N I n II I 1C1 Woensdag 7 November 1900. No. 10390 GiMte-GjsgM te Sclieiai. De strijd om geluk. ,4*" Jaargang. 90.1 UIT DEPËRS. O 'S, OF BUITENLAKÏ). SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen 1L 1.25. Franeo per post fl. 1-65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags xóó* een uur JjaoViet brireau bezorgd zijn. Bureau s Bolerstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van.. 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeehge voorwaarden. Tarieven bier van zjjn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleimf m&m€rtenïiëm opgenomen tot den prijjs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefoon Aio. 133. Vanaf heden is COKES uitsluitend voor I rtadgenooten verkrijgbaar A ÖO ct. per HL. De Directeur, DE BATS. Schiedam, 6 Nov. 1900. cht. 115, st 59, Uw®, na. ir tts Nationale Militie. Do oud-minister van oorlog, de heer Ber- gansius hooft in de „Mulit. Spectator" oen artikel geschreven, waarin hij de quaestio ran de opheffing der vrijstelling van ,,e-enigo zoons" bespreekt, naar aanleiding van liet voorloopig verslag der Tweede Kamer, waar de meeningen over den mouwen maatregel verdeeld -waren. De heer Bergansius meent dat de Regee ring deze zaak niet genoeg -in haar gevolgen kerft bezien en dat 't eenige door haar daar voor aangevoerde argument dat buiten dien het wezen der zaak niet raakt niet steekhoudend ie, nl. dat het vervallen van de hieibodoelde vrijstelling voor do liand ligt, nu tot vermeerdering van de sterkte der mi litie m. a. w. tot verhooging van het con tingent moet worden overgegaan. Het komt den ex-minister vreemd! voor, dat niet is voorgesteld, dat bij een even aan tal de helft en hij een oneven getal de grootste helft van de zoons van huis- geziiyian moet dienen, zooals ook in het Voorloopig Verslag wordt opgemerkt. Hoewel schrijver niet de quaestie in den breede -wil bespreken, wijst hij er toch op, dat deze aangelegenheid bij de „Staatscom missie van 1888 een onderwerp van uiüvoe- rige beraadslagingen heeft uitgemaakt. Het gevolg daarvan was, dat met grooto meer derheid in ovenweging wend gegetven1, de vrij stelling voor «enige zoons op den bestaanden voet te handhaven; waarbij' zooate op bladz. 20 van liet in 1889 verschenen. Ver slag wordt gezegd op den voorgrond stond het beginsel, dat iru elk gezin minstens één der zonen wondt vrijgesteld, en dat van de zonen van één gezin slechts de kleinste heift tot den dienst in tijd van vrede verplicht is. Overigens werd de meerderheid, der commis sie blijkens liet gestelde op hl acte. 19 vau leo verslag toen gdeid door do overwe ging, dat het waar met allen tot dienst in tijd van wede worden geroepen wen- «Siei'jk ia, de wisselvallige werking van het lot te beperken, door het vrijstellen! van 'be paald categorieën; een overweging die ook thans nog ten volle baar waarde behouden jheeft, 1 „Hoe dit zij, de opmerking in liet Voor- dook PAUL ROBRAN. 28) Zij snelde het huis uit, terwijl mijn oud era (haar volgden, mama met den zakdoek tegen •de oogen gedrukt en papa donkerrood van het voortdurend 'hoesten. Ik greep Sieg fried's hand. „Wees goed voor haar," smookte ik, „wees goed voor haar!" „Met genoegen," zeide hij Lachend en ver- bijderde zich. Perst stond ik versuft in het midden der hamer en tuurde naar het witte hruidstodel 'n den langen sluier, die over oen stoelleu ning hingen. Toen stormde ik naar vóór in de salon en wierp liet raam open. Beneden stond' Siegfried's rijtuig. Bij het schijnsel der lantaarn zag ik Klara instappen en toen