuvel den heer J. B. Nielentot kapelaan aan de kathedrale kerk te 's-Bosch den heer A. van Beqnen- tot kapelaan te Oorschot den heer J. H. van Susante en tot assistent te Alem den heer J. M. M. Bressers. Aan het examen van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden in Neder land, op 24 en 25 October te houden in «Maison Strouken" te Amsterdam, wordt deelgenomen voor boekhouden en handels- rekenen door 480 candidaten; voor handels correspondentie Nederlandsch door 4Fransch door 4Duitsch door 5 en Engeisch door 14 candidaten. Kantongerecht te Schiedam. Vonnissen uitgesproken 24 October 1900, Schiedam. Spoorwegovertreding A. v. B., vrouw vau J. G., tot f2 boete subs. 1 dag hechtenis. Politieovertreding M. VV. K., tot f0.50 boete subs, i dag hechtenis; C. v. N., H. J. T. vouwv.M.T, M. T-, J. E. v. d. M. vrouw v. W. v. d. S., W. v. d. S., H. C. d. W., A. S. vrouw van C. H A. J. K., ieder tot f 4 boete subs, 1 dag hechtenis; G. T. J. M., vrouw v. K. v.£„ tot f2 boete subs. 1 dag hechtenis: C. v.T. en A. B., ieder tot f3 boete subs. 1 dag hechtenis. 'Vlaardingen. Straatschenderij VV. v. d. S. tot f 2 boete subs. 2 dagen hechtenis. Openbare dronkenschap: N. v. D. tol fl boete subs. 4 dag hechtenis; W. L. (tweemaal) tot 2 maal f3 boete subs. 2 maal 3 dagen hechtenis; H. P. v. R, (1e herh. driemaal) tot 3 maal 3 dagea hechtenis. Spoorwegovertreding W. W. tot f3 boete subs. 3 dagen hechtenis. Poütieovei treding A. R. tot f 3 boete subs. 1 dag hechtenis, K. v. R. en P. v. IJ, tot fl boete subs. 1 dag hechtenis ieder. M a a s s 1 u i s. Openbare dronkenschap W. v, d. G. tot f 3 boete subs. 3 dagen hechtenis. Spoorweg-overtreding A. M. tot f 3 boete subs. 3 dagen hechtenis. Poiitie-overtreding G. v. d. K. tot f3 boete snbs. 2 dagen hechtenisJ. P. E. tot f 3 boete subs. 4 dag hechtenis; D. S., vrouw v, G. V., tot fl boete subs. 4 dag hechtenis. De koopman in oudhiedten S. te 's-Graven- hage, is (gisteren voor den officier van justi tie geleid, tot het verstrekken van inlichtin gen om trent den inkoop van. de meeste schil derijen, afkomstig van -den grooten schilde rijendiefstal. Een deskundige 'heeft ruim 200 van de ge stolen schilderijen aan het liooddcom-niissi- riaat van polite geschouwd. Heden werd <te expertise in zake den sdbil- deiij-enditefstaiL voortgezet aan het hooiji- commissairiaat van politie. Een Rembrandt, ter waarde van f 20,000, wordt vermist. Het is de „Christus van Gethsentane". Bespottelijk lage prijzen, moeten door den opkoopar aan de veridachten van dezen dief stal zijn betaald. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 23 October. (Vervolg.) Kieswet. ■Bij art. 2 kwamen in besproking 3 amfen- dementen van de heeren Troelstra c.S. lo. Om te bepalen d!at, indien de aard der werkzaamheden in een bedrijf medebrengt dat zijl in -den regel een gedeelte van Let jaar niet worden uitgeoefend, ter berekening van den tijd gedurende welken iemand in dienstbetrekking is geweest, de tijd wondt medegeteld gedurende wtelken de werkzaam heden waarvoor hij in dienst is, hebben stil gestaan, ook indien gedurende dien tijd de dienstbetrekking tijdelijk was opgeheven. 2o. Om te bepalen dat behalve bij ziekte, verwonding of werkeloosheid, Ook bij werk staking, het niet ten volle ontvangen loon als normale bedrag is aan te nemen voor plaatsing op de kiezerslijst. 3o. a. Om voor 't beoordeelen van kiesbe voegdheid -eventuee-le ongevallenrente tot eea bedrag van het volle loon van den getroffe ne in rekening te brengen. 'b. Bepalende dat bet inkomen, pensioen en lijfrente der vrouiw geldt voor haar ma®i en -dat van de inwonende minderjarige kin deren Voor de helft voor den vader. Tegen amendementen 1 en 3 had de 3D- NISTESR minder bezwaar dan tegen het 2e amendement. Morgen voortzetting. Zitting van Woensdag 24 October. Biji het voortgezet debat over de techni sche Keswetherriening, bestreed die hoef VAN TT AiRMEBEfBllK" die amendementen van den heer Troelstra os. De heer DE WAAL MJAjLfEEEJT daaren tegen verdedigde het behoud van kiesrcdii. yoo'r werklieden die tengevolge van wekke- Ti he is be be ffl he ïa au Hi Ie Y0 si he '"ft Iffl vre ke sla, looi WO gee oei one slaj Tro 1 wei Art eter C hee ken jaar zera E zaai afge rgs' E te i 1 ach uur Hoe hoe zjjn on vi slag zjjn aam ruin N de doei eers keei den niet T nen "dooi naai stoo besc locoi voor lyke O- een na-ja heef heef wen plaa trek een Gi der Groi trein dat M V< Hert Vrijt K H. gaan zuste Do

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2