Siegfried, hoorde heb portier dichtslaan, zag de palfrenier op den. bok springen de paar den zetten, aan. Ba toon kwam het mij voor, of iemand Jjaasb mij verschrikkelijk weende. Ilo droom de dat ik op de pijnbank lag en, men mij gloeiend loodi in den mond goot. Ik wilde verweren, sloeg om mij heen. en Kwam Tjveder tot besinning, s jj o i-n mijn bed. Frida hield mijt d vast en do dokter wilde mij) koffie la- drinken. Grootmama stond' bevend er naast. Ik smeekte, dat men mij alleen moest wen. Ook Frida kon ik op dab oogeniblik Jtefc in mijn nabijheid dulden, hoe lief ik «aai anders heb. Na ,een poosje klwam mama. Be was reeds ,dpgö9tajaa en maakte mijtn toilet in orde, hadde-n mij geducht met water be- loopig Verslag, dat het. nu ook noodig zal zijn bij een o n e v n aantal zonen de gr o o tste helft te doen dienen, is in over eenstemming met hetgeen destijds door de Staatscommissie tot grondslag'werd geno men, en liet is dan ook, naar ouzo meening, bij handhaving van. heb Regeeringsvoorstêl voor art. 47 sub 3 der MiUtiewet, beslist noodig c-n billijk om tevens art. 49 m deeein zm tc wijzigen. Buitendien ligt dat ook daarom op .den. weg der Regeenng, wijl deze, blijkens haar toelichting, een ander gevoe len dan de straks genoemde Staatscommissie is toegedaan, en blijkbaar juist de aanwij zing door het lot op ruime schaal wenecht toe te passou. „blaar er is meer. Do bewering namelijk, dat de eenigo zoons meer voorkomen in de gezinnen van de vermogenden dan in die van de minder bedoelden, berust met op statistische gegevens. Doch aannemende dat heit zoo is en ook in do toekomst zoo blijft wat om sommige redenen zou kunnen worden betwijfeld dan mag toch niet over 't hoofd worden gezien, dat er tu.-*sdreni rij ken en armen nog een breede maatschap pelijke laag wordt gevonden, waarin óók ge zinnen met oenigc zoons voorkomen en. door welke het gemis van dien zoon soms zeer zwaar zal worden gevoeld. Eu dit te meer. omdat de ontheffing van dienst, volgens ant. 127 5e lid dei- Militiewet, slechts in uiterste gevallen wordt verleend. ,,De hoogleeraar C. B. Spnuyt, die zich, als lid der Staatscommisie van 1888, niet kon vereenigen met het voorstel itot behoud van de hierbesproken vrijstelling, ttieaft dan ook in zijn nota, bladz. 145152 van het ver slag der commissie, als zijn gevoelen doen kennen, dat het vervallen er van zou moe ten gepaard gaan met een vrijstelling van de kostwinners, «eer veel ruimer dan. die, welke sed.ert in> ait. 127 5e lid, door midldel van ontheffing van dienst, ie opgenomen. „Ook naar onze meaning is dit laatste, hij aanneming van heb Regeeringsvoorstel voor art. 47, sub 3, onvermijdelijk noodig. Daar het dan echter te voorzien is, dat het aantal ontheffingen aanmerkelijk zal stijgen, zal daarmede zooals zeer goed uitvoerbaar is bij de vaststelling van bet contingent re kening moeten gehouden worden, wil do in vloed van dien maatregel op de sterkte der militie niet bepaald tot nadoel van heb le ger strekken. „Overigens is, ook op zichzelf beschouwd, het verruimen van de ontheffing van kost winner*» naar ons gevoelen, uit een oogpunt, van billijkheid in elk geval alleszins go- venscht. Dat or moeilijkheden aan de too passing verbonden zijnt, geven wij toe-; doob met den hoogl-ecranr C. B-, Sprayt waren wij steeds en zijn wij nog van gevoelen, dat men zooals deze hooglceraar in de oven genoemde nota zegt -- wegene dergelijke be zwaren een algemeen als billijk erkend be ginsel met mag laten varen." sprenkeld. Ik keek! mama angstig aan. „Heb ik soms iets gezegd „Neen jo bent alleen gevallen en bobt luid om hulp geroepen. Wat scheelde cr toch eigenlijk aan De dokter zegt, dat je ze nuwen te veel geschokt waren door over spanning. blaar je hebt je toch volstrekt niet. bijzonder ingespannen?" „Hoe kwam ik dan in bed?" „Luitenant Wolf heeft je opgenomen en jo 'knot papa hierheen gebracht. G-evocl je je nu wel genoeg? Wil jc niet liever hier blij ven „Neen, neen, haat mij maar begaan. Het zal wel weer schikken." Allen ontvingen mij heel lief cn vriende lijk. Fritz Wolf stond bij de deur en zag er zeer bleek uit. Ik mompelde eenige woorden van dank, waarover hij bloosde als een meisje. „Ik heb mij zoo bezorgd over u gemaakt," zeide hij, „hoe kwam dat toch zoo plotse ling? U waart toch den gebeden avond zoo vroolijtk en zag er zeer goed uit." Ik gevoelde mij te moede cn te ellondig om hem dezen avond mijn vast besluit nog mede te deel'en. Maar de eerste gelegenheid de beste zal ik cr met hem over spreken. Be wil nooit met hem trouwen nooit! Ik ten de uitdrukking van Klaragelaat maar niet vergeten. Ze vervolgt mij voort durend, tot zelfs in mijn slaap; en wanneer ik 'smoi-gene ontwaak, gevoel ik bij de her innering eraan een stekende pijn in mijn hart. En op zulk een uur wil ik niet zoo ontzet tend lijdon als zij Zij zuilen mij met rust laten met Jiun toe spelingen op een tweede bruid in huis! Heb ben zij nog niet genoeg aan dat ééne huwe lijk, dat zij, tot stand hebben gebracht? ,Voor zult een huwelijk wil ik mijzelf be waren Jk wil zelf voor mijln toekomst zor- Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 6 Nov. 1900. Znid-Afrlka. Van hot oorlogsterrein. Het bericht, dat een der dochters van lord Roberts to Pretoria ziek ligt, wordt beves tigd. Men zal er wel op voorbereid moeten zijn binnenkort een bericht te lezen, dat het vertrek van Roberts naar Engeland wegens die ziekte uitgesteld is weer oen reden om de aarzeling van Roberts om bet opperbevel in Zuid-Aïrika neer te loggen, terwijl do oorlog nog in vollen gang is, niet uit te opre ken. Trouwens, als het aan Do Wet ligt, zal de oorlog nog lang duren. „Broeders," zeide hij tot zijp burgers m een toespraak, die hij bij de Vaal goh ouden heeft, „Broeders, wij moeten, als het noodig is, vechten totdat onze kinderen groot geworden zijn en in staat ons op de slagvelden, te vervangen." Men begrijpt, dat de Engelsche® er veel aan hechtten om den onverschrokken Vrij- staatechen generaal te pakken. In Londen gaat dan ook het gerucht, dat generaal Knox aan twee gidsen een zeer groote som beloofd heeft om De Wet in een hinderlaag te lok ken, en dat het gevolg daarvan bet onzen le zers bekende gevecht bij Venter-stroorn ge- woest is. De verb11tering, -die licersclit onder liet Engelsche leger over bet voortduren van den oorlog, wordt er des te erger om, omdat zelfs op die dagen, waarop geen schot gelost wordt en de Engetecben de Boeren niet „ver jagen en verstrooien", de verliezen van liet Engelsche leger nog zeer groot zijn. De gepu bliceerde lijsten bewijzen, dat de verwoestin gen, die de riekte aanricht ouder do slecht, gehuisveste, gevoede en gekleede 6oldaten, de verwoestingen, die de Mausers op het slag veld teweegbrengen, overtreft. En die riek ten zulks hoe langer boe erger worden met het regenseizoen en de toenemende ver moeienissen der ongelukkigen, die gedemo raliseerd rijn door een nu reeds dertien maanden durenden oorlog tegen oen stand- vastigen vijand. Een wissel trekkende op de (oekomat, moet men bet er du- voor houden, dat de Boeren in do Natuur een ieder uur sterker wordenden bondgenoot li-ebben. De Wet zal hot zijne or wel toe bijdragen. Bij de grens van do Kaapkolonie üua-chen Rouxville en Aliwal-Noord hebben do Boe ren vijf Engelsche soldaten gevangen geno men, wie tl zij na hun wapens en kogels afge nomen te hebben, weer de vrijheid gegeven hebben. Een gelieele compagnie Engelsche vrijwil ligers is gevaugen genomen door een van De Wet's detachementen tus-schen Kroonstad en do Zaudnvier. In den Vrijstaat heet De Wet zich weer van levensmiddelen voorzien door een razzia, die hom 1000 stuks vee opleverde. gen Morgen ga ik met Frida naar Letow ski. Ilij zal mij wel raad geven. April. Met Frida, hob ik bij Letowski een bezoek gtbrach t. Ik stond verbluft over hetgeen hij tot mij zeide. „Zooals ik hoor, wil uw vader u do noodi- g.| middelen niet verschaffen om te studee- ren. Nu, naar mijn mcening, is hij eenvoudig daartoe verplicht. Ieder man, die trouwt, nêenit daardoor do plicht op zich, voor zijn kinderen te zorgen voor de zonen, tot rij, oen beroep hebben gekozen, vo-or de dochters of tot zij trouwen, of tot hot einde liaars le vens. Dat is do plicht van een vader' Zij maken hem dezen plicht zelfs gemakkelijker, wanneer zij een zelfstandig beroep gekozen hebben. Uw zuster ie nu gtrouwd en heeft zeker een groote huwelijksgift gekregen. Haar ideaal is het huwelijk. Welnu, oiech gij van uw vader hetzelfde, wat hij uw zus ter gegeven heeft, cn tracht dan uw eigen weg te gaan, U moet zelfstandig worden, trok u uit uw familiekring terug, en toon, dat u kunt, wat u wilt! Wanneer u zich door eigen kracht een positie veroverd hebt, zal uw papa de eerste rijn, die respect voor u heeft-." „En wanneer hij geen toestemming geeft „Wanneer wordt u meerderjarig?" „Eerst over anderhalf jaar." „Jammer dan is veel kostbare tijd ver loren gegaan. Maar wanneer liet niet'anders kan, moet u zoo lang wachten. Uiw vader zal u niet zonder een penning de wereld in laten gaan. En moot liet zoo zij'n ook goed. Tracht les te geven, lijjd honger en koude, wat mij aangaat wanneer u werkelijk daardoor uw talent slechts bunt oni/wikfce- Generaal French is te Springs aangeko men, na een moeilijken marsch van Barber- ton uit. Hij heeft 1500 trekossen verloren sedert rijn opmarseli uit Machado-dorp. Men gelooft dat deze ervaring er toe bij zal dra gen om een eind te maken aan militaire „trekken" van dezen aard. Reuter seinde gisteren uit Kaapstad „Generaal Smith Don-ien heeft met twee kleine kolonnes den len uit Belfast een nadhtelijkea marscli gedaan temidden van een stortvloed van regen, en liet laager van de Boeren te Witkop verraat, met het aan breken van den dag; maar daar de troepen doorweekt waren en geen raad wieten van de koude, kond-en zij geen partij' trekken van hun succes De vijand vervolgde daar op onze troepen en viel ze met groote stout moedigheid aan, maar leed zwaar. Onze ver liezen waren gering." De republieken en Europa, In de zitting van den gemeenteraad van Pargs op 5 November heeft de voorzitter een brief voorgelezen van den heer Reitz, staats secretaris van Transvaal, die in naam der Zuid-Afrikaansche republieken den raad be dankt voor de warme ontvangst, die het Zuid-Afrikaansche driemanschap van de zijde der Parijsche bevolking is ten deel gevallen. Het lid Galli stelde de volgende motie voor »De Raad biedt aan de Zuid-Afrikaansche Republiek die zoo heldhaftig haar onafhan kelijkheid verdedigt, haar betuiging van levendige sympathie en bewondering aan. Hy zal zich met het bestuur begeven naar het station Lyon om daar President Kruger te begroeten bij zijn aankomst te Parjjs. De raad zal den President idtnoodigen op het stadhuis te komen, waar hij in naam van het Paripche volk ontvangen zal worden." De heer Labusquière herinnerde er aan dat de oude gemtenteraad bij verschil lende gele genheden, zeer vurige wenschen had geuit voor de overwinning der Boeren en getui genis had gegeven van zijn sympathie voor het volk, dat zoo heldhaftig voor zijn onaf hankelijkheid strydt. De spreker maakt dan ook geen tegenwerping tegen de motie, maai bij zou willen, dat xnen tejmrstaan gaf, dal de manifestatie die men vootoereidt en waar mede hij instemt, geen karakter zal dragen van buitei.landsclie politiek. Het Er.geEche volk, dat aan ellende iydt en door zijn regee ring gedecimeerd is kan niet verantwooi (le lijk zgn voor hetgeen de laatste doet. De heer Galli heeft verklaard het met den neer Labusquière eens te zijn en er den nadiuk op gelegd dat men slechts het oog had op een huidebetooging voor de Repu blieken. De motie is daarop met algemeene stem men aangenomen. De ngroupe de la défense nationale" be noemde een commissie om president Kiuger aan het station bjj zjjn aankomst te Parijs te ontvangen. Een schietvereeniging te Marseille heeft besloten president Kruger by zijn aankomst len. Dat is mijn kunstenaarsmoraalHeb ik gelijk of ongelijk, juffrouw Frida?" Al dien tijd had Frida glimlachend bij ons gestaan. „U hebt gelijk, voor zoover ik er over kan oordeel en. Ik zon Hamel sedert lang een dei-gelijken raald gegeven bobben, wanneer ik ar geen bezwaar iu bad gezien, de verantwoording op mijt te nemen. En wat honger en koude lijden betreft, zou Hamet mij, hoop ik, wel toestaan „Neen, neen," viel ik haar haastig in do rede „Be zou nooit gold van je aannemen." „Daarmede moogt u hij mij, niet aanko men, juffrouw! U kimt het geniet van juf frouw Frida leenen, wanneer u Itot niet als geschenk wilt aannemen, wat ik overigens begrijpelijk vind. Op mijn woord, wanneer ik zelf in verlegenheid verkeerde en ons, kunstenaars, met ons onzeker inkomen, kan zoo iets gemakkelijk overkomen geen oogenhlik zou ik mij bedenken, om juffrouw Frida'® aanbod aan te nemen. Ik zou mij door do verplichting nooit bezwaard gevoelen, niet omdat juffrouw Frida zoo rijik is, maar omdat zij een edel mensch en een trouw ka meraad is!" Frida stak hem met stralende oogen do hand toe. „Ik dank u. U maakt mij troteeh, Letow ski!" Letowski drukte haar Hand, aarzelde een seconde en drukte ze toen aan zij'n lippen. Frida zag er lief uit met liet lichte blosje op haar anders zoo bieeke wangen en de stra lende oogen. Toen maakte rij zachtjes haar hand los, die hij nog altijd met. een eigen aardig peinzende uitdrukking vasthield. Zij trok haar bonten kraag vaster om haar schouders. „Ik ben nog lang niet klaar met mijn wijsbegeerte, Letowski. Wien zou u Harriet aanraden tot leer aar te kiezen „Daar u-ringt juist de schoenU zult de een gedenkpenning en een gouden palm aan te bieden. De pers. Ilet Law Journal" veronderstelt, dat spoe dig een officieele kennisgeving aan de Euro- peesche mogendheden zal worden verzonden, betreffende annexatie van Tiansvaal en nu vraagt genoemd blad Wanneer zal de ver overing internationaal erkend worden 7" De militaire toestand in Zuid-Afrika ver toont nog eenige eigenaardigheden, welk een aannemelijke verontschuldiging zouden kun nen opleveren om de erkenniDg terug te houden voor elke mogendheid, welke zou wenschen Engeland onaangenaam te zijn of in moeilijkheid te brengen en de houding van dat rijk zelf, tijdens den oorlog tusschen Spanje en zijn Amerikaansche kolonies in de eerste jaren van deze eeuw, zou ongetwijfeld een precedent kunnen zijn waarop een recht vaardiging van het uitstel gegrond zou kunnen worden." China. Politieke toestand. Het corps diplomatique heeft besloten twee artikelen toe te voegen aan de Fran se!» voorstellen, die nu in hun gehee-l rijn aangenomen: bet eerste zou aan de Cliinee- sche regeering vragen zich te verbinden ge durende twee jaar een Keizerlijk besluit aan te plakken en telkens openbaar te maken, waarbij verboden wordt op doodstraf deel uit te maken van een Boxersvereenging; door het tweede zou de Cbineesche regeering aan alle onderkoningen en andere functio narissen moeten laten weten dat zij verant woordelijk rijn voor de orde en de veiligheid der vreemdelingen. Men gelooft,dat de eind-onderhandelin gen binnen twee maanden zullen beginnen. Een nieuw keizerlijk besluit moet nu nog Tciang-Tclii-Tmig als plenipotentiary be noemd hebben. Het „Journal de Genève" verklaart uib goeden bron te weten, dat Japan niet eig tevreden is met de maatregelen door de mo gendheden ten zijnen opzichte genomen en dat men cr te Tokio cn Yokohama spijt van heeft met dadelijk na het begin der agitatie van de Boksers energiek te zijn opgetreden. Dat Japan ook oen weinig teleurgesteld- zal zijn door de oplossing, die nu schijnt to moeten gegeven worden aan de Oliin-eesehe quaeetie, gelooven wij gaarne. Van den Chi li cesob-Japa nschen oorlog af stonden de mo gendheden „het rijk der Chrysanthon" niet toe er die voordealen uit te trekken waarop het door rijn overwinningen recht had en toen do tegenwoordige crisis uitbrak, zag de regeering van den Mikado er een uitsteken de gelegenheid in om den strijd dien zij vier jaar geleden gedwongen was op te geven, voort te zetten. Door rijn ligging instaat om dadelijk het gevaar te beteugelen, maakte Japan groote voorbereidselen en bood zelfs den mogendhe den aan alleen den opstand te bedwingen en grootste moeilijkheden oudervinden nu, daar kunt u oolc van medespreken, juffrouw FridaMaar ik zou er voor rijn, het flink aan te pakken. Voor zoover ik de omstan digheden kan beoordeeien, naar hetgeen de dames mij hebben toevertrouwd, zal men het juffrouw von Dühren niet gemakkelijk ma ken haar van alle kanten hinderpalen in den weg leggen. Daarom zou ik er voor zijn. naar Parijs! Sduldereri kunnen dames in Berlijn ook wel loeren, maar beeldhouwen evenwél „Eu Rome?" „Rome zou ook gaan; maar u weet, hoe het in Rome nu gesteld is- Voor twintig jaar was het nog de liooge school. Nu rijn de beeldhouwers daar scliaarscli- Do weinige Duitselie kunstenaars die er gdbüoven zijn, betreuren liet, dab zij het juiste oogeriblik hebben laten voorbijgaan, om over de Alpen te trekken. Naar Rome, ja, om de oude meesters te loeren kennen. Naar Parijs, om te studeeren! Wanneer het zoover is, zal ik u aanbevelingen en adressen medegeven ofschoon juffrouw Frida dat w.-iarsclnj-nlijk nog beter kan dan ik. Nu, juffrouw von Dühren, u zet zulk een ontsteld gericht, en uw oogen worden hoe langer hoe grootèr. Het behoeft vandaag nog niet denk u er in ieder geval maar eens rijipelijk over na!" Be bedankte hem hartelijk, en wij namen afscheid. Sedert, dien tijd kan ik mijn gedachten niet meer bij elkander liouden. Dat zijn" zoo geheel andere opvattingen, dan ik gewoon was thuis te hooren. En toch vormen rij ©en nauiw verband mot mijn eigen gedachten, met den innerlijke® strijd, dien ik in dat vreeeelijkö oogcnblik gestreden hob. {Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